Utropspris
   Varor pr. sida   24 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Royal Doulton. Samling keramik (8)
Royal Doulton. Samling keramik/glaseret fajance. Vase nr. 8278, H.41 cm. Vase nr. 7822B, H. 25 cm. vase H.20 cm. og vase nr. 7012 H. 28 cm. 4 diverse bordlamper, med beslag af messing, H. uden fatning 17 til 41 cm. (8)

Varunr: 6056923
SEK 2 719 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
15:12
SEK 816
Royal Copenhagen & Rosenthal. Fem platter (5)
Samling platter, bestående af: To Royal Copenhagen Jubilæums platte 1775-1975 Ø 18 cm, To Rosenthal Alandin platte nr. 1 & 2 Ø 15,5 cm design Bjørn Wiinblad samt Rosenthal Weihnachten 1975 design Bjørn Wiinblad Ø 28,5 cm. Alle ligger i æsker. Fremstår med lette brugsspor. (5)

Varunr: 5979684
SEK 1 088 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2021
18:56
SEK 408
Stort lågkrus, Der Sonntagsjäger, 3L, 1900-tallet
Stort krus m/ låg (tryk), Der Sonntagsjäger, 3L, stemplet i bunden, 20. Årh., H. 42 cm. Brugsspor bl.a. top m/ afstød.

Varunr: 6059767
SEK 1 088 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2021
19:31
SEK 408
Hannoversch Münden krus, fajance, 1800-tallet
Hannoversch Münden lågkrus af fajance, dekoreret i polycrome farver med palmer, betegnet 'Søfartens Skaal', m/ låg af patineret tin, 19. Årh., H. 20 cm. Fremstår m/ hårrevner & m/ chip el. afstød.

Varunr: 6059766
SEK 1 360 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2021
19:37
SEK 476
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Creating Moments. Samling påskeæg i org. æsker (8)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Creating Moments. Samling påskeæg fra 2007 & 2008 af porcelæn bl.a. bellis, perlehyacinth, blå anemone, hvid stedmoderblomst, Gul krokus, alle er 1. sort., viol i org. æsker, L. 6 cm. Få brugsspor. (8)

Varunr: 6059018
19:39
SEK 1 088
Royal Copenhagen / Kgl. P. Mads Stage. Platter m/ Københavnske prospekter (10)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Mads Stage. Platter m/ Københavnske prospekter af porcelæn, motiver udført af Mads Stage 1977, flere af samme Ø 27 cm. (12)

Varunr: 6003452
SEK 1 088 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-07-2021
19:45
SEK 408
Figur af lertøj, mor og barn.
Figur af lertøj, mor og barn. sign. Max Kerlov H. 46 cm.

Varunr: 6056009
19:47
SEK 408
Artisan Zhao Huimin. 13 kinesiske tallerkener, Imperial Jingdezhen porcelæn (13)
Imperial Jingdezhen porcelæn. 13 kinesiske tallerkener af "Beauties of Red Mansion" af Artisan Zhao Huimin. Ø. 21,5 cm. (13)

Varunr: 6024772
SEK 1 632 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-07-2021
20:05
SEK 544
I.L. Jensen for Royal Copenhagen. 'Drømmen om Italien', nr. 1851/7500
I.L. Jensen for Royal Copenhagen. Porcelænsbillede med blomstermotiv nr. 1851/7500. 'Drømmen om Italien: 'Frugterne 1833'. 21 x 27 (34 x 40).

Varunr: 6052536
20:08
SEK 408
Capodimonte. Skrin af porcelæn
Capodimonte. Ovalt skrin af hvid porcelæn med guldfarvet udsmykning. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og minimale afslag.

Varunr: 6052675
SEK 2 040 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2021
21:09
SEK 476
Royal Copenhagen og B&G Samling div. fade af stentøj (7)
Royal Copenhagen og Bing og Grøndahl. Samling div. fade af stentøj 9,5 -24 cm (7)

Varunr: 6059214
SEK 1 360 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-07-2021
17:27
SEK 544
Ubekendt kunstner. Pedestal af glaseret keramik
Pedestal af glaseret keramik, signeret TC. H. 76 cm. Ø. ca. 36 cm.

