Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Skål med lock silver
SKÅL med lock, sterlingsilver, Tyskland 1900-talets andra hälft, empirestil, hamrad dekor, lockknopp i form av psykopomp, fot med nollgaller, höjd ca 16 cm, vikt ca 422 g
Varunr: 5281805
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:40:00
Se mer
Pejsesæt af messing samt gruekedel af kobber, 20 årh.
Pejsesæt af messing samt gruekedel af kobber. 20 årh. Stedvise brugs- og aldersspor, herunder buler. H. 37, Ø 65 cm. Pejsesæt L. 70-72 cm.
Varunr: 5278437
SEK 1 123 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
12:02:20
SEK 421
Jacob Ängman silverbestick Rosenholm
JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 47+12+4 dlr, silver, 1960/70-tal, GAB, bestående av: 11 matgafflar, 10 matknivar, 11 matskedar, 12 kaffeskedar, 2 dessertgafflar, 1 dessertsked, medföljer 12 kaffeskedar med dekor av ros, stämplade SG/GEWE 1964, samt 4 kaffeskedar, svenska importstämplar 830, total vikt exklusive knivar i rostfrit blad ca 1300 g
Varunr: 5281849
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:40:00
Se mer
Sigvard Bernadotte puderdosa
SIGVARD BERNADOTTE, puderdosa, sterlingsilver, för Georg Jensen, signerad, design nr 278, diamater 8 cm, total vikt 117 g
Varunr: 5281853
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
14:04:00
Se mer
Sahnegießer und Zuckerdose (2)
Sahnegießer und Zuckerdose gefertigt aus 800 Silber (punziert). Auf der Unterseite punziert: MR. Maße ca.: Zuckerdose H. 9 cm, D. 8 cm, Sahnegießer H. 8 cm, L. 8,5 cm, B. 7,5 cm. Gewicht ca.: 255 g. (2)
Varunr: 5248006
SEK 3 138 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
16:15:00
SEK 575
Karaffe
Karaffe gefertigt aus facettierten und gravierten Bleikristall sowie mit einem Deckel und einem Stand aus 800 Silber (punziert). Das Glas ist mit einem Weinlaubdekor versehen, die Silberelemente sind verziert mit C-Schwüngen und Ro­caille. Maße ca.: H. 25 cm, B. 26 cm, 13,5 cm.
Varunr: 5244400
SEK 3 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
17:55:00
SEK 2 354
Sahnegießer und Zuckerdose, gefertigt aus 830 Silber (punziert). Verziert mit einem Eierstab-Dekor. Modellnummern: 285011, 285010. Maße ca.: Zuckerdose H. 10 cm, D. 11,5 cm (ohne Henkel), Sahnegießer H. 11,7 cm, L. 13,5 cm, B. 8,5 cm. Gewicht ca.: 488 g. (2)
Varunr: 5248001
SEK 3 661 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
18:35:00
SEK 1 255
Næstvedstage af messing med initialer og årstal 1777
Næstvedstage af messing, balusterformet stamme på rundt profileret fodstykke. Under bunden graveret med initialer og årstal A.P.D. 1777. H. 11 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5283816
SEK 1 123 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
19:31:00
SEK 913
Samling væglampetter m.m., messing, 1900-tallets 2. halvdel (4)
Samling væglampetter m/ spejl i ramme & væglampetter, messing, 20 årh. 2. halvdel, H. 16-25 cm & L. 34 cm. Brugsspor. (4)
Varunr: 5279554
19:33:00
SEK 421
Carl M. Cohr. 'Herregård' kagegafler af sølv (12)
Carl M. Cohr. 'Herregård', tolv kagegafler af sølv. L. 13,5 cm. Samlet vægt ca. 284 g. Fremstår med brugsspor. (12)
Varunr: 5235668
SEK 2 106 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
19:47:00
SEK 491
Carl M. Cohr. 'Herregård' frokostbestik til seks pers. af sølv (30)
Carl M. Cohr. 'Herregård' frokostbestik af sølv bestående af 6 frokostknive med blade af rustfrit stål (19 cm.), 6 frokostgafler (17,5 cm.), 6 frokost-/dessertskeer (17,5 cm.), 6 kagegafler (13,5 cm.) samt 6 teskeer (11,5 cm.) Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1034 gr. Fremstår med brugsspor. ...
