Utropspris
12»   Varor pr. sida   45 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
House of Amber. To par manchetknapper med rav, (4)
House of Amber. To par manchetknapper af rhodiumbelagt messing prydet med cognac farvet rav. Ø ca. 18 mm, vægt ca. 24 g. Vejl. udsalgspris samlet 2.845 DKK / 379 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion ...

Varunr: 5757608

SEK 1 637 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
14:18
SEK 546
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, et par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model " KNDK 78" oval blankpoleret front. Mål ca: 3,1x2,4 cm. Vægt ca. 30 gram. Vejl. udsalgspris er 1.590,-. Ligger i gaveæske.

Varunr: 6025856

SEK 1 500 DK, Odense, Kratholmvej 22-06-2021
14:37
SEK 409
Smykkesæt: Skønvirke sølvarmbånd samt perlekæde med sølvlås (2)
G. A. Baentsch. Skønvirke armbånd udført i sølv. Længde: 17.5 cm. Bredde: 17 mm. Vægt: 18.1 gram. Halskæde med lyse let barokke ferskvandskulturperler, knude mellem hver perle og monteret med oval lås af forgyldt sølv, længde: 73 cm. (2)

Varunr: 6040017
SEK 1 091 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
18:22
SEK 477
Bernhard Hertz m.fl. Samling sølvsmykker (5)
Bernhard Hertz m.fl. Samling sølvsmykker bestående af et par øreklips med motiv af et agern udført af Bernhard Hertz. Fire brocher med blomster og bladrelief. Samlet vægt 43 g. (5)

Varunr: 6039477
SEK 1 091 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
19:09
SEK 477
House of Amber. Vedhæng af rav og sølv, ca. 14,8 g. (2)
House of Amber. Vedhæng af mælkerav og sølv. H. ca. 4,3 og 5 cm. Vægt ca. 14,8 g. (2) Vejl. udsalgspris 10.295 DKK / 1.383 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her. Varelageret består ...

Varunr: 5913970

SEK 5 455 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
19:17
SEK 1 091
LYKKEPOSE - Anton Michelsen, Troldekugler, Scholle, Pandora m. fl. En samling smykker af sterlingsølv og sølv (8)
LYKKEPOSE - Anton Michelsen, Troldekugler, Scholle. Pandora m. fl. En samling assorterede smykker af sterlingsølv og sølv bestående af armlænke, vedhæng, broche, del af lænke mm. Særligt kan fremhæves 'Daisy' broche fra Anton Michelsen prydet med emalje. Samlet vægt: ca. 114 gr. Samlingen ...

Varunr: 6044612
SEK 1 364 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
19:48
SEK 682
2020-1261 En samling smykker af sølv og forgyldt sølv (14)
Samling smykker af sølv og forgyldt sølv og metal heriblandt en Bernhard Hertz broche af sølv med grøn agat. Lås er defekt. B. 4,0 cm. Et Kento armbånd med charms af metal. En perlering af sølv. m.fl. (14)

Varunr: 6044233
20:03
SEK 818
2020-1187. Samling defekte guldsmykker af 14 og 8 kt guld
Samling defekte guldsmykker af 14 og 8 kt guld. Samlet vægt ca. 35 g. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Midt- og Vestsjællands Politi Se alle auktionerne her

Varunr: 6044134
20:10
SEK 5 182
2020-1468 Samling smykker af 14 og 8 kt. guld (6)
2020-1468 Samling smykker af guld bestående af en samling ringe af guld i forskellige størrelser, ringstr. 55-62. Samlet vægt på guldringe 13,9 g. En mindre ring er af 8 kt. guld. Et hjertevedhæng af 14 kt. hvidguld med mindre enkeltslebne diamanter med halskæde af sølv. En guldring er defekt ...

Varunr: 6044055
SEK 3 546 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
20:11
SEK 2 591
Hermann Siersbøl, N. E. From, W. & S. Sørensen m.fl. Samling diverse vedhæng/charms m.m. af sølv og sterlingsølv (45)
Hermann Siersbøl, N. E. From, W. & S. Sørensen m.fl. Samling diverse vedhæng/charms m.m. af sølv og sterlingsølv, bestående af: I alt 25 vedhæng/charms (H. inkl. øskner: ca. 1,5-3 cm), bl.a. flere stjernetegn fra Hermann Siersbøl og to kors (disse H. 4,5 og 9 cm), bæltespænde (B. 9 cm), 2 ...

