Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bordstelefon Taxen för
BORDSTELEFON, "Taxen", LM Ericsson, med 2 vevar för växeltelefonist, höjd ca 30 cm. . . . HISTORIK:. . Ericssons bordstelefon, "Skelettapparat", formgavs 1892 och var världens första bordstelefon med hörlur och mikrofontratt i samma del.
Varunr: 5439590
SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:20:00
Se mer
Sjökort 6 st sverige
SJÖKORT, (6), Sverige, Danmark, Tyskland, Åland, 1900-tal, bladmått ca 110x75 cm
Varunr: 5441779
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-09-2019
16:14:00
Se mer
Bøger om ØK og DFDS (4)
Bøger om ØK og DFDS Lot bestående af: ØK skibe af Ole Stig Johannesen Kompagniets skibe af Ole Stig Johannesen DFDS Skibsudvikling gennem 125 år Skandinavien-Amerika linien (4)
Varunr: 5437361
SEK 1 151 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
19:45:00
SEK 504
Dampskibet Patrica
Dampskibet Patrica. Håndbygget modeldampskib (gas) i træ og metal, på stand med fjernstyring L. 90 H. 30 B 18 cm, desuden plastkasse med div tilbehør m.m. Virker ved afprøvning. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5437339
SEK 4 317 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
20:17:00
SEK 2 302
Vier Rettungsringe / Ringe / Deko-Objekte (4)
Vier Rettungsringe / Ringe / Deko-Objekte. Konvolut bestehend aus einem Rettungsring der ‘MS Europa‘, einem der ‘T/S Hanseatic‘, einem der ‘T/S Hamburg‘ und einem Rettungsring der ‘Rubin 2‘, H. 73cm, B. 73cm, T. 10cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Bestoßungen, Kratzer, abblätternde ...
Varunr: 5433673
SEK 2 144 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:30:00
SEK 482
Trädgårdslok ångdrivet
TRÄDGÅRDSLOK, ångdrivet, sk. live steam, skala 1:8, modell av snälltågslokomotivet "Iron Duke" (1847-1871) brukad vid Great Western Railways, skalenlig hemmabygd vagn medföljer, lokets längd med kolvagn ca 205, 7 delar enkelskenor räls à 5 meter, 2 st monterade dubbelräls à 98 resp. 198 cm
Varunr: 5442021
SEK 60 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
21:51:00
Se mer
Speldosa Frankrike
SPELDOSA, sekelskiftet 1800/1900, Frankrike, i form av fågel i mässingsbur, höjd ca 29 cm
Varunr: 5442025
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
21:55:00
Se mer
Trädgårdslok ångdrivet
TRÄDGÅRDSLOK, ångdrivet, sk. live steam, skala 1:8, modell av "Lord Jim 2425", lokets längd 132, manövervagn, längd 67, skalenliga vagnar medföljer, tankvagn märkt ESSO, längd 122, sittvagn/förvaringsvagn märkt med SJ:s logga, 108, godsvagn, längd 122 cm, servicevagn med monterad räls och lös sittpall
Varunr: 5442029
21:59:00
Se mer
Sextant Sovjet i originallåda
SEXTANT, 1900-talets 2:a kvartal, Sovjet, mässing, märkt No675i originallåda märkt CCCP, längd ca 35,5 cm
Varunr: 5443222
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
19:54:00
Se mer
Offsettryck av båtritningar
BÅTRITNINGAR, 3 st, offsetttryck, Lennmor, Eklund, Norrman, Stockholms Stadsmuseum, föreställande sandkilen Gunhild av Ljusterö, klyvarskutan Blenda av Ljusterö samt vedjakten Greta Linnea av Yxlan, inramade i ram av masubjörk, mått ca 45x40 respektive 55x50 samt 66x64 cm
Varunr: 5443269
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23-09-2019
21:28:00
Se mer
Søkikkert af messing på trefod
Søkikkert af messing. L. ca. 96,5 cm. Tilhørende stativ/fod af lakeret træ H. 150 cm, monteret med messing. 20. årh. (Modelfotos)
Varunr: 5390211

SEK 3 166 DK, Herning, Engdahlsvej 24-09-2019
20:21:00
SEK 432
Model af 12meter lystyacht
Model af 12meter lystyacht. america's Cup deltager ca. 1900. Modelle er spantebygget. 1900'tallet midte. H 175 cm. L 170 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor samt mindre brud på bovspryd.
Varunr: 5444726
SEK 4 317 DK, Aalborg, Nibevej 24-09-2019
20:40:00
SEK 791
Fonografrullar
FONOGRAFRULLAR, cirka 27 st, omkring 1900, i originalförpackningar
Varunr: 5445722
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-09-2019
12:20:00
Se mer
Professionel skalamodel af den danske flådes fregat Najaden
Professionel spant bygget skalamodel af den danske flådes fregat Najaden (1812). Bygget af Modelbygger Jørgen Flatøy. H 93 cm. L 123 cm. Bygget i skale 1:60 efter de originale tegninger. Fremstår uden brugsspor. Najaden var det eneste større krigsskib Danmark fik bygget og udrustet under ...
Varunr: 5440197
SEK 43 168 DK, Aalborg, Nibevej 25-09-2019
18:37:00
SEK 5 468
Engelsk skibs/slæbelog af mærket Walker (2)
Thos. Walker & Son Ltd., Birmingham. Engelsk slæbelog (hastighedsmåler til skib) bestående af propel og hus. Hus mærket 'Walker´s Cherub'. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten(2)
Varunr: 5444961
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2019
20:07:00
SEK 504
Speldosa
SPELDOSA, cylindermodell, tidigt 1900-tal, jakaranda med intarsiadekor, längd ca 52 cm
Varunr: 5445964
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-09-2019
20:38:00
Se mer
Speldosa
SPELDOSA, 1900-talets början, 3 melodier, Made in Switzerland, i träskrin, höjd 8, 16 x10 cm, i originalask märkt Thorens nr 28
Varunr: 5446802
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-09-2019
10:00:00
Se mer
Svensk skibs / malmklokke fra1942
Svensk skibsklokke af malm, side med inskription "K.F.U.M. 1945 Gava av köbman S.W. Nilsson Gävle". H. 24 Ø. 29 cm. Fremstår med kraftig patina, knebel mangler.
Varunr: 5445076
SEK 1 151 DK, Helsingør, Støberivej 26-09-2019
13:08:42
SEK 432
Skeppsmodell i diorama
SKEPPSMODELL, 1900-talets första kvartal, i diorama, föreställande fullriggare, i lackerat och bemålat trä, på skulpterat hav, snidad träram, ca 42x59 cm
Varunr: 5446900
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-09-2019
17:08:00
Se mer
Bang & Olufsen TV
DAVID LEWIS, "Beovision LX 2800", TV-apparat, Bang & Olufsen, tillverkad mellan 1986-1988, delvis fanerad i teak, på lackerat stålunderrede med hjultrissor i plast, höjd ca 86 cm, ytterrmått ca 85x42 cm, fjärrkontroll medföljer
Varunr: 5446907
17:36:00
Se mer
Titanic - håndbygget modelskib af træ
Titanic - håndbygget modelskib af træ i montre. H. 48. L. 95 cm. 1900'tallet.
Varunr: 5447029
SEK 2 878 DK, Aalborg, Nibevej 26-09-2019
18:29:00
SEK 648
Båtmodell för vägghängning
BÅTMODELL, "Phoebe", 1800-talets andra hälft, halvmodell monterad på träplatta, delvis bemålad, märkt "Capt(ain) E. Gray, Sank (sjönk) 1871", 110x20 cm. . PROVENIENS: Tore Wretman
Varunr: 5440438
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
14:02:00
Se mer
Båtmodell
BÅTMODELL, 1900-talets andra hälft, lönn och mahogny, delvis bemålad, på ställning av svartlackerat trä, höjd 23, längd 83 cm. . PROVENIENS: Tore Wretman
Varunr: 5440474
15:24:00
Se mer
Båtmodell för vägghängning
BÅTMODELLER för vägg, 2 st, 1965 och , "Salta Marina" och "Malin", halvmodeller monterade på platta av mahogny, silverplaketter daterade 1965 och en med plakett med texten "TORE WRETMAN, FÖR BERÖMLIG HAVSKAPPSEGLING", 28x73 cm, ritningar medföljer. . PROVENIENS: Tore Wretman
Varunr: 5440530
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
17:36:00
Se mer