Utropspris
12»   Varor pr. sida   39 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Henrik Fischer. 'Jubel'. Skulptur i patineret bronze, H. 12 cm
Henrik Fischer, f. 1949. 'Jubel'. Unika skulptur i patineret bronze, Højde ca. 12 cm. Monteret på fod, ligeledes patineret bronze. Signeret HF. Læs mere om kunstneren her.

Varunr: 6044906
SEK 2 455 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-06-2021
19:08
SEK 2 046
Henrik Fischer. 'Curvy'. Unika skulptur i patineret bronze, H. 14 cm
Henrik Fischer, f. 1949. 'Curvey'. Unika skulptur i patineret bronze, Højde ca. 14 cm. Monteret på fod, ligeledes patineret bronze. Signeret HF. Vægt ca. 1,7 kg. Læs mere om kunstneren her.

Varunr: 6040021
SEK 9 546 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-06-2021
20:02
SEK 1 500
2 skulpturer/statuetter, 20 årh. Kuglespiller & atlet (2)
2 skulpturer/statuetter, bruneret metal, 20 årh. Kuglespiller & letpåklædt atlet. Stående på sokler af gråbroget marmor. H. 26 og 31 cm. Lille rep./lodning på atlets storetå. Enkelte minimale kantafslag på sokler. (2)

Varunr: 6039142
SEK 1 091 DK, Odense, Kratholmvej 22-06-2021
20:36
SEK 750
Henrik Fischer. 'Yoga'. Bronzeskulptur, H. 13 cm.
Henrik Fischer, f. 1949. 'Yoga'. Unika skulptur i patineret bronze, Højde ca. 13 cm. Monteret på fod, ligeledes patineret bronze. Signeret HF. Læs mere om kunstneren her.

Varunr: 6039992
SEK 2 728 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-06-2021
10:49
SEK 2 455
Anna Marie Junker. Skulptur i bronze, L. 35 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i patineret bronze, L. 35 cm, H. 23 cm på fod af sortmalet jern med filt udner bund. Vægt ca. 3,2 kg.

Varunr: 6038660
SEK 4 910 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-06-2021
12:39
SEK 750
Anna Marie Junker. Bronzefigur: 'Nødhjælp', H. 8,5 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. 'Nødhjælp'. Bronzefigur af poleret og delvis patineret bronze, H. 8,5 cm monteret på flintesten.

Varunr: 6038666
SEK 1 909 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-06-2021
12:44
SEK 750
Balletpige i bronze
Balletpige udført i massiv patineret, delvis grøn bemalet bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 38 cm. Bredde 18 cm. Dybde 13 cm. Nyere kopi efter Edgar Degas.(støbeaffald) Modelfoto

Varunr: 5915530

SEK 5 455 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-06-2021
16:05
SEK 409
Sam Baron for Bosa. Tre 'Animalita' lågkrukker (3)
Sam Baron for Bosa. Tre 'Animalita' lågkrukker, mønstret korpus af delvist glaseret keramik. H. 33-55 cm. Fremstår i åben original emballage. (3)

Varunr: 6004741
SEK 12 274 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
18:26
SEK 477
Jens Lund. Skulptur af lertøj
Jens Lund (1873 - 1946). Skulptur af lertøj i form af kvinde. Sign. Jens Lund 1918. H. 33 cm. Fremstår med pålimet hoved og afslag på fod.

Varunr: 6031397
SEK 2 046 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
19:02
SEK 409
Keld Moseholm. Bronzeskulptur, Papirfabrikken Silkeborg
Keld Moseholm (f. 1936). Mænd der skubber papirrulle, skulptur af bronze, 2/4, sign. KMJ. L. 17, B. 13,5, H. 8 cm. Miniature-udgave udarbejdet i forbindelse med skulpturen, der står ved Papirfabrikken, Silkeborg.

Varunr: 6044384
SEK 27 275 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-06-2021
19:37
SEK 17 729
Børgen Jørgensen. Skulptur (cd)
Børge Jørgensen (1926-1998). Skulptur af børstet og poleret stål. Sign. og dat. Børge Jørgensen 1993. Med dedikation. H. 11 cm. Fremstår med løshed ved montering på fodstykke.

Varunr: 6031994
SEK 4 091 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-06-2021
20:24
SEK 477
Anna Marie Junker. Skulptur i bronze, 'Vifte', H. 33,5 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. 'Vifte'. Skulptur i poleret og delvis patineret bronze, H. 33,5 cm, B. ca. 24 cm på fod af sortmalet træ. Vægt ca. 2,5 kg.

Varunr: 6038663
SEK 4 910 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-06-2021
11:49
SEK 477
Michael Buus (f. 1968). To figurer af træ. (2)
Michael Buus (f. 1968). To figurer. Bemalte kegler af træ. Begge sign. Buus. H. 25 cm. (2)

Varunr: 6023091
SEK 1 909 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
11:58
SEK 477
Anna Marie Junker. Skulptur i bronze, H. 19,5 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Bronzefigur 'Abstrakt' af poleret og delvis patineret bronze på fod af sortlakeret jern med filt under bund, H. 19,5 cm, B. på sokkel, 15 cm. Vægt ca. 2 kg.

Varunr: 6038669
SEK 4 091 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-06-2021
16:36
SEK 1 500
Ubekendt kunstner, Komposition.
Ubekendt kunstner. Komposition. akryl på træ. sign. HB. H. 101 cm.

