Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 107  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Otto Schultz fåtölj
OTTO SCHULTZ (Tyskland 1882-1907), fåtölj, 1900-talets första hälft, Boet, Göteborg, formgiven 1936, ben i betsad bok, sits, rygg och plymå klädd i blomstermöstrat plyschtyg, sitthöjd ca 49 cm
Varunr: 4979296
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-04-2018
21:56:00
Se mer
Etagehylla omkring 1900
ETAGEHYLLA, för hörn, omkring 1900, empirestil, fanérad i mahogny, förgyllda beslag, höjd ca 94, 60x46 cm. PROVENIENS: Carl Herman Westerlund, ingenjör och disponent vid Tervakoski Pappersbruk i Finland. Möbeln sannolikt inköpt i St Petersburg omkring 1870-80, därefter i familjen.
Varunr: 4979298
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
21:58:00
Se mer
Charles Eames. Kontorstol model EA 117, sort læder
Charles Eames. Kontorstol med stel samt fempasfod af poleret aluminium, monteret med hjul, sæde og ryg betrukket med sort skind. Dreje- og vippefunktion. Ikke højdejusterbar. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA 117. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4972966
SEK 12 951 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2018
09:26:00
SEK 9 065
Hans J. Wegner. Seng / daybed i eg
Hans J. Wegner. Seng / daybed med ramme af egetræ, grålakeret bynd, massive, let tilspidsede ben. Fremstillet hos Getama, 1960'erne. Ustemplet. H. 36x 207 x 86 cm. Se varenummer 4982368.
Varunr: 4982367
SEK 2 590 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2018
09:37:00
SEK 648
Hans J. Wegner. Seng / daybed med ramme af egetræ, grålakeret bynd, massive, let tilspidsede ben. Fremstillet hos Getama, 1960'erne. Ustemplet. H. 36x 207 x 86 cm. Se varenummer 4982367.
Varunr: 4982368
09:47:00
SEK 777
Clausen & Søn. Et par lave skænke, teak (2)
Clausen & Søn. Et par lave skænke udført i teak, professionel eftermonteret med massive skråtstillede ben. Hver skænk måler H. 57 cm. B. 104,5 cm. D. 44,5 cm. (2)
Varunr: 4982418
SEK 5 180 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2018
09:51:00
SEK 3 626
Vikskärm troligen Indien
VIKSKÄRM, betsat trä, 1900-talets andra hälft, troligen Indien, höjd ca 180x200 cm
Varunr: 4980285
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2018
10:00:00
Se mer
Charles Eames. Kontorstol, model EA-117
Charles Eames. Kontorstol med stel af poleret aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort hopsak med vippefunktion, gaspatron højdeindstilling. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-117. Fremstår med slitage, dog mest på armlæn og stel.
Varunr: 4983782
SEK 11 137 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2018
10:16:00
SEK 8 029
Kinesisk skab, 1900-tallet
Kinesisk skab, 1900-tallet. Rødlakeret. Front med fire låger samt tre skuffer. 2 låsepinde medfølger. H. 173 cm. B. 100,5 cm. D. 63 cm. Fremstår med mærker samt brugsspor.
Varunr: 4980805
SEK 2 331 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
10:23:31
SEK 1 554
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208 'Full Leather'
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad armstol i forkromet aluminium, model EA-208. 'Full Leather'. Armlæn, sæde og ryg med betræk af sort, let patineret læder. Formgivet 1969. Fremstillet og mærket hos Vitra.
Varunr: 4899001
SEK 14 246 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2018
10:29:00
SEK 8 029
John Kandell skåp
JOHN KANDELL, "Boklådan solitär", skåp, Källemo, formgivet 1981, hasp upptill, råsågad mahogny, flyttbara hyllplan, höjd 200, 20x29 cm
Varunr: 4980303
SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:36:00
Se mer
Matsalsbord Englad
MATSALSBORD, England, 1900-talets andra hälft, fanérat i mahogny, fothylsor i mässing, höjd ca 73, diameter 120, 3 iläggsskivor (varav en med sarg) vardera bredd 55 cm medföljer
Varunr: 4980305
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:40:00
Se mer
Kaare Klint. Sæt på to armstole 'Den røde stol' (2)
Kaare Klint 1888-1954. Sæt på to armstole, 'Den Røde stol' / 'Barcelona Stolen', med stel af mahogni, sæde og ryg nybetrukket med sømbeslået patineret læder. H. 89 cm B. 61 cm. Fremstillet ved Rud Rasmussens snedkerier, model 3758A. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor i form af blandt andet ...
Varunr: 4974447
SEK 12 951 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2018
10:40:42
SEK 4 144
Lounge Sessel / Armlehnsessel
Lounge Sessel / Armlehnsessel. Gepolsterte Konstruktion mit Sitz- und Rücken, dunkelbrauner Lederbezug. Alters- und Gebrauchsspuren.
