Utropspris
12»   Varor pr. sida   43 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Gerd Hjort Petersen for Royal Copenhagen. Skål
Gerd Hjort Petersen (f. 1937- )for Royal Copenhagen. skål af stentøj. hvid mat glasering med srt mønster på ydersiden. turkis blank galsur på indersiden. H. 9,5 cm. Ø 12,5 cm.

Varunr: 6227884
SEK 2 114 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2022
14:51
SEK 705
Bjørn Wiinblad. Væghængt lampet af glaseret fajance
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Væghængt lampet af glaseret fajance dekoreret i blåt, motiv med kvinde og bladværk. Sign. Bjørn Wiinblad 79. H. 43 cm., B. 39 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varunr: 6228232
SEK 5 638 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2022
14:52
SEK 3 664
Tre Kähler billedrammer (3)
Tre Kähler billedrammer af uranglaseret keramik. Ø 19 cm. (28,5 cm). 1970'erne. Fremstår med minimale brugsspor (3)

Varunr: 6219940
SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2022
18:23
SEK 423
Bing & Grøndahl m.m. Teaterbowle, døbefond samt dramsæt (7)
Bing & Grøndahl teaterbowle af porcelæn nr. 1500 / 345 1. sort., H. 10 Ø 27 cm, L. Hjorth døbefond H. 12 cm samt Holmegaard 2010 juleflaske samt 4 dramglas, H. 5,5-19 cm. Enkelte brugsspor. (7)

Varunr: 6206845
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 29-06-2022
19:04
SEK 423
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl samt Georg Jensen. (3)
Royal Copenhagen skål af porcelæn nr. 575, 1. sort. Bing & Grøndahl lågkrukke nr. 523. 1. sort. samt Georg Jensen Topstjerne udført af i messing forgyldt med 24-karat guld. str. large. alle i originale æsker. Fremstår ubrugt. (3)

Varunr: 6229525
SEK 1 128 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2022
19:25
SEK 705
Samling 'Kirkeplatten' af porcelæn med danske kirker (23)
Samling 'Kirkeplatten', Made in Germany baco: Dekoreret med danske kirker fra år1968 til 1990. (23)

Varunr: 6205336
SEK 1 409 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-06-2022
19:29
SEK 423
Lisbeth Munch Petersen for Bing & Grøndahl. Skål af porcelæn
Lisbeth Munch Petersen for Bing & Grøndahl. Skål af porcelæn nr. 774. Stempelsigneret i monogram L.M.P. 1.sort. H. 9 cm., Ø. 18 cm.

Varunr: 6227886
19:41
SEK 634
Dahl-Jensen. Vase og lampe af porcelæn (2)
To dele porcelæn fra Dahl-Jensen: Vase med motiv i form af fiskeørn samt lampe med krakeléglasur og rankeslyng. H. hhv. 15,7 og 30/20 cm. (2) Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København, grundlagt 1907. Se alle auktionerne her

Varunr: 6227138
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:37
SEK 423
Samling porcelæn, fajance og glassæt (11)
Samling porcelæn, fajance og glassæt: Isspand med metalhank; karaffel og 5 glas med omløbende slibninger; vase af Ivan Weiss, Kgl.P.22784; par små lysestager og minde-krus/Lillebæltsbroen, 1970, Kgl.P. Brugsspor (11)

Varunr: 6226302
SEK 1 409 DK, Odense, Kratholmvej 29-06-2022
20:49
SEK 493
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. Prydvase, chokoladekande og skål af porcelæn (3)
Tre dele porcelæn bestående af prydvase og chokoladekande fra Bing & Grøndahl samt skål fra Royal Copenhagen. Prydvasen dekoreret med blomsterbuketter og modellerede satyrmasker hvis forlængede, forgyldte horn danner hanke, H. 34,5 cm. Skålen u. nr. sandsynligvis privatmalet med blomsterbuketter ...

Varunr: 6215978
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2022
15:18
SEK 423
Julia bøhmisk krystal vase samt Holmegaard skål / fyrfadstage (3)
Julia bøhmisk krystal vase H. 25 cm samt Holmegaard Ole Kortzau Natura skål L. 18 cm & Holmegaard fyrfadstage m/ holder i form af due H. 13 cm. Enkelte brugsspor. (3)

Varunr: 6211261
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2022
15:21
SEK 423
Samling krystal brevvægte med diverse motiver (13)

Varunr: 6204222

SEK 2 255 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
16:44
SEK 1 409
Par krystal lystestager (2)
Par kantede, facetslebne krystal lysestager. Højde: 28 cm. (2)

Varunr: 6204214

16:48
SEK 1 409
Imari servantesæt af procelæn
Servantesæt af procelæn dekoreret i polykrome farver med guld. Kande H. 33 cm , fad Ø 34 cm. Mærket Imari (2)

Varunr: 6064217
SEK 1 128 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-06-2022
16:56
SEK 423
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. En samling platter, tedåse m.m. af porcelæn (17)
En samling platter, tedåse m.m. af porcelæn bestående af platter med motiver fra H.C. Andersens eventyr fra Bing & Grøndahl og 2 platter fra serien 'Københavnske Prospekter' fra Royal Copenhagen, Ø 27 cm, to store årskrus, 1975 og 1985, og en lille tedåse fra Royal Copenhagen samt en stor tedåse ...

