Utropspris
12»   Varor pr. sida   46 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Orientalsk figur af bronzepatineret metal
Orientalsk figur af stående mand (Buddha?) på høj sokkel af bronzepatineret metal. H. 33,5 cm. Hovedet afknækket.

Varunr: 6044942
SEK 4 115 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
09:20
SEK 1 509
Kinesisk bordlampe af blådekoreret porcelæn, 20 årh.
Kinesisk bordlampe af blådekoreret porcelæn, 20 årh. Rund fod af træ. Skærm af lyst stof. Montering af messing. H. ialt 75 cm. Selve vase 44 cm.Brugsspor samt skærm med pletter.

Varunr: 6059787
SEK 1 097 DK, Odense, Kratholmvej 03-08-2021
16:12
SEK 412
Tre Kinesiske porcelænsfigurer Fu, Lu og Shou (3)
Tre store kinesiske porcelænsfigurer forestillende Fu, Lu og Shou udført i hvidt porcelæn med polykrom dekoration. Under bunden indstemplede kejsermærker. 1900-tallet. H 53 cm. (3)

Varunr: 6053243
SEK 1 372 DK, Aalborg, Nibevej 03-08-2021
18:29
SEK 4 664
Buddha af forgyldt træ, 1900-tallet
Buddha af forgyldt træ prydet med glasflusser, base af sortlakeret træ. H. 70 cm.

Varunr: 6061424
SEK 2 744 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-08-2021
19:40
SEK 1 646
Buddha af messing, 1900-tallet
Buddha af messing, 1900-tallet. H. 36 cm.

Varunr: 6063360
SEK 1 097 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-08-2021
20:03
SEK 1 235
Kina. Opiumspibe, røgelseskar og pennebæger (3)
Kina. Opiumspibe og røgelseskar af messing samt pennebæger af udskåret træ. (3)

Varunr: 6059132
SEK 1 372 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-08-2021
20:23
SEK 412
Indonesien. Teaterdukke, pilekogger, vildsvinetænder, figur, maske, lågspand af træ, tekstil og ben (7)
Indonesien. Teaterdukke, pilekogger, vildsvinetænder, dyrefigur, maske, lågspand af træ, tekstil og ben. Fremstår med brugsspor. (7)

Varunr: 6058710
20:29
SEK 412
Par kinesiske vaser af porcelæn. H. 61 cm. (2)
Par kinesiske vaser af porcelæn dekoreret i emaljefarver med samuraier i landskab. H. 61 cm. Den ene vase omgjort til bordlampe (med reparation). Fremstår med brugsspor samt reperation. (2)

Varunr: 6063298
20:42
SEK 1 509
Kinesisk kantet vase af porcelæn
Kinesisk kantet vase af porcelæn dekoreret med blå blomsterranker og flagermus. Stempel under bund. 1900-tallet H 45 cm.

Varunr: 6061447
SEK 1 097 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2021
09:03
SEK 480
Par kinesiske stole af hardwood (2)
Par kinesiske stole af hardwood med gennembrudt ryg dekoreret med udskæringer. 1900-tallets anden halvdel. H. 95 cm. Sædehøjde 51 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6059331
SEK 1 097 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2021
10:33
SEK 412
Kinesisk hatstand, 1900-tallet
Kinesisk hatstand, 1900-tallet. Dekoreret med figurer og skrifttegn i farver, laksegl under bunder. H. ca. 28 cm.

Varunr: 6059302
10:43
SEK 412
Tolv kinesiske tallerkener, 1700-tallet (12)
Tolv kinesiske tallerkener dekoreret i blåt, Bl.a. chien lung og yung cheng. Ø. 20-23 cm. Kantafslag og reparationer. (12) Varen er en del af en temaauktion over asiatisk kunst og kunsthåndværk hos Lauritz.com i Roskilde og Herlev. Se alle effekterne her.

Varunr: 6063808
SEK 5 487 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2021
19:32
SEK 3 292
To japanske træsnit, 1800-tallet (2)
To japanske træsnit forestillende landskaber. 37 x 26 cm. og 23 x 35 cm. Indrammet bag glas. (2)

Varunr: 6060238
SEK 1 372 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-08-2021
19:38
SEK 1 303
Indien og Afghanistan. Figurer, skål og hovedbeklædning (6)
Indien og Afghanistan. Fire figurer, skål og hovedbeklædning. Proveniens: Speciallæge Mikael Munkvad samling. (6)

Varunr: 6059980
SEK 2 058 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-08-2021
19:52
SEK 480
Kinesiske paneler (4)
Kinesiske paneler af porcelæn, 1800-tallet. Monteret i nyere skæringer af træ. 35 x 24 cm. (73 x 29 cm.) (4)

Varunr: 6046056
SEK 10 974 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-08-2021
20:24
SEK 1 303
Stor bronzevase med drager, Kina eller Japan, 1800-tallet
Stor vase af bronze, udsmykket på korpus med to drager, der jager den brændende perle, på halsen et kinesisk tegn. Kina eller Japan. H. 49 cm. Vægt 12,8 kg. Fremstår med aldersrelateret patina.

