Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Fat Kina 1700-tal
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, diameter ca 37 cm
Varunr: 5004427
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
12:04:00
Se mer
Ingefärsljus Kina 1800-tal
INGEFÄRSKRUS, 1 par, porslin, Kina, 1800-talets första hälft, dekor av flodlandskap med hyddor, höjd ca 16 cm
Varunr: 5004429
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
12:12:00
Se mer
Fat Kina 1700-tal
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av trädgårdsklippa med tårpil samt krysantemum i underglasyrblått, brättet med rutbård, diameter ca 28,5 cm
Varunr: 5004436
12:40:00
Se mer
Tallrikar Kina 1700-tal
TALLRIKAR, 6 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder underglasyrblått, diameter ca 23 cm
Varunr: 5004453
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
14:04:00
Se mer
Bläckställ Japan
BLÄCKSTÄLL, porslin, Japan, Meiji (1868-1912), dekor i form av slingrade drakar, vit samt blå glasyr, längd ca 20 cm, höjd ca 8 cm
Varunr: 5004459
14:28:00
Se mer
Tallrikar Kina 1700-tal
TALLRIKAR, 2+1+1. porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), varierande dekor i underglasyrblått, diameter ca 23 cm
Varunr: 5004478
15:48:00
Se mer
Japansk smykkeskab, 20årh
Japansk smykkeskab. Top med opklappeligt låg hvorunder rumindellinger. Front med tre skuffer samt to låger bag hvilket skuffer. H. 30 B. 23,5 D. 11 cm. Fremstår med mangel af èn indvendig skuffe, defekte hængsler samt brugsspor. .
Varunr: 5005265
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
15:50:03
SEK 389
To kinesisk vaser / hatstand (2)
To kinesisk vaser / hatstand af porcelæn. dekoreret med personer og skrifttegn. H. 2o-26 Ø 12 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 4990781
SEK 1 036 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
17:05:00
SEK 389
Kinesisk porcelænsbakke, 1900-tallet
Kinesisk porcelænsbakke, dekoreret med blomstrende kirsebærtræ. 1900-tallet. 22 x 16 cm.
Varunr: 4996621
18:04:00
SEK 389
Buddha Thailand
Buddha Thailand delvist forgyldt. H 41 cm. 1900'tallet Cetifikat fra Bangkok på oprindelse medfølger.
Varunr: 5004866
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
18:30:00
SEK 712
Buddhai, cloissone-skål samt penselbæger (3)
Buddhai af porcelæn med kravlende børn, cloissone-skål på stand af træ samt penselbæger af porcelæn med motiv af mand ridende på okse, senere omformet til lampefod, 1900-tallet. H. 10-22 cm. Ø. 20 cm. Aldersrelateret slitage. (3)
Varunr: 5004352
SEK 1 295 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
19:14:00
SEK 389
Par skåle samt skålfad, Kina (2)
Par firpasformede skåle af porcelæn udvendig dekoreret i emaljefarver med fugl på blomstrende gren samt skålfad i porcelæn af Swatow type dekoreret med karpe. Skåle ca. 1900 samt antagelig Ming. Kina L. 8,5 cm. samt Ø. 23 cm. Minimale afslag på én skål (2)
Varunr: 5004353
SEK 1 554 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
19:15:00
SEK 389
Fohundar porslin
FOHUNDAR, 1 par, porslin, Europa, 1900-talets slut, glaserade i vitt, hona och hane, höjd ca 21 cm
Varunr: 5004532
19:20:00
Se mer
Japansk vandfarvebillede kaligrafisk kunstnersignatur ca. 1900.
Japansk vandfarvebillede af ørn på gren med seglstempel og kaligrafisk kunstnersignatur ca. 1900. (Meiji 1868-1918). Dansk indramning på bagsiden forsynet med påskrift: 'Sendt til mor og Gerda som julehilsen fra Asger 1931'. 29x23 cm (30x24 cm).
Varunr: 4993152
SEK 2 590 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
19:31:00
SEK 518
Vas Kina Kangxi Famille verte
VAS, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), famille verte, powder blue, dekor av reserver med pioner, krysantemum samt flodlandskap i emaljfärger, järnoxid samt sepia omgivna av lotusslingor i guld mot blå så kallad "Powder Blue" glasyr, höjd ca 36,5 cm
Varunr: 5004549
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
19:54:00
Se mer
Thailandske figurer af delvis forgyldt og patineret bronce (2)
Thailandske figurer af delvis forgyldt og patineret bronce. Delvist bemalet og forgyldte. Rigt dekoreret. H, 34, L, 37 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (2)
Varunr: 5002931
SEK 2 072 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
19:57:00
SEK 1 036
Fläschchen / Tabakdosen / Tabakflaschen, chinesisch (5)
Fläschchen / Tabakdosen / Tabakflaschen, Keramik, Glas, polychrom gefasst, chinesisch. Fünf Flaschen in unterschiedlichen Formen, zwei Flaschen aus Glas und drei Flaschen aus Keramik, vier Flaschen mit Verschluss, zwei unterseitig mit Herstellermarke, H.7,5-8cm, B.4,5-6,5cm, T.2-3cm, altersgemäße...
