Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ivan Ivarson
IVAN IVARSON, (1900-1939): Kvinna i hatt, signerad I Ivarsson, teckning, ca 25,5x19 cm
Varunr: 5436379
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
10:02:00
Se mer
Ragnar Person oljemålning
RAGNAR PERSON (1905-1993): Figurkomposition, signerad, olja på duk, bildmått 33x41 cm
Varunr: 5436383
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 17-09-2019
10:10:00
Se mer
Staffan Ullström
STAFFAN ULLSTRÖM (född 1949): "Ljungpipare", signerad Staffan Ullström, akvarell, ca 13,5x17,5 cm
Varunr: 5436387
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
10:18:00
Se mer
Robert Högfeldt
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986):motiv med trollpojke och änglaflickor, signerad R Högfeldt, blandteknik , mått ca 32x29 cm
Varunr: 5436394
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-09-2019
10:32:00
Se mer
Harry Bergenblad oljemålning
HARRY BERGENBLAD (1900-tal): Landskap från Huskvarna, signerad Bergenblad, olja på pannå, ca 55x46 cm
Varunr: 5436401
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-09-2019
11:04:00
Se mer
Pära Bjurström oljemålning
PÄRA BJURSTRÖM (samtida): Sittande modell, signerad, olja på duk, ca 49x39 cm
Varunr: 5436411
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
11:24:00
Se mer
Henri Sert blandteknik
HENRI SERT (Frankrike, 1934-1964): tillskriven Figurkomposition, osignerad, blandteknik, blidstorlek ca 24,5x8,5 cm
Varunr: 5436415
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
11:32:00
Se mer
Mollie Faustman oljemålning
MOLLIE FAUSTMAN (1883-1966): Barnporträtt, olja på pannå, signarat MF, ca 49x53 cm
Varunr: 5436419
11:40:00
Se mer
Kjell Leander Engström
KJELL LEANDER ENGSTRÖM (1914-1979): "Silverfallet, signerad Kjell, olja på duk , mått ca 40x75
Varunr: 5436426
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-09-2019
12:12:00
Se mer
Jens Walther Linder. Komposition, akryl på lærred, cd
Jens Walther Linder (f. 1941). Komposition, betitlet: 'Platanos på Leros', akryl på lærred, sign. Linder, samt bagpå Jens Linder-1987. 82x100 cm(83x102 cm. Fremstår med lille reparation.
Varunr: 5437048
SEK 1 151 DK, Kolding, Trianglen 17-09-2019
12:17:17
SEK 432
Anna Kurtisus, Gemälde, 'Hommage à Fernard Khopff (1896), Des Caresses, Cat. No.10', 1997
Anna Kusitsus, Gemälde, Öl auf Leinwand, 'Hommage à Fernard Khopff (1896), Des Caresses, Cat. No.10', 1997, Aktdarstellung eines Paares, unten rechts im Bild monogrammiert und datiert, verso betitelt, 40x100 cm (48,5x109 cm).
Varunr: 5388241
SEK 1 072 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-09-2019
12:17:29
SEK 429
Eero Kumlin oljemålning
EERO KUMLIN (1933-) Frost, signerad samt daterad -72, olja på papper, 45x58 cm
Varunr: 5436435
SEK 3 216 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 17-09-2019
12:30:00
Se mer
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, figurkomposition, signerad JH, olja på duk, 96x41 cm
Varunr: 5436449
13:16:00
Se mer
Dan Nygård
DAN NYGÅRD (född 1943), "Språk, Bilderna som håller samman en glädje i förtvivlan", diptyk, signerad, akryl/blandteknik på duk, ca 82x100 respektiove 82x100 cm
Varunr: 5436479
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-09-2019
14:34:00
Se mer
Birger Carlstedt oljemålning
BIRGER CARLSTEDT (Finland 1907-1975): Stilleben, signerad, olja på pannå, 43x35 cm
Varunr: 5436482
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
14:40:00
Se mer
Nils Kreuger olja landskap med hästar
NILS KREUGER (1858-1930): Landskap med häst, blyerts på papper, signerad, N Kreuger, mått ca 30x22 cm
Varunr: 5436489
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-09-2019
15:12:00
Se mer
Oskar Bergman gouache
OSKAR BERGMAN (1879-1963): "Vinter på Söder", signerad och daterad Oskar Bergman februari 1941, gouache, ca 35x50 cm
Varunr: 5436491
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
15:16:00
Se mer
Svend Saabye, landskab med huse (cd)
Svend Saabye (1913-2004), landskab med huse, olie på lærred, sign. Saabye, 64x92 cm. (76x104 cm). Fremstår med Saabye. Fremstår med krakeleringer.
