Utropspris
   Varor pr. sida   25 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
O. Kavsman. 'Solpigen'
O. Kavsman. 'Solpigen'. Bronzefigur, 1978. H. 29 cm. Billedhuggeren O. Kavsman blev født den 30. april 1911. I 1943 var en utæt gasmåler og en deraf følgende eksplosion skyld i, at O. Kavsman mistede synet. Bronzeskulpturen 'Solpigen' blev skabt til Dansk Blindesamfund af den blinde billedhugger ...

Varunr: 6231294
SEK 2 114 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
18:56
SEK 2 114
Henrik Horst. Brutalistisk vægrelief / lysestage (cd)
Henrik Horst (f. 1942). Brutalistisk vægrelief / lysestage af lakeret kobber og messing. 26 x 27 cm.

Varunr: 6225788
SEK 1 128 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
20:01
SEK 423
Eugène Marioton. Skulptur af bronze forestillende en dreng, der fanger sommerfugle, ca. 1900
Eugène Marioton (1854-1933). Skulptur af patineret bronze forestillende en dreng, der fanger sommerfugle, sign. Marioton samt nummereret 1740. Frankrig omkr. 1900. Monteret på sokkel. H. inkl. sokkel 61 cm. Vægt ca. 12,5 kg. Fremstår med reparation på stangen til sommerfuglenettet.

Varunr: 6218211
SEK 11 275 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:23
SEK 7 047
Sten lykke Madsen. Figur af keramik, cd
Sten Lykke Madsen (f. 1937). Figur af keramik. Sign og dat. 'Sten 2017' H. ca. 30 cm.

Varunr: 6227961
SEK 7 047 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
20:31
SEK 4 792
Anna Marie Junker. Skulptur med bronzfigur, H. 29 cm
Anna Marie Junker f. 1952. Unika skulptur i stentøj med bronzefigur samt top af patineret jern, H. ca. 29 cm, B. 20 cm, D. ca. 5 cm. Fod samt 'bælter' med glasering.

Varunr: 6213231
SEK 5 074 DK, Kolding, Platinvej 03-07-2022
20:34
SEK 3 664
Robert Jacobsen. Fire skulpturer i jern (4)
Robert Jacobsen (1912-1993). Fire samhørende skulpturer i sort-, blå- samt rødbemalet jern. H. største: 20 cm, sokkelmål 11 x 11 cm, næststørste: 28,5 x 18 x 12,5 cm, dertil to mindre, mål hhv: 10 x 15 x 14 cm og 9 x 15 x 11 cm. Signeret RJ under bund. Fire stk. Proveniens: Værket hidhører fra ...

Varunr: 6212325
SEK 169 128 DK, Kolding, Platinvej 04-07-2022
16:15
SEK 112 752
Frances Besner Newman samt Trine Bach Jakobsen,'The Lovers' skulptur samt skulptur i form af fugl (2)
Frances Besner Newman.The Lovers skulptur af keramik på sort bemalet sokkel, sign., H. inkl. sokkel 28 cm, B. 24 cm. Samt Trine Bach Jakobsen skulptur i form af fugl af keramik, signeret, L. 13 cm. Enkelte brugsspor. (2)

Varunr: 6226171
SEK 3 383 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2022
16:26
SEK 2 114
Just Andersen. 'Dryaden' af patineret diskometal, 2579
Just Andersen. Figur i form siddende 'Dryade' af patineret diskometal, Just Andersen. Dessin nr. 2579, sign. HC. H. ca. 21.

Varunr: 6231545
SEK 2 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-07-2022
18:18
SEK 1 691
Just Andersen. Fisk samt Havdreng på hvalros (2)
Just Andersen. To figurer bestående af: Havdreng på hvalros af diskometal, mærket Just A samt 1681 og fisk på oval base af bronze, mærket Just A 110B. H. 6,5- 13 cm (2)

Varunr: 6231536
SEK 1 409 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-07-2022
18:34
SEK 493
Kai Nielsen, tilskrevet. Mor og barn figur af patineret metal
Kai Nielsen 1882-1924, tilskrevet.. Figur af patineret metal i form af mor med barn, H. 14,5 cm.

Varunr: 6231528
SEK 1 691 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-07-2022
20:29
SEK 493
Kobberskulptur forestillende cicelør
Kobberskulptur forestillende cicelør H. 30 cm. Fremstår usigneret samt uden sokkel.

Varunr: 6230276
SEK 2 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-07-2022
20:30
SEK 493
Anna Marie Junker. Unika skulptur, H. 28 cm
Anna Marie Junker f. 1952. Skulptur. 'Isolator' udført af stentøj og isolator fra Gørding Mølle, signeret med kunstnerens mærke samt etikette under bund. H. 28 cm, B. 38 cm.

