Utropspris
12»   Varor pr. sida   54 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samling vintagesmykker af 8 kt. guld
Samling vintagesmykker af 8 kt. guld, bestående broche (nål ej guld), Ankelkæde med lille hjertecharm. L. 26 cm. 2 vedhæng i form a kors, et vedhæng med Tigerøjeperle, hjertevedhæng og "Tro, håb & kærlighedsvedhæng", samt moderne vedhæng. Samlet vægt ca. 14,9 gram.

Varunr: 6190333
SEK 4 260 DK, Odense, Kratholmvej 12-08-2022
15:14
SEK 3 124
Tre ferskvandsperlehalskæde og et vedhæng (4)
Tre ferskvandsperlehalskæder med rosakvarts. L. 44-100 cm. Marguerit vedhæng med lilla emalje. Diam. 3,6 cm. Vejl. udsalgspris 2100 KKR. Denne vare er en del af konkursen fra guldsmeden i Humlebæk centret, der sælges hos Lauritz.com Herlev. Se og byd på alle varerne her

Varunr: 6227181

SEK 1 136 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2022
16:16
SEK 568
Par manchetknapper i 14 kt. guld 6.8 gr.
Par manchetknapper i delvis blankt og satireret guld mål front 2.0 x 1.0 cm. Vægt 6.8 gr. Alm. brugsspor

Varunr: 6244667
SEK 2 840 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
18:02
SEK 2 130
Rabinovich m. fl. Samling smykker af sterlingsølv (26)
Rabinovich m. fl. Samling smykker af sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv, smykkesten m. fl. To halskæder, en halskæde er af gul glassten. Et par ferskvandskulturperleørestikker. To par ørestikker af hvide og sorte plastickugler. Ørestikker af sterlingsølv og rosaforgyldt sterlingsølv med ...

Varunr: 6226125

SEK 5 112 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2022
21:08
SEK 994
Par øreskruer og et vedhæng med kulturperle, 8 kt. guld
Par øreskruer og et vedhæng med kulturperle, udført i 8 kt. guld. Samlet vægt ca. 2,8 gram.

Varunr: 6200020
SEK 1 420 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
13:03
SEK 852
Samling vintagesmykker af guld og hvidguld
Samling vintagesmykker, bestående af ring af 14 kt. hvidguld, mangler sten. Str. Ø 55. Samt ring af 14 kt. guld med granater, str. 52. En granat er revnet og mangler en granat. Smykkelås til montering på 2-radet perlekæde af 14 kt. guld, "I Love you" vedhæng af 14 kt. guld, par øreskruer af 14 ...

Varunr: 6200010
SEK 9 941 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
13:07
SEK 6 817
4 par manchetknapper
4 par manchetknapper, bestående af: Par N. E. From som er kvadratiske med oxideret detalje udført i sterling sølv, samt par rektangulære, med rillet front af sterling sølv, stemplet A&K Samt par af 830 sølv med optisk udtryk, delvis forgyldt front. Samt par forgyldte med emalje.

Varunr: 6196092
SEK 1 988 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
13:13
SEK 1 136
12 ass. smykkesæt, samt 5 halskæder af sterling sølv
12 smykkesæt udført i sterling sølv, enkelte af forgyldt sterling sølv. Samt 5 halskæder af sterling sølv/forgyldt sterling sølv. ass. modeller længder og str. Bemærk at bakke medfølger ikke. Dette varenr. er en del af en større samling smykker fra en ophørt smykkebutik som lægges på auktion i ...

Varunr: 6252494

SEK 4 260 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
17:04
SEK 568
Samling smykker af sterlingsølv med diamanter (8)
Samling smykker af sterlingsølv To halskæder, en halskæde med en brillantsleben diamant på ca. 0.01 ct. Farve: Top crystal (I). Klarhed VS. En halskæde med vedhæng med en syntetisk safir omkranset af zirkoner. Halskæde L. 44 cm. To par ørestikker, et par ørestikker, hver med en brillant på 0.01 ...