Varunr: 5958211
20:26
SEK 409
Hjertevedhæng med rubin, samt ring af 8 kt. guld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Ring samt hjertevedhæng, begge udført i 8 kt. guld, hjertevedhæng med lille facetsleben rubin. Ringstr. Ø 17,75 mm. Samlet vægt ca. 2 gram. Dertil en halskæde af forgyldt sterling sølv

Varunr: 5818174

SEK 2 455 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
12:41
SEK 546
Samling vintagesmykker af sølv mm.
Samling vintagesmykker, bestående af broche af 830s sølv med ravindsats. Diam. Ø 3,7 cm. Er stemplet 830s 830s, Samt et par øreclips af forgyldt sterling sølv, stemplet Ulrich, sterling handmade, Denmark. Halskæde med Akoya Saltvands Kulturperle, med lukke af 14 kt. guld. Længde ca. 44 cm. ...

Varunr: 6045926
SEK 1 091 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
14:19
SEK 477
Vedhæng / charms af 14 kt guld, m. granat, rubilit samt kulturperle (4)
Tre vedhæng / charms af 14 kt guld prydet med granet, saltvands kulturperle, rubelit, stemplet: 585. Fisk med granat, syretest fortaget til 14 kt. guld af 18 kt guld, stemplet: 750. Vægt samlet: 8,6 gram. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6035806
SEK 3 000 DK, Aalborg, Nibevej 23-06-2021
18:31
SEK 546
Laurits Theodor Grün, par manchetknapper af 14 kt. guld
Laurits Theodor Grün, et par manchetknapper udført i 14 kt. guld. Er stemplet 585 samt LG. Vægt ca. 9,8 gram. Fremstår nypoleret af guldsmed.

Varunr: 5911606
SEK 4 364 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
18:57
SEK 546
To par manchetknapper af 14 kt. guld (4)
To par manchetknapper af 14 kt. guld: Hugo Grün: Et par knudeformede manchetknapper, vægt: 6.2 gram. Hassing: Et par rektangulære manchetknapper ilagt carneol, vægt: 16.2 gram. Minimal brugspræg på sidstnævnte par. (4)

Varunr: 6044176
SEK 5 455 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-06-2021
19:02
SEK 546
Georg Jensen. 'Savannah' ørestikker og ring i sterlingsølv med røgkvarts (3)
Georg Jensen. Et par 'Savannah' ørestikker samt 'Savannah' ring i sterlingsølv, begge prydet med facetslebne røgkvarts (ring, lille sten). Ørestikker L. 2,5 cm. Ringstr. 53. Georg Jensen-etui og -æske medfølger til begge. (3) Samlet vejl. udsalgspris DKK 3.450,-

Varunr: 6018526

SEK 3 546 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
20:05
SEK 750
Fire par guldøreringe - 11,5 g. (8)
Et par ørestikker af 14 kt. guld bestående af creoler og ørelokker med facetslebet ametyst, samt to par ørestikker af 8 kt. guld med hjerter og facetslebne blå sten. Samlet vægt: 11,5 g. Længde: 7-33 mm. (8)

Varunr: 6045609
SEK 2 728 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23-06-2021
20:41
SEK 1 637
Kurt Nielsen, 2 par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, to par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, bestående af model "KNDK 79" Mål ca: 2,4x1,7 cm. Vægt ca. 20 gram. Vejl. udsalgspris er 1.350,-. og et par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model " KNDK 78" Mål ca: 3,1x2,4 cm. Vægt ca. 31 gram. ...

Varunr: 6004766

SEK 2 455 DK, Odense, Kratholmvej 24-06-2021
16:16
SEK 750
Bernhard Hertz. Et par knapper af 14 kt. guld (2)
Bernhard Hertz. Et par knapper af 14 kt. guld, stemplet "BH 585". Ø. 1,5 cm. Samlet vægt: ca. 4,1 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6035133
SEK 2 455 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
18:56
SEK 409
Bernhard Hertz. 'SAS' pin af 18 kt. guld med diamant og emalje
Bernhard Hertz. 'SAS' pin af 18 kt. guld med diamant prydet med lille enkeltsleben diamant på ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS., flankeret af det danske, svenske og norske flag dekoreret med emalje i farver i krans. Stemplet BH 750. Vægt ca. 2,8 g. 1,65 x 2,6 cm. Lettere brugsspor ...