Varunr: 4915340
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-04-2018
11:01:00
SEK 530
Stolar Lilla Åland
CARL MALMSTEN, stolar, 4 st, "Lilla Åland", björk, sitthöjd 45 cm
Varunr: 4980312
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
11:12:00
Se mer
Ulf Scherlin hatt samt skohylla
ULF SCHERLIN, hatt samt skohylla, etikettmärkt, beslag i bronserad aluminium, längd ca 100 respektive 120 cm
Varunr: 4980319
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
11:26:00
Se mer
Serveringsvagn
SERVERINGSVAGN, 1960-tal, teak, på hjul, höjd ca 58, 54x54 cm
Varunr: 4980321
11:30:00
Se mer
Gerard van de Berg. Hvilestol i Racing Green læder, model 'Loge'
Gerard van de Berg. Hvilestol, model Loge, betrukket med alm. patineret læder, ben af forkromet stål. Formgivet i 1989. Fremstillet hos Montis.
Varunr: 4897310
SEK 6 475 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2018
11:31:00
SEK 1 943
Spelbord sengustaviansk stil
SPELBORD, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt, fanerad med bl.a. mahogny, en låda i sargen, beslag mässing, schackmönstrad, höjd ca 75, 59x38 cm.
Varunr: 4980323
11:34:00
Se mer
Soffbord design Malmsten
CARL MALMSTEN, "Berg", soffbord, fanérat i björkrot, rund skiva på pelarfot i massiv björk, höjd ca 63, diameter 100 cm
Varunr: 4980325
11:38:00
Se mer
Spisebord af teak med udtræk
Spisebord af teak med udtræks plader. L. 140/210 B. 85 H. 76 cm. Fremstår med brugsspor ridser og mærker, plade fremstår meget medtaget med pletter og skrammer.
Varunr: 4958095
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
11:45:52
SEK 583
Italiensk møbelproducent, kontorstol
Italiensk produceret kontor stol. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med syntetisk skind. Drejefunktion samt højdejusterbar. Med brugsspor
Varunr: 4979469
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
11:46:00
SEK 453
Fritz Hansen rumdeler/skærmvæg, grålakeret træ og metal (2)
Fritz Hansen rumdeler/skærmvæg/butiksmøbel. Grålakeret træ og metal. Kan adskilles, løse ben og samlebeslag. 2 (løse) hylder af lakeret metal. Brugsspor, herunder ridser, skrammer og afslag. H. 202. B. 120. Tykkelse 5 cm. NB: Tung vare (2)
Varunr: 4979642
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2018
11:46:12
SEK 453
Sofa, to og tre-pers. rødt læder / bøg (2)
To og tre-pers. sofa med rødt læder, ben af bøg, løse hynder, H. 85 cm. L. 150/218 cm. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med brugsspor, læder med patina og pletter. (2)
Varunr: 4979984
SEK 2 590 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2018
11:48:49
SEK 842
Tranekær møbelfabrik. Reolsystem af bøg
Tranekær møbelfabrik. Reolsystem af (fineret) bøg, 2 plader af glas. Sortlakerede låger. Alm. brugsspor, enkelte ridser. H. 82. 40 x 42 og H. 99. 40 x 42 cm. Glas: 44 x 40 cm.
Varunr: 4958911
11:55:00
SEK 389
Børge Mogensen, bord, stel af eg, bordplade af laminat
Børge Mogensen (1914-1972), bord med stel af eg, bordplade af laminat, kant af aluminium, H. 71 cm. L. 200 cm. B. 95,5 cm. Brugsspor samt laminat med ridser
Varunr: 4976027
11:55:15
SEK 777
Medicinskab/Tandlægeskab
Medicinskab af hvidlakeret metal med dobbelte glasdøre. Aftagelige glashylder. Højde: 176 cm. Bredde: 90 cm. Dybde: 40 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med mærker samt brugsspor, enkelte små afslag på glashylder.
Varunr: 4966839
SEK 1 554 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2018
11:56:00
SEK 3 108
Bogreol, grøn antikbemalet træ.
Bogreol, gøn antikbemalet træ. Indvendigt hvid malet med fem hylder i front, samt to skuffer, og greb i patineret metal. H. 210 B. 110 D. 38 cm. Modelfoto.
Varunr: 4949295

SEK 3 108 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2018
12:00:00
SEK 453
Hatthyllor
HATTHYLLOR, 2 st, 1900-talets andra hälft, funktionalism, stål samt aluminium, längd ca 71-170 cm
Varunr: 4980330
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
12:06:00
Se mer
Dansk møbelproducent. To kommoder med skuffer af teak. (2)
Dansk møbelproducent. Kommoder af teaktræ, front med seks skuffer, på runde tilspidsede ben. H: 121/121 cm B: 85/85 cm. D: 41/41 cm. Fremstår med finer afslag, ridser, mærker, løse håndtag samt håndtag mangler, håndtag med afslag. Nøgle medfølger ikke. (2)
Varunr: 4982389
SEK 1 036 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2018
12:07:00
SEK 583
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 107  >>