Utropspris
12345...11»   Varor pr. sida   311 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Anton Michelsen. 'Rosenborg' teskeer og mokkaskeer m/ emalje mfl. (17)
Anton Michelsen. 6 stk 'Rosenborg' teskeer af sterlingsølv, L. 11,2 cm og 6 stk. mokkaskeer med emalje, L. 9,8 cm, ligeledes sterling sølv. Horsens Sølvvare:, 4 stk mokkaskeer, L. 8,6 cm, tretårnet sølv fra 1945, 1 marmeladeske W & S Sørensen, 'Dansk Krone', L. 11 cm i sterling sølv. I alt 17 ...

Varunr: 5731333
SEK 2 225 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
15:22
SEK 765
Ett par silverljusstakar
LJUSTAKAR, ett par, silver, fylld fot, höjd 26 cm, Henry Griffith & Sons.

Varunr: 5734861
SEK 3 626 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10-08-2020
16:03
Se mer
Cigaretetui af sterlingsølv
Cigaretetui af sterlingsølv. Stemplet 900. Indvendig med monogram. 9,5 x 8,5 x 1 cm. Vægt 140 g.

Varunr: 5718015
SEK 1 112 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
17:03
SEK 556
Skål silver svan
SKÅL, 1900-tal, silver samt slipad kristall, i form av svan med utfällbara vingar, svenska importstämplar, höjd ca 13, längd 13 cm

Varunr: 5734884
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10-08-2020
17:24
Se mer
Carl M. Cohr. Druesaks med skaft af sterlingsølv
Carl M. Cohr. Druesaks med skaft af sterlingsølv, udført med stiliserede drueklaser, stemplet "COHR STERLING DENMARK". L. 13,8 cm.

Varunr: 5718010
17:46
SEK 973
Fire servietringe af sølv samt diverse bakker mm. af pletsølv. (25)
Tre tyske og en dansk servietring af sølv. Samlet vægt ca. 172 gr. Serveringsbakke af pletsølv med gennembrudt gallerikant og graveringer. L. 39 cm. B. 28 cm. 14 glasbakker og 2 flaskebakker af pletsølv. Ø 8-12,5 cm. Opsats og skål af pletsølv. H. 6 og 9 cm. Samt smørnæb af forsølvet metal mm. ...

Varunr: 5727136
SEK 1 112 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
18:35
SEK 417
Dele bordsølv med blåt glas Louis XVI stil (4)
Dele bordsølv med blåt glas i Louis XVI stil bestående af rund sukkerskål på tre ben dekoreret med guirlander og maskaroner h.7,5 cm Ø 8,5 cm, lav rund sukkerskål med guirlander og otte ben h.3,5 cm Ø 10 cm, lille ovalt saltkar h.3,5 x 5,5 x 4 cm samt cylinderformet peberbøsse med skruelåg h.8,5 ...

Varunr: 5735343
SEK 1 391 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
18:40
SEK 834
Børnegafler af sølv samt pletsølv (9)
Samling børnegafler med bla. 'Ole Lukkeøje','Fyrtøjet', 'Kejserens nye klæder', bestående af: fire af 830 (tretårnet) sølv samlet vægt 130 gram, en Herregaard børnegaffel af sterlingsølv vægt 35 gram samt fire af nysølv (pletsølv). samlet vejl. udsalg 7691. (9)

Varunr: 5712125

SEK 3 616 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
18:54
SEK 487
Tias Eckhoff for Lundtofte spisebestik med palisandergreb (38)
Tias Eckhoff for Lundtofte. Bestik af stål og palisander bestående af: 11 middagsknive, 10 middagsgafler, 9 middagsskeer, 7 teskeer, 1 kagespade. 1960'erne. Fremstår med aldersvarende brugsspor. (38)

Varunr: 5735347
SEK 1 112 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
19:10
SEK 626
Samling dansk sølvbestik (8)
Samling dansk sølvbestik bestående af: Carl Frederik Schytte. (1802-1875) to kaffeskeer dekoreret med muslingeskaller L 14,5 cm., Desuden fem skeer af forskellige danske tretårnede stel og Art Deco broche stemplet Christian Veilskov. Samlet Sølvvægt 253 gram. (8)

Varunr: 5734375
SEK 1 391 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
19:15
SEK 834
Ryska silverbestick
BESTICKSERIE, 6 + 6, silver, gaffel 20,5 cm, kniv 25,5 cm, Nikolay Shepelev, kontrollmästare Alexander Nikolaievich Krollau, Riga 1896.

