Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samling børnebøger i kasser (ca. 250)
Stor samling børnebøger i kasser. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, samt håndteringsspor. (ca. 250)
Varunr: 5427358
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
12:59:44
SEK 432
Kimmidoll collection, fire figurer(4)
Samling Kimmidoll figurer udført i polyresin, bestående af Yua og Nami figurer samt limited edition ' Natsuyo brave' og 'Chisato Resourcefull' figurer. Alle fire i ubrudt original emballage. H. incl emballage 17-24 cm. Emballage med brugsspor. (4)
Varunr: 5423742
13:32:43
SEK 432
Navneklude og klokkestreng (3)
Broderet indrammet navneklud h. 66 x 71 cm, broderet indrammet navneklud h. 43 x 43.5 cm. Klokkestreng h. 130 cm incl. montering (3)
Varunr: 5414705
SEK 1 151 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
13:51:00
SEK 432
Figur af Marilyn Monroe af bemalet plast
Figur af Marilyn Monroe af bemalet plast. H. 54 cm. B. ca. 25 cm. Fremstår med revner, afslag og misfarvning samt brugsspor.
Varunr: 5441313
SEK 1 439 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
14:06:25
SEK 576
Bogpressere, støbejern & træ (3)
Bogpressere, støbejern & træ (bøg & eg) Brugsspor og alderspatina. Mål ca. H. 34. 38 x 32 cm. , L. 70 x H. 62 x Tyk. 10 cm. (3)
Varunr: 5440695
SEK 1 439 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
14:18:00
SEK 648
Bulgarsk ikon forestillende Jesu dåb, af nyere dato
Bulgarsk ikon forestillende Jesu dåb i floden Jordan, tempera på træ. Af nyere dato. 28 x 21 cm. Ikonens motiv er malet efter original ikon fra Klosteret Skt. Ivan of Rila (Rila Monastery), Bulgarien.
Varunr: 5411775
SEK 1 151 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
15:14:00
SEK 504
Stereskop / stereoscope, 1900-tallets begyndelse
Stereoscope, 3-dimensionelt billedapparat/stereoscope, billeder fra Rom. Tidlig 1900-tallet. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5413080
16:02:00
SEK 432
Engelsk tantalus, 1900-tallets begyndelse
Engelsk tantalus af egetræ med beslag af metal, med tre karafler, 1900-tallets begyndelse. Nøgler medfølger. H. inkl. hank 31 cm, L. 34 cm, B. 12 cm. Dertil tre sølvplaketter, hhv. Sherry, Cognac og Gin. Stemplet 925 Denmark. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, enkelte minimale afslag på ...
Varunr: 5441530
SEK 2 158 DK, Kolding, Trianglen 21-09-2019
16:04:47
SEK 1 007
Emaljeskilt. Stjernens øl og mineralvande
Emaljeskilt.' Stjernens Øl og Mineralvande', tegnet af Sven Henriksen (1890-1935). H. 70 cm B. 50 cm. Fremstår med rustpletter i udkant af motiv, enkelte afslag på kant, stjerner i emalje nederst. Litteratur: John Juhler Hansen, 'Gadens Blikfang', afbildet og omtalt.
Varunr: 5441049
SEK 7 195 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:50:00
SEK 10 360
Gussform, Schwan
Gussform, Schwan Bronze, Negativform mit Scharnieren. Maße: H. 22, L. 26, B. 20 cm altersgemäßer Zustand.
Varunr: 5419919
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
17:50:00
SEK 429
Zwei alte Lampen/ Seippel Grubenlampe/ Wigan Bulkhead
Zwei alte Lampen/ Seippel Grubenlampe/ Wigan Bulkhead Metalllkorpus mit Henkel und grünem/ rotem/ weißem Glas von Wilhelm Seippel Gruben- und Sicherheitslampen Bochum; Gusslampe zur Fixierung an der wand von The Wigan S African Pat 1992 Dutch Pat 81768, British Pat 499164 Maße Henkellampe: H....
