Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
John-Erik Göransson
JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018), Kubisten, monogramsignerad och daterad JEG -95 undertill, skulptur, träskulptur (bok), ca 82x45 cm;. . En nyupptäckt konkretist. JOHN-ERIK GÖRANSSON. -färg och form i perfektion. . Auktion online 9-10 februari. . John-Erik Göransson föddes i Sundsvall och växte upp på Alnön. Efter militärtjänstgöring gick flytten till Stockholm där han fick arbete på Laval. På sin fritid studerade han projektionslära via NKI-skolan från 1961.. Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.. Måleriet var hans stora intresse, men han utförde även skulpturer i olika material såsom trä, plast och papper. Han hade ständigt nya idéer och ville utveckla sina projekt och menade att man kunde "förändra former och färgkombinationer i det oändliga".. John-Erik Göransson hade framförallt konstnärerna Victor Vasarely och Olle Baertling som förebilder och målade likt dem abstrakt
Varunr: 5279952
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
16:27:00
Se mer
Carl Einar Borgström
CARL EINAR BORGSTRÖM (1914-1981): Sjöman och albatross, trärelief, sign och daterad C-E, Borgström -45 , 110x52
Varunr: 5279970
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
17:14:00
Se mer
Weibliche Figur. Bronze auf Marmorsockel.
Weibliche Figur. Bronze auf Marmorsockel. H. 26 cm, L. 44 cm. Altersgebrauchsspuren
Varunr: 5212641
SEK 4 707 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
17:32:49
SEK 2 354
Bronzeskulptur 'Fechterin' nach Ferdinand Preiss
Bronzeskulptur 'Fechterin' nach Ferdinand Preiss auf Marmorsockel montiert. Unbekannter Kunstler, unbekannter Gießer. Maße: ca. H. 33 cm
Varunr: 5225505
SEK 2 092 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
17:39:38
SEK 471
A. Mayer (after). Justice. Bronze on marble plinth.
Alois Mayer (1855 - 1939), after. Justice. Bronze on marble plinth. Signed on plinth, and scored 'A 7362'. Foundry stamp missing. Dimensions (with plinth) H approx. 100 cm x 30 cm. Most minimal wear.
Varunr: 5257290
SEK 19 874 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
18:59:00
SEK 9 937
Christer Lönngren skulptur
CHRISTER LÖNNGREN (samtida), skulptur, sten, delvis slipad och polerad, efter fosil, höjd ca 31 cm
Varunr: 5280022
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
19:04:00
Se mer
Edvin Öhrström glasskulptur
EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, Orrefors 1950-tal, gjuten klar glasmassa i form av kvinnoansikte i profil. Gåvoinskription "Till Bror(Marklund) 3/12 1957 Edvin Brita". höjd ca 45 cm, inklusive träsockel.
Varunr: 5280030
SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
19:12:00
Se mer
A pair of Amor candlesticks (2).
A pair of Amor candlesticks. Bronze, painted, on marble plinth. With embossed stamp by foundry J. L. Paris. Approx. dimensions H 45 cm, marble plinth 15 x 15 cm. Wear commensurate with age.
Varunr: 5257295
SEK 15 690 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
19:20:00
SEK 7 845
Jens Jacob Bregnø for Dahl-Jensen.'Morgen'
Jens Jacob Bregnø for Dahl-Jensen. Figur af porcelæn nr. 1177, 'Morgen' H. 27 cm. 3. sort.( I form af større revne på sokkel, samt flere revner i overglasuren på sokkel.)
Varunr: 5278701
SEK 1 123 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
19:54:00
SEK 491
Victor Popov (1952), wooden sculpture, 'Cesar'
Victor Popov (1952), wooden sculpture, 'Cesar', shaped all round, made of wood, hand-painted, signature on reverse side.Approx. dimensions: H 60 cm, W 30 cm, D 22 cm,Condition with minor wear.
Varunr: 5246574
SEK 52 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
20:15:00
SEK 25 627
Figur af patineret bronze.
Figur af patineret bronze på sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 51 cm incl. sokkel.
Varunr: 5260018

SEK 4 493 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-03-2019
20:16:00
SEK 2 246
Stor Balletpige i bronze
Stor Balletpige udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 73 cm incl. sokkel. Bredde 31 cm. Nyere kopi efter Edgar Degas. Modelfoto
Varunr: 5259221

SEK 16 848 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-03-2019
20:31:00
SEK 8 424
Inger Andersson Max Mera
INGER ANDERSSON (nutida): "Max Mera", laminerat glas med dubbelspegel, signerad och daterad 2015, numrerad 28/80, höjd ca 5, 10x8 cm
Varunr: 5280137
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
20:59:00
Se mer
Efter original af D. H. Chiparus, orientalsk danserinde
Efter original af D. H. Chiparus, orientalsk danserinde, bronzefigur på marmorsokkel. Signeret på plinten, med prægestempel fra støberiet J. L. Paris, figur i art deco-stil. Mål ca. H. 60 x 24 cm, mål sokkel ca. H. 13 x 20 x 12 cm.
Varunr: 5225504
SEK 6 276 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
21:03:00
SEK 3 138
Probably Eugène Barillot, figure / sculpture, bronze, ivory, mercenary / flautist
Probably Eugène Barillot (1841-1900), figure / sculpture, bronze, patina, ivory, mercenary / flautist. Depiction of a man playing traverse flute, wearing coat of arms with sword and shield, head, hands and flute of ivory, on an onyx marble plinth, H 26cm, W 11cm, D 10cm, scuffing commensurate ...
