Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Vas Vicke Lindstrand
VICKE LINDSTRAND, Vas, klarglas, invändig dekor av sjögräs, signerad: Lindstrand, höjd ca 27 cm
Varunr: 5441687
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
12:34:00
Se mer
Jens H. Quistgaard for Bing & Grøndahl/Nissen/Kronjyden. 'Relief' (41)
Jens H. Quistgaard for Bing & Grøndahl/Nissen/Kronjyden. 'Relief' servicedele, bestående af: 6 dybe tallerkener, Ø. 21,5 cm. 3 frokosttallerkener, Ø. 21 cm. 3 kaffekopper med hank Ø. 8 cm. 1 mælkekande H. 11 cm. 1 kaffekande med hank 1 låg til sukkerkål Ø. 9,5 cm. 1 smørkrukke med ...
Varunr: 5438394
SEK 2 878 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
13:47:31
SEK 719
Krukke med håndtag
Krukke/ havekrukke med håndtag. Keramik, hvidpatineret rustik. H.85 cm. Brugsspor
Varunr: 5442231
SEK 3 453 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:00:18
SEK 504
Orientalske vase og tallerkner (7)
Orientalske vase samt tallerkner til ophæng. Motiv af blomster, dyr og planter. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (7)
Varunr: 5440964
SEK 2 158 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:03:00
SEK 432
Orientalsk krukker med træbund (2)
Orientalske krukker med låg og træbund. H. 45 cm. (2)
Varunr: 5440967
SEK 1 727 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:03:32
SEK 576
Marimekko ljustakar 8 st
LJUSSTAKAR, 8 st, etikettmärkta Marimekko, matterat glas med metall ljushållare, höjd 21, 28, 51, och 71,5 cm
Varunr: 5441813
SEK 1 608 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 22-09-2019
17:30:00
Se mer
Kgl. P Flora Danica brevkniv
Kgl. P. Flora Danica brevkniv med skæfte af Flora Danica bemalet porcelæn, blad af forgyldt sølv, stemplet på knivbladet med Michelsen Sterling sølv. L. 24 cm. Fremstår i etui og med få brugsspor.
Varunr: 5438516
SEK 4 317 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:12:00
SEK 2 302
Platte und Vase, Keramik (2)
Platte und Vase, Keramik. Eine bemalte Platte mit abstrakter plastischer Darstellung, Rückseite mit Prägung, zur Aufhängung geeignet, 22,5x22,5cm, eine bemalte Vase mit plastischer Darstellung einer Rose, Boden mit Prägung, H.12cm, D.13cm, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren. (2)
Varunr: 5273206
SEK 1 608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:11:00
SEK 429
Ole Palsby for Georg Jensen. Et par karafler af glas (2)
Ole Palsby for Georg Jensen. Et par karafler af glas og sølv. H.21 cm. H 23. cm. (2)
Varunr: 5441344
SEK 1 295 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
20:15:00
SEK 504
Nils Thorsson for Aluminia 'Marselis' vaser og skål. (4)
Nils Thorsson for Aluminia 'Marselis' lysegul vase med glasur samt modeleret i relief. nr. 2645 H. 16 cm, lysegul skål med stiliserede bladornamenter nr. 2643 H. 8,5 cm., lysegul vase nr. 2632 H. 7 cm, vase af stentøj prydet med grønlig glasur nr. 2639. H. 11 cm. Overfladiske krakelering i ...
Varunr: 5437089
20:34:00
SEK 1 727
Keramisk bordsskiva
BORDSSKIVA, 1900-talets slut, cirkulär form, glaserat stengods, handdrejad, diameter ca 110 cm
Varunr: 5441964
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-09-2019
20:54:00
Se mer
Gunnar Cyren Sofiero
GUNNAR CYREN (1931-2013), skål, Orrefors "Sofiero", rutslipad kristall, signerad Orrefors Gunnar Cyrén, skålens höjd 14,5, diameter 23,5 cm,
Varunr: 5441967
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-09-2019
20:57:00
Se mer
Mona Morales
MONA MORALES, vas, rumssmycke, grönt underfång, signerad Kosta SH 196/49, höjd ca 14,5 cm
Varunr: 5441977
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-09-2019
21:07:00
Se mer
Holmegaard. Div. (5)
Michael Bang for Holmegaard. Fire vaser af glas. (4). 1 vase af glas med farvet mønster. H:16-31 (5)
Varunr: 5407119
SEK 5 468 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2019
09:22:50
SEK 1 583
Vicke Lindstrand Orrefors vas
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, graverad och slipad dekor av pojke som blåser såpbubblor, signerad Orrefors Lindstrand 1382 A? KR (gravör Karl Rössler), höjd ca 17,5 cm
Varunr: 5443038
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
11:16:00
Se mer
Skrin 1800-tal
SKRIN, 1800-tal, glas med mässingsfattningar och lös mässingsställning, målad och förgylld dekor, total höjd ca 11, 11 x 7 cm
Varunr: 5443082
SEK 4 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23-09-2019
13:18:00
Se mer
Krus Höganäs 25L
KRUS, Höganäs, 25L, saltglaserat, höjd ca 40 cm, diameter innermått ca 27 cm
Varunr: 5443084
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23-09-2019
13:22:00
Se mer
Royal Copenhagen, 'Blå fasan' gulvvase af fajance
Royal Copenhagen vase af porcelæn, Blue Pheasant - blå fasan Royal Copenhagen. Vase efter Aluminia design Blue Pheasant / Blå fasan af Chr. Joachim. H. 21 cm. I. sort.
