Utropspris
12345...19»   Varor pr. sida   542 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Björn Rosendal
BJÖRN ROSENDAL (1923-2016): stilleben/komposition, äggoljetempera på duk, monogramsignerad R, ca 61x50 cm

Varunr: 5731645
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 04-08-2020
13:48
Se mer
Mark Stolk. Olie og akryl på lærred. 'Peacocks'
Mark Stolk f.1964. 'Peacocks', olie og akryl på lærred, signeret og dateret 2020. 90 x 70 cm.Læs mere om auktionen her

Varunr: 5648920
SEK 5 284 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-08-2020
14:10
SEK 556
Adrian Van Arkel olja på duk
ADRIAN VAN ARKEL (1924-2006): "Båtvarv", signerad Van Arkel, daterad 1965, olja på duk, ca 73x50 cm

Varunr: 5731663
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 04-08-2020
15:00
Se mer
Kalle Orstad oljemålning
KALLE ORSTAD (1919-1995): "Vinterdag med röd sol", olja på duk, signerad och daterad 1966-67, ca 83x100 cm

Varunr: 5731666
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 04-08-2020
15:09
Se mer
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, s/b. H. Hermann. 100x100 cm. UR.

Varunr: 5730745
SEK 2 503 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2020
15:51
SEK 487
Hanne Hermann. Komposition

Varunr: 5730744
15:53
SEK 487
Uno Vallman oljemålning
UNO VALLMAN (1913-2004): Fågel, signerad och daterad Uno Vallman 1973, 1900-talets andra hälft, olja på duk, ca 56x46 cm

Om sitt konstnärskap sa färgens mästare Vallman 1986:
"Jag vill visa: Färgens makt i tingen och det lillas betydelse i alltet. Vi skapar själv vår verklighet genom unik sublimation beroende på person och person från våra sinnens intryck. Det gör att Vi har friheten att själv kunna skapa och känna förgyllt glädjefullt det vill säga färg och därmed värde av våran omgivning eller något väldigt skrämmande. Detta är vallmanismen"
- Uno Vallman

Varunr: 5731697
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 04-08-2020
16:51
Se mer
Gustav Arne tavla
GUSTAV ARNE (1925-2011): kustlandskap, olja på duk, signerad G. Arne, ca 66x64 cm

Varunr: 5731711
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 04-08-2020
17:39
Se mer
Komposition af Ruben Eskekilde , olie blandet med sand på plade,
Komposition af Ruben Eskekilde (1915-?), olie blandet med sand på plade, signeret R. Eskekilde. 40 x 50 cm. (61 x 71 cm).

Varunr: 5375387
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-08-2020
18:33
SEK 417
Max Walter Svanberg gouache
MAX WALTER SVANBERG (1912-1994), Komposition, "Stjärnor mot svart", signerad och daterad Max Walters -44, Gouache på papper, titel på etikett verso, 52 x 41 cm

Varunr: 5731730
SEK 20 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 04-08-2020
18:42
Se mer
Poul Hauch-Fausbøll - olie på lærred (cd)
Poul Hauch-Fausbøll 1915-1990: Haveeksteriør med personer. Sign. Poul Hauch-Fausbøll 1948. Olie på lærred. 60 x 93 cm (65 x 98 cm). (cd)

Varunr: 5728994
SEK 1 391 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2020
18:45
SEK 695
Hanne Hermann. Komposition

Varunr: 5730668
18:51
SEK 556
Hanne Hermann. Komposition

Varunr: 5730647
18:52
SEK 487
Antoine Klinkhamer, akryl på lærred, 'Abstrakte Landschaft'
Antoine Klinkhamer, akryl på lærred, 'Abstrakte Landschaft', signeret og dateret på bagsiden: '2019', mål ca.: 80 x 120 cm.

Varunr: 5722659
SEK 8 288 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 04-08-2020
18:55
SEK 622
Rene Tancula. Nielsen. Komposition (cd)
Rene Tancula Nielsen (1949-2014). Komposition, olie på lærred. Sign. Rene Tancula og dat. 2007 verso. 50 x 30 (32 x 52) cm. NB Tekst rettet

Varunr: 5731056
SEK 1 669 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2020
18:56
SEK 1 808
Nora Minora, Acryl auf Leinwand, 'Porträt eines Mannes'
Nora Minora, Acryl auf Leinwand, 'Porträt eines Mannes', gerahmt, monogramiert, Bildmaße ca.: 80 x 100 cm, Rahmenmaße ca.: 98 x 118 cm, T. 7 cm, Altersgemäßer Zustand.

