Utropspris
12345...14»   Varor pr. sida   415 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ring af 14 kt guld prydet med smaragd samt brillianter 0.20 ct
Ring af 14 kt guld prydet med smaragd på 0.60 ct. samt diamanter, der er brilliant slebet på i alt 0.20 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI, vægt 1,8 gram. Ringstr. 54 / 17,25 mm. Stemplet PHR samt 585. Ligger i æske. Ny og ubrugt.

Varunr: 6024317

SEK 6 799 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2021
20:36
SEK 952
Moderne hjertering af 18 kt. hvidguld med brillanter - ca. 2.29 ct.
Moderne brillanthjertering af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 2.29 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 8 g. Front 1,41 x 1,67 cm. Ringstr. 53/17. Minimale brugsspor.

Varunr: 6055552
SEK 32 634 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:36
SEK 680
Safir- og brillantring af platin, 4.07 og 0.71 ct.
Ring af platin prydet med en større smaragdsleben safir på 4.07 ct.omkranset af brillantslebne diamanter på tilsammen 0.71 ct. (carat stemplet i ringskinnen). Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I), klarhed: SI og P. Ringstr. 52/16,5. Mål front 1,5 x 1,2 cm. Vægt 8,3 g. Meget lette brugsspor.

Varunr: 6048259
SEK 20 396 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:38
SEK 748
Diamantring af 18 kt. guld prydet med brillant- og prisesseslebne diamanter, i alt ca. 0.76 ct.
Diamantring af 18 kt. guld prydet med en brillantslebet diamant i solitairefatning i center, ca. 0.28 ct. flankeret af i alt 6 prinsesseslebne diamanter, ca. 0.48 ct. I alt ca. 0.76 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS. Ringen er stemplet med franske import Hallmarks. Vægt: ca. 6,0 gr. Mål, ...

Varunr: 6055889
SEK 12 238 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:39
SEK 476
Brillant-solitairering af 9 kt. hvidguld på ca. 0.20 ct
Brillant-solitairering af 9 kt. hvidguld med draperet ringskinne front prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.20 ct. Farve: Top Cape (L). Klarhed: P1. Stemplet med engelske Birmingham import gold Hallmarks. Vægt ca. 3,5 g. Front Ø inkl. fatning. 0,45 cm. Ringstr. 54,5/17,5. Brugsspor.

Varunr: 6039697
SEK 2 991 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:41
SEK 476
Moderne brillantring af 18 kt. hvidguld - i alt ca. 0.18 ct.
Moderne brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med større og 20 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.18 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Stemplet med italienske gold Hallmarks. Vægt ca. 1,8 g. Ø 0,56 cm. Ringstr. 53,5/17.

Varunr: 6055469
SEK 4 623 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:50
SEK 476
Roset- diamantring af 18 kt. guld og hvidguld. 1900-tallets første halvdel
Rosetring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med 8 diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 0.15 ct. Farve Crystal. Klarhed: SI-P2. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 3,6 g. B. 0,95 cm. Ringstr. 55/17,5. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.

Varunr: 6056418
SEK 3 807 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:50
SEK 476
Diamonds by Frisenholm. Et par creoler ørestikker af 9 kt. hvidguld (2)
Diamonds by Frisenholm. Et par creoler ørestikker med brillanter af 9 kt. hvidguld, ialt ca. 0.26 ct. farve: Wesselton (H). Klarhed SI-P1. L. 1,0 cm. Samlet vægt 2,3 g. (2)

Varunr: 5990659

SEK 3 807 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
20:51
SEK 408
Diamonds by Frisenholm. Et par creoler øreringe med brillanter af 9 kt. rødguld, ialt ca. 0.06 ct.
Diamonds by Frisenholm. Et par creoler øreringe med brillanter af 9 kt. rødguld, ialt ca. 0.06 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed SI. H. 1,3 cm. Samlet vægt ca. 1,6 g. (2)

Varunr: 6039622

SEK 2 040 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
20:52
SEK 544
Georg Jensen. 'Halo' brillantring
Georg Jensen. Halo brillantring af 18 kt. guld med brillantslebne diamanter, ialt ca. 0.21 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed VS. Ringstr. 54, Ø 17,1 mm er indgraveret på inderside af ring. Vægt 2,6 g. Original eteui medfølger. Minimale brugsspor.

