Utropspris
12»   Varor pr. sida   45 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
To kinesiske dele porcelæn, 1800/1900-tallet (2)
To kinesiske dele porcelæn, 1800/1900-tallet. dekoreret med blomster. Ø. 13, L. 18 cm. (2) Varen er en del af en temaauktion over asiatisk kunst og kunsthåndværk hos Lauritz.com i Roskilde og Herlev. Se alle effekterne her.

Varunr: 6029647
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
10:54
SEK 409
Kinesisk Daoguang tallerken
Kinesisk Daoguang tallerken, dekoreret med kostelige sager. Ø. 24 cm. Varen er en del af en temaauktion over asiatisk kunst og kunsthåndværk hos Lauritz.com i Roskilde og Herlev. Se alle effekterne her.

Varunr: 6029597
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
11:13
SEK 1 500
Thailandsk bestik af messing, 20 årh
Thailandsk bestik af messing. Toppe prægede med motiver i form af tempelfigur/Buddha. Greb af indfarvet horn eller ben. Knive, gafler, skeer & serveringsbestik. Stedvise / alm. små brugsspor.

Varunr: 6043801
SEK 1 364 DK, Odense, Kratholmvej 22-06-2021
14:34
SEK 614
Kinesisk fad, blå/hvid porcelæn med drager, 1900-tallet
Kinesisk fad af blå/hvid porcelæn med to spejlvendte drager, der fisker perler. Fane afsluttet med brun perlebort. Ø: 37 cm. 1900-tallet

Varunr: 6044788
SEK 4 091 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
17:10
SEK 546
Kinesisk fad, famille rose. 1800-tallets 2. halvdel
Kinesisk fad af porcelæn, famille rose med udsparede felter med blomsterdekoration. Ø: 34.5 cm. Afslag på bagside. 1800-tallets anden halvdel.

Varunr: 6043406
19:11
SEK 614
kinesisk gulvvase Sen Quing- tidlig republik ca. 1900.
kinesisk gulvvase Sen Quing- tidlig republik ca. 1900. dekoreaet med to forgyldte hange, samt seneri med kvinde omgivet af børn på bagside kalligrafi. fremstår med restaurering ved renden H. 57,5 cm.

Varunr: 6045119
SEK 2 046 DK, Aalborg, Nibevej 22-06-2021
19:20
SEK 477
Japansk kolossalvase i porcelæn med greb i form af kaniner, 1800-tallets senere del
Stor japansk gulvvase i porcelæn dekoreret med omløbende sceneri på korpus med to mænd, to kvinder og have med blomstrende træer og planter, på halsen greb udformet som kaniner og medaljonerfelter med blomstrende pæoner. 1800-tallets senere del. Signeret under bunden, H. 81 cm. Kraftigt ...

Varunr: 6043852
SEK 4 091 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
19:44
SEK 1 159
Thailandsk bestik af messing
Bestik af messing, skæfter med indlæg af palisander, bestående af: knive, gafler, skeer, teskeer, moccaskeer, ta-service mm. Alle dele med alm. brugsspor. Kommer i orig. trækasse.

Varunr: 6043649
SEK 1 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-06-2021
20:03
SEK 409
2 silkemalerier / broderier, Kina (2)
2 silkemalerier / broderier, Kina. 93 x 43 cm. (2)

Varunr: 6045000
SEK 1 091 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
20:42
SEK 477
Kinesisk lågkrukke af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk lågkrukke af porcelæn, 1900-tallet. H 28 cm. Glasur med ujævnheder og brændingsfejl.

Varunr: 6042114
20:58
SEK 477
Sydøstasien. Skål & lågvase af porcelæn, 20 årh (2)
Sydøstasien, 20 årh.s slutning: Skål & lågvase af polykromt dekoreret porcelæn. Ornamentik med personer, blomster, træer og bladranker. Stedvise brugsspor & alderspatina. H. 12, Ø 25 cm. Vase: H. 25 cm. (2)

Varunr: 6034505
SEK 1 091 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
14:04
SEK 409
Par kinesiske krukker af porcelæn (2)
Par kinesiske krukker af porcelæn dekoreret med figurscenerier og skrifttegn, ingen låg. H.16 cm Ø 22 cm. 1900 tallets første halvdel. Mindre kanthak på indvendige kanter, den ene med hårrevne ved åbning.

Varunr: 6045803
SEK 2 728 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-06-2021
14:54
SEK 477
Par thailandske Buddhafigurer af forgyldt træ (2)
Par thailandske Buddhafigurer af forgyldt træ med glasmosaikker, sortmalet sokler. 1900-tallet. H. 109 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, afskalning af maling, små afslag. (2)

Varunr: 6033959
SEK 10 910 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
18:12
SEK 818
Kinesisk figur af udskåret træ, 1800-tallet
Kinesisk figur af udskåret guldstafferet træ, 1800-tallet. H. 80 cm. Afslag på hænder og slitage.

