Utropspris
12»   Varor pr. sida   45 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Flora Danica Royal Copenhagen. frugtkurv
Royal Copenhagen. Flora Danica frugtskål af porcelæn, med gennembrudte sider, modellerede hanke som grene og små blomster/blade, dekoreret i farver og guld. Stempler fra 1894-1900 H. 9 Ø 21,5 cm. 1 sort.

Varunr: 6204857
SEK 16 639 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-05-2022
19:59
SEK 13 311
Søholm m.m. Samling Relieffer samt B&G Skål.(4)
Søholm m.m. Samling Relieffer samt B&G Skål bestående af1 Søholm Relief af stentøj m/Egern 33 cm x 33 cm, afslag på underkant1 Knud Kyhn/ Royal Copenhagen Relief af stentøj, motiv med heste, nr. 21714, 27 cm x 22 cm1 Knabstrup Relief af stentøj med Heste 34 cm x 17 cm, flere mindre kantslag1 B&G ...

Varunr: 6211926
SEK 1 109 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2022
12:41
SEK 485
Rørstrand Drejargruppen m.m. Samling keramik bl.a. fad, tekande m.m. (7)
Rørstrand Drejargruppen m.m. Samling keramik bl.a. fad, tekande m.m., bl.a. Rörstrand Drejargruppen vase H. 25 cm, Nymölle Mads Stage fad m/ Tjur & hårrevne Ø 35 cm, Karlslunde Keramik tepotte m/ låg H. 19 cm, kantet keramisk fad utydeligt signeret & m/ rep. 28 x 28 cm, grødfad Ø 31 cm, karaffel ...

Varunr: 6188565
SEK 1 109 DK, Odense, Kratholmvej 25-05-2022
16:07
SEK 416
Thorvald Bindesbøll (1846-1908) for P. Ibsen. Et par skønvirke lysestager af grønglaseret lertøj
Thorvald Bindesbøll (1846-1908) for P. Ibsen. Et par skønvirke lysestager af grønglaseret lertøj prydet med ornamentik, model nr. 322. Udført hos P. Ipsen, København, med stempel herfra. H. 26 cm. (2). Litteratur: 'Et keramisk eventyr' af Kathrine Jørgensen og Bente Holst, side. 298.

Varunr: 6201913
SEK 8 319 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2022
16:36
SEK 5 546
Royal Copenhagen. Frijsenborg service af porcelæn (67)
Royal Copenhagen. Frijsenborg service af porcelæn bestående af atten tallerkner nr. 1623, elleve dybe tallerkner nr. 1616, ti underkopper nr. 1546, seks kuvertaskebægere nr. 1802, ti kopper nr. 1546, en kande nr. 1609, en tandstikholder nr. 1801, et fad nr. 1864, et fad nr. 1526, en skål nr. ...

Varunr: 6211527
SEK 1 941 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2022
19:34
SEK 1 109
Jesper Packness. Fad af fire-flettet stentøj.
Jesper Packness (1945 -). Fad af fire-flettet stentøj. Overside blåglaseret. Underside glaseret med grøn. Sineret på underside: J. Packness, CPH. D. 45 cm. H. 6 cm

Varunr: 6211710
SEK 1 109 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2022
19:47
SEK 416
Anja Kjær. Unika bordskål i glas, Ø. 29 cm
Anja Kjær: Unika bordskål i klar glas med hvid indlagt spiral i bund, H. 16,5 cm, Ø. 29 cm.

Varunr: 6203738
SEK 3 882 DK, Kolding, Platinvej 25-05-2022
19:48
SEK 2 773
Aimo Nietosvuori med flere for Jie Gantofta. Stentøj (5)
Aimo Nietosvuori med flere for Jie Gantofta. Fem stentøjs relieffer. alle stemplet Jie. Et relief stemplet AIMO 874, designet af Aimo Nietosvuori. Øvrige betegnet 761, 770, 780, 902. Højdemål mellem 12,5 cm til 32 cm. Brugspor.

