Utropspris
12345...6»   Varor pr. sida   180 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
En samling små skåle, bakker og asietter af sølv og sterlingsølv, bl.a. med bund af sølvmønt (12)
En samling små skåle, bakker og asietter af sølv og sterlingsølv, bl.a. tre askebægre af sølv fra C.M. Cohr med bund af Chr. 10. sølvmønt, fire askebægre af sølv med bund Frederik 9. sølvmønt, en mexikansk tastevin af sterlingsølv, en spansk bakke med greb, to arabiske asietter. Samlet vægt 696 ...

Varunr: 6044923
SEK 6 859 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
08:24
SEK 823
Art nouveau-stage i forgyldt bronze efter Édouard Letourneau
Art nouveau-stage med siddende kvinde på store blade i forgyldt bronze. Efter Édouard Letourneau med signatur i godset. H. 16 cm. Fremstår med brugsspor, med boring til elledning.

Varunr: 6044931
SEK 5 487 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
08:30
SEK 617
En thailandsk lysestage delvist af sølv
En thailandsk trearmet lysestage af sølvholdigt metal, dekoreret med planteornamentik og ornamenter samt buddhistiske figurer. Med delvist udfyldt fod. H. 27 cm. Vægt 762 g (obs. med udfyldt fod). Fremstår med brugsspor, trykmærker på stamme og fod.

Varunr: 6023961
SEK 3 292 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
08:58
SEK 412
Et par rigt dekorerede fade af sølv, o. 1900 (2)
Et par fade af sølv, rigt udsmykkede med graverede bladranker på punslet bund, drevne blomsterbuketter på fanen og bølget rand. Antagelig Hanau o. 1900. Ø 26 og 26,5 cm. Samlet vægt ca. 742 g. Fremstår med alm. brugsspor, begge med graveret monogram under bunden. (2)

Varunr: 6023930
SEK 4 939 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
09:04
SEK 617
Orientalsk bordskål delvist af sølv, antageligt 19. årh.
Orientalsk bordskål i sølvholdigt metal, rigt udsmykket med planteranker og kartoucher med person i bedepositur. Antageligt 19. årh. H. 7,4 cm, Ø 14,2 cm. Vægt 216 g. Alm. brugsspor, lodning samt enkelte små revner på kanten.

Varunr: 6024001
SEK 2 058 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
09:06
SEK 412
To persiske bordskåle delvist af sølv, antageligt Isfahan og Shiraz (2)
To persiske bordskåle af sølvholdigt metal, den store skål udsmykket med blomster- og bladranker, den lille med personscenerier med hersker og væbnede mænd under arkadebuer. Antageligt Isfahan og Shiraz. H. hhv. 6,5 og 5,5 cm, Ø hhv. 15,5 cm og 12 cm. Samlet vægt 400 g. Den lille stemplet '600' ...

Varunr: 6024004
09:08
SEK 1 166
Et sæt persisk bordsølv, antageligt Isfahan (7)
Et sæt persisk bordsølv bestående af lille bakke med to æggebægre, salt- og peberbøsse, to teskeer, alle rigt dekoreret med plante- og blomsterornamentik. Antageligt Isfahan. Samlet vægt ca. 250 g. Alm. brugsspor. (7)

Varunr: 6023974
SEK 2 469 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
09:10
SEK 480
Georg Jensen. 'Kugle' forskærersæt af sterlingsølv, 1933-1944 (2)
Georg Jensen. 'Kugle forskærersæt af sterlingsølv monteret med klinge og fork af stål, Georg Jensen stempel fra perioden 1933 - 1944, samt engelske importstempler. L. 26,5 - 32 cm. Én del med bule på skaft (2)

Varunr: 6002025
SEK 6 859 DK, Herlev, Dynamovej 03-08-2021
09:45
SEK 617
Just Andersen kaffeservice af sølv (4)
Just Andersen kaffeservice af sølv bestående af ovalt fad L. 26 cm. flødekande, sukkerskål og kaffekande med håndtag af palisander. Vægt: 1215 gr. Stemplet Jyst Andersen 830S.

Varunr: 6060212
SEK 9 603 DK, Herlev, Dynamovej 03-08-2021
10:12
SEK 1 921
Tysk skål af sølv
Tysk skål af sølv med fliget kant. Ø 25 cm. Stemplet 800. Vægt 341 g.