Varunr: 6040371
SEK 10 974 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2021
20:28
SEK 549
Buddhistisk treenighed med Amitābha Buddha og bodhisattvas i bronze, Japan eller Korea
Buddhistisk treenighed i bronze med siddende Amitābha Buddha flankeret af to bodhisattvas på dobbelt lotustrone. Antageligt Japan eller Korea. H. 27 cm, B. 25 cm. Vægt 2,6 kg. Fremstår med lerrester fra støbning i den hule sokkel.

Varunr: 6040378
20:35
SEK 617
Orientalsk vase af rav, ca. 1900
Vase udført af sammensatte ravstykker, udskåret med bambusgrene. Kina eller Japan. H. 18,5 cm. Fremstår med patina og spredte små afslag på ornamentikken.

Varunr: 6040334
SEK 5 487 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2021
20:37
SEK 617
Tre kinesiske figurer af fedtsten (3)
Tre kinesiske figurer af fedtsten bestående af Fisker med fisk, Leende Buddha, knælende kvinde med lotusblomst. H. hhv. 24, 19 og 16 cm. Fremstår med enkelte små afslag (fiskeren på hatten, kvinden på spids af lotusblomstblad) og spredte små stød, Buddhaen med løs sokkel.

Varunr: 6040336
20:38
SEK 412
Djengis Kahn-figur i messing eller bronze, 20. årh.
Djengis Kahn-figur i messing eller bronze, fremstillet med sværdspyd, rigt ornamenteret dragt og trædende på en drage (det kinesiske rige), 20. årh. H. 49 cm. Vægt 7,2 kg. Fremstår med ler fra støbning i bunden.

Varunr: 6040337
SEK 6 859 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2021
20:39
SEK 480
Dromedar i stenart antagelig Kina
Dromedar i stenart, muligvis jade. H. 16,5 cm L. 13,5 cm. Fremstår med reparation på det ene forben og det ene bagben.

Varunr: 6040381
SEK 9 603 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2021
20:42
SEK 412
Figurer af udødelige (2)
Kinesiske figurer i form af udødelige, fremstillet i porcelæn, dekoreret i polykrom glasur, Stemplet i bunden. H. 30-31 cm. 1900-tallet. (2)

Varunr: 6052245
SEK 1 097 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-08-2021
12:20
SEK 480
Kinesisk figur i form af hest
Kinesisk figur i form af hest af glaseret porcelæn. H. 34 cm. 1900 tallet.

Varunr: 6036174
SEK 1 097 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-08-2021
19:18
SEK 412
Par thailandske Buddhafigurer af forgyldt træ (2)
Par thailandske Buddhafigurer af forgyldt træ med glasmosaikker, sortmalet sokler. 1900-tallet. H. 109 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, afskalning af maling, små afslag. (2)

Varunr: 6033959
SEK 10 974 DK, Herlev, Dynamovej 05-08-2021
19:47
SEK 1 509
Stor kinesisk buddha af patineret messing, 1900-tallet
Stor kinesisk buddha af patineret messing. Fremstår med brugsspor. H. 80 cm.

Varunr: 6064052
SEK 2 744 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-08-2021
20:19
SEK 892
Tre bonsai træer af farvet glas, 1900-tallet (3)
Tre bonsai træer af farvet glas, to potter af glaseret porcelæn. H. 20 - 32 cm. Fremstår med brugsspor i form af reparation på potte. (3)

Varunr: 6064094
SEK 1 372 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-08-2021
20:21
SEK 412
Kinesisk kiste sortlakeret træ, 1900-tallet
Kinesisk kiste af sortlakeret træ dekoreret med fugle og vandplanter. H. 41 cm. B. 81 cm. D. 51 cm. Fremstår med brugsspor i form af krakelering og løs lak.

Varunr: 6064112
20:43
SEK 412
Buddha med børn i porcelæn
Buddha med børn i polykromt bemalet porcelæn. H. 25 cm. B. 20 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6033979
SEK 2 744 DK, Herlev, Dynamovej 06-08-2021
09:18
SEK 412
Kinesisk figur af bronze, 1800 / 1900-tallet
Kinesisk figur af bronze, 1800/1900-tallet. H.. 13 cm.

Varunr: 6046478
SEK 3 567 DK, Herlev, Dynamovej 06-08-2021
09:20
SEK 412
Tre Siddende Shan Buddhaer af alabast, Mandalay-periode Burma (3)
Tre Siddende Shan Buddhaer af alabast, Mandalay-periode Burma, 1700-1800-tallet. Siddende i bhumisparsha mudra håndstilling. Aldersrelateret stand. Rester af bemaling. H. 19 cm., 24 cm., 31 cm. (3)

Varunr: 6061711
SEK 7 957 DK, Aalborg, Nibevej 06-08-2021
18:47
SEK 549
12»