Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Matskedar 11 st silver
MATSKEDAR, 11 st, silver, olika modeller bla snäck, bla tidigt 1900-tal, längd ca 22 cm
Varunr: 5441715
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
13:38:00
Se mer
Gråsten bestik af sølv (22)
Gråsten bestikdele bestående af: 6 middagsknive ( med stål), 6 spiseskeer, 5 middagsgafler, 5 theskeer, i tre-tårnet sølv fra 1956. Vægt af sølv, Samlet vægt 820 gr. Alm. brugsspor (22)
Varunr: 5442893
SEK 2 158 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
15:38:59
SEK 504
Holland Aldwinckle & Slater bestick
HOLLAND ALDWINCKLE & SLATER, bestickschatull med bestickuppsättning i silver, London 1909, bestående av: 12 gafflar, 12 knivar, pistolhandtag, fyllda handtag, gaffel längd ca 18 cm, kniv längd ca 20,5 cm, bestickschatull ca 8x36x25 cm
Varunr: 5441845
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-09-2019
18:42:00
Se mer
Bestick silver Prins Albert
BESTICK, 36 dlr, silver, GAB, Stockholm, modell Prins Albert, bestående av: 6 bordsknivar med stålblad (ca 21 cm), 6 bordsskedar (ca 18,5), 6 bordsgafflar (ca 17,5), 6 dessertgafflar (ca 14,5), dessertknivar med stålblad (ca 18), vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 857 g
Varunr: 5441851
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-09-2019
19:01:00
Se mer
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen. 'Champagne' bestik af sølv(39)
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen. 'Champagne' bestik af sølv bestående af otte gafler L.17 cm, otte gafler L.19 cm, otte skeer L.17 cm, otte theskeer L.14 cm, fem dele div. ta-tøj L.18-22,5 cm, samt to dele ta-tøj med stålmontering 11-19 cm. samlet ren sølvvægt 1870 g. excl. dele med ...
Varunr: 5441415
SEK 7 195 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:24:00
SEK 6 331
Bestick silver modell "Disa"
BESTICKUPPSÄTTNING, 105 delar, silver, modell "Disa", i schatull, MGAB, Uppsala ca 1950-talets början, bestående av: 9 matgafflar, 8 matskedar, 9 matknivar, 13 bordsgafflar, 13 bordsknivar, 12 bordsskedar, 9 smörgåsgafflar, 9 smörgåsknivar, 7 teskedar, 13 kaffeskedar, 2 sillgafflar, syltsked, silvervikt förutom knivar med stålblad 2240 gram
Varunr: 5441882
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
19:32:00
Se mer
Georg Jensen, Ernsts Sølvvarefabrik Assens m.m. Old Danish & Kugle m.m. Samling bestik, sølv / sterlingsølv (7)
Georg Jensen, Ernsts Sølvvarefabrik Assens m.m. Old Danish & Kugle m.m. Samling bestik, sølv / sterlingsølv, bestående af GJ 5 dele Old Danish, ESA potageske m/ gravering fra 1920 stemplet ERNST m.m., L. 11-40 cm. Brugspræg. Samlet vøgt for stål ca. 11 gr. Samlet vægt for sølv ca. 214 gr. ...
Varunr: 5440659
SEK 1 439 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
19:35:00
SEK 576
Georg Jensen. Dobbelt riflet bestik af sterlingsølv (17)
Harald Nielsen1892-1977 for Georg Jensen. Dobbelt riflet bestik af sterlingsølv bestående af: Steggaffel L. 20 cm, serveringsske L. 20 cm, 3 gafler L. 17 cm, ske L. 18 cm, 5 skeer L. 17 cm, 6 teskeer L. 12,5 cm. Vægt 795 gram (17)
Varunr: 5438668
SEK 4 317 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:37:00
SEK 2 014
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fire serveringsdele af sterlingsølv. (4)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fire serveringsdele af sterlingsølv, bestående af: pålægsgaffel (L. 16,5 cm), to serveringsskeer (L. 15-16,5 cm). Vægt ialt ca. 112 gr. Samt en oplukker med skaft af sterlingsølv. Vægt inkl. stål ca. 58 g. Designet af Johan Rohde 1915. Udført efter ...
