Utropspris
12»   Varor pr. sida   55 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Jens Galschiøt. Skulptur i form af kjole. cd
Jens Galschiøt (f. 1954) Skulptur af patineret kobber i form af kjole, stående på sokkel af kobber, E.A. Sign. Jens Galschiøt, H. 47 cm. Den danske billedhugger Jens Galschiøt har skabt et magisk kunstunivers på Fyn, hvor man kan besøge hans imponerende galleri, atelier og bronze støberi. Et...

Varunr: 6060409
SEK 10 878 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
09:35
SEK 14 277
Pipin Henderson. Komposition. cd
Pipin Henderson f. 1924. Skulptur af bronze på sokkel af granit, usign. H. 16 cm. B. 16 cm. D. 10 cm. eksklusiv sokkel.

Varunr: 6060510
SEK 5 439 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
11:43
SEK 7 343
Peder Freund, figurkomposition + to skulpturer (3) (cd)
Peder Freund (f. 1951). figurkomposition, grafisk tryk 16/120, sign. i bly Peder Freund, 39 x 27 cm (45 x 33 cm) samt to skulpturer betitlet 'Solvogn / Månevogn' & '2 afsjælede', bemalet træ, sign. i bunden & 4/ 100 og 1 / 100, H. 21 & 14 cm & L. 29 & 33 cm. Enkelte brugsspor (3)

Varunr: 6056263
SEK 1 360 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
16:05
SEK 408
Balletpige i bronze
Balletpige udført i massiv patineret, delvis grøn bemalet bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 38 cm. Bredde 18 cm. Dybde 13 cm. Nyere kopi efter Edgar Degas.(støbeaffald) Modelfoto

Varunr: 5915530

SEK 5 439 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2021
18:46
SEK 544
Torneudtrækkeren 'Spinario' skulptur af alabast
Torneudtrækkeren 'Spinario' skulptur af alabast. H. 24 cm. Fremstår med reparationer og afslag på hånd.

Varunr: 6054146
SEK 1 088 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-07-2021
20:31
SEK 408
Johannes hansen cd, 'mundharpespiller' af stentøj.
Johannes Hansen 1903-1995 cd. Figur af stentøj forestillende siddende dreng med mundharpe. Fremstillet hos Knabstrup, hvor Johannes Hansen var kunstnerisk leder 1953-70. Sign. monogram. H.57 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6049612
SEK 4 895 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
20:39
SEK 2 991
Thailandsk figur, stående, 1900 tallet.
Thailandsk figur, stående, fra 1900 tallet af udskåret og bemalet træ, dekoreret med flusser af farvet glas. H. 155 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, afskalninger og afslag.

Varunr: 6059056
SEK 1 632 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
20:56
SEK 408
Thailandsk figur, siddende, 1900 tallet.
Thailandsk figur, siddende, fra 1900 tallet af udskåret og bemalet træ, dekoreret med flusser af farvet glas. H. 97 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, afskalninger og afslag.

Varunr: 6059057
20:56
SEK 408
Fanizani Akuda. Fedstenfigur
Fanizani AKUDA (1932-2011) Fedstenfigur, sign. i bunden. H. 22,5 cm.

Varunr: 6058518
SEK 2 719 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2021
20:58
SEK 748
Balletpige i bronze
Balletpige udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 48 cm. Nyere kopi efter Edgar Degas

Varunr: 6005102

SEK 6 527 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2021
15:14
SEK 408
Par skibsskruer af messing på granit sokler (2)
Par skibsskruer af messing, monteret løst på sokler af granit. H. 90 B. 40 cm. Fremstår patineret samt med brugsspor fra placering udendørs. (2)

Varunr: 6057411
SEK 4 079 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-07-2021
17:31
SEK 1 768
Anna Marie Junker. Bronzefigur: 'Nødhjælp', H. 8,5 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. 'Nødhjælp'. Bronzefigur af poleret og delvis patineret bronze, H. 8,5 cm monteret på flintesten.

Varunr: 6038666
SEK 1 904 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2021
18:38
SEK 1 360
Henrik Fischer. 'Danser'. Skulptur i patineret bronze, H. 31 cm.
Henrik Fischer, f. 1949. 'Danser'. Unika skulptur i patineret bronze, Højde ca. 31 cm. Monteret på fod , ligeledes patineret bronze. Signeret HF. Vægt ca. 3 kg. Læs mere om kunstneren her.

Varunr: 6039954
SEK 13 597 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2021
19:05
SEK 8 974
Samling af skulpturer og relief af bronze m.m. (8)

Varunr: 6060299
SEK 2 719 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-07-2021
19:23
SEK 1 088
Pipin Henderson f. (1924-2016) Skulptur af bronze, usign. H. 51 cm. B. 15 cm. D. 13 cm.

Varunr: 6054164
SEK 8 158 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2021
19:33
SEK 9 518
Skulptur af bronze, 1900-tallet
Skulptur af bronze, base af sort marmor udformet som bassin. H. 41 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6058258
SEK 1 360 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-07-2021
19:39
SEK 884
Anna Marie Junker. Bronzeskulptur, H. 20 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952.. Bronzekulptur af poleret og delvis patineret bronze, H. 20 cm, B. ca. 14 cm monteret på sokkel af granit. vægt ca. 2,5 kg.

Varunr: 6038670
SEK 4 079 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2021
19:41
SEK 544
Kelsey Sterett-Gittings. Spydkaster af bronze
Kelsey Sterett-Gittings for Royal Copenhagen. Spydkaster af bronze sign. Kelsey ´76. H. 29 cm.

