Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Englische Saliere mit Löffel (2)
Englische Saliere mit Löffel gefertigt aus 925 Silber (punziert). Die Saliere besitzt einen Glaseinsatz. Gewicht ca.: 69 g. (netto). Maße ca.: H. 7,5 cm, L. 8 cm, B. 4,5 cm. Die Saliere besitzt 4 kleine Dellen.
Varunr: 5248002
SEK 1 255 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
17:50:00
SEK 523
Samling stager, kurv, kande m.m., plet, 1900-tallet (5)
Samling stager, kurv, kande m.m., plet, 20. Årh., H. 18-20 cm, Ø 25 cm. Brugspræg bl.a. tryk / let gennempudset m.m. (5)
Varunr: 5268103
SEK 1 123 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
19:22:00
SEK 421
Greiffenberg. Alterkalk, Barok, 1700-tallet
A German late baroque silvergilt chalice, the tapering bowl engraved " Gros Rischoscher Kirchen Kelch 1766" the stem with knop on hexafoil foot, applied with the crucified Christ. The reverse engraved with assay scrape and indistinct makers mark. The bowl hallmarked with Prussian "gratisstempel"....
Varunr: 5247340
SEK 16 848 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
20:31:00
SEK 8 424
Bägare 2 st
BÄGARE, 2 st., silver, 1800-tal, varav en E Milton, Borås 1869, höjd 8-9 cm, vikt ca 144 g
Varunr: 5280148
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:10:00
Se mer
Skål med lock silver
SKÅL med lock, sterlingsilver, Tyskland 1900-talets andra hälft, empirestil, hamrad dekor, lockknopp i form av psykopomp, fot med nollgaller, höjd ca 16 cm, vikt ca 422 g
Varunr: 5281805
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:40:00
Se mer
Sigvard Bernadotte puderdosa
SIGVARD BERNADOTTE, puderdosa, sterlingsilver, för Georg Jensen, signerad, design nr 278, diamater 8 cm, total vikt 117 g
Varunr: 5281853
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
14:04:00
Se mer
Sahnegießer und Zuckerdose (2)
Sahnegießer und Zuckerdose gefertigt aus 800 Silber (punziert). Auf der Unterseite punziert: MR. Maße ca.: Zuckerdose H. 9 cm, D. 8 cm, Sahnegießer H. 8 cm, L. 8,5 cm, B. 7,5 cm. Gewicht ca.: 255 g. (2)
Varunr: 5248006
SEK 3 138 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
16:15:00
SEK 575
Karaffe
Karaffe gefertigt aus facettierten und gravierten Bleikristall sowie mit einem Deckel und einem Stand aus 800 Silber (punziert). Das Glas ist mit einem Weinlaubdekor versehen, die Silberelemente sind verziert mit C-Schwüngen und Ro­caille. Maße ca.: H. 25 cm, B. 26 cm, 13,5 cm.
Varunr: 5244400
SEK 3 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
17:55:00
SEK 2 354
Sahnegießer und Zuckerdose, gefertigt aus 830 Silber (punziert). Verziert mit einem Eierstab-Dekor. Modellnummern: 285011, 285010. Maße ca.: Zuckerdose H. 10 cm, D. 11,5 cm (ohne Henkel), Sahnegießer H. 11,7 cm, L. 13,5 cm, B. 8,5 cm. Gewicht ca.: 488 g. (2)
Varunr: 5248001
SEK 3 661 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
18:35:00
SEK 1 255
Axel Salomonsen. Stor serveringsfad, kaffekande, sukker og fløde af sterling sølv (4)
Axel Salomonsen , Copenhagen 1933-1977. Stor serveringsfad, rigt udsmykket. L. 64 cm., B. 38,5 cm. Håndtag af ben. Kaffekande H. 21 cm., sukker H. 13 cm. og flødekande H. 10,5 cm. ligeledes rigt udsmykket og håndtag af ben. Alle dele stemplet : Sterling 925s Ax.s. Fremstår med alm. brugsspor. ...
Varunr: 5251419
SEK 25 272 DK, Herning, Engdahlsvej 27-03-2019
20:11:00
SEK 12 636
Robbe & Berking, Jahreslöffel 1999
Jahreslöffel aus der Manufaktur Robbe & Berking, Modell: Sonnenblume aus dem Jahr 1999. Der Löffel ist aus 925 Silber gefertigt und vergoldet, am ende des Griff befindet sich eine Emaillearbeit in der Form einer Sonnenblume. Länge ca.: 13,4 cm. Gewicht ca.: 31 g. Der Löffel ist unbenutzt ...
Varunr: 5238119
SEK 1 569 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
11:00:00
SEK 418
Silberkanne und Teller (2)
Kanne in 835er Silber gefertigt. punziert. Teller in 800er Silber gefertigt, punziert. Maße: ca. Kanne H. 22 cm, Teller L. 22 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 5259105
SEK 2 092 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
11:48:38
SEK 784
Konvolut versilberte / silberne Gegenstände (11)
Konvolut versilberte / silberne Gegenstände. Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: 1 x Ausschenkhilfe, 1 Kuchenheber, 3 Löffel, 2 Vorlegebesteck von WMF, 1 Brieföffner mit silbernen Griff (925), 1 x Serviettenring Silber (800), 2 kleine Becher Silber (925). Silber Gewicht ca.: 59 ...
