Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Royal Copehagen fajance (3)
Samling Royal Copenhagen fajance, bestående af tre dele, heraf en køkkenrulleholder, saltkar med trælåg samt kaffefilterholder, dekorationsnummer 635, signerede, b. 15-31 cm. brugsslitage (3)
Varunr: 5004836
SEK 1 036 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
11:46:19
SEK 518
2 große Wandteller, Fayance, u.a. Delft (2)
2 Wandteller, Fayance, u.a. Delft. Motive mit floraler Malerei und Windmühlen. Zur Wandaufhängung. Altersgemäße Gebrauchsspuren geeignet. Ø 40,5 cm und 49 cm. (2)
Varunr: 4988729
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-05-2018
13:28:00
SEK 386
Skålfat fajans
SKÅLFAT, 1800-tal, fajans, sannolikt Holland, dekor i blåvit glasyr, diameter 38 cm
Varunr: 5004539
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
19:34:00
Se mer
Gunnar Wennerberg ljuskrona
GUNNAR WENNERBERG, ljuskrona, för 9 ljus, Gustavsberg, flintgods, genombruten dekor, diameter ca 45, höjd exkl kedja inkl ljushållare 16 cm
Varunr: 5004550
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
19:56:00
Se mer
Edvin Öhström ariel skål Orrefors
EDVIN ÖHRSTRÖM, skål, Orrefors 1977, Ariel dekor i blått, signerad ORREFORS Ariel Nr 306 E7 Edvin Öhrström, höjd 9,5, diameter 20 cm
Varunr: 5004602
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
21:40:00
Se mer
Royal Copenhagen. Jørgen Mogensen, fad
Jørgen Mogensen for Royal Copenhagen, fad af glaseret stentøj. Dssin nr. 21941. 1. sortering. 29 x 29 cm.
Varunr: 5005993
SEK 1 036 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-05-2018
11:39:34
SEK 389
Simon Gate skål med fat 1924
SIMON GATE, skål med fat, "Draperiskålen", Orrefors 1924, graverad dekor av dansande kvinnofigurer med slöjor, upptill draperifestonger, signerad Orrefors G. 109.24, skålens höjd 12, längd 22, fatets längd 21 cm
Varunr: 5005467
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
13:00:00
Se mer
Royal Copenhagen fajance bowle med øse, skål og krus (8)
Royal Copenhagen fajance punchbowle / terrin fra Tenera serien (Grethe Helland Hansen) med låg og øse, terrin nr. 3249 h.23 cm Ø 22 cm, 2.sort. og øse nr.3271 l.27 cm, 4.sort., stor skål også fra Tenara serien (Inge lise Koefoed) nr.2382 h.10,5 cm Ø 26,5 cm, 2.sort. samt 4 krus fra Baca serien ...
Varunr: 5004112
SEK 1 554 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
14:27:00
SEK 389
Penseltvätt
PENSELTVÄTT, porslin, Europa, 17/1800-tal, polykromt bemålad, höjd ca 19 cm, längd 22 cm
Varunr: 5005505
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
15:06:00
Se mer
Fad af fajance, kellingehusen stil, 1800-tallet
Fad af glasseret fajance, kellingehusen stil, dekoreret med blomster. Ø 30 cm. 1800-tallet
Varunr: 5006170
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2018
15:42:55
SEK 389
Konstglas Kosta Boda och Orrefors
SKÅL, VAS, POKALER, SNAPSGLAS, Kosta Boda och Orrefors, bl.a. Bertil Vallien, Anne Nilsson, höjd 11-26 cm
Varunr: 5005532
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
16:33:00
Se mer
Sammlung div. Keramik Vasen / Teller, England (5).
Sammlung div. Keramiken glasiert. Herkunft: England. Ensemble bestehend aus: - Ein Teller. Maße ca. D. 42 cm. Verso mit Etikett ' Frank Smith, Old Winders, Peasmark'. - Vier Vasen. Ton& Steinzeug, glasiert. Maße ca. von H. 10 cm bis 23 cm.
Varunr: 4985837
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2018
16:55:00
SEK 1 157
Argenta skål och Josef Ekberg vas
JOSEF EKBERG OCH WILHELM KÅGE, vas "Sgrafitto" 1924 och skål "Argenta" 1950-tal, dekor i blått respektive silver, stämpelmärkta och signerade, höjd 6 och 15,5 cm
Varunr: 5005555
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-05-2018
17:48:00
Se mer
Gutte Eriksen. To bægere af stentøj (2)
Gutte Eriksen (1918-2008). To bægere i stentøj H. 10,5 og 11 cm. Fremstår med almindelig brugsspor. (2)
Varunr: 5005780
SEK 1 554 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2018
18:30:00
SEK 971
Kgl. P / Royal Copenhagen, dele Blå Blomst (4)
Kgl. P / Royal Copenhagen, dele Blå Blomst bestående af et par bordstager nr.3335 h.5 cm Ø 12 cm, 1.sort. den ene dog med lidt skævhed øverste kant, bæger nr.5177 h.7,5 cm 1.sort. samt krus med Just tinlåg uden nummerering h.15 cm også 1.sort.
