Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samling kinesiske effekter, b.la silketryk, tegninger, m.m.
Samling kinesiske effekter, bl.a. silketryk, tegninger, m.m.
Varunr: 5410143
SEK 1 727 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2019
11:32:10
SEK 432
Snusflaskor Kina
SNUSFLASKOR, 15 st., porslin, Kina, 1900-tal, dekor i bland annat underglasyrblått, höjd 5-10 cm
Varunr: 5439410
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
11:39:00
Se mer
Et par kinesiske vaser, 1900-tallets 2. halvdel (2)
Et par kinesiske vaser af porcelæn, 1900-tallets 2. halvdel. H. 31 cm. (2)
Varunr: 5423952
SEK 1 439 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
12:52:49
SEK 432
Kinesisk vase af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, 1900-tallet. H. 58 cm. Kanthak på top.
Varunr: 5433813
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
13:01:20
SEK 504
Buddha-figurer af kobber, Burma, 1900-tallets midte
Buddha-figurer af patineret kobber, Burma, 1900-tallets midte. Siddende på trappeformet sokkel. Monteret på plade af træ. H. 44. B. 60. D. 30 cm.
Varunr: 5441257
SEK 5 756 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
13:52:00
SEK 3 166
Kinesisk lågkrukke af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk lågkrukke af porcelæn, 1900-tallet. H. 15 cm.
Varunr: 5426836
14:12:00
SEK 432
Kinesisk bambusstok med knop af elfenben ca.1900
Kinesisk bambusstok med knop af elfenben, hver sektion udskåret med landskaber med templer m.v. ca.1900. L.90 cm. Aldersrelateret stand.
Varunr: 5409863
SEK 4 317 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
14:13:00
SEK 935
Kinesisk fire-delt foldeskærm rigt dekoreret, ca. 2000
Kinesisk fire-delt sortlakeret foldeskærm, rigt dekoreret med figurer, fugle mm. af perlemorsbemalet plast. H. 182 cm. Hvert fag B. 45 cm. Total bredde ca. 180 cm.
Varunr: 5402539
SEK 3 453 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
18:03:00
SEK 1 079
Gefäß, Burma, ca. 19 Jh.
Gefäß, Burma ca. 19. Jh. Dreiteiliger Holzkorpus, bemalt, sehr reich verziert, mit weißen und grünen Pajette. Maße: H. 38, Ø 16 cm. altersgemäßer Zustand.
Varunr: 5401689
SEK 3 752 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
18:10:00
SEK 536
Et par kinesiske bordlamper af porcelæn (2),
Et par kinesiske bordlamper af porcelæn, dekoreret i farver med kostelige sager, blomster og bladværk. ca. 2000. H. 36 cm excl. montering H. 70 cm. incl skærm (2).
Varunr: 5438365
19:04:00
SEK 576
Skulptur, Brahma, marmor
Skulptur, Brahma, marmor, fra Gujarat, Indien, formentlig 1900-tallet. Mål: H. 29 cm, B. 16 cm, D. 6 cm, fremstår næsten uden brugsspor.
Varunr: 5401683
SEK 7 504 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:12:00
SEK 482
To kinesiske figurer af elfenben, 1800-tallet (2)
To figurer skåret af elfenben forestillende hhv. mand holdende vifte samt kvinde, begge klædt i blomster dekorerede dragter. Kina, 1800-tallet. Kvinde H. 28 cm. Vægt 620 gr. Mand: H. 27,5 cm. Vægt 580 gr. Fremstår med aldersrelaterede spor, bund med rester af lim fra tidligere montering, figur af...
Varunr: 5357545
SEK 7 195 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
19:24:00
SEK 4 892
Et par kinesiske cloisonne vaser dekoreret i farver. (2)
Et par kinesiske cloisonne vaser dekoreret i farver med traner, grene og bladværk. ca. 2000. H. 38 cm. (2)
Varunr: 5438374
SEK 1 727 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
19:29:00
SEK 648
Opferschale, Messing
Opferschale, Messing aus Gujarat, Indien, wohl aus dem 18. Jahrhundert, an der Unterseite unleserlich punziert. Maße: H. 14, Ø 20 cm. altersgemäßer Zustand
Varunr: 5401697
SEK 4 288 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:30:00
SEK 429
Steinfigur West-Indien, 19 Jh.
Steinfigur West-Indien, 19 Jh. Halbseitig ausgearbeitetes/ bemaltes Bruchstück, weicher bröseliger Stein, Motiv Raubkatze/ Leopard Maße: H 34, Ø 24 cm . altersgemäßer Zustand.
