Utropspris
   Varor pr. sida   23 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kähler. Bordlampe samt fad af glaseret keramik. (2)
Kähler. Bordlampe samt fad af glaseret keramik. Bordlampe Højde med skærmholder 54 cm. Fad H. 15 cm. Ø. 42,5 cm. Fad fremstår med kantafslag. Bordlampe med glasur afslag. (2)

Varunr: 6089934
SEK 1 373 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2021
13:08
SEK 412
Fire dele keramik fra Søholm og Riisa m.m (4)
Fire dele keramik fad fra Søholm Ø 32 cm Riisa keramik: kande H 23 cm og vase H 31 cm. Fad med utydelig signatur. Ø 26 cm.

Varunr: 6090612
SEK 1 099 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28-09-2021
14:34
SEK 481
Eva Trio. Ole Palsby. krukkerikrukker (28)
Eva Trio. Ole Palsby. Krukkerikrukker af porcelæn med propper af kork, bestående af: 21 Krukkerikrukker, H. 8,5 cm inkl. prop 1 Krukkerikrukker H 9 cm inkl. prop 4 Krukkerikrukker H 12 cm inkl. prop (1 mangler prop, 2 andre propper medfølger) (28)

Varunr: 6090608
17:32
SEK 412
Dansk glasværk. Karaffel samt glas (3)
Dansk glasværk. Karaffel samt glas dekoreret med nisse i vinterlandskab. H. 9,5 - 18cm. Fremstår med enkelte mindre skår på glas. (3)

Varunr: 6089702
SEK 1 099 DK, Aalborg, Nibevej 28-09-2021
18:49
SEK 481
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn m.m. Johannes Hedegaard m.m. Relieffer, keramik (2)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Aluminia. Johannes Hedegaard (1915-99), relief, nr. 2798 1. sort., 32 x 24 cm. Samt Michael Andersen & Søn relief m/ Persia-teknik, nr. 6373, 34 x 29 cm. Brugsspor. (2)

Varunr: 6089600
SEK 1 099 DK, Odense, Kratholmvej 28-09-2021
19:41
SEK 961
Ubekendt kunstner. Vaser og krukke. (3)
Ubekendt kunstner. To vaser, H. 13,5-14,5 cm. En krukke med låg, H. 25 cm. Sign. Helle. Fremstår med brugsspor, små afslag og hårrevne.

Varunr: 6089622
SEK 2 060 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2021
10:52
SEK 412
Ubekendt kunstner. Fem vaser. (5)
Ubekendt kunstner. Fem vaser af keramik, heraf tre med låg. H. 19-23 cm. Sign. B 87. Fremstår med brugsspor, reparation, revner, krakeleringer og små afslag. (5)

Varunr: 6089623
SEK 1 373 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2021
11:30
SEK 412
Murano, mfl. Springende fisk, samt to glas med rød cuppa (3)
Murano, Italien. Springende fisk i glas. H. 38 cm. To glas med rød cuppa. H. 17-20 cm. Fremstår med brugsspor. (3)

Varunr: 6090613
SEK 1 099 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2021
12:13
SEK 412
Karen Nyholm. Bowle af røgfarvet glas med låg
Karen Nyholm (f. 1976). Bowle af røgfarvet glas med låg, skyformet greb med forgyldning. H. 26 cm.

Varunr: 6083323
SEK 2 060 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2021
20:15
SEK 1 648
Holmegaard/Royal Copenhagen. Capriole fyrfadsstager. (7)
Holmegaard/Royal Copenhagen. Capriole fyrfadsstager af krystalglas. Fire stk. Ø, 12, H. 6 cm. Tre stk. Ø. 13,5, H. 7 cm. Fremstår med brugsspor, en i original emballage. (7)

Varunr: 6091747
SEK 1 099 DK, Herlev, Dynamovej 30-09-2021
11:14
SEK 412
Per Lütken m.fl for Holmegaard. En samlling vaser og askebægre (8)
Per lütken m.fl. for Holmegaard. En samling vaser og aksebægre af blåt glas bestående af: 1 næbvase, H. 16 cm 3 aflange askebægre, L. ca. 12,5 - 15 cm 1 rundt askebæger, Ø. 11 cm 2 rondo vaser, H. ca. 8 - 9 cm 1 rund vase, H. ca. 9,5 cm Flere dele fremstår med mindre ridser. (8)

Varunr: 6080148
SEK 2 060 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-09-2021
17:25
SEK 412
Bjørn Wiinblad. Rytter lysestage. L5
Bjørn Wiinblad (1918-2006). 'Rytter' lysestage / opsats, rytter til hest, i blåglaseret fajance, sign. L5 monogram 72, H. 40 cm. Fremstår med reparation på arm.