Varunr: 5247990
SEK 1 255 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
17:30:00
SEK 418
Levi & Salaman bordsutensiler
BORDSUTENSILIER, 3 dlr, silver, bestående av senapskar, pepparströare och saltkällare, stämplade Levi & Salaman, 1897 resp. 1899, Birmingham, England, insatser i coboltblå glasmassa, höjd ca 5-7 cm
Varunr: 5283559
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
18:22:00
Se mer
Sockerfat silver J E Torsk 1860
J. E. TORSK, sockerfat, silver, Stockholm 1860, rund form, vriden dekor med reliefblommor, fylld fot, diameter 19 cm, höjd 17 cm
Varunr: 5283576
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
19:02:00
Se mer
Gräddkanna i silver
LARS BJUGG, gräddkanna i silver, förgylld inuti, verksam i Jönköping i slutet av 1700- och början av 1800-talet, gräddkanna, 1801, med graverade monogram på hänkeln samt på själva kannan, höjd ca 15 cm, vikt ca 46 g
Varunr: 5283602
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
19:54:00
Se mer
Kurv med hank, 800 sølv, formentlig Holland, formentlig 1800-tallet, 285 g
Kurv med hank, formentlig Holland, i barokstil, gennembrud med vegetabilske elementer og fuglerelieffer, 800 sølv, vægt ca. 285 g, hank med gravering udført i hånden 'Maria', H. ca. 150 mm (uden hank), B. 142 mm, D. 120 mm, stemplet med '800' og ulæseligt mestertegn, fremstår med lette brugsspor,...
Varunr: 5278406
SEK 2 106 DK, Helsingør, Støberivej 28-03-2019
20:09:00
SEK 1 053
Silver
SILVER, 7 dlr, i form av skålar och bägare, 1900-tal, svenska kontrollstämplar, bl a C G Hallberg, höjd mellan ca 7-21 cm, vikt ca 1700 g
Varunr: 5283620
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
20:30:00
Se mer
Argor-Heraeus I Schweiz. Sølvbarrer 2 x 1 kg finsølv (2)
Argor-Heraeus I Schweiz. Sølvbarrer 2 x 1 kg finsølv Barren er nummereret og plomberet. Mål: Længde: 11,9 cm – Bredde: 5,4 – Højde: 1,6 cm. (2)
Varunr: 5279428
SEK 16 848 DK, Herlev, Dynamovej 29-03-2019
13:47:00
SEK 9 828
Bägare i silver
BÄGARE, silver, 2 st, CGH, 1927 samt 1944, höjd ca 14,5-15 cm, totalvikt ca 291 g
Varunr: 5284936
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
15:02:00
Se mer
Parti silver
PARTI SILVER, bestående av: 12 kaffeskedar, 1967, MEMA, 4 punchkoppar, F Olsson, 1939, 1 gräddkanna 1857, 1 vas med svenska importstämplar, 1 liten pokal, 1900-talets första hälft, total vikt ca 776 g
Varunr: 5284947
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
15:24:00
Se mer
Toalettset silver
TOILETTESET, 6 dlr, silverfattningar, bestående av: 2 borstar, spegel, 2 flakonger, burk, spegelns längd ca 25 cm
Varunr: 5284972
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-03-2019
16:28:00
Se mer
Montblanc Meisterstück Solitair (2)
Fountain pen and biro by Montblanc, model: Solitair. Made with a case of 925 silver (hallmarked). The fountain pen has a piston mechanism. Nib: size M. Nib: 4810 M 18K Montblanc 750 Partly gilded. No.: 57317, 64428. The pens are in a condition commensurate with age with minor wear. The...
Varunr: 5257017
SEK 13 598 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2019
17:25:00
SEK 6 799
Frisierset /Toilettenset (3)
Frisierset /Toilettenset gefertigt mit einem Mantel aus 800 Silber (punziert). Das Set besteht aus einem Handspiegel, einer Haarbürste und einer Flusenbürste. Das Set befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren und müsste poliert werden. (3)
Varunr: 5261308
SEK 1 569 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2019
20:00:00
SEK 418
Tapio Wirkkala silver fat
TAPIO WIRKKALA, fat, silver, Hopeakeskus 1990, diameter 18 cm, vikt 178 g
Varunr: 5285840
SEK 2 092 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 30-03-2019
10:19:00
Se mer
Bägare silver Enköping
BÄGARE, silver, Berndt Johan Eschenburg, Enköping 1764, välvd fot med vridna knäckar, på livet punsad rocailledekor och initialer, delvis förgylld, höjd 20 cm, vikt ca 412 g
Varunr: 5285900
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
12:20:00
Se mer
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 17/1800-tal, barockstil, otydliga stämplar, höjd ca 19 cm
Varunr: 5285903
12:24:00
Se mer
Bägare silver
BÄGARE, silver, Petter Eneroth, Stockholm 1793, ''Gifven af stillgrufe stall Bolag till Bergsmanen Per Anderson i tjernås d:1 Aug, 1793'', till invändigt med förgyllning, sicelerad dekor med rocailler, höjd 23 cm, vikt ca
Varunr: 5285965
14:24:00
Se mer
Tekanna silver Moskva 1776
TEKANNA, silver, godronera liv, trähandtag, svängd pip, oidentifierad mästare, stämplad ålderman Fyodor Petrov Moskva 1776, probör Andrei Andreev, höjd 13 cm, vikt 387 g
Varunr: 5285977
15:04:00
Se mer
Aron Wangstelius bägare
ARON WANGSTELIUS (Torshälla, aktiv 1752-1794): bägare, silver, godronnerad och konturerad fot, invändigt förgylld, höjd ca 9 cm
Varunr: 5285998
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
15:25:00
Se mer
 1 2 3  >>