Utropspris
12345»   Varor pr. sida   121 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Georg Jensen samling julepynt (8)
Georg Jensen samling julepynt best. af: 4 stk pynt samt 4 stk lysholderne, brugsspor, æsker medfølger. (8)

Varunr: 6253420
SEK 1 136 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-08-2022
18:12
SEK 710
Berkel. Vintage industrivægt
Berkel. Vintage industrivægt af forkromet metal. Aldersrelateret brugspræg; anløbninger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6254149
19:26
SEK 426
Tre Forlovelses-fingerbøl, 1800-tallet
Tre forlovelses-fingerbøl i sølv. Antageligt Sønderjyske ca 1830-1850, monteret med farvede sten-flusser. Nålepudset udsmykket med diverse Fremstår med let oprettelige skævheder og brugsspor. Vægt inklusiv flusser 10 gram. Alle med sølvstempler Denne type fingerbøl blev ofte brugt som ...

Varunr: 6253848
SEK 1 136 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2022
19:33
SEK 710
Mont Blanc skrivesæt model 104224 og 104227 i læderetui
Mont Blanc skrivesæt i læderetui. Fyldepen model 104224, ball point kuglepen model 104227, Star Walker, Dark Mystery. Snehætte med flydende emblem. Højpolerede, platinbelagte clips med individuelle, indgraverede serienumre. Materiale: Sølv+resin med platinbelagte fittings. Fyldepen: 14 k ...

Varunr: 6233554
SEK 8 521 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-08-2022
19:37
SEK 5 681
Mont Blanc & Liberty, fyldepenne (2)
Mont Blanc & Liberty, fyldepenne el. fountain pens - MB m/ Iridium MB spids & L m/ Liberty Iridium Extra spids samt cap m/ revne / mangler clips, L. 13,2 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor. (2)

Varunr: 6250562
SEK 1 136 DK, Odense, Kratholmvej 16-08-2022
19:43
SEK 497
Mont Blanc 254 fyldepen / fountain pen
Mont Blanc 254 fyldepen / fountain pen m/ Mont Blanc 14 ct spids L. 12,7 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. cap m/ dybe ridser m.m.

Varunr: 6250932
19:48
SEK 497
Montblanc 'Starwalker'. Fyldepen med spids af 14 kt. hvidguld, 8482
Montblanc 'Starwalker'. Fyldepen af sort resin, prydet med spids af 14 kt. hvidguld, art.nr.: 8482. L. 14 cm. Fremstår med lette håndteringsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.

Varunr: 6234182
SEK 3 408 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
19:59
SEK 2 414
Kaj C. Rasmussen. Håndskåret pibe, ubrugt
Kaj C. Rasmussen. Håndskåret pibe, ubrugt. Mærket Kaj C. Rasmussen Svendborg. L. 14 cm

Varunr: 6060366
SEK 2 840 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:14
SEK 2 272
Stjernekikkert
Stjernekikkert af messing på trefod af træ, mrk. 'Lunette pour l'observation de nuit', 1900-tallet. H. ca. 200 cm. Fremstår med brugsmærker, vaterpas og kompas fungerer ikke. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Primært til dekorationsbrug.

Varunr: 6254358
SEK 2 130 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:35
SEK 497
Kay Bojesen. Globeformet dobbelt salatskål (2)
Kay Bojesen. Globeformet dobbelt salatskål i form af delbar sæt salatskåle i drejet teaktræ, H. 12/24 cm, Ø 26 cm. Ene skål stemplet under bunden 'Kay Bojesen Copyright Denmark'. Fremstår som sæt, kanter drejet således, at skålene passer ind i hinanden, se foto. Fremstår med aldersrelateret ...

Varunr: 6247431
SEK 21 302 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
10:22
SEK 15 621
To reklamedåser og en kobbersi (3)
To reklamedåser, hhv. en stor fra 'Findus Frugtkonserves', H. 33 cm, og en mindre fra 'Norsk Fetsild', H. 10 cm, begge med hanke. Endvidere en stor kobberkande med sihuller i bunden. Fremstår med aldersrelateret patina / slitage. (3)

Varunr: 6254463
SEK 1 136 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
12:26
SEK 426
To rejsekameraer af mahogni m. tilbehør
To ældre rejsekameraer med hus af mahogni med beslag og mekanik af messing. Doppel-Anastigmat Terogonal, Rodenstock objektiv. Div. magasiner medfølger.

Varunr: 6235503
SEK 5 681 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
13:53
SEK 4 260
Danmarks Oldtid: Flinteøkse med orange patina, L. 23 cm
Danmarks Oldtid: Flinteøkse med orange patina der indikerer længere ophold i okker/jern holdigt jord, L 23. B. 4/6 cm.

Varunr: 6169484
SEK 7 101 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
14:55
SEK 5 681
Vægkonsol, æske, spilledåse og stand til taffelur (4)
Guldbemalet vægkonsol iform af en påfugl. h. 20.5 x 23.5 cm. Aflang æske beklædt med rødt stof l. 36 cm. Spilledåse/æske indlangt med messing h. 8.7 x 18.5 x 13 cm. Optræksnøgle medfølger. Virker tilsyneladende. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Stand af træ til standur/taffelur ...