Varunr: 5734913
SEK 4 144 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10-08-2020
19:15
Se mer
Holger Rasmussen. Thekande af sterling sølv, med håndtag af ben
Holger Rasmussen. Thekande af sterling sølv, med håndtag af ben. H 18 cm, vægt ca 597 gr.

Varunr: 5734411
SEK 2 781 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
19:33
SEK 2 642
Jugendstil-Anbietschale, WMF, Geislingen, um 1910
Jugendstil Anbietschale, WMF, Messing/Zinn. Geislingen, um 1910. 3-fach gegliederte, blattförmige Schale. Henkel als gebogener Blattstiel von einer stehenden Frau im bewegten Gewand gehalten. HxBxT: 19 x 27 x 32 cm. Stempel des Herstellers, "I/O" und "Plated". Restaurierter Zustand. Kleine Delle...

Varunr: 5735268
SEK 3 108 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:34
SEK 466
Sølv: Kaffekande, thekande, sukkerskål mm (7)
Sølv: Kaffekande, thekande, sukkerskål, flødekande, to strådåser samt senneps/marmeladekrukke med glasindsat. Alt stemplet med 3 tårne. Samlet vægt uden glasindsats ca 1900 gr. (7)

Varunr: 5734407
SEK 5 562 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
19:40
SEK 7 231
Jens Harald Quistgaard. 'Champagne' sølvbestik(22)
Jens Harald Quistgaard. 'Champagne' sølvbestik. Bestående af: Tolv teskeer L. 11 cm, tre skeer L.17,5 cm. Ske L.19,5 cm. Kagegaffel L. 14 cm. Mokka ske L. 6,5 cm. Ske L. 12,5 cm, ske L. 14, 5 cm. Kniv L. 16,5 cm. Kniv L. 12,5 cm. ( Begge knive med montering af rustfrit stål.)Samlet ren sølvvægt ...

Varunr: 5730428
SEK 2 503 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:44
SEK 2 642
Grann & Laglye m.fl. Fem signetter, en brevkniv og en saks af sølv (7)
Fem signetter, en brevkniv og en saks af sølv, saksen fra Grann & Laglye, saks og brevkniv med monteringer af stål. L. 6-25,5 cm. Samlet vægt inkl. stål ca. 200 g. Fremstår med brugsspor/-mærker, brevkniv, saks og en signet med graveringer, rustpletter på brevkniv. (7)

Varunr: 5705285
SEK 1 112 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
19:46
SEK 626
Cohr / ALTA. Riberhus. Bestik af sølvplet (65)
Cohr / ALTA. Riberhus. Bestik af sølvplet, bestående af: 12 middagsknive L. 22 cm 12 middagsgafler L. 20 cm 12 middagsskeer L. 20 cm 12 kaffeskeer L. 12 cm 12 kagegafler L. 14 cm 5 serveringsdele L. 10-18 cm Brugsspor. (65)

Varunr: 5711433
SEK 1 391 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
19:50
SEK 904
Samling Prima bestik af pletsølv (83)
Samling Prima bestik af pletsølv, bestående af: 13 gafler á 19 cm, 13 gafler á 17,5 cm, 14 knive á 21,5 cm, 14 knive á 14 cm, 12 skeer á 19 cm, 13 skeer á 17 cm, 2 serveringsskeer á 20 cm, 1 serveringsgaffel á 20 cm, 1 sovseske á 18 cm. (83)

Varunr: 5732730
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:50
SEK 695
A. Michelsen samling ældre juleskeer af sølv (11)
A. Michelsen samling ældre juleskeer af sølv:1913, 1914, 1916, 1918, 1923, 1924, 1925, 1928, 1929, 1936, 191937. Flere med emaljedekoration. (11)

Varunr: 5733659
SEK 2 781 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:50
SEK 3 616
Middagsknive med greb i porcelæn (8)
Otte middagsknive med pistolgreb i porcelæn, blå på hvid grund. Blad mærket A & W Jacobsen Kyobenhavn. L. 24 cm. (8)

