Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Madeleine Pyk tuschteckning
MADELEINE PYK (född 1934): komposition, signerad M Pyk, tusch på papper, bildyta ca 23x30 cm
Varunr: 5369597
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-06-2019
10:00:00
Se mer
Nils G Stenqvist blandteknik
NILS G. STENQVIST (1934-2005): "Fossilt avtryck" signerad och daterad 1987, blandteknik, ca 90x61 cm
Varunr: 5369601
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-06-2019
10:24:00
Se mer
Lars Englund blandteknik
LARS ENGLUND (född 1933): Kvinna med spjut, monogramsignerad, blandteknik, ca 56x41 cm
Varunr: 5369605
10:48:00
Se mer
Albert Contreras akrylmålning
ALBERT CONTRERAS (1933-2017): "No 49", signerad samt daterad 1968 tergo, akryl på duk, ca 45x45 cm
Varunr: 5369609
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-06-2019
11:18:00
Se mer
John Ivar Berg
JOHN IVAR BERG (1916-2003): "Megastjärna", monogramsignerad samt daterad 98, akryl på duk, ca 57x 67 cm
Varunr: 5369611
11:30:00
Se mer
Nils G Stenqvist bemålad relief
NILS G. STENQVIST (1934-2005): "Silur - stilleben", signerad, skuret och bemålat trä, ca 39x97 cm
Varunr: 5369613
11:42:00
Se mer
Monica Lorentzon oljemålning
MONICA LORENTZON (född 1940): motiv av ballerina, signerad M Lorenzon, olja på pannå, ca 67x50 cm
Varunr: 5369616
12:06:00
Se mer
Nils Rundgren
NILS RUNDGREN "Björnjägaren" (1890-1971): Naivistisk komposition, signerad och daterad 1964, olja på papper, ca 29,5x40 cm, oramat blad
Varunr: 5369618
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-06-2019
12:18:00
Se mer
Per Dahl, komposition
Per Dahl f. 1931, komposition, mixed-media på plade, sign. Per Dahl-76, 63x124 cm. (80x141 cm).
Varunr: 5371228
SEK 1 002 DK, Odense, Kratholmvej 27-06-2019
13:23:39
SEK 376
Knud Kristensen. Landskabsparti (cd)
Knud Kristensen (1915-1991). Landskabsparti, olie på plade, sign. Knud Kristensen. 29 x 39 (31 x 41) cm.
Varunr: 5370352
SEK 1 002 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-06-2019
13:59:48
SEK 376
Lizzie Olsson Arle oljemålningar
LIZZIE OLSSON ARLE (1926-2006): (3) "Poetisk bild I", "Tupalik I" samt Tupalik II", signerade. olja samt blyerts på duk, ca 46x38 samt 45x35 cm
Varunr: 5369635
14:12:00
Se mer
Albert Contreras akrylmålning
ALBERT CONTRERAS (1933-2017): "No 57", signerad samt daterad 1968 tergo, akryl på duk, ca 45x45 cm
Varunr: 5369637
14:24:00
Se mer
Albert Contreras akrylmålning
ALBERT CONTRERAS (1933-2017): "No 24" signerad tergo samt daterad 1968, akryl på duk, ca 45x45 cm
Varunr: 5369641
14:48:00
Se mer
Jan Stenvinkel oljemålningar
JAN STENVINKEL (1933-1989): (2) "Skyar" resp "Berg och markskugga", varav en signerad och daterad - 59, olja på duk, ca 30x40 vardera
Varunr: 5369645
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-06-2019
15:18:00
Se mer
Madeleine Pyk färglitografi
MADELEINE PYK (född 1934): komposition, signerad M Pyk, 16/295, färglitografi, mått 16x24 cm
Varunr: 5369648
15:36:00
Se mer
Erik Dietman, komposition, mixed media / collage (cd)
Erik Dietman (1937-2002). Komposition betitlet: 'Paris Pipi, Sauce Seine et douce, Pollution Nocturne', mixed media / collage monteret på plade på lærred, signeret og dateret 1976. H.25,5 x 36 cm (47 x 52 cm). Aldersrelateret stand, defekt indramning.Erik Dietman var en svensk billedkunstner, der...
