Utropspris
12345...7»   Varor pr. sida   198 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Skævknækket kasserolle af tretårnet sølv
Skævknækket kasserolle af tretårnet sølv med hank af træ. H. 6 cm. Ø. 20,5 cm. Samlet vægt 410 g. Fremstår med mindre løshed i hank og brugsspor.

Varunr: 6037974
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
14:25
SEK 546
Georg Jensen. Par pilleæsker af sterlingsølv, dess no 79D (2)
Georg Jensen. Par pilleæsker af sterlingsølv, lethammerslået låg prydet med blomst. Dessin nr. 79D. H. 2 cm, Ø ca. 3,7 cm. Vægt ca. 41 gram (2)

Varunr: 6045144
15:28
SEK 1 773
Georg Jensen og A. Michelsen. En samling juleskeer og årsskeer (15)
En samling skeer af forgyldt sterlingsølv prydet med emalje bestående af: A. Michelsen juleskeer flg. årgange: 1952, 1968, 1972, 1978, 1979. Georg Jensen. Årsskeer årgange 1971-1980. Flere i ubrudt emballage. L. 15 - 16,5 cm. Vægt inkl. emballage 695 gram. Enkelte anløbne (15)

Varunr: 6045183
SEK 2 455 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
15:44
SEK 1 909
Horsens Sølvvarefabrik, 'Funkis III', bestikdele af sølv (34)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Funkis III', bestikdele af sølv best. af: lågkagekniv L. 28 cm, 9 middagsgafler L. 19,5 cm, 1 kagegaffel L. 14 cm, 2 suppeskeer L. 20 cm, 9 dessetskeer L. 17,5 cm, samt 12 kaffeskeer L. 12 cm. Alt stemplet købehavn 1940'erne. Vægt uden dele med stål montering: ca. 1186 ...

Varunr: 6045091
SEK 6 819 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
18:07
SEK 4 910
Samling blandet sølvtøj. (19)
Samling blandet sølvtøj heriblandt Fransk Lilje, Dobbelt riflet m.fl., bestående af: 12 skeer L. 15 - 20cm, 2 gafler L. 17,5 - 20cm. div. tátøj L. 11,5 - 23cm. Sølvvægt: 570 gram. Sølv med stål: 93 gram. Total vægt: 663 gram. Fremstår med brugsspor herunder graveringer på bagside (19)

Varunr: 6033430
SEK 4 091 DK, Aalborg, Nibevej 22-06-2021
18:48
SEK 546
A. Michelsen, 'Rosenborg', seks middagsgafler af sterlingsølv (6)
Sæt på seks middagsgafler, 'Rosenborg', af sterlingsølv, udført hos A. Michelsen, København. L. 19,8 cm. Samlet vægt ca. 420 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6043464
SEK 4 091 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:02
SEK 2 591
Georg Jensen. Drueopsats af sterlingsølv, dessin 263 A
Georg Jensen. Drueopsats af hammerslået sterlingsølv prydet med drueklaser, snoet stamme på rundt fodstykke. Formgivet af Georg Jensen i 1918. Dessin nr. 263 A. Fremstillet hos Georg Jensen. H. 13 cm. Vægt ca. 266 gram. Med lille kanthak.

Varunr: 6044783
SEK 20 456 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
20:03
SEK 12 547
P. Frigast, 'Rigsmønster', kagegafler af sølv (6)
P. Frigast, 'Rigsmønster', seks kagegafler af sølv. L. 13,5 cm. Samlet vægt ca. 148 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6045084
SEK 1 909 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:06
SEK 477
Samling diverse sølvbestik Graan og laglye, Horsens mfl.
Samling diverse sølvbestik Graan og laglye, Horsens mfl. best. af: 6 dessertknive L. 18 cm, 10 kagegafler L. 13,5 cm, serveringsske, marmeladeske samt spade L. 12 til 27, cm. samt lille glasbakke af sterlingsølv med perlebort Ø 7,5 cm. Vægt uden dele med stålmontering ca. 438 g. Brugsspor.

