Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 144  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Soveværelsesmøblement fra Hay, 2 senge, med 2 Jensen madrasser, 2 sengeborde og et sengetæppe
Hay. Loop Bed, 2 sengeramme i pulverlakeret jern i farven sort. Designet af Leif Jørgensen i 1987. Mål: B: 90 cm, 200 cm., H: 30 cm. Dertil 2 Jensen madrasser. samt Hay May Bed Cover. sengetæppe af 100% uld. Design by Anne Heinsvig. Mål: 240x225 cm. Peter Johanson / Hay et par sideborde/skamler ...
Varunr: 5433572
SEK 4 583 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2019
11:27:00
SEK 716
Anretterbord af genanvendt teaktræ
Anretterbord/konsol af genanvendt teaktræ. Bordet er fremstillet i massivt genanvendt teaktræ. Mærke. Dane line. Mål: H. 79 cm, D.36 cm, L. 101 cm. Udstillingsmodel.
Varunr: 5441311

SEK 4 010 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-10-2019
11:27:00
SEK 644
Lamino fåtölj
YNGVE EKSTRÖM, "Lamino", fåtölj, Swedese, modellen formgiven 1956, stomme i ek, klädsel i fårskinn, bränmärkt, sitthöjd ca 40/30 cm
Varunr: 5468986
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 19-10-2019
11:30:00
Se mer
Spegel Swedish Modern
SPEGEL, Swedish Modern, bronserad och tygklädd ram, mått 139x44 cm
Varunr: 5468987
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 19-10-2019
11:32:00
Se mer
Harrit & Sørensen. Knax vægtjener ahorn/grå
Harrit & Sørensen. Knax vægtjener af ahorn med 2x4 grå knager. Fremstillet hos LoCa, Danmark. 655x80x70 mm. Fremstår ny og ubrugt i orignal emballage. Vejledende udslagspris ca. 1.500 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og boligtilbehør fra ...
Varunr: 5471937

SEK 1 146 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-10-2019
11:32:00
SEK 573
Ross Lovegrove. Sæt på to stole, model Orbit. (2)
Ross Lovegrove. Sæt på to stole, model Orbit med skal af formbøjet finer, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Bernhardt Design. Stabelbare, H. 78 cm., B. 50 cm. Brugsspor, b.la. mindre kanthak. (2)
Varunr: 5409117
SEK 2 148 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-10-2019
11:34:00
SEK 716
Erik Wörts soffbord Brando
ERIK WÖRTS; soffbord i ek, 'Brando', Ikea, H ca 50 cm, 160x60 cm
Varunr: 5468988
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 19-10-2019
11:34:00
Se mer
Fåtölj Bröderna Andersson
BRÖDERNA ANDERSSON, fåtölj med fotpall, 1960-tal, ljus textilklädsel, lösa plymåer, klädda knappar, snurr- och vippfunktion, ekklädda fyrpassben, skyltmärkt, sitthöjd ca 38 cm
Varunr: 5468989
11:36:00
Se mer
Stapelstolar 1950-tal
STOLAR; 6 st, stomme i björk, klädda i röd galon, stapelbara, sitthöjd ca 43 cm
Varunr: 5468990
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 19-10-2019
11:38:00
Se mer
Ett par rottingfåtöljer
FÅTÖLJER; stomme i formpressad björk, sits och rygg i flätad rotting, sitthöjd ca 40 cm
Varunr: 5468991
11:40:00
Se mer
Fåtölj 1950-tal
FÅTÖLJ: orange originalklädsel, stomme i betsad och lackad bok, sitthöjd ca 36 cm
Varunr: 5468992
11:42:00
Se mer
Lænestol af udskåret egetræ med svungene stel
Lænestol af udskåret egetræ med svungene stel, H. 115 cm. Sh. 44 cm. B. 64 cm. Søm beslået polstring med stribet møbelstof.
Varunr: 5448319
SEK 1 146 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2019
11:44:00
SEK 430
Soffbord 1960-tal teak
SOFFBORD, teakfanér i rutmönster, svartlackade stålben, mässingstassar, H ca 43 cm, 132x58 cm
Varunr: 5468993
11:44:00
Se mer
Soffbord
SOFFBORD, 1970/80-tal, stomme i björk med skiva delvis i vit laminat, höjd ca 48, 80x80 cm
Varunr: 5468994
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19-10-2019
11:46:00
Se mer
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plinte af massivt ' Invisibel' olieret egetræ, 60 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Invisibel' olieret egetræ i olietype der ikke ændre egetræets lyse farve. H. 45 cm., B. 60 cm., D. 42 cm Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Lev. i uåbnet original emballage. Modelfoto variationer i ...
Varunr: 5379910

