Utropspris
   Varor pr. sida   7 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Alterstage af sølv, Jacob S. Prahl, København 1876
Alterstage af sølv, stilblandingsperioden, balusterformet stamme på rund fod, prydet med akantusblade samt ansigter af putti i relief omkranset af vinløv, stemplet med mestermærke for Jacob S. Prahl (1824-1891, borgerskab i København som juveler 1863), 1876. H. 37 cm. Ø på fod 18 cm. Vægt ca. 582...

Varunr: 6189909
SEK 7 047 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2022
13:24
SEK 5 638
Jens Harald Quistgaard, forsølvet lysestage
Jens Harald Quistgaard (1919 - 2008). Forsølvet lysestage med plads til 12 lys. Stemplet; Dansk Designs France IHQ. Højde: 8 cm. Alm. brugsspor.

Varunr: 6230333
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-06-2022
18:56
SEK 423
Christian Frederik Heise. Par kandelabre (2)
Christian Frederik Heise. Par kandelabre, H. 15,5 cm. B. 26,5 cm. Stemplet tretårne, CFH. Begge er udfyldte. Vægt 930 gram. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6230203
SEK 2 819 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
18:33
SEK 634
Fransk kirkestage af forgyldt bronze
Fransk kirkestage af messing med tre lysarme, en porcelænsblomst samt kornaksel, drue, blad og blomster udformning. H. 35 cm. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6228357
SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
19:15
SEK 423
Fire stager af kinesisk eksport sølv, stemplet HC m.m., 1900-tallet (4)
Fire stager af kinesisk eksport sølv m/ profileret fod & stamme, stemplet HC m.m. ant. for Hung Chong Shanghai, 20. Årh., 1 stk. udfyldt & lys manchetterne er ikke stemplet, H. 15,5 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. tryk på manchetterne m.m. Samlet vægt uden manchetterne for kinesisk eksport sølv ...

Varunr: 6212665
SEK 2 114 DK, Odense, Kratholmvej 03-07-2022
20:06
SEK 1 057
Grann & Lagley. Lysestage i tre-tårnet sølv
Grann & Lagley. Lysestage i tre-tårnet sølv fra 1950. H. 7.8 cm Ø13 cm (fod) Med inskription i bunden, vægt 288 gr. Med brugsspor

Varunr: 6232108
SEK 1 691 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-07-2022
18:31
SEK 1 128
Gruen hurriencane stager af sterling sølv (2)
Gruen hurriencane stager af sterling sølv udfyldte ( Weighted) H. 33,5 cm. fremstår med mindre afslag. (2)

Varunr: 6214473
SEK 2 114 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-07-2022
19:07
SEK 1 409