Varunr: 5233205
SEK 5 335 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
19:53:00
SEK 3 089
Christoph Lenz (1829-1915), bronze figure, 'Stehende Nonne'
Christoph Lenz (1829-1915), bronze figure, 'Stehende Nonne', three-dimensionally shaped, made of bronze, brown patina, signature on plinth: 'CH. LENZ'. Approx. dimensions: H 39 cm, W 10 cm. Condition commensurate with age with wear.
Varunr: 5285202
SEK 15 690 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
19:55:00
SEK 7 845
Johan Rohde for Georg Jensen. Kongemønster div. servering og ta´ tøj (13)
Georg Jensen. Johan Rohde (1856-1935) designet i 1915. Kongemønster - Acorn. Forskellige stempler fra 1930 og frem bestående af: Dele af sølv: 1 stor jordbærske. L 25 cm 1 potageske L . 22,8 cm 1 sauceske L. 19 cm. 2 spader L.16,5 cm 1 sukkerske L14,5 cm 2 pålægsgafler L. 16,2 cm ...
Varunr: 5285319
SEK 14 040 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:56:00
SEK 7 863
Frigast, Hans Hansen, Grann & Laglye m.fl. Blandet bestikdele af sølv (47)
Blandet bestikdele af sølv bestående af: Otte Frigast 'Delfin' kaffeskeer, Hans Hansen 'Arvesølv no. 4' kompotske, Grann & Laglye 'Charlottenborg' otte kaffeskeer samt fem kagegafler, Cohr 'Dobbeltriflet ni spiseskeer, to middagsskeer, potageske, to middagsgafler, herudover 11 dele blandet ...
Varunr: 5285443
SEK 5 616 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:56:00
SEK 3 650
Georg Jensen. Tre serveringsdele af sølv og sterlingsølv (3)
Georg Jensen. Tre serveringsdele bestående af 'Akkeleje' serveringsspade af sølv anno 1926 (21 cm), 'Relief' marmeladeske af sterlingsølv (10,5 cm) samt 'Blok' serveringsspade med skaft af sterlingsølv og montering af rustfrit stål (15,5 cm), disse to udført i perioden 1933-44. Samlet vægt inkl. ...
Varunr: 5233172
SEK 1 404 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:00:00
SEK 491
Georg Jensen. Skønvirke serveringsspade af sølv, dessin nr. 42, anno 1928
Georg Jensen. Skønvirke serveringsspade af let hammerslået sølv, anno 1928, dessin nr. 42. L. 15,5 cm. Vægt ca. 46 gr. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5247139
20:00:00
SEK 562
Peter Hertz. Bæger af sølv i barokform, København 1876
Peter Hertz. Bæger af sølv i barokform med tre kugleben, fronten graveret med oval kartouche i form af bladværk, København 1876. H. 12,5 cm. Vægt ca. 162 g. Fremstår med brugsspor, enkelte trykmærker, graveret med monogram og årstal.
Varunr: 5274173
20:00:00
SEK 632
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' dessertskeer af sølv (6)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff', et sæt på seks dessertskeer af sølv. L. 17,3 cm. Samlet vægt ca. 154 g. Fremstår med brugsspor, nogle med mindre trykmærker i laffet. (6)
Varunr: 5254227
SEK 1 123 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:02:00
SEK 421
Georg Jensen. Salt- og peberbøsse i hammerslået sterlingsølv (2)
Georg Jensen. Salt- og peberbøsse i hammerslået sterlingsølv, dessin nr. 180, udført hos Georg Jensen efter 1945. H. 9 og 9,5 cm. Samlet vægt: ca. 107,5 gr. Fremstår med brugsspor, ridser/mærker, det ene låg med knækket top. (2)
Varunr: 5269554
SEK 4 212 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:03:00
SEK 2 106
Boris Frödman-Cluzel bronsskulptur
BORIS FRÖDMAN-CLUZEL (1878-1969), kvinnlig krigare, patinerad brons, gjutarstämpel Herman Bergman, monogramsignerad BFC, höjd 31 cm
Varunr: 5282029
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
20:04:00
Se mer
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. Diverse dele serveringsbestik med skafter af sølv (28)
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. Diverse dele serveringsbestik med skafter af sølv i forskellige mønstre bl.a. 'Lotus', 'Rigsmønster' og 'Karina', bestående af 8 diverse serveringsspader, sauceske, 3 diverse serveringsskeer, to sæt salatbestik, lille brødkniv, ostekniv, citruskniv, 4 oplukkere, 3 ...
