Utropspris
   Varor pr. sida   27 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Stor samling platter fra Alumina, Bing og Grøndahl, Royal Cph. div. typer (1000)
Stor samling platter fra Bing og Grøndahl,eksempel vis 38 stk. mors dag platter, 37 stk. jule platter , 5 stk. blandet motiver. Royal Copenhagen, 57 stk. års platter, 17 stk. blandede motiver, 10 stk.Desiree Danmark års platter. ukendt antal mini platter/asietter fra Aluminia, Royal ...

Varunr: 6043968
SEK 2 728 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:39
SEK 682
Knabstrup. To relieffer (2)
Knabstrup. To relieffer forestillende henholdsvis en fugl h. 25 x 29 cm og en ugle h. 26.5 x 29 cm. (2)

Varunr: 6044341
SEK 1 091 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
14:39
SEK 546
Kirsten Svenstrup. 'Edens Have' cd
Kirsten Svenstrup f. 1941. 'Edens Have' relief i lertøj. Sign. Kirsten Svestrup. på bagsiden. 18 x 18 cm.

Varunr: 6044424
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
14:43
SEK 477
Bing & Grøndahl. December og juni. (2)
Bing & Grøndahl To relieffer af af brun stentøj med månedsmotiver December og Juni. Stemplet på forsiden B&G 24 x 22 cm. (2)

Varunr: 6044419
14:45
SEK 477
Tre snapsehunde af glas (3)
Tre snapsehunde af glas (3)

Varunr: 6044763
SEK 1 091 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
18:00
SEK 750
Per Lütken for Holmegaard, glasbesætning 'Idéelle' (57)
Per Lütken for Holmegaard, glasbesætning 'Idéelle' bestående af:8 champagneglas H 19,5 cm, 8 rødvinsglas H 20 cm, 8 hvidvinsglas H 17 cm, 9 hedvinsglas 15,5 cm, 6 vandglas H 11 cm, 6 ølglas 15,5 cm, 10 snapseglas, 2 karafler. Fremstår med almindelig brugsspor. (57)

Varunr: 6044819
SEK 4 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-06-2021
18:23
SEK 1 159
Kähler keramik (8)
Kähler keramik glaseret i blå nuancer. Sign HAK. H 4-18 cm. Brugsspor. (6)

Varunr: 6044362
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
18:54
SEK 955
Staffordshire. 11 kander af fajance (11)
Staffordshire. 11 kander af fajance. Enkelte chip. (8)

Varunr: 6044745
19:00
SEK 477
Kosta Boda m.m. Samling skåle figurer m.m af glas. (8)
To skåle af farvet glas H. 12-13 cm. Ø. 14-23 cm. Karaffel H. 22,5 cm. Kosta Boda skål i form af fugl Ø. 8 cm. samt fire dyr. Fremstår med brugsspor (8)

Varunr: 6044854
19:46
SEK 477
Heerwagen Keramik og Ulla Keramik. Tallerken og skål af keramik (2)
Heerwagen Keramik tallerken af dekoreret keramik Ø. 26 cm. Ulla Keramik skål af dekoreret keramik H. 8 cm. Ø. 28 cm. (2)

Varunr: 6044873
19:54
SEK 477
Kähler keramik (6)
Kähler keramik glaseret i gule og brune nuancer. Sign HAK. H 9-21 cm. Brugsspor. (6)

Varunr: 6044363
19:55
SEK 682
Berte Koele for Royal Copenhagen. Relief nr. 2.
Berte Koele for Royal Copenhagen. Relief af fajance, motiv med fugl nr. 2, 16,5 x 24 cm.

Varunr: 6045477
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
15:38
SEK 546
Holmegaard, Royal Copenhagen m.m. Samling skåle, vaser m.m. (12)
Holmegaard, Royal Copenhagen m.m. Samling skåle, vaser m.m., bl.a. HG Per Lütken Hellas Auqa isspand m/ hank signeret H. 15 cm, Kastrup-Holmegaard Michael Bang Ikebana blomster fad Ø 18 cm, HG MB vase H. 17 cm, RC Per Lütken Provence skål Ø 24 cm, Fyens Glasværk Rolf jardiniere L. 23 cm, 2 stk. ...

Varunr: 6045597
SEK 1 091 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
17:06
SEK 409
Otte dele Kähler keramik (8)
Otte dele Kähler keramik bestående af krus, skåle, stage, vase mm. H op til 13 cm. Brugsspor samt flere glasurafslag. (8)

Varunr: 6024356
SEK 2 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-06-2021
17:57
SEK 409
Bjørn Wiinblad for Rosenthal mm. Samling platter samt figur (7)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal mm. Samling platter og figur bestående af: 5 platter af farvet glas 1 platte af hvidt fajance dekoreret med blåt motiv Samt 1 De fire årstider figur 'Forår' af fajance. Fremstår delvis i original emballage. Figur med mindre afslag samt reperation på fod. (7)

Varunr: 6044122
SEK 1 091 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-06-2021
18:00
SEK 682
Bing & Grøndahl. 'Danske Sangfugle' platter (12)
Bing og Grøndahl. Danske Sangfugle med motiver nr. 1-12 & nr. 616 1. sort. - efter Leif Ragn Jensen, tall. el. platter af porcelæn, Ø 17 cm. Enkelte brugsspor. (12)

Varunr: 6044144
19:47
SEK 477
To kinesiske Fo-hunde samt kinesisk gulvvase (3)
To kinesiske Fo-hunde af porcelæn med turkis glasur, H. 31-41 cm. 1900 tallet samt kinesisk gulvvase med ører, dekoreret med blomstermotiver samt fugl på celadon grand glasur, H. 42 cm. Hunde fremstår med lettere brugsspor, vase med misfarvninger på ører, afslag på inderside i toppen samt ...

