Utropspris
12345...12»   Varor pr. sida   341 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Royal Copenhagen / Aluminia, Tranquebar. Servicedele af fajance. (53)
Royal Copenhagen / Aluminia, Tranquebar. Servicedele af fajance best. af: 1 terrin nr. 919 L. 8 cm. (1 sort.), 1 bonbonnière i form af and nr. 3043/1058 (1 sort.), 1 sauceskål nr. 2391 (1 sort.), 1 skål nr. 934 Ø 21 cm (1 sort.), 1 lysestage nr. 1796 (1 sort.), 7 tallerkner nr. 948 (7 x 1 sort. 1...

Varunr: 6225952
SEK 2 255 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
17:05
SEK 1 832
Christian Frederik Heise. Par kandelabre (2)
Christian Frederik Heise. Par kandelabre, H. 15,5 cm. B. 26,5 cm. Stemplet tretårne, CFH. Begge er udfyldte. Vægt 930 gram. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6230203
SEK 2 819 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
18:33
SEK 916
Morter i messing 1800-tallet (2)
Morter i messing med tilhørende pistel h. 17 cm. Ø14 cm. Med aldersrelaterede brugsspor (2)

Varunr: 6196957
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
19:02
SEK 423
En samling bestik af tre-tårnet sølv, 1253 gram (26)
Tretårnet sølvbestik i forskellige mønstre bestående af: 7 gafler, 11 spiseskeer, 7 diverse skeer samt 1 sovseske. 14 dele med indgraveringer/monogram. Vægt ca. 1253 gram (26)

Varunr: 6176363
SEK 6 483 DK, Kolding, Platinvej 03-07-2022
19:10
SEK 5 074
Fransk kirkestage af forgyldt bronze
Fransk kirkestage af messing med tre lysarme, en porcelænsblomst samt kornaksel, drue, blad og blomster udformning. H. 35 cm. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6228357
SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
19:15
SEK 423
Tretårnet sølvbowle mrk J. Holm
Tretårnet sølvbowle mrk J. Holm. Glat korpus fire organisk formede ben adskilt af drueklaser. stemplet 1928. H 11,5 cm. Ø 20,5 cm. Vægt 470 gram. Fremstår med inskription under bunden samt aldersvarende brugsspor.

Varunr: 6229212
SEK 1 973 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
19:23
SEK 1 691
Horsens Sølvvarefabrik, Carl M. Cohr m.fl. Samling serveringsspader med skafter af sølv (12)
Horsens Sølvvarefabrik, Carl M. Cohr m.fl. Samling serveringsspader med skafter af sølv, udført i diverse mønstre, bl.a. 'H. C. Andersen', 'Kent', 'Gratie' og 'Regent', heriblandt desuden et fiskeserveringssæt. L. 15,5-21 cm. Samlet vægt ca. 890 g. Fremstår med brugsspor, to dele med afstand ...

Varunr: 6227176
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:23
SEK 775
A. Michelsen. Et par dækketallerkener af sterling sølv. (2)
A. Michelsen. Et par dækketallerkener af sterlingsølv, ligeknækket fane med svungen og profileret kant. Ø. 27,5 cm. Københavnerstemplet, anno 1939-1940 samt Michelsen 925 S. Samlet vægt: ca. 1270 gram. Fremstår med brugsspor, heraf ridser. (2)

Varunr: 6176310
SEK 9 020 DK, Kolding, Platinvej 03-07-2022
19:25
SEK 7 047
Hans Hansen, 'Arvesølv nr. 5', middagsknive med skafter af sterlingsølv (6)
Hans Hansen, 'Arvesølv nr. 5', seks middagsknive med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål. L. 22 cm. Samlet vægt ca. 458 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6199952
SEK 1 973 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:30
SEK 1 339
Peruviansk fad af sterlingsølv, 1900-tallet
Peruviansk fad af hammerslået sterlingsølv med ornamentik i inkastil, kantet fane med geometrisk mønster og dyremotiver på hjørnerne, 1900-tallet. L. 39. B. 28 cm. Vægt ca. 743 g.

