Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Sextant i schatull
SEXTANT, 1800-tal, sannolikt England, mässing, i träschatull, längd ca 25 cm
Varunr: 5281768
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
10:10:00
Se mer
Halvskib monteret på plade af teak
Halvskib monteret på plade af teak. Mål halvskib L. 61 cm, plade 74,5x20 cm. Lette brugsmærker.
Varunr: 5285200
SEK 1 123 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:54:00
SEK 2 106
Fire koøjer, messing (4)
Fire firkantede koøjer af messing. H. 62,5 B. 47 D. 7 cm. Fremstår med slitage. (4)
Varunr: 5284243
SEK 2 808 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
15:04:00
SEK 1 264
To skibslanterner af messing styrbord og bagbord (2).
To skibslanterner af messing styrbord og bagbord, 1900-tallet, H. 31 cm. B. 22 cm. Fremstår med brugsslitage, en med defekt glas, (2).
Varunr: 5277111
SEK 1 404 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
18:59:00
SEK 632
Afrikansk figur / buste, elfenben
Afrikansk figur / buste udskåret af elfenben, på sokkel af sort træ. Cites certifikat medfølger. H. inkl. sokkel 10,5 cm.
Varunr: 5282798
20:42:00
SEK 491
CG Pettersson båtmodell motorkryssare
BÅTMODELL, CG Pettersson motorkryssare 1919, samtida, båtbyggare Ingvar Lyckhammar, signerad och daterad 2012, höjd 16, längd ca 58 cm
Varunr: 5282108
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
21:23:00
Se mer
Skeppsmodell HMS Gladan
FARTYGSMODELL, 1980-tal, HMS Gladan (01) , bemålat trä, på ställning, höjd inklusive ställning ca 74, längd 80 cm . . HISTORIK:. . Arméns skolskepp HMS Gladan, ritad av Tore Herlin 1946
Varunr: 5283345
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
10:10:00
Se mer
Kelvin & Hughes sextant
KELVIN & HUGHES, sextant, 1958, nummer 65747 i orginallåda, mässing och trä, lådans mått ca 30x32 cm
Varunr: 5283585
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 28-03-2019
19:20:00
Se mer
Skibsprojektør med håndtag, 1900-tallet
Skibsprojektør af kobber, fastmonteres ved kugleled hvorefter projektør kan betjenes vha. håndtag.. L. ca. 60 Ø. 22 cm. Laurtiz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor og patina.
Varunr: 5263496
SEK 2 527 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2019
18:37:00
SEK 491
Poul S. Nielsen. Olie på lærred. Motiv fra Bornholm
Poul S. Nielsen (1920-1998). Olie på lærred, byparti fra Bornholm, sign. monogram. 50 x 65 (62 x 76) cm.
Varunr: 5282778
SEK 5 616 DK, Aalborg, Nibevej 30-03-2019
19:01:00
SEK 2 808
Leitz Wetzlar objektiv
LEITZ WETZLAR, objektiv, 6 st., bestående av: Telyt 280mm, F/4.8, no 1850320, skruvgänga, med fram- och baklock, i originalkartong; Telyt 400mm, F/6.8, no 2933203, med framlock, i originalkartong; Telyt 560mm, F/5.6, no 2228094, med fram- och baklock; Telyt 45mm, F/20, no 1445302, med skruvgänga, baklock; , Telyt 200mm, F/4, no 1899081, med skruvgänga, med uv-skydd, bak- och framlock samt väska; Hektor 135mm, F/4.5, no 1311376, med M- bajonett, med väska samt bak- och framlock
Varunr: 5286322
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-03-2019
12:22:00
Se mer
Leica I mod A Tema Lecia Leitz
LEICA I Mod A, no 19248, 1928, med Leitz Elmar 35mm. F/5, samt avståndsmätare no 25350, i väska
Varunr: 5286331
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-03-2019
12:40:00
Se mer
Leitz Canada Elmarit-R 135mm Tema Lecia Leitz
LEITZ, objektiv, Elmarit-R 135mm, F/2.8, no 3135219, med fram- och baklock, i originalkartong
Varunr: 5286343
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-03-2019
13:06:00
Se mer
Leitz Wetzlar "goggles" Tema Lecia Leitz
LEITZ, objektiv, Elmarit-M 135mm, F/2.8, no 3397867, med uv-filter, fram- och baklock, i originalkartong
Varunr: 5286394
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-03-2019
14:52:00
Se mer
Kamera Kiev 88
KAMERA, "Kiev 88", med 4 objektiv, 4 bakstycken, i kameraväska
Varunr: 5286434
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-03-2019
16:16:00
Se mer
Kompass nr 4680
KOMPASS, nr 4680, grålackerat hus, kardanskt upphängd i trälåda, lådan skyltmärkt Hasses Göteborg, kompassens diameter ca 11 cm
Varunr: 5286488
18:08:00
Se mer
Leitz Telyt 560mm F/6.8 Tema Lecia Leitz
LEITZ, tele-objektiv, Telyt 560mm F/6.8, no 2976532, med R-bajonettsförlängning, axelgrepp, och framlock
Varunr: 5286578
20:36:00
Se mer
Dragspel Hohner Tango II M
DRAGSPEL, 1900-talets mitt, Hohner "Tango II M", Tyskland, i väska, noter medföljer
Varunr: 5286626
21:24:00
Se mer
Leitz Elmarit-R 24mm Tema Lecia Leitz
LEITZ, objektiv, Elmarit-R 24mm, F/2.8, no 3153419, med baklock, uv-skydd och motljusskydd samt väska
Varunr: 5286693
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-03-2019
22:31:00
Se mer
Modellbåt
MODELLBÅT, samtida, Blue Nose, Mahogny, längd 76 cm, höjd inkl stativ 68 cm.
Varunr: 5286772
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
14:44:00
Se mer
Elektra espressomaskin
ELEKTRA, espressomaskin, "La Deliziosa", förkromat stål, utrustad med 1 bryggrupp; kaffekvarn medföljer
Varunr: 5286826
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
18:36:00
Se mer
Modellflygplan
MODELLFLYGPLAN, 2 st, balsaträ resp plast, ca längd 105 resp 107, spännvidd ca 157 resp 190 cm, fjärrkontroller
Varunr: 5286890
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-04-2019
22:15:00
Se mer