Utropspris
1234»   Varor pr. sida   99 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samling indrammede kakler (5)
Samling kakler med motiver, indrammede, 28,5x16 cm. 15x15 cm. 14,5x14,5 cm. 16,5x16,5 cm. 28x41 cm. Flere med skader og revner. (5)

Varunr: 6231447
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 03-07-2022
16:42
SEK 493
Broderi med Det store danske Rigsvåben
Broderi med Det store danske Rigsvåben. Indrammet bag glas. 43 x 53,5 cm. (52 x 63 cm.)

Varunr: 6231168
SEK 1 128 DK, Kolding, Platinvej 03-07-2022
17:15
SEK 423
Vintage rejsekuffert
Vintage rejsekuffert af bemalet træ og lærred, med hanke af læder. L. 100 cm. Aldersrelateret slitage.

Varunr: 6202716
SEK 1 409 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
18:37
SEK 705
Mont Blanc skrivesæt model 104224 og 104227 i læderetui
Mont Blanc skrivesæt i læderetui. Fyldepen model 104224, ball point kuglepen model 104227, Star Walker, Dark Mystery. Snehætte med flydende emblem. Højpolerede, platinbelagte clips med individuelle, indgraverede serienumre. Materiale: Sølv+resin med platinbelagte fittings. Fyldepen: 14 k ...

Varunr: 6223112
SEK 8 456 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
18:44
SEK 5 919
Samling nøddeknækkere (8)
Samling nøddeknækkere. Fire af metal og fire af træ deriblandt Bismarck. Fremstår med brugsspor. (8)

Varunr: 6206142
SEK 3 664 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
19:20
SEK 2 537
Samling proptrækkere mm (11)
Samling på 7 proptrækkere samt 4 oplukkere. To Mogens Ballin proptrækkere, Just Andersen og Mærsk oplukker. Brugsspor. (11)

Varunr: 6205900
19:50
SEK 2 114
Et firesiders fortroligt håndskrevet brev fra Statsminster Thorvald Stauning vedr Grundloven samt storpolitiske forhold. (3)
Et håndskrevet fire siders meget personligt brev på Statsministeriets brevpapir fra Statsminister Th. Stauning, Omhandlende vigtigheden af en folkeafstemning om den nye Grundlov den 23. maj 1939. Brevet indeholder desuden beskrevne interne forhold i Rigsdagen samt hentydninger der kan relatere ...

Varunr: 6228319
SEK 2 114 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
19:54
SEK 916
Koksspand af messing og zink, 19. årh.
Koksspand af messing og zink, udbanket dekoration i form af bl.a. våbenskjold flankeret af hest og løve. H. inklusiv hank 52 cm. Fremstår patineret og med brugsspor henset til oprindelig funktion, heriblandt gennemslidninger af zinkforing.

Varunr: 6219048
SEK 5 638 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-07-2022
20:10
SEK 2 537
Rundt metalskilt Ø. 51 cm.

Varunr: 6012812
20:19
SEK 1 409
Frimærkeautomat af rødlakeret metal
Frimærkeautomat af rødlakeret metal. H. 62 cm. Fremstår med brugsspor og buler, nøgle medfølger ikke.

Varunr: 6231427
20:23
SEK 1 832
S.T. Dupont 'Montparnasse'. Fyldepen med spids af 18 kt. guld - boks + cert. 1989
S.T. Dupont 'Montparnasse'. Fyldepen af laque de chine og forgyldte detaljer, prydet med spids af 18 kt. guld, L. 14 cm. Medfølges af boks, tre blækpatroner samt certifikat fra 1989. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.

Varunr: 6230856
SEK 4 228 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:25
SEK 3 383
Jens Harald Quistgaard. Isspand af massivt wenge
Jens Harald Quistgaard. Isspand af massivt wenge med låg, indsats af plast. Stemplet Wenge, Dansk Designs, IHQ Denmark. H. 24 Ø 29 cm.

Varunr: 6231701
SEK 2 819 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-07-2022
20:42
SEK 2 537
Nasa foto Apollo 11 View of earth.
Nasa foto fra 17 juli 1969, Apollo 11 View of earth. Manned spacecraft center Houston, Texas, Beskrivelse på bagside. Foto er fremkaldt på Kodak papir - paper 24 x 19 ( 37 x 30)

Varunr: 6205435
SEK 4 228 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-07-2022
11:26
SEK 3 101
Lego. Maersk Line Triple-E. Containerskib nr. 10241
Lego. Maersk Line Triple-E. Containerskib nr. 10241. Fremstår ubrugt i original emballage (kun kassen er brudt). Fejl og mangler kan forekomme, men det antages at alle poser er der.

Varunr: 6231827
SEK 2 819 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-07-2022
17:20
SEK 1 409
Samling modelbiler, Hergé TinTin, Majorette, Corgi, Revell (6)
Samling modelbiler, bestående af: Editions Atlas. Hergé / Tintin 'Lancia Aurelia 1953' 'Ford T, Congo' 'Red Rocket in The Cigars of the Pharaoh' i æsker. Majorette 3000, 'Landcruiser'. Corgi, en 'Mercedes Bonna Ambulance', nr. 406, i æske. Revell, en 'Farrari Testarossa' 8609, i æske. Fremstår ...