Varunr: 6211714
SEK 8 456 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:34
SEK 6 201
Georg Jensen, 'Kaktus', middagsbestik af sterlingsølv til 6 pers. (30)
Georg Jensen, 'Kaktus', middagsbestik af sterlingsølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (23 cm), 6 middagsgafler (18,5 cm), 6 middagsskeer (19 cm), 6 kagegafler (13 cm) samt 6 teskeer (12,5 cm). Tegnet af Gundorph Albertus i 1930. Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1580 g. ...

Varunr: 6222463
SEK 12 685 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:37
SEK 9 584
Carl M. Cohr, Grann & Laglye m.fl. Samling lagkageknive med skafter af sølv og sterlingsølv (9)
Carl M. Cohr, Grann & Laglye m.fl. Samling lagkageknive, heraf syv med skafter af sølv og to med sterlingsølv, udført i forskellige mønstre, bl.a. 'Charlottenborg', 'Øresund', 'Dagmar' og 'Delfin'. L. 25,5-28 cm. Samlet vægt ca. 898 g. Fremstår med brugsspor, en med afstand mellem skaft og blad, ...

Varunr: 6227175
19:40
SEK 705
H. Guldbrandsen, Vejle m.fl. 'Dobbeltriflet' potageske og middagsske af sølv (2)
'Dobbeltriflet' potageske af sølv fra H. Guldbrandsen, Vejle, L. 35,6 cm, og middagsske af sølv fra P. Mollerup, Viborg, L. 22,2 cm. Samlet vægt ca. 178 g. Begge med graveringer og lidt buler i laffet. (2)

Varunr: 6227531
SEK 1 409 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:42
SEK 987
C. Holm. Et sæt håndsmedede hummergafler af sølv (23)
C. Holm. Et sæt på 23 hummergafler af sølv, stemplet 'haandsmedet'. L. 15 cm. Samlet vægt ca. 458 g. Fremstår med brugsspor. (23)

Varunr: 6214487
SEK 5 638 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:45
SEK 3 664
Evald Nielsen. Serveringsdele af sølv og sterlingsølv i bestik no. 29: 'Funkis' (8)
Evald Nielsen. Serveringsdele af sølv og sterlingsølv i bestik no. 29: 'Funkis', bestående af 2 diverse serveringsskeer (22,5 og 23,5 cm), sauceske (18,5 cm), stegegaffel (22 cm), marmeladeske (14 cm), pålægsgaffel (12 cm), samt 2 smørknive med blade af rustfrit stål (16 cm). Samlet vægt inkl. ...

Varunr: 6218175
SEK 4 510 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:46
SEK 3 664
Hans Bunde for Carl M. Cohr. Moderne kasserolle af sølv med stjert af palisander, anno 1958
Hans Bunde (f. 1919 - d. 1996). Kasserolle af sølv udført i moderne stil med stjerthank af palisander. Stemplet COHR samt københavnerstemplet, anno 1958. L. 21 cm. Vægt: ca. 168 gr. Kasserollen fremstår med brugsspor, bule på kopus, løs stjerthank samt let udtørret palisander. Hans Bunde, som ...

Varunr: 6220910
19:46
SEK 1 339
Bestikdele i tre-tårnet sølv 1807 gr. (45)
Bestikdele i tre-tårnet sølv iform af: 10 mokkaskeer, 12 dessertskeer, 1 mindre dessertske, 6 spiseskeer, 14 middagsgafler, 1 sukkerske, 1 pålægsgaffel. Samlet vægt 1807 gr.

Varunr: 6202083
SEK 11 275 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
19:47
SEK 7 893
F. Hingelberg, Århus. Funkis askebæger af sterlingsølv, anno 1938
F. Hingelberg, Århus. Funkis askebæger af sterlingsølv, udført 1938. L. inkl. 'ører': ca. 13 cm. Vægt: ca. 122 gr. Fremstår med brugsspor, gravering på underside.

Varunr: 6211811
19:50
SEK 1 128
Horsens Sølvvarefabrik, 'H.C. Andersen', middagsknive med skafter af sølv (12)
Horsens Sølvvarefabrik, 'H.C. Andersen', tolv middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 21,5 cm. Samlet vægt ca. 874 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varunr: 6231238
19:51
SEK 1 550
Hugo Grün. Sølvkande af tretårnet sølv
Flødekande af tretårnet sølv. Ligeknækket korpus dekoreret med blomsterrocailler, 1900-tallets midte. vægt 228,8 g. H. 11 cm. B. 12,5 cm. Fremstår med aldersspor.

