Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Buckingshire Sheffield. Engelsk vippekande sukkerskål samt flødekande af pletsølv.
Buckingshire Sheffield. Engelsk tekande på vippebart understel hvorunder spritbrænder H. 41 cm. Tilhørende flødekande samt 2 sukkerskåle, heraf en med hanke, medfølger. (5)
Varunr: 5002890
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 21-05-2018
14:49:00
SEK 583
Diverse sølvplet (8)
Diverse sølvplet. Samling bestående af tre kander H. 15,5-20,5 cm. Vinkøler H. 24 cm., to stager H, 26 cm, sauceskål H. 10,5 cm. Svingkedel/tekande af sølvplet H. 33 cm. (8)
Varunr: 4981357
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 21-05-2018
15:49:18
SEK 777
1700-tals silverbägare
SILVERBÄGARE, rokoko, Sverige 1700-tal. Vikt 124 g.. Delvis förgylld. Graverad dekor av blommor, botten med rubel med Peter den Store, 1707. Höjd 10,5 cm.
Varunr: 5000624
SEK 5 784 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
17:14:00
Se mer
Par Casoletter af messing, 1800-tallet (2)
Par Casoletter af messing præget med bladværk i korpus. Senere monteret til el og gevindstang til fatninger, hul i korpus til ledninger. H. 26 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varunr: 4991018
17:20:00
SEK 518
1700-tals tennljusstake
LJUSSTAKE, tenn, Elias Ståhlfot, Åbo, Finland 1723-1782. Höjd 13,5 cm.
Varunr: 5000632
SEK 1 928 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
17:30:00
Se mer
1800-tals tennljusstakar
LJUSSTAKAR, 2 st, tenn, empire, Johan Lindblad 1843, Åbo, Finland.. Kvadratiska fotplattor med kulfötter, dekorerad med lyra. Höjd 17 cm.
Varunr: 5000644
SEK 2 892 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
17:54:00
Se mer
Par lysestager, sterlingsølv (2)
Par lysestager, sterlingsølv Med kannelerede, korintiske søjler Stempel = mesterstempel (William Hutton & Sons Ltd) Løbende løve, panterhoved, f Periode = Edward 7., 1901 - 1902 Vægt ca. (udfyldt fod) 2.520 gram Mål: højde ca. 29 cm, fod 11,8 x 11,8 cm Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 4991321
SEK 12 531 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
18:14:00
SEK 9 158
WMF (2) Vasen
WMF (2) Vasen, versilbert, Höhe ca.13,5 cm, mit Emaileinlagen in schwarz/hellblau (angeschlagen), Gravur = Wettkegeln Sonderburg 1910 Stempel = OX Strauss WMF G, I/OAlter ca. von 1910 Gebrauchsspuren
Varunr: 4977488
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
18:29:00
SEK 434
Trearmet sølvlysestage barokform. gram. Stemplet af Jacob Grimminger, Schwäbisch Gmünd.
Trearmet sølvlysestage barokform. ca. 1900. Stemplet af Jacob Grimminger, Schwäbisch Gmünd. 835. H 19,5 cm. B 26 cm.Sølvvægt ca. 500 gram. Blækhus af slebet krystal med intakt glas blækbeholder. Låg af 830 sølv. Inskription 'Til lærer Jensen med tak for godt samarbejde Dragsholm 1. april 1915.' ...