Varunr: 6210610
SEK 1 387 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2022
19:59
SEK 485
Royal Copenhagen / B&G Platter (5)
Royal Copenhagen / B&G Platter, best. af: Royal Copenhagen 'Tro og Agtsom 1624-1924', Kongelig mindeplatte 1892 - HM Kong Christian IX og HM Dronning Louises Guldbryllup 1892, 'Giv Tid og hvad du drømte..1919', mindeplatte samt B&G Randrusiae insignia civitat. 1. sort, 'Giv tid..' dog med ...

Varunr: 6212310
SEK 2 080 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-05-2022
20:55
SEK 832
Jais Nielsen for Royal Copenhagen. Unika fad af glaseret stentøj, 1946
Jais Nielsen (1885-1961) for Royal Copenhagen. Unika fad af glaseret stentøj, i bunden motiv af mand og kvinde i omfavnelse, over dem muligvis Amor. Under bunden sign. 'Jais', mærket med Royal Copenhagens blå bølger og dateret '16-1-46' Ø 31,6 cm. Fremstår med mindre reparation på kant.

Varunr: 6203259
SEK 2 773 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
20:55
SEK 1 387
Royal Copenhagen. Juleplatte, 'Maria med Barnet', årgang 1908
Royal Copenhagen. Juleplatte af porcelæn, dekoreret med blå underglasur, årgang 1908. Motiv 'Maria med Barnet' af Christian Thomsen. Den første juleplatte fra den Kongelige Porcelænsfabrik. 1. sort. Ø 15,5 cm. Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se...

Varunr: 6190258
SEK 18 026 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
21:03
SEK 13 866
Royal Copenhagen julekopper og juleplatter m.m (24)
Royal Copenhagen: Ti julekopper 2 x1979, 6 x 1980, 1 x1981, 1 x 1984, 1 x 1986. Otte underkopper, frie juleplatter årgang 1957, 1959,196 og 1962. Et julehjærte af porcelæn. (24)

Varunr: 6212432
SEK 1 109 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-05-2022
15:38
SEK 1 109
Par krystal lystestager (2)
Par kantede, facetslebne krystal lysestager. Højde: 28 cm. (2)

Varunr: 6204214

SEK 2 219 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-05-2022
19:27
SEK 1 387
Berg Danmark m.fl.. Fire relieffer af stentøj med kattemotiv (4)
Berg Danmark m.fl.. Fire relieffer af stentøj med kattemotiv, heraf de tre fra Berg Danmark, samt en sign. 'C. Hald'. L. fra 6 cm. - 16,5 cm. Fremstår med almindelige brugsspor (4)

Varunr: 6210613
SEK 1 109 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2022
19:39
SEK 416
Samling krystal brevvægte med diverse motiver (13)

Varunr: 6204222

19:40
SEK 1 387
Knabstrup. Samling relieffer af keramik / stentøj (15)
Knabstrup. Samling relieffer af keramik / stentøj, med bl.a. dyremotiver. Str. fra 20 cm. x 15,5 cm. til 27 cm. x 26 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (15)

Varunr: 6210624
SEK 1 387 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2022
19:50
SEK 2 080
Bode Willumsen for Royal Copenhagen. Vase af stentøj
Bode Willumsen 1895-1987 for Royal Copenhagen. Vase af stentøj dekoreret med sungglasur. Modelleret med øgler som hanke. Sign. m. monogram, nr. 20125. 1. sort. H. 20 cm. Medfølges af base og låg af patineret og forgyldt bronze. Fremstillet af Knud Andersen.

Varunr: 6205864
SEK 22 185 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2022
08:48
SEK 16 639
Kähler, Michael Andersen, Axella. Samling keramik (3)
Kähler, Michael Andersen, Axella. Samling keramik bestående af to fade Ø. 25,5 - 26 cm samt lågkrukke H. 10,5 cm. Fremstår med brugsspor, små afslag samt brændingsfejl. (3)

Varunr: 6184329
SEK 1 109 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2022
09:40
SEK 416
Ældre fad
Ældre italiensk? keramik fad med polykrom glasur. Ø 42 cm. Brugsspor, glasur afslag.

