Utropspris
   Varor pr. sida   8 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ett par silverljusstakar
LJUSTAKAR, ett par, silver, fylld fot, höjd 26 cm, Henry Griffith & Sons.

Varunr: 5734861
SEK 3 626 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10-08-2020
16:03
Se mer
Ljusstakar silver Gustaf Möllenborg
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, senempire, stämplade Gustaf Möllenborg, Stockholm 1838, lösa manschetter, fyllda fötter, höjd 26 cm

Varunr: 5737545
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-08-2020
12:27
Se mer
Silverljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, import, fyllda, höjd ca 15,5 cm

Varunr: 5737604
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-08-2020
16:24
Se mer
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 2 st, silver, Danmark, spiralvriden dekor resp Ceson Stockholm otydligt årsschiffer, empirestil, fyllda, höjd ca 12,5 resp 18 cm

Varunr: 5737831
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 14-08-2020
16:32
Se mer
Art Deco girandole, tin, Orivit, Cologne, c. 1900
Art Deco girandole, tin, Orivit, Cologne, c. 1900. Following a design by Hans Peter, Werkstatt für Kunstgewerbe, Esslingen, c. 1900. Slightly turned glass shaft in appropriate tin struts on buckled round foot, adopting the flowing lines of the foot. Five-branch chandelier crest in the shape of a ...

Varunr: 5730719
SEK 18 648 DE, Hamburg, Große Elbstraße 14-08-2020
19:27
SEK 7 252
Zwei Kerzenleuchter, Sterling-Silber (2)
Zwei Kerzenleuchter, Sterling-Silber. Paar Kerzenleuchter in Sterling-Silber auf einem runden Fuß, mit konisch zulaufendem Balusterschaft und jeweils zwei geschwungenen Armen mit tulpenförmiger Tülle, mit Perlstab Ornament versehen, sowie unterseitig punziert, H.18cm, L.25cm, B9.cm, ...

Varunr: 5680475
SEK 5 180 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
21:13
SEK 414
1189 - Ljusstakar 1 par S:t Petersburg 1820-tal
GOTTHARD FRIEDRICH STANG, ljusstakar, 1 par, silver, S:t Petersburg 1820-tal, fasetterat skaft, rund fot med reliefdekor av druvklasar, höjd 27 cm, vikt 1080 g

Varunr: 5726105
SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-08-2020
10:00
Se mer
1395 - Ljusstakar 1 par silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska importstämplar, oval fot och balusterskaft med godroner, fylld fot, höjd 22 cm

Varunr: 5726555
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-08-2020
10:00
Se mer