Varunr: 6037098

SEK 8 158 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
20:53
SEK 1 020
Brillant- alliancering af 18 kt. hvidguld, ca. 0.35 ct.
Klassisk alliancering af 18 kt. hvidguld prydet med tre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.35 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Ringstr.: 54/ 17,25. Vægt: ca. 5,2 gr. Ringen fremstår med brugsslitage, utydeligt mesterstempel.

Varunr: 6055990
SEK 4 895 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:54
SEK 408
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt guld
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. guld med prydet med mindre brillantslebne diamanter, ialt ca. 0.06 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed SI. Ringstr. 53 Ø 16,8 mm. Vægt 0,5 g. Modelfoto

Varunr: 6041745

SEK 1 768 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2021
20:55
SEK 408
Italiensk solitaire-brillantring i 18 kt. hvidguld, i alt 1.37 ct
Solitaire-brillantring i 18 kt. hvidguld, prydet med større brillantsleben diamant på ca. 1.25 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: P1, flankeret af 16 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.12 ct. I alt 1.37 ct. Stemplet med italienske Milano gold Hallmarks. Vægt ca. 4,7 g. Front Ø inkl. ...

Varunr: 6033659
SEK 62 548 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:56
SEK 33 993
Perlering af 18 kt. rosaguld og brillanter
Perlering af 18 kt. rosaguld med brillanter og en akoya saltvandskulturperle, brillanter, ialt ca. 0.038 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed VS. Perlemål: 7,5 mm. Ringstr. 54, Ø 17,1 mm. Åben ringskinne. Vægt 2,5 g.

Varunr: 6029283

SEK 8 974 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
20:57
SEK 408
Solitairering af 14 kt. hvidguld med brillant, ca. 1.05 ct.
Solitairering udført i 14 kt. hvidguld prydet med en brillant på ca. 1.05 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: P. Ringstr. 16.5/52.5. Vægt: 4.5 gram. Ridser på ringskinne.

Varunr: 6058579
SEK 33 993 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-07-2021
21:15
SEK 16 997
Poiray Paris. Diamantring af 18 kt. hvidguld, baguetteslebne diamanter, i alt ca. 0.70 ct
Poiray Paris. Diamantring af 18 kt. hvidguld front prydet med 13 større og mindre baguetteslebne diamanter, i alt ca. 0.70 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. Stemplet Poiray 750,75870, Vægt ca. 11,5 g. Front B. 0,9 cm. Lille ringstr. 50/16. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6050220
SEK 11 694 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
21:20
SEK 544
Diamonds by Frisenholm. Brillantring af 9 kt. guld
Diamonds by Frisenholm. Brillantring af 9 kt. guld prydet med mindre brillanter. Ringstr. 56 Ø17,8 mm. Vægt ca. 2,2 g.

Varunr: 5948798

SEK 3 263 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
21:22
SEK 408
Ring with brilliant cut diamonds 1.40ct
Ring in 14kt yellow gold set with brilliant cut diamonds 1.40ct Colour: (H) Wesselton Clarity: SI Ringsize : 54.5

Varunr: 6039053

SEK 35 455 BE, Antwerpen 25-07-2021
21:25
SEK 17 221
Ole Lynggaard. 'Love' ringe af hvidguld - ene ring med brillanter (2)
Ole Lynggaard. 'Love' ring, nr. 4 udført i 18 kt. satineret hvidguld prydet med fem brillanter på i alt ca. 0.10 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Ringstr. 15.5/49. Vægt: 9.6 gram. Ole Lynggaard. 'Love ring' udført i 14 kt. satineret hvidguld. Ringstr. 15.5/49. Vægt: 4.1 gram. Minimale ...

