Utropspris
   Varor pr. sida   6 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bjørn Wiinblad og Karl Gustav Hansen. 'Forår' tallerken af sterlingsølv og guld
Bjørn Wiinblad (1918-2006) og Karl Gustav Hansen (1914-2002) . 'Forår' tallerken af sterlingsølv 925 og14 kt. guld fra serien - 'De Fire Årstider'. Fremstillet hos Hans Hansens sølvsmedie i Kolding i et oplag på 199 stk, nr. 118. . L. 15,5 B. 15,5 cm. Vægt 314 gram. Original æske og certifikat ...

Varunr: 6044010
SEK 8 183 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
21:16
SEK 9 546
House of Amber. 29 vedhæng af sterlingsølv (29)
House of Amber. 28 vedhæng af sterlingsølv. Samt et vedhæng af sterlingsølv med rav og kvast. Mål vedhæng ca. 39 x 30 mm. (29) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. ...

Varunr: 6030153

SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
13:44
SEK 409
Tabatiere af sølv, kejserriget Østrig, anno 1850
Tabitiere af sølv udført med profileret korpus, prydet med ciseleret ornamentik samt indvendig forgyldning. Stemplet HV, muligvis for Heinrich Voigt, aktiv sølvsmed 1837-62. Endvidere stemplet med Wiens cross-shield, dateret 1850. Utydelig lødighedsmærke. H.2,3 cm. L. 8,2 cm. B. 5,2 cm. Vægt: 82 ...

Varunr: 6045492
SEK 3 000 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
20:53
SEK 546
Ronson. Lighter med ydermontering af sterlingsølv fra Axel Holm
Ronson. Lighter med ydermontering af sterlingsølv fra Axel Holm. H. 5,5 cm. Sølvvægt ekskl. lighter: ca. 120 g. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6035609
SEK 1 637 DK, Vejle, Dandyvej 25-06-2021
19:44
SEK 409
Georg Jensen. Kam af sterlingsølv, dess no 250 B
Georg Jensen. Holder til kam af sterlingssølv, dess no. 250B. L. 16,5 cm. Vægt inkl. kam af plast fra andet fabrikat ca. 36 gram.

Varunr: 6045746
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2021
10:47
SEK 409
August Ehlers og A. F. Rasmussen m.fl. En samling sølv (8)
En samling sølv bestående af; August Ehlers. Strøbøsse af lethammerslået sølv prydet med kugler og blomster, københavnerstemplet 1919, H. 19 cm, samt A. F. Rasmussen; Skål af sterlingsølv, model 373, L. 9,5 cm, og 6 diverse skeer af sølv L. 11-14 cm. Vægt ca. 435 gram (8)

Varunr: 6036769
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2021
11:37
SEK 477