Varunr: 6221556
SEK 1 409 DK, Aalborg, Nibevej 04-07-2022
18:18
SEK 493
Tre 'Atlas Editions' modelbiler, Nimbus, Jaguar, Jeep (3)
Tre modelbiler, bestående af: Atlas Edition, Classic Sports Cars 'Jaguar E-type', skala 1:43 i æske på sokkel. Classic Motoerbikes 'Nimbus Luxus 1937' skala 1:24 i æske på sokkel. 'Jeep Willys MB', skala 1:43, uden kasse på sokkel. Fremstår med brugsspor. (3)

Varunr: 6221557
18:27
SEK 423
Stort Carlsberg lysskilt 'That calls for a Carlsberg, brewing perfection since 1847' (6)
Stort Carlsberg lysskilt 'That calls for a Carlsberg, brewing perfection since 1847' med metalbeslag bestående af følgende fem sektioner 'That calls' ca. H. 47, B. 253, D. 19, 'for a' ca. H. 47, B. 124, D. 19, 'Carlsberg' ca. H. 100, B. 275, D. 19, 'brewing' ca. H. 47, B. 249, D. 19, 'perfection'...

Varunr: 6201069
SEK 28 188 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2022
18:35
SEK 12 685
Pibesamling
Pibesamling. Samling i kasse med piber, bl.a Stanwell, Erik Nørding, BBB,Petersons (sølvmontering) m.m. samt lidt tilbehør m.m.

Varunr: 6226984
SEK 5 638 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-07-2022
18:38
SEK 4 228
Samling ældre blikdåser.(10)
Samling ældre blikdåser bestående af1 Marks & Spencer 'Family Biscuits' H. 10 cm, 26,5 cm x 19 cm1 Jensen & Møller med Livgarden H. 13 cm, 23 cm x 22 cm1 Droste´s Cacao H. 16 cm1 rød Blikkasse H. 18 cm, 28 cm x 18 cm2 ottekantede Dåser dekoreret med gule/blå Blomster H. 13 cm1 rund Tobaksdåse ...

Varunr: 6211176
SEK 1 691 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-07-2022
18:48
SEK 846
3 stk. sekstanter af metal / messing i trækasser. Replicaer (3)
3 stk. Sekstanter udført af messing / metal, liggende i trækasser. Dekorationsgenstande. Fremstår nye og ubrugte. (3)

Varunr: 6211267

SEK 2 255 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-07-2022
19:00
SEK 1 409
Cartier 'Trinity'. Kuglepen
Cartier 'Trinity'. Kuglepen, satineret overflade, prydet med forgyldte detaljer, L. 13,7 cm. Fremstår med brugsspor, trænger til ny blækpatron. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.

Varunr: 6230844
SEK 1 973 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
19:20
SEK 1 409
Cartier 'Diablo'. Fyldepen med spids af 18 kt. hvidguld
Cartier 'Diablo'. Fyldepen med 'gummi'-overflade, prydet med spids af 18 kt. hvidguld. L. 14 cm. Fremstår med brugsspor, overflade med slid. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.

Varunr: 6230855
SEK 3 383 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
19:24
SEK 2 678
Væglampet i forgyldt træ, 1800-tallet
Væglampet i udskåret træ udført som en fakkel med kanneleret skaft, top og vægholder med akantusblade, formentlig senere forgyldning, antagelig1800-tallet. H. 61 cm. Fremstår med spredt afskalning på forgyldning.

Varunr: 6229983
SEK 1 409 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
19:34
SEK 1 128
Märklin. Samling lokomotiver, vogne, skinner m.m.
Märklin. Samling lokomotiver, vogne, skinner m.m. Heriblandt lokomotiv HO 3066, HO 3065, 8805, to stk. nr. 89028, to stk. HO 3031, HO 3090, TM 800, HO 3005 og SE 800. Hertil kasser med vogne, skinner og andet tilbehør. Fremstår med almindelige aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6231016
SEK 4 228 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2022
19:54
SEK 1 057
Stor afrikansk anefigur, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Fang stil (Cameroun / Gabon). Højde 56 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende ...

Varunr: 6230475
SEK 9 866 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2022
SEK 7 047
Montegrappa 'Ettore Bugatti'. Kuglepen af blå lak og forgyldt metal
Montegrappa 'Ettore Bugatti'. Kuglepen af blå lak og forgyldt metal, L. 14 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.

Varunr: 6205243
SEK 2 537 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
SEK 1 973
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ, bemalet med hvid kaolin, monteret med bast. Gabon. Fast monteret på stand i metal. Højde 59 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig ...

Varunr: 6230473
20:10
SEK 7 047
Stor afrikansk dansemaske, udskåret i træ, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ. Zaire (Den Demokratiske Republik Congo). Bemærk skrift med hvid inde i masken: 2010, H ’krone’ DK, Zaire – Zimba. Højde 25 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, ...

Varunr: 6230465
SEK 8 456 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2022
20:15
SEK 5 638
Montblanc 'Starwalker Midnight Black'. Fyldepen med spids af 14 kt. hvidguld
Montblanc 'Starwalker Midnight Black'. Fyldepen af sort resin, prydet med spids af 14 kt. hvidguld. L. 14 cm. Medfølges af etui samt uudfyldt garantihæfte. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.

Varunr: 6197745
SEK 4 228 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
20:18
SEK 3 383
Afrikansk Anefigur, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ med rester af hvidt pigment. Songye stil. (Den Demokratiske Republik Congo). Højde 65 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig ...

Varunr: 6230468
SEK 11 275 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2022
20:20
SEK 8 456