Utropspris
12345...6»   Varor pr. sida   173 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Servisdelar Kutami China
SERVIS, 68 dlr, Kutami China, Japan, 1900-talets andra hälft, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa, 12 fat, 12 assietter, 12 mindre skålar, 4 efterrätt, karott, gräddsnipa, såsbåt, askfat

Varunr: 5737932
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 15-08-2020
10:16
Se mer
Bojan Kina 1800-talets mitt
BOJAN, med lock, Kina, 1800-talets mitt, dekor i emaljfärger av figurscen, kalligrafi, höjd ca 31 cm

Varunr: 5737961
12:20
Se mer
Cabare Kina
CABARE / ASK MED LOCK, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av blomster, diam 19, höjd ca 8 cm

Varunr: 5737974
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-08-2020
13:16
Se mer
Paraplyställ Kina 1900-tal
PARAPLYSTÄLL, porslin, Kina, 1900-tal, cylinderformat, dekor i underglasyrblått, höjd ca 52 cm

Varunr: 5737978
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-08-2020
13:32
Se mer
Kinesisk vase af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret med personer i landskab samt blomster og bladværk. H. 59 cm.

Varunr: 5711727
SEK 2 781 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15-08-2020
17:20
SEK 765
Skulptur orientalisk
SKULPTUR, orientalisk, 18/1900-tal, träskuren, dekor med silvertråd, höjd ca 41 cm

Varunr: 5738041
18:04
Se mer
Kinesisk lågskål dekoreret med personer og skrifttegn.
Kinesisk lågskål af porcelæn. Dekoreret med havemotiver med kvinder og børn samt sktifttegn og signatur. 1800-tallet. Ø 26 cm. H 13 cm. Certifikat fra Hong Kong 1980 medfølger.

Varunr: 5736022
SEK 2 086 DK, Aalborg, Nibevej 15-08-2020
18:20
SEK 2 225
Kinesisk vase samt fad af porcelæn (2)
Kinesisk vase samt fad af porcelæn, polykromt dekoreret med figursceneri, stiliseret blomster- og bladværk. Vase H. 36 cm. Fad Ø 31 cm. (2)

Varunr: 5705759
SEK 1 112 DK, Helsingør, Støberivej 15-08-2020
18:29
SEK 417
Mindre kinesisk skænk af elmetræ 1900 tallet
Mindre kinesisk skænk af lakeret elmetræ, front med 2 skuffer og to skabslåger. H.89 x 77 x 50 cm. 1900 tallet. Brugsspor, afslag forkant nederst.

Varunr: 5714554
SEK 1 947 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-08-2020
19:09
SEK 487
Thanka med Buddha siddende omgivet af buddhaer. Ca. 1900
Thangka med Buddha siddende omgivet af buddhaer. Billedfelt 82 x 66 cm.

Varunr: 5718060
SEK 6 953 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15-08-2020
19:13
SEK 626
Thanka med mangearmet vred gudddom holdende buddhafigurer i hænderne. Ca. 1900.
Thangka med mangearmet vred guddom holdende buddhafigurer i hænderne. Ca. 1900. Billedfelt 89 x 71 cm. Fremstår med slitage og pletter. Proveniens: Vagn Pedersens samling, 1927-2005.

Varunr: 5718058
SEK 20 859 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15-08-2020
20:09
SEK 626
Asiatisk gulvvase
Asiatisk balusterformet vase udført i rød porcelæn prydet med gyldne dragemotiver og borter. Højde: 60 cm.

Varunr: 5738711
SEK 1 112 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15-08-2020
20:24
SEK 487
Kinesisk kop af 24 kt. delvist satineret guld, 2000-tallets begyndelse
Kinesisk kop af 24 kt. delvist satineret guld, stemplet med kinesiske mesterstempler samt "9999", udført 2000-tallets begyndelse. Ø. 8 cm. H. 3,5 gr. Vægt: ca. 71 gr. Fremstår med brugsspor, lette mærker/håndteringsspor.

Varunr: 5738771
SEK 58 405 DK, Vejle, Dandyvej 15-08-2020
20:50
SEK 29 203
Thangka med Medicin Buddha siddende i sit palads omgivet af buddhaer, bodhisattvaer og elever. Ca. 1900
Thangka med Medicin Buddha siddende i sit palads omgivet af buddhaer, bodhisattvaer og elever. Ca. 1900. Billedfelt 59 x 43 cm. Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927-2005. Auktion Bruun Rasmussen 679, 2000, lot 1476.

Varunr: 5718057
SEK 18 078 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15-08-2020
21:08
SEK 626
Kakelplattor Holland Delft
KAKELPLATTOR, 4 st., fajans, Holland, 1700-tal, dekor i underglasyrblått, varav en med dekor av Kungsängslilja ca 12x13 cm

Varunr: 5738124
21:20
Se mer
Figurer/skulpturer, ler, gips, Thailand (2)
To figurer/skulpturer, ler, gips, Thailand. To lerfigurer med gipslag i polykrome farver, en figur forestiller en kvinde i traditionelle klæder, som rider på en elefant, fastgjort på brun plint, den anden figur forestiller en kvinde i traditionelle klæder, som sidder på en bøffel, monteret på blå...