Varunr: 6213243
SEK 5 074 DK, Kolding, Platinvej 05-07-2022
18:29
SEK 3 664
Anna Marie Junker. Skulptur i stentøj, H. 36 cm
Ann Marie Junker, f. 1952. Skulptur i rillet stentøj på fod af sort jern, H. 36 cm, B. 14 cm. Unika. Sign. med kunstnerens mærke samt etikette på bund.

Varunr: 6213228
18:33
SEK 3 664
Anna Marie Junker. Unika skulptur i glaseret stentøj, H. 41 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur af glaseret stentøj med to figurer, H. 41 cm, B. ca. 25 cm, signeret med kunstnerens mærke samt A. M. Junker under bund. Velegnet til såvel ude som indebrug.

Varunr: 6213216
19:09
SEK 3 946
Henning Ørsted Johansen, relief af stentøj
Henning Ørsted Johansen (f. 1919), relief med abstrakt motiv, stentøj, 57 x 43 cm. Sign. Ørsted Johansen på bagsiden.

Varunr: 6229841
SEK 1 409 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-07-2022
19:12
SEK 916
Gunnar Lindhardt Hansen. Siddende kvinde
Gunnar Lindhardt Hansen (1893-1945). Figur af bronzepatineret metal, i form af siddende kvinde. Sign. monogram 'GLH'. H. 18,5 cm.

Varunr: 6231540
SEK 1 409 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-07-2022
19:20
SEK 564
Jens Chr. Jensen. Mixed Media, 31,5 x 31,5 cm
Jens Chr. Jensen. Mixed Media. Tørret tudse, læder, træ mm indrammet bag blas, lsign. Jens Cj´hr. Jensen, '09, 31,5 x 31,5 cm

Varunr: 6228185
SEK 1 128 DK, Kolding, Platinvej 05-07-2022
19:35
SEK 493
Giambologna, efter. Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af bronze, 1800-tallet
Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af patineret bronze efter model af Giambologna (Giovanni da Bologna, 1529-1608), signeret i støbningen Giovanni Bologna Florens, 1800-tallet. H. 33 cm.

Varunr: 6154159
SEK 14 094 DK, Vejle, Dandyvej 05-07-2022
20:05
SEK 8 456
Robert Jacobsen. Skulptur, massiv bronze, H.51 cm, ca. 20 kg.
Robert Jacobsen (1912-1993). Unika skulptur af grønpatineret, massiv bronze. Udført med årer samt 'knaster', således skulpturen fremstår som værende udført af træ, dog alt af massiv bronze. Højde ca. 51 cm, L. ca. 56 cm, D. ca. 18 cm. Vægt ca. 20 kg. Proveniens: Værket hidhører fra Robert ...

Varunr: 6212324
SEK 169 128 DK, Kolding, Platinvej 06-07-2022
15:30
SEK 112 752
Viktor IV 1929-1986. Objekt af dekoreret kunstmateriale
Viktor IV 1929-1986. Objekt af dekoreret kunstmateriale, Logbogsblade/logbook pages B 18,5 H 25 cm

Varunr: 6221683
SEK 1 128 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-07-2022
17:56
SEK 423
Søren Kongstrand. Barnebuste af glaseret keramik

Varunr: 6065979
SEK 11 275 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2022
20:44
SEK 8 456
Gerhard Henning. Amor og Psyche, figurgruppe af terrakotta, 1918 (cd)

Varunr: 6065967
SEK 21 141 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2022
20:48
SEK 16 913
Truus Menger, 2 mindre bronze skulpturer (cd)(2)
Truus Menger (1923-2016). To mindre skulpturer af bronze, den ene på fod af granit, usignerede. På fod af granit inkl. sokkel h.14 x 15 x 12 cm, liggende skulptur h.7,5 x 25,5 x 4,5 cm.

Varunr: 6217478
SEK 7 047 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-07-2022
14:54
SEK 4 228
Poul Winther, Skagen, 2 skulpturer af træ m.m. (2)
Poul Winther (1939-2018), skulpturer fra 'Skagen' serien. Monterede på sokler af støbt materiale og letmetal. Kraftigt patineret og bemalet træ/strandet vraggods. Begge signerede på sokkel. Brugsspor & patina. Mål: H. 22 x 28 x 12 og H. 22. B. 17. Sokkel Ø 7 cm. (2)

Varunr: 6232033
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 07-07-2022
21:05
SEK 564
Hanne Varming. 'Konen med æggene'. cd
Hanne Varming (født 1939). 'Konen med æggene', skulptur af bronze. Sign.: 'HV'. H. 33 cm.

Varunr: 6232420
SEK 16 913 DK, Herlev, Dynamovej 09-07-2022
SEK 11 557