Varunr: 6010800
SEK 2 182 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
19:55
SEK 477
Samling guldsmykker 14 kt. guld (4)
Samling guldsmykker 14 kt. guld med perler bestående af to brocher og et par øreklips prydet med akoya saltvandskulturperler. Samlet vægt 12,0 g. (4)

Varunr: 5992507
SEK 4 091 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-06-2021
19:55
SEK 477
Bernhard Hertz, Vagn Sebber Larsen. To par manchetknapper af 14 kt. guld (4)
Bernhard Hertz, Vagn Sebber Larsen. To par manchetknapper af 14 kt. guld. Samlet vægt ca. 10,9 g. Fremstår med brugsspor. (4)

Varunr: 5959654
SEK 3 819 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:32
SEK 409
Hermann Siersbøl, Jos. Kahn. Tre par manchetknapper af 8 kt. guld (6)
Hermann Siersbøl, Jos. Kahn. Tre par manchetknapper af 8 kt. guld. Samlet vægt ca. 16,1 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 5959658
20:32
SEK 409
Vintage etui af 14 kt. guld prydet med safir, ca. 1920-30'erne
Vintage etui af 14 kt. guld, prydet med cabochonslebet syntetisk safir, dekoreret med lodrette striber, uidentificeret mesterstempel "WGK", udført ca. 1920-30'erne. Mål: ca. 7 x 8,5 x 1,3 cm. Vægt: ca. 107,9 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6035240
SEK 51 823 DK, Vejle, Dandyvej 25-06-2021
19:14
SEK 25 911
Søren Georg Jensen for Georg Jensen. Et par moderne manchetknapper af 18 kt. guld (2)
Søren Georg Jensen for Georg Jensen. Et par moderne manchetknapper af 18 kt. guld, dessin nr. 1091. Udført hos Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt: ca. 17,3 gr. Fremstår med brugsspor, mærker, skævhed. (2)

Varunr: 6034544
SEK 10 910 DK, Vejle, Dandyvej 25-06-2021
19:17
SEK 546
Georg Jensen. 'Aurora' brillantkors af 18 kt. hvidguld og halskæde (2)
Georg Jensen. 'Aurora' korsvedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med 6 brillantslebne diamanter på tilsammen 0.07 ct., monteret i kæde af 18 kt. hvidguld med justérbar længde. H. kors 1,4 cm. Hertil halskæde med justerbar længde 40- 44 cm. Samlet vægt 2,5 g. Georg Jensen-etui og æske medfølger (2)

Varunr: 6033187

SEK 7 910 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-06-2021
19:33
SEK 409
Royal Copenhagen m.fl. Halskæde med medaljon og broche af porcelæn ad forgyldt sølv(2)
Royal Copenhagen m.fl. Halskæde med medaljon og broche af porcelæn af forgyldt sølv. Broche med motiv af en hybenrose udført af Royal Copenhagen. H. 4,9 cm. En halskæde med vedhæng af forgyldt sølv udført af Michaela Frey. Halskæde L. 41,0 cm. (2)

Varunr: 6036592
SEK 1 909 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-06-2021
19:39
SEK 409
Randers Sølvvarefabrik m.fl. Samling smykker m.m. af sølv og sterlingsølv (12)
Randers Sølvvarefabrik m.fl. Samling smykker m.m. af sølv og sterlingsølv, bestående af: 2 armlænker (L. 17-18,5 cm), 1 par manchetknapper m. forgyldt front og lille facetsleben, klar sten, 3 ringe, den ene forgyldt (str. 51, 52 og 58), 3 vedhæng, heraf en i form af skib og en i form af skarabæ ...

Varunr: 6039130
SEK 1 637 DK, Vejle, Dandyvej 25-06-2021
20:37
SEK 409
Et par vintage manchetknapper af 14 kt guld (2)
Et par vintage manchetknapper af 14 kt guld. L. 3,2 cm. Samlet vægt 7,3 g. (2)

Varunr: 6046262
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2021
09:02
SEK 477
Georg Jensen 'Offspring' ring i 18kt rosaguld
Georg Jensen 'Offspring' ring i 18kt rosaguld Designet af Jacqueline Rabun kendt for sit skulpturelle, organiske design. Offspringringen er inspireret af den smukke historie om det ubrydelige bånd mellem mor og barn. Detailpris: 7500dkk

Varunr: 5733890

SEK 6 604 BE, Antwerpen 26-06-2021
13:34
SEK 610
12»