Varunr: 6208867
SEK 1 109 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2022
14:37
SEK 416
Borowski Glass Studio. Skulptur i form af person, matteret flerfarvet glas
Borowski Glass Studio. Skulptur i form af abstrakt person - kugleformet krop m/ 2 skåle & hat, matteret flerfarvet glas, sign. GSB, H. 37 cm, B. 33 cm. Enkelte brugsspor bl.a. ridser på bagsiden m.m.

Varunr: 6189258
SEK 6 933 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2022
18:52
SEK 2 773
Bing & Grøndahl m.m. Teaterbowle, døbefond samt dramsæt (7)
Bing & Grøndahl teaterbowle af porcelæn nr. 1500 / 345 1. sort., H. 10 Ø 27 cm, L. Hjorth døbefond H. 12 cm samt Holmegaard 2010 juleflaske samt 4 dramglas, H. 5,5-19 cm. Enkelte brugsspor. (7)

Varunr: 6206845
SEK 1 109 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2022
20:12
SEK 416
Orrefors. Per Sundberg. Stingray bordur, krystal m.m. i org. æske
Orrefors. Per Sundberg. Stingray bordur, krystal m.m. i org. æske, monteret m/ Orrefors Quartz værk (nyt batteri må påregnes) L. 17 cm. Få brugsspor. Uret gik ikke på vurderingstidspunktet, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten eller for batteriets levetid samt kender ikke ...

Varunr: 6187052
20:36
SEK 485
Gibovskis fad samt vase (usign.), kunstglas i farver (2)
Gibovskis fad samt vase (usign.), mønstret kunstglas i farver, L. 41 cm &. H. 34, B. 27 cm. Enkelte brugsspor. (2)

Varunr: 6204016
SEK 1 109 DK, Odense, Kratholmvej 28-05-2022
12:08
SEK 416
Julia bøhmisk krystal vase samt Holmegaard skål / fyrfadstage (3)
Julia bøhmisk krystal vase H. 25 cm samt Holmegaard Ole Kortzau Natura skål L. 18 cm & Holmegaard fyrfadstage m/ holder i form af due H. 13 cm. Enkelte brugsspor. (3)

Varunr: 6211261
12:10
SEK 416
Samling krystalfigurer, lysestager, nøgleringe m.v. (33)
Samling krystal i form af figurer, lysestager i forskellige modeller, nøgleringe m.v. Højde: 3-10.5 cm. (33)

Varunr: 6204231

SEK 4 714 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-05-2022
12:53
SEK 3 605
Michael Andersen. Lågkrukke af stentøj.
Michael Andersen. Lågkrukke af stentøj. Sign. Michael Andersen bomærke. nr 5054 H. 16 cm. Formgivet i perioden 1945-46.

Varunr: 6208616
SEK 3 328 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-05-2022
18:24
SEK 1 387
Et par ovale relieffer af stentøj (2)
Et par ovale relieffer af stentøj med motiv af hhv. hest og pindsvin. Ø. 20 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (2)

Varunr: 6210618
SEK 1 109 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2022
18:38
SEK 416
Lisa Larson for Gustavberg. To relieffer af stentøj. (2)
Lisa Larson for Gustavberg. To relieffer af stentøj med kattemotiv, Sign Lisa L. 23 cm. x 23 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (2)

Varunr: 6210612
SEK 1 664 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2022
18:40
SEK 901
Samling 'Kirkeplatten' af porcelæn med danske kirker (23)
Samling 'Kirkeplatten', Made in Germany baco: Dekoreret med danske kirker fra år1968 til 1990. (23)

Varunr: 6205336
SEK 1 387 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28-05-2022
19:05
SEK 416
Samling af kander og tallerkner m.m. af porcelæn (36)
Eschenbach, Kjøbenhavns Porcellains Maleri, Arabia m.fl. Samling af kander og tallerkner m.m. af porcelæn. (36)

Varunr: 6193249
19:23
SEK 693
12»