Utropspris
12345...8»   Varor pr. sida   212 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
P. Hertz, Cohr m.fl. Samling 'Dobbeltriflet' sølvbestik (29)
P. Hertz, Cohr m.fl. Samling 'Dobbeltriflet' sølvbestik, bestående af: Seks gafler, L. 20 cm. Seks skeer, L. 18 cm. To pålægsgafler, L. 15 cm. En potageske, L. 21 cm. En stegegaffel, L. 23 cm. Seks knive af pletsølv, L. 17 cm. En smørekniv, L. 15,5 cm. Seks knive, L. 20 cm. Samlet vægt ...

Varunr: 6234992
SEK 8 521 DK, Aalborg, Nibevej 12-08-2022
18:30
SEK 5 681
W & S. Sørensen, 'Patricia' sølvbestik (74)
W & S. Sørensen, Horsens, 'Patricia' sølvbestik bestående af : 12 middagsgafler l. 19.5 cm, 12 middagsknive l. 22.2 cm, 12 spiseskeer l. 17.8 cm, 12 kagegafler, 12 kaffeskeer, 2 marmeladeskeer, 1 stegegaffel, 1 kagekniv, 2 kartoffelskeer, 1 sauceske, 1 kagespade, 2 saltskeer, 4 ...

Varunr: 6193695
SEK 14 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
18:31
SEK 11 361
Dansk krone sølv. 'Kongelys' Sølvbestik (111)
Dansk krone sølv. 'Kongelys' bestikdele i sølv (830) bestående af: 11 spiseskeer, 15 mokkaskeer, 18 middagsgafler, 25 gafler l. 19.4 - 20.2 cm, 6 gafler l. 17.3 cm, 5 pålægsgafler, 9 kagegafler, 15 dessertskeer, 1 kartoffelske, 1 sauceske, 3 serveringsskeer, 2 sukkerskeer. Ialt 111 ...

Varunr: 6182283
SEK 21 302 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
18:51
SEK 14 201
Hans Hansen. 'Arvesølv 17'. Fire bestikdele af sterlingsølv (4)
Hans Hansen. 'Arvesølv 17' bestående af: To pålægsgafler, steggaffel og teske. Vægt 140 g. (4)

Varunr: 6186192
SEK 1 988 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2022
19:02
SEK 1 136
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Rosenholm' mm.24 sølvknive (24)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. Sæt på 22 'Rosenholm' sølvknive med raadvad stålmontering samt to knive i andet design l. 22.3 cm (24)

Varunr: 6202010
SEK 4 260 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
19:03
SEK 2 556
Samling bestikdele i tre-tårnet sølv (29)
Samling bestikdele i tre-tårnet sølv iform af: P.Hertz. Seks spiseskeer 'dobbeltriflet' Fiske serveringssæt, diverse spiseskeer, gafler, strøske, sauceske mm. Ialt 29 dele. Vægt 1540 gr. Med brugsspor og dele med inskription (29)

Varunr: 6203584
SEK 9 941 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
19:07
SEK 7 101
Samling serveringsdele mm. i sølv 830s (21)
Serveringsdele og bestikdel i tre-tårnet/830 sølv iform af: spiseskeer, stegegaffel, kagespade, serveringsskeer mm. Dele med inskription og brugsspor. Ialt 21 dele. Samlet vægt 1058 gr.

Varunr: 6202221
SEK 7 953 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
19:39
SEK 5 681
Carl M. Cohr, 'Herregård', serveringsdele af sølv (13)
Carl M. Cohr, 'Herregård', serveringsdele af sølv bestående af serveringsspade (22,5 cm), stegegaffel (19,5 cm), to diverse pålægsgafler (14,5 og 12 cm), de øvrige dele med monteringer af rustfrit stål bestående af lagkagekniv (28 cm), serveringsske (20,5 cm), serveringsspade (19 cm), sauceske ...

Varunr: 6232480
SEK 2 840 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2022
19:57
SEK 2 272
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' middags- og frokostknive med skafter af sølv. (27)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' 13 middagsknive og 13 frokostknive, 1 frugtkniv med skafter af sølv og savtakkede blade af rustfrit stål. L. middagsknive 21,5 cm, frokostknive 19 cm, frugtkniv 16,5 cm. Samlet vægt ca. 1370 gr. Fremstår med brugsspor. (27)

Varunr: 6234333
SEK 2 556 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2022
20:07
SEK 1 988
Carl M. Cohr med flere. Samling skeer og gafler, blandt andet 'Dobbeltriflet' (25)
Carl M. Cohr med flere. Samling skeer L. 11-14 cm og gafler 13,5-22 cm, blandt andet 'Dobbeltriflet'. Totalvægt ca. 1380 gram. Fremstår med brugsspor (25)