Varunr: 6045907
SEK 2 728 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-06-2021
20:07
SEK 477
Samling ældre porcelæn (6)
Samling ældre porcelæn bestående af Kagerulle L. 43 cm. Fremstår med afslag og et løst skaft. Blækhus H. 7 cm. Ø.ca. 9,5 cm. To lågvaser H. 13,5 cm. Ø. 14 cm. og H. 9 cm. Æ. 8,5 cm. To krukker H. 5,5 cm. Ø. 6,5 cm. En med hårrevne. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6034688
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 24-06-2021
08:41
SEK 409
Samling blandet porcelæn, keramik, glas (18)
Samling diverse porcelæn, keramik og glas, bestående af b.la.: B&G figur af dreng, nr. 1636. Tre figurer fra Ramsing keramik, to keramik dele fra Annette From. Enkelt klokkedame, sign. Keramik kande fra svenske LaHolm. To Royal Copenhagen klinker. Royal Copenhagen årskrus fra 1974 bundplade af ...

Varunr: 6043723
SEK 1 091 DK, Aalborg, Nibevej 24-06-2021
18:01
SEK 477
Bjørn Wiinblad, fire dele (4)
Fire Bjørn Wiinblad porcelæns dele, bestående af: Platte / fad nr. 1752-500 fra Nymölle, Ø: 27 cm. Platte / fad, nr. 3055-83 fra NyMölle, Ø: 26 cm. Vase, nr. 3157-1315 fra Nymölle, H: 12,3 cm. Års platte / fad fra 1978 fra Rosenthal, Ø: 28,5 cm. (4)

Varunr: 6044048
18:02
SEK 477
Samling keramik af Ejvin Nielsen, Michael Andersen m.fl. (8)
Samling keramik, bestående af: Ejvin Nielsen, Lyndby vase, H: 21,5 cm. Ejvin Nielsen, klinke: 22 x 20 cm. Ravnild Vase, H: 15 cm. Stentøjsfad fra Kingo Danmark, Ø: 27 cm. Michael Andersen, døbefond nr. 4645-2, H: 14,5 cm. Vase fra Strehla Keramik, H: 20,5 cm. Ramsing sparebøsse, H: 18 cm. Søholm ...

Varunr: 6044154
18:03
SEK 477
En stor samling danske og udenlandske saltkar / strøbøsser af glas 1800/ 1900-tallet (92)
En stor samling danske og udenlandske saltkar / strøbøsser af glas 1800/ 1900-tallet. Heraf 6 iform af figurer med hat til salt eller peber. Enkelte med afslag. H. 1,5 - 8,5 cm. Flere med små (92)

Varunr: 6045984
SEK 1 364 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2021
15:59
SEK 409
Royal Copenhagen & Rosenthal. Fem platter (5)
Samling platter, bestående af: To Royal Copenhagen Jubilæums platte 1775-1975 Ø 18 cm, To Rosenthal Alandin platte nr. 1 & 2 Ø 15,5 cm design Bjørn Wiinblad samt Rosenthal Weihnachten 1975 design Bjørn Wiinblad Ø 28,5 cm. Alle ligger i æsker. Fremstår med lette brugsspor. (5)

Varunr: 5979684
SEK 1 091 DK, Aalborg, Nibevej 26-06-2021
18:45
SEK 409
Bjørn Wiinblad for Nymølle. Platter i serien 'årstiderne', (6)
Bjørn Wiinblad for Nymølle. Fem platter i serien 'årstiderne', Ø. 27 cm. 3052/1278, 3052/1277, 3052/1279, 2 stk 3052/1278. samt en platte nr. 3054/1286 Ø 17 cm. (6)

Varunr: 6046625
18:57
SEK 409
Bing og Grøndahl. Porcelænsbilleder efter Paul Fischer. (3)
Bing & Grøndahl. Tre porcelænsbilleder efter Paul Fischer bestående af 'Fiskerkonerne på Gammel Strand. 1917.' nr. 1010/1750 25 x 31 (36 x 42) cm, 'Ildløs i Skindergade. 1896.' nr. 653/1750 22 x 28 (34 x 39,5) cm, 'Vinterdag på Gammeltorv. 1919.' nr. 1326/1750 22 x 36 (33 x 47) cm. (3)

Varunr: 6046198
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2021
19:59
SEK 750
Aluminia, samling 15 lysestager af fajance. (15)
Aluminia, samling 15 diverse flerfavet lysestager af fajance. Nogle med revner og krkeleringer. (15)

Varunr: 6042337
SEK 2 046 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-06-2021
20:35
SEK 409
Fad af glas med dragemotiv
Fad af glas i relief med motiv af drage. Ø 35 cm

Varunr: 6038509
SEK 1 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-06-2021
20:42
SEK 409