Varunr: 6060297
19:43
SEK 612
Orientalsk dyrefigur af patineret bronze, 1900-tallet
Orientalsk dyrefigur af patineret bronze. H. 15 cm.

Varunr: 6058268
19:50
SEK 476
Skulptur, 'Den Lille Havfrue'
Skulptur af bemalet stenmateriale i form af den Lille Havfrue. H. 50 cm. Fremstår med enkelte afskalninger og snavs.

Varunr: 6052176
SEK 2 719 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-07-2021
20:37
SEK 476
Jytte Thompson. Samling figurer samt figurgruppe (cd)(7)
Jytte Thompson (1925-2001). Samling figurer samt figurgruppe af glaseret. Figurer, alle usign, H. 13,5-24 cm. Figurgruppe, sign. og dat, JTH 90, H.13 cm. Den største figur fremstår limet. (7)

Varunr: 6060830
SEK 2 040 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-07-2021
20:48
SEK 408
Diederik van Apple. American Express AK47, Art Against War (cd)
Diederik van Apple (Holland, f. 1985). American Express AK47, Art Against War. Kunstmateriale på sokkel af sort marmor. 48/125. Usign. H. 16 L. 40 cm. I original transportkasse.Varen er en del af temaauktionen "Art World ApS under konkurs" med i alt 108 auktioner med "Pop Kunst", primært udført ...

Varunr: 6044483
SEK 2 719 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2021
14:15
SEK 2 583
Jacqueline Schäfer. Tre 'Strange Birds' (cd)(3)
Jacqueline Schäfer (f. 1961). Tre 'Strange Birds' figurer af akryl, 123/250, 158/250 og 183/250. Sign. J. Schäfer. H. 12 cm. Alle i originalemballage. (3)Varen er en del af temaauktionen "Art World ApS under konkurs" med i alt 108 auktioner med "Pop Kunst", primært udført af hollandske og ...

Varunr: 6048134
SEK 1 632 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2021
14:45
SEK 884
Jacqueline Schäfer. ' Cactus' serien (cd)(4)
Jacqueline Schäfer (f. 1961). Serie bestående af fire 'Cactus' figurer af akryl, 287/375, 124/375, 138/375 og 164/375. Sign. J. Schäfer. H. 21 cm. Alle i originalemballage. (4)Varen er en del af temaauktionen "Art World ApS under konkurs" med i alt 108 auktioner med "Pop Kunst", primært udført af...

Varunr: 6044479
15:15
SEK 612
Ad Verstijnen. To figurer, 'Master Chef' (cd)(2)
Ad Verstijnen (Holland, f. 1946). 'Master Chef'. To figurer af kunstmateriale. 'Master Chef I', 49/200 og 'Master Chef 2', 49/200. Sign. Ad. H. 21 cm. Originalemballage. Udstillingsmodeller. Den ene med defekte briller. (2)Varen er en del af temaauktionen "Art World ApS under konkurs" med i alt ...

Varunr: 6048375
SEK 1 088 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2021
15:45
SEK 408
Ubekendt kunstner. Skulptur, krokodille kranie
Ubekendt kunstner, 20./21. årh. Skulptur af poleret bronze i form af krokodille kranie. På stand af sortmalet træ og jern. L. 37 cm.Varen er en del af temaauktionen "Art World ApS under konkurs" med i alt 108 auktioner med "Pop Kunst", primært udført af hollandske og europæiske nutidskunstnere ...

Varunr: 6044476
16:15
SEK 2 176
Gerdine Duijsens. To figurgrupper, ‘Entre Nous’ (cd)(2)
Gerdine Duijsens (Holland, f. 1951). ‘Entre Nous’. To figurgrupper af kunstmateriale. 179/200 og 78/200. H. 21 cm. Originalemballage. (2)Varen er en del af temaauktionen "Art World ApS under konkurs" med i alt 108 auktioner med "Pop Kunst", primært udført af hollandske og europæiske ...

Varunr: 6048842
SEK 1 360 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2021
16:45
SEK 544
Elephant Parade. 'Iwaz'
Elephant Parade. 'Iwaz'. Bemalet figur af kunstmateriale, 13/25. Iwaz, Amsterdam. 2009. H. 30 cm.Varen er en del af temaauktionen "Art World ApS under konkurs" med i alt 108 auktioner med "Pop Kunst", primært udført af hollandske og europæiske nutidskunstnere som Diederik van Apple, Jacqueline ...

Varunr: 6046365
17:15
SEK 1 292
Joop Hansen. Fem figurer (cd)(5)
Joop Hansen, Holland 20./21. årh. Fire figurer, poly-resin. H. 18,5-20 cm. Fish B, 6/250. Cow B, 62/100. Cat B, 28/250. Head A, 208/250. Head B, 193/250. Udstillingsmodeller. Flere dele med originalemballage. (5)Varen er en del af temaauktionen "Art World ApS under konkurs" med i alt 108 ...

Varunr: 6045888
SEK 2 448 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2021
17:45
SEK 544
Diederik van Apple. 'Pow', Art Against War (cd)
Diederik van Apple (Holland, f. 1985). 'Pow', Art Against War. Kunstmateriale på sokkel af sort marmor. 66/125. Sign. Van Apple. H. 18 L. 30 cm. I original transportkasse.Varen er en del af temaauktionen "Art World ApS under konkurs" med i alt 108 auktioner med "Pop Kunst", primært udført af ...

Varunr: 6044480
18:15
SEK 2 312
12»