Varunr: 5401667
SEK 5 360 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:32:00
SEK 429
Thailandsk Buddha af forgyldt bronze 1800 tallet
Thailandsk Buddha figur af forgyldt bronze siddende på tredobbelt trone. 1800-tallets anden halvdel. H.45 cm. Aldersrelateret stand.
Varunr: 5429629
19:32:00
SEK 2 446
Kerzenständer, Bronze
Kerzenständer, Bronze Sockel mit aufgeschraubtem Oberteil, tierisches Motiv Maße: H. 28, B. 21, T. 24 cm. altersgemäßer Zustand, stellenweise angelaufen.
Varunr: 5419901
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:35:00
SEK 429
Kinesisk beholder af lakeret træ
Kinesisk beholder af rødlakeret træ med håndtag udformet som hovedet på en fugl. H.59 cm Ø 42 cm. 1900 tallets første halvdel. Brugsspor, løse samlinger, skader lak.
Varunr: 5422705
SEK 1 151 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:38:00
SEK 432
Buddha af delvis forgyldt sort lakeret træ. Thailand.
Buddha af delvis forgyldt sort lakeret træ, indlagt med farvet glas. Thailand 1900-tallets slutning. H. 94cm.
Varunr: 5438369
19:44:00
SEK 1 079
Indrammede kinesiske papirklip (6)
Indrammede kinesiske papirklip, passepartout mål h.17,5 x 11,5 cm (30 x 23,5 cm) Falmede.
Varunr: 5420292
SEK 1 439 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:50:00
SEK 432
Skulpturer Kina
SKULPTURER, 1 par, soapstone, Kina, 1800-tal, i form av fohundar på postament (hona och hane), höjd ca 18 cm
Varunr: 5439554
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
20:06:00
Se mer
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i emaljefarver med figurscene med kvinder, forgyldte hanke. H. 30,5 cm. 1900-tallet
Varunr: 5441368
SEK 1 151 DK, Herning, Engdahlsvej 21-09-2019
20:35:00
SEK 432
An Incised Yellow-Glazed Anhua 'Dragon' Bowl
An Incised Yellow-Glazed Anhua 'Dragon' Bowl, decorated around the exterior with two five-clawed dragons and with a secret decoration of two phoenix birds, Chenghua mark, Qing dynasty, diameter c. 14 cm
Varunr: 5439568
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
20:36:00
Se mer
Samling kinesisk porcelæn, 1700-1900-tallet (8)
Samling kinesisk porcelæn, best. af: Bojan, Canton bordlampe, to lågkrukker, tre asietter samt stabelkrukke. 1700-1900-tallet. H. 2-22 cm. Bojan, lågkrukke og stabelkrukke med defekter.
Varunr: 5441061
SEK 1 439 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
11:57:00
SEK 432
Siddende Buddha af bronze, 1900-tallet
Siddende Buddha af bronze, 1900-tallet. H. 41 cm.
Varunr: 5434813
SEK 4 317 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
13:23:00
SEK 1 727
Orientalske Træskulpturer (3)
Orientalske træskulpturer. Fremstår med slitage og enkelte defekter. (3)
Varunr: 5441014
SEK 1 151 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:04:35
SEK 432
Tekanna, fat, Kina, 17/1900-tal
TEKANNA, FAT, porslin, Kina, 1700-tal resp. 1900-tal, dekorer i famille rose av blommor och växter, fatets diameter 24 cm, kannans höjd 13 cm
Varunr: 5441735
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
14:26:00
Se mer
Kinesisk sidebord
Kinesisk sidebord i lakeret træ H. 52, B. 102, D. 28 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.
Varunr: 5429593
SEK 2 878 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
14:38:00
SEK 504
Japansk cloisonné vase og røgelseskar af bronze (2)
Japansk cloisonné vase dekoreret med blomster og fgule på grøn grund samt japansk røgelseskar af bronze, med to hanke og prydet med drager i relief H. 13 - 16 cm. Vase med brud på cloisonné (2)
Varunr: 5440987
15:06:00
SEK 432
Kinesiske potteskjulere og skål af porcelæn, 20/21 årh (4)
Kinesiske potteskjulere og skål af porcelæn, 20/21 årh. Dekorerede i farver med blomster og fugle, m.m. H. 12. B. 15 cm. Skål: H. 6, Ø 19 cm. Stedvise brugsspor (4)
Varunr: 5420540
SEK 1 151 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
15:29:00
SEK 504
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>