Varunr: 5001569
SEK 1 943 DK, Aalborg, Nibevej 21-05-2018
18:40:00
SEK 712
Carl M. Cohr. Art Deco Kaffekande, flødekande og sukkerskål af sølv
Carl M. Cohr. Art Deco Kaffekande, flødekande og sukkerskål af sølv med bakelithåndtag dekoreret med blomst og bladværk. H. 6,5 - 19 cm. Alle stemplet Cohr 1937 og 830S . Samlet vægt vægt 721 gram. (3)
Varunr: 5001518
SEK 3 108 DK, Aalborg, Nibevej 21-05-2018
18:41:00
SEK 1 425
Samling tretårnet sølvtøj (22)
Samling tretårnet sølvtøj, bestående af: 9 kagegafler L 13-15 cm, 2 teskeer L 12,5 cm, 3 spiseskeer L 15,5-18 cm, 3 pålægsgafler L 14,5-17,5 cm, 1 brevåbner L 17 cm, 1 spade med kohorn, 2 bægere H 6-9 cm samt lille kop H 5 cm. Samlet vægt: 618 g. Fremstår med brugsspor. (22)
Varunr: 5001573
SEK 1 813 DK, Aalborg, Nibevej 21-05-2018
18:51:00
SEK 1 684
Ryska bronsljusstakar
LJUSSTAKAR, ett par, förgylld brons, empir, Ryssland 1800-talets början.. Höjd 17,5 cm.
Varunr: 5000673
18:54:00
Se mer
Kinesisk kaffeservis
KAFFESERVIS, 10 delar, förgyllt silver med emalj och turkoser. Kina, gjord för export. Finländska importstämplar Georg Buchert Oy, Helsingfors 1974. Höjd 9-28,5 cm. Totalvikt 3454 g. Orginallåda.
Varunr: 5000688
SEK 57 838 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
19:24:00
Se mer
Kobber gruekeddel, 1800-tallet
Kobber gruekeddel fra 1800-tallet. Ø 58 H. 41 cm. Stativ af støbejern H. 13 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5002259
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:30:00
SEK 518
Carl M. Cohr. Herregårdsbestik af sølv (53)
Carl M. Cohr. Herregårdsbestik af sølv. Bestående af: Otte middagsknive. Otte middagsgafler. Otte middagsskeer. Ti frokostskeer. Seks frugtknive. En frokostkniv. Tre frokostgafler. Fire kagegafler. Fem kaffeskeer. Stemplet Cohr monogram samt tre tårne. Vægt ekskl. dele med stålmontering. ca. 1715...
Varunr: 4984410
SEK 7 770 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21-05-2018
19:37:00
SEK 5 439
A. Dragsted. Serveringsspade af sølv i vikingestil, anno 1903
A. Dragsted. Serveringsspade af sølv i vikingestil, forgyldt, anno 1903. L. 18,5 cm. Vægt ca. 82 gr. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4999846
SEK 1 036 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
19:54:00
SEK 453
Silberbesteck , 800er Silber, 287 g
Silberbesteck, 800er Silber, 12-teilig, 6 Kuchengabeln, 6 Kaffeelöffel,Gewicht: zus. 287 g. Hof Silberschmiede J. D. Schleißner Söhne- Hanau. Mit Original aufbewarungs Box.
Varunr: 5001269
SEK 1 253 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:00:00
SEK 530
Dose, Bronze
Kleine Deckel-Dose aus Bronze, rechteckige Form, Deckel mit geometrischem Relief-Dekr, 1,5x6,5x3cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren sowie kleine Dellen.
Varunr: 4915385
SEK 1 928 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:01:00
SEK 386
Carl Peters for Vilhelm Christesen. Tesi af sølv, Frederiksborg-lotteriet, 1874
Tesi af sølv tegnet af billedhugger Carl Peters som sølvpræmie til Frederiksborg-lotteriet. Mesterstempel for Vilhelm Christesen (1822-1899, virksom i København fra 1852), bystempel København 1874 samt bomærke for Frederiksborg-lotteriet og Carl Peters kunstnerstempel. L. 18 cm. Vægt ca. 44 gr. ...
