Utropspris
1234»   Varor pr. sida   105 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Georg Jensen og A. Michelsen. En samling juleskeer og årsskeer (15)
En samling skeer af forgyldt sterlingsølv prydet med emalje bestående af: A. Michelsen juleskeer flg. årgange: 1952, 1968, 1972, 1978, 1979. Georg Jensen. Årsskeer årgange 1971-1980. Flere i ubrudt emballage. L. 15 - 16,5 cm. Vægt inkl. emballage 695 gram. Enkelte anløbne (15)

Varunr: 6045183
SEK 2 455 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
15:44
SEK 1 909
Horsens Sølvvarefabrik, 'Funkis III', bestikdele af sølv (34)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Funkis III', bestikdele af sølv best. af: lågkagekniv L. 28 cm, 9 middagsgafler L. 19,5 cm, 1 kagegaffel L. 14 cm, 2 suppeskeer L. 20 cm, 9 dessetskeer L. 17,5 cm, samt 12 kaffeskeer L. 12 cm. Alt stemplet købehavn 1940'erne. Vægt uden dele med stål montering: ca. 1186 ...

Varunr: 6045091
SEK 6 819 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
18:07
SEK 4 910
Samling blandet sølvtøj. (19)
Samling blandet sølvtøj heriblandt Fransk Lilje, Dobbelt riflet m.fl., bestående af: 12 skeer L. 15 - 20cm, 2 gafler L. 17,5 - 20cm. div. tátøj L. 11,5 - 23cm. Sølvvægt: 570 gram. Sølv med stål: 93 gram. Total vægt: 663 gram. Fremstår med brugsspor herunder graveringer på bagside (19)

Varunr: 6033430
SEK 4 091 DK, Aalborg, Nibevej 22-06-2021
18:48
SEK 546
A. Michelsen, 'Rosenborg', seks middagsgafler af sterlingsølv (6)
Sæt på seks middagsgafler, 'Rosenborg', af sterlingsølv, udført hos A. Michelsen, København. L. 19,8 cm. Samlet vægt ca. 420 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6043464
SEK 4 091 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:02
SEK 2 591
P. Frigast, 'Rigsmønster', kagegafler af sølv (6)
P. Frigast, 'Rigsmønster', seks kagegafler af sølv. L. 13,5 cm. Samlet vægt ca. 148 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6045084
SEK 1 909 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:06
SEK 477
Samling diverse sølvbestik Graan og laglye, Horsens mfl.
Samling diverse sølvbestik Graan og laglye, Horsens mfl. best. af: 6 dessertknive L. 18 cm, 10 kagegafler L. 13,5 cm, serveringsske, marmeladeske samt spade L. 12 til 27, cm. samt lille glasbakke af sterlingsølv med perlebort Ø 7,5 cm. Vægt uden dele med stålmontering ca. 438 g. Brugsspor.

Varunr: 6045093
SEK 2 182 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
20:06
SEK 1 773
A. Michelsen, 'Rosenborg', seks dessertskeer af sterlingsølv (6)
Sæt på seks dessertskeer, 'Rosenborg', af sterlingsølv, udført hos A. Michelsen, København. L. 18,5 cm. Samlet vægt ca. 380 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6043480
SEK 3 819 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:12
SEK 2 455
Dansk sølvsmed, 'Musling', kagegafler af sølv (6)
Dansk sølvsmed, 'Musling', seks kagegafler af sølv. L. 14,5 cm. Samlet vægt ca. 126 g. Fremstår med brugsspor, én med hak i en tand. (6)

Varunr: 6044929
SEK 1 637 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:15
SEK 546
Georg Jensen. 'Cypres' smørknive af sterlingsølv (6)
Georg Jensen. En samling 'Cypres' smørknive af sterlingsølv. L. 15,1 cm. Vægt: ca. 206 gr. Fremstår med brugsspor. 'Cypres' serien er tegnet af Tias Eckhoff for Georg Jensen i 1954. (6)

