Utropspris
123»   Varor pr. sida   71 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Håndskåret japansk Okimono figur af ben
Håndskåret japansk Okimono figur af ben , signeret. H.23 cm. 1900 tallet. Fremstår med afknækket stykke.

Varunr: 6225440
SEK 2 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
15:27
SEK 1 409
Fem Thailandske tempefigurer af delvist forgyldt bronze (5)
Fem Thailandske tempefigurer af delvist forgyldt bronze H 48 cm, 19,5 cm., 19 cm., 16 cm., 14 cm. 1900-tallet. (5)

Varunr: 6231353
SEK 2 114 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
18:55
SEK 493
To orientalske vægdekorationer (2)
To oruentalske vægdekorationer: En kinesisk flise dekoreret med drossel på gren. Fremstår med kalligrafi og signaturstempel. 15x15 cm ( 22x27 cm) samt Farvelagt gennembrudt træsnit med to danserinder omgivet af bladværk. 24x36 cm. 1900-tallet (2)

Varunr: 6226003
SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
19:00
SEK 1 832
Kinesisk silkebillede samt æske af drevet metal (2)
Kinesisk silkebillede, 1900-tallet, billedmål: 10,5 x 16 cm., samt æske af drevet metal, mærket i bunden, 1900-tallet, H. 4,5, 15 x 9 cm.Æske fremstår med defekt hængsling samt ridser og mærker. (2)

Varunr: 6222468
SEK 1 973 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
19:04
SEK 423
Kinesisk te-kande af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk te-kande af porcelæn, dekoreret med drage og fenghuang, hanke af bast, 1900-tallet. Låg af porcelæn fremstår med revne / reparation. H. 15 cm.Te-varmer i form af polstret fletkurv medfølger.

Varunr: 6213673
SEK 1 409 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
19:36
SEK 775
Kinesisk vase / flaske i porcelæn
Kinesisk vase / flaske i porcelæn dekoreret med bladornamentik i blåt. H. 30,5 cm. Fremstår med påmalet guldplet på korpus - retouchering?

Varunr: 6229984
SEK 1 409 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:38
SEK 1 128
Kina. Barnestol af bejdset elmetræ, 20. årh. begyndelse
Kina. Barnestol af bejdset elmetræ, 20. årh. begyndelse. H. 62, B. 35, D. 62 cm. Fremstår patineret.

Varunr: 6219016
SEK 2 819 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-07-2022
20:04
SEK 1 409
Kina. Kommode, starten af 20. århundrede
Kina. Kommode, rosentræ, starten af 20. århundrede. H. 80, B. 75, D. 48 cm. Hidrører fra antikvitetshandler Steen Strømberg.

Varunr: 6218974
SEK 16 913 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-07-2022
20:35
SEK 7 047
Seks kinesiske billeder med scener fra kinesisk teaterstykke, gouache på silke, 1900-tallet (6)
Seks kinesiske billeder med scener fra kinesisk teaterstykke, gouache på silke, monteret på papir, 1900-tallet. 17 x 32 (20 x 35) cm.Flere billeder fremstår med rifter, revner og misfarvninger. Undersøgt i rammer. (6)

Varunr: 6231359
SEK 1 128 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
20:48
SEK 2 396
Samling kinesisk porcelæn, 1900-tallet (3)
Samling kinesisk porcelæn, 1900-tallet, bestående af: skål af porcelæn, dekoreret med figurscener, H. 7, Ø 15,5 cm., lågæske, dekoreret i emaljefarver med blomster og figurscene, H. 6, 14 x 10 cm., samt lille rund lågæske, dekoreret i emaljefarver med blomster, ornamentik og figurscene.Skål og én...

Varunr: 6164440
20:53
SEK 423
To gudefigurer af bronze, Nepal eller Tibet 1800-1900 tallet (2)
To figurer af bronze i form Yamantaka og vred guddom omkranset af mandorla, Nepal eller Tibel, 1800-1900-tallet. H. 13 cm. (2)

Varunr: 6085371
SEK 2 537 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
11:36
SEK 1 691
Buddha af forgyldt bronze, Thailand, 1800-tallet
Figur i form af siddende Buddha af forgyldt bronze, Thailand, 1800-tallet. Udfyldt. H. 19,5 cm. Fremstår med patina, mindre hul på bagsiden af tronen, rygornamentet sidder en smule løst.

Varunr: 6123245
SEK 5 638 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
12:18
SEK 3 946
'Smiling Buddha' af bronzepatineret metal
'Smiling Buddha' af bronzepatineret metal h.17 x 17 x 16 cm. 1900 tallet.