Varunr: 6056496
SEK 16 317 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-07-2021
21:45
SEK 2 040
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt hvidguld
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. hvidguld prydet med mindre brillantslebne diamanter, ialt ca. 0.11 ct. Ringstr. 55, Ø 17,4 mm. Vægt 0,7 g.

Varunr: 6041795

SEK 2 312 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
08:04
SEK 408
Smaragd- og brillantring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 6.55 ct
Smaragd- og brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med større dråbeformet smaragd på ca. 2.75 ct. Smaragden måler ca. 13,02 x 8,62 x 5,32 mm., flankeret af talrige brillantslebne diamanter hvorimellem smaragdgrøn emalje, i alt ca. 3.80 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. 1900-tallets ...

Varunr: 6027474
SEK 65 267 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:10
SEK 32 634
Rubin- og diamantring af platin, i alt 1.27 ct. London 2006
Rubin og diamantring af platin prydet med 3 større carréslebne rubiner på 0.93 ct. flankeret af 6 mindre baguetteslebne diamanter, i alt ca. 0.34 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS-SI. Caraten på rubiner og diamanter er stemplet i ringskinnen samt MMJ, PT950 med London gold Hallmarks for ...

Varunr: 6039552
SEK 9 518 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:15
SEK 408
Opal- og brillantring af 18 kt. hvidguld
Opal- og brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med større sleben opalplade omkranset af talrige små hvide klare brillantslebne diamanter i to rækker, i alt 0.31 ct. Samlet carat er stemplet i ringskinnen. 1900-tallets anden halvdel.

Varunr: 6039559
SEK 7 614 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:20
SEK 476
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. hvidguld med prydet med brillantslebne diamanter udført i tre rækker, ialt ca. 0.17 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed SI. Ringstr. 52 Ø 16,5 mm. Vægt 0,9 g. Modelfoto

Varunr: 6041738

SEK 3 263 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
08:23
SEK 408
Herrering / Signetring af 8 kt. guld
Herrering / Signetring udført i 8 kt. guld, ca. 1960, Ringstr. Ø 21 mm. Vægt ca. 1,9 gram. Fremstår ubrugt.

Varunr: 6056533
SEK 2 719 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
10:03
SEK 544
House of Amber. Ti ringe af sterlingsølv. str. 55-56 (10)
House of Amber. Ti ringe af sterlingsølv. Str. 55-56. Samlet vægt 26,0 g. (10) Vejl. udsalgspris samlet 5.060 DKK/674 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. ...

Varunr: 6060429

SEK 2 719 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
10:10
SEK 952
House of Amber. Ring af forgyldt sølv, rav og emalje, ca. 6 g
House of Amber. Ring af forgyldt sølv med brun emalje. Prydet med cognac farvet rav. Ring str. 51/52. Vægt ca. 6 gram. Vejl. udsalgspris 2.350 DKK / 313 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Varunr: 5931336

SEK 1 360 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2021
10:37
SEK 408
Diamonds by Frisenholm. Ring med tzavoritter af 14 kt. hvidguld,
Diamonds by Frisenholm. Bred ring af 14 kt. rhodineret guld, prydet med tre rækker pavéfattede tsavoritter. Ringstr. 56 Ø 17,8 mm. Vægt 4,1 g.

Varunr: 5693199

10:43
SEK 544
Kranz & Ziegler Waves ring, 14 kt. guld
Kranz & Ziegler Waves ring, udført i 14 kt. guld, satineret overflade. Ring str. 17 mm. = str. 53. Vægt 3 gram.

Varunr: 6035258

SEK 4 079 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
11:38
SEK 408
Herrering af 8 kt. guld
Herrering / Signet Ring udført i 8 kt. guld, ca. 1960. Ringtr. Ø 19,75 mm. Vægt ca. 2,4 gram. Fremstår ubrugt.

Varunr: 6001133
SEK 2 991 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
11:38
SEK 680
12345...14»