Varunr: 5440984
SEK 2 878 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
19:45:00
SEK 2 446
Georg Jensen. 'Konge' sæt kaffeskeer af sølv og sterlingsølv (8)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge' sæt kaffeskeer af sølv og sterlingsølv, L. 11 cm. Samlet vægt: ca. 124 g. Designet af Johan Rohde 1915. Varierende alder. Fremstår med brugsspor. (8)
Varunr: 5440997
SEK 2 158 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
19:50:00
SEK 1 223
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fem serveringsdele af sterlingsølv. (5)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fem serveringsdele af sterlingsølv, bestående af: en pålægsgaffel (L. 16,5 cm), en kompotske (L. 9,5 cm), en marmelade/serveringsske (L. 15 cm). Vægt ialt ca. 84 gr. Samt en sildegaffel (L. 15,5 cm) og en oplukker med skafter af sterlingsølv. Vægt inkl....
Varunr: 5440934
19:55:00
SEK 504
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', sauceske af sterlingsølv
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', sauceske af sterlingsølv, let hammerslået laf, designet af Johan Rohde 1915. L. 20 cm. Vægt ca. 84 g. Udført i perioden 1933-1944. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5437106
20:00:00
SEK 504
Danske sølvsmede, 'Bernsdorff', serveringsdele af sølv (4)
Danske sølvsmede, 'Bernsdorff', serveringsdele af hammerslået sølv bestående af serveringsske (26 cm), sauceske (17,5 cm) samt to diverse serveringsspader (20,5 og 21 cm). Samlet vægt ca. 244 g. Fremstår med brugsspor. (4)
Varunr: 5420885
20:00:00
SEK 935
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen, 'Bernadotte' spisebestik af sterlingsølv. (62)
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen, 'Bernadotte' spisebestik af sterlingsølv, bestående af: 9 middagsgafler (L. 19 cm), 7 frokostgafler (L. 18 cm), 8 skeer (L. 18,5 cm), 2 smørknive (L. 15 cm), 10 kaffe/teskeer (L. 12,5 cm), 1 serveringsske (L. 20,5 cm), 1 pålægsgaffel (L. 15 cm). Vægt ialt ca. ...
Varunr: 5430830
SEK 34 534 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:04:00
SEK 16 548
Georg Jensen Messer
Georg Jensen Messer, auf dem Korpus bezeichnet: 'Sterling Silber', mit einem Monogramm: 'GJ'. Maße ca.: L. 24 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 5330099
SEK 1 286 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
20:05:00
SEK 429
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' seks gafler af sterlingsølv. (6)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' seks gafler af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. L. 19 cm. Samlet vægt ca. 364 g. Udført efter 1945. Fremstår med brugsspor. (6)
Varunr: 5440710
SEK 5 756 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:05:00
SEK 1 727
Carl M. Cohr. 'Herregård' middagsbestik af sølv til 6 personer (21)
Carl M. Cohr. 'Herregård' middagsbestik af sølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (20,5 cm), 6 middagsgafler (19 cm), 6 middagsskeer (19,5 cm), samt tre serveringsdele med montering af rustfrit stål bestående af serveringsske (22,5 cm), sauceske (18,5 cm) samt stegegaffel ...
Varunr: 5399514
SEK 7 195 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:09:00
SEK 1 727
Georg Jensen. 'Konge' / 'Acorn', seks knive med skafter af sterlingsølv (6)
Georg Jensen. Seks knive, 'Konge' / 'Acorn' tegnet af Johan Rohde i 1915, udført hos Georg Jensen efter 1945, med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål. L. total 20,5 cm. L. på skaft 12 cm. Samlet vægt inkl. stål ca. 310 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Varunr: 5440719
20:10:00
SEK 1 871
A. Michelsen m.fl. En samling bestikdele af sølv og sterlingsølv (9)
En samling diverse bestikdele af sølv og sterlingsølv, flere med emaljedekoration, bestående af en forgyldte serveringsspade fra A. Michelsen (16 cm), en bestikdele med ske i den ene ende og kniv i den anden (20 cm), en 'Sommerfugl' sukkertang graveret med adelsmonogram, 3 'Susanne' ...