Varunr: 6228950
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-07-2022
13:05
SEK 423
Et mindre par cloisonné lågkrukker (2)
Et mindre par cloisonné lågkrukker h.14 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Varunr: 6228947
17:50
SEK 493
Kina. Hatstand og skåle af porcelæn, 1900-tallet (3)
Kina. Hatstand og skåle af porcelæn, 1900-tallet.Hatstand, H 28 cm. Skåle, H 12 cm. Skål med blå glasur, Ø 24 cm. (3)

Varunr: 6227989
SEK 1 128 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-07-2022
18:03
SEK 423
To små buddha figurer af forgyldt bronze, Tibet, 1900-tallet (2)
To små buddha figurer af forgyldt bronze, Tibet, 1900-tallet. H. 7-10 cm. (2)

Varunr: 6175719
SEK 8 456 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2022
18:46
SEK 5 638
Kinesisk vase af porcelæn, antagelig 1900-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, balusterformet, blådekoreret med figurscener og skyer, antagelig 1900-tallet. H. 61 cm.Fremstår med krakeleringer i glasur; enkelte brændingsfejl. Varen er en del af en temaauktion over asiatisk kunst og kunsthåndværk hos Lauritz.com Herlev. Se alle effekterne her ...

Varunr: 6184480
SEK 11 275 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2022
19:30
SEK 7 047
Kinesisk urtepotteskjuler af porcelæn, antagelig 1800-tallet
Kinesisk urtepotteskjuler af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med blomster og fugle, antagelig 1800-tallet. H. 24 cm., Ø 40 cm.Fremstår med større hårrevne.Varen er en del af en temaauktion over asiatisk kunst og kunsthåndværk hos Lauritz.com Herlev. Se alle effekterne her

Varunr: 6208336
19:40
SEK 5 638
Fire kinesiske elefanter af glaseret porcelæn (4)
Fire kinesiske elefanter af glaseret porcelæn dekoreret i farver. H. 43 cm. L. 48 cm. B. 22 cm.

Varunr: 6230980
SEK 2 114 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-07-2022
19:44
SEK 493
Mandalay Buddha, 19. årh.
Mandalay Buddha af lak prydet med flusser, siddende i mediterende stilling. 19. årh. H. 50 B. 33 cm. Fremstår patineret.

Varunr: 6225380
SEK 7 047 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-07-2022
19:55
SEK 4 228
Kinesisk ferskenskål 1800 tallet
Kinesisk ferskenskål 1800 tallet med dekoration i emaljefarver L. 18 cm. Fremstår med flere chips på kanten.

Varunr: 6229881
SEK 1 128 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-07-2022
12:54
SEK 493
Par kinesiske bordlamper af porcelæn, 20 årh (2)
Par kinesiske bordlamper af porcelæn, 20 årh. Dekorerede i farver og forgyldning med borter og bladranker på mørk rød bund. Bund med seglmærke. Skærme med stof medfølger. Brugsspor og patina. H. 33 / 67 cm.(2)

Varunr: 6218346
SEK 1 409 DK, Odense, Kratholmvej 05-07-2022
13:52
SEK 423
Kinesisk sidebord af orientalsk orientalsk træ
Kinesisk sidebord af orientalsk træ, gennembrudt sarg udskåret med ornamentik. H. 52 cm. B. 41 cm. D. 31 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6230176
SEK 1 409 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-07-2022
16:29
SEK 705
Et par kinesiske cloisonné vaser, 1900-tallet (2)
Et par kinesiske cloisonné vaser, 1900-tallet, H. 16 cm.Den ene vase fremstår med bule. (2)

Varunr: 6229698
SEK 1 128 DK, Herlev, Dynamovej 05-07-2022
17:12
SEK 423
Kinesisk figur af terracotta, antagelig 1900-tallet
Kinesisk figur af terracotta, antagelig 1900-tallet. H. 26 cm.

Varunr: 6227926
SEK 1 409 DK, Herlev, Dynamovej 05-07-2022
17:15
SEK 423
Japansk træsnit, 1800-tallet
Japansk træsnit, 1800-tallet. 15 x 20,5 cm.Fremstår med rifter/huller; forstærkningspapir langs kant. Uindrammet.

Varunr: 6228527
17:26
SEK 493
Stort rundt japansk fad af porcelæn, Ø. 55,5 cm, start 1900-tallet
Stort rundt japansk fad af porcelæn, dekoreret med landskab og planter i blåt. 1900-tallets første halvdel. Ø 55,5 cm. Fremstår med glasurkrakeleringer og brændingsfejl.

Varunr: 6202987
SEK 2 114 DK, Kolding, Platinvej 05-07-2022
18:48
SEK 987
Kinesisk vase - lille blå ca 1900
Kinesisk vase med blå glasur ca 1900 H. 6,5 cm, Ø 6 cm Med afslag.

Varunr: 6230081
SEK 2 819 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-07-2022
18:53
SEK 1 409
Kinesisk skål med Celadón glasur, Ming Dynastiet
Kinesisk skål med Celadón glasur. Ming Dynastiet (368 - 1644). H. 10 cm. Ø 18 cm.

Varunr: 6227100
SEK 16 913 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-07-2022
19:06
SEK 11 275
Lille kinesisk skål dekoreret i blåt, Chen Hua mærke
Lille kinesisk skål af porcelæn dekoreret i blåt med ornamentik. I bunden Chen Hua mærke (1465 - 1487). H. 4,7 cm. Ø 9 cm. Fremstår med minimale kantafslag.

Varunr: 6227078
SEK 21 141 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-07-2022
19:07
SEK 16 913
123»