Utropspris
   Varor pr. sida   27 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Hans Christian Rylander, skulpturer af bronze (2) (cd)
Hans Christian Rylander (1939-2021). To skulpturer af bronze, usignerede. 'Scepter' l.55 cm og 'baluster' h.58 cm. Fremstår patinerede.Hidrører fra boet efter kunstneren Hans Christian Rylander, mangeårig formand for kunstnersammenslutningen Decembristerne.Se auktionerne her

Varunr: 6232761
SEK 7 101 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
14:50
SEK 4 260
Henning Damgaard Sørensen cd
Henning Damgaard Sørensen: Skulptur af udstandset stål 1/20 sign. Damgård 2002. Højde 21 cm incl. sokkel 21 x 9 cm.

Varunr: 6250951
SEK 5 112 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-08-2022
19:47
SEK 2 556
Robert Jacobsen. Fire skulpturer i jern (4)
Robert Jacobsen (1912-1993). Fire samhørende skulpturer i sort-, blå- samt rødbemalet jern. H. største: 20 cm, sokkelmål 11 x 11 cm, næststørste: 28,5 x 18 x 12,5 cm, dertil to mindre, mål hhv: 10 x 15 x 14 cm og 9 x 15 x 11 cm. Signeret RJ under bund. Fire stk. Proveniens: Værket hidhører fra ...

Varunr: 6212325
SEK 170 416 DK, Kolding, Platinvej 13-08-2022
16:20
SEK 113 611
Hans Christian Rylander, skulptur af bemalet gips (cd)
Hans Christian Rylander (1939-2021). Skulptur af bemalet gips, usigneret. H.36 cm.Hidrører fra boet efter kunstneren Hans Christian Rylander, mangeårig formand for kunstnersammenslutningen Decembristerne.Se auktionerne her

Varunr: 6232776
SEK 2 840 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14-08-2022
16:31
SEK 1 420
Karin Toftild. Smykkefolket. Tre figurer. (3)
Karin Toftild (f. 1962). 'Smykkefolket'. Tre figurer af støbt kunstmateriale. H. 16, 25 og 30 cm. En figur med En figur med defekt med hals. (3)

Varunr: 6243843
SEK 2 130 DK, Kolding, Platinvej 14-08-2022
16:51
SEK 1 420
Sixpence. 'Topmøde'. Skulptur, mixed media
Sixpence (f. 1951). 'Topmøde'. Skulptur, mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2016. L. 35 cm. (cd)

Varunr: 6253168
SEK 1 136 DK, Aalborg, Nibevej 14-08-2022
18:15
SEK 426
Anna Marie Junker. Skulptur i stentøj, H. 36 cm
Ann Marie Junker, f. 1952. Skulptur i rillet stentøj på fod af sort jern, H. 36 cm, B. 14 cm. Unika. Sign. med kunstnerens mærke samt etikette på bund.

Varunr: 6213228
SEK 5 112 DK, Kolding, Platinvej 14-08-2022
20:04
SEK 3 692
Susanne Kirså, abstrakt skulptur (cd)
Susanne Kirså (f. 1963), abstrakt skulptur af patineret bronze, klistermrk i bunden, H. 21 cm.

Varunr: 6246049
SEK 1 136 DK, Odense, Kratholmvej 14-08-2022
20:32
SEK 568
Søren Kongstrand. Barnebuste af glaseret keramik

Varunr: 6065979
SEK 11 361 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
20:32
SEK 8 521
Gerhard Henning. Amor og Psyche, figurgruppe af terrakotta, 1918 (cd)

Varunr: 6065967
SEK 21 302 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
20:40
SEK 17 042
Giambologna, efter. Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af bronze, 1800-tallet
Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af patineret bronze efter model af Giambologna (Giovanni da Bologna, 1529-1608), signeret i støbningen Giovanni Bologna Florens, 1800-tallet. H. 33 cm.

Varunr: 6154159
SEK 14 201 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
20:48
SEK 8 521
Robert Jacobsen. Skulptur, massiv bronze, H.51 cm, ca. 20 kg.
Robert Jacobsen (1912-1993). Unika skulptur af grønpatineret, massiv bronze. Udført med årer samt 'knaster', således skulpturen fremstår som værende udført af træ, dog alt af massiv bronze. Højde ca. 51 cm, L. ca. 56 cm, D. ca. 18 cm. Vægt ca. 20 kg. Proveniens: Værket hidhører fra Robert ...

Varunr: 6212324
SEK 170 416 DK, Kolding, Platinvej 15-08-2022
16:35
SEK 113 611
Anna Marie Junker. Flerfarvet stentøjsskulptur, H. 35 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Stentøjsskulptur med figur i flerfarvet glasering på fod af jern, H. ca. 35 cm, B. ca. 22,5 cm. Mærkat fra kunstneren under bund.