Varunr: 5404762
20:11:00
SEK 432
Georg Jensen 'Konge/Acorn'. Salatsæt af sterlingsølv (2)
Georg Jensen 'Konge/Acorn'. Salatsæt med skafter af sterlingsølv, L. 21,5 cm. Designet af Johan Rohde 1915. Stemplet Georg Jensen. Udført efter 1945. Vægt i alt inkl. stål ca. 146 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5440729
SEK 3 741 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:15:00
SEK 1 007
B. Sanderstrøm. Serveringsdele med skafter af sølv (6)
B. Sanderstrøm. Serveringsdele med skafter af sølv, med mønster lignende en variation af 'Saksisk', bestående af: serveringsske (L. 23 cm), sauceske (18 cm), serveringsspade (18 cm), lille salatsæt (16,5 cm), salat-/serveringsske (16,5 cm). Samlet vægt inkl. stål ca. 326 g. Fremstår med ...
Varunr: 5427151
SEK 1 151 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:17:00
SEK 432
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', otte skeer af sterlingsølv. (8)
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', otte skeer af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. L. 17 cm. Samlet vægt ca. 364 g. Udført efter 1945. Fremstår med brugsspor. (8)
Varunr: 5440732
20:20:00
SEK 3 166
F. Hingelberg. Serveringsspade af sterlingsølv
F. Hingelberg. Serveringsspade af sterlingsølv med gennembrudt skaft med stiliseret blad- og kuglemotiv. L. 19,5 cm. Vægt ca. 76 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5401125
SEK 1 007 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:21:00
SEK 432
Carl M. Cohr. 'Lilje' potageske af sølv, anno 1929
Carl M. Cohr. 'Lilje' potageske af sølv, anno 1929. L. 33 cm. Vægt ca. 194 g. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5404077
SEK 1 727 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:23:00
SEK 432
Georg Jensen. Konge/Acorn, forskærersæt med skafter af sterlingsølv. (2)
Georg Jensen bestik 'Konge/Acorn'. Forskærersæt med skafter af sterlingsølv. Designet af Johan Rohde 1915. Udført efter 1945. Bestående af: Forskærerkniv, L. 32 cm. Stegegaffel, L. 27 cm. Vægt i alt inkl. stål ca. 280 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5440750
20:25:00
SEK 791
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' knive og serveringsdele med skafter af sølv (39)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' 12 stk. frugt/dessertknive, L. 17 cm., 12 stk. frokostknive, L. 19 cm., 12 stk. middagsknive, L. 21,5 cm. samt tre serveringsdele, bestående af salatsæt, L. 18 cm. samt serveringsspade, L. 20 cm. Alle dele med skafter af sølv. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. ...
Varunr: 5416988
SEK 5 180 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:26:00
SEK 504
Danske Gulsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva', knive og serveringsdele med skafter af sølv (18)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva', knive og serveringsdele med skafter af sølv, bestående af: 15 middagsknive (L. 20 cm), 2 serveringsspader (18,5 cm) samt lagkagekniv (26,5 cm). Vægt inkl. stål ca. 898 g. Fremstår med brugsspor. (18)
Varunr: 5427093
SEK 2 014 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:28:00
SEK 719
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', seks skeer af sterlingsølv. (6)
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', seks skeer af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. L. 19 cm. Samlet vægt ca. 368 g. Udført efter 1945. Fremstår med brugsspor. (6)
Varunr: 5440760
20:30:00
SEK 1 223
Henning Koppel for Georg Jensen. New York bestik. Samling på 132 dele
Georg Jensen. New York bestik i rustrfri stål, design Henning Koppel. 12 middagsknive, L. 21 cm 22 frokostknive, L. 19,5 cm 6 middagsgafler, L. 19 cm 22 frokostgafler, L. 17 cm 5 suppeskeer, L. 19 cm 22 skeer, L. 17,5 cm 13 dessertskeer, L. 15,5 cm 12 teskeer, L. 14 cm 14 ...
Varunr: 5442177
SEK 8 634 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
20:32:00
SEK 3 453
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', brødkniv af sterlingsølv
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', brødkniv med skaft af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. L. 31 cm. Vægt ca. 98 g. Udført efter 1945. Fremstår med brugsspor, stødmærke for enden af skaft.
Varunr: 5440776
20:35:00
SEK 2 302
 1 2 3 4 5 6  >>