Varunr: 5430776
17:55:00
SEK 429
Putten/ Engel (3)
Putten/ Engel (3) goldfarbig angemalte Keramik und Holzskulpturen (2), Halbseitig ausgeformt, zur Anbringung an der Wand, Maße großer Engel: H. 20, B. 14, T. 5 cm altersgemäßer Zustand, Golfarbe stellenweise abgeschliffen.
Varunr: 5411061
18:00:00
SEK 429
Antike Hostieneisen/ Oblateneisen/ Waffeleisen (4)
Antike Hostieneisen/ Oblateneisen/ Waffeleisen (4) Gusseisen mit diversen Negativmustern in den Pfannen. Maße: L. 34-75 cm; Pfanne: Ø 9-14 cm. altersgemäßer Zustand.
Varunr: 5428501
18:10:00
SEK 429
Konvolut / Sammlung Wachsorden Siegel deutscher Kaiser und Koenige mit Buch
Konvolut / Sammlung Wachsorden Siegel deutscher Kaiser und Koenige mit Buch sehr umfangreiche Siegelsammlung in sechs Boxen, alle beschriftet, offenbar vollständig. Geringe Gebrauchspuren, Kellergeruch.
Varunr: 5416950
SEK 2 680 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
18:20:00
SEK 482
Gussform, Bronze
Gussform, Bronze Negativform eines Korbgeflechts, fehlende Fixierungsstifte Maße: H. 10, Ø 18 cm. altersgemäßer Zustand, sichtbare Gebrauchsspuren
Varunr: 5419889
18:20:00
SEK 429
Jolly Bank, par mekaniske sparrebøsser (2)
Par mekaniske sparebøsser af bemalet støbejern, mrk. Jolly Nigger Bank. Pat. Nar 14´82. H. ca. 18 cm. Fremstillet hos The Shepard Hardware Manufacturing Company i Buffalo, New York. Første halvdel af 1900-tallet. Fremstår med afslag af bemaling; ene eksemplar med løse øjne og tung. Litt.: ...
Varunr: 5441131
SEK 2 158 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
18:32:00
SEK 1 583
Stjernekikkert
Stjernekikkert model 70076 telescope. Focus Length 700 mm, Diam 76 mm med coated lens. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5440655
18:54:00
SEK 504
Modell Schiff/ Segelschiff/ Großsegler
Modell Schiff/ Segelschiff/ Großsegler mit Kanonen bewaffnetes Modell, aus Holz gefertigt, Details aus Metall und Segel aus Stoff, inklusive Modell-Stütze. Maße: H. 46, L. 62, B. 14cm. altersgemäßer Zustand, kleine Abbruchstellen/ lose Elemente.
Varunr: 5399651
SEK 1 286 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:10:00
SEK 429
En samling hollandske fliser, blomster og hvide, 19.-og 20. årh.(42)
En samling hollandske fliser: 20 stk. blomster i skråstillet firkant, hjørner med arabesker. Samt 22 stk. hvide. Varierende mål. Fremstår med små afslag, krakeleringer, samt flere med afslebne kanter(42)
Varunr: 5371470
SEK 4 029 DK, Kolding, Trianglen 21-09-2019
19:15:00
SEK 504
Alte Werkzeuge diverser Marken (4)
Alte Werkzeuge diverser Marken (4) Bestandteile zwei Handbohrer, eine Poliermaschine der Marke Festo und ein Kompaktspanner der Marke Kopal. Maße kleiner Handbohrer: L. 38 cm. altersgemäßer Zustand, reichlich Gebrauchsspuren, verschmutzter Zustand.
Varunr: 5402374
19:30:00
SEK 429
Konvolut Elefanten (5)
Konvolut Elefanten (5) gefertigte Figuren aus glasiertem Alabaster (2), Bronze, Stein, überzogenem Resin. Maße Bronze-Elefant: H. 12, Ø 5 cm. Gebrauchsspuren vorhanden, Bruchstellen, Kratzer, Bestoßungen.
