Utropspris
12»   Varor pr. sida   33 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Søren Georg Jensen for Georg Jensen. Et par moderne manchetknapper af 18 kt. guld (2)
Søren Georg Jensen for Georg Jensen. Et par moderne manchetknapper af 18 kt. guld, dessin nr. 1091. Udført hos Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt: ca. 17,3 gr. Fremstår med brugsspor, mærker, skævhed. (2)

Varunr: 6034544
SEK 10 974 DK, Vejle, Dandyvej 05-08-2021
19:23
SEK 3 567
House of Amber. et par manchetknapper, ca. 8,7 g
House of Amber. Et par manchetknapper af forgyldt sterling sølv prydet med mælkerav, forskellige farver emalje og zirkonia sten. Ø ca 1,4 cm. Vægt ca. 8,7 g. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Varunr: 6057895

SEK 1 097 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-08-2021
12:24
SEK 549
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, et par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model " KNDK 78" oval blankpoleret front. Mål ca: 3,1x2,4 cm. Vægt ca. 30 gram. Vejl. udsalgspris er 1.590,-. Ligger i gaveæske.

Varunr: 6025856

SEK 1 509 DK, Odense, Kratholmvej 06-08-2021
14:51
SEK 412
House of Amber. Et par manchetknapper af sølv og rav, ca. 6,7 g
House of Amber. Et par manchetknapper af sterlingsølv prydet med polerede cognacfarvede ravstykker. H. ca. 1,5 cm. Vægt ca. 6,7 g. Vejl. udsalgspris 1.295 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Varunr: 6033279

16:22
SEK 480
Georg Jensen. 'Aurora' brillantkors af 18 kt. hvidguld og halskæde (2)
Georg Jensen. 'Aurora' korsvedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med 6 brillantslebne diamanter på tilsammen 0.07 ct., monteret i kæde af 18 kt. hvidguld med justérbar længde. H. kors 1,4 cm. Hertil halskæde med justerbar længde 40- 44 cm. Samlet vægt 2,5 g. Georg Jensen-etui og æske medfølger (2)

Varunr: 6033187

SEK 7 957 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-08-2021
19:42
SEK 617
Claus Georg Melcher. Par manchetknapper af 14 kt. guld (2)
Claus Georg Melcher, København 1976-2006. Par manchetknapper af 14 kt. guld med rustik organisk udformning i front, mål: 12x19 mm. Samlet vægt: 13,7 g. Fremstår med få/minimale brugsspor. Æske medfølger. (2)

Varunr: 6062487
SEK 5 487 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-08-2021
21:30
SEK 2 195
House of Amber. Manchetknapper, ca. 8 g
House of Amber. Et par manchetknapper af sterlingsølv prydet med cognacrav. H. ca. 1,9 cm. Vægt ca. 8 g. Vejl. udsalgspris 1.495 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her. Varelageret ...

Varunr: 6041027

SEK 1 097 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-08-2021
11:37
SEK 412
Hjertevedhæng med rubin, samt ring af 8 kt. guld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Ring samt hjertevedhæng, begge udført i 8 kt. guld, hjertevedhæng med lille facetsleben rubin. Ringstr. Ø 17,75 mm. Samlet vægt ca. 2 gram. Dertil en halskæde af forgyldt sterling sølv

Varunr: 5818174

SEK 2 469 DK, Odense, Kratholmvej 07-08-2021
14:58
SEK 412
N. E. From, smykker af sterling sølv
N. E. From smykker udført i sterling sølv, bestående af massiv arrmring, omkreds ca. 17 cm. Bredde ca. 26 mm. Vægt ca. 60 cm. Samt massiv ring, ringstr. Ø 17,25-17,50 mm. Vægt ca. 32 gram. Samt broche. Længde ca. 96 mm. Samt 3 par øreclips. Udstillingsmodeller med små spor deraf.

Varunr: 5927820

SEK 4 115 DK, Odense, Kratholmvej 07-08-2021
15:11
SEK 412
Par manchetknapper i 14 kt. guld 5.9 gr.
Par manchetknapper i 14 kt. guld mål ca. 2.1 x 0.6 cm. Vægt 5.9 gr.

