Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Schatull Japan
SCHATULL, lackarbete, Japan, omkring år 1900, med askar i etage samt två flaskor i tenn, dekor av krysantemum i guld, med hänkel, höjd ca 31, 30x19 cm
Varunr: 5281764
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
10:02:00
Se mer
Skulptur Kina trä
SKULPTUR, trä, Kina, 1900-talets början/första hälft, i form av sittande Buddha med tiger, polykromt bemålad, höjd ca 112 cm
Varunr: 5281822
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:30:00
Se mer
Tre kinesiske 'Famille rose' tallerkner, Qianlong
Tre kinesiske 'Famille rose' tallerkner, med 'Double peacock' dekoration. Qianlong 1736-1795. Ø 22-23 cm. En med rep. en med slibning på kant.
Varunr: 5258272
SEK 2 808 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
12:39:55
SEK 562
En samling kinesisk porcelæn. (9)
En samling kinesisk porcelæn, bestående af større og mindre vaser og lågskåle, dekoreret i farver. Flere stemplede, bl.a. Chinese Republic (1912-1949). Overvejende 1900-tallet. H. 6-33 cm. Samt hovedpude/nakkestøtte af lak, dekoreret med landskab og fugl. L. 25 cm. B. 13 cm.. Fremstår med ...
Varunr: 5225368
SEK 2 808 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:12:00
SEK 421
Kinesisk 'Famille rose', 'Double Peacock' fad, 1736-1795
Kinesisk 'Famille rose', 'Double Peacock' fad af porcelæn, 1736-1795. L.35 cm. Slitage på dekoration.
Varunr: 5274491
SEK 2 106 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
14:33:00
SEK 491
Et par japanske vaser af bronze, 1900-tallet (2)
Et par japanske vaser af bronze, 1900-tallet. H. 28 cm. Stearin og sølvpapir rester indvendigt. (2)
Varunr: 5283938
16:24:00
SEK 702
Et par kinesiske lågkrukker af porcelæn, 1800-tallet (2)
Et par kinesiske lågkrukker af porcelæn med tøndeformet, riflet korpus, dekoreret i farver og emaljefarver med blomster og sommerfugle. H. 20, Ø 19 cm. Seneret monteret med metalgreb på låg.
Varunr: 5258260
SEK 5 616 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
16:30:00
SEK 3 650
Buddhor Thailand
SKULPTURER, 1 par, trä, Thailand, 1900-talets början, i form av buddhor, bemålade i rött och guld, i sattvasanaställning, händerna i bhumisparsa och dhyana mudras, sittande på lotus samt sockel, höjd ca 40 cm
Varunr: 5281913
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
16:34:00
Se mer
Kinesisk 'Famille rose', 'Double Peacock' fad af porcelæn, 1736-1795. L. 41 cm. Lidt slitage på dekoration.
Varunr: 5285527
SEK 4 212 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
17:43:00
SEK 2 246
Stor filipinsk jægerfigur, 1900-tallet
Stor filipinsk jægerfigur af udskåret hardwood, 1900-tallet. H. 168 cm. Enkelte smårevner.
Varunr: 5278530
SEK 5 054 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:32:00
SEK 2 527
Samling orientalske effekter m.fl. (20)
Samling orientalske effekter m.fl. To krukker / 'Fishbowls' på stand af træ H. 34-38 cm. Et par lågkrukker H. 33 cm. Fire vaser H. 9-25 cm. Gulvvase H. 59 cm. To cloisonné vaser H. 15 cm. Te varmer af stentøj. Tekande. Oval fad L. 41,5 cm. Staffordshire, tallerken og fad i orientalsk stil. Tre ...
Varunr: 5260830
SEK 2 106 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:56:00
SEK 632
Shosai Ginko. Tredelt japansk træsnit fra 'En kort biografi over Murasaki Shikibu', 1891 (3)
Shosai Ginko (aktiv 1874-1897). Tredelt japansk træsnit fra 'En kort biografi over Murasaki Shikibu', 1891. Billedet viser digteren Murasaki Shikibu, der læser højt fra en skriftrulle for kejserinden, som har en hofdame på hver side af sig. Murasaki Shikibu levede omkr. år 1000 i heianperioden og...
Varunr: 5275972
SEK 4 212 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
19:59:00
SEK 3 089
Cloisonné Føniks vaser på træsokkel (2)
Cloisonné Føniks vaser på træsokkel, fremstillet med celleemaljeteknik, metal og glasstøv, med billede af en Føniks (et symbol på opstandelse og udødelighed). Mål ca.: H. 51 cm, Ø 25 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. (2)
Varunr: 5274338
SEK 12 552 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
20:24:00
SEK 6 276
Et par indiske 'tempelvogtere' af træ, 1800/1900-tallet (2)
Et par indiske 'tempelvogtere' af udskåret bemalet træ, 1800/1900-tallet. H. 99 cm. Maling med enkelte afslidninger. (2)
Varunr: 5272693
SEK 7 020 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
20:28:00
SEK 3 650
Utagawa Kuniyoshi. Tre japanske træsnit med shunga-motiver, ca. 1830 (3)
Utagawa Kuniyoshi (1797-1861). Tre japanske træsnit med erotiske shunga-motiver, ca. 1830. Bladmål ca. 26 x 37 cm. Uden rammer. De to fremstår med mindre aldersrelaterede håndteringsmærker, én er restaureret, retoucheret og monteret på støttepapir. (3)
Varunr: 5275948
SEK 11 232 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:45:00
SEK 7 301
Mahakala figur af forgyldt bronze, 1800/1900-tallet
Mahakala figur af forgyldt bronze med påsatte turkiser, stående på lotustrone. Ant. Tibet. 1800/1900-tallet. H. 17,5 cm. Vægt 1795 gr.