Varunr: 6236227
SEK 7 101 DK, Vejle, Dandyvej 12-08-2022
20:16
SEK 5 681
English Silver House. 'Musling' knive med skafter af sølv (28)
English Silver House. 'Musling', 12 middagsknive, 10 frokostknive og 6 frugtknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. middagsknive 24,5 cm, frokostknive 20,5 cm, frugtknive 17 cm. Samlet vægt ca. 2140 g. Fremstår med brugsspor, nogle med buler for enden af skaftet. (28)

Varunr: 6234138
20:17
SEK 2 272
En samling af sølvskeer, forskellige mærker og mønstre. (13)
En samling af sølvskeer, forskellige mærker og mønstre. En del fremstår med indgraveringer. Samlet vægt 479 gram (13)

Varunr: 6239860
SEK 3 124 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
08:41
SEK 2 272
Dobbeltriflede knive. Sølv. (8)
Dobbeltriflede knive. Sølv. Sættet består af otte frokostgafler med rustfri stålklinger fra Raadvad. Stemplet Horsens Sølvvarefabrik, tertårnet 1954. To middagsknive med rustfri stålkinger fra Raadvad. Stemplet JS for Johannes Siggaard. Tretårnet 1943. Den ene klinge sidder helt løst i ...

Varunr: 6234171
SEK 1 420 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
08:46
SEK 426
En samling bestik af tre-tårnet sølv, 1253 gram (26)
Tretårnet sølvbestik i forskellige mønstre bestående af: 7 gafler, 11 spiseskeer, 7 diverse skeer samt 1 sovseske. 14 dele med indgraveringer/monogram. Vægt ca. 1253 gram (26)

Varunr: 6176363
SEK 6 533 DK, Kolding, Platinvej 13-08-2022
12:05
SEK 5 112
Georg Jensen. Johan Rohde. 'Konge / Acorn'. 6 middagsskeer af sterlingsølv (6)
Georg Jensen. Johan Rohde designet i 1915. 'Konge / Acorn'. 6 middagsskeer af sterlingsølv, stempler fra efter 1945, L. 19 cm. GJ bestikpose medfølger. Med enkelte brugsspor. Samlet vægt for sterling ca. 367 gr. (6)

Varunr: 6239931
SEK 4 260 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
13:21
SEK 3 124
Georg Jensen. Johan Rohde. 'Konge / Acorn'. 6 kagegafler, 6 teskeer & 6 pålægsgafler, alle af sterling (18)
Georg Jensen. Johan Rohde designet i 1915. 'Konge / Acorn'. 6 kagegafler L. 14 cm, 6 teskeer L. 12,8 cm & 6 pålægsgafler L. 16,5, alle er af sterlingsølv, stempler fra efter 1945 & 7 stk. m/ stempler brugt i perioden 1930-1945. Tre GJ bestikposer medfølger. Med enkelte brugsspor. Samlet vægt for ...

Varunr: 6239937
13:25
SEK 3 692
Georg Jensen. Johan Rohde. 'Konge / Acorn'. 8 dessertskeer af sterlingsølv (8)
Georg Jensen. Johan Rohde designet i 1915. 'Konge / Acorn'. 8 dessertskeer af sterlingsølv, stempler fra efter 1945, L. 17 cm. GJ bestikpose medfølger. Med enkelte brugsspor. Samlet vægt for sterling ca. 363 gr. (8)

Varunr: 6239935
13:33
SEK 3 408
Carl M. Cohr / Cohr. Herregaard. Bestik af sølv (44)
Carl M. Cohr / Cohr. Herregaard. Bestik af sølv, bestående af: 6 middagsknvie L. 24,5 cm - alle m/ gravering 2 middagsknvie L. 22,5 cm 8 middagsgafler L. 20 cm 8 spisegafler L. 19 cm 2 dessertgafler L. 17 cm 11 kagegafler L. 13,5 cm 3 middagsskeer L. 20 cm - alle m/ gravering 1 spiseske ...

Varunr: 6203448
SEK 10 509 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
14:03
SEK 8 237
Hans Hansen. Charlotte. Diverse bestik, sterlingsølv (15)
Hans Hansen. Charlotte. Diverse bestik af sterlingsølv, bestående af 1 middagsske L. 19 cm 13 kagegafler L. 13 cm 1 pålægsgaffel L. 14,5 cm Fremstår m/ brugsspor. Samlet vægt for dele m/ sterlingsølv ca. 384 gr. (15)

Varunr: 6203430
SEK 2 840 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
14:21
SEK 2 130
Horsens Sølv - Brdr. W. & S. Sørensen. Windsor sølvbestik (84)
Horsens Sølv - Brdr. W. & S. Sørensen. Windsor sølvbestik bestående af: 12 middagsgafler, 16 spiseskeer, 17 dessertskeer, 13 kaffeskeer, 16 kagegafler. Endvidere 10 stk. tag ting, inklusiv oplukker, tarteletspade m.v. Total vægt incl. dele med stålmontering 3747 gr. (84)

