Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Sköld
SKÖLD, 1900-talets första hälft, "Tors strid med jättarna" (efter M E Winges målning), i gjutningen märkt G E samt 1890, patinerad brons, ca 70x50 cm
Varunr: 5281780
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
10:34:00
Se mer
Snöskor
SNÖSKOR, 1 par, böjträ samt råhud, 1900-talets början, etikettmärkta LL. Bean, längd ca 125 cm
Varunr: 5281786
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
11:02:00
Se mer
Et par vognlygter af lakeret metal (2)
Et par vognlygter af lakeret metal og messing med kantet lampehus og facetslebne glas. 1900-tallets begyndelse. Senere omlakeret og monteret til el, H. 66 cm. To nyere monteringsholdere medfølger.(2)
Varunr: 5282435
SEK 1 123 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
11:14:21
SEK 632
Lysskilt, BG Bank, 20 årh
Lysskilt, BG Bank, 20 årh. Brugsspor, bl.a. pletter og mindre skrammer. H. 67. B. 67. D. 11 cm.
Varunr: 5278562
SEK 1 123 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
12:50:00
SEK 491
Tratt till fonograf
TRATT TILL FONOGRAF, 1900-talets början, mässing, längd 75 cm
Varunr: 5281843
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
13:28:00
Se mer
En samling elefanter og næsehorn af udskåret træ og keramik. (12)
En samling elefanter og næsehorn af udskåret træ samt siddende elefant af keramik. 1900-tallet. H. 5-16 cm. Afslag/mangler på stødtænder. (12)
Varunr: 5240132
SEK 2 106 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
13:45:00
SEK 1 053
Marokkanische Kamelknochen Vase
Marokkanische Vase gefertigt aus Kupfer und Messing, besetzt mit Mosaiken aus Kamelknochen. Mitte 20. Jahrhundert. Maße ca.: 51 x 22 cm. In einer Kartusche fehlen die Mosaike. Die Vase befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 5249238
SEK 2 615 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
16:15:00
SEK 418
Stor Buddha af bronze, 1900-tallets 2. Halvdel
Stor Buddha af forgyldt og patineret bronze, 1900-tallets 2. Halvdel. H. 64 cm.
Varunr: 5284075
SEK 5 616 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
16:25:00
SEK 2 808
Samling guld/platin plader/cder fra Elap Music (9)
Samling guld/platin plader/cder fra Elap Music, heriblandt platinplade af Laus Høybyes for Krummesangen, platinsingel af Laus Høybye, guldcd af Povl Kjøller, Kaj og Andrea guldcd m. fl. Envidere to VHS film, heriblandt Caspar og Jurassic Park. Variable mål: 48x30 cm til 57x46 cm. Kaj og Andrea ...
Varunr: 5285171
SEK 2 527 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
18:29:00
SEK 491
En samling på 17 diverse strygejern af messing. (17)
En samling på 17 diverse strygejern af messing. 1800-tallet. varierende L. 14 - 18 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærker. (17).
Varunr: 5276960
SEK 1 404 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
18:43:00
SEK 632
Fotpall i form av Tax
DIMITRI OMERSA & CO, fotpall, inköprt på Frima Svenskt Tenn, i form av tax, längd 78, höjd 45 cm
Varunr: 5281975
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
19:10:00
Se mer
En samling på 18 diverse strygejern af messing. (18).
En samling på 18 diverse strygejern af messing. 1800-tallet. varierende L. 11.5 - 18 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærker. (18).
Varunr: 5276964
19:40:00
SEK 772
Æske af palisander, med sølv indsats,
Æske af palisander, med sølv indsats, Stemplet Sterling AS Denmark. L. 14,5 B. 10,5 H 4 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5282964
SEK 1 123 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:41:00
SEK 772
Fossil
FOSSIL i form av ammoniter, 2 st delvis frilagda samt slipade och polerade, total höjd ca 41 cm
Varunr: 5282009
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
19:44:00
Se mer
P. Wulff cigarer skilt
P. Wulff cigarer skilt. Bemalet glas i ramme. 25 x 194 cm. Med aldersrelaterede brugsspor
Varunr: 5283941
SEK 1 685 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:51:00
SEK 421
Russisk ikon, æggetempera på træ, Gudsmoder af Tikhvin, begyndelsen af 1800-tallet
Russisk ikon, æggetempera på træ, Gudsmoder af Tikhvin, begyndelsen af 1800-tallet. Mål ca.: 24 x 29 cm, Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor og små afslag.