Varunr: 5316375
SEK 2 505 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-06-2019
16:16:00
SEK 376
Albert Contreras akrylmålning
ALBERT CONTRERAS (1933-2017): "No 63", signerad och daterad 1968 tergo, akryl på duk, ca 45x45 cm
Varunr: 5369659
16:48:00
Se mer
Albert Contreras akrylmålning
ALBERT CONTRERAS (1933-2017): "No 37", signerad samt daterad 1968 tergo, akryl på duk, ca 45x45 cm
Varunr: 5369671
18:06:00
Se mer
Nils G Stenqvist akrylmålning
NILS G. STENQVIST (1934-2005): Abstrakt komposition, signerad tergo, akryl på dukl, ca 65x81 cm
Varunr: 5369675
18:30:00
Se mer
Dora Ghosh, Collage auf Karton, 'the King'
Dora Ghosh, Collage auf Karton, 'the King', hinter Glas gerahmt. Maße ca.: 59 x 79 cm, Altersgemäßer Zustand.
Varunr: 5347943
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-06-2019
18:36:00
SEK 373
Helmi Sjöstrand oljemålning
HELMI SJÖSTRAND (1864-1957) Gatuvy, signerad, olja på duk 71x47 cm
Varunr: 5369684
SEK 5 598 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-06-2019
19:12:00
Se mer
Karl Brücher Henriksen, konkret komposition
Karl Brücher Henriksen (1891-1976), konkret komposition, olie på lærred, uden sign. 98x124 cm. (100x125,5 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varunr: 5370948
19:13:00
SEK 438
Iwan Kulik, olie på lærred, 'Meister und Margarita'
Iwan Kulik (f. 1959), olie på lærred, 'Meister und Margarita', signeret nederst til venstre og på bagsiden, dateret: '2001', mål ca.: 53 x 75 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varunr: 5349504
SEK 6 531 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-06-2019
19:15:00
SEK 3 266
Julian Opie, multipel på vinyl, titel: This is Shanoza - Shanoza Pole Dancer 2008 (green)
Julian Opie (f. 1958), multipel på vinyl (vinylklæbemærkat i naturlig størrelse), titel: This is Shanoza - Shanoza Pole Dancer (green). Mål ca.: 237 x 111 cm.
Varunr: 5337085
SEK 32 655 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-06-2019
19:15:00
SEK 15 861
Alf Pedersen. Figurativ komposition: ' Make it Zero', 73 x 53 cm.
Alf Pedersen f. 1973. Figurativ komposition. 'Make it Zero'. Akryl på plade/ Mixed Media. Sign Alf P. 87 x 67 cm incl. ramme.
Varunr: 5279458
SEK 3 256 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2019
19:22:00
SEK 564
John Würtz, cd. 'Scene fra Venedig', 85 x 65 cm
John Würtz f.1946 cd, akryl på lærred. Motiv betitlet ' Scene from Venice', signeret og dat- '95, 85 x 65 cm, (89x69).
Varunr: 5343268
SEK 3 757 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2019
19:31:00
SEK 1 879
Karen Degett. Komposition med kvinde, planter og heksekunst
Karen Degett (1954-2011). Komposition med kvinde, planter og heksekunst, olie på lærred, sign. Karen Degett 06. 77 x 98 cm. Lærredet er ikke opspændt på blændramme. Hidrører fra kunstnerens bo.
Varunr: 5349597
SEK 3 757 DK, Vejle, Dandyvej 27-06-2019
19:32:00
SEK 1 879
Mie Eje . Junglemotiv. Olie på lærred. cd
Mie Eje f. 1958. Junglemotiv. Olie på lærred. Sign. Mie Eje 1999. Mål 60 x 82 cm (67x89 cm.). Revne på ca. 3,5 cm. i lærred nederst venstre hjørne.
Varunr: 5370813
SEK 10 019 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-06-2019
19:45:00
SEK 5 510
Peter Nyborg. 'Aurora Fiona' (cd)
Peter Nyborg (1937), 'Aurora Fiona', akryl på lærred. Sign og dat verso. P. Nyborg 2010. 160 x 140 (168 x 148) cm.
Varunr: 5357854
SEK 7 514 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2019
19:49:00
SEK 3 757
Sonja Zeltner-Müller, olie på lærred, ’Alone in the city’
Sonja Zeltner-Müller, olie på lærred, ’Alone in the city’, med monogram og datering nederst til højre: '09'. Mål ca.: 70 x 90 cm.
Varunr: 5348221
SEK 4 665 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-06-2019
19:55:00
SEK 2 332
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>