Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ytterfoder porslin
YTTERFODER, 1 par, porslin, i form av glassköljare, blå/vitt mönster i 1700-tals stil, längd 27 cm, höjd 13 cm
Varunr: 5281773
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
10:20:00
Se mer
Jardinjär
JARDINJÄR, majolika, omkring 1900, Tyskland, dekor av putti, höjd ca 24, bredd 34 cm
Varunr: 5281857
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
14:12:00
Se mer
Porslinshund
VINTHUND, porslin, Italien, höjd 74, längd 50 cm
Varunr: 5281866
14:30:00
Se mer
En samling div. glaseret keramik og stentøj, af bl.a. Etienne van Wonterghem. (8)
En samling vaser, skåle, saltkar og kande af glaseret keramik og stentøj, bl.a. kande og vase med grøn-brun glasur, sign. E.v.W. for Etienne van Wonterghem (1923-1986). H. 22 og 13 cm. (8)
Varunr: 5225360
SEK 2 106 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:32:00
SEK 1 193
Fad fra Eslau keramik
Eslau fad i keramik. Dekoreret med grønne blade på hvid baggrund. Signeret i bunden Eslau 50, Ø 33,5 cm. Små chip på kant
Varunr: 5285160
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
15:04:00
SEK 562
Samling Holmegaard, Per Lütken mfl. samling glas, stor opsats, vaser, isspand mm. (10)
Samling Holmegaard, Per Lütken mfl.: stor opsats/frugtskål af klar glas med hvide snoede striber, H. 17 Ø 29 cm., opsats af grønligt glas H. 15 Ø 18, 5 cm., tre vaser af klart og grønligt glas H. 12,17,5 og 31 cm., isspand med aluminium hanke samt ølkrus af klart glas H. 16 og 14 cm., to isskåle ...
Varunr: 5282524
SEK 2 808 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
16:30:00
SEK 421
Helena Tynell Solflaskan
HELENA TYNELL, "Aurinkopullo/Solflaskan" av Helena Tynell för Riihimäen lasi, Finland, ljusgult glas, höjd 23 cm
Varunr: 5281963
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
18:42:00
Se mer
Porslinsställ Herend
HEREND, skrivbordsställ med två behållare med lock, handmålat porslin, dekor av blommor i relief, höjd ca 8, bredd ca 16 cm
Varunr: 5282006
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
19:41:00
Se mer
Samling div platter (15)
Samling platter af fajance bestående af fem stk aluminia . med 1 stk. regiment 1872-1912, 1887-1912. 1873-1913,1888-1913. 1874-1914, 1889-1914. ( glasurafslag på kant 1875-1915, 1890-1915. >br> 1876-1916, 1891-1916 Royal Copenhagen platter: Ledet er i lave 1919. Dybbøl mølle ...
Varunr: 5280906
SEK 2 808 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:49:00
SEK 983
Royal Copenhagen apotekerkrukke af porcelæn 'Semen Paeoniae', Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915
Royal Copenhagen apotekerkrukke af porcelæn, prydet med ugle i cartouche samt inskriptionen 'Semen Paeoniae', udført som original inventar til Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915. Uglen er apotekets bomærke. H. 14,5 cm.
Varunr: 5261304
SEK 1 123 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:00:00
SEK 421
Michael Andersen & Søn. Kande med grøn glasur
nr. 72, H. 15 cm. Michael Andersen & Søn. Buttet græskarformet kande udført af keramik med turkis glasur, H. ca.12 cm, L. ca. 16 cm. Stemplet i bund med bomærke for Michael Andersen & Søn, Bornholm.
Varunr: 5285725
20:18:00
SEK 632
Lisa Larson väggrelief
LISA LARSON, relief, Gustavsberg, glaserat stengods,motiv med vikingaskepp, signerad Lisa L, ca 22,5x22,5 cm
Varunr: 5282058
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
20:33:00
Se mer
Gino Cenedese, lysestager, vase (3)
Gino Cenedese, Lysestager og vase 'vetro a scavo'. 1965. Rødt glasskaft og blåt underfang. Mål lille vase ca. H. 29 cm. Lysestage hvid ca. 42 cm, lysestage kulørt ca. 49 cm. (3)
Varunr: 5224318
SEK 6 799 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
12:55:23
SEK 3 400
Terrin med lock, Tyskland
TERRIN med LOCK, möjligen Proskau, Tyskland 1700-talets andra hälft, flintgods, målad dekor av blommor i starkeldsfärger, rocailler i blått, modellerad dekor av maskaroner, lockknopp i form av putto sittande på grönsaksknippe, höjd 40, längd 68 cm. . LITTERATUR:. Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2010, nr 1765, jämför terrin från Proskau. . Greve Leopold von Proskau startade 1763 en fajansfabrik i Pruszkow (Proskau) i provinsen Schleisen, Preussen (numera delar av Tyskland, Polen och Tjeckien). 1769 förvärvades fabriken av Johann Carl von Dietrichstein som 1783 sålde fabriken till Fredrik den store av Preussen av vilken Johann Gottlieb Leopold arrenderade fabriken år 1783-1788. Produktionen lades ner år 1850. Även fajansfabriken i Stralsund tillverkade vid samma tid denna modell av terrin.
