Utropspris
1234»   Varor pr. sida   102 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Skål silver svan
SKÅL, 1900-tal, silver samt slipad kristall, i form av svan med utfällbara vingar, svenska importstämplar, höjd ca 13, längd 13 cm

Varunr: 5734884
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10-08-2020
17:24
Se mer
Carl M. Cohr. Druesaks med skaft af sterlingsølv
Carl M. Cohr. Druesaks med skaft af sterlingsølv, udført med stiliserede drueklaser, stemplet "COHR STERLING DENMARK". L. 13,8 cm.

Varunr: 5718010
SEK 1 112 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
17:46
SEK 973
Fire servietringe af sølv samt diverse bakker mm. af pletsølv. (25)
Tre tyske og en dansk servietring af sølv. Samlet vægt ca. 172 gr. Serveringsbakke af pletsølv med gennembrudt gallerikant og graveringer. L. 39 cm. B. 28 cm. 14 glasbakker og 2 flaskebakker af pletsølv. Ø 8-12,5 cm. Opsats og skål af pletsølv. H. 6 og 9 cm. Samt smørnæb af forsølvet metal mm. ...

Varunr: 5727136
SEK 1 112 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
18:35
SEK 417
Samling silverföremål
SILVER, 5 dlr, mestadels 1900-tal, omfattande 2 nålfat, tesil med stativ, askfat, dosa, mestadels svenska stämplar, det större nålfatets längd ca 12 cm, total vikt a 240 g

Varunr: 5734940
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 10-08-2020
20:36
Se mer
Gräddkanna silver Henrik Hervander
GRÄDDKANNA, silver, Henrik Hervander (verksam 1801-1823), Linköping 1819, kaskformad, uppsvängd hänkel, på tassar, invändigt förgylld, höjd ca 11, vikt ca 117 g

Varunr: 5734960
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10-08-2020
21:36
Se mer
Dåse/krukke med låg med portræt af en adelig dreng, sølv, 1700-/1800-tallet
Dåse/krukke med låg med portræt af en adelig dreng, sølv, 1700-/ 1800-tallet. Rund dåse i 900 sølv med låg, låget er prydet med et portræt af en adelig dreng under glas, randen er forsiret med blomstermotiv, stemplet med halvmåne og krone, vægt: 237 g, H. 3,5 cm, Ø 9 cm, fremstår med ...

Varunr: 5634478
SEK 11 396 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:38
SEK 518
Soppslev skålar silver
SOPPSLEV, silver, svärtat och svarvat träskaft, Stockholm 1861, längd 45 cm, SKÅLAR, 2 st., sked, silver, vikt ca 257 g

Varunr: 5735595
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11-08-2020
11:18
Se mer
Saltkar silver
SALTKAR, 1 par, silver., Ryssland, konturerade brätten., längd 8 cm, höjd 4 cm, vikt ca 11 g

Varunr: 5735624
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11-08-2020
13:18
Se mer
Såsskål silver
SÅSSSKÅL, silver, Tyskland märkt Rehfeld, längd ca 18 cm, vikt 240 g, SALT-OCH PEPPARSTRÖARE, 2 st., Birmingham, höjd 8,5 cm, vikt ca 106 g

Varunr: 5735672
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11-08-2020
16:18
Se mer
Slev silver
SLEV, silver, New Castle ca 1812, längd 35 cm, vikt ca 198 g

Varunr: 5735676
16:30
Se mer
Frisierset, 5-tlg., 800/835er Silber, Deutschland, um 1900/1920 (5)
Frisierset, 5-tlg., 800/835er Silber, Deutschland, um 1900/1920. Silbergriffe in vwegetabieler, volutierter Rahmung. Teilweise mit graviertem, ligiertem Monogramm "IS". Starke Gebrauchsspuren. Dellen, partiell kleine Risse, Spiegel aus dem Griff gelöst. Silberstempel (berieben). (5)

Varunr: 5723186
SEK 1 865 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-08-2020
18:07
SEK 414
Vaser silver
VASER, 2 st., POKALER, PUNSCHKOPPAR, 3 st., totalt 12 dlr, silver, total vikt exkl. högre vas (fylld) ca 500 g

Varunr: 5735750
20:14
Se mer
Gastronomisches Konvolut, Tabletts und Tellerglocken, versilbert (63)
Gastronomisches Konvolut, Tabletts und Tellerglocken, versilbert. Konvolut bestehend aus: 7 ovalen Tabletts, Rostfrei DVN Schwerte 18/8, L.31-33cm, B.22cm, 13 runden Tabletts, D.36-45cm, 12 rechteckigen und ovalen Tabletts, L.45,5-59,5cm, B.34-42,5cm, 22 Platztellern, D.31-22cm, 9 ...