Varunr: 6045093
SEK 2 182 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
20:06
SEK 1 773
A. Michelsen, 'Rosenborg', seks dessertskeer af sterlingsølv (6)
Sæt på seks dessertskeer, 'Rosenborg', af sterlingsølv, udført hos A. Michelsen, København. L. 18,5 cm. Samlet vægt ca. 380 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6043480
SEK 3 819 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:12
SEK 2 455
Dansk sølvsmed, 'Musling', kagegafler af sølv (6)
Dansk sølvsmed, 'Musling', seks kagegafler af sølv. L. 14,5 cm. Samlet vægt ca. 126 g. Fremstår med brugsspor, én med hak i en tand. (6)

Varunr: 6044929
SEK 1 637 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:15
SEK 546
Georg Jensen. 'Cypres' smørknive af sterlingsølv (6)
Georg Jensen. En samling 'Cypres' smørknive af sterlingsølv. L. 15,1 cm. Vægt: ca. 206 gr. Fremstår med brugsspor. 'Cypres' serien er tegnet af Tias Eckhoff for Georg Jensen i 1954. (6)

Varunr: 6044496
SEK 2 046 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:16
SEK 614
Carl M. Cohr. Fiskeserveringssæt af sølv (2)
Carl M. Cohr. Et håndsmedet fiskeserveringssæt af sølv udført med gennembrudt ornamentik i form af fisk på skaft. L. 18,3-20,2 cm. Samlet vægt: ca. 150 gr. Aldersrelateret brugspræg. (2)

Varunr: 6044461
20:19
SEK 477
Georg Jensen. 'Cypres' smørknive af sterlingsølv. (6)

Varunr: 6044474
SEK 2 455 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:19
SEK 1 091
Margrethebæger af delvist forgyldt sølv, anno 1943
Margrethebæger af sølv, indvendigt forgyldt samt delvist forgyldt på ydersiden, anno 1943. Stemplet med mestermærke for K.C. Hermann, herover Evald Nielsens mestermærke. Har muligvis været forhandlet hos Evald Nielsen. H. 9,5. Ø 11,5 cm. Vægt ca. 326 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6045120
SEK 3 546 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:21
SEK 2 182
Georg Jensen. Saltkars af sterlingsølv, dess no 180
Georg Jensen. Saltkar af sterlingsølv med svungne sider og gennembrudt stamme, prydet med bladværk og frøstande, rundt profileret fodstykke. Dess no. 180. Stemplet for perioden. H. 3,7 cm, Ø 5,7. Vægt ca. 50 g

Varunr: 6045123
SEK 2 046 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
20:21
SEK 1 364
A. Michelsen, 'Rosenborg', seks middagsknive med skafter af sterlingsølv (6)
Sæt på seks middagsknive, 'Rosenborg', med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål, udført hos A. Michelsen, København. L. 23 cm. Samlet vægt ca. 698 g. Fremstår med brugsspor, en med let variation i knivsblad. (6)

Varunr: 6043454
20:22
SEK 2 591
Svend Toxværd. Rund bakke / fad af sølv, anno 1958
Svend Toxværd. Rund bakke / fad af sølv, glat spejl, kant med perlestaffering, udført anno 1958. Ø 32 cm. Vægt ca. 732 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6032621
SEK 5 455 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:24
SEK 750
Carl M. Cohr m.fl. Samling diverse skeer m.m. af sølv (15)
Samling diverse skeer m.m. af sølv i diverse mønstre, bl.a. 'Fransk lilje', 'Tang' og Antik 'rococo', udført hos forskellige danske sølvsmede, bl.a. Carl M. Cohr og Guldbrandsen. Heriblandt også en 'Frijsenborg' lagkagekniv med blad af stål. Samlet vægt inkl. stål: ca. 636 g. Fremstår med ...

Varunr: 6038771
20:25
SEK 477
Dansk sølvsmed. Empire saltkar af sølv, 1800-tallets begyndelse
Dansk sølvsmed. Empire saltkar af sølv, ovalt kar på stilk med oval fod, hanke i siden i form af løvehoveder med ringe i munden, kar indvendigt forgyldt, 1800-tallets begyndelse. Stemplet med utydeligt mestermærke samt antageligt Aalborg bymærke. H. 6,5. L. 8,5 cm. Vægt ca. 50 g. Fremstår med ...