Varunr: 4993395
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:05:00
SEK 386
Penselvas Kina
PENSELVAS, omkring år 1900, porslin, Kina, i form av bordslampa, med dekor i form av figurscen, emaljfärger, delvis förgylld, total höjd 52, vasens höjd 28, diameter 12 cm
Varunr: 5004557
20:10:00
Se mer
Jiang-Zon, kande/tekande, 1960’erne
Jiang-Zon, kande/tekande, ler, 1960’erne, kinesisk. Tekande med en frø siddende på låget og rankeformet hank, låg med otte udsparinger, hvori der sidder lertapper, med producentprægning på undersiden og i låget, H. 7,5 cm, B. 16 cm, D. 11 cm, fremstår delvist med minimale afslag.
Varunr: 4993388
SEK 5 784 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:25:00
SEK 386
Teller, Keramik, Ducai, Yung-Cheng Zeit, Asien
Teller, Keramik, Ducai-Technik, Ober- und Unterglasur, Yung-Cheng Zeit, Asien, Darstellung mit Schriftzeichen und Blumen in Rot, Blau und Gelb auf weißem Grund, D.18,5 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Kratzer
Varunr: 4993392
20:25:00
SEK 434
Skak med brikker af stentøj. Kinesiske skakbrikker medfølger.
Skak. Bræt af træ med keramiske felter, mål: 67 x 67 cm. Skakbrikker af glaseret stentøj. Højde konge ca. 16 cm. Kinesiske skakbrikker af træ med skrifttegn medfølger. To små-afslag på to fliser.
Varunr: 4991881
SEK 1 036 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-05-2018
20:41:00
SEK 712
Par kinesiske bordlamper af porcelæn, 1900-tallets første halvdel (2)
Par kinesiske bordlamper af porcelæn, rigt dekoreret med sommerfugle og frugter. Pagodeformede skærme af stof. H. inkl. skærme 72 cm. Sign. i bunden med rødt seks-karakters mærke. 1900-tallets første halvdel. (2)
Varunr: 4997343
SEK 1 943 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
20:43:00
SEK 389
Skålfat Kina 1700-tal
SKÅLFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oval form, dekor av strödda blomsterkvistar i underglasyrblått, taggbård i kälningen, brättet med lambrekängbård, längd ca 47 cm
Varunr: 5004590
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
21:16:00
Se mer
Kinesisk bordlampe /vase
Kinesisk bordlampe / vase af porcelæn dekoreret med fugle og grenværk. H. 28,5 cm. Af nyere dato, fatning mangler.
Varunr: 4934070
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2018
10:33:50
SEK 389
Kinesisk vase
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret med drager og fisk. H. 22 cm. Af nyere dato.
Varunr: 4934076
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2018
10:54:54
SEK 389
Kinesisk vase
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret med fugle og blomster. H. 19 cm. Af nyere dato.
Varunr: 4934075
10:55:18
SEK 389
Orientalske silkemalerier (2)
Orientalske figurkompositioner, gouache på silke, usign. Rammemål 37 x 28 cm. (2)
Varunr: 4982688
SEK 1 036 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-05-2018
11:13:43
SEK 389
Rökelsekar Kina brons
RÖKELSEKAR, brons, Kina, 1900-tal, med hänklar i form av lejonmaskaroner, botten med märke, diameter ca 14,5, höjd 7 cm
Varunr: 5005441
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
11:30:00
Se mer
Fire nyere snusflaconer med erotiske motiver (4)
Fire nyere snusflaconer skåret i knogle og horn dekoreret med erotiske motiver. H. ca 7,5 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Varunr: 4996744
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
13:25:00
SEK 453
Samling kinesisk/japansk porcelæn, 20 årh.
Samling kinesisk/japansk porcelæn, 20 årh. Blådekoreret. Kopper, underkopper, kander, skukkerskål, lågfad, fad, 2 lågvaser, m.m. Motiver bl.a. med Fugl Føniks, skybånd, drager, blomster, landskaber m.m. Enkelte kantafslag forekommer, ene kande med afslag på tud, ene lågvase med revner. Sukkerskål...
Varunr: 4988927
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2018
14:48:06
SEK 389
 1 2 3 4 5  >>