Varunr: 5437273
SEK 2 878 DK, Odense, Kratholmvej 17-09-2019
15:27:13
SEK 504
Torsten Esbjörnsson oljemålning
TORSTEN ESBJÖRNSSON (1925-2012): Geometrisk komposition, a tergo signerad Torsten Esbjörnsson och daterad 2004, ca 32x75 cm
Varunr: 5436508
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 17-09-2019
16:04:00
Se mer
Stina Sunesson gouache
STINA SUNESSON (1925-1998): Bytorg, signerad, gouache, ca 47x40 cm
Varunr: 5436511
16:10:00
Se mer
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, enligt uppgift Boris Michailov, "The metaphysical etude", signerad, akryl på kartong, 70x100 cm
Varunr: 5436515
SEK 1 608 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 17-09-2019
16:18:00
Se mer
Clifford Wright. Komposition med båd, akryl på lærred, cd
Clifford Wright (1919-1999). Komposition betitlet 'Charons båd', akryl på lærred, sign. bagpå. 64x56 cm(68x59 cm)
Varunr: 5437003
16:43:00
SEK 576
Gunnar Wallentin oljemålning
GUNNAR WALLENTIN (1905-1997): Kustmotiv i skymning, signerad Wallentin, olja på duk, ca 50x60 cm
Varunr: 5436529
17:04:00
Se mer
Börje Sandelin akvarell
BÖRJE SANDELIN (1926-1970): "Dockan rut", torrnål, signerad Sandelin, blandteknik, ca 26x19 cm
Varunr: 5436547
17:40:00
Se mer
Jalmari Ruokokoski oljemålning 1917
JALMARI RUOKOKOSKI (Sankt Petersburg 1886-1936 Helsingfors): Blomsterstilleben, signerad och daterad J. Ruokokoski 1917, olja på duk, 50x45 cm
Varunr: 5436550
18:02:00
Se mer
Sonja Zeltner-Müller, Sitzender weiblicher Akt
Sonja Zeltner-Müller, Sitzender weiblicher Akt Öl auf Leinwand, unten rechts signiert und datiert, 2010. Maße: H. 100 x B. 70. geringfügige Gebrauchsspuren
Varunr: 5390899
SEK 4 288 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-09-2019
18:55:00
SEK 429
Max Müller, Dämmerung im Hafen
Max Müller, Dämmerung im Hafen Öl auf Leinwand, unten rechts signiert und datiert, 2014 Maße: H. 70 x B. 100 cm. geringfügige Gebrauchsspuren
Varunr: 5390411
19:02:00
SEK 482
Vibeke Bæk. 'Landskab fra luften' (cd)
Vibeke Bæk (f. 1943). 'Landskab fra luften'. Akryl på lærred. Sign. monogram VB. Sign. på bagsiden 2008. 165 x 132 cm. UR
Varunr: 5428441
SEK 5 756 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-09-2019
19:03:00
SEK 863
Kai Lindemann. Motiv fra Vence (cd)
Kai Lindemann (1931-2007). Motiv fra Vence. Olie på lærred. Sign. Lindemann. Dat. på bagsiden 92. 81 x 100 cm (85 x 103,5 cm).
Varunr: 5435036
SEK 8 634 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-09-2019
19:05:00
SEK 7 482
Niels Reumert. 'Barn' (cd)
Niels Reumert (f. 1949). 'Barn'. Olie på lærred. Sign. og dat. på bagsiden Niels Reumert '79. 100 x 81 cm (102 x 83 cm).
Varunr: 5410988
19:07:00
SEK 1 871
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>