Utropspris
123»   Varor pr. sida   77 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kinesisk vase af porcelæn, 1800-/1900-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med blomster og bladværk, konverteret til bordlampe, 1800-/1900-tallet. H. (ekskl. fatning) 23 cm. Gennemboret til ledning.

Varunr: 6240039
SEK 2 130 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2022
18:39
SEK 1 207
Håndskåret japansk Okimono figur af ben 'Hotei'
Håndskåret japansk Okimono figur af ben 'Hotei' / 'Smiling Buddha' stående på oval sokkel med fødder h.22,5 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Varunr: 6184191
SEK 3 976 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
18:46
SEK 2 130
Betel skrin af bronze og messing, Filippinerne, 1900-tallet
Betel skrin af bronze og messing, Filippinerne, 1900-tallet. H. 10,5 cm., 20 x 9 cm. Varen er en del af en temaauktion over asiatisk kunst og kunsthåndværk hos Lauritz.com Herlev. Se alle effekterne her

Varunr: 6240542
SEK 2 840 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2022
19:04
SEK 1 420
Tre stk. Ming porcelæn
Tre stk. porcelæn fra Ming dynastiet (1368-1644) med blå dekoration: Vase H 12 cm. Skål Ø 20 cm. Fremstår med hårrevne i bunden. Skål H 7,5 cm Ø 16 cm.

Varunr: 6241877
SEK 4 544 DK, Aalborg, Nibevej 12-08-2022
19:16
SEK 1 562
Kinesisk vase af porcelæn, antagelig 1900-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, balusterformet, blådekoreret med figurscener og skyer, antagelig 1900-tallet. H. 61 cm.Fremstår med krakeleringer i glasur; enkelte brændingsfejl. Varen er en del af en temaauktion over asiatisk kunst og kunsthåndværk hos Lauritz.com Herlev. Se alle effekterne her ...

Varunr: 6184480
SEK 11 361 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2022
19:23
SEK 7 101
Kinesisk maske af jade tidligere tilhørende H.K.H. Prins Henrik.
Kinesisk maske af brunlig jade tidligere tilhørende H.K.H. Prins Henriks samling. Mål: H. 20.7 x 14.5 cm, vægt 709 gr.

Varunr: 6251304
SEK 3 692 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
SEK 2 840
Håndskåret japansk Okimono figur af ben
Håndskåret japansk Okimono figur af ben i form af mand med aber h.28 x 16 x 14 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Varunr: 6188934
SEK 5 681 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
20:27
SEK 3 124
To kinesiske vaser i porcelæn, 1900-tallet (2)
To kinesiske vaser af porcelæn dekoreret i blåt med blomster og bladværk. H. 32 cm og 21 cm (2)

Varunr: 6231595
SEK 1 136 DK, Kolding, Platinvej 13-08-2022
14:11
SEK 426
Tre thailandske musiker figurer samt Buddha af messing(4)
Tre thailandske musiker figurer ca. H. 19 cm samt Buddha af messing H. 32 cm. (4)

Varunr: 6235318
SEK 1 136 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
14:41
SEK 568
Kinesisk lågkrukke 20/21 årh.
Kinesisk lågkrukke 20/21 årh. H. 38 cm. Fremstår med flere mindre afslag samt støvet.

Varunr: 6227811
14:44
SEK 426
Kinesisk bordlampe af porcelæn
Kinesisk bordlampe af porcelæn dekoreret i farver med personer og skrifttegn. H. med montering 55 cm.

Varunr: 6240725
SEK 2 840 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
15:08
SEK 1 420
Kinesisk skål Kanqxi 1800 tallet
Kinesisk skål Kanqxi 1800 tallet. Ø.28,5 cm.

Varunr: 6243523
SEK 4 260 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
15:13
SEK 1 562
Kinesisk fad af porcelæn, blå dekoration 1900-tallet
Kinesisk fad af porcelæn, dekoration i blåt med personer 1900-tallet Ø 41 cm

Varunr: 6205431
15:14
SEK 2 840
Kinesisk skål af porcelæn, 1900-tallets begyndelse
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med blomster og bladværk, 1900-tallets begyndelse, H. 7 cm.

