Utropspris
12»   Varor pr. sida   56 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samling sølvsmykker (31)
Samling vedhæng, øreclips og ringe af sølv. To ustemplede vedhæng medfølger. I alt 31 dele. Vægt ca. 61 g. (31)

Varunr: 5672855
SEK 1 112 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
19:09
SEK 417
Fingerborgar
FINGERBORGAR, 2 st, 1800-tal, varav en fingerborg i 14 k guld med topp av vit sten, möjligen vit agat, en fingerborg i i mässing med röd sten, höjd 2 cm

Varunr: 5734923
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10-08-2020
19:45
Se mer
To halskæder og armbånd af hvalrostand (3)
Samling smykker af hvalrostand bestående af to halskæder med polerede perler i forløb, samt et armbånd med udskårne Grønlandica motiver. L. 55 og 19,5 cm. Ca. slut 1940erne. (3)

Varunr: 5730368
SEK 1 391 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
19:50
SEK 2 503
En samling halskæder og en armring m.m. i sterlingsølv (11)
En samling smykker af sterlingsølv bestående af 7 halskæder hvoraf 3 med vedhæng, 1 oval oplukkelig armring og 1 ankellænke med lille muslingevedhæng. L. kæderne 38-50 cm, ankellænke 22-24,5 cm, armring omkreds 17,5 cm. Samlet vægt ca. 60 g. Fremstår med lettere brugsspor. (11)

Varunr: 5705745
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:03
SEK 556
N.E. From, m.fl. To halskæder, en broche og et par øreclips af sølv (5)
N.E. From: Halskæde og broche af sterlingsølv med matchende bladmotiv, L. 40 og 3,7 cm. C.Brumberg Hansen: Et par øreclips af 830 sølv, L. 2,0 cm. Samt en sølvhalskæde med vedhæng af 830 sølv med gennembrudt mønster i form af stiliseret blomst og blade. Samlet vægt: 89 g. (5)

Varunr: 5730370
20:20
SEK 834
Herman Siersbøl. Par manchetknapper af 14 kt. guld
Herman Siersbøl. Et par manchetknapper af 14 kt. guld, stemplede HS 585. Vægt ca. 9 g. Medfølgende æske. Alm. brugsspor.

Varunr: 5734445
SEK 1 669 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:36
SEK 1 669
Konvolut Schmuck (2)
Konvolut bestehend aus: 1 Brosche gefertigt aus 585er Gold, besetzt mit einem synthetischen Saphir und Diamanten, 1 Ring gefertigt aus 585er Gold besetzt mit einem synthetischen Saphir und Diamanten. Maße ca. Brosche 3,7 cm, Ringgröße ca. 55. Gesamtgewicht ca. 10,45 Gramm. Tragespuren (2)

Varunr: 5727184
SEK 4 144 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
20:36
SEK 2 331
Figur, elefant, jade
Figur, elefant, jade. Elefant med løftet snabel, omgivet af bladornamenter, anbragt på løs sokkel af mørkegrå mineralsten med udskårne blade, H. 19,5 cm, B. 21 cm, D. 6 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor.

Varunr: 5609839
SEK 5 180 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:37
SEK 414
Diverse smykker
Diverse smykker bestående af ringe, halskæder, vedhæng mm. Flere dele af sølv. Derudover halskæde, og 2 vedhæng (en med glas) af 8 kt guld med en samlet vægt på ca 6,5 gr. Brugsspor.

Varunr: 5733486
SEK 1 391 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-08-2020
13:00
SEK 3 337
Krawattennadel mit Diamantbesatz
Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.01ct, Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: vsi1. Länge ca.: 58 mm. Gewicht ca.: 6,4 g.

Varunr: 5638577
SEK 3 108 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
13:32
SEK 466
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv

Varunr: 5683508

SEK 1 530 DK, Odense, Kratholmvej 11-08-2020
14:47
SEK 417
Medalj 23 k guld Gustaf
MEDALJ, 23 k guld, Gustaf V, Sveriges Konung, 1950, diameter 30 mm, vikt exkl. ripsband ca 42,3 g, etui

Varunr: 5735662
SEK 22 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11-08-2020
15:36
Se mer
Armring halsband örhängen silver
ARMRING, öppen slät modell, innerdiameter 6 cm, RING, med vit fasettslipad sten, Bengt Hallberg Guldsmeds AB, Köping1973, reglerbar skena, HÄNGE, med sten, MEDALJONG, HALSKEDJA, med berlock, längd 39 cm, ÖRHÄNGEN, 1 par, föreställande drakar, silver/sterlingsilver, totalvikt ca 62 g

Varunr: 5735664
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11-08-2020
15:42
Se mer
To armlænker og en og en halskæde med vedhæng af 14-18 kt. guld (3)
En armlænke af 18 kt. guld med navneplade med indgravering af navnet Eva i børnestørrelse. L. 13 cm. En smal bismarcksarmlænke af 14 kt. guld monteret med sikkerhedshaspe. L. 18,5 cm. Et vedhæng 14 kt. guld, mangler perle med halskæde af gulddoublé. Halskæde L. 43 cm. Samlet vægt 6,5 g (3)

Varunr: 5736019
SEK 1 669 DK, Herlev, Dynamovej 11-08-2020
15:51
SEK 1 321
Krawattennadel mit Brillantbesatz
Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von ca.: 0.03ct. Farbe: Top Crystal, Reinheit: vsi1. Länge ca.: 65,8 mm, Breite ca.: 5,7 mm, Gewicht ca.: 7,3 g.

