Utropspris
1234»   Varor pr. sida   114 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Anton Michelsen. 'Rosenborg' teskeer og mokkaskeer m/ emalje mfl. (17)
Anton Michelsen. 6 stk 'Rosenborg' teskeer af sterlingsølv, L. 11,2 cm og 6 stk. mokkaskeer med emalje, L. 9,8 cm, ligeledes sterling sølv. Horsens Sølvvare:, 4 stk mokkaskeer, L. 8,6 cm, tretårnet sølv fra 1945, 1 marmeladeske W & S Sørensen, 'Dansk Krone', L. 11 cm i sterling sølv. I alt 17 ...

Varunr: 5731333
SEK 2 225 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
15:22
SEK 1 043
Børnegafler af sølv samt pletsølv (9)
Samling børnegafler med bla. 'Ole Lukkeøje','Fyrtøjet', 'Kejserens nye klæder', bestående af: fire af 830 (tretårnet) sølv samlet vægt 130 gram, en Herregaard børnegaffel af sterlingsølv vægt 35 gram samt fire af nysølv (pletsølv). samlet vejl. udsalg 7691. (9)

Varunr: 5712125

SEK 3 616 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
18:54
SEK 487
Tias Eckhoff for Lundtofte spisebestik med palisandergreb (38)
Tias Eckhoff for Lundtofte. Bestik af stål og palisander bestående af: 11 middagsknive, 10 middagsgafler, 9 middagsskeer, 7 teskeer, 1 kagespade. 1960'erne. Fremstår med aldersvarende brugsspor. (38)

Varunr: 5735347
SEK 1 112 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
19:10
SEK 626
Samling dansk sølvbestik (8)
Samling dansk sølvbestik bestående af: Carl Frederik Schytte. (1802-1875) to kaffeskeer dekoreret med muslingeskaller L 14,5 cm., Desuden fem skeer af forskellige danske tretårnede stel og Art Deco broche stemplet Christian Veilskov. Samlet Sølvvægt 253 gram. (8)

Varunr: 5734375
SEK 1 391 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
19:15
SEK 834
Ryska silverbestick
BESTICKSERIE, 6 + 6, silver, gaffel 20,5 cm, kniv 25,5 cm, Nikolay Shepelev, kontrollmästare Alexander Nikolaievich Krollau, Riga 1896.

Varunr: 5734913
SEK 4 144 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10-08-2020
19:15
Se mer
Jens Harald Quistgaard. 'Champagne' sølvbestik(22)
Jens Harald Quistgaard. 'Champagne' sølvbestik. Bestående af: Tolv teskeer L. 11 cm, tre skeer L.17,5 cm. Ske L.19,5 cm. Kagegaffel L. 14 cm. Mokka ske L. 6,5 cm. Ske L. 12,5 cm, ske L. 14, 5 cm. Kniv L. 16,5 cm. Kniv L. 12,5 cm. ( Begge knive med montering af rustfrit stål.)Samlet ren sølvvægt ...

Varunr: 5730428
SEK 2 503 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:44
SEK 2 642
Grann & Laglye m.fl. Fem signetter, en brevkniv og en saks af sølv (7)
Fem signetter, en brevkniv og en saks af sølv, saksen fra Grann & Laglye, saks og brevkniv med monteringer af stål. L. 6-25,5 cm. Samlet vægt inkl. stål ca. 200 g. Fremstår med brugsspor/-mærker, brevkniv, saks og en signet med graveringer, rustpletter på brevkniv. (7)

Varunr: 5705285
SEK 1 112 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
19:46
SEK 626
A. Michelsen samling ældre juleskeer af sølv (11)
A. Michelsen samling ældre juleskeer af sølv:1913, 1914, 1916, 1918, 1923, 1924, 1925, 1928, 1929, 1936, 191937. Flere med emaljedekoration. (11)

Varunr: 5733659
SEK 2 781 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:50
SEK 3 616
Samling Prima bestik af pletsølv (83)
Samling Prima bestik af pletsølv, bestående af: 13 gafler á 19 cm, 13 gafler á 17,5 cm, 14 knive á 21,5 cm, 14 knive á 14 cm, 12 skeer á 19 cm, 13 skeer á 17 cm, 2 serveringsskeer á 20 cm, 1 serveringsgaffel á 20 cm, 1 sovseske á 18 cm. (83)

Varunr: 5732730
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:50
SEK 695
Cohr / ALTA. Riberhus. Bestik af sølvplet (65)
Cohr / ALTA. Riberhus. Bestik af sølvplet, bestående af: 12 middagsknive L. 22 cm 12 middagsgafler L. 20 cm 12 middagsskeer L. 20 cm 12 kaffeskeer L. 12 cm 12 kagegafler L. 14 cm 5 serveringsdele L. 10-18 cm Brugsspor. (65)