Varunr: 6244658
SEK 1 136 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
15:16
SEK 426
Kinesisk skål med Celadón glasur, Ming Dynastiet
Kinesisk skål med Celadón glasur. Ming Dynastiet (368 - 1644). H. 10 cm. Ø 18 cm.

Varunr: 6227100
SEK 11 361 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
15:24
SEK 7 101
Kina. Kommode, starten af 20. århundrede
Kina. Kommode, rosentræ, starten af 20. århundrede. H. 80, B. 75, D. 48 cm. Hidrører fra antikvitetshandler Steen Strømberg.

Varunr: 6218974
SEK 17 042 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
15:34
SEK 4 544
Kinesisk vase af porcelæn, blå dekoration 1900-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, blå dekoration 1900-tallet H. 26 cm

Varunr: 6205430
SEK 5 681 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
15:44
SEK 4 260
Kinesisk hatstand lampe
Kinesisk hatstand lampe dekoreret med emaljefarver H.27,5 cm. excl. montering. Med hul boret til ledning.

Varunr: 6247190
16:04
SEK 1 420
Par kinesiske fade 20 årh. (2)
Par kinesiske fade 20 årh. Ø.34 cm. Fremstår med smuds. (2)

Varunr: 6227803
16:13
SEK 426
Lille kinesisk vase af blådekoreret porcelæn, ca. 1900
Lille kinesisk vase af blådekoreret porcelæn med personer i landskab. H. 8 cm.

Varunr: 6227061
SEK 1 420 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
16:29
SEK 426
Kinesisk vase med krakelé glasur, 1900-tallet
Kinesisk vase med krakelé glasur dekoreret i farver med personer og heste. H. 35 cm.

Varunr: 6202248
17:01
SEK 426
Kinesisk lampe ca. 1950
Kinesisk lampe ca. 1950. H. 59 cm incl. base og montering.

Varunr: 6243516
17:29
SEK 426
Kinesisk gouache på papir ca. 1900
Kinesisk gouache på papir ca. 1900. 21 x21(33 x 31,5) cm.

Varunr: 6243519
17:33
SEK 497
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i blåt med personer og bladværk 1900 tallet H. 26 cm

Varunr: 6205426
SEK 2 556 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
17:34
SEK 1 704
Orientalske bojanformet bordlampe, 20. årh.
Orientalske bojanformet bordlampe af glaseret stentøj, dekoreret med skrifttegn, fugle og blomster. H. ca. 26 excl. montering.

Varunr: 6246692
SEK 1 136 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-08-2022
18:04
SEK 426
Kinesisk lågvase af porcelæn, ca. 1900
Kinesisk lågvase af porcelæn dekoreret i farver med personer og ornamentik. H. 17 cm. Fremstår med glasurrevne i bunden.

Varunr: 6227063
SEK 1 704 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
18:39
SEK 710
Kinesisk talleken af porcelæn, rød glasur.
Kinesisk tallerken af porcelæn med rødbrun glasur Chieng lung periode 1736-1796 A.D. Ø. 19 cm

Varunr: 6205432
SEK 42 604 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
19:13
SEK 28 403
Fire kinesiske kopper af porcelæn (4)
Fire kinesiske kopper af porcelæn dekoreret i farver med blomster og bladværk. H. ca. 6 cm. Fremstår med små afslag. (4)

Varunr: 6240561
19:19
SEK 426
Buddha fra Burma, 1800-tallet
Buddha fra Burma, 1800-tallet . Udskåret og delvist forgyldt træ. H. 36. B. 25 cm. Stedvist brugs- og alderspræg. Afslag på finger. og toppen af hoved. H. 50 cm.

Varunr: 6247258
20:18
SEK 2 840
Kinesisk maleri i Songstil Yun Shouping ( 1633-1690)
Kinesisk maleri, lotusblomster på silke, i Song stil Yun Shouping (1633-1690), Qingdynastin ( 1644-1912). H 143 x 37 ( 160 x 53 cm)

Varunr: 6211510
SEK 14 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
20:23
SEK 11 361
123»