Varunr: 5242391
SEK 11 232 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2019
11:13:00
SEK 5 616
To kinesiske lågkrukker af porcelæn, 1900/2000-tallet (2)
To kinesiske lågkrukker af porcelæn, 1900/2000-tallet. H. 29-48 cm. En med manglende låg
Varunr: 5272741
SEK 1 123 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2019
12:38:00
SEK 421
Terrinfat Kina 1700-tal famille rose
TERRINFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oval form, europeiserande dekor av strödda blommor i emaljfärger, järnoxid samt guld, längd ca 37 cm
Varunr: 5283427
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
13:18:00
Se mer
Kina / Asien. Samling vaser m.m. af porcelæn (13 dele)
Kina / Asien. Samling vaser, bægre/kopper, flaske, samt skålsæt m. integrerede skåle i forskellige størrelser af porcelæn. Alle højst antageligt fra 20. årh. Mål ca. Sæt: Ø 18 - 5 cm.. Højeste vase 19 cm. Kop/bæger H. 10 cm. (13 dele) Een vase med revne øverst. Denne vare er en del af et større ...
Varunr: 5259237
SEK 1 404 DK, Odense, Kratholmvej 28-03-2019
14:59:00
SEK 421
Urna Ming
URNA, med lock, porslin, Kina, Ming (1368-1644), dekor i underglasyrblått, höjd ca 12 cm
Varunr: 5283580
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
19:10:00
Se mer
Thailandsk buddhahoved af bronze, 1800/1900-tallet
Thailandsk buddhahoved af bronze, 1800/1900-tallet. H. 13/22 cm. Stand af teak.
Varunr: 5259696
SEK 2 106 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2019
19:17:00
SEK 983
Oljelampa Indien
OLJEBRÄNNARE, Indien, brons, 5 oljebehållare, höjd ca 15 cm
Varunr: 5283592
19:34:00
Se mer
Koenig & Lengsfeld, Tyskland. Figur i form af ægyptisk kvinde, omkr. 1900
Figur i form af ægyptisk oldtidskvinde bærende på krukke og med halvt afklædt overkrop, udført af bemalet terracotta, signeret F. Koenig samt med producentstempel for Koenig & Lengsfeld, Tyskland omkr. 1900. H. 90 cm. Fremstår med mindre reparationer fx på et øjenlåg, malingsafskalninger, små ...
Varunr: 5263101
SEK 4 212 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:04:00
SEK 2 106
Kinesisk fad af porcelæn med fugle, sommerfugle og blomster, o. 1900
Kinesisk porcelænsfad dekoreret med farvestrålende fugle, sommerfugle og blomster i emaljemaling. O. 1900. Ø 25 cm. Fremstår med to afslag på kant.
Varunr: 5273978
SEK 1 123 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:05:00
SEK 421
Kinesisk buddha af patineret bronze, 1800/1900-tallet.
Kinesisk buddha af patineret bronze, 1800/1900-tallet. H. 18 cm. Vægt 894 gr. Afslag på overflade af overarm.
Varunr: 5284183
SEK 4 212 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2019
20:15:00
SEK 1 404
Cloisonné processionselefanter (2)
Kinesiske cloisonné processionselefanter, par. Fremstillet med celleemaljeteknik, metal og glasstøv. Figurerne kan bruges som beholdere (dåser), overdelene (Howdah) kan tages af. Mål ca.: 24 x 19,5 x 9 cm. Figurerne fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor. (2)
Varunr: 5257124
SEK 8 368 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
21:00:00
SEK 4 184
Cloisonné Taubenpaar (2)
Chinesisches Cloisonné Taubenpaar. Gefertigt in der Zellenschmelz-Technik aus Metall und Glasstaub. Die Figuren dienen als Behältnisse (Flakons), der Köpfe sind aufgesetzt und lassen sich abnehmen. Maße je ca.: 18,5 x 11 x 15 cm. Die Figuren befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit ...
Varunr: 5257127
SEK 5 230 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
21:15:00
SEK 2 615
Cloisonné pair of turtles/vases (2)
Chinese cloisonné pair of turtles/vases. Made in the cell melting technique of metal and glass dust. The figures served as vases, the vases are applied to the back and can be removed. Approx. dimensions of each: 34 x 23 x 41 cm. The figures are in a condition commensurate with a ge with minor ...
Varunr: 5257113
SEK 15 690 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
21:35:00
SEK 7 845
Cloisonné Wachtel-Paar (2)
Chinesisches Cloisonné Wachtel-Paar. Gefertigt in der Zellenschmelz-Technik aus Metall und Glasstaub. Die Schnäbel sind aus Tigerauge (Quarz) gefertigt. Die Figuren dienen als Behältnisse (Dosen), die Oberkörper sind aufgesetzt und lassen sich abnehmen. Maße je ca.: 6,5 x 9 x 15 cm. Die ...
Varunr: 5257132
SEK 3 138 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
21:45:00
SEK 418
Lågskål af rød lak. Kina, 1700/1800-tallet
Lågskål af rød lak, rigt udskåret med fabeldyr, fisk og kostelige sager. Kina, 1700/1800 tallet. Ø 18 cm. Indvendige revner og afskalninger. Ridser og mærker. Proveniens: solgt på Lauritz.com, 25/11, 2015, varenr. 4026003.
Varunr: 5279396
SEK 28 081 DK, Herlev, Dynamovej 29-03-2019
11:30:00
SEK 14 040
 1 2 3 4 5  >>