Varunr: 6206742

SEK 1 420 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
18:17
SEK 1 136
Samling diverse nåle og brocher - bl.a. skarabæ (7)
Samling vintage brocher og nåle af gyldent metal prydet med konserverede skarabæ biller med iriserende skjold, ferskvandskulturperler, turmalin m.fl. (7)

Varunr: 6247997
SEK 2 130 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2022
18:20
SEK 426
Ole Lynggaard. Et par diamant manchetknapper af 18 kt. guld (2)
Ole Lynggaard. Et par diamant manchetknapper af 18 kt. satineret guld, prydet med hver en old cut diamant, tilsammen ialt, ca. 0.08 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed SI. Samlet vægt 11,7 g. Fremstår som nye. (2)

Varunr: 6244701
SEK 9 941 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
18:54
SEK 7 101
Et par italienske manchetknapper af 18 kt. guld og perlemor, ca. 1970-80'erne (2)
Et par italienske manchetknapper af 18 kt. guld, prydet med udskåret perlemor i form af blade, udført ca. 1970-80'erne. Samlet vægt: ca. 4,5 gr. Fremstår med lettere brugsspor. (2)

Varunr: 6248410
SEK 4 260 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
20:22
SEK 3 408
Ole Lynggaard. To nøglevedhæng i 18 kt. guld med rosenquartz og onyx (2)
Ole Lynggaard. Nøglevedhæng af 18 kt. guld, prydet med en stor facetsleben perle af rosenquartz Ø1.5 cm samt en brillantsleben diamant på 0.05 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS Nøglevedhæng af 18 kt. hvidguld med stor facetsleben perle af onyx Ø1.5 cm samt en brillantsleben diamant på ...

Varunr: 6235861
SEK 8 521 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14-08-2022
10:44
SEK 5 681
Hans Hansen. Slipsenåle, sterling sølv (4)
Hans Hansen. Fire slipsenåle af sterlingsølv, ene med oxyderede riller. Alle stemplet Hans Hansen. Med brugsspor. Samlet vægt 42 gr. (4)

Varunr: 6218288
SEK 2 840 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14-08-2022
15:41
SEK 2 130
Dragsted, Hans Hansen m.fl. En samling smykker af sølv og bronze (3)
En samling smykker bestående af: Dragsted; Broche iform af grønlandsk barn med fisk, af sterlingsølv prydet med emalje H. 42 mm., Hans Hansen; Broche af sterlingsølv L. 8 cm samt andet fabrikat, ring af forgyldt bronze med kvinde i relief, mærket A. Wessel, mål på front 22x17 mm. Ringstr. 56 / Ø ...

Varunr: 6252130
SEK 1 704 DK, Nivå, Stejlepladsvej 14-08-2022
18:04
SEK 1 136
Georg jensen. Et par manchetknapper af sterlingsølv (2)
Georg jensen. Et par manchetknapper af sterlingsølv. Samlet vægt 14,0 g. Ligger i original etui.(2)

Varunr: 6245763
SEK 1 136 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-08-2022
19:21
SEK 497
Samling smykker af rav, ca. 220 g
Samling smykker af rav. Samlet vægt ca. 220 g.

Varunr: 6251848
19:22
SEK 426
Flemming Lund, København. Et par moderne manchetknapper af 14 kt. tofarvet guld (2)
Flemming Lund, København. Et par moderne manchetknapper af 14 kt. tofarvet guld, udført som "øjne". Samlet vægt: ca. 27,1 gr. Medfølges af originale poser fra Illums Bolighus. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6240211
SEK 15 621 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
19:41
SEK 12 213
Gustav Adolf Sællstrøm, København. 'Ying Yang' et par manchetknapper af 14 kt. guld (2)
Gustav Adolf Sællstrøm, København. 'Ying Yang' et par manchetknapper af 14 kt. guld. Samlet vægt: ca. 14,4 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6220503
SEK 8 521 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
19:58
SEK 6 249
Axel Magnus Jensen. Tre skjorteknapper af 14 kt. guld samt Axel Holms slipseklips af sterlingsølv. (4)
Axel Magnus Jensen. Tre skjorteknapper af 14 kt. guld hver prydet med lille perle. Stemplet 585, AJ for Axel Magnus Jensen, København 1938-1949. Samlet vægt ca. 2,5 g. Front Ø 0,6 cm. Aldersrelateret brugsspor, den ene med trykket bagstykke. Samt forgyldt slipseklips af delvis forgyldt ...

Varunr: 6190350
SEK 1 420 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
20:01
SEK 1 136
David Andersen m.fl. Vedhæng og skønvirke broche af sølv (2)
En samling smykker bestående af: Unn Tangerud (f. 1933). Vedhæng af sterlingsølv prydet med emalje, fremstillet af David Andersen, Norge. 50x40 mm samt andet fabrikat skønvirke broche af sølv prydet med rav cabochon, mål på sten 10x17 mm, L. 43 mm. Vedhæng mangler brochenål (2) David ...