Varunr: 6230740
SEK 1 128 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
19:53
SEK 564
Dansk sølvsmed, 'Tang', potageske af sølv, anno 1920
Dansk sølvsmed, 'Tang', potageske af sølv med indvendigt forgyldt laf, anno 1920. L. 37 cm. Vægt ca. 148 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6214200
SEK 1 691 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:53
SEK 1 339
Hugo Grün. Bonbonniere af sølv
Hugo Grün. Bonbonniere af sølv i barokform med svugne ben. H. 13 cm. B. 15 cm. Vægt ca. 201,2 g. Stemplet 830S. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6230738
19:54
SEK 846
Carl M. Cohr, 'Ambrosius', middagsknive med skafter af sølv (14)
Carl M. Cohr, 'Ambrosius', 14 middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 22 cm. Samlet vægt ca. 1110 g. Fremstår med brugsspor. (14)

Varunr: 6231242
SEK 2 114 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:56
SEK 1 691
Georg Jensen, 'Cypres', middagsbestik af sterlingsølv til 10 pers. (40)
Georg Jensen, 'Cypres', middagsbestik af sterlingsølv bestående af 10 middagsknive med blade af rustfrit stål, et knivsblad med skær (22 cm), 10 middagsgafler (19 cm), 10 frokost-/dessertskeer (18 cm) samt 10 kagegafler (15 cm). 'Cypres' serien er tegnet af Tias Eckhoff for Georg Jensen i 1954. ...

Varunr: 6228173
SEK 16 913 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:56
SEK 11 839
Frigast. Savoy. Bestik af plet (53)
Frigast. Savoy. Bestik af plet, bestående af: 12 spisegafler L. 20 cm 3 spiseskeer L. 20 cm 12 dessert / frokost skeer L. 18 cm 12 teskeer L. 12 cm 11 kagegafler L. 14,5 cm 3 serveringsdele L. 15-20 cm Brugsspor. (53)

Varunr: 6209377
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 03-07-2022
20:02
SEK 423
S. Kirk & Son. Amerikansk barneskål af sterlingsølv
S. Kirk & Son. Amerikansk skål af sterlingsølv prydet med repoussé i form af blomsteronamentik i relief. Stemplet: S . Kirk & Son Sterling. Dessin nr. 13F. Mål: Ø 15 cm. H. 2,5 cm. Vægt: ca. 126 gr. Skålen fremstår med aldersrelateret brugspræg. Samuel Kirk (f. 1793 - d. 1872) var en amerikansk...

Varunr: 6220886
20:02
SEK 1 198
Svend Toxværd / Grann & Laglye, 'Christiansborg', knive med skafter af sølv (20)
Svend Toxværd / Grann & Laglye, 'Christiansborg', 10 store frokostknive knive og 10 dessert-/frugtknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 21 og 18 cm. Samlet vægt ca. 1164 g. Fremstår med brugsspor, en dessertkniv med bule. (20)

Varunr: 6231250
SEK 2 537 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:03
SEK 1 973
Stort dyrerygsfad af sølv
Stort dyrerygsfad af sølv, ovalt med svungen, ligeknækket fane. L. 61. B. 41 cm. Vægt ca. 1800 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6216594
SEK 18 322 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:06
SEK 13 248
Fire stager af kinesisk eksport sølv, stemplet HC m.m., 1900-tallet (4)
Fire stager af kinesisk eksport sølv m/ profileret fod & stamme, stemplet HC m.m. ant. for Hung Chong Shanghai, 20. Årh., 1 stk. udfyldt & lys manchetterne er ikke stemplet, H. 15,5 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. tryk på manchetterne m.m. Samlet vægt uden manchetterne for kinesisk eksport sølv ...

Varunr: 6212665
SEK 2 114 DK, Odense, Kratholmvej 03-07-2022
20:06
SEK 1 057
Bord/frugtskål anno 1927 af sølv og krystalglas
Bord/frugtskål anno 1927 af krystalglas med sølvmontering. Ø 22,5 cm, H. 11,5 cm. Fremstår med små stødmærker på kant.

Varunr: 6231148
SEK 2 819 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:07
SEK 1 409
12345...12»