Varunr: 6060064
SEK 1 921 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-08-2021
15:41
SEK 480
House of Amber. Et par manchetknapper af sterlingsølv prydet med polerede cognacfarvede ravstykker. H. ca. 1,5 cm. Vægt ca. 7,1 g. Vejl. udsalgspris 1.295 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Varunr: 6033310

16:40
SEK 412
Armring og halskæde af doublè (2)- M156/21
Armring og halskæde af doublè. Halskæde L. 43 cm. Armring, indvendig mål: 6,3x5,4 cm. Samlet vægt 24,0 g. Armring fremstår med buler og defekt lås (2) Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Nordsjællands Politi Se alle auktionerne her

Varunr: 6053342
SEK 1 097 DK, Herlev, Dynamovej 07-08-2021
18:22
SEK 480
Plakette af sterlingsølv - M176/21
Plakette af sterlingsølv med motiv af Rundetårn. Ligger i original etui. H. 5,0 cm. B. 3,6 cm. Vægt 24,8 g. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Nordsjællands Politi Se alle auktionerne her

Varunr: 6053402
18:29
SEK 412
Diverse smykker af bl.a. sterlingsølv (5)
Samling smykker bestående af: Sæt med halskæde og ring af sterlingsølv og onyx, ring str. 56,5/18 mm. Vedhæng m. 40 x 20 mm. Kæde l. 60 cm. Porcelæn plade til vedhæng fra B&G med blomstermotiv, m 42 x 32 mm. Halskæde l. 59 cm med vedhæng af andet metal med morsdag plattemotiv fra 1970, Ø 41 mm. ...

Varunr: 6061079
SEK 1 097 DK, Aalborg, Nibevej 07-08-2021
18:34
SEK 412
Ole Lynggaard m.fl. Kuglelås af 14 kt. guld, m. fl. - M147/21
Ole Lynggaard m.fl. Kuglelås af 14 kt. satineret guld, Ø,1,0 cm. En ørering af 14 kt. guld. Et par ørestikker af 8 kt guld med citriner. En ring af 14 kt guld, er defekt. Samlet vægt 6,7 g. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Nordsjællands Politi Se alle auktionerne her

Varunr: 6053340
SEK 2 744 DK, Herlev, Dynamovej 07-08-2021
19:20
SEK 2 332
Hugo Grün. Samling guld- og sølvsmykker (4)
Hugo Grün. Samling guld- og sølvsmykker bestående af en guldnålsbroche med kulturperle af 14 kt. guld. B. 4,2 cm. En vintage ring af 14 kt. guld. Ringstr. 52, Ø 16,5 mm. To sølvbrocher , en broche med motiv af en sommerfugl med lilla emajle og en broche med abelone perlemor (4)

Varunr: 6062675
SEK 1 509 DK, Herlev, Dynamovej 07-08-2021
19:23
SEK 892
Samling smykker af 14 og 18 kt. hvidguld (3) M95/21
Samling smykker af 14 og 18 kt.hvidguld Alliancering af 18 kt hvidguld prydet med brillanter, ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed VS. Ustemplet, skal stemples. Et par ørestikker med brillanter af 18 kt.. hvidguld. En halskæde af 14 kt. hvidguld med brillantvedhæng, på ca. 0.12 ct. ...

Varunr: 6053383
SEK 6 859 DK, Herlev, Dynamovej 07-08-2021
19:30
SEK 4 664
Samling ravsmykker (9)
Samling ravsmykker bestående af halskæde af polerede ravperler. L. 48 cm. To par øreringe. To hjertevedhæng med halskæde af sterlingsølv. L. 66 cm. En broche af komposit med isatte kamilleblomster. Samlet vægt ca. 75 g. (9)

Varunr: 6056620
19:45
SEK 480
Samling ravsmykker
Samling ravstykker monteret som brocher, vedhæng, ørehænge, øreclips, mm. Både ubehandlet og varmebehandlet rav Med alm. brugsspor og mangler.

Varunr: 6012522
SEK 2 744 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-08-2021
13:07
SEK 412
En ring af guld og to sølvbrocher (3)
Samling smykker af 14 kt guld og sølv bestående af en coctailring med en syntetisk orange safir. Ringstr. 56, Ø 17,4 mm. Vægt 4,2 g. Hertil to vintage sølvbrocher, heraf en brochenål prydet med en cabochonsleben grøn agat. B. 5,4 cm. En broche med motiv af en hjort. B. 3,5 cm.(3)

Varunr: 6064883
SEK 2 058 DK, Herlev, Dynamovej 08-08-2021
14:24
SEK 412
Bernhard Hertz. Et par knapper af 14 kt. guld (2)
Bernhard Hertz. Et par knapper af 14 kt. guld, stemplet "BH 585". Ø. 1,5 cm. Samlet vægt: ca. 4,1 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6060810
SEK 2 195 DK, Vejle, Dandyvej 08-08-2021
18:12
SEK 412
Kurt Nielsen, 2 par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, to par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, bestående af model "KNDK 79" Mål ca: 2,4x1,7 cm. Vægt ca. 20 gram. Vejl. udsalgspris er 1.350,-. og et par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model " KNDK 78" Mål ca: 3,1x2,4 cm. Vægt ca. 31 gram. ...