Varunr: 5711433
SEK 1 391 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
19:50
SEK 904
Middagsknive med greb i porcelæn (8)
Otte middagsknive med pistolgreb i porcelæn, blå på hvid grund. Blad mærket A & W Jacobsen Kyobenhavn. L. 24 cm. (8)

Varunr: 5734745
SEK 1 391 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:51
SEK 765
A. Dragsted. Et par serveringsspader af sølv med skafter af ibenholt, ca. 1920'erne (2)
A. Dragsted. Et par serveringsspader af sølv, prydet med skafter af ibenholt, udført ca. 1920'erne. L. 18 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 53,8 gr. Fremstår med brugsspor, graveringer på bagsiderne, ujævnheder. (2)

Varunr: 5735503
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:01
SEK 626
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen, 'Champagne', gafler og skeer af sølv (12)
'Champagne', seks middagsgafler og seks dessertskeer af sølv, tegnet af Jens Harald Quistgaard, udført hos O. V. Mogensen. L. 19 og 17,5 cm. Samlet vægt ca. 672 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varunr: 5694904
SEK 5 006 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:01
SEK 3 059
Carl M. Cohr. Fiskeserveringssæt af sølv, anno 1939 (2)
Carl M. Cohr. Fiskeserveringssæt af sølv med gennembrudte skafter udformet med fiskemotiv, stemplet 'Delv. Haandarb.', anno 1939. L. 18,5 og 20,5 cm. Samlet vægt ca. 150 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (2)

Varunr: 5704574
SEK 1 391 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:02
SEK 834
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' kagegafler af hammerslået sølv (9)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' kagegafler af hammerslået sølv, L. 13,5 cm. Samlet vægt: ca. 148 gr. Fremstår med brugsspor, enkelte dele med mørke mærker. (9)

Varunr: 5719899
20:05
SEK 1 112
Cohr m.fl. Diverse knive m.m. med skafter af sølv (30)
Cohr m.fl. Diverse knive m.m. med skafter af sølv og blade af stål, bestående af: 'Saksisk': 2 middagsknive, 5 dessert-/frugtknive, osteskærer, 3 oplukkere og spatel, 'Delt Lilje': middagskniv, ostekniv og 3 dessert-/barneknive, 'Rosen': 6 middagskniv med varierende blade og 2 ...

Varunr: 5705661
SEK 2 503 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:22
SEK 487
A.C.V Ehlers, København. 'Empire' fiskespade af sølv, anno 1911
Fiskespade, 'Empire' udført hos A.C.V Ehlers af sølv, gennembrudt laf med fladfiskemotiv, anno 1911. L. 25,5 cm. Vægt ca. 56 gr. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5735242
20:28
SEK 765
Horsens Sølvvarefabrik 'Elisabeth' bestik i sølv (64)
Horsens Sølvvarefabrik 'Elisabeth' bestik i sølv, bestående af: 12 middagsgafler, 12 spiseskeer, 12 dessertskeer, 12 middagsknive, 4 kaffeskeer, 11 kagegafler, 1 smørkniv. Ren sølvvægt 1753 gram. Vægt på dele med stålmontering 895 gram. Fremstår med alm. brugsspor (64)

Varunr: 5734572
SEK 13 906 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
20:45
SEK 6 953
Georg Jensen m.m. Samling bestik af plet m.m. (31)
Georg Jensen m.m. Samling bestik af plet m.m., bestående af 9 hummergafler af rustfrit stål L. 20 cm, 2 dele Tang L. 14 cm, GJ Rebecca Uth, Rebecca kagespade af rustfrit stål L. 24 cm, 13 dele Kongetinn Heilag Olav og Hans Menn bestik af tin / rustfrit stål L. 18-19 cm, 6 dele diverse bestik L. ...