Varunr: 6059221
SEK 1 088 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2021
18:07
SEK 408
Bing & Grøndahl. Samling juleklokker (30)
Bing & Grøndahl. Juleklokker af porcelæn fra 1980-2010 (dog mangler 1986), H. 13,5 cm. Fremstår med lette håndteringsspor. (30)

Varunr: 6058307
SEK 4 351 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2021
18:15
SEK 680
Brevpressere af glas (22)
En samling brevpresserer af glas. Indlagt med mønstre, H. 4-12 cm. (22)

Varunr: 6058061
19:32
SEK 952
Bing & Grøndahl. 'Mågestellet' porcelæn (14)
Bing & Grøndahl. 'Mågestellet' porcelæn bestående af tolv boullionskåle nr. 481 med tilhørende låg og underkopper (2. sort.). To af underkopperne er nr. 476. (2. sort.). Vægur nr. 7528/640. Bordlampe nr. 678. (2. sort.) (14).

Varunr: 6060168
SEK 4 623 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
20:25
SEK 4 079
Skandinavisk vinkaraffel af rosafarvet glas, 18/19 årh.
Skandinavisk vinkaraffel af rosafarvet glas, snoet prop svungne hanke og korpus med rosetter, på rund fod, 18/19 årh. H. 32 cm. inkl. prop. Kalk spor i bunden, prop med nogle afslag.

Varunr: 6058043
SEK 1 632 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2021
21:14
SEK 408
Johgus vase
Johgus vase signeret Juel. H 35 cm. Brugsspor.

Varunr: 5995429
SEK 1 088 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2021
18:06
SEK 408
Lisa Larson Reliefer (3)
Gustavsberg reliefer i glaseret keramik Designet af Lisa Larson. 2 Katte stemplet LISA L. 22,5 x 22,5 cm og et fugle relief 26 x 22. (3)

Varunr: 6060677
SEK 1 632 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2021
22:00
SEK 680
Royal Copenhagen: Juleplatte 1946 samt Dybbøl Mølle 1864-1914 (2)
Royal Copenhagen: Juleplatte fra 1946 samt jubilæumsplatten Dybbøl Mølle, 1864-1914 begge 1. sortering og intakte. (2)

Varunr: 6050619
SEK 1 088 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-07-2021
16:51
SEK 408
Rosenthal Galerie, Holmegaard m.m. Bjørn Wiinblad m.m. Samling platter, HG flasker m.m. (14)
Rosenthal Galerie, Holmegaard m.m. Bjørn Wiinblad m.m. Samling platter, HG flasker m.m., bl.a. Rosenthal Galerie Bjørn Wiinblad juleplatter el. Weihnachtsteller af porcelæn fra 1975-1976 Ø 29 cm, Rosenthal Studio-Linie Orientalische Nachtmusik Motiv I platte m/ chip Ø 15 cm, HG Golden Christmas ...

Varunr: 6059122
SEK 1 088 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2021
19:40
SEK 544
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn m.m. Samling platter, askebægre m.m. (48)
Royal Copenhagen / Kgl. P., Bing og Grøndahl m.m. Samling platter, askebægre m.m., bl.a. RC hvid flakon m/ monogram 1. sort. H. 14 cm, RC 3131 1. sort. L. 16 cm, RC 708 / 2882 1. sort. 10 x 10 cm, RC 719 / 2882 1. sort. 10 x 10 cm, RC 429 / 2883 1. sort. 17 x 17 cm, RC platte m/ HM Dronning ...

Varunr: 6061553
SEK 2 040 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2021
19:40
SEK 680
Par Royal Bonn vaser af porcelæn. (2)
Par Royal Bonn vaser af porcelæn, H. 19 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6053226
SEK 1 088 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2021
20:36
SEK 408
Finn Carlsen. Bemalet kakel. (cd)
Finn Carlsen (1920-1996). Keramisk kunstværk med bemalede kakel i ramme. Sign. på bagsiden. 16 x 26 cm.

Varunr: 6058972
SEK 1 088 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2021
18:20
SEK 408
Jette Hellerøe & P. Ipsens Enke. Bordlamper, keramik (2)
Jette Hellerøe & P. Ipsens Enke / West nr. 88. Bordlamper - den ene m/ tjur m.m., glaseret keramik, signeret i bunden, H. inkl. mont. 39-45 cm. Brugsspor bl.a. ridser m.m. (2)

Varunr: 6059428
SEK 1 088 DK, Odense, Kratholmvej 30-07-2021
08:32
SEK 408