SEK 3 437 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2019
12:04:00
SEK 573
Rundt sidebord af formspændt fineret MDF.
Rundt sidebord af formspændt fineret MDF. Gråmalet, Med dobbelt udtræksskuffe. Ø. 53, H.39 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5469547
12:10:16
SEK 573
Alibert, Spiegel, Space-Design, 1960/70er Jahre.
Alibert, Spiegel, Space-Design, 1960/70er Jahre. Mehrfach verstellbare und beleuchtete creme-farbene Kunststofffassung. D.61cm, T.11cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varunr: 5429546
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-10-2019
12:10:31
SEK 427
A. Citterio & G. O. Löw, cantilever chairs, model Visasoft in leather for Vitra (6)
Cantilever chairs, model Visasoft, designed by Antonio Citterio & Glen Oliver Löw for Vitra. Designed in 2002. Cantilever structure of chrome-plated tubular steel, black leather covers. Underside marked. W 55cm, H 83cm, D approx. 58cm. Wear (6)
Varunr: 5442385
SEK 30 943 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-10-2019
12:10:43
SEK 534
Arne Vodder, Skrivbord i riopalisander
ARNE VODDER, fristående skrivbord, Sibast, Danmark, Riopalisander, 6 lådor, höjd ca 73, 75x144 cm. . CITES-intyg från Jordbruksverket medföljer. . Ingår i temaauktionen "Samtida Skandinavisk Design"
Varunr: 5469003
SEK 6 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19-10-2019
12:16:00
Se mer
Stolar Campus Johannes Foersom o Peter Hiort
STOLAR, 4 st, "Campus", Johannes Foersom o Peter Hiort för Lammhults, 2000-tal, formpressad björk, benställning i förkromat stål, märkta undertill, sitthöjd ca 43 cm
Varunr: 5469006
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 19-10-2019
12:22:00
Se mer
Lavoar med stenskiva omkring 1900
LAVOAR, med stenskiva i marmor, omkring 1900, stomme i furu, höjd ca 101, 65 x 49 cm
Varunr: 5469008
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 19-10-2019
12:26:00
Se mer
Stolar gustavianska
STOLAR, 1 par, gustavianska, 1700-tal, s.k "Svenska modellen", målade, skuren dekor, kannelerade ben med hörnfleuroner, ovala genombrutna ryggbrickor, svarvade och kopplade benställningar med H-kryss, lösa stoppade sitsar, sitthöjd ca 47 cm.
Varunr: 5469009
12:28:00
Se mer
Overpolstret lænestol med ben af bøg
Overpolstret lænestol med okkerfarvet uldstof. H. 75 cm. B. 84 cm. Sh. 36 cm. Med ben af bejdset bøg. Fremstår med kraftige brugsslitage på armlæn/stof.
Varunr: 5448307
12:29:00
SEK 430
Hay, Mags, to 2½ - pers. modul sofa med sort uld (2)
Hay.To 2½--pers. modulsofaer, model Mags, betrukket med sort Hallingdal uldtekstil fra Kvadrat. L. 228 cm. D. 94 cm. Sædeh. 40 cm. Der medfølger 2 puder til hver sofa. Modelfotos, små variationer i brugsspor, kan forekomme. Vedrørende eftersyn så er der udstillet en sofa i Lauritz.com Odenses...
Varunr: 5393199
SEK 10 026 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2019
12:30:00
SEK 644
Bockbord 17/1800-tal
BOCKBORD, 17/1800-tal, furu, höjd ca 75, 150 x 67 cm
Varunr: 5469010
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 19-10-2019
12:30:00
Se mer
Stolar Heby Fideikommiss
KARMSTOL, STOLAR, 5 st, stockholmsarbeten i Karl Johan, fanérade i mahogny, mönstrad klädsel, två med otydlig blyertspåskrift, stämplade Heby Fideikommiss, sitthöjd 46 cm. . PROVENIENS: Heby fideikommiss (1796-2012), Gåsinge och Dillnäs socken, Södermanlands län
Varunr: 5469012
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-10-2019
12:34:00
Se mer
Hay,Sara Bench / bænk
Hay. Model Sara. en bænk af sammenlimet krydsfiner med sort laminat, monteret på sort pulverlakeret metalstel. H. 40,5, L. 200, B. 45 cm. Små brugsspor.
Varunr: 5468523
SEK 1 575 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2019
12:36:00
SEK 1 074
Carl Malmsten sängbord "Birgitta"
CARL MALMSTEN, 1 par sängbord, "Birgitta", Bodafors, lackerade, längd 38 cm, djup 59 cm, total höjd 61 cm
Varunr: 5469013
12:36:00
Se mer
Satsbord 1950/60-tal
SATSBORD, 3 delar, teak, 1950/60-tal, delvis fanerat, längd 38-55 cm, bredd 28x35 cm, höjd 43-48 cm
Varunr: 5469014
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 19-10-2019
12:38:00
Se mer
Møre Møbler. Sæt på fem armstole (5)
Sæt på fem armstole med sell af lamineret formbøjet bøg. Sæder og ryg bestukket med orange uld. H. 78 cm. Sædehøjde 45 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5452376
12:39:00
SEK 430
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 144  >>