Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ljusstakar Barock
LJUSSTAKAR, 2 st, snarlika, mässing, 1700-tal, barock, höjd ca 19,5 cm
Varunr: 5439599
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:38:00
Se mer
Snapsglas i silver
TOLV STYCKEN SNAPSGLAS, sterling silver, invändigt förgyllda, höjd 8,5 cm, vikt totalt ca 500 g, Sovjetunionen, finska importstämplar 1988, i orginalförpackning.
Varunr: 5439604
SEK 3 752 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 21-09-2019
21:48:00
Se mer
Sparbössa 1900-talets början
SPARBÖSSA, förgylld metall, 1900-talets början, Wiklunds, Östergötlands Enskilda Bank, undertill märkt W Wiklunds WAB Stockholm, höjd ca 16 cm, nyckel medföljer
Varunr: 5441713
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
13:34:00
Se mer
Absa. Tangmønster bestik. Sølvplet. (69)
Absa. Tangmønster bestik af pletsølv bestående af: 5 teskeer, 2 pålægsgafler, 14 kagegafler, 2 saltskeer, 12 frokostgafler, 6 middagsgafler, 12 middagsskeer, 6 suppeskeer, 2 kagespader, 2 kartoffelskeer i forskellige størrelser, 2 sovseskeer, 1 si samt 4 skeer i forskellige størrelser. (69)
Varunr: 5436229
SEK 1 151 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
13:37:41
SEK 432
Matskedar 11 st silver
MATSKEDAR, 11 st, silver, olika modeller bla snäck, bla tidigt 1900-tal, längd ca 22 cm
Varunr: 5441715
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
13:38:00
Se mer
Kinesisk og kinesisk stil. En samling samling sølv (7)
En samling sølv og sølvholdigt materiale bestående af: Vase af sølv/sølvholdigt materiale med kinesiske stempler H. 17 cm samt 6 teskeer af sterlingsølv prydet med kinesiske skrifttegn, vifte, buddha m.fl. L. 6 cm. Vægt 115 g. Æske til teskeer medfølger (7)
Varunr: 5438605
SEK 1 439 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
13:49:00
SEK 432
Kanderlaber mässing 1800-tal
KANDELABER, mässing, sk Blekingestake, för tre ljus, 1800-tal
Varunr: 5441724
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22-09-2019
14:04:00
Se mer
Kobberspand med dekoration
Kobberspand med dekoration på kuglefødder H.30 cm. Fremstår med brugsspor
Varunr: 5429708
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
14:28:00
SEK 432
Henning koppel för Georg Jensen
HENNING KOPPEL, "Taverna", traktörpanna med lock, märkt Georg Jensen Design HK Denmark, diameter 26 cm, höjd ca 9 cm
Varunr: 5441758
15:20:00
Se mer
Gråsten bestik af sølv (22)
Gråsten bestikdele bestående af: 6 middagsknive ( med stål), 6 spiseskeer, 5 middagsgafler, 5 theskeer, i tre-tårnet sølv fra 1956. Vægt af sølv, Samlet vægt 820 gr. Alm. brugsspor (22)
Varunr: 5442893
SEK 2 158 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
15:38:59
SEK 504
Cocktailkanna sterlingsilver
COCKTAILKANNA, sterlingsilver, Mexico, 1900-talets mitt, Conquistador, uppsvängd hänkel, höjd ca 30 cm, vikt exkl. lock ca 983 g
Varunr: 5441820
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
17:44:00
Se mer
Dosor börs silver
DOSA, Holland, LUKTDOSA, BÖRS, PILLERDOSA, silver, 1800-tal, luktdosan stämplad Nils Hendeberg, Helsingborg 1844, börsens mått 7x5,5 cm
Varunr: 5441840
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
18:32:00
Se mer
Holland Aldwinckle & Slater bestick
HOLLAND ALDWINCKLE & SLATER, bestickschatull med bestickuppsättning i silver, London 1909, bestående av: 12 gafflar, 12 knivar, pistolhandtag, fyllda handtag, gaffel längd ca 18 cm, kniv längd ca 20,5 cm, bestickschatull ca 8x36x25 cm
Varunr: 5441845
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-09-2019
18:42:00
Se mer
Takspira koppar
TAKSPIRA, koppar, trästomme, 18/1900-tal, omgjord till trädgårdsdekoration med sockel samt 4 stolpskor, höjd inkl sockel ca 170 cm
Varunr: 5441846
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-09-2019
18:44:00
Se mer
Georg Jensen, Smithy kuglepen i hammerslået sterling sølv
Georg Jensen kuglepen udført i hammerslaet sterling sølv, Georg Jensen bort samt GJ logo i sort emalje i top. Ligger i org. æske. Vejl. udsalgspris er 8.190,-. Fremstår ubrugt.