Varunr: 5273303
20:07:00
SEK 632
Axel Salomonsen. Stor serveringsfad, kaffekande, sukker og fløde af sterling sølv (4)
Axel Salomonsen , Copenhagen 1933-1977. Stor serveringsfad, rigt udsmykket. L. 64 cm., B. 38,5 cm. Håndtag af ben. Kaffekande H. 21 cm., sukker H. 13 cm. og flødekande H. 10,5 cm. ligeledes rigt udsmykket og håndtag af ben. Alle dele stemplet : Sterling 925s Ax.s. Fremstår med alm. brugsspor. ...
Varunr: 5251419
SEK 25 272 DK, Herning, Engdahlsvej 27-03-2019
20:11:00
SEK 12 636
Hans Hansen. Sæt med tekande, sukkerskål og flødekande af hammerslået sterlingsølv, dessin 340 (3)
Hans Hansen. Sæt med tekande med hank af bakelit, sukkerskål og flødekande af hammerslået sterling sølv, dessin 340. Stemplet Hans Hansen, Sterling Denmark. Dessin nr. 340. Fremstillet i 1961. Kande H. 14 cm. Sukkerskål H. 9 cm. Flødekande H. 7,5 cm. Samlet vægt: 1219 gr. (3)
Varunr: 5278356
SEK 19 656 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:12:00
SEK 9 828
Presburg & Zoon. Hollandsk bakke af sølv, Amsterdam 1967
Hollandsk bakke af sølv, kvadratisk med gennembrudt gallerikant, lave ben på hjørnerne, stemplet med mestermærke APz3 for Presburg & Zoon, Amsterdam 1967. 20 x 20 cm. Vægt ca. 362 g. Fremstår med brugsspor, enkelte små stødmærker.
Varunr: 5274434
SEK 2 808 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:14:00
SEK 2 106
Aage Weimar for Evald Nielsen. Sauceske og serveringsske af sterlingsølv, bestik nr. 29: 'Funkis' (2)
Sauceske og serveringsske af sterlingsølv, bestik nr. 29: 'Funkis' designet af Aage Weimar, udført hos Evald Nielsen. L. 18 og 25 cm. Samlet vægt ca. 176 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5250605
20:16:00
SEK 421
Stort møntlågkrus i barokform, af sølv, ca. 1900
Stort lågkrus af sølv, ca. 1900 Stort lågkrus af sølv i barokform, rigt prydet med drevne blade og blomster og mønter, ben og gæk i form af løver, ca. 1900. Uidentificeret mestermærke og lødighedsangivelse 13 1/3 L, engelske importstempler. Antagelig fremstillet af Jacob Magnus Aage Steffensen ...
Varunr: 5279627
SEK 14 040 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:18:00
SEK 10 951
Georg Jensen. 'Bernadotte' kaffeskeer af sterlingsølv (12)
Tolv kaffeskeer af sterlingsølv, 'Bernadotte' tegnet af Sigvard Bernadotte i 1939, udført hos Georg Jensen efter 1945. L. 10,5 cm. Samlet vægt ca. 182 gr. Fremstår med brugsspor. (12)
Varunr: 5274946
SEK 1 685 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:18:00
SEK 913
Horsens Sølvvarefabrik. 'Dobbeltriflet' fiskebestik af sølv til 3 pers. (6)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Dobbeltriflet' fiskebestik af sølv bestående af 3 fiskeknive og 3 fiskegafler. L. 21 og 19 cm. Samlet vægt ca. 264 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (6)
Varunr: 5254272
SEK 1 966 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:19:00
SEK 562
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' middagsgafler af sølv (6)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff', et sæt på seks middagsgafler af sølv. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 240 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Varunr: 5254237
20:20:00
SEK 491
Gundorph Albertus for Georg Jensen. 'Mitra' bestik af stål (25)
Gundorph Albertus for Georg Jensen. 'Mitra' bestik af stål bestående af: 6 gafler (L- 18,5 cm), 6 skeer (L. 19 cm), 6 knive (L. 23 cm), 6 kaffe/teskeer (L. 13 cm), 1 stegegaffel (L. 21,5 cm). Fremstår med brugsspor. (25).
Varunr: 5285230
20:20:00
SEK 1 053
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>