Varunr: 6202112
SEK 25 562 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
15:09
SEK 18 462
Hans Hansen. Arvesølv nr. 11. Fem bestikdele af sølv(5)
Hans Hansen. Arvesølv nr. 11. Fem bestikdele af sølv. bestående af en gaffel L. 17 cm. En gaffel L. 19 cm. To skeer L. 18 cm, En kniv med stålmontering L. 21,5 cm. Fremstår med brugsspor, alle dele med indgravering. Samlet sølvvægt excl. dele med stålmontering 208 g.(5)

Varunr: 6218548
SEK 1 704 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
15:41
SEK 1 136
Cohr. Herregaard sølvbestik(55+3)
Cohr. Herregaard sølvbestik udført i tretårnet sølv. Bestående af 12 skeer L. 18 cm. Ti skeer L. 20,5 cm. Tolv gafler L. 20,5 cm. Sauceske L.19 cm. Desuden A. Michelsen 'Rosenborg' ske og gaffel L. 19,5 cm udført i sterlingsølv. Samt en ubekendt ske. Samlet sølvvægt 2020 g.(55+3)

Varunr: 6251477
SEK 11 361 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
17:50
SEK 9 089
Georg Jensen, A. Michelsen, Grann & Laglye samling jule/årsskeer
Georg Jensen, A. Michelsen, Grann & Laglye samling jule/årsskeer. Georg Jensen: Årgang 1972, 1974, 1975, 1977, 1980. A. Michelsen: Jul 1964 og 1969. Grann & Laglye ske 1954. Alle dele fremstår med brugsspor. To originale æsker medfølger. Samlet sølvvægt 405 g.

Varunr: 6251517
SEK 3 692 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
17:50
SEK 2 130
21 dele Sølvbestik. div mønstre og design (21)
21 dele Sølvbestik. div mønstre og design. Fire dele med stål laf /stål klinge. Inklusiv salatsæt. 16 dele i rent sølv samt en enkelt ske i sterlingsølv, denne med emaljearbejde. De fleste af delene fremstår med indgravering. Samlet vægt 988 gram. Fremstår med brugsspor. (21)

Varunr: 6224847
SEK 5 112 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
17:51
SEK 3 976
Samling bestikdele i sterlingsølv Georg Jensen mm. (28)
Gundorph Albertus for Georg Jensen. 'Kaktus" bestikdele bestående af: 1 kniv, 1 spiseske, 1 gaffel og 3 pålægsgafler. Desuden 11 skeer med emalje, 1 istang, papirkniv, serveringsdele mm. Ialt 28 stk. Fremstår med inskription, brugsspor iform af afskallinger mm. Sølvvægt 820 gr. Samlet vægt ...

Varunr: 6203462
SEK 8 521 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-08-2022
17:52
SEK 5 681
Bestik, 'Empire'. To Skeer og to gafler samt samt portageske. (5)
Bestik, 'Empire'. to Skeer og to gafler samt portageske. Alle stemplet G.Kolling for sølvsmed Otto G Kolling i Rønne. Årstal og sølvstemplet hhv. 1907 og 1908. Fremstår med graveringer. Samlet vægt 449 gram. Fremstår med brugsspor. (5)

Varunr: 6224843
SEK 2 840 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
17:57
SEK 2 130
Horsens Sølvvarefabrik/ W. & S. Sørensen. 'Lotus' sølv. kagegafler og kaffeskeer (23)
Horsens Sølvvarefabrik/ W. & S. Sørensen. 'Lotus' 12 kagegafler og 11 kaffeskeer. stemplet HS, samt sølvstempel og årstal. Vægt 424 gram. Fremstår med brugsspor. (23)

Varunr: 6236006
18:03
SEK 2 130
16 stykker div. sølvbestik samt strøske (16)
16 stykker div. sølvbestik samt strøske. De fleste fremstår med indgraveringer på slidt korpus. I sættet indgår fire knive med sølvskafter, disse med løstsiddende / forskubbede stålklinger. Fremstår slidte og med brugsspor. Samlet vægt inklusiv stålklinger 472 gram. (16)

Varunr: 6227887
18:07
SEK 1 988
Cohr. 'Herregaard' bestik af sølv (73)
Carl M. Cohr. 'Herregård' bestik- og serveringsdele af sølv bestående af: 8 dessertskeer l. 17.6 cm, 8 spiseskeer l. 19.5 cm, 2 sukkerskeer l. 20.8 cm, 1 middagsgaffel l. 20.8 cm, 9 frokostgafler l. 19.1 cm, 12 kagegafler, 12 kaffeskeer, 7 frokostknive l. 20.5 cm, 1 salatsæt, 1 sauceske,...

Varunr: 6203629
SEK 14 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-08-2022
18:17
SEK 10 793
Pottageske og spade af dobbeltriflet sølv(2)
Samuel og/eller Jacob Prahl: Pottageske og spade af dobbeltriflet sølv. Samuel P. mester og hofguldsmed i København 1825-1885, sønnen Jacob P. mester i København 1863-1891. Vægt L. 28 og 33,5 cm.352 g. (2)

Varunr: 6159713
SEK 2 556 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
18:26
SEK 1 988
12345...8»