Varunr: 5426679
SEK 7 195 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
18:45:00
SEK 1 871
Bestick silver Prins Albert
BESTICK, 36 dlr, silver, GAB, Stockholm, modell Prins Albert, bestående av: 6 bordsknivar med stålblad (ca 21 cm), 6 bordsskedar (ca 18,5), 6 bordsgafflar (ca 17,5), 6 dessertgafflar (ca 14,5), dessertknivar med stålblad (ca 18), vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 857 g
Varunr: 5441851
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-09-2019
19:01:00
Se mer
Par franske kirkestager 1900-tallet(2)
Par franske kirkestage rtil fem lys med blomster og bladværk af patineret bronze, til 5 lys, dekoreret med blomster af porcelæn samt bladværk. H. 33 cm. 1900-tallet. (2).
Varunr: 5441305
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:02:00
SEK 1 727
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen. 'Champagne' bestik af sølv(39)
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen. 'Champagne' bestik af sølv bestående af otte gafler L.17 cm, otte gafler L.19 cm, otte skeer L.17 cm, otte theskeer L.14 cm, fem dele div. ta-tøj L.18-22,5 cm, samt to dele ta-tøj med stålmontering 11-19 cm. samlet ren sølvvægt 1870 g. excl. dele med ...
Varunr: 5441415
SEK 7 195 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:24:00
SEK 6 331
Dækketallerken af sølv
Dækketallerken af sølv, lødigheds stemplet 950. Ø 27 cm. Vægt 700 g
Varunr: 5441410
SEK 2 158 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:27:00
SEK 1 583
Par franske prydvaser, ca. 1900 (2)
Par franske prydvaser af delvis forgyldt bronze, dekoreret med sorte pantere og bladværk, trompetformet skærm af glas. Ca. 1900. H. 31,5 cm. Ene glasskærm med revne og mindre afslag, begge med glaspest. (2)
Varunr: 5433283
SEK 4 317 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2019
19:30:00
SEK 504
Neglesæt af sølv i org. æske fra juveler Louis Hahn KBH (5)
Neglesæt af sølv i org. æske fra juveler Louis Hahn KBH, stemplet 830S SJ, L. 8-12 cm & Ø 2,5 cm. Brugsspor. Samlet vægt for dele m/ sølv & stål / glas ca. 58 gr. (5)
Varunr: 5441155
SEK 1 151 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
19:31:00
SEK 648
Bestick silver modell "Disa"
BESTICKUPPSÄTTNING, 105 delar, silver, modell "Disa", i schatull, MGAB, Uppsala ca 1950-talets början, bestående av: 9 matgafflar, 8 matskedar, 9 matknivar, 13 bordsgafflar, 13 bordsknivar, 12 bordsskedar, 9 smörgåsgafflar, 9 smörgåsknivar, 7 teskedar, 13 kaffeskedar, 2 sillgafflar, syltsked, silvervikt förutom knivar med stålblad 2240 gram
Varunr: 5441882
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
19:32:00
Se mer
Samling korpus sølv bl. P Herz æggebæger (4)
Samling korpus sølv bl. P Herz æggebæger stemplet 1908, Olaf Johansen pokal H 7 cm. inskription CBK 2. pris Dame S 1939 pokal H 7 cm. C. Holm pokal H 8,5 cm. Inskription 'Damedouble B række 1933'. samlet vægt 150 gr. (4)
Varunr: 5438787
SEK 2 158 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
19:35:00
SEK 432
Georg Jensen, Ernsts Sølvvarefabrik Assens m.m. Old Danish & Kugle m.m. Samling bestik, sølv / sterlingsølv (7)
Georg Jensen, Ernsts Sølvvarefabrik Assens m.m. Old Danish & Kugle m.m. Samling bestik, sølv / sterlingsølv, bestående af GJ 5 dele Old Danish, ESA potageske m/ gravering fra 1920 stemplet ERNST m.m., L. 11-40 cm. Brugspræg. Samlet vøgt for stål ca. 11 gr. Samlet vægt for sølv ca. 214 gr. ...