Varunr: 5441460
SEK 2 158 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2019
14:15:22
SEK 648
Transjö skål
TRANSJÖ, skål, polykrom glasmassa, märkt Transjö W. K. C., höjd ca 17 cm, diameter ca 24,5 cm
Varunr: 5443106
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
14:22:00
Se mer
En samling Holmegaard og Bjørn Wiinblad juleplatte(6)
Holmegaard / Ole Winther. Års stage i flaskegrønt glas:Julen 1975(2), og 1976(1). H. 21 cm. Originale æsker medfølger. '1776-1976 Uafhængighedspokal' i klart glas, H. 19 cm. (2). Originale æsker medfølger. Dertil Bjørn Wiinblad for Rosenthal juleplatte 1978, Ø. 28,5 cm. Holmegaard emballage med ...
Varunr: 5434679
SEK 1 151 DK, Kolding, Trianglen 23-09-2019
15:46:16
SEK 432
Bjørn Wiinblad for Nymølle. Tolv månedsplatter (13)
Bjørn Wiinblad for Nymølle. Tolv månedsplatter januar-december, samt platte med gruk af Piet hein. (13)
Varunr: 5394355
SEK 1 151 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2019
18:55:00
SEK 432
Fire hoveder i glas og keramik.
Fire Hoveder i glas og keramik, bestående af : 2 stk. hoveder i presset klart glas H 26 cm. 1 stk. keramik hove, med sort glasur H 26 cm. 1 stk. keramik hoved med hvid glasur, H 30 cm. (4) Fremstår med brugsspor, glasur krakeleringer/afslag og ridser.
Varunr: 5438539
SEK 1 151 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
18:55:00
SEK 504
Delfts Tassenregal (3) mit Tassen (12)
Delfts Tassenregal (3) mit Tassen (12) Bemaltes Porzellan mit Abbildungen großer Segelschiffe, nummeriert Maße Tasse: ca. H. 13 cm, Ø 15 cm Maße Schränkchen: ca. H. 55 cm, B. 38 cm, T. 14 cm altersgemäßer Zustand, Gebrauchsspuren an den Schränken, eine Tasse sehr stark beschädigt
Varunr: 5385186
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-09-2019
19:22:00
SEK 429
Royal Copenhagen. Musselmalet olielampe nr. 382
Royal Copenhagen. Musselmalet olielampe nr. 382, modelleret med maskeroner på sider. H. 27, Ø 15 cm. 2. sort. Fremstår med stor reparation nederst samt monteret til el.
Varunr: 5443407
SEK 2 158 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
19:25:00
SEK 648
Ytterfoder 2 st porslin 1900-/2000-tal
YTTERFODER, 2 st, porslin, sent 1900-/tidigt 2000-tal, konuturerad form, klassisk dekor, längd ca 27 cm
Varunr: 5443208
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23-09-2019
19:26:00
Se mer
Ubekendt kunstner, lampe af grøn glaseret keramik, forestillende Europa og tyren
Ubekendt kunstner, lampe af grøn glaseret keramik, forestillende Europa og tyren. Uden signatur. H. incl montering, L. 41 cm. Fremstår med to afslag, samt brændingsrevne. Defekt ledning
Varunr: 5362107
SEK 2 878 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2019
19:41:00
SEK 1 583
Rörstrand samt Bernhard Bloch Eichwald. Tre dele fajance (3)
Bernhard Bloch Eichwald. Vægmonteret sokkel af fajance, polykrom glasur, modelleret med portræt, frugt og ornamentik. Stemplet BB, dessin 1999A og 1999B. Ca. 1900. Enkelte minimale afslag på bagsiden. Rørstrand. Opsats af fajance, polykrom glasur med stamme i form af putti, Stemplet AP og ...
Varunr: 5434782
SEK 5 756 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
19:43:00
SEK 1 871
Parfum, Eau de Saint Loius France
Parfum, Eau de Saint Loius France aus dem Jahr 2000, limitiert, Ausgabe 42/75, 100ml Maße: H. 15 cm. Kratzer im Glas
Varunr: 5399960
SEK 1 072 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-09-2019
19:44:00
SEK 429
Kosta Kent ljusstakar 1 par samt skål
ELIS BERGH, ljusstakar, 1 par, skål på fot, "Kent", Kosta, rutslipad dekor, kvadratisk fot, höjd 18,5, skålens diameter 20 cm
Varunr: 5443219
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
19:48:00
Se mer
Royal Copenhagen, samling årskrus af fajance (10)
Royal Copenhagen, samling årskrus af fajance bestående af: 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978 (afslag), 1979, 1980, 1982. H. 11,5 cm.
Varunr: 5442196
SEK 1 439 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23-09-2019
19:51:00
SEK 504
 1 2 3 4  >>