Utropspris
12345...8»   Varor pr. sida   221 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Royal Copenhagen / Aluminia, Tranquebar. Servicedele af fajance. (53)
Royal Copenhagen / Aluminia, Tranquebar. Servicedele af fajance best. af: 1 terrin nr. 919 L. 8 cm. (1 sort.), 1 bonbonnière i form af and nr. 3043/1058 (1 sort.), 1 sauceskål nr. 2391 (1 sort.), 1 skål nr. 934 Ø 21 cm (1 sort.), 1 lysestage nr. 1796 (1 sort.), 7 tallerkner nr. 948 (7 x 1 sort. 1...

Varunr: 6225952
SEK 2 255 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
17:05
SEK 1 832
En samling bestik af tre-tårnet sølv, 1253 gram (26)
Tretårnet sølvbestik i forskellige mønstre bestående af: 7 gafler, 11 spiseskeer, 7 diverse skeer samt 1 sovseske. 14 dele med indgraveringer/monogram. Vægt ca. 1253 gram (26)

Varunr: 6176363
SEK 6 483 DK, Kolding, Platinvej 03-07-2022
19:10
SEK 5 074
Horsens Sølvvarefabrik, Carl M. Cohr m.fl. Samling serveringsspader med skafter af sølv (12)
Horsens Sølvvarefabrik, Carl M. Cohr m.fl. Samling serveringsspader med skafter af sølv, udført i diverse mønstre, bl.a. 'H. C. Andersen', 'Kent', 'Gratie' og 'Regent', heriblandt desuden et fiskeserveringssæt. L. 15,5-21 cm. Samlet vægt ca. 890 g. Fremstår med brugsspor, to dele med afstand ...

Varunr: 6227176
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:23
SEK 775
Hans Hansen, 'Arvesølv nr. 5', middagsknive med skafter af sterlingsølv (6)
Hans Hansen, 'Arvesølv nr. 5', seks middagsknive med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål. L. 22 cm. Samlet vægt ca. 458 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6199952
SEK 1 973 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:30
SEK 1 339
Georg Jensen, 'Kaktus', middagsbestik af sterlingsølv til 6 pers. (30)
Georg Jensen, 'Kaktus', middagsbestik af sterlingsølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (23 cm), 6 middagsgafler (18,5 cm), 6 middagsskeer (19 cm), 6 kagegafler (13 cm) samt 6 teskeer (12,5 cm). Tegnet af Gundorph Albertus i 1930. Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1580 g. ...

Varunr: 6222463
SEK 12 685 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:37
SEK 9 584
Carl M. Cohr, Grann & Laglye m.fl. Samling lagkageknive med skafter af sølv og sterlingsølv (9)
Carl M. Cohr, Grann & Laglye m.fl. Samling lagkageknive, heraf syv med skafter af sølv og to med sterlingsølv, udført i forskellige mønstre, bl.a. 'Charlottenborg', 'Øresund', 'Dagmar' og 'Delfin'. L. 25,5-28 cm. Samlet vægt ca. 898 g. Fremstår med brugsspor, en med afstand mellem skaft og blad, ...

Varunr: 6227175
19:40
SEK 705
H. Guldbrandsen, Vejle m.fl. 'Dobbeltriflet' potageske og middagsske af sølv (2)
'Dobbeltriflet' potageske af sølv fra H. Guldbrandsen, Vejle, L. 35,6 cm, og middagsske af sølv fra P. Mollerup, Viborg, L. 22,2 cm. Samlet vægt ca. 178 g. Begge med graveringer og lidt buler i laffet. (2)

Varunr: 6227531
SEK 1 409 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:42
SEK 987
C. Holm. Et sæt håndsmedede hummergafler af sølv (23)
C. Holm. Et sæt på 23 hummergafler af sølv, stemplet 'haandsmedet'. L. 15 cm. Samlet vægt ca. 458 g. Fremstår med brugsspor. (23)

Varunr: 6214487
SEK 5 638 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:45
SEK 3 664
Evald Nielsen. Serveringsdele af sølv og sterlingsølv i bestik no. 29: 'Funkis' (8)
Evald Nielsen. Serveringsdele af sølv og sterlingsølv i bestik no. 29: 'Funkis', bestående af 2 diverse serveringsskeer (22,5 og 23,5 cm), sauceske (18,5 cm), stegegaffel (22 cm), marmeladeske (14 cm), pålægsgaffel (12 cm), samt 2 smørknive med blade af rustfrit stål (16 cm). Samlet vægt inkl. ...