Varunr: 5440659
SEK 1 439 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
19:35:00
SEK 576
Georg Jensen. Dobbelt riflet bestik af sterlingsølv (17)
Harald Nielsen1892-1977 for Georg Jensen. Dobbelt riflet bestik af sterlingsølv bestående af: Steggaffel L. 20 cm, serveringsske L. 20 cm, 3 gafler L. 17 cm, ske L. 18 cm, 5 skeer L. 17 cm, 6 teskeer L. 12,5 cm. Vægt 795 gram (17)
Varunr: 5438668
SEK 4 317 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:37:00
SEK 2 014
Sing Fat, Canton m.m. Samling orientalsk sølv bl.a. salt/pebersæt m.m. (10)
Sing Fat, Canton m.m. Samling orientalsk sølv bl.a. salt/pebersæt m.m. Bestående af kinesisk export sølv, stemplet SF for Sing Fat, Canton, salt (m/ indsatser af glas) / pebersæt H. 3-4 cm, kinesisk export sølv, stemplet SF for Sing Fat, Canton, lille skål m/ hank Ø 12 cm, 6 skeer - 1 stk m/ Hong...
Varunr: 5434869
19:38:00
SEK 504
Jacob Christian Smith, Aalborg. Flødekande og sukkerskål af sølv
Jacob Christian Smith, Aalborg. Flødekande og sukkerskål af sølv, svungne ben, prydet med stiliseret bladværk, graveret med blomsterornamentik. Stemplet: Smith for mester Jacob Christian smith, Aalborg, f. 1811, borgerskab Alborg 1837, d. 1876. Samlet sølvvægt 342 gram.
Varunr: 5438514
SEK 1 439 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
19:45:00
SEK 935
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fire serveringsdele af sterlingsølv. (4)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fire serveringsdele af sterlingsølv, bestående af: pålægsgaffel (L. 16,5 cm), to serveringsskeer (L. 15-16,5 cm). Vægt ialt ca. 112 gr. Samt en oplukker med skaft af sterlingsølv. Vægt inkl. stål ca. 58 g. Designet af Johan Rohde 1915. Udført efter ...
Varunr: 5440984
SEK 2 878 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
19:45:00
SEK 2 446
William Hutton & Sons m.m. Samling sølv & sterling (28)
William Hutton & Sons m.m. Samling sølv & sterling. Bestående af William Hutton & Sons Ltd lille sukker & flødesæt af sterling, A. Michelsen målebæger af sterlingsølv, WW orkide kande fra 1959 af sølv, lille kande af sølv m.m., L. 4,5-12,5 cm & H. 2,5-13 cm. Tang af plet medfølger. Brugsspor. ...
Varunr: 5434868
19:49:00
SEK 1 223
Georg Jensen. 'Konge' sæt kaffeskeer af sølv og sterlingsølv (8)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge' sæt kaffeskeer af sølv og sterlingsølv, L. 11 cm. Samlet vægt: ca. 124 g. Designet af Johan Rohde 1915. Varierende alder. Fremstår med brugsspor. (8)
Varunr: 5440997
SEK 2 158 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
19:50:00
SEK 1 223
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>