Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 103  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Trip Trap. Minibar af teak
Trip Trap. Minibar af teak, front med to låger bag hvilke tre skuffer og køleskab. H. 80 cm. B. 89 cm. D. 51 cm. Udgået fra Trip Trap. Fremstillet til Admiral Hotel, København. Fremstår med mærker samt brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5002507
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
09:55:28
SEK 1 813
Spiegel mit barocken Snitzornament, bemalt.
Spiegel mit barocken Schnitzornament. Weichholz mit metallische Farbe bemalt. Schnitzornament älter (18. Jahrhundert). Spiegelglas alt. Maße ca. Spiegel) 55 x 45 cm. Rahmen: 77 x 67 cm. Zeitgemäße Gebrauchsspuren.
Varunr: 4982943
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
09:58:54
SEK 1 060
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rektangulært bord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord med hvid laminatplade og spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. HxLxB: 70x120x80cm. Fremstår med ridser og slagmærker.
Varunr: 4933603
10:09:00
SEK 777
Dansk møbelproducent. Sofabord m/ glasplade. hvid ask.
Dansk møbelproducent. Sofabord m/ glasplade. Stel udført i massiv hvidlaseret ask. Mål: H. 52. 65x65 cm. Udstillingsmodel.
Varunr: 4979935

SEK 1 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-05-2018
10:18:00
SEK 389
Et par sideborde / sofaborde i japansk itakura træ (2)
Et par sideborde / sofaborde udført i japansk itakura træ med underliggende hylde. H. 49 cm. Ø 50 / 60 cm. Fremstår med enkelte håndteringsspor. (2)
Varunr: 4995376

SEK 3 885 DK, Kolding, Trianglen 21-05-2018
10:45:00
SEK 2 849
Kasper Nyman. Par barstole, model Pause bar stool. (2)
Kasper Nyman. Par barstole af sort lakeret egetræ. Messing montering på fodhviler. Fremstilet hos WOUD, model Pause bar stool. H. 95 cm. Sh. 75 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 5798 kr.
Varunr: 4947295