Varunr: 6222213
SEK 2 840 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
17:10
SEK 1 420
Mikroskop med lysapparat (3)
Gammelt mikroskop, mærket Reichert, Wien, H. 50 cm, lysapparat mærket Schott Mainz KL 150B mm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten (3)

Varunr: 6220155
SEK 1 136 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
17:50
SEK 426
Vintage Mont Blanc fyldepen nr. 22 med æske (3)
Vintage Mont Blanc fyldepen nr. 22 med æske, forgyldt spids. L.13 cm. Der medfølger endnu en tom Mont Blanc æske. Alm. aldersrelateret stand.

Varunr: 6253703
SEK 1 704 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
18:07
SEK 497
Tintin - 'Tintin & Milou on ice', Ref. 44023 (2018)
Tintin - 'Tintin & Milou on ice', Ref. 44023 (2018). H. 26 cm. inkl antenner. Udført i oplag på 2000 stk. Ubrugt i emballage.

Varunr: 6246810
SEK 5 681 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
18:24
SEK 4 544
Tintin - 'Professors Calculus's Shark Submarine', Ref. 46402 (2017)
Tintin - 'Professors Calculus's Shark Submarine', Ref. 46402 (2017). L. ca. 26,6 cm. Nummeret eksemplar. Ubrugt i emballage.

Varunr: 6246811
SEK 1 420 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
18:24
SEK 1 562
Edition Atlas. Samling Tintin modelbiler (35)
Editions Atlas, Hergé. En samling Tintin modelbiler, i alt 35 stk. Fremstår i org. emballage. (35)

Varunr: 6246805
SEK 3 692 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
18:30
SEK 3 408
En samling på ni antikke apotekerkrukker (9)
En samling på otte antikke apotekerkrukker af træ, glas og porcelæn 1700/1800-tallet. H. 13-20 cm, Ø. 7-9 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, herunder afskallet maling og tørrevner. (9)

Varunr: 6254029
SEK 2 556 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2022
18:45
SEK 1 420
Tintin - 'Le Musée imaginaire de Tintin', 2017 (5)
Tintin - 'Le Musée imaginaire de Tintin', 2017, bestående af; Fem figurer. Nummeret eksemplarer. I org. emballage. (5)

Varunr: 6246807
SEK 7 101 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
18:55
SEK 4 544
Tintin - 'Lisez Tintin Collection', 2016 (7+3)
Tintin - 'Lisez Tintin Collection', 2016, bestående af; Syv figurer. Udført i oplagt på 2000 stk. 3 div. Tintin effekter medfølger. I org. emballage. Certifikater medfølger. (7+3)

Varunr: 6246808
SEK 5 112 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
19:00
SEK 3 408
Uffe Ellemanns fodboldtørklæde fra 1992
Uffe Ellemanns fodboldtørklæde fra 1992. Det tørklæde Uffe Ellemann bar da han kom med sit ikoniske udsagn: If you can't join them, beat them'. Tørklædet er forsynet med Uffes signatur. der medfølger et VHS bånd af en TV-optagelse, hvor tørklædet over drages af Uffe Ellemann.

Varunr: 6254087
SEK 4 544 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2022
19:00
SEK 3 408
Georg Jensen. Golden Christmas. Elektrisk Lyskæder (28)
Georg Jensen. Golden Christmas. Elektrisk Lyskæde bestående af 22 lys fordelt i fire æskerr, transformer samt lysenhed til lyseholder, samt to æsker med juleuroer. (28)

Varunr: 6251336
SEK 1 420 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2022
19:20
SEK 497
Omega, Ronson m.fl. En samling lommeure af sølv, ligther, fyldepenne, armbåndsure mm. (12)
Omega, Ronson m.fl. En samling lommeure af sølv, lighter, fyldepenne, armbåndsure mm. bestående af: To herrelommeure i urkasser af sølv, hvoraf ét af mærket Omega med hvid skive, sorte romertal og visere, separat sekundviser samt mekanisk urværk med manuelt optræk. Ca. 1900. En Ronson lighter...

Varunr: 6252591
20:01
SEK 994
Stor afrikansk anefigur, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Fang stil (Cameroun / Gabon). Højde 56 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende ...

Varunr: 6230475
SEK 9 941 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
20:10
SEK 7 101
Samling lokkefugle, 1900-tallet
Samling lokkefugle, 1900-tallet. Af bemalet træ. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6255153
SEK 4 260 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:13
SEK 2 272
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ, bemalet med hvid kaolin, monteret med bast. Gabon. Fast monteret på stand i metal. Højde 59 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig ...

Varunr: 6230473
20:20
SEK 7 101
Fem ølkasser, Carlsberg og Tuborg (5)
Fem ølkasser, Carlsberg og Tuborg. H: 36, B: 45, D. 31 cm. Fremstår med brugsspor, afskalning og slidtage. (5)

Varunr: 6254672
SEK 1 136 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
20:23
SEK 497
Stor afrikansk dansemaske, udskåret i træ, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ. Zaire (Den Demokratiske Republik Congo). Bemærk skrift med hvid inde i masken: 2010, H ’krone’ DK, Zaire – Zimba. Højde 25 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, ...

Varunr: 6230465
SEK 8 521 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
20:25
SEK 5 681