Varunr: 6218175
SEK 4 510 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:46
SEK 3 664
Bestikdele i tre-tårnet sølv 1807 gr. (45)
Bestikdele i tre-tårnet sølv iform af: 10 mokkaskeer, 12 dessertskeer, 1 mindre dessertske, 6 spiseskeer, 14 middagsgafler, 1 sukkerske, 1 pålægsgaffel. Samlet vægt 1807 gr.

Varunr: 6202083
SEK 11 275 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
19:47
SEK 7 893
Horsens Sølvvarefabrik, 'H.C. Andersen', middagsknive med skafter af sølv (12)
Horsens Sølvvarefabrik, 'H.C. Andersen', tolv middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 21,5 cm. Samlet vægt ca. 874 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varunr: 6231238
19:51
SEK 1 550
Dansk sølvsmed, 'Tang', potageske af sølv, anno 1920
Dansk sølvsmed, 'Tang', potageske af sølv med indvendigt forgyldt laf, anno 1920. L. 37 cm. Vægt ca. 148 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6214200
SEK 1 691 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:53
SEK 1 339
Carl M. Cohr, 'Ambrosius', middagsknive med skafter af sølv (14)
Carl M. Cohr, 'Ambrosius', 14 middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 22 cm. Samlet vægt ca. 1110 g. Fremstår med brugsspor. (14)

Varunr: 6231242
SEK 2 114 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:56
SEK 1 691
Georg Jensen, 'Cypres', middagsbestik af sterlingsølv til 10 pers. (40)
Georg Jensen, 'Cypres', middagsbestik af sterlingsølv bestående af 10 middagsknive med blade af rustfrit stål, et knivsblad med skær (22 cm), 10 middagsgafler (19 cm), 10 frokost-/dessertskeer (18 cm) samt 10 kagegafler (15 cm). 'Cypres' serien er tegnet af Tias Eckhoff for Georg Jensen i 1954. ...

Varunr: 6228173
SEK 16 913 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:56
SEK 11 839
Frigast. Savoy. Bestik af plet (53)
Frigast. Savoy. Bestik af plet, bestående af: 12 spisegafler L. 20 cm 3 spiseskeer L. 20 cm 12 dessert / frokost skeer L. 18 cm 12 teskeer L. 12 cm 11 kagegafler L. 14,5 cm 3 serveringsdele L. 15-20 cm Brugsspor. (53)

Varunr: 6209377
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 03-07-2022
20:02
SEK 423
Svend Toxværd / Grann & Laglye, 'Christiansborg', knive med skafter af sølv (20)
Svend Toxværd / Grann & Laglye, 'Christiansborg', 10 store frokostknive knive og 10 dessert-/frugtknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 21 og 18 cm. Samlet vægt ca. 1164 g. Fremstår med brugsspor, en dessertkniv med bule. (20)

Varunr: 6231250
SEK 2 537 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:03
SEK 1 973
W. & S. Sørensen / Horsens Sølvvarefabrik, 'Patricia', middagsknive med skafter af sølv (12)
W. & S. Sørensen / Horsens Sølvvarefabrik, 'Patricia', tolv middagsknive med skafter af sølv og klinger af rustfrit stål. L. 22 cm. Samlet vægt: ca. 740 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varunr: 6211741
20:09
SEK 1 550
Georg Jensen. Bestik Continental/Antik, sølv (75)
Georg Jensen. Bestik Continental/Antik i sølv. Bestående af: 10 middagsknive L. 22 cm, 12 middagsgafler L. 19,5 cm, 6 spiseskeer L. 19 cm, 6 dessertskeer L. 17 cm, 7 frokostgafler L. 17,5 cm, 9 dessertskeer L. 14 cm, 12 teskeer L. 12 cm, 5 dessertgafler L. 14 cm, 2 sovseskeer L.19 cm, 1 ...