Varunr: 5638583
SEK 3 626 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
16:32
SEK 466
Art deco Ring und florale Brosche (2)
Art deco Ring ( 935 Silber) und florale Brosche (Weissmetall). Die Brosche ist besetzt mit einem synthtischen Spinell im facettierten Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 13 mm. Maße Brosche: 40 mm. Der Ring ist besetzt mit Makasiten und Koralle. Ringgröße: 50, 16 mm. (2)

Varunr: 5660529
SEK 1 554 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
17:00
SEK 414

Varunr: 5638597
17:31
SEK 414
Hermann Siersbøl: Et par manchetknapper 14 kt guld - 7,3 gr
Hermann Siersbøl: Et par manchetknapper af 14 kt guld, samlet vægt 7,3 gr. Brugsspor.

Varunr: 5734972
18:18
SEK 1 252
Samling guldsmykker 8 og 14 kt. - 20,7 g. (4)
Samling guldsmykker bestående af bismarckarmbånd og ring af 14 kt. guld (samlet vægt: 12,8 g.), og X-lænke armbånd af 8 kt. guld (vægt: 7,9 g). L. 45 og 20,3 cm. Ringstr. 57/Ø18,2 mm. Dertil bismarckarmbånd af guldholdigt metal (testet under 8 kt.), vægt: 6,6 g. L. 21 cm. (4)

Varunr: 5731321
SEK 5 562 DK, Helsingør, Støberivej 11-08-2020
19:15
SEK 4 450
Konvolut Silber Schmuck (8)
Konvolut gefertigt aus Silber, bestehend aus 6 Paar Ohrrstecker und 2 Anhänger. Gesamtgewicht ca. 32 Gramm. Tragespuren (8)

Varunr: 5732362
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-08-2020
20:23
SEK 414
Hermann Siersbøl. Et par manchetknapper af 14 kt. guld (2)
Hermann Siersbøl. Et par manchetknapper af 14 kt. guld, flettet front, stemplet "HS 585". Samlet vægt: ca. 7,1 gr. Fremstår med brugsspor, indvendig filemærke. (2)

Varunr: 5699600
SEK 3 337 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:34
SEK 626
Konvolut Silberschmuck, zwei Silberketten, eine Goldkette, zwei Broschen und zwei Ohrringe, Silber und Gold (7)
Konvolut Silberschmuck, zwei Silberketten, eine Goldkette, zwei Broschen und zwei Ohrringe, Silber und Gold. Konvolut bestehend aus einer Silberkette mit einem rechteckigen Anhänger aus Carneol und Elfenbein, L.76cm, einer Kette mit sieben blauen Steinen, L.23cm, einem Ohrringpaar mit je einem ...

Varunr: 5600420
SEK 1 554 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-08-2020
21:50
SEK 414
Manschettknappar 1 par 18 k guld
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18 k guld, ovala manschettbrickor med kantdekor av koboltblå emalj, vikt ca 7,8 g, etui

Varunr: 5736603
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12-08-2020
11:38
Se mer
Kurt Nielsen, 2 par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, to par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, bestående af model "KNDK 79" Mål ca: 2,4x1,7 cm. Vægt ca. 20 gram. Vejl. udsalgspris er 1.350,-. og et par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model " KNDK 78" Mål ca: 3,1x2,4 cm. Vægt ca. 31 gram. ...

Varunr: 5722800

SEK 2 503 DK, Odense, Kratholmvej 12-08-2020
12:54
SEK 556
Hans Hansen broche, dessin nr. 113og Skønvirke armbånd af sølv (2)
Hans Hansen. Moderne broche af sterlingsølv, dessin nr. 113. L. 7,7 cm. Skønvirke armlænke af sølv udført i gennembrudt stil. Længde 19 cm. Bredde 1,5 cm. Samlet vægt 25 g.

Varunr: 5735181
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2020
15:37
SEK 487
Guldmynt
MYNT, 21,6 k guld, 10 kronor, Oscar II, Sveriges och Norges Konung, 1901, vikt ca 4,4 g

Varunr: 5736701
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 12-08-2020
16:24
Se mer
N.E. Fromm. Samling sølvsmykker (4)
N.E. Fromm. Samling ravsmykker af sterlingsølv bestående af halskæde med ravvedhæng. Vedhæng L. 5,5 cm. B.5,6 cm. Halskæde L. 50 cm. En armring med ovalsleben rav. L. 17 cm. En ring prydet med rav. Ringstr. 51 ø16,2 mm. En leddelt halskæde med sort onyx. L. 40 cm. Alle smykker er udfør af N.E. ...

Varunr: 5733560
SEK 2 086 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2020
18:48
SEK 695
Konvolut Schmuck (27)
Konvolut bestehend aus Broschen und Anhänger in verschiedenen Formen, gefertigt aus Silber, vergoldetem Silber und Metall und einige aus Gold. Gebrauchsspuren (27)

Varunr: 5734510
SEK 1 554 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-08-2020
19:20
SEK 1 347
Bulgari damarmbandsur
BVLGARI, damarmbandsur, "Alveare", 18 k guld, quartz, mineralglas, refnr. BJ02, boettnr. G0216, integrerad ledad länk, bredd 16 mm, vikt ca 109 g, originalbox

Varunr: 5736770
SEK 50 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12-08-2020
19:34
Se mer
Et par manchetkanpper af 14 kt. guld
Et par manchetknapper af 14 kt. guld, stemplet 585. Samlet vægt 6,0 g (2)

Varunr: 5734755
SEK 2 503 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2020
19:55
SEK 556
12»