SEK 2 849 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-05-2018
10:55:29
SEK 842
Laboremus. Sofa af egetræ
Sofabord af massivt egetræ på medeben. Fremstillet hos Laboremus, Viborg med brændestempel herfra. H. 48,5 cm. 100x100 cm. Brugsspor samt ridser.
Varunr: 5001571
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 21-05-2018
11:34:03
SEK 453
Sigurd Ressel, par Falcon lænestole med læder (2)
Sigurd Ressell. Par lavrygget lænestole, model Falcon, betrukket med knapsyet læder. Stel af formbøjet mørkbejdset træ. Sæder ophængt i remme af læder. Fremstillet hos Vatne møbler. H. 76 cm. Sædehøjde 44 cm. Brugsspor samt læder med defekter ved ophæng. (2)
Varunr: 5001251
SEK 5 180 DK, Odense, Kratholmvej 21-05-2018
11:45:12
SEK 2 590
Industrielt skrivebord fra tandlægeklinik, 1900-tallets midte
Industrielt skrivebord fra tandlægeklinik af lakeret metal, H. 86, D. 63, B. 78 cm. 1900-tallets midte. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5002753
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
11:50:02
SEK 453
Bruno Mathsson, tre Eva lænestole af bøg, DUX (3)
Bruno Mathsson (1907-1988) 3 'Eva' lænestole af formbøjet bøg, sæde/ryg udspændt med flettede gjorder. Fremstillede hos DUX, stempel herfra. Brugsspor og stedvis slitage (3)
Varunr: 4997036
SEK 3 885 DK, Odense, Kratholmvej 21-05-2018
11:59:00
SEK 2 072
Spiegel mit Perlstab Dekor
Spiegel mit Perlstab Dekor, Rahmen gefertigt aus Holz, gold gefasst. Maße ca.: H.123,5 cm, B. 78 cm, T. 3 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügen Gebrauchspuren.
Varunr: 5002603
SEK 1 928 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
12:00:00
SEK 434
Poul M. Volther. stol, egetræ
Poul M. Volther. stol af egetræ, med tremmehylde, sæde betrukket med flet. 1950/60'erne. Fremstår med kraftige brugsspor og beskadiget flet.
Varunr: 5002910
12:10:00
SEK 453
Vitrineskab af mahogni og rosentræ, rokoko-stil, medio 1900-tallet
Vitrineskab af finéret mahogni og rosentræ, i fronten buet låge isat glas, dekoreret med intarsia samt beslag af messing, indvendigt med hylder. H. 139 B. 76 D. 36 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, enkelte finér afslag.
Varunr: 5002264
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
12:20:00
SEK 2 072
Dänischer Möbelproduzent, Sofatisch / Couchtisch / Beistelltisch (3)
Dänischer Möbelproduzent, Sofatisch / Couchtisch / Beistelltisch in Massivem Holz. Drei Teile, runde Tischplatte. Maße ca: H. ca. 46,5 cm, ∅ ca. 118 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (3)
Varunr: 5002456
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
12:20:00
SEK 434
Schminktisch / Frisiertisch der 1960er Jahre, Dänisches Möbelproduzent, Rio Palisander
Schminktisch / Frisiertisch der 1960er Jahre, Dänisches Möbelproduzent. Konstruktion aus Rio Palisander Furnier, mit Glassplatte, mit Schubladen, kippbares Spiegel. Maße ca: H. 110 cm, B. 78 cm, T. 39 cm. Gebrauchsspuren. CITES - Bescheinigung vorhanden.
Varunr: 4990371
SEK 2 410 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
12:30:00
SEK 819
Stort vitrineskab med overdel. Udført i cedertræ. (2)
Stort vitrineskab med overdel. Udført i genanvendt cedertræ. Overdel med fire låger med greb og lås i sortlakeret metal, støbt med dekorationer. Bag låger hvidlakerede hylder samt beklædning. Underdel med skuffer monteret med greb i metal. Overdelen fremstår med revne i liste på højre side. H. ...
Varunr: 4969516

SEK 7 252 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-05-2018
12:36:00
SEK 1 684
Dansk snedkermester, hjørnebænk af eg, 2-delt
Dansk snedkermester, 1900-tallet. Hjørnebænk af eg, 2-delt. Betræk af lyst/stribet uld. Løse indsatssæder. Alm. stedvise brugs- og alderstegn, enkelte betrækpletter. L. 160 og 136 cm. Sædeh. 48 cm. H. 85 cm.
Varunr: 5002488
SEK 1 943 DK, Odense, Kratholmvej 21-05-2018
12:43:00
SEK 389
Chr. Linneberg, Sideboard/ Schrank mit Aufsatz-Vitrine
Sideboard/ Schrank von A/S Chr. mit Aufsatz-Vitrine Konstruktion aus Teak. Die Aufsatz-Vitrine ist mit zwei Glastüren und sechs Regalböden ausgestattet. Der Unterschrank hat zwei Türen. Schrank der 1950/60er Jahre. Maße ca: H. 183 cm, B. 135 cm, T. 47cm. Gebrauchsspuren.
Varunr: 4925606
SEK 3 856 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
12:45:00
SEK 386
Retro børnemøbler. Bord og tre stole, lysegrå og ass. (4)
Retro børnemøbler: Trekantet bord med lysegrå bordplade af laminat, stel at hvidlakeret metal. Medfølgende tre stole i forskellige farver. Bord: H. 50 L. 60 D. 60 cm. Stol: Sædeh. 34 cm. (4)
Varunr: 4995367

SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 21-05-2018
12:49:24
SEK 389
Dux: Nordic 1001 Boxmadras
Dux: Nordic 1001 Boxmadras. Med ben af bøg. H. 46 cm. L. 200 cm. B. 90 cm. Minimale brugsspor.
Varunr: 5002758
12:51:00
SEK 648
Møbelproducent. Hjørnesofa
Møbelproducent. Hjørnesofa med chaiselong, betrukket med grå uld. Todelt. H. 68 Sh. 38 B. 210 cm. Chaiselong L. 150 cm. Fremstår med brugsspor, pletter.
Varunr: 5002771
12:57:41
SEK 389
Sofa samt et par lænestole (3)
Sofa samt et par lænestole. Betrukket med grønt møbelstof. Ben af teak. Sofa: H. 72 cm. L. 85 cm. SH. 36 cm. Høj lænestol: H. 91 cm. B. 79 cm. SH. 38 cm. Lav lænestol: H. 71 cm. B. 79 cm. SH. 38 cm. Nakkepude medfølger. Fremstår med porøst skum. Brugsspor. (3)
Varunr: 5002887
13:02:02
SEK 518
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217 i anilin læder fra år 2015 med nummerbevis
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn,'Syveren' på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul med alukappe. Højdejustérbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2015 med mærke herfra. Tilhørende nummerbevis. Model 3217. Nybetrukket med sort anilin læder. Der gives 2 ...
Varunr: 4994735
SEK 14 246 DK, Kolding, Trianglen 21-05-2018
13:07:00
SEK 6 734
Tobaksskab - egetræ
Tobaksskab af egetræ. Front med glaslåge samt skuffe. Indvendig hylde og skuffer. Top med udskæringer blandt andet soltegn. Fremstår med brugsspor, manglende lås og nøgle samt reparationer. Fremstillet omkring år 1900. H 90 cm, B 87 cm, D 22 cm.
Varunr: 4985820
SEK 1 943 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-05-2018
13:17:00
SEK 777
Charles Eames for Vitra/ Herman Miller. Kvadratiske borde, 70x70 cm. (2)
Charles Eames 1907-1978. Et par kvadratiske spise/ caféborde. Sortlakeret stel med firpasfod i aluminium, let patineret plade i laminat med sort gummikant. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller, stemplet. H. 72, 5 cm. B. 70x70 cm. Fremstår med lette aldersrelateret brugsspor. (2)
Varunr: 4970037
SEK 6 475 DK, Kolding, Trianglen 21-05-2018
13:29:00
SEK 712
Abstracta. Telefonboks
Abstracta telefonboks betrukket med filt. H. 116 B. 68 D. 80 cm. Ophængslister til væg medfølger. Fremstår med få brugsspor.
Varunr: 4988373
13:34:51
SEK 453
Ingmar Relling hvilestole (2)
Ingmar Relling. Par hvilestole af bejdset bøg, hynder monteret med patineret cognacfarvet skind. Mrk. Siesta, 25 th Jubilee 1990. Design. Ingmar Relling. Fremstillet hos Westlandske, Norge. Med brugsspor (2)
Varunr: 5002174
SEK 1 554 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-05-2018
13:44:00
SEK 1 554
Labofa Munch, kontorstol, model LC1223, sort
Labofa Munch. Kontorstol. Model LC1223, sæde i sort laminat og ryg i sort plast. Monteret på drejelig sortlakeret fempasfod på hjul. Brugsspor samt ridser.
Varunr: 5002499
13:53:00
SEK 389
Samling Børge Mogensen: par lænestole af egetræ og sofabord af bøgetræ(3)
Samling Børge Mogensen. Par højryggede lænestole af egetræ model 2258 produceret hos Fredericia Furniture, mærkat herfra. Med tremmeryg, løse hynder og nakkestøtter betrukket uldent stof. H. 119 B. 62 sædehøjde 45 cm. Samt Børge Mogensen. Sofabord af bøgetræ, model 4500. Fineret opklappelig og...
Varunr: 5002983
SEK 1 813 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
13:57:10
SEK 583
Ilva. Sofabord / indskudsborde (2)
Ilva. Sofabord / indskudsborde af hardwood med afrundende hjørner. H. 37,5-48 cm. D. 40 cm. L. 70-80 cm. Fremstår med mærker samt brugsspor. (2)
Varunr: 5002900
14:06:00
SEK 453
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 103  >>