Varunr: 6236383
SEK 3 976 DK, Kolding, Platinvej 15-08-2022
17:07
SEK 3 124
John Koch, H. C. Andersen serie, Den Grimme Ælling, skulpturer (5)
John Koch (f.1964) - er uddannet smed og kunstner i sin fritid, bosiddende i Odense, H. C. Andersen serie, Den Grimme Ælling, skulpturer af smedejern, usign., H. 9-34 cm, L. 13-38 cm. (5)

Varunr: 6253635
SEK 14 201 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2022
19:51
SEK 9 941
Gunnar Lindhardt Hansen. Siddende kvinde
Gunnar Lindhardt Hansen (1893-1945). Figur af bronze patineret metal, i form af siddende kvinde. Sign. monogram 'GLH'. H. 18,5 cm.

Varunr: 6253071
SEK 1 136 DK, Herlev, Dynamovej 15-08-2022
19:52
SEK 710

Varunr: 6251338
19:53
SEK 639
Anna Marie Junker. Skulprtur m/ rav og søpindsvin, H. 20,5 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i form af figur med rav og søpindsvin på okkerbelagt pimpsten, fod af jern, H. ca. 20,5 cm. Mærkat fra kunstneren under bund.

Varunr: 6236379
SEK 2 840 DK, Kolding, Platinvej 15-08-2022
19:58
SEK 2 130
Salvador Dali. Bronzestatuette, 'Don Quixote Seated' (cd)
Salvador Dali (1904-1989). 'Don Quixote Seated'. Bronzestatuette, FRA 55/350. På sokkel af marmor. Sign. Dali. H. inkl. sokkel 25 cm. Medfølger certifikat "2049 obra contemporánea".

Varunr: 6239049
SEK 14 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-08-2022
21:12
SEK 11 361
Frances Besner Newman samt Trine Bach Jakobsen,'The Lovers' skulptur samt skulptur i form af fugl (2)
Frances Besner Newman.The Lovers skulptur af keramik på sort bemalet sokkel, sign., H. inkl. sokkel 28 cm, B. 24 cm. Samt Trine Bach Jakobsen skulptur i form af fugl af keramik, signeret, L. 13 cm. Enkelte brugsspor. (2)

Varunr: 6246482
SEK 3 408 DK, Odense, Kratholmvej 16-08-2022
08:41
SEK 1 704
Peder Evald Madsen. Relief (cd)
Peder Evald Madsen (1951-). Unika relief af støbejern og messing. Titel 'Samtale i det blå', Sign på bagside "Peder Evald", M, 61 x 51 cm. (67 x 56) (cd)

Varunr: 6254036
SEK 1 420 DK, Aalborg, Nibevej 16-08-2022
19:19
SEK 497
Truus Menger, 2 mindre bronze skulpturer (cd)(2)
Truus Menger (1923-2016). To mindre skulpturer af bronze, den ene på løs fod af granit, begge usignerede. Mål inkl. sokkel14 x 15 x 12 cm, liggende skulptur h.7,5 x 25,5 x 4,5 cm (denne med manglende arm samt bagpå monteret med skrue til montering)

Varunr: 6251767
SEK 7 101 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-08-2022
19:28
SEK 2 840
Astrid Noack, siddende kvinde, skulptur (cd)
Astrid Noack (1888-1954), skulptur i form af siddende kvinde, patineret sandsten (enkelte linier i stenen), sign., H. 34,5 cm, D. 19,5 cm, B. 11 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. lille afstød på bagsiden m.m.

Varunr: 6240444
SEK 21 302 DK, Odense, Kratholmvej 16-08-2022
19:41
SEK 14 201
Raffaele Belliazzi. 'Procella'. Figur af patineret bronze
Raffaele Belliazzi (Italien, 1835-1917). 'Procella'. Figur af patineret bronze. Sign. R. Belliazzi. sokkel af sortbroget marmor. H. 41 cm.

Varunr: 6218312
SEK 14 201 DK, Kolding, Platinvej 16-08-2022
20:20
SEK 8 521
Anna Marie Junker. Skulptur i stentøj, H. 30 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur udført i glaseret stentøj på solkkel af sort, poleret granit, H. ca. 30 cm, B. ca. 33 cm, Mærkat under bund fra kunstneren.

Varunr: 6236386
SEK 4 260 DK, Kolding, Platinvej 16-08-2022
21:16
SEK 3 408
Anna Marie Junker. Stentøjsskulptur på granitsokkel, B. 39 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur udfør i stentøj med bobleglasur, B. ca. 39 cm monteret på fod af sort, poleret granit, samlet højde ca. 30 cm. Mærkat under bund fra kunstneren.

Varunr: 6236381
SEK 4 828 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
17:39
SEK 3 692
Peter Sekjær, skulptur i form af ko (cd)
Peter Sekjær (1940-2017), keramiker fra Fåborg-egnen, figur i form af ko, glaserede keramik, sign., H. 20, B. 20 cm. Enkelte brugsspor bl.a. lille glasurafstød el. chip på fod. .

Varunr: 6251834
SEK 1 420 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
19:40
SEK 781
Robert Jacobsen, cd. Maske/ Skulptur, H. 47 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Skulptur/ vægophæng af delvis forgyldt jern med bevægelige dele. Længde ca. 47 cm (74 cm i udfoldet stand), bredde ca. 35 cm. Usigneret. Certifikat medfølger. Proveniens: Værket stammer fra Robert Jacobsens atelier/ private samling. Lignende figurer kan ses i ...

Varunr: 6212345
SEK 68 166 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
20:59
SEK 42 604