Utropspris
12345...9»   Varor pr. sida   252 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kjell Engman glasskulptur Kosta Boda
KJELL ENGMAN, skulptur, glas, i form av kvinnofigur, Kosta Boda, signerad under sockeln 09003/300, Kosta Boda Atelier, Kjell Engman, totalhöjd med sockel ca 19 cm

Varunr: 5737928
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-08-2020
10:00
Se mer
Ulrica Hydman Vallien dricksglas
ULRICA HYDMAN VALLIEN (1938-2018): "Open minds" skål på fot, "Tulpan", 4 dricksglas samt 6 assietter, Kosta Boda, höjd ca 14, diameter 19 cm

Varunr: 5737934
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-08-2020
10:24
Se mer
Simon Gate Tusen Fönster
SKÅLAR, "Tusen fönster", Simon Gate, lilla skålen märkt Orrefors GA 395/1, stora skålen osignerad men etikettmärkt, diameter 12-18, höjd 8-12 cm

Varunr: 5737945
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 15-08-2020
11:12
Se mer
Bjørn Wiinblad for Nymølle, samling porcelæn (8)
Bjørn Wiinblad for Nymølle, samling porcelæn bestående af : Tre askebægere Ø.11-22cm. Lille vase, to stager, skål samt kop. Fremstår med brugsspor, to askebægere med skår. (8)

Varunr: 5736429
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 15-08-2020
12:37
SEK 556
Samling bøhmisk krystal m.m., 1900-tallets 2. halvdel (10)
Samling böhmisk krystal m.m., bestående af vase, servietholder ( afstød el. chip i bunden), bonbonnierer, klokke uden kugle, kurv, skål ( afstød el. chip) m.m., 20. Årh. 2. halvdel, H. 7,5-26 cm, Ø 8,5-20 cm. Brugsspor. (10)

Varunr: 5710059
SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2020
13:30
SEK 417
Jan Johansson Orrefors
JAN JOHANSSON, vaser, 4 st., Orrefors, slipat klarglas, signerade, höjder ca 12-26 cm

Varunr: 5737985
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 15-08-2020
14:04
Se mer
Søholm To vægrelieffer af glaseret keramik
Søholm To vægrelieffer af glaseret keramik, nr 3567 H 40 B 45 cm samt nr. 3592 3, H/B 34x 34 cm (2)

Varunr: 5738692
SEK 1 391 DK, Helsingør, Støberivej 15-08-2020
14:05
SEK 626
Fiskekugler, søgrønt / olivenfarvet glas (7)
Fiskekugler af søgrønt / olivenfarvet glas. Ø ca. 14-22 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. (7)

Varunr: 5738693
14:08
SEK 765
Royal Copenhagen. Blå blomst. Vase og kande (2)
Royal Copenhagen. Blå blomst. Kande modelnr. 10/8189 (2.sort) og vase modelnr. 45/4144

Varunr: 5738660
15:47
SEK 417
Kjell Engman glasskulptur
KJELL ENGMAN, glasskulptur, signerad och märkt 979001-200 Kosta Boda Kjell Engman Ateljé, diameter ca 18 cm

Varunr: 5738025
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-08-2020
16:52
Se mer
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn, Bing og Grøndahl m.m. Samling platter (27)
Royal Copenhagen / Kgl. P., Bing og Grøndahl m.m. Samling platter af porcelæn, bestående af RC Mindeplatte, Frederik Den IX 19 47-1972 1. sort., RC Mindeplatte, Frederik Den IX 19 47-1972 2. sort., B&G Mindeplatte, Sønderjylland 1. sort., 2 stk. RC Silhuet af Dronning Ingrid og Dronning ...

Varunr: 5710427
18:12
SEK 487
Royal Copenhagen riflet musselmalet blækhus (4)
Royal Copenhagen riflet musselmalet blækhus med underbakke 21,5x15,5 cm., blæk- og sandbeholder samt et låg. 1. sort. (4)

Varunr: 5736158
SEK 1 112 DK, Aalborg, Nibevej 15-08-2020
18:30
SEK 556
Aluminia. Fem platter af fajance (5)
Aluminia. Fem platter af fajance.Skagen, 352/229. Fanø, 709/229. Ø 24 cm.Fur, 939/761. Læsø, 923/761. Haudrup, 925/761. Ø 25 cm.Enkelte brændingsfejl samt chips under bund. (5)

Varunr: 5721233
SEK 4 172 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-08-2020
19:10
SEK 834
Chr. Joachim for Aluminia. Stage af fajance
Chr. Joachim for Aluminia. Stage af fajance, dekoreret med blå blomster og guirlander. Formgivet i 1909. Nr. 737/629. I. sort. H. 24 cm.