Varunr: 5776978
SEK 5 455 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
18:28
SEK 409
Siddende Buddha
Siddende Burmesisk Mandalay Buddha af guld og rødbemalet træ, dekoreret med talrige flusser. Burma 1900-tallet. H. 42 B. 34 D. 23 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor i form af tørringsrevner samt afslag. Proveniens boet efter Jørgen Helle

Varunr: 6045205
SEK 1 364 DK, Aalborg, Nibevej 23-06-2021
18:32
SEK 477
Buddha med børn i porcelæn
Buddha med børn i polykromt bemalet porcelæn. H. 25 cm. B. 20 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6033979
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
19:11
SEK 409
Vase af porcelæn, Kina omkring 1800
Vase af porcelæn i trompet form med emaljeglasur. Kina omkring 1800. H 24 cm

Varunr: 6045873
SEK 1 364 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-06-2021
19:20
SEK 546
Samling asiatiske tallerkner, skåle og vaser. (9)
Samling asiatiske tallerkner, skåle og vaser af porcelæn og keramik. 1900-tallet. H. 3-20, Ø. 11-32 cm. Kantafslag. (9)

Varunr: 6032647
SEK 1 364 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
19:35
SEK 477
Stående Buddha af rødlakeret og forgyldt træ
Stående Buddha af rødlakeret og forgyldt træ med glasmosaikker, sortmalet sokkel. 1900-tallet. H. 101 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, lille afslag på finger og klæde.

Varunr: 6033964
19:46
SEK 682
Kinesisk hatstand, 1900-tallet
Kinesisk hatstand, 1900-tallet, Dekoreret med planter, fugle og skrifttegn. H. ca. 27 cm (eks. base og montering).

Varunr: 6018369
20:03
SEK 477
Skrin, Tibet / Nepal, 1800-tallet
Skrin af træ med metalbeslag, prydet med farvede glasflusser, med to låger, så der også er et rum inde i låget, begge rum indvendigt beklædt med papir med blå skrift, Tibet / Nepal, 1800-tallet. H. 20. L. 36. D. 15 cm. Fremstår med brugsspor, indvendigt med vandskjolder.

Varunr: 6035223
SEK 4 091 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
20:04
SEK 477
Thailandsk lågkrukke.
Thailandsk lågkrukke af keramik. H. 18, Ø. 15 cm. Fremstår med hårrevner.

Varunr: 6033714
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
20:22
SEK 682
Bronzefigur. Zhenwu, Ming
Figur af patineret bronze forestillende den taoistiske guddom Zhenwu iklædt harnisk. Sen Ming (1358-1644). H. 15 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Jvf. rekvirent givet af tidligere telegrafbestyrer og Kinasamler Sophus Black (Marstal 1882 - Rungsted 1960) i gave til sælgers familie...

Varunr: 6045878
SEK 13 638 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-06-2021
20:35
SEK 7 092
Par bemalede træfigurer fra Bali (2)
Par bemalede træfigurer fra Bali H.54 - 64 cm. Fremstår med brugsspor.(2)

Varunr: 6045394
20:44
SEK 409
Bronzefigur. Wenchang, Ming
Figur af patineret bronze forestillende den taoistiske guddom Wenchang med højre hånd på jadebæltet. Wenchang er litteraturens guddom og af betydning for de lærde. Sen Ming (1358-1644). H. 15 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Jvf. rekvirent givet af tidligere telegrafbestyrer og ...

Varunr: 6043347
21:05
SEK 7 092
Kinesisk vase af porcelæn, 1800-tallet
Vase af porcelæn med underglasur blå, motiv i form af drage. Kina. 1800-tallet. H. 58 cm. Fremstår med ikke gennemgående glasur revne ca. 2/3 cm. i toppen.

Varunr: 6045777
SEK 2 728 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-06-2021
21:42
SEK 1 500
Kinesisk figur af bronze, ant. 1600 tallet
Kinesisk buddha figur af bronze, ant. 1600 tallet H. 29 cm. Reparation på to ben. Varen er en del af en temaauktion over asiatisk kunst og kunsthåndværk hos Lauritz.com i Roskilde og Herlev. Se alle effekterne her.

Varunr: 6043962
SEK 6 819 DK, Herlev, Dynamovej 24-06-2021
10:48
SEK 4 910
Kina/Japan, 20 årh. 4 billeder i rammer (4)
Kina / Japan, 20 årh: 4 billeder i rammer med glas, 20 årh. Akvarel på papir. Lysmål: 60 x 46 cm. (129 x 69 cm.) Stedvist små tordenfluer bag glasset. (4)

Varunr: 6030935
SEK 4 091 DK, Odense, Kratholmvej 24-06-2021
14:37
SEK 409
Japansk bedeskammel. / læsepult
Japansk bedeskammel./læsepult, af lakeret træ og bambus, skjult åbnemekanisme til skuffen. H. 46, B. 45, D. 32 cm. Brugsspor, tørrevner og skuffe der binder.

Varunr: 6044958
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 24-06-2021
19:58
SEK 614
Dromedar i stenart antagelig Kina
Dromedar i stenart, muligvis jade. H. 16,5 cm L. 13,5 cm. Fremstår med reparation på det ene forben og det ene bagben.

Varunr: 6040381
SEK 20 456 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
19:59
SEK 477
12»