Utropspris
12345...11»   Varor pr. sida   322 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Grann & Lagley. Kander og kasseroller af sølv, 1946 (4)
Grann & Lagley. En samling sølv bestående af: Par kasseroller med tud, monteret med greb af bakelit, L. 19,5 cm, sovsekande på tre fødder monteret med hank af bakelit L. 19,5, kande med hank af bakelit H. 15,5 cm, alle stemplet. Vægt 695 g (4)

Varunr: 6252011
SEK 2 840 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-08-2022
15:42
SEK 2 698
Skål af sølv med glasindsats, 1922
Skål af lethammerslået sølv med glasindsats, københavnerstemplet 1922. H. inkl. indsats 10 cm. Vægt eksl. indsats 380 gram. Med indgravering i bund.

Varunr: 6252010
SEK 1 136 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-08-2022
15:43
SEK 1 420
P. Hertz, Cohr m.fl. Samling 'Dobbeltriflet' sølvbestik (29)
P. Hertz, Cohr m.fl. Samling 'Dobbeltriflet' sølvbestik, bestående af: Seks gafler, L. 20 cm. Seks skeer, L. 18 cm. To pålægsgafler, L. 15 cm. En potageske, L. 21 cm. En stegegaffel, L. 23 cm. Seks knive af pletsølv, L. 17 cm. En smørekniv, L. 15,5 cm. Seks knive, L. 20 cm. Samlet vægt ...

Varunr: 6234992
SEK 8 521 DK, Aalborg, Nibevej 12-08-2022
18:30
SEK 5 681
W & S. Sørensen, 'Patricia' sølvbestik (74)
W & S. Sørensen, Horsens, 'Patricia' sølvbestik bestående af : 12 middagsgafler l. 19.5 cm, 12 middagsknive l. 22.2 cm, 12 spiseskeer l. 17.8 cm, 12 kagegafler, 12 kaffeskeer, 2 marmeladeskeer, 1 stegegaffel, 1 kagekniv, 2 kartoffelskeer, 1 sauceske, 1 kagespade, 2 saltskeer, 4 ...

Varunr: 6193695
SEK 14 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
18:31
SEK 11 361
Dansk krone sølv. 'Kongelys' Sølvbestik (111)
Dansk krone sølv. 'Kongelys' bestikdele i sølv (830) bestående af: 11 spiseskeer, 15 mokkaskeer, 18 middagsgafler, 25 gafler l. 19.4 - 20.2 cm, 6 gafler l. 17.3 cm, 5 pålægsgafler, 9 kagegafler, 15 dessertskeer, 1 kartoffelske, 1 sauceske, 3 serveringsskeer, 2 sukkerskeer. Ialt 111 ...

Varunr: 6182283
SEK 21 302 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
18:51
SEK 14 201
Hans Hansen. 'Arvesølv 17'. Fire bestikdele af sterlingsølv (4)
Hans Hansen. 'Arvesølv 17' bestående af: To pålægsgafler, steggaffel og teske. Vægt 140 g. (4)

Varunr: 6186192
SEK 1 988 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2022
19:02
SEK 1 136
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Rosenholm' mm.24 sølvknive (24)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. Sæt på 22 'Rosenholm' sølvknive med raadvad stålmontering samt to knive i andet design l. 22.3 cm (24)

Varunr: 6202010
SEK 4 260 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
19:03
SEK 2 556
Samling bestikdele i tre-tårnet sølv (29)
Samling bestikdele i tre-tårnet sølv iform af: P.Hertz. Seks spiseskeer 'dobbeltriflet' Fiske serveringssæt, diverse spiseskeer, gafler, strøske, sauceske mm. Ialt 29 dele. Vægt 1540 gr. Med brugsspor og dele med inskription (29)

Varunr: 6203584
SEK 9 941 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
19:07
SEK 7 101
Samling serveringsdele mm. i sølv 830s (21)
Serveringsdele og bestikdel i tre-tårnet/830 sølv iform af: spiseskeer, stegegaffel, kagespade, serveringsskeer mm. Dele med inskription og brugsspor. Ialt 21 dele. Samlet vægt 1058 gr.