Varunr: 6044943
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:26
SEK 682
Aage Albing. Lille margrethebæger af sterlingsølv
Aage Albing. Lille margrethebæger af sterlingsølv, indvendigt forgyldt samt delvist forgyldt på ydersiden, ca. 1950'erne. H. 8. Ø 8 cm. Vægt ca. 153 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden.

Varunr: 6045137
20:27
SEK 750
Borek Sipek. Lysestage i sølvplet
Borek Sipek (1949-2016). 5-armet lysestage i sølvplet. H. 45 cm, Ø 38,5 cm. Fremstår med brugsspor, en arm mangler, trænger til at blive pudset.

Varunr: 6033496
SEK 3 273 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:27
SEK 409
GAB. Et par svenske stager af sølv (2)
Guldsmedsaktiebolaget. Et par svenske stager af hammerslået sølv i barokform med snoede stammer på bred fod med stiliserede blomster og bladværk, anno 1944. H. 17 cm. Samlet vægt ca. 364 g. Fremstår med brugsspor, rester af forgyldning, gravering på fod. (2)

Varunr: 6044569
20:29
SEK 477
Dansk sølvsmed, 'Musling', kagegafler af sølv (12)
Dansk sølvsmed, 'Musling', tolv kagegafler af sølv. L. 13,5 cm. Samlet vægt ca. 196 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varunr: 6044934
20:29
SEK 477
A. Michelsen, 'Rosenborg', otte serveringsdele af sterlingsølv (8)
Otte serveringsdele, 'Rosenborg', af sterlingsølv, udført hos A. Michelsen, København. L. 18,5 cm. Omfatter seks dele helt af sterlingsølv: serveringsske, serveringsspade, serveringsgaffel, pålægsgaffel, lille og stor kompotske, samt to dele med skafter af sterlingsølv: lagkagekniv og oplukker. ...

Varunr: 6043492
20:32
SEK 1 773
Georg Jensen. Pyramide bestik, sterlingsølv (19)
Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sterlingsølv bestående af 6 frokostgafler, L. 18 cm 6 kagegafler, L. 14 cm 6 tekskeer, L. 12 cm 1 øloplukker Tegnet af Harald Nielsen i 1926. Samlet vægt ekskl. stål ca. 638 g. Fremstår med brugsspor. (19)

Varunr: 6044323
SEK 4 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-06-2021
20:32
SEK 2 046
Dansk sølvsmed, 'Delt lilje', fiskeserveringssæt af sølv (2)
Dansk sølvsmed, 'Delt lilje', fiskeserveringssæt af sølv, udført 1917-18. L. 26 og 26,5 cm. Samlet vægt ca. 272 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6044869
20:33
SEK 1 637
Hans Hansen, 'Linje', sauceske af sterlingsølv
Hans Hansen, 'Linje', sauceske af sterlingsølv. L. 18,5 cm. Vægt ca. 72 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6044975
SEK 1 091 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:38
SEK 409
Henning Koppel for Georg Jensen. Skål af sterlingsølv med emalje dekoration
Henning Koppel (1918-1982) for Georg Jensen. Rund skål udført i sterlingsølv prydet med blå og grøn emalje i organisk form samt monogram GJ. Sign. i bunden 1904-1979 3/200, Henning Koppel, Denmark Georg Jensen. efter 1945. 925S. H. 4,2, Ø 19 cm. Vægt ca. 498 gr.

Varunr: 6044744
SEK 5 455 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
20:39
SEK 3 546
Et par A. Dragsted kandelaber af sølv, København 1947. (2)
Et par A. Dragsted kandelaber af sølv, hver med en lige samt fire svungne lysarme, ottekantet balusterformet stamme, på ottekantet skævknækket fodstykke, barokform, Stemplet A. Dragsted Kjøbenhavn, 1947. Vægt Henholdsvis ca.1542 gr. og ca. 1564 gr. Samlet Vægt ca. 3106 gr. H. 40 cm. Fremstår med ...

Varunr: 6045050
SEK 23 184 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:40
SEK 17 047
12345...7»