Varunr: 6004766

SEK 2 469 DK, Odense, Kratholmvej 08-08-2021
19:31
SEK 480
Et par onyx- og brillant manchetknapper af 18 kt. hvidguld (2)
Et par onyx- og brillant manchetknapper af 18 kt. hvidguld prydet udskåret sort onyx i form af stjerner hver med brillantsleben diamant, i alt 0.24 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Samlet vægt ca. 7 g. Stjerne Ø ca. 1,45 cm. Minimale brugsspor. (2)

Varunr: 6059406
SEK 6 859 DK, Vejle, Dandyvej 08-08-2021
20:12
SEK 480
Jens J. Aagaard mfl. Smykkesæt oxideret og forgyldt sterlingsølv. (7)
Jens J. Aagaard (1978-2015) samt anden guldsmed, smykkesæt af oxideret sterlingsølv samt forgyldt sterlingsølv bestående af: Aagaard ring, ringstr 18,75 mm/ 59, Aagaard creoler, to par. Det største par, H. 1,5 cm, de mindre H. 6 mm. Dertil treradede rævehale halskæde og armlænke, L. hhv. 45 cm ...

Varunr: 6059590
SEK 2 058 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-08-2021
20:13
SEK 480
House of Amber. et par manchetknapper, ca. 8,4 g
House of Amber. Et par manchetknapper af forgyldt sterling sølv prydet med cherryrav, forskellige farver emalje og zirkonia sten. Ø ca 1,4 cm. Vægt ca. 8,4 g. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Varunr: 6057893

SEK 1 097 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-08-2021
09:43
SEK 412
Vintage etui af 14 kt. guld prydet med safir, ca. 1920-30'erne
Vintage etui af 14 kt. guld, prydet med cabochonslebet syntetisk safir, dekoreret med lodrette striber, uidentificeret mesterstempel "WGK", udført ca. 1920-30'erne. Mål: ca. 7 x 8,5 x 1,3 cm. Vægt: ca. 107,9 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6060801
SEK 46 642 DK, Vejle, Dandyvej 09-08-2021
18:23
SEK 23 321
House of Amber. Vedhæng af sølv og rav, 2 g. (2)
House of Amber. Vedhæng af forgyldt sølv, emalje samt cognacfavet og mælkerav kugler. Prydet med CZ diamanter. Kugle Ø. ca. 0,6 cm. L. 1,7. Vægt ca. 2 g. (2) Vejl. udsalgspris 2.090 DKK/280 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of...

Varunr: 5919397

SEK 1 372 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-08-2021
18:36
SEK 412
David-Andersen, Alton m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv (15)
David-Andersen, Alton m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv, bestående af to par øreclips, et brocher, den ene med emaljearbejde, den anden med rød glasflus, to halskæde, den ene med emaljearbejde, den anden med et moderne vedhæng, L. 39 og 68 cm., trekantet armring (kan åbnes), ...

Varunr: 5939804
SEK 2 744 DK, Vejle, Dandyvej 09-08-2021
20:58
SEK 686
Hans Hansen, Cohr og Erik Morild Møller. Ring og to armbånd af sølv og sterlingsølv. (3)
Cohr armbånd af sølv i form af sammensatte led. L. 18,5 cm. Erik Morild Møller armbånd af sølv, dessin 102. L. 18,5 cm. Hans Hansen ring af sterlingsølv med bred front med ornamentik, dessin 46. Ringstr. 62/Ø 19,75 mm. Samlet vægt ca. 88,4 gr. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (3)

Varunr: 6064018
SEK 1 097 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2021
19:10
SEK 412
Samling diverse guldsmykker (5)
En samling smykker af guld, bestående af: Ring af 14 kt. guld, front med cabochonsleben ametyst. Stemplet SCF for S. Chr. Fogh. Ringstr. 57/Ø 18 mm. Vægt ca. 4,1 gr. Ring af 14 kt. guld, front med oval lyseblå syntetisk sten. Utydeligt mesterstempel. Ringstr. 49/Ø15,5 mm. Vægt ca. 2,4 ...

Varunr: 6064015
SEK 5 487 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2021
20:10
SEK 480
12»