Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Carin Nilson bronsskulptur
CARIN NILSON (1884-1973): "Kvinna och mus", skulptur, brons, signerad och daterad Carin Nilson 1933, gjutare Otto Meyer, höjd ca 27 cm
Varunr: 5003405
SEK 13 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
15:24:00
Se mer
Fågelskulptur
SKULPTUR, samtida, föreställande trana, tillverkad i gjutjärn med ben i armeringsjärn, höjd ca 66 cm
Varunr: 5003416
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
15:54:00
Se mer
Byst föreställande Augustus
HANS-CHRISTIAN BRIX (1831-1907) byst, efter Augustus Primaporta, 1800-tal, märkt Eneret HC Brix,. gips med glansig ytbehandling, höjd ca 34 cm
Varunr: 5003441
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
17:15:00
Se mer
Gunnar Finne
GUNNAR FINNE (1886-1952): Mannerheim. Signerad och daterad 1942. Bemålad gips, höjd ca 50 cm.
Varunr: 5003456
SEK 7 712 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 22-05-2018
18:03:00
Se mer
Colinet. Tänzerin. Bronze signiert.
Nach Claire Jeanne Roberte Colinet (Brussel 1880–1950). Tänzerin. Bronze auf Marmorsockel. Signatur auf der Plinzthe gerietz. Mit GießerstempelMaße ca. 31 cm. Sockelmaße 8 x 13, 8 x 2,5 cm. Minimalste gebrauchsspuren.
Varunr: 4970048
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
18:52:00
SEK 434
Hund af kunstmateriale
Hund af kunstmateriale forestillende en Bulldog, naturlig størrelse. H. 70 B. 40 cm. Dekoreret med farver, lakeret med vejrbestandig autolak
Varunr: 4956264

SEK 4 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2018
19:05:00
SEK 2 849
Porslinsskulptur i form av boxer
SKULPTUR, 1900-talets andra hälft, i form av sittande boxer, bemålad porslin, höjd 66 cm
Varunr: 5003477
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
19:06:00
Se mer
Robbi Jones: Skulptur af poleret messing, model Victoria
Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Victoria' udført i poleret messing, Sign. Robbi Jones. L. ca. 49 cm. Robbi Jones, tysk-amerikansk kunstner f.1961 i New York. Uddannet i moderne litteratur og kunsthistorie, siden 1980 etableret som billedhugger og maler.
Varunr: 5003146
SEK 6 216 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:11:00
SEK 2 461
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor h. 26 cm. Af nyere dato
Varunr: 4973856

SEK 2 849 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
19:30:00
SEK 1 813
Joachim Bang. cd Figurgruppe, Skulptur af bronze
Joachim Bang. Figurgruppe, skulptur af bronze, sign. monogram JB, H. 12 cm, D. 8 cm og B. 6,5 cm.
Varunr: 5003275
SEK 5 180 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
19:38:00
SEK 3 367
Andrzej Danielski, Figur auf Postament, 'Nashorn'
Andrzej Danielski, Figur auf Postament, 'Nashorn', gefertigt aus Keramik mit einem Postament aus Holz, rückseitig monogrammiert: 'A.D'. Maße ca.: H.19 cm, D. 10 cm.
Varunr: 4942493
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
19:50:00
SEK 386
Stiig Kalsing Skulptur af bronze
Skulptur af bronze af Stiig Kalsing f. 1945, sign. forneden. H. 31 m.
Varunr: 5003247
SEK 3 885 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
20:10:00
SEK 3 108
Klaus Kanstrup cd. Skulptur
Klaus Kanstrup f. 1936. Skulptur af gråbejdset træ, plexiglas, aluminium og natursten. Sign. Kanstrup 92. H. 180 cm.
Varunr: 4989128
SEK 6 475 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-05-2018
20:30:00
SEK 518
Preben Boye cd . Skulptur af patineret bronze
Preben Boye (1944-2014). Skulptur af patineret bronze i form af stående figur. Sign. monogram. H. 28,5 cm.
Varunr: 5003259
SEK 3 108 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
20:30:00
SEK 1 684
H.M., Skulptur / Relief, Bronze
Skulptur / Relief, Bronze. Bronzerelief mit drei teilweise floralen Frauendarstellungen, auf Platte montiert und gerahmt, seitlich monogrammiert 'H.M.'und nummeriert '5/10', Maße mit Rahmen: H. 56,5 cm, B. 48 cm, Maße des Reliefs: H. 30,5 cm, B. 20 cm, Abnutzungsspuren, Kratzer, Verschmutzungen ...
Varunr: 4944621
SEK 3 374 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:32:00
SEK 386
Figur/skulptur, helgenfigur, Johannes Døberen med får
Figur/skulptur, helgenfigur, Johannes Døberen i kamelhårsklædning og med et får/lam på armen, som han peger på med højre hånd (= Se, guds lam, som bærer Verdens synd), farvet bemalet i gyldne, grønne og brune nuancer, selvstående, figurmål uden sokkel 63 cm x 21 cm x 17 cm, objektmål med sokkel ...
Varunr: 4975385
SEK 5 302 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:50:00
SEK 1 542
Ørn
Efter Archibald Thorburn 1860-1935, formstøbt i hånden. Højde: 17 cm, bredde: 12 cm, dybde: 10 cm, vægt: 3,7 kg.
Varunr: 4970075
SEK 5 302 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
20:51:00
SEK 1 350
Flemming Holm. cd Skulptur af bronze
Flemming Holm. Skulptur af bronze i form af tre figurer monteret på sort skiferbase. Sign. Flemming Holm 1994. H: 30 cm. Basemål: 13,3 x, 26 cm.
Varunr: 5003241
SEK 7 770 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
20:52:00
SEK 3 108
Renato Bertelli, 'Profilo continuo', 1933, keramik
'Profilo continuo di Mussolini', Renato Giuseppe Bertelli,(1900-1974). 1933, keramik, sort bemaling, futuristisk, abstrakt portræt af diktatoren Mussolini. Mål: H. 30 cm. Ø 25 cm. Betegnet og dateret ved underkanten: Bertelli R.A.XI. Litteratur: 'Sprachen des Futurismus'. Hovedet er holdt i ...
Varunr: 4997374
SEK 30 847 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:55:00
SEK 1 157
Andrzej Danielski, Figur auf Holzpostament 'Nashorn'
Andrzej Danielski, Figur auf Holzpostament, 'Nashorn', gefertigt aus Keramik, weiß gefasst, glasiert, unterseitg monogrammiert: 'A.D', signiert und datiert: '2017'. Gesamtmaße ca.: H. 34 cm, B. 17 cm.
Varunr: 4954249
SEK 3 856 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
21:05:00
SEK 1 060
Skulptur i form af en gyngehest, af nyere dato
Skulptur i form af en gyngehest(kan ej bruges som gyngehest), patineret bronze(ej massiv), af nyere dato, H. 74 cm. B. 26 cm. D. 120 cm. Brugsspor.
Varunr: 4998149
SEK 12 951 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
21:09:00
SEK 1 554
Marco Evaristti, skulptur i form af blender med fisk & låg (cd)
Marco Evaristti (f. 1963), skulptur i form af blender m. guldfisk & låg(aftageligt låg), bronze, usign., H. 37 B. 15 D. 18 cm.
Varunr: 5002457
SEK 15 541 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
21:24:00
SEK 5 957
Skulptur/figur Skt. Leonhard, træ
Skulptur/figur, træskulptur af Skt. Leonhard (Leonhard af Limoges eller de Noblet), her vist med attributterne bog og kæde, farvet bemalet, med gyldent-grønt tøj og guldfarvede skospidser, stående på en lav plint, der er forbundet med skulpturen, H. 55 cm, B. 23 cm, D. 24 cm, fremstår delvist med...
Varunr: 4975384