Varunr: 5700004
SEK 3 108 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-08-2020
21:32
SEK 881
Fat silver
FAT, silver, stämplad AB Erlandsson, 1900-talets första hälft, SKÅL, på fötter silver, total vikt ca 707 g

Varunr: 5736645
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-08-2020
13:38
Se mer
Kaffeservis CG Hallberg Silver
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, CG Hallberg, Stockholm 1911, empirestil, bestående av: kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, höjd ca 12- 27 cm, total vikt ca 1017 g

Varunr: 5736765
SEK 4 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-08-2020
19:24
Se mer
Parti silver
BESTICK, 92 dlr, silver, 18/1900-tal, bestående av bla: skedar, knivar, gafflar, tårtspade, delvis förgyllt, total silvervikt exkl knivar ca 2703 g

Varunr: 5737536
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13-08-2020
12:00
Se mer
Kandelabrar i silver
KANDELABER, 1 par, silver, rokokostil, för tre ljus vardera, märkt 830, S, importstämplar, höjd ca 18 cm

Varunr: 5737880
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 14-08-2020
19:36
Se mer
Hovedvandsæg i form en fisk
Hovedvandsæg i form en fisk af sølv, L. 11 cm. ca. 31,2 gr. Med leddelt krop, øjne af røde glasflusser. Utydeligt stemplet på finne

Varunr: 5737108
SEK 2 781 DK, Herlev, Dynamovej 15-08-2020
15:40
SEK 487
TRANCHERINGSBESTICK
TRANCHERINGSBESTICK, 3 dlr, silver (handtagen), sekelskifte 18/1900-tal, Minerva, Paris, i etui, längd
ca 20-33 cm

Varunr: 5738050
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-08-2020
18:40
Se mer
Schale, Sterling-Silber, London, 1932
Schale, Sterling-Silber, London, 1932. Runde Schale aus Sterling-Silber mit gestanzter Rankenornamentik und einem geschwungenem Rand, auf einem profiliertenTulpenfuß und mit entsprechender Punzierung versehen, H.10cm, D.20,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Varunr: 5680479
SEK 2 072 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
21:14
SEK 414
1251 - Kaffekanna silver Mikael Nyberg 1790
MIKAEL NYBERG, kaffekanna, silver, cylindrisk på tre ciselerade tassfötter, välvt lock med pinjekotteknopp, löstagbart handtag av ebenholts, dekor av stansade lister, i botten inskriptioon: "Gifwen af M. Anckarsverd till Agneta Edberg år 1791 för Tio Års trogen och redelig tjenst i ond och god tid", höjd 19,5 cm, vikt 540 g

Varunr: 5726167
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-08-2020
10:00
Se mer
1252 - Bordsdekorationer fåglar silver 7 st
BORDSDEKORATIONER, 7 fåglar, silver, tre av dem pepparströare, höjd 4,5-9 cm, vikt 640 g

Varunr: 5726168
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-08-2020
10:00
Se mer
1253 - Bordsdekorationer 8 st fåglar silver
BORDSDEKORATIONER, 8 st., silver, fasaner, längd ca 15-17 cm, vikt 220 g

Varunr: 5726169
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-08-2020
10:00
Se mer
1254 - Luktdosor/fiskar 7 st silver
LUKTDOSOR, 7 st., silver, i form av ledade fiskar, 8-18 cm, vikt 300 g

Varunr: 5726170
10:00
Se mer
1255 - Bordsdekorationer/ fåglar 2 st silver
BORDSDEKORATIONER, 2 st., silver, fåglar, längd 38-40 cm, vikt 570 g

Varunr: 5726171
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-08-2020
10:00
Se mer
1256 - Bordsdekorationer/fåglar 4 st silver
BORDSDEKORATIONER, 4 st., silver, två större och två mindre vadarfåglar, höjd 13-23 cm, vikt 450 g

Varunr: 5726172
10:00
Se mer
1257 - Bordsdekorationer/fåglar 2 st silver
BORDSDEKORATIONER, 2 st., silver, fåglar, höjd 17,5-19 cm, vikt 310 g

Varunr: 5726173
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-08-2020
10:00
Se mer
1258 - Bordsdekorationer 4 st fåglar silver
BORDSDEKORATIONER, 4 st., silver, tuppar, längd 18-23 cm, vikt 1100 g

Varunr: 5726174
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-08-2020
10:00
Se mer
1259 - Råttsvanssked och matsked silver
RÅTTSVANSSKED OCH MATSKED, silver, råttsvanssked av oidentif. mästare (1671-1709), Stockholm 1703, längd 20,2 cm, vikt 45 g; matsked av Ertman Wallman, Landskrona 1741, längd 21,5 cm, vikt 58 g

Varunr: 5726175
10:00
Se mer
1260 - Smörtina silver Linköping 1750
NILS DAHL, smörask/smörtina, av Nils Dahl, Linköping sannolikt 1750, senare kontrollstämpel, rund, nedåt avsmalnande, i form av en laggad och bandad smörtina, plant, kälat lock med fällbart handtag och låssprint, invändigt förgylld, diameter 10,3 cm, vikt 250 g

Varunr: 5726176
SEK 18 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-08-2020
10:00
Se mer