Varunr: 6228538
19:40
SEK 423
Gerd Hiort Petersen og Sv. Aage Jensen for Søholm. Tre relieffer af glaseret stentøj (3)
Tre relieffer af glaseret stentøj fra Søholm: nr. 3516 med to kvinder ved et pinjetræ, formgivet af Gerd Hiort Petersen, 26 x 31 cm, To kæmpende hjorte nr. 3507 og To scalarer nr. 3518, begge formgivet af Sv. Aage Jensen, L. 39 og 23 cm. Det mindste fremstår med lille afslag på bagsiden af nedre ...

Varunr: 6228693
19:55
SEK 493
Kähler, Michael Andersen, Axella. Samling keramik (3)
Kähler, Michael Andersen, Axella. Samling keramik bestående af to fade Ø. 25,5 - 26 cm samt lågkrukke H. 10,5 cm. Fremstår med brugsspor, små afslag samt brændingsfejl. (3)

Varunr: 6184329
SEK 1 128 DK, Herlev, Dynamovej 01-07-2022
09:05
SEK 423
Marit Tingleff, unika fad af keramik (cd)
Marit Tingleff f.1954, unika fad af glaseret keramik monteret med ophæng, signeret. H.40 x 29 cm. (cd) Se også varenummer 6226301 og 6226304.

Varunr: 6226300
SEK 4 228 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-07-2022
17:40
SEK 2 819
Marit Tingleff f.1954, unika fad af glaseret keramik monteret med ophæng, signeret. H.40 x 29 cm. (cd) Se også varenummer 6226300 og 6226304.

Varunr: 6226301
18:04
SEK 2 819
Holmegaard, Lin Utzon, Torben Jørgensen. Fem dele glas (5)
Fem dele glas. Lin Utzon for Rosendahl. Vase, 'Tanden', klar glas, H. 14 cm. Originalemballage. Lin Utzon. Vase, 'Tanden', klar og delvis matteret glas, H. 22 cm. Originalemballage. Holmegaard / Royal Copenhagen, Skål, blåt glas H. 17 Ø 30 cm. Torben Jørgensen, Holmegaard, to Cassiopeia ...

Varunr: 6219620
SEK 1 691 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-07-2022
19:30
SEK 1 128
Fire lågkrus (4)
Fire lågkrus af glas, låg af tin. H. 20-25 cm. (4)

Varunr: 6214451
20:37
SEK 1 128
Karaffel og snapseglas, emaljedekoreret (2)
Karaffel og snapseglas dekoreret i blå og guld med hvide emaljedekorationer. H. 8 cm. og 23 cm. Fremstår med brugsspor og slidtage på farver (2)

Varunr: 6226021
SEK 1 128 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2022
08:35
SEK 423
Kastrup Glasværk, Holmegaard m.m. Samling næbvase, stort vinglas m.m. (5)
Kastrup Glasværk, Holmegaard m.m. Samling glas bl.a. KG blå næbvase med blæreoptik H. 25 cm, HG Per Lütken askebæger L. 12 cm, stort vinglas el. punchbowle i farvet glas m/ lille chip H. 35 cm, 1 smokefarvet karaffel m/ prop H. 26 cm, kabaretfad i presset glas m/ chip Ø 30 cm. Briugsspor bl.a ...

Varunr: 6207084
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 02-07-2022
15:45
SEK 423
Ibsens Enke. Tre dele keramik (3)
Ibsens Enke. Tre dele keramik bestående af en vase nr. 795, et fad nr. 135 samt en skål nr. 128. Fremstår med almindelige brugsspor. (3)

Varunr: 6211637
SEK 2 114 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2022
17:33
SEK 1 128
Helle Alpass, skål stentøj
Helle Allpass (1932-2000). Skål af glaseret stentøj, signeret Allpass, Danmark. H.9 cm Ø 20 cm.

Varunr: 6226305
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-07-2022
18:59
SEK 423
Marit Tingleff f.1954, unika fad af glaseret keramik monteret med ophæng, signeret. H.40 x 29 cm. (cd) Se også varenummer 6226300 og 6226301.

Varunr: 6226304
SEK 4 228 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-07-2022
19:03
SEK 2 819
Bjørn Wiinblad. Et par lysestager (2)
Bjørn Wiinblad. Et par lysestager i form af fugle, dekoreret med blomster og bladværk i polykrom glasur, H. ca. 19,5 cm. Sign. monogram 84, L10. Ene lysestage fremstår med afslag og hårdrevne på hals. (2)

Varunr: 6230830
SEK 1 409 DK, Kolding, Platinvej 02-07-2022
19:10
SEK 846
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Samling juleplatter (12)
Bjørn Wiinblad (1918-2006) for Rosenthal. Samling juleplatter /Weihnachten, årgang 1971-1982. Ø 29 cm. (12)

Varunr: 6230955
SEK 3 383 DK, Aalborg, Nibevej 02-07-2022
19:40
SEK 705
Royal Copenhagen. Flora Danica, frugtskål, nr. 3534
Royal Copenhagen. Flora Danica frugtskål af porcelæn, med gennembrudte sider, modellerede hanke som grene og små blomster/blade, dekoreret i farver og guld, nr. 429/3534. H. 9 Ø 21,5 cm. 1 sort.

Varunr: 6227085
SEK 21 141 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2022
20:30
SEK 4 510
Nils Thorsson for Royal Copenhagen mfl., bordlampe og loftlampe. (2)
Nils Thorsson for Royal Copenhagen, bordlampe af keramik, dekoreret med fiskemotiver i grun glasur, stemplet 3 bølger samt nr. 21620 i bund. H. 29 cm. ekld. montering. Samt anden producent sekskantet loftlampe af keramik dekoreret med rød glasur Ø 30 cm. (2)

Varunr: 6220049
SEK 1 409 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-07-2022
21:22
SEK 423
12»