Varunr: 5710828
SEK 2 781 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15-08-2020
19:22
SEK 556
Syltkruka Rörstrand
SYLTKRUKA, Rörstrand, 1900-taletsa första hälft, höjd ca 21, diameter 30 cm

Varunr: 5738985
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16-08-2020
12:12
Se mer
Holmegaard. Div. (5)
Michael Bang for Holmegaard. Fire vaser af glas. (4). 1 vase af glas med farvet mønster. H:16-31 (5)

Varunr: 5407119
SEK 5 284 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-08-2020
12:25
SEK 695
Cremekoppar blå blomst Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, 6 st cremekoppar med fat, "Blå Blomst", höjder ca 8 cm

Varunr: 5739029
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16-08-2020
13:48
Se mer
Ulrica Hydman Vallien
ULRICA HYDMAN VALLIEN, 2 skålar och 2 glas, Kosta Boda, signerade, höjd ca 2,5-10 cm

Varunr: 5739039
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 16-08-2020
14:16
Se mer
Søholm fad og bordlampe af glaseret keramik. (2)
Søholm. Fad af blåglaseret keramik, nr. 3333. 27,3 x 27,3 cm. Samt bordlampe af blåglaseret keramik. H. 26 cm. uden montering. Bordlampen fungerer på vurderingstidspunktet. (2)

Varunr: 5732257
SEK 1 112 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-08-2020
14:54
SEK 417
Samling whisky kander (50)
Samling bestående af ca 50 reklame whisky kander og dunke fra blandt andet Canadian Club, Four Roses, Famous Grouse, Seagrams, Tullamore Dew mfl. Brugsspor. (50)

Varunr: 5732254
SEK 1 391 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-08-2020
14:57
SEK 487
Holmegaard. Samling Carnaby og Palet glas(4)
Holmegaard. Samling Carnaby og Palet glas. H. 7- 22 cm.(4)

Varunr: 5738443
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2020
15:58
SEK 626
Frukttallrikar
FRUKTSERVIS, 7 dlr, svart glasyr, bestående av fruktfat, 6 frukttallrikar , diameter ca 23 resp 36 cm

Varunr: 5739098
16:24
Se mer
BING OCH GRÖNDAHL "Golden Sun"
BING OCH GRÖNDAHL, 23 dlr "Golden Sun", 10 kaffekoppar med 9 fat, 2 tekoppar med fat, benvitt porslin med gulddekor, höjd ca 7-9 cm, fat 14-17 diameter

Varunr: 5739137
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16-08-2020
17:46
Se mer
Cornelius Réer. OLA.
OLA. 2019. Zweiteiliges Objekt aus Glas. Vase /Dose in türkisblau und bordeaux. Hüttentechnik, Unterfangglas, Schliff. Signatur am Boden: 'C. Réer 2019'. Maße ca. H. 23,5 cm. D. : 18 cm. Neu.

Varunr: 5549872
SEK 2 072 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-08-2020
19:00
SEK 466
Lisa Larson väggplattor
LISA LARSON, väggplattor, 2 st Gustavsberg, stengods, ca 23x22 cm och 27x17 cm

Varunr: 5739170
19:04
Se mer
Royal Copenhagen Musselmalet og B&G Darwin Pibesæt samt kalabaspibe. (7)
B&G Darwin Pibesæt bestående af: Royal Copenhagen porcelænspibe med pibeholder o tobakskrukke og ølåbner, samt B&G Darvin askebæger . Desuden kalabas pibe med merskumsindlæg. Fremstår med moderate brugsspor. (7)

Varunr: 5738684
SEK 1 112 DK, Aalborg, Nibevej 16-08-2020
19:20
SEK 556
Aluminia m.fl. En samling fajance og keramik. Vaser, salt/peber m.m. (10)
Aluminia m.fl. En samling fajance og keramik. Vaser, salt/peber m.m., bestående af: Skål nr. 1373/1285, platte nr. 547/340 og salt-/peberbøsse nr. 187/120 fra Aluminia. Samt salt-pebersæt, platte 'Jul 1909' og 4 vaser, den største fra Danico, denne desuden med montering af tin, Mindste til ...

Varunr: 5735325
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2020
19:33
SEK 487
4 Jugendstilfliesen, tlw. v. der sächsischen Ofenfabrik, um 1905/2000er Jahre
4 Jugendstilfliesen, tlw. v. der sächsischen Ofen-und Schamottewarenfabrik vorm. Ernst Teichert, Meißen, um 1905/2000er Jahre. Davon 2 weibl. Anlitzte mit geometrischer Haartracht(1x Original mit Craquelé, Verso Bestoßungen). 2 Fliesen mit reliefiertem Klatschmohndekor. Je 15 x 15 cm. 1 Fliese ...

Varunr: 5735912
SEK 1 554 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-08-2020
19:37
SEK 466
Porslin Limoges
LIMOGES, 17 dlr, Frankrike, porslin, höjd ca 2-6 cm

Varunr: 5739189
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16-08-2020
19:40
Se mer
2 Teller aus der Manufaktur Meissen (2)
2 Teller aus der Manufaktur Meissen, gefertigt aus weißem Porzellan, handstaffiert und galsiert, der Korpus verziert mit floralem Motiv, 3.Wahl, Maße ca.: D. 10 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)

Varunr: 5707125
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-08-2020
19:58
SEK 414
12345...9»