Varunr: 5247067
SEK 13 598 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
20:00:00
SEK 6 799
Bricka i plåt
BRICKA, plåt, 1800-tal, bemålad i rött med motiv av man med säckpipa, mått ca 53x42 cm
Varunr: 5282053
20:28:00
Se mer
Champagnekylare
CHRISTOFLE, champagnekylare, med insats upptill, nysilver, art deco, Paris, Frankrike, med hänklar, dekor av ränder, ägarmonogram, märkt undertill 1573403, höjd ca 35, höjd 19,5, diameter 18 cm
Varunr: 5282112
21:27:00
Se mer
Chevrolet Bel Air, Figur / Kühlerfigur, Metall, 1960er Jahre
Chevrolet Bel Air, Figur / Kühlerfigur, Metall, 1960er Jahre. Kühlerfigur von Chevrolet Bel Air in Form eines Flugzeugs, L.37cm, B.27cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer.
Varunr: 5254584
SEK 3 138 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:31:00
SEK 628
George Petty, Nash, Figur / Kühlerfigur, Metall, 1950er Jahre
George Petty für Nash, Figur / Kühlerfigur, Metall, 1950er Jahre. Kühlerfigur als fliegende Göttin, auf dem rechten Flügel signiert, L.32,5cm, B.18cm, altersgemäße Gebracuhs- und Reibespuren, partiell Kratzer.
Varunr: 5254583
SEK 4 707 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:32:00
SEK 2 354
Kotronic, jukeboks, model 'J.B. 1001', træ og plast
Kotronic, jukeboks, model 'J.B. 1001', træ og plast. Trækorpus med plasticdekoration, jukeboks med cd-afspiller og radio, H. 101 cm, B. 53 cm, D. 29 cm, fremstår med lette brugs- og slitagespor, enkelte ridser og afslag. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5247414
SEK 5 230 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:41:00
SEK 2 615
Reklame/neonreklame/reklameskilt, 'Kölnisch Wasser 4711', plast og metal, 1970'erne
Reklame/neonreklame/reklameskilt, 'Kölnisch Wasser 4711', plast og metal, 1970'erne. H. 154 cm, B. 70 cm, D. 11,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, enkelte ridser og lakslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5247412
SEK 8 891 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:51:00
SEK 4 446
Cross pennor
CROSS, 4 st., pennor i askar, 2 reservoarpennor och 2 kulspetspennor, silver/guld finish
Varunr: 5283365
SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 28-03-2019
10:50:00
Se mer
Fältväska
PORTÖR 1900-talets första hälft, i litograferad plåt, längd ca 25 cm
Varunr: 5283371
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
11:10:00
Se mer
Champagnekylare
CHAMPAGNEKYLARE, 1900-talets mitt, nysilver, höjd ca 25 cm
Varunr: 5283395
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
12:06:00
Se mer
Jakthorn
JAKTHORN, 1900-talets första hälft, mässing, med dekorativa snoddar, längd ca 30 cm
Varunr: 5283406
12:28:00
Se mer
Espressomaskine fra Stefano Ugolini, Italien, anden halvdel af 1900-tallet
Espressomaskine fra Stefano Ugolini, Italien, anden halvdel af 1900-tallet, messing/kobber/træ. Elektrisk kaffemaskine med bakke, trægreb. Betegnet: Stefano Ugolini. Mål ca. H. 65 cm. Dokumenter medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Apparatet er ikke blevet kontrolleret.
Varunr: 5231729
SEK 4 707 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
12:47:03
SEK 3 138
Hummergafflar
HUMMERGAFFLAR, 11 st, nysilver, med grevliga ätten Kallings familjevapen ingraverat, längd ca 16 cm
Varunr: 5283421
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
13:06:00
Se mer
Votivtavla
VOTIVTAVLA med en kalvariegrupp, 1700-talets slut, målad på spegelglas (kvicksilverfolierat), ca 20x10 cm
Varunr: 5283461
14:34:00
Se mer
Gnistskydd
GNISTSKYDD samt BRASSUTENSILIER 2 dlr, 1900-talets mitt, mässing och järn, total längd på skyddet ca 101 höjd 61 cm, stället med utensilier ca 74 cm högt
Varunr: 5283465
14:42:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6  >>