Varunr: 5734745
SEK 1 391 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:51
SEK 765
Carl M. Cohr. Kaffeservice af pletsølv (3)
Carl M. Cohr. Kaffeservice af pletsølv med glat korpus og svungne sider, bestående af: Kaffekande med håndtag af bakelit H. 22, sukkerskål med låg af bakelit H. 9cm, Ø 11 cm samt flødekande H. 10 cm, Ø cm. Fremstår med lette brugsspor. (3)

Varunr: 5734553
19:55
SEK 417
Bern Emmerichs, Glasierte Keramiken (4)
Bern Emmerichs (1961), Glasierte Keramiken, handstaffiert, unten rechts und links signiert und datiert: '2001', Maße ca.: 8 x 8 cm, 12 x 13 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (4)

Varunr: 5736198
SEK 2 590 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10-08-2020
19:58
SEK 414
A. Dragsted. Et par serveringsspader af sølv med skafter af ibenholt, ca. 1920'erne (2)
A. Dragsted. Et par serveringsspader af sølv, prydet med skafter af ibenholt, udført ca. 1920'erne. L. 18 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 53,8 gr. Fremstår med brugsspor, graveringer på bagsiderne, ujævnheder. (2)

Varunr: 5735503
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:01
SEK 626
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen, 'Champagne', gafler og skeer af sølv (12)
'Champagne', seks middagsgafler og seks dessertskeer af sølv, tegnet af Jens Harald Quistgaard, udført hos O. V. Mogensen. L. 19 og 17,5 cm. Samlet vægt ca. 672 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varunr: 5694904
SEK 5 006 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:01
SEK 3 059
Carl M. Cohr. Fiskeserveringssæt af sølv, anno 1939 (2)
Carl M. Cohr. Fiskeserveringssæt af sølv med gennembrudte skafter udformet med fiskemotiv, stemplet 'Delv. Haandarb.', anno 1939. L. 18,5 og 20,5 cm. Samlet vægt ca. 150 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (2)

Varunr: 5704574
SEK 1 391 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:02
SEK 834
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' kagegafler af hammerslået sølv (9)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' kagegafler af hammerslået sølv, L. 13,5 cm. Samlet vægt: ca. 148 gr. Fremstår med brugsspor, enkelte dele med mørke mærker. (9)

Varunr: 5719899
20:05
SEK 1 112
Arje Griegst. Et par bægre af sterlingsølv (2)
Arje Griegst (1938-2016). Et par glatte bægre af sterlingsølv. H. 6. Ø 6,4 cm. Samlet vægt ca. 227 g. Fremstår med brugsspor, mindre mærker, graveringer under bund, en med lille bule på fodkant. (2)

Varunr: 5725507
SEK 1 947 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:14
SEK 834
Tinos. Lågskål af massiv patineret bronze, 1930'erne
Tinos. Lågskål af massiv patineret bronze med kanneleret korpus. Låg med grøn patinering. Stemplet Tinos Bronce, Made in Denmark. 1930'erne. H. 14 cm., Ø. 18 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varunr: 5734591
SEK 5 562 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:17
SEK 3 059
Cohr m.fl. Diverse knive m.m. med skafter af sølv (30)
Cohr m.fl. Diverse knive m.m. med skafter af sølv og blade af stål, bestående af: 'Saksisk': 2 middagsknive, 5 dessert-/frugtknive, osteskærer, 3 oplukkere og spatel, 'Delt Lilje': middagskniv, ostekniv og 3 dessert-/barneknive, 'Rosen': 6 middagskniv med varierende blade og 2 ...

Varunr: 5705661
SEK 2 503 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:22
SEK 487
A. Dragsted. Skønvirkebonbonnière i sølv, drevet med blomsterornamentik, 1913
Bonbonniere i sølv, låg og korpus drevet med blomsterornamentik, bl.a. påskeliljer, og med årstallene 1888 og 1913 samt monogram A M i skønvirke, indvendigt forgyldt. Udført hos hofjuvelér A. Dragsted i 1913. Ø 9,5 cm. Vægt 186 g.

Varunr: 5733412
20:27
SEK 2 086
12345...11»