Varunr: 5430257
19:30:00
SEK 429
Louis Vuitton. Vintage Kuffert, Stratos 80
Louis Vuitton. Stratos 80 Vintage kuffert i monogram kanvas, med besætninger af kernelæder, samt hardware af forgyldt metal. Med lynlåslukning. Indvendigt med et stort rum, 2 sidelommer samt 2 spænder. H. 26,5, B. 80, D. 51 cm. Fremstår med brugsspor samt delvist renoveret, heriblandt nyt indre...
Varunr: 5426858
SEK 31 656 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:41:00
SEK 3 741
By Fogstrup. Læder elefant
By Fogstrup. Elefant betrukket med sort læder, ører og fodsåler af ruskind. H. 44, L. 86 cm.
Varunr: 5426880
SEK 4 317 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:54:00
SEK 791
Ikonen, Repliken auf Holz (2)
Ikonen, Repliken auf Holz, bestehend aus: Erzengel Raphael, mittelalterliche Darstellung, Maße ca.: 34 x 53 cm, 22 x 42 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen. (2)
Varunr: 5428897
19:55:00
SEK 429
Repliken Neuzeitlicher Metall Schwerter (2)
Repliken Neuzeitlicher Metall Schwerter (2) Metallschwerter, Serpentinengriff-Schwert hergestellt in Spanien, Kreuzgrif-Schwert ungewisser Herkunft, Repliken neuzeitlicher europäischer Schwerter. Maße: L. 75 - 87 cm Gebrauchsspuren vorhanden viele Kratzer und Stoßmerkmale.
Varunr: 5419939
SEK 2 144 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
20:10:00
SEK 429
Georg Jensen, samling juleskeer (32)
Georg Jensen samling juleskeer bestående par: 1976, 1978, 1984, 1986, 1988, 1982, 1986, 1992, 1994, 1995, 1997, 1999, 2001. Samt fire løse skeer1980, 1957, 1974, 1972 og en uden nummer. Parret fra 1994 ligger i originale æske, andre effekter ligger i plastik pose, ubrugt. (32)
Varunr: 5438518
SEK 7 195 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
20:15:00
SEK 4 029
Zehn Steine und Halbedelsteine (10)
Zehn Steine und Halbedelsteine. Konvolut bestehend aus insgesamt zehn Steinen und Halbedelsteinen, davon zwei Paar Halbedelsteine als Buchstützen und sechs Gesteinsplatten mit rückseitiger Aufhängung, H.7,5-18cm, B.11-25cm, T.1,2-6cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibspuren. (10)
Varunr: 5378690
SEK 1 072 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:27:00
SEK 482
Window Mannequin Dior / Novita / Liane blond
Window Mannequin Dior / Novita / Liane blond. Original shop window underwear mannequin by Dior, 1950s. The figure is cast of plaster and treated with polychrome paint. Approx. dimensions: H 88 cm, W 20.5 cm, D 15 cm. The figure is in a condition commensurate with age with patina, wear and...
Varunr: 5440851
SEK 10 720 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
20:42:00
SEK 2 412
Samling platter og medaljer (7)
Samling platter og medaljer bestående af: Ældre herre af bronze 19 x 17 cm, Kvindeportræt i støbejern 22,5 x 16 cm, Mindeplatte fra Anden Verdenskrig af messing 10 x 14 cm, Kvinde ved en rokke af messing Ø 10 cm, Dante og Beatrice 13 x 10,5 cm, to medaljer Ø 8 cm. (7)
Varunr: 5434032
SEK 4 317 DK, Herning, Engdahlsvej 21-09-2019
20:57:00
SEK 432
Shuraki. Samling japanske figurer (11)
Samling japanske figurer af plastmateriale heriblandt fra Shuraki mm., forestillende 11 kvindefigurer med diverse dragter og dertilhørende våben, stående på små baser. H. 12-25 cm. (11) Se også lot. nr. 5423950, 5423955, 5423956, 5423958, 5423960. Det japanske Shuraki er et multimedieprojekt og...
Varunr: 5423959
21:30:00
SEK 576
 1 2 3 4 5 6 7  >>