Utropspris
   Varor pr. sida   9 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
House of Amber. 29 vedhæng af sterlingsølv (29)
House of Amber. 28 vedhæng af sterlingsølv. Samt et vedhæng af sterlingsølv med rav og kvast. Mål vedhæng ca. 39 x 30 mm. (29) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. ...

Varunr: 6030153

SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
13:44
SEK 409
Tabatiere af sølv, kejserriget Østrig, anno 1850
Tabitiere af sølv udført med profileret korpus, prydet med ciseleret ornamentik samt indvendig forgyldning. Stemplet HV, muligvis for Heinrich Voigt, aktiv sølvsmed 1837-62. Endvidere stemplet med Wiens cross-shield, dateret 1850. Utydelig lødighedsmærke. H.2,3 cm. L. 8,2 cm. B. 5,2 cm. Vægt: 82 ...

Varunr: 6045492
SEK 3 000 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
20:53
SEK 2 318
Ronson. Lighter med ydermontering af sterlingsølv fra Axel Holm
Ronson. Lighter med ydermontering af sterlingsølv fra Axel Holm. H. 5,5 cm. Sølvvægt ekskl. lighter: ca. 120 g. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6035609
SEK 1 637 DK, Vejle, Dandyvej 25-06-2021
19:44
SEK 409
Georg Jensen. Kam af sterlingsølv, dess no 250 B
Georg Jensen. Holder til kam af sterlingssølv, dess no. 250B. L. 16,5 cm. Vægt inkl. kam af plast fra andet fabrikat ca. 36 gram.

Varunr: 6045746
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2021
10:47
SEK 409
August Ehlers og A. F. Rasmussen m.fl. En samling sølv (8)
En samling sølv bestående af; August Ehlers. Strøbøsse af lethammerslået sølv prydet med kugler og blomster, københavnerstemplet 1919, H. 19 cm, samt A. F. Rasmussen; Skål af sterlingsølv, model 373, L. 9,5 cm, og 6 diverse skeer af sølv L. 11-14 cm. Vægt ca. 435 gram (8)

Varunr: 6036769
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2021
11:37
SEK 477
Seki Takehiko orientalsk sejlsskib på sokkel, delvist forgyldt sterlingsølv
Seki Takehiko orientalske sejlsskib på sokkel, delvist forgyldt sterlingsølv (985 / 1000), skibet stemplet SILVER 985 TAKEHIKO, H. inkl. sokkel ca. 17 cm, B. 12 cm. Enkelte brugsspor. Vægt inkl. sokkel ca. 259 gr.

Varunr: 6037318
SEK 2 728 DK, Odense, Kratholmvej 27-06-2021
13:43
SEK 409
Bakke af sølv
Bakke af sølv med fliget kant. Stemplet. L. 30 cm. B. 23,5 cm. Vægt 795g.

Varunr: 6019183
SEK 4 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-06-2021
17:43
SEK 818
Art nouveau-stage i forgyldt bronze efter Édouard Letourneau
Art nouveau-stage med siddende kvinde på store blade i forgyldt bronze. Efter Édouard Letourneau med signatur i godset. H. 16 cm. Fremstår med brugsspor, med boring til elledning.

Varunr: 6044931
SEK 5 455 DK, Vejle, Dandyvej 27-06-2021
20:28
SEK 477
Fem billeder på sølvplakette (5)
Fem indrammede billeder med påtrykt motiv på plakette af sterling sølv. Varierende rammemål, 12/24 x 13/26 cm.

Varunr: 6046756
SEK 1 091 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-06-2021
20:37
SEK 409