Varunr: 6218268
SEK 21 141 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:11
SEK 16 913
English Silver House. 'Musling', fiskebestik af sølv til 9 pers. (18)
English Silver House, København. 'Musling', fiskebestik af sølv bestående af 9 fiskeknive og 9 fiskegafler. L. 21 og 18,5 cm. Samlet vægt ca. 1046 g. Fremstår med brugsspor. (18)

Varunr: 6222119
SEK 9 866 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:14
SEK 7 611
Carl M. Cohr, 'Herregård', middagsknive med skafter af sølv (12)
Carl M. Cohr, 'Herregård', tolv middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 20,5 cm. Samlet vægt ca. 786 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varunr: 6231121
20:23
SEK 1 973
Aage Weimar, 'Hafnia', middagsknive med skafter af sølv (9)
Aage Weimar. 'Hafnia', ni middagknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 21 cm. Samlet vægt inkl. stål: ca. 690 g. Fremstår med brugsspor. (9)

Varunr: 6222165
20:25
SEK 1 550
Et par barok skeer af sølv, mester Mogens Thommesen Løwen-Hertz, Horsens 1700-tallets begyndelse.(2)
Et par barok skeer af sølv, skaft prydet med graverede tulipaner og bladværk samt indprikket navnetræk SHSW, laf graveret med cartouche og navnetræk 'K-St-D-W', stemplet monogram for Mester Mogens Thommesen Løwen-Hertz, født Århus ca. 1669, borgerskab Horsens 1695, død 1734. L. 19 cm. Vægt ca. 78...

Varunr: 6230988
20:29
SEK 1 409
Samling blandet sølv, bl.a. Rosenholm, Feja m.m. (60)
Samling blandet sølvtøj, bestående af: 5 Rosenholm gafler, L. 20,5 cm. 6 Rosenholm gafler, L. 18 cm. 1 Rosenholm gaffel, L. 16 cm. 5 Rosenholm kagegafler, L. 13,5 cm. 3 Rosenholm skeer, L. 20,5 cm. 7 Rosenholm skeer, L. 17,5 cm. 8 Rosenholm teskeer, L. 10 cm. 4 Freja teskeer, L. 12 cm. 2...

Varunr: 6230181
SEK 9 866 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
20:31
SEK 5 356
C. Holm. Et sæt middags- og frokostknive med skafter af sølv (24)
C. Holm. Et sæt på 12 middagsknive og 12 frokostknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 22 og 19 cm. Samlet vægt ca. 1404 g. Fremstår med brugsspor. (24)

Varunr: 6214542
SEK 3 664 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:33
SEK 2 819
Grann & Laglye, 'Bremerholm', fiskeknive af sølv (6)
Grann & Laglye, 'Bremerholm', seks fiskeknive af sølv. L. 19,3 cm. Samlet vægt ca. 234 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6214474
SEK 2 819 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:36
SEK 1 973
Carl M. Cohr. Et sæt kaffeskeer af sterlingsølv (10)
Carl M. Cohr. Et sæt kaffeskeer af sterlingsølv. L. 9 cm. Samlet vægt ca. 86 g. Fremstår med brugsspor. (10)

Varunr: 6231312
SEK 1 268 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:48
SEK 916
Hans Hansen, 'Charlotte', middagsknive med skafter af sterlingsølv (12)
Hans Hansen, 'Charlotte', tolv middagsknive med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål. L. 21 cm. Samlet vægt inkl. emballage ca. 774 g. Endnu forseglet i plastemballage med indlægsseddel fra producenten. (12)

Varunr: 6214603
20:49
SEK 2 255
C. Holm. Et sæt middags- og frokostknive med skafter af sølv (23)
C. Holm. Et sæt på 12 middagsknive og 11 frokostknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 22 og 19 cm. Samlet vægt ca. 1356 g. Fremstår med brugsspor. (23)

Varunr: 6214572
SEK 3 383 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
21:05
SEK 2 678
Georg Jensen. To ældre serveringsdele og et sæt glasbakker af sølv og sterlingsølv, omkr. 1930 (6)
Georg Jensen. To ældre serveringsdele og et sæt glasbakker dessin nr. 51 af let hammerslået sølv og sterlingsølv, serveringsdelene med gennembrudt skaft bestående af serveringsgaffel dessin nr. 71 og marmeladeske dessin nr. 42, alt udført omkr. 1930. L. 6, 15 og 17,5 cm. Samlet vægt ca. 152 g. ...

Varunr: 6222531
21:13
SEK 1 339
Cohr. Sølvbestik, 'Herregaard' (61)
Cohr. Sølvbestik, 'Herregaard', bestående af: 6 middagsknive L. 20,5 cm, middagsgaffel, 6 suppeskeer, 6 frokostknive L. 18,5 cm, 11 frokostgafler, 6 frokostskeer, 6 frugtknive, 6 dessertskeer, 6 kagegafler, 6 teskeer, smørkniv. I alt 61 dele. Vægt 1491g dele med stålmontering ej medvejet. Samlet ...

Varunr: 6225138
SEK 14 094 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
21:15
SEK 10 430
12345...8»