Varunr: 6044496
SEK 2 046 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:16
SEK 614
Carl M. Cohr. Fiskeserveringssæt af sølv (2)
Carl M. Cohr. Et håndsmedet fiskeserveringssæt af sølv udført med gennembrudt ornamentik i form af fisk på skaft. L. 18,3-20,2 cm. Samlet vægt: ca. 150 gr. Aldersrelateret brugspræg. (2)

Varunr: 6044461
20:19
SEK 477
Georg Jensen. 'Cypres' smørknive af sterlingsølv. (6)

Varunr: 6044474
SEK 2 455 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:19
SEK 1 091
A. Michelsen, 'Rosenborg', seks middagsknive med skafter af sterlingsølv (6)
Sæt på seks middagsknive, 'Rosenborg', med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål, udført hos A. Michelsen, København. L. 23 cm. Samlet vægt ca. 698 g. Fremstår med brugsspor, en med let variation i knivsblad. (6)

Varunr: 6043454
20:22
SEK 2 591
Carl M. Cohr m.fl. Samling diverse skeer m.m. af sølv (15)
Samling diverse skeer m.m. af sølv i diverse mønstre, bl.a. 'Fransk lilje', 'Tang' og Antik 'rococo', udført hos forskellige danske sølvsmede, bl.a. Carl M. Cohr og Guldbrandsen. Heriblandt også en 'Frijsenborg' lagkagekniv med blad af stål. Samlet vægt inkl. stål: ca. 636 g. Fremstår med ...

Varunr: 6038771
20:25
SEK 477
Dansk sølvsmed, 'Musling', kagegafler af sølv (12)
Dansk sølvsmed, 'Musling', tolv kagegafler af sølv. L. 13,5 cm. Samlet vægt ca. 196 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varunr: 6044934
20:29
SEK 477
Georg Jensen. Pyramide bestik, sterlingsølv (19)
Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sterlingsølv bestående af 6 frokostgafler, L. 18 cm 6 kagegafler, L. 14 cm 6 tekskeer, L. 12 cm 1 øloplukker Tegnet af Harald Nielsen i 1926. Samlet vægt ekskl. stål ca. 638 g. Fremstår med brugsspor. (19)

Varunr: 6044323
SEK 4 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-06-2021
20:32
SEK 2 046
A. Michelsen, 'Rosenborg', otte serveringsdele af sterlingsølv (8)
Otte serveringsdele, 'Rosenborg', af sterlingsølv, udført hos A. Michelsen, København. L. 18,5 cm. Omfatter seks dele helt af sterlingsølv: serveringsske, serveringsspade, serveringsgaffel, pålægsgaffel, lille og stor kompotske, samt to dele med skafter af sterlingsølv: lagkagekniv og oplukker. ...

Varunr: 6043492
SEK 5 455 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:32
SEK 1 773
Dansk sølvsmed, 'Delt lilje', fiskeserveringssæt af sølv (2)
Dansk sølvsmed, 'Delt lilje', fiskeserveringssæt af sølv, udført 1917-18. L. 26 og 26,5 cm. Samlet vægt ca. 272 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6044869
SEK 3 273 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:33
SEK 1 637
Hans Hansen, 'Linje', sauceske af sterlingsølv
Hans Hansen, 'Linje', sauceske af sterlingsølv. L. 18,5 cm. Vægt ca. 72 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6044975
SEK 1 091 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
20:38
SEK 409
Hans Hansen, 'Susanne', stor serveringsske af sterlingsølv
Hans Hansen, 'Susanne', stor serveringsske af sterlingsølv. L. 26 cm. Vægt ca. 132 g. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6045023
20:41
SEK 546
Samling bestik og skåle af sølv (10)
Samling diverse dele af sølv bestående af "tre-kantet" skål og lille dækketallerken, Ø 20 cm. Samt cigaretæske og lille bæger samt diverse ta-bestik. Vægt at sølv ca. 710 gram. Alle dele med brugsspor, ridser og mærker (10)