Varunr: 6091778
SEK 3 570 DK, Herlev, Dynamovej 30-09-2021
17:44
SEK 824
Wedgewood bisquit (3)
Wedgewood af bisquit/porcelæn. Skål nr 64 H. 13 cm Ø. ca 24, vase H. 12 og kop H. 11,5 cm (3)

Varunr: 6041468
SEK 1 099 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-09-2021
19:34
SEK 412
Bjørn Wiinblad. Stor skulptur af glaseret keramik
Bjørn Wiinblad. cd. Kolossal blomsterkumme af glaseret keramik, med tre-delt skulptur af kvinde, H. 167 cm, Ø ca 55 cm (øverste del). Fremstår med afslag enkelte steder.

Varunr: 6061653
SEK 41 195 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-09-2021
19:46
SEK 20 597
Ubekendt kunstner. Stor sparebøsse - skulptur af stentøj
Ubekendt kunstner. Stor sparebøsse - skulptur af stentøj i form af fugl. Usign. H. 64 cm.

Varunr: 6075585
SEK 2 060 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-09-2021
20:17
SEK 412
En samling farvet glas (20)
En samling farvet bestående af: 1 brevpresse 2 mælkekander 1 grøn kande 1 blå kande 9 diverse vaser 3 diverse skåle 3 lysestager. (20)

Varunr: 6091120
SEK 1 373 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-09-2021
21:04
SEK 549
Reflections Copenhagen. Miami fyrfadsstage
Reflections Copenhagen. Miami fyrfadsstage af håndskåret krystal glas H.20 cm. Udstillingsvare, brugsspor kan forekomme. Original emballage medfølger. Emballage med brugsspor. Vejl. udsalgspris 1.850 dkr. Varen har været en del af indretningen af backstageområdet på bæredygtighedsfestivalen ...

Varunr: 6077819

SEK 1 510 DK, Herlev, Dynamovej 01-10-2021
09:20
SEK 1 099
Mdina m.fl. Samling diverse kunstglas (19)
Mdina m.fl. Samling diverse mundblæst samt presset kunstglas, H. 6-30 cm. (19)

Varunr: 6090071
SEK 1 099 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-10-2021
13:57
SEK 481
Håndmalede museumskopier af græske skåle, tallerkener og opsats. (22)
Håndmalede museumskopier af græske tallerkener, skåle og opsats fra tidlig klassisk tid (510-450 f. Kr. f.), rødfigursstil lertøj. Enkelte signeret 'Mollica' samt nogle med utydelig signatur. Fremstår med brugsspor herunder afslag samt enkelte med revner / reperationer. (22)

Varunr: 6091470
SEK 1 099 DK, Aalborg, Nibevej 02-10-2021
18:36
SEK 412
Hadeland, Norge. En samling figurer af klart presset glas. (25)
Hadeland, Norge. 24 ornamenter af presset glas i form af hjerter, sokker, juletræer mm. H. 7-17 cm. Overvejende med originale æsker. Samt Boda klokke af presset glas. H. 7.5 cm. (25)

Varunr: 6090805
SEK 4 943 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-10-2021
19:13
SEK 3 570
Hans Christian Brix, efter Bertel Thorvaldsen. 'Natten' og 'Dagen'.(2)
Hans Christian Brix (1831-1907), efter bertel Thorvaldsen. 'Natten' og 'Dagen'. To relieffer af kallipasta og gips. Mrk. på bagsiden Eneret H.C. Brix. Ø 34,5 cm. Fremstår senere hvidkalket, den ene limet. (2)

Varunr: 6089158
19:31
SEK 549
Bjørn Wiinblad. Vasefigur af fajance
Bjørn Wiinblad. Vasefigur af fajance, Sign. monogram samt Danmark 72. H. 18 cm. Fremstår med reparationer.

Varunr: 6092452
SEK 1 099 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-10-2021
15:29
SEK 412
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Kaj Lange. Stor platte, D.S.M.F. 1888 - 1963, porcelæn, 1. sort., Ø 36 cm
Royal Copenhagen / Kgl. P. Kaj Lange. Mindeplatte el. smedeplatte, D.S.M.F. 1888 - 1963 75-års jubilæum, platte af porcelæn, nr. 4656 1. sort., Ø 36 cm. Få brugsspor.

Varunr: 6090853
SEK 10 985 DK, Odense, Kratholmvej 03-10-2021
19:45
SEK 5 493