Varunr: 6202221
SEK 7 953 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
19:39
SEK 5 681
Carl M. Cohr, 'Herregård', serveringsdele af sølv (13)
Carl M. Cohr, 'Herregård', serveringsdele af sølv bestående af serveringsspade (22,5 cm), stegegaffel (19,5 cm), to diverse pålægsgafler (14,5 og 12 cm), de øvrige dele med monteringer af rustfrit stål bestående af lagkagekniv (28 cm), serveringsske (20,5 cm), serveringsspade (19 cm), sauceske ...

Varunr: 6232480
SEK 2 840 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2022
19:57
SEK 2 272
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' middags- og frokostknive med skafter af sølv. (27)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' 13 middagsknive og 13 frokostknive, 1 frugtkniv med skafter af sølv og savtakkede blade af rustfrit stål. L. middagsknive 21,5 cm, frokostknive 19 cm, frugtkniv 16,5 cm. Samlet vægt ca. 1370 gr. Fremstår med brugsspor. (27)

Varunr: 6234333
SEK 2 556 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2022
20:07
SEK 1 988
Carl M. Cohr med flere. Samling skeer og gafler, blandt andet 'Dobbeltriflet' (25)
Carl M. Cohr med flere. Samling skeer L. 11-14 cm og gafler 13,5-22 cm, blandt andet 'Dobbeltriflet'. Totalvægt ca. 1380 gram. Fremstår med brugsspor (25)

Varunr: 6236227
SEK 7 101 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2022
20:16
SEK 5 681
English Silver House. 'Musling' knive med skafter af sølv (28)
English Silver House. 'Musling', 12 middagsknive, 10 frokostknive og 6 frugtknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. middagsknive 24,5 cm, frokostknive 20,5 cm, frugtknive 17 cm. Samlet vægt ca. 2140 g. Fremstår med brugsspor, nogle med buler for enden af skaftet. (28)

Varunr: 6234138
20:17
SEK 2 272
En samling af sølvskeer, forskellige mærker og mønstre. (13)
En samling af sølvskeer, forskellige mærker og mønstre. En del fremstår med indgraveringer. Samlet vægt 479 gram (13)

Varunr: 6239860
SEK 3 124 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
08:41
SEK 2 272
Dobbeltriflede knive. Sølv. (8)
Dobbeltriflede knive. Sølv. Sættet består af otte frokostgafler med rustfri stålklinger fra Raadvad. Stemplet Horsens Sølvvarefabrik, tertårnet 1954. To middagsknive med rustfri stålkinger fra Raadvad. Stemplet JS for Johannes Siggaard. Tretårnet 1943. Den ene klinge sidder helt løst i ...

Varunr: 6234171
SEK 1 420 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
08:46
SEK 426
Kande, fad og lommelærke i sølvplet (3)
Rugersbros. Stor kande i sølvplet (med initialer på front) h. 32 cm. Rundt fad i sølvplet Ø42.5 cm. Engelsk lommelærke med sølvplet montering h. 17 cm. Delene fremstår med slitage og brugsspor (3)

Varunr: 6222090
SEK 1 136 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-08-2022
10:55
SEK 426
Cohr m.m. Moderne kaffeservice af plet, 1900-tallets 2. halvdel (3)
Cohr m.m. Moderne kaffeservice af pletsølv & sort bakelit, flødekande ej stemplet, 20. Årh. 2. halvdel, H. 6,5-20 cm. Fremstår m/ brugsspor. (3)

Varunr: 6248011
SEK 1 136 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
12:01
SEK 426
En samling bestik af tre-tårnet sølv, 1253 gram (26)
Tretårnet sølvbestik i forskellige mønstre bestående af: 7 gafler, 11 spiseskeer, 7 diverse skeer samt 1 sovseske. 14 dele med indgraveringer/monogram. Vægt ca. 1253 gram (26)

Varunr: 6176363
SEK 6 533 DK, Kolding, Platinvej 13-08-2022
12:05
SEK 5 112
A. Michelsen. Et par dækketallerkener af sterling sølv. (2)
A. Michelsen. Et par dækketallerkener af sterlingsølv, ligeknækket fane med svungen og profileret kant. Ø. 27,5 cm. Københavnerstemplet, anno 1939-1940 samt Michelsen 925 S. Samlet vægt: ca. 1270 gram. Fremstår med brugsspor, heraf ridser. (2)

Varunr: 6176310
SEK 9 089 DK, Kolding, Platinvej 13-08-2022
13:05
SEK 7 101
Design Asmussen, sæt på 3 dråbestager, 1, 2 og 3 dråber (3)