Varunr: 5004109
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
18:55:00
SEK 518
Kryddburkar 12 delar Karlskrona porslinsfabrik
KARLSKRONA PORSLINSFABRIK, 12 delar uppsättning av kryddburkar, 1920-/30-tal, vitglaserat porslin med dekor i blått och guld, stämplade KP, höjd 12 och 20,5 cm
Varunr: 5005578
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-05-2018
19:06:00
Se mer
Samling stentøj og keramik (3)
Samling stentøj og keramik, bestående af kande og fad fra Michael Andersen samt skål fra Søholm. Skål signeret. H. 22 cm Ø. 25-30 cm. (3)
Varunr: 5005093
19:21:00
SEK 453
Kryddburksuppsättning 12 delar
Varunr: 5005608
20:06:00
Se mer
Seks ældre hyacint- og tulipanglas (6)
Seks ældre hyacint- og tulipanglas med optiske striber, heraf 2 rød-orange, 2 mørkeblå, 1 lyseblå, 1 klar. H. 20-22 cm. En mørkeblå fremstår med microchip indvendigt på randen, den lyseblå med kalkaflejringer. (6)
Varunr: 5007227
SEK 1 036 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2018
20:08:00
SEK 389
Wandteller aus der Manufaktur Meissen mit Indischem Astmuster
Wandteller aus der Manufaktur Meissen mit Indischem Astmuster, gefertigt aus weißem Porzellan, 1. Wahl, handstaffiert und glasiert, unterseitig mit kobaltblauer Schwertermarke versehen und nummeriert: 964 und 235. Maße ca.: D. 30 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 5006097
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-05-2018
21:03:00
SEK 482
En samling på ni grønne Rømerglas (9).
En samling på ni grønne Rømerglas, slebet med druer og vinløv 1900-tallet. H. 18 cm. (9).
Varunr: 4991700
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2018
10:39:19
SEK 389
Porträttmedaljong Karl XIV Johan
KARL XIV JOHAN, porträttmedaljong, konvex glasmedaljong med slipat och bemålat profilporträtt, 13,5x13 cm
Varunr: 5006832
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2018
11:48:00
Se mer
Bertil Vallien konstglas
BERTIL VALLIEN, glasbåt, 1900-talets slut, Kosta Boda, gjuten, innesluten figur och bubbel, signerad B Vallien och numrerad 005821/95, etikettmärkt, längd ca 17,5 cm, originallåda i trä medföljer
Varunr: 5006846
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2018
12:39:00
Se mer
Et par store Sydeuropæiske fade af fajance (2)
Et par store Sydeuropæiske fade af fajance, med ligeknækket kant, polykrom dekoration på hvid bund med hhv. våbenskjold og slot. 47 x 47 cm. (2)
Varunr: 4978019
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2018
14:02:00
SEK 389
Bertil Vallien konstglas
BERTIL VALLIEN, glasbåt, 1900-talets slut, Kosta Boda, gjuten, innesluten figur och bubbel, signerad B Vallien och numrerad 005821/95, längd ca 17,5 cm, etui medföljer
Varunr: 5006898
15:36:00
Se mer
Arne Bang. Lille krukke af stentøj. Dessin 128
Arne Bang 1901-1983. Krukke af stentøj modelleret med riflet korpus, dekoreret grøn glasur. Sign. monogram 'AB' samt 128. H. 6 cm, Ø 7 cm.
Varunr: 4995880
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2018
16:14:00
SEK 1 554
Kunglig Dansk
KUNGLIG DANSK "Musselmalet", servis, 31 dlr., porslin, bestående av: 11+2 kaffekoppar med fat, 12 assietter, skål på fot, sockerskål, tekopp, 2 skålar, askfat
Varunr: 5006931
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2018
17:27:00
Se mer
Samling glas (9)
Samling glas bestående af: 1 Rakkerglas med let rosa / mangan farve H. 11,5 cm, 1 stor vase af klart glas med optisk kumme og bølget kant H. 33 cm, 1 stort sylteglas H. 17,5 cm, 2 optiske hyacintglas af hhv. klart og grønt glas H. 13 cm, 1 lille hyacintglas med nupret overflade H. 14,5 cm (dette ...
Varunr: 5006292
SEK 2 590 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2018
19:47:00
SEK 583
Royal Copenhagen apoketsburkar
ROYAL COPENHAGEN, apoketsburkar med lock, 4 st, 1800-talets slut, vitt porslin med förgylld dekor till mynningen och fot, höjd ca 18 cm
Varunr: 5006985
19:54:00
Se mer
Michael Andersen. Relief af lertøj nr. 4850
Michael Andersen. Relief af lertøj nr. 4850 i form af kvinde med palme, dekoreret med persia-glasur. H. 36, B. 52 cm.
Varunr: 5005888
SEK 1 943 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2018
20:05:00
SEK 583
 1 2 3  >>