Varunr: 6251192
SEK 1 136 DK, Nivå, Stejlepladsvej 14-08-2022
20:05
SEK 781
En samling smykker af sølv (9)
En samling smykker af sølv bestående af: Et par stavformede manchetknapper af sterlingsølv, L. 24 mm samt en samling Daisy / Margueritte smykker af forgyldt sterlingsølv prydet med emalje bestande af: Georg Jensen; Vedhæng H. inkl. øsken 24 mm, A. Michelsen; To brocher Ø 32-42 mm, par øreclips Ø ...

Varunr: 6251844
SEK 1 420 DK, Nivå, Stejlepladsvej 14-08-2022
20:28
SEK 710
Diverse smykker i form af tre sæt ørestikkere/øreskruer og ring (4)
Diverse smykker bestående af et par svenske bladformede øreskruer af 18 kt. guld og hvidguld prydet med 6 små enkeltslebne hvide diamanter, i alt ca. 0.05 ct. L. 2,1 cm. Vægt ca. 2,9 g. Et par øreskruer af 9 kt. guld med dråbeformede similiperler. Vægt ca. 2,1 g. kt. Samt ring af 8 kt. guld ...

Varunr: 6190310
SEK 2 840 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
20:32
SEK 2 272
Erik Poul Fenster. Jadering og -vedhæng af 14 kt. guld, 1960'erne (2)
Erik Poul Fenster, Hellerup (1951-1997) m. fl. Ring og vedhæng af 14 kt. guld prydet med udskåret grøn jade. Ringstr.: 54,5/ 17,25. Vedhæng: L. 3,5 cm. Samlet vægt: ca. 7,2 gr. Brugsspor. (2) Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Grundlagt 1907.Se alle...

Varunr: 6190252
20:33
SEK 1 988
Tage Hansens Guldsmedie. Et par 'isbjørn' manchetknapper af 14 kt. guld (2)
Tage Hansens Guldsmedie. Et par manchetknapper af 14 kt. guld, prydet med motiv i form af isbjørn, stemplet "JTH 585". Samlet vægt: ca. 20,3 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6242410
SEK 12 781 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
20:53
SEK 8 521
En samling smykker af sterlingsølv m.v. (30)
En samling smykker af sterlingsølv bestående af 6 vedhæng med 3 kæder og 2 kautchuksnore, den ene af kautchuksnorene tillige med lille ring af 14 kt. guld (ustemplet, syretestet), 2 kæder med integrerede vedhæng, bl.a. Thorshammer, 2 armlænker, bl.a. en ankerarmlænke, begge L. 21 cm, 8 ringe, ...

Varunr: 6209645
SEK 4 260 DK, Vejle, Dandyvej 15-08-2022
08:40
SEK 2 698
Bernhard Hertz m.fl. Dameur samt øreklips og vedhæng i 14 kt guld
Dameur samt øreklips og vedhæng i 14 kt guld, vedhænget med bevægeligt perleprydet led i midten (H. 3,5 cm inkl. øsken), uret med mekanisk urværk og manuelt optræk (2 x 1,5 cm). Øreklipsene udført af Bernhard Hertz. Samlet vægt ca. 10,2 g. Fremstår med brugsspor. (4) Lauritz.com indestår ikke for...

Varunr: 6247560
SEK 2 556 DK, Vejle, Dandyvej 15-08-2022
08:54
SEK 1 988
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv

Varunr: 6176478

SEK 1 562 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2022
09:16
SEK 710
Ole Lynggaard. Et par manchetknapper af 14 kt. satineret guld
Ole Lynggaard. Et par manchetknapper af 14 kt. satineret guld. H. 2,1 cm. Samlet vægt 17,4 g.

Varunr: 6226836

SEK 13 917 DK, Herlev, Dynamovej 15-08-2022
13:02
SEK 10 793
2 vintage halskæder samt armlænke af sølv (3)
2 vintage halskæder samt armlænke af sølv, bestående af Aagaard halskæde / collier med sammensatte olivenformede led. Længde 42 cm. Samt en snoet halskæde i 3-farvet sterling sølv. L. 45 cm. Samt en armlænke med blomsterformede led, af sølv, stemplet RA. Længde 19½ cm. (3)

Varunr: 6253809
SEK 2 272 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2022
17:10
SEK 994
12»