Varunr: 5736279
SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 11-08-2020
14:46
SEK 417
Parti silver
KAFFESKEDAR, 12 st., TESKEDAR, mm, silver, 1900-talets mitt, total vikt ca 300 g; etui till kaffeskedar medföljer

Varunr: 5735659
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 11-08-2020
15:27
Se mer
Raadvad Besteck, Modell: Delfin (4)
Raadvad Besteck, Modell: Delfin, gefertigt aus Silber (geprüft), der Korpus verziert mit feinem Dekor, rückseitig punziert, bestehend aus: 1 Suppenlöffel, 1 Gabel, 2 Messer, Gewicht ca.: 82 g (ohne Messer), Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (4)

Varunr: 5627677
SEK 2 072 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
16:33
SEK 414
Jacob Ängman Rosenholm
JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 75 dlr, silver, bestående av: 10 bordsknivar, 9 smörgåsknivar 10 bordsskedar, 8 smörgåsgafflar, 10 bordsgafflar, 9 kaffeskedar, 7 teskedar,4 smörknivar, 6 fiskknivar, såsslev, tårtspade, medföljer minnessked (Jacob Ängman) vikt exkl. knivar ca 2400 g

Varunr: 5735694
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 11-08-2020
17:36
Se mer
Tablett im Dredner Barock, 830er Silber, Wilkens, Bremen, 20.Jh.
Tablett im Dredner Barock, 830er Silber, Wilkens, Bremen, 20.Jh. Glatter Spiegel mit geschwungenen, profiliertem Rand. Dm: 30 cm, ca. 490 g. Leichte Gebrauchsspuren. Kratzspuren im Spiegel. Silberstempel mit Halbmond und Kkrone, Herstellersignet.

Varunr: 5723181
SEK 3 626 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-08-2020
18:28
SEK 1 140
Eiswürfelbehälter mit Zange, 835er Silber, Bruckmann & Söhne, 1950er Jahre
Eiswürfelbehälter mit Zange, 835er Silber, Bruckmann & Söhne, 1950er Jahre. Über ausgestelltem Rundfuß der glockenförmige Korpus mit geschweiftem Rand. Schwenkbarer Henkel. 1 aufgelöteter Halter für die Eiszange Herausnehmbares Sieb. HxDm: 21,5 (gesamt) x 12 x 15 cm, ca. 544 g. Minimale ...

Varunr: 5723189
SEK 4 662 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-08-2020
18:41
SEK 2 590
Bestik/service, art deco, 800 sølv, 1920'erne/30'erne (18)
Bestik/service, art deco, 800 sølv, 1920'erne/30'erne. Konisk greb med monogram 'S' og grevekrone fra tidligere ejer. Ca. 1050 g (ekskl. knive). Fremstår med brugsspor, minimale buler, der næsten ikke er synlige. Med sølvstempel. 18 dele, bestående af 6 knive, 6 gafler og 6 skeer. (18)

Varunr: 5723177
SEK 8 806 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-08-2020
18:47
SEK 518
Sølvfad, empirestil, (477 g. )
Sølvfad / tallerken, i empirestil med kugler og riller langs ydre kant. Ø. 28 cm. (477g)

Varunr: 5735154
SEK 4 172 DK, Herlev, Dynamovej 11-08-2020
19:06
SEK 2 225
KJA. Capri. Bestik af plet (46)
KJA. Capri. Bestik af plet, bestående af: 12 middagsknive L. 20,5 cm 12 middagsgafler L. 19 cm 6 middagsskeer L. 19 cm 10 dessertskeer L: 17,5 cm 2 kaffeskeer L. 11,5 cm 4 dele serveringsbestik L. 17-27 cm Brugsspor bl.a. enkelte pletter. (46)

Varunr: 5715520
19:27
SEK 487
Georg Jensen. Samling årsskeer af sterling fra 1975-79 i GJ æsker (5)
Georg Jensen. Samling årsskeer af forgyldt sterlingsølv fra 1975-79 L. 15 cm i GJ æsker, alle plast ubrugte. Samlet vægt for sterling & plast ca. 229 gr. (5)

Varunr: 5735868
19:34
SEK 626
W. & S. Sørensen, Carl M. Cohr m.m. Samlig bestik af sølv bl.a. Rita m.m. (23)
W. & S. Sørensen, Carl M. Cohr m.m. Samlig bestik af sølv bl.a. 5 stk. Rita, 1 sæt salt / peber H. 5 cm, 12 stk. Sparta skeer m.m., L. 11-23 cm. Brugsspor & 1 del m/ gravering. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 485 gr. (23)

Varunr: 5715522
SEK 1 391 DK, Odense, Kratholmvej 11-08-2020
19:40
SEK 1 808
BSF / Bremer Silberwarenfabrik. 'Danish Pearl' m.m. bestik af stål (65)
BSF / Bremer Silberwarenfabrik. 'Danish Pearl' m.m. bestik af stål, bestående af: 6 dessertskeer (L. 15,5 cm), 1 middags-/serveringsske (19,5 cm), 21 dessert-/børnegafler (15,5 cm), 30 kagegafler (14 cm) samt 1 gaffel (17 cm). Desuden 6 kagegafler af andet mønster (14 cm). (65)

Varunr: 5658803
SEK 1 112 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
19:53
SEK 417