Varunr: 5283441
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
13:46:00
Se mer
Arabia årstallrikar
ARABIA, årstallrikar, "Kalevala", 1976-1995, 20st, design Raija Uoskikkinen, 20x20 cm
Varunr: 5283464
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
14:40:00
Se mer
Anita Nylund. Dåse af fajance 'Söta Susies Syltbod', JIE Gantofta
Anita Nylund. Dåse af fajance 'Söta Susies Syltbod', JIE Gantofta fra serien 'Vår Lilla Stad'. H. 12 cm. Låg af teaktræ. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5278426
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 28-03-2019
14:42:00
SEK 491
Edward Hald Slipgraal
EDWARD HALD (1883-1980), vas, Orrefors 1955, Slipgraal, randdekor i blått, signerad Orrefors Sweden S. Graal 133M Graal Hald samt höjd 16,5 cm
Varunr: 5283485
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
15:30:00
Se mer
Lisa Larson relief
LISA LARSON, figuriner, 5 st, stengods, Gustavsberg, delvis glaserade, bestående av: 'Nord', 'Syd', 'Anna', 'Pekines', samt sparbössa föreställande Gunnar Sträng, höjder 7-17 cm
Varunr: 5283519
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
16:46:00
Se mer
Set of Chinese porcelain, plate with flowerpot, probably 17th/18th century (17)
Set comprising seventeen porcelain plates with different inspection marks from a collector’s estate. Chinese export goods, probably from the Kangxi Period (1654-1722), finely hand-painted in underglaze blue and white with a flower basket motif. Underside of the plate edges with abstract line ...
Varunr: 5256903
SEK 30 334 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
18:28:00
SEK 14 644
Ingergerd Råman vaser
INGEGERD RÅMAN, "Zvizz", vaser 3 st, Orrefors, dekor i rött, svart och vitt, undertill märkta Orrefors, varav en märkt Skärholmen Shoppingstaden nr 471/900 samt med avvikande dekor, höjd ca 27 cm vardera
Varunr: 5283567
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
18:38:00
Se mer
Set of Chinese porcelain, plate with flowerpot motif, probably 17th/18th century (11)
Set of antique Chinese porcelain plates. Chinese export goods, probably from Kangxi period (1654-1722). The plates bear the typical flower basket motif of the period. Hand-painted with underglaze blue and white. The undersides of the fields partly feature line drawings. Underglaze blue double ...
Varunr: 5256902
SEK 24 058 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
19:22:00
SEK 11 506
Väggrelief
VÄGGRELIEF, föreställande en påfågel,1900-talets andra hälft, stengods, Arabia, Annikki Hovisaari, inristad signatur a tergo AHovisaari, höjd ca 49 cm
Varunr: 5283589
19:28:00
Se mer
Gino Cenedese. Paar Leuchter
Gino Cenedese. Paar Leuchter "vetro a scavo". 1965. Maße Großer Leuchter H. 50 x 14 cm. Maße kleinere Leuchter ca. 43 x 12 cm. Kein Chip.
Varunr: 5224311
SEK 4 707 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
19:55:00
SEK 2 354
Palshus Keramik (3)
Palshus Keramik. 3 dele bestående af: Bordlampe, design Per Linnemann Schmidt, H ca. 25 cm m. fatning, Tekande af stentøj med harepelsglasur, H ca. 21 cm incl. låg, design Frode Bahnsen, Krus, mærket i bund m. 'KAS Glostrup Julen 1969'. Fremstår m. brugsslitage. Lauritz.com garanterer ikke for ...
Varunr: 5282364
SEK 1 193 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2019
20:04:00
SEK 702
Royal Copenhagen stor apotekerkrukke af porcelæn 'Dextrinum', Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915
Royal Copenhagen stor apotekerkrukke af porcelæn, prydet med ugle i cartouche samt inskriptionen 'Dextrinum', udført som original inventar til Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915. Uglen er apotekets bomærke. H. 23 cm.
Varunr: 5260679
SEK 1 404 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:08:00
SEK 491
Royal Copenhagen apotekerkrukke af porcelæn 'Capsul-C-Salol-0.50', Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915
Royal Copenhagen apotekerkrukke af porcelæn, prydet med ugle i cartouche samt inskriptionen 'Capsul-C-Salol-0.50', udført som original inventar til Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915. Uglen er apotekets bomærke. H. 14,5 cm.
Varunr: 5261281
SEK 1 123 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:30:00
SEK 421
Royal Copenhagen apotekerkrukke af porcelæn 'Agaric-Alb-Conc', Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915
Royal Copenhagen apotekerkrukke af porcelæn, prydet med ugle i cartouche samt inskriptionen 'Agaric-Alb-Conc', udført som original inventar til Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915. Uglen er apotekets bomærke. H. 14,5 cm.
Varunr: 5261289
20:42:00
SEK 421
Skål Edvin Öhrström
EDVIN ÖHRSTRÖM, skål, "Ariel", blå glasmassa. underfång i grönt samt inkapsulerade mikrobubblor, signerad Orrefors Ariel, Edvin Öhrström, höjd ca 5, diameter ca 10 cm
Varunr: 5283663
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
21:56:00
Se mer
Niels Nielsen for Bing & Grøndahl. Figur af murer nr. 1786
Niels Nielsen for Bing & Grøndahl. Figur nr. 1786 i form af murer. H. 29 cm. 1. sort.
Varunr: 5233901
SEK 1 123 DK, Herlev, Dynamovej 29-03-2019
12:52:00
SEK 702
Samling porcelæn og fajance, engelsk og tysk (8)
Samling porcelæn og fajance, engelsk og tysk bestående af, Crown Pottery Burslem, Servante sæt. Kande H. 28,5 cm. Fad Ø. 41 cm. Potte med revner H. 14 cm. Losolware, 'June' to skåle Ø. 20 cm. Ø. 31,5 cm. Lågskål, rokoko stil mrk. PMP 1817, made in GDR. H. 13 cm. B. 18 cm. To vaser af porcelæn H. ...
Varunr: 5277164
12:58:00
SEK 491
 1 2 3 4  >>