Varunr: 5721367
SEK 5 180 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
11:06
SEK 414
Tre orientalske figurer af udskåret træ (3)
Tre orientalske figurer af udskåret og bemalet træ, to sovende børn samt en fugl. H.25,5 til 52,5 cm. Af nyere dato. Lille tørrerevne fugl.

Varunr: 5712711
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-08-2020
13:27
SEK 417
Buddha udskåret i alabast. 1900-tallet
Buddha udskåret i alabast. 1900-tallet. Fremstår med afbrækket hånd (medfølger). H. 50 cm.

Varunr: 5713285
SEK 2 781 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2020
15:42
SEK 556
Høj kinesisk gravvogterfigur, Ming
Høj kinesisk gravvogterfigur af delvist bemalet og glaseret lertøj, dekoreret med Fa Hua glasur. Fremstår med originalt løst monteret hoved. Kina, Ming, 1368-1644. H. 50 cm. Aldersrelaterede spor.

Varunr: 5679821
SEK 5 562 DK, Helsingør, Støberivej 16-08-2020
16:43
SEK 1 530
To kinesiske vaser, 1900-tallet (2)
To kinesiske vaser af porcelæn, 1900-tallet. H. 24-25 cm. (2)

Varunr: 5739576
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2020
16:50
SEK 417
Høj kinesisk gravvogter figur af delvist bemalet og glaseret lertøj. Fremstår med originalt løst monteret hoved. Kina, Ming, 1368-1644. H. 51 cm. Aldersrelaterede spor.

Varunr: 5679830
17:44
SEK 1 530
Unbekannter Künstler. Skulptur, Pferd und Reiter. China. 1. Hälfte 20.Jh
Unbekannter Künstler, Skulptur, Pferd und Reiter. China. 1. Hälfte 20.Jh. Steingut, in rot glasiert. Darstellung der 'Pferd und Reiter', auf Sockel. H. ca. 24 cm. Kleine Fehlstellen an der Glasur.

Varunr: 5706523
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-08-2020
17:45
SEK 414
Skulptur, Genesha på en tyr, bronze, Indien
Skulptur, Genesha på en tyr, bronze, Indien. Hinduistisk figur, Genesha siddende på en tyr, der ligger ned, monteret på en sokkel, H. 16,5 cm, B. 15 cm, D. 8 cm, fremstår med stedvise aldersrelaterede slitagespor, små huller og to revner i bronzen.

Varunr: 5609854
SEK 4 662 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
17:55
SEK 1 140
Stående Luxing-figur af bronze
Luxing-figur af bronze, stående i rigt ornamenteret kåbe, bærende gren på højre arm. Luxing er en af de tre lykkebringende Sanxing-guder. Luxing råder for velstand. H. 79 cm. Vægt ca. 29 kg. Fremstår med brugsspor/patina.

Varunr: 5735421
SEK 2 781 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2020
19:35
SEK 765
Indisk sofabord / hængebord med kæder (1+4)
Indisk sofabord / hængebord af træ udskåret med forskellige dyr, bl.a. elefanter, med kæder af messing til ophængning, senere monterede ben og sarg. 1900-tallets sidste tredjedel. H. 43, B. 59, L. 122 cm. Kæderne: L. ca. 193 cm. Fremstår med brugsspor, mærker, huller i pladen til kæderne. (1+4)

Varunr: 5735428
SEK 1 112 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2020
19:48
SEK 487
Tulpanvas
TULPANVAS samt BOJAN (2) Kina, 1900-talets slut, porslin, underglasyrblått, höjd ca 31 samt 21 cm

Varunr: 5739195
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16-08-2020
19:52
Se mer
Kinesiske Bonzai / prydtræer (3)
Kinesiske Bonzai / prydtræer dekoreret med blomster og blade af farvet glas. H. ca. 14-28 cm. Stammen på den højeste fremstår med revne, enkelte blade med afslag, trænger til aftørring. (3)

Varunr: 5735336
19:59
SEK 417
Chinesische Figuren. Späte Qing Dynastie-Republik China (3)
Chinesische Figuren. Späte Qing Dynastie-Republik China. Drei chinesische Figuren auf Sockel stehend, mit Blume in der Hand, aus Bronze gefertigt. H. ca. 26-29 cm Gebrauchsspuren, patiniert, teils lose. (3)

Varunr: 5638522
SEK 1 554 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-08-2020
20:13
SEK 414
Unbekannter Künstler, Zwei Mädchen, China
Unbekannter Künstler, Zwei Mädchen, Pigment auf Tuch, China. Darstellung zweier weiblicher Figuren in brauner und roter Gewandung vor rot-braunem Hintergrund, 49x63,5cm (55x70cm).

Varunr: 5723735
SEK 1 554 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
20:43
SEK 414
Unbekannter Künstler, Skulptur / Holzschnitzerei, Weiser, Buchsbaum, Asien
Unbekannter Künstler, Skulptur / Holzschnitzerei, Weiser, Buchsbaum, Asien. Darstellung eines Weisen mit Kegelhut auf dem Rücken, auf einem Hocker sitzend, das rechte Bein angewinkelt, in der linken Hand eine Schale haltend, H.17cm, B.8cm, T.10cm, altersgemäße Reibespuren, leichte Kratzer.

Varunr: 5720917
20:43
SEK 414
12345...6»