Varunr: 6061631
SEK 1 097 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-08-2021
14:32
SEK 1 303
A.Michelsen og George Jensen. Jule/årsskeer og gaffel (6)
A.Michelsen. To juleskeer i sterlingsølv med emalje årgang 1932 og 1955. Georg Jensen. Jule/årsskeer i forgyldt sterlingsølv med emalje årgang 1950-2006-2009 (denne med inskription bagpå) samt gaffel årgang 1951. (6)

Varunr: 6062972
SEK 1 646 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-08-2021
18:44
SEK 2 744
Horsens Sølvvarefabrik / W. & S. Sørensen, 'Lotus'. Bestikservice af sølv (75)
Horsens Sølvvarefabrik / W. & S. Sørensen, 'Lotus'. Bestikservice af sølv, bestående af; 12 stk. Middagsknive L. 21,5 cm. 12 stk. Frokostsknive L. 19 cm. 12 stk. Middagsgafler L. 19,5 cm.12 stk. Frokostsgafler L. 16,5 cm. 2 stk. Serveringsskeer L. 20,5/24 cm. 12 stk. Suppeskeer L. 19,5 cm. 12 ...

Varunr: 6059389
SEK 13 718 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-08-2021
19:03
SEK 2 195
Svend Lindhart. Bronzefigur af bjørn
Svend Lindhart. Patineret bronzefigur af bjørn. Udført hos Brdr. Grage Broncestøberi. H. 12 cm.

Varunr: 6063071
SEK 1 372 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-08-2021
19:06
SEK 549
Dele sølv effekter (8)
Dele sølv effekter bestående af cigaretskrin af hammerslået tretårnet sølv med indvendig mahogniforing, gravet monogram indv. i låg h.4,5 x 12,5 x 8,5 cm, 3 cigaretetuier af tretårnet sølv h.1,2 x 10 x 8 cm, 1 x 10 x 7 cm og 1 x 10 x 6 cm og mindre engelsk etui h.1 x 7,5 x 5 cm, oval pilleæske ...

Varunr: 6059419
SEK 2 744 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-08-2021
19:14
SEK 2 058
Svend Toxværd. Rund fad af sølv
Svend Toxværd. Rundt fad af sølv ciseleret med inskription i bunden. Stemplet Sv.T. Ø 28 cm. Vægt 387 g.

Varunr: 6061630
19:25
SEK 1 372
Georg Jensen. Kandisskål af sterlingsølv, dessin nr. 575
Georg Jensen. Kandisskål af let hammerslået sterlingsølv, dessin nr. 575, designet af Harald Nielsen (1892-1977), udført hos Georg Jensen i perioden 1925-33. H. 4,5. Ø 12,7 cm. Vægt ca. 126 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6051255
19:26
SEK 1 029
A. Michelsen, 'Rosenborg', seks middagsskeer af sterlingsølv (6)
Sæt på seks middagsskeer, 'Rosenborg', af sterlingsølv, udført hos A. Michelsen, København. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 434 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6043471
SEK 4 115 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
19:30
SEK 549
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen, 'Champagne', middagsbestik af sølv til 6 pers. (30)
O.V. Mogensen, 'Champagne', middagsbestik af sølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (21 cm), 6 middagsgafler (19 cm), 6 middagsskeer (19 cm), 6 kagegafler (14 cm) og 6 kaffeskeer (11 cm). Tegnet af J.H. Quistgaard. Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1540 g. Fremstår med ...

Varunr: 6045272
SEK 11 798 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
19:54
SEK 3 018
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen, 'Champagne', middagsbestik af sølv (74)
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen. 'Champagne' middagsbestik af sølv, bestående af; 12 stk. Middagsknive, L. 21 cm. 12 stk. Middagsgafler, L. 19 cm. 12 stk. Middagsskeer, L. 19,5 cm. 12 stk. Kagegafler, L. 14 cm. 12 stk. Teskeer, L. 11 cm. 1 (2) sæt salatbestik, L. 17/17,5 cm. 1 Sovseske, L. 17 ...

Varunr: 6059388
SEK 20 577 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-08-2021
20:03
SEK 3 292
Lille barokbæger af sølv, 1700-tallet
Ukendt mester. Lille barokbæger af sølv udført med punslet korpus og profileret mund- og fodrand. Medaljon med nålepunslet monogram samt årstal 1750. Utydeligt mesterstempel i bund. H. 6,5 cm. Ø 6,2 cm. Vægt: ca. 44 gr. Bægeret fremstår med aldersrelateret brugspræg.