Varunr: 6043274
SEK 2 046 DK, Herlev, Dynamovej 24-06-2021
19:01
SEK 477
Raman Patel (f. 1940). Træfigur
Raman Patel (f. 1940). Figur udskåret i massiv træ. H. 118 B. 33 D. 29 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte tørrerevner.

Varunr: 6038157
SEK 1 364 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-06-2021
19:33
SEK 409
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Den korsfæstede Kristus
Ubekendt kunstner. Den korsfæstede Kristus af delvis bemalet træ. H. 102 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6045012
SEK 1 364 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-06-2021
19:45
SEK 409
Ubekendt kunstner. Bronzefigur af kat med killing, 20. årh.
Figur af bronze fremstillende kat med legende killing. 20. årh. H. 18 cm.

Varunr: 6040339
SEK 2 728 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:03
SEK 409
Ubekendt kunstner (antagelig 1800-tallet). Pauline Bonaparte som Venus Victrix' efter Canova, skulptur af hvid marmor
Ubekendt kunstner (antagelig 1800-tallet). 'Pauline Bonaparte som Venus Victrix' efter Canova, skulptur af hvid marmor. H. 56 cm. L. 86 cm. Fremstår med afslag, aldersrelateret patina.

Varunr: 6040355
SEK 54 550 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:09
SEK 546
Vibeke Skov. Buste af glaseret stentøj
Vibeke Skov (f. 1954). Buste af glaseret stentøj, indvendigt sign. V. Skov -20. H. 37 cm. Læs kunstnerprofil her

Varunr: 6005532
SEK 5 455 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:12
SEK 409
Henrik Fischer. 'Danser'. Skulptur i patineret bronze, H. 31 cm.
Henrik Fischer, f. 1949. 'Danser'. Unika skulptur i patineret bronze, Højde ca. 31 cm. Monteret på fod , ligeledes patineret bronze. Signeret HF. Vægt ca. 3 kg. Læs mere om kunstneren her.

Varunr: 6039954
SEK 13 638 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-06-2021
20:18
SEK 614
Kvindefigur af bronze på senere sokkel af rød granit, 1800-tallet
Lille figur af patineret bronze af knælende kvinde med amfora, antageligt bibelsk, på senere sokkel af poleret rød granit. Antageligt 1800-tallet. H. figur 8,2 cm, H. i alt 11,5 cm.

Varunr: 6040345
SEK 16 365 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:27
SEK 409
Anna Marie Junker. Bronzeskulptur, H. 20 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952.. Bronzekulptur af poleret og delvis patineret bronze, H. 20 cm, B. ca. 14 cm monteret på sokkel af granit. vægt ca. 2,5 kg.

Varunr: 6038670
20:30
SEK 409
Ubekendt kunstner. 'Madonna della Seggiola', vægrelief af marmor efter Raphael, antagelig 1700-1800-tallet
Ubekendt kunstner (antagelig 1700-1800-tallet) Vægrelief af hvid marmor udført efter maleriet 'Madonna della Seggiola' af Raphael (1483-1520). Ø 42 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, tidligere indmuret i væg. Raphaels maleri hænger på Galleria Palatina, Firenze.

Varunr: 6040354
20:31
SEK 409
Jørgen Waring CD. Collage
Jørgen Waring f. 1938. Collage. Mixed media på sten. Sign. J. Waring. 61 x 81 cm. Små defekter kan forekomme

Varunr: 6042223
SEK 2 728 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-06-2021
20:35
SEK 409
Henrik Fischer. 'Frodighed'. Skulptur i patineret bronze, H. 19 cm
Henrik Fischer, f. 1949. 'Frodighed'. Unika skulptur i patineret bronze, Højde ca. 19 cm. Monteret på fod, ligeledes patineret bronze. Signeret HF. Læs mere om kunstneren her.

Varunr: 6040061
SEK 10 910 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-06-2021
20:40
SEK 614
Anna Marie Junker. Bronzeskulptur, H. 16 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i poleret og delvis patineret bronze, H. 16 cm på fod af sortmalet jern.

Varunr: 6038664
SEK 2 728 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-06-2021
20:41
SEK 2 182
Renaissanceskulptur af alabast i form af knælende kvinde med pibekrave, 15-1600-tallet
Renaissanceskulptur af alabast i form af kvinde i renæssancedragt med pibekrave, knælende på pude med hænderne samlet i bøn, muligvis fra epitafium. H. 50 cm. Fremstår med reparation på hænder (brud ved håndled) og pibekrave.

Varunr: 6040350
SEK 27 275 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:41
SEK 614
Henrik Fischer. 'Fanfare'. Unika skulptur, B. 36 cm
Henrik Fischer, f. 1949. Unika skulptur: 'Fanfare' udført med to figurer i patineret bronze, på buet fod af patineret jern. Bredde ca 36 cm, Højde ca. 18 cm. Signeret HF. Læs mere om kunstneren her.

Varunr: 6040003
20:52
SEK 477
Joseph Salamon (cd). 'Jyske Heste', skulptur af bronze
Joseph Salamon (f. 1932). 'Jyske Heste', skulptur af patineret bronze. Stemplet med støberimærke. Stående på sokkel af hvidbroget marmor. H. 38 cm. L. 50 cm. B. 28 cm. Skulptur med sokkel H. 125 cm. Forlæg til 'Jyske Heste', skulptur opstillet i Skive.

Varunr: 5949083
SEK 34 094 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-06-2021
20:14
SEK 25 911
12»