Utropspris
12345...20»   Varor pr. sida   596 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Isaac Grigorievich Shifman, Lenin på Nevaens bred
Isaac Grigorievich Shifman (1911-1977), Lenin på Nevaens bred, olie på lærred, 1967, ikke signeret, inkl. smal ramme, ca. 170 x 130 cm. Proveniens: Italiensk privatsamling.

Varunr: 5695288
SEK 6 186 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-09-2020
13:49
SEK 464
Hugo Arne Buch. Komposition. cd
Hugo Arne Buch (1927-2008). Komposition. Gouache på papir. usigneret. 55 x 44 cm. ( 93 x 73 cm.)

Varunr: 5764546
SEK 1 661 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2020
15:05
SEK 415
Catrin Andersson, Souvenir of Achievement-blank
CATRIN ANDERSSON (född 1974): Souvenir of Achievement-blank 2008, blyerts på papper, 70x70 cm.

PROVENIENS: Barbro Johanssons samling
ELASTIC, Ola Gustavsson

Varunr: 5774748
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2020
15:06
Se mer
Josep Puigmarti Valls
JOSEP PUIGMARTI VALLS (född 1932): blandteknik med collage, figurkomposition, bildmått 95x63 cm

Varunr: 5774756
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 21-09-2020
15:14
Se mer
Poul Christensson & Egon Banke, motiv med personer / opstilling (2)
Poul Christensson (1909-2004) & Egon Banke (1929-1992), motiv med personer / opstilling, olie på lærred / plde, begge sign. 22x79 cm. (34x91,5 cm). 40x30 cm. (47x37 cm). Den mindste med krakeleringer. (2)

Varunr: 5773904
SEK 1 384 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2020
15:24
SEK 415
Carl-Harry Stålhane gouache 2 st
CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), 2 st, Figurala kompositioner, en tillskriven, samt en signerad C.H Stålhane samt daterad 50, gouache, ca 37x45 cm

Varunr: 5774769
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2020
15:27
Se mer
Ove Frimodt Jacobsen, komposition fra Færøerne. (cd)
Ove Frimodt Jacobsen 1923-2007. Komposition fra Færøerne. Olie på plade. Sign. O. Frimodt J. 29 x 39 cm. ( 32 x 42 cm.)

Varunr: 5766206
SEK 4 152 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2020
15:29
SEK 692
Ingvald Holmefjord, komposition, olie på lærred (cd)
Ingvald Holmefjord f. 1941. Komposition, olie på lærred, signeret og dateret 1976. H.130 x 155 cm. UR.

Varunr: 5772787
SEK 6 919 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2020
15:48
SEK 3 875
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, sign./b. H. Hermann. 130x115 cm. UR.

Varunr: 5760090
SEK 3 598 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2020
15:56
SEK 554
Jens Ulrich Petersen oljemålning
JENS ULRICH PETERSEN, 'Snoremænd', olja på duk, signerad på baksidan, ca 80x60 cm

Varunr: 5774783
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-09-2020
16:07
Se mer
Karl Dahlqvist oljemålning
KARL DAHLQVIST (1900-1971): "Åsögatan", signerad och daterad Karl Dahlqvist 1944, olja på pannå, 62x104 cm

Varunr: 5774787
16:11
Se mer
Pavel Matveevich Gorobets, Pioneers of Poltava on their Way to School
Pavel Matveevich Gorobets (1905-1974), Pioneers of Poltava on their Way to School, oil on canvas, c. 1970, signature, with thin frame ledger approx. 153 x 182 cm. PROVENANCE: Private collection, Italy.

Varunr: 5695215
SEK 19 589 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-09-2020
16:29
SEK 619
Sven Kumlin
SVEN KUMLIN (1892-1967): Snasahögarna, Jämtland enligt påskrift atergo, olja på pannå, ca 55x78 cm

Varunr: 5774807
16:31
Se mer
Sandra Kolondam,. Landschaft II.
Sandra Kolondam (1979 in München). Landschaft II. 2020. Öl auf Leinwand. Verso signiert und datiert. Maße ca. 20 x 30 cm. Gerahmt. Sandra Kolondam lebt als freischaffende Malerin in der nähe des Starnberger See, Sie lässt sich von der Natur, die Täume und Alltag inspierieren. Sie lernte die ...