Varunr: 4999760
20:02:00
SEK 453
Konvolut römische Keramiken, Vasen / Krüge und Öllampe (4)
Konvolut Keramiken, wohl Antike, bestehend aus drei Gefäßen und einer Öllampe, H. ca. 14 cm und kleiner, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, partiell bestoßen und teilweise rissig sowie stellenweise Verschmutzungen. (4)
Varunr: 4917494
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:03:00
SEK 434
Wiskemann,Teeset versilbert
Wiskemann,Teeset versilbert, 20er Jahre Art Nouveau, bestehend aus 1 Teekanne, 1 Milchkännchen und 1 Zuckertopf, Gesamtgewicht ca. 685 Gramm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varunr: 4962141
20:03:00
SEK 386
Schale mit Deckel, Metallguss, Versilbert
Ovale Schale mit Deckel, Metallguss, Versilbert, Maße: ca. 30 x 15 cm, Höch: ca. 20 cm. Gewicht: 3240 g. Signiert: AYI 1640 MV RC.
Varunr: 4974858
20:05:00
SEK 386
Gorham. Amerikansk sukker-/flødesæt af sterlingsølv (2)
Amerikansk sukkerskål og flødekande af sterlingsølv, glat korpus, fremstillet hos Gorham, U.S.A., dessin nr. 924. Vægt ca. 168 gr. H. 6 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte små stødmærker. (2)
Varunr: 4999784
20:12:00
SEK 518
Et par Charles X kandelabre af forgyldt bronze, Frankrig ca. 1840. (2)
Et par Charles X kandelabre af forgyldt bronze, hver med en lige samt tre svungne lysarme, båret af kanneleret søjle på trepasfod med løvefødder, monteret på sokkel af marmor, Frankrig ca. 1840. H. 54,5 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, ældre borehuller fra tidligere strømmontering, 2 ...
Varunr: 4981552
SEK 10 360 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:13:00
SEK 6 734
Antik Rokoko. Stor samling sølvbestik (118)
Antik Rokoko. Sølvbestik bestående af: 9 middagsgafler L. 22 cm (1 m. inskriptioner) 6 frokostgafler L. 20,5 cm 2 knive L. 21 cm 4 store spiseskeer L. 22,5 cm (2 m. inskriptioner) 11 skeer L. 20,3 cm (to designs) 8 skeer L.18,7 cm (7 m. inskriptioner) 11 skeer 17,6 cm (5 m. ...
Varunr: 4991993
SEK 11 655 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-05-2018
20:13:00
SEK 8 029
Konvolut Versilbertes (5)
Konvolut Versilbertes, 2 Paar Milchkännchen und Zuckerdose, 1 Paar unterseitig geprägt: WMF, WEPCO EP NS OX, 1 Bierkrug mit Relief des New Yorker Polizeilogos, unterseitiger Stempel unleserlich, altersgemäße Gebrauchsspuren, Patina, Kratzer. kleine Dellen. (5)
Varunr: 4974862
20:21:00
SEK 386
Konvolut Löffel divers. 800 Silber, 479 g (41)
Konvolut Silberlöffeln, Gesamt Gewicht: 479 g, 800er Silber.
Varunr: 4913891
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:21:00
SEK 1 060
Samling tin (4)
Samling tin bestående af kande med porcelænsindsats H 33 cm, Fad Ø 32 cm, fad Ø 20 cm, fad Ø 15 cm. Stemplet med kroner (4)
Varunr: 4996768
20:23:00
SEK 583
Carl M. Cohr. 'Herregård' middagsbestik af sølv til 6 pers. samt serveringsdele (56)
Carl M. Cohr. 'Herregård' middagsbestik af sølv til 6 pers. samt serveringsdele, bestående af: 6 frokost-/dessertskeer (L. 17,8 cm.), 6 kagegafler (L. 13,5 cm.), 6 kaffeskeer (L. 12 cm.), 6 teskeer (L. 14 cm.), 6 middagsgafler (L. 20,5 cm.), 6 middagsskeer (L. 21 cm.), 6 knive med skafter af sølv...
Varunr: 4966513
20:24:00
SEK 3 885
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 7', kagegafler af sterlingsølv (10)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 7', ti kagegafler af sterlingsølv. L. 13 cm. Samlet vægt ca. 252 gr. Fremstår med brugsspor. (10)
Varunr: 4999714
SEK 1 295 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:25:00
SEK 453
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>