Varunr: 6045431
SEK 1 372 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
20:12
SEK 412
Sønderjysk empire hovedvandsæg af sølv, mester Thomas Jensen den ældre, Aabenraa ca. 1820
Sønderjysk empire hovedvandsæg af sølv med vaseformet korpus, prydet med 8 farvede flusser, firkantet fod med balsamgemme, indvendigt forgyldt, stemplet med mestermærke for Thomas Jensen den ældre (1764-1825, borgerskab 1796), Aabenraa ca. 1820. H. 10 cm. Vægt ca. 59 g. Fremstår med nålepunslede ...

Varunr: 6044585
20:14
SEK 412
Hans Hansen. 'Susanne', bestik af sterlingsølv (60)
Hans Hansen. 'Susanne', bestik af sterlingsølv, bestående af: 12 middagsknive med blade af stål (L. 22 cm), 12 gafler (18,5 cm), 12 skeer (19 cm), 11 kaffeskeer (11,5 cm), 3 serveringsskeer (17,5 og 20,5 cm), sauceske (19 cm), serveringsgaffel (20 cm), 3 pålægsgafler (14,5 cm), 2 smørknive (15,5 ...

Varunr: 6026575
SEK 20 577 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
20:16
SEK 3 018
Et par nygotiske lysestager af bronze, England 1800-tallets anden halvdel (2)
Et par nygotiske lysestager af bronze, søjleformet stamme på rund fod, dekoreret med arkitektoniske elementer, front med hosebåndsordenens våben, England 1800-tallets anden halvdel. H. 20 cm. Fremstår med brugsspor, den ene med hul og småskader på fodstykket. (2)

Varunr: 5978105
SEK 2 744 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
20:16
SEK 480
Sønderjysk empire hovedvandsæg af sølv, mester P.G.S. Hiller, Løgumkloster ca. 1820
Sønderjysk empire hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv med vaseformet, sekskantet korpus, prydet med 8 klare glasflusser med miniature-relieffer bagved, lågknop i form af krone, fod med balsamgemme, indvendigt forgyldt, stemplet med mestermærke for Peter Gottfried Schrader Hiller (omkr. ...

Varunr: 6044584
20:18
SEK 1 097
Lågvase af patineret bronze
Lågvase af patineret bronze, hanke udsmykket med drueklaser, låg med kogle. H.41 cm. Af nyere dato.

Varunr: 6036611
SEK 1 372 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-08-2021
20:21
SEK 412
Carl M. Cohr. Kande af sølv i rokokoform, anno 1929
Carl M. Cohr. Kande af sølv i rokokoform med skævknækket korpus på fire svungne fødder. Udført anno 1929. H. 21 cm. Vægt ca. 402 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6060792
SEK 3 841 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
20:21
SEK 1 783
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Moderne isspand af sterlingsølv, anno 1953, med tang, cd (2)
Hans Hansen. Moderne isspand af sterlingsølv med oval bund, let konisk korpus graveret med rilledekoration, monteret med hank, dessin nr. 460 designet af Karl Gustav Hansen i 1953, udført samme år hos Hans Hansen. H. 15,5 cm. Samt istang af sterlingsølv ligeledes udført hos Hans Hansen. L. 16,5 ...

Varunr: 6026467
SEK 10 974 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
20:22
SEK 1 509
Piet Hein for Georg Jensen. Ellipseformet bakke af sterlingsølv, dessin nr. 1146 C
Ellipseformet bakke af sterlingsølv, designet af Piet Hein, dessin nr. 1146 C. Udført hos Georg Jensen efter 1945. L. 41 cm. B. 31 cm. Vægt ca. 1268 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6026412
SEK 27 436 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2021
20:24
SEK 10 426
Rokoko hovedvandsæg af forgyldt sølv, mester Arved Hansen, København 1782
Rokoko hovedvandsæg af forgyldt sølv med svejknækket korpus og gennembrudt lågknop i form af krone, stemplet med dateret mestermærke for Arved Hansen (ca. 1738-1783, borgerskab 1765), København 1782. H. 8 cm. Vægt ca. 34 g. Fremstår med ældre lodning i låget, senere monteret med kæde.

Varunr: 6044591
20:26
SEK 412
Rokoko opsats af sølv, ca. 1700-tallets anden halvdel
Rokoko opsats af sølv med profileret svungen kant og ligeknækket korpus på ovalt fodstykke. Stemplet 'IL' og 'F'. Uidentificeret mester. Senere nålepunslet navnetræk og årstal 'J. L. G. Falk 1832' på korpus-underside. Anno 1700-tallets anden halvdel. H. 3 cm. L. 12,5 cm. B. 10 cm. Vægt: ca. 56 ...

Varunr: 6044246
20:28
SEK 412
12345...6»