Varunr: 5725593
SEK 2 062 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-09-2020
16:55
SEK 464
Bjrön Widell
BJÖRN WIDELL, (född 1954): komposition, olja på duk, ca 62x50 cm

Varunr: 5774815
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-09-2020
17:05
Se mer
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, s/b H. Hermann. 160x125 cm. UR.

Varunr: 5760198
SEK 4 705 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2020
18:00
SEK 692
Aleksandr Alkhovsky, maleri, fiskerfamilie
Aleksandr Alkhovsky (f. 1947), maleri, fiskerfamilie, olie på lærred, signeret, ca. 80 x 80 cm.

Varunr: 5566136
SEK 8 248 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-09-2020
18:08
SEK 412
Carl-Harry Stålhane gouache
CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), Keramisk verkstad, signerad C.H Stålhane -51, gouache, ca 45x37 cm

Varunr: 5774858
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2020
18:14
Se mer
Felix von Altersheim
FELIX VON ALTERSHEIM: "David Bowie 2 Faces - Rose - Kubismus", signerad a tergo samt numrerad och daterad 25/50, 2017, direkttryck på akrylglas, mått ca 130x130 cm

Varunr: 5774862
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2020
18:18
Se mer
Kimmo Warjonen blandteknik
KIMMO WARJONEN (1936-2002) "landskap med bollar", signerad, blandteknik på papper, 38x44 cm

Varunr: 5774864
SEK 3 093 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 21-09-2020
18:20
Se mer
Aleksandr Alkhovsky, maleri, bekendtskab
Aleksandr Alkhovsky (f. 1947), maleri, bekendtskab, olie på lærred, signeret og dateret, ca. 80 x 70 cm.

Varunr: 5566165
SEK 9 279 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-09-2020
18:50
SEK 464
Art Disruption. 'P-time!', unika
Art Disruption. 'P-time!', mixed media resin på birkefinér, unika tryk. 150 x 102 cm. U.R.

Varunr: 5761473
SEK 16 607 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21-09-2020
19:01
SEK 1 038
Hannes D'Haese, akryl på lærred, 'never give up'
Hannes D'Haese, akryl på lærred, 'never give up', signeret nederst til højre, mål ca. 100 x 150 cm.

Varunr: 5718689
SEK 12 372 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2020
19:05
SEK 464
Okänd konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, Abstrakt, litografi, monogramsignerad RDT 23/45, 32x90 cm

Anders Tornberg Gallery

Varunr: 5774884
19:06
Se mer
Benny Aage Møller. Komposition med montage. (cd)
Benny Aage Møller (1918-2015). Komposition med montage, olie og gren på lærred. Signeret med monogram BM. 59 x 59 (74 x 75) cm.

Varunr: 5758111
SEK 2 076 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2020
19:07
SEK 415
Aleksandr Alkhovsky, Fall in Space
Aleksandr Alkhovsky (b. 1947), Fall in Space, oil on canvas, signature, approx. 120 x 80 cm.

Varunr: 5566149
SEK 15 465 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-09-2020
19:08
SEK 3 608
Albert Petersen. Fiskere på strand (cd)
Albert Petersen (1875-1957). Fiskere på strand, olie på lærred, sign. Alb. Petersen. 43 x 66 (56 x 78) cm.

Varunr: 5761272
SEK 1 384 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21-09-2020
19:09
SEK 415
Esben Eriksen, landskab (cd)
Esben Eriksen f. 1950, landskab, olie på lærred, sign. Esben Eriksen-08, 80x100 cm. (85x105 cm).

Varunr: 5773901
SEK 4 152 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2020
19:10
SEK 3 321
Oljemålning Albert Krüger
ALBERT KRÜGER (1885-1965): "Litet åskväder", signerad Albert Krüger, daterad 1928, olja på duk, ca 61 x 74 cm

Varunr: 5774893
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21-09-2020
19:15
Se mer
Axel Sjöberg oljemålning
AXEL SJÖBERG (1866-1950): "Kväll vid Långviksskär med Skarfvar", signerad och daterad Axel Sjöberg 1903, olja på duk, ca 46x55 cm

Varunr: 5774897
19:19
Se mer
12345...20»