Varunr: 6044325
20:41
SEK 2 591
A. Michelsen, 'Rosenborg', seks middagsskeer af sterlingsølv (6)
Sæt på seks middagsskeer, 'Rosenborg', af sterlingsølv, udført hos A. Michelsen, København. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 434 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6043471
20:42
SEK 614
Hans Hansen. To marmeladeskeer af sterlingsølv (2)
Hans Hansen. To marmeladeskeer af sterlingsølv, den ene i 'Arvesølv nr. 6', den anden med kugledekoration. L. 12,5 cm. Samlet vægt ca. 50 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6045043
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 22-06-2021
21:01
SEK 409
Georg Jensen. Barnebestik af sterlingsølv til Georg Jensens 75-års jubilæum 1979 (3)
Georg Jensen. Et sæt barnebestik af hammerslået sterlingsølv bestående af gaffel, kniv med klinge af stål og ske, prydede med cabochonslebne carneoler. Fremstillet i anledningen af Georg Jensen Sølvsmedies 75-års jubilæum 1904-1979. L. 15,3 og 16,7 cm. Original æske medfølger, alle dele i ubrudt...

Varunr: 6045242
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
21:16
SEK 2 182
Auerhahn. Tysk sølvbestik (26)
Auerhahn. Tysk sølvbestik bestående af, 3 knive L. 22,5 cm. 6 gaffel 20,5 cm. 6 skeer L. 20,5 cm. 2 pålægsgafler L. 19,5 cm. 2 serveringsskeer L. 21 og 25 cm. 5 teskeer L. 13,8 cm. 2 fiskeknive L. 18,8 og 19,5 cm. Samlet vægt uden stålbesætning ca. 1400 g. Fremstår med mindre ridser og ...

Varunr: 6037973
SEK 9 546 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
13:32
SEK 546
Jens Harald Quistgaard for O. V. Mogensen. 'Champagne' kagegafler af sterlingsølv og sølv (8)
Jens Harald Quistgaard for O. V. Mogensen. En samling 'Champagne' kagegafler af sølv, heraf én gaffel af sterlingsølv. Samlet vægt: ca. 256 gr. Brugsspor. (8)

Varunr: 6032914
SEK 2 728 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
18:21
SEK 409
Samling russisk sølvbestik. St. Petersborg.(13)
Samling russisk sølvbestik. St. Petersborg 1908-1926. Tolv frokostgafler L. 17,5 cm. Serveringsgaffel L. 25 cm. Samlet sølvvægt 780 g. Fremstår med indgravering. (13)

Varunr: 6028191
SEK 5 455 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
18:44
SEK 477
Kronen Kronemønster spiseservice sølvplet (67)
Kronen. Kronemønstret. Stor samling plet bestik, bestående af: 12 spiseknive L. 21,5 cm 12 spisegafler L. 20 cm 12 spiseskeer L. 19 cm 12 dessertskeer L. 17,5 cm 12 kaffeskeer L. 11 cm 7 mokkaskeer L. 7,5 cm Fremstår med brugsspor. (67)

Varunr: 6043300
SEK 1 091 DK, Aalborg, Nibevej 23-06-2021
18:48
SEK 682
Rosenholm mm. bestik af sølv (60)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Rosenholm' bestik af sølv, bestående af:1 middagsgaffel L. 19cm, 14 frokostgafler L. 17,5cm, 1 middagsske L. 20cm, 13 frokostskeer L. 18cm, 24 teskeer L. 12cm, 7stk div. tatøj L. 7,5 - 16,5cm. Sølvvægt 1600gr. Sølv m. stål 128gr. Samlet vægt 1728gr. Fremstår med...

Varunr: 6013953
SEK 8 183 DK, Aalborg, Nibevej 23-06-2021
19:10
SEK 6 273
O. V. Mogensen. 'Champagne', Tolv kagegafler af sølv og sterlingsølv (12)
O.V. Mogensen, 'Champagne', tolv kagegafler, heraf ti af sterlingsølv og to af sølv. Tegnet af Jens H. Quistgaard. L. 14 cm. Samlet vægt ca. 384 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varunr: 6032913
SEK 4 637 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
19:11
SEK 477
Carl M. Cohr. 'Tang', seks kagegafler af sølv (6)
Carl M. Cohr. 'Tang', seks kagegafler af sølv, L. 13,5 cm. Samlet vægt ca. 124 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6032916
SEK 1 500 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2021
19:41
SEK 409