Varunr: 6170951

SEK 5 112 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
13:13
SEK 3 124

Varunr: 6170953

13:21
SEK 3 124
Georg Jensen. Johan Rohde. 'Konge / Acorn'. 6 middagsskeer af sterlingsølv (6)
Georg Jensen. Johan Rohde designet i 1915. 'Konge / Acorn'. 6 middagsskeer af sterlingsølv, stempler fra efter 1945, L. 19 cm. GJ bestikpose medfølger. Med enkelte brugsspor. Samlet vægt for sterling ca. 367 gr. (6)

Varunr: 6239931
SEK 4 260 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
13:21
SEK 3 124
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 2 dråber (2)

Varunr: 6170967

SEK 3 408 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
13:23
SEK 2 130
Georg Jensen. Johan Rohde. 'Konge / Acorn'. 6 kagegafler, 6 teskeer & 6 pålægsgafler, alle af sterling (18)
Georg Jensen. Johan Rohde designet i 1915. 'Konge / Acorn'. 6 kagegafler L. 14 cm, 6 teskeer L. 12,8 cm & 6 pålægsgafler L. 16,5, alle er af sterlingsølv, stempler fra efter 1945 & 7 stk. m/ stempler brugt i perioden 1930-1945. Tre GJ bestikposer medfølger. Med enkelte brugsspor. Samlet vægt for ...

Varunr: 6239937
13:25
SEK 3 692
Georg Jensen. Johan Rohde. 'Konge / Acorn'. 8 dessertskeer af sterlingsølv (8)
Georg Jensen. Johan Rohde designet i 1915. 'Konge / Acorn'. 8 dessertskeer af sterlingsølv, stempler fra efter 1945, L. 17 cm. GJ bestikpose medfølger. Med enkelte brugsspor. Samlet vægt for sterling ca. 363 gr. (8)

Varunr: 6239935
13:33
SEK 3 408
Carl M. Cohr / Cohr. Herregaard. Bestik af sølv (44)
Carl M. Cohr / Cohr. Herregaard. Bestik af sølv, bestående af: 6 middagsknvie L. 24,5 cm - alle m/ gravering 2 middagsknvie L. 22,5 cm 8 middagsgafler L. 20 cm 8 spisegafler L. 19 cm 2 dessertgafler L. 17 cm 11 kagegafler L. 13,5 cm 3 middagsskeer L. 20 cm - alle m/ gravering 1 spiseske ...

Varunr: 6203448
SEK 10 509 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
14:03
SEK 8 237
Cohr, W. & S. Sørensen m.m. Samling salt peber, saltkarskeer m.m., sølv & sterlingsølv (27)
Cohr, W. & S. Sørensen m.m. Samling salt peber, saltkarskeer m.m. af sølv & sterlingsølv, bl.a. Cohr saltkar m/ glasindsats af sølv Ø 6 cm, W. & S. Sørensen Krone sukkertang af sterling L. 14 cm, strøbøsse af sølv fra 1919 H. 10 cm, sæt salt / peber af sølv H. 5,5 cm, aflang skål m/ hanke 14 L L....

Varunr: 6203377
SEK 3 124 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
14:05
SEK 2 272
Hans Hansen. Charlotte. Diverse bestik, sterlingsølv (15)
Hans Hansen. Charlotte. Diverse bestik af sterlingsølv, bestående af 1 middagsske L. 19 cm 13 kagegafler L. 13 cm 1 pålægsgaffel L. 14,5 cm Fremstår m/ brugsspor. Samlet vægt for dele m/ sterlingsølv ca. 384 gr. (15)

Varunr: 6203430
SEK 2 840 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
14:21
SEK 2 130
Par messing stager(2)
Par messing stager H. 40 cm. (2)

Varunr: 6235316
SEK 1 136 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
14:45
SEK 497
Horsens Sølv - Brdr. W. & S. Sørensen. Windsor sølvbestik (84)
Horsens Sølv - Brdr. W. & S. Sørensen. Windsor sølvbestik bestående af: 12 middagsgafler, 16 spiseskeer, 17 dessertskeer, 13 kaffeskeer, 16 kagegafler. Endvidere 10 stk. tag ting, inklusiv oplukker, tarteletspade m.v. Total vægt incl. dele med stålmontering 3747 gr. (84)

Varunr: 6202112
SEK 25 562 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
15:09
SEK 18 462
12345...11»