Varunr: 5220394
SEK 8 368 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:11:00
SEK 4 184
Figurer/skulpturer, bronze, 1800-tallet (6)
Seks figurer/skulpturer, bronze, delvist med polykrom bemaling, 1800-tallet. Samling bestående af seks figurer, gravhund, æsel, hankat/page, hunkat/tjenestepige, vædder, H. 3,5-7 cm, B. 2-7 cm, D. 1,5-3 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, afslag, ridser. (6)
Varunr: 5220389
SEK 4 184 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:12:00
SEK 2 092
Wohl Joseph Cormier, Figur / Skulptur, Terrakotta, Pietà
Wohl Joseph Cormier (1869-1950), Figur / Skulptur, Terrakotta, Pietà. Darstellung Marias als Mater Dolorosa mit dem Leichnam des vom Kreuz genommenen Jesus Christus, auf einer Plinthe, auf der Plinthe signiert, H.24cm, B.38cm, T.17cm, leichte Reibespuren.
Varunr: 5220431
SEK 1 778 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:15:00
SEK 418
Torgny Larsson
TORGNY LARSSON (född 1957): Kompositon, osignerad prototyp, patinerad brons, höjd stensockel 30 cm
Varunr: 5280179
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:41:00
Se mer
Emil Näsvall skulptur
EMIL NÄSVALL (1908-1965), skulptur föreställande rävfångare, signerad samt daterad Emil Näsvall -52, konstmassa, höjd 43 cm
Varunr: 5281890
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
15:34:00
Se mer
Bronzeskulptur, guddommen Shiva med trefork og tromle
Skulptur, den hinduistiske guddom Shiva med trefork (Trishul) og tromle (Damaru). Fremstillet i bronze, mørk patina. Shiva er en af de vigtigste hinduistiske guder. Abhayamudra-gestus. Treforken kan tages af. Mål ca.: 54,5 x 34 x 28 cm. Skulpturen fremstår i aldersrelateret stand med få ...
Varunr: 5256954
SEK 7 845 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
16:00:00
SEK 3 922
Friedrich Engels, stor bronzebuste
Stor buste af den tyske samfundsteoretiker og kommunistiske revolutionær Friedrich Engels (1820-1895) af patineret bronze. H. ca. 63 cm.
Varunr: 5272291
SEK 10 460 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
17:45:38
SEK 5 230
R. Tait McKenzie - Bronzeskulptur af kuglestøder
Skulptur af kuglestøder Robert Tait McKenzie (1867-1938) udført i bronze. Signeret på oversiden af soklen 'R.TaitMckenzie' samt indgraveret årstallet 1923. På siden indgravering fra Roman Bronze Works. Fremstår med aldersrelaterede spor.
Varunr: 5277276
SEK 8 424 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
19:03:00
SEK 4 212
Roberto Bucacio. 'Lady's' lysestage / skulptur (cd)
Roberto Bucacio. 'Lady's' lysestage / skulptur af bronze på fod af marmor. Sign, nr. 94. H. 42 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 5274923
SEK 3 370 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:44:00
SEK 2 246
Aldo Vitaleh. Bronzeskulptur,
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde i blank patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Aldo Vitaleh" i bronzen. Af nyere dato. H. 19 cm. B. 13 cm.
Varunr: 5278385
SEK 1 404 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:52:00
SEK 562
Träskulptur
SKULPTUR, trä, 18/1900-tal, Maria och Jesusbarnet, skuren i ek, höjd 52 cm
Varunr: 5282028
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
20:03:00
Se mer
Peter Evald Madsen. Skulptur oxideret jern. Kompistion
Peter Evald Madsen (1951-) 'Kompostion skulptur af bronze, messing og oxuderet jern. Sign 'PEM' H 75 cm.
Varunr: 5283819
SEK 2 106 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
20:04:00
SEK 632
Don Alberto Carlos. 'Erotic Dragon' cd.
Don Alberto Carlos. 'Erotic Dragon' skulptur af bronze. Signeret og nummeret 28/699 H. 92 cm. B. 56 cm. Vægt ca. 28 kg. Certifikat fra februar 2017 .Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 5232481
SEK 30 889 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
20:08:00
SEK 15 444
Christian Lemmerz. 'Bodybuilder Jesus Christ' (cd)
Christian Lemmerz (f. 1959). 'Bodybuilder Jesus Christ', figur af forgyldt bronze, sign. CL og nummereret 25/25. H. 30. B. 21,5 cm. Proveniens: Privat kunstsamling.
Varunr: 5278782
SEK 28 081 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:13:00
SEK 17 550
Martin Smida, wooden sculpture (unique), title: Die ersten Schritte
Sculpture from the studio of Martin Smida (Manufaktur Steamfish). Universal artist Martin Smida lovingly hand-carves every sculpture of wood and various everyday materials. Each copy therefore has its own, unique, charming and whimsical character. Title: Die ersten Schritte. Made of wood,...
Varunr: 5276348
SEK 17 782 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
20:15:00
SEK 8 891
Corneille. Skulptur i form af kat (cd)
Corneille (1922-2010). Skulptur i form af kat, bemalet terragrafi på metal, sign. Corneille samt nummereret 1/1. H. 70 cm.
Varunr: 5278785
SEK 4 212 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:19:00
SEK 3 089
 1 2 3 4 5 6  >>