Varunr: 5646999
SEK 3 108 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 04-08-2020
19:05
SEK 466
Marna Rix . Komposition.(cd)
Marna Rix (f. 1937). Komposition. Olie på lærred. Sign. MR. 40 x 50 cm. (43 x 53 cm.). (cd)

Varunr: 5731410
SEK 3 337 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2020
19:15
SEK 904
Birthe Juel Lindhardt cd. Collage
Birthe Juel Lindhardt f. 1946. Komposition. Sign. BJL. Collage og akryl på lærred. UR. 40 x 40 cm.

Varunr: 5715932
SEK 1 391 DK, Helsingør, Støberivej 04-08-2020
19:20
SEK 487
Åke Plantin assemblage
ÅKE PLANTIN (1898-1987): assemblage, i trä och textil m.m, Adam och Eva, signerad Åke Plantin, 55x46 cm

Varunr: 5731744
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 04-08-2020
19:20
Se mer
Peder Meinert. Komposition (cd)
Peder Meinert (f. 1951). Komposition, mixed media på lærred, sign. bag på lærred. 110 x 80 cm. U.R.

Varunr: 5698413
SEK 1 112 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-08-2020
19:35
SEK 417
Hanne Hermann. Komposition

Varunr: 5645203
19:39
SEK 487
Reemt Beyer, Tina Turner
Reemt Beyer (geb. 1985),Tina Turner, Multilayerstencil, Sprühtechnik/Schablone auf Leinwand, 2020, signiert, 70 x 100 cm. Reemt Beyer kommt aus der Skater-Szene und entschied sich nach einer handwerklichen Ausbildung für Street Art. Der Künstler lebt und arbeitet in Bremen.

Varunr: 5704348
SEK 4 144 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-08-2020
19:42
SEK 518
Gregers Albrechtsen, 'I hope this world don't disappear' cd .
Gregers Albrechtsen, f. 1976. 'I hope this world don't disappear'. Olie på lærred. Sign. Gregers Albrechtsen, 2007 på basiden. 100 x 210 cm. Fremstår med reparation af lærred.

Varunr: 5709108
SEK 27 812 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2020
19:47
SEK 10 290
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, usign. 100x100 cm. UR.

Varunr: 5730674
19:55
SEK 487
Sergei Sviatchenko. Collage fra serien 'Paper Investegation' (cd)
Sergei Sviatchenko (f. 1952). Collage fra serien 'Paper Investegation'. Sign. og dat 2013 verso. 25 x 20 (48 x 38) cm.

Varunr: 5730373
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2020
19:56
SEK 1 530
Hannes D'Haese, Mischtechnik auf Leinwand, 'Woman toilet, without you'
Hannes D'Haese, Mischtechnik auf Leinwand, 'Woman toilet, without you', die Leinwand ist nicht auf Keilrahmen aufgezogen. Maße ca.: 70 x 100 cm.

Varunr: 5731247
SEK 1 554
Tal R og Mads Nørgaard. Striktrøje bag plexiglas (cd)
Tal R (f. 1967) og Mads Nørgaard. Striktrøje bag plexiglas. 47 x 35 x 8 cm.

Varunr: 5730376
SEK 1 391 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2020
20:01
SEK 973
Per Eli. Komposition
Per Eli (f. 1957). Komposition, akryl på lærred, sign. Per Eli. 100 x 140 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Se og hør i denne video Per Eli fortælle om sin kunst

Varunr: 5684984
SEK 7 787 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2020
20:02
SEK 626
Clifford Wright. Komposition med fugl (cd)
Clifford Wright (1919-1999). Komposition med fugl, gouache på papir. 95 x 68 (113 x 85) cm

Varunr: 5730106
20:04
SEK 487
Per Hillo. Komposition (cd)
Per Hillo (f. 1957). Komposition. Akryl på lærred. Sign. Per Hillo. Dat. på bagsiden 02. 60 x 50 cm. UR

Varunr: 5720627
SEK 1 669 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-08-2020
20:05
SEK 1 182
12345...19»