Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Victor Borregaard. Olie på plade
Victor Borregaard, 1875-1939. Selskab. Sign. VB. Betegnet på bagsiden 'Paa Charlottenborg, 1935'. Olie på plade. 30 x 40 (39 x 49) cm.
Varunr: 4985133
SEK 1 943 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
12:21:03
SEK 389
Ubekendt kunstner. Olie på lærred.
Ubekendt kunstner. Komposition med mor og pige. Sign. C. E. Clemmensen samt dateret '74. Olie på lærred. 54 x 64 (64 x 76) cm.
Varunr: 4994208
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
12:43:00
SEK 389
Ubekendt kunstner. Kystparti, Svendborgsund
Ubekendt kunstner. Kystparti Svendborgsund, olie på lærred. Usign. betegnet på blændramme J. Walentien. 40 x 47 (46 x 53) cm.
Varunr: 4953177
12:57:00
SEK 389
Hans Kofoed Jespersen. Motiv af kvinde
Hans Kofoed Jespersen 1884-1975 cd. Parti fra park, olie på lærred. Ssign. HKJ -41. 37 x 50 (48 x 60) cm.
Varunr: 4940975
SEK 1 554 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
13:01:00
SEK 453
Børge Nyrop. Landskabsparti med bonde (cd)
Børge Christoffer Nyrop (1881-1948), Landskab med hestevogn, personer og gård, olie på lærred. Sign. B. Nyrop. 88 x 125 (106 x 144) cm. Krakeleringer.
Varunr: 4947308
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
13:02:00
SEK 389
Ubekendt kunstner. Sydlandsk motiv med borgruin, 1888
Ubekendt kunstner. Sydlandsk motiv med borgruin og kirke. Sign. med kronet monogram OW / WO (?) samt dateret 1888. 55 x 40 (63 x 47) cm. Blændramme påskrevet 'Græsk maler'.
Varunr: 4952537
13:06:00
SEK 389
Svend Drews cd. Olie på lærred
Svend Drews, 1919-2003. Kystparti. Sign. Sv. Drews. Olie på lærred. 50 x 70 (65 x 85) cm.
Varunr: 4977178
13:34:00
SEK 389
Einar Olsen. Københavnsk byparti med Vor Frelser Kirkes tårn (cd)
Einar Olsen (1876-1950). Københavnsk byparti med Vor Frelser Kirkes tårn i horisonten, olie på plade. Sign. monogram EO samt dateret 1930. 40,5 x 32,5 (43 x 52) cm.
Varunr: 4941379
13:38:00
SEK 389
Janus Gunder 20. årh. Bronzeskulptur.
Janus Gunder 20. årh. Bronzeskulptur af bronze, løs sokkel af sort poleret granit medfølger. H. 15 cm, sign. JG
Varunr: 5003878
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
13:55:00
SEK 1 295
Arne A. Hansen. Interiør med pige og potteplante (cd)
Arne A. Hansen 1921-2009. Interiør med ung pige og blomst. Signeret Arne H. Hansen. Olie på lærred. 32 x 64 (37 x 69) cm.
Varunr: 4938666
13:58:00
SEK 389
Ubekendt kunstner. Komposition.akryl på papir opklæbet på plade
Ubekendt kunstner. Komposition, akryl på papir opklæbet på pladel på plade. sign. 47 x 57 cm.
Varunr: 4980715
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
14:01:00
SEK 389
Ubekendt oliepastel grinende dreng
Ubekendt kunstner. Motiv med smilende dreng, pastel på papir. Usign. 50 x 40 (60,5 x 51) cm.
Varunr: 4976645
14:02:00
SEK 389
Ubekendt kunstner. Marine med robåd og sejlbåde
Ubekendt kunstner. Marine motiv med robåd og sejlbåde, olie på plade. Usign. 27 x 39 (37 x 48) cm.
Varunr: 4976556
14:07:00
SEK 389
Ulla Teller. Komposition
Ulla Teller, 20./21. årh. Komposition, akryl på lærred, sign. og dat. på bagsiden Ulla Teller 05. 80 x 80 cm. UR
Varunr: 5004171
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
14:19:09
SEK 453
Ulla Teller. Komposition
Ulla Teller, 20./21. årh. Komposition, akryl på lærred, sign. og dat. på bagsiden Ulla Teller 04. 70 x 60 cm. UR
Varunr: 5004174
14:20:45
SEK 389
Willy Bille. Opstilling med blomster cd
Willy Bille 1889-1944 cd. Opstilling med blomster. Olie på lærred. Sign. WB. 68 x 51 (78 x 62) cm.
Varunr: 4941532
14:21:00
SEK 518
Ulla Teller. Komposition
Ulla Teller, 20./21. årh. Komposition, akryl på lærred, sign. og dat. på bagsiden Ulla Teller 06. 80 x 80 cm. UR
Varunr: 5004172
14:23:39
SEK 453
O. Svensson. Opstilling med tulipaner i vase (cd)
O. Svensson (1900-tallet) Opstilling med tulipaner i vase, olie på lærred. Sign. O. Svensson. 52 x 43 (61 x 52) cm.
Varunr: 4940932
14:58:00
SEK 389
Jørgen Ploug, tilskrevet. Opstilling med blomster
Jørgen Ploug (1876-1938), tilskrevet. Opstilling med blomster, olie på plade. Usign. 41 x 47 (50 x 55) cm.
Varunr: 4985951
14:59:59
SEK 389
Jens Sinding Christensen. Havnefront med både
Jens Sinding Christensen 1888-1980. Havnefront med både. olie på lærred. Sign. monogram JSC. 36 x 26 (42 x 31,5) cm. Krakeleringer.
Varunr: 4976577
15:02:00
SEK 389
Ubekendt kunstner. Opstilling med blomster i vase,
Ubekendt kunstner. Opstilling med blomster i vase, olie på lærred. Delvis udtydelig sign. Lilly H (?). 83 x 72 (100 x 89) cm.
Varunr: 4947284
15:07:00
SEK 389
Bronzeskulptur af ung kvinde
Skulptur i patineret bronze i form af ung kvinde monteret på sokkel af marmor h. 34 cm L. 31 cm B. 16 cm.
Varunr: 5003842

SEK 5 180 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
15:11:00
SEK 389
Ubekendt kunstner. Motiv fra Nyboder, København
Ubekendt kunstner. Motiv fra Nyboder, København, olie på lærred. Sign. N.P. Sørensen samt dat. 1930. 35 x 50 (44 x 59) cm.
Varunr: 4982276
15:33:00
SEK 518
Ubekendt kunstner. Hav med bølger i måneskin, 1917
Ubekendt kunstner. Hav med bølger i måneskin, olie på lærred. Sign. KD samt dat. 1917. 35 x 39 (47 x 50) cm.
Varunr: 4982289
15:35:00
SEK 389
Ubekendt svensk kunstner. Landskab i Vesterås
Ubekendt svensk kunstner. Landskab i Vesterås. Olie på plade. Utydl. Sign. Bagside betegnet Mägarnas i Vesterås, Hederspris i Anundsloppet 1947. 51 x 61 (61 x 71) cm.
Varunr: 4940872
15:39:00
SEK 389
Johannes Larsen cd. Litografi
Johannes Larsen, 1867-1961. Vinterlandskab med hare. Sign. samt dateret i trykket. Litografi. Indrammet bag glas. 33 x 43 (38 x 48) cm.
Varunr: 4953239
15:44:00
SEK 453
Erik Olsen CD. Udsigt over mark og huse
Erik Olsen CD. Udsigt over mark og huse. Olie på lærred. Sign. monogram samt -76. 40 x 50 cm. (55 x 65 cm.)
Varunr: 4947921
15:47:00
SEK 389
Mathilde Korst cd. Skovparti
Mathilde Korst 1900-1981 cd. Olie på lærred. Skovparti, sign. Korst, 48 x 48 (60 x 60) cm. Fremstår med små afskalninger, Udstillingsetiket fra 1920 bagpå. Kunstneren er datter af Martin Andersen Nexø.
Varunr: 4947912
15:59:00
SEK 389
Axel Johansen. Kystparti
Axel Johansen (1872-1938), Kystparti, olie på malerplade. Sign. monogram A.J. samt dateret 08. 32 x 44 (48 x 60) cm. Fremstår nedrenset i øverste kant af himlen.
Varunr: 4953302
16:08:00
SEK 453
Gunnar Hossy, linoleumstryk cd
GUNNAR HOSSY født 1925. linoleumstryk, Komposition, sign. Gunnar Hossy, 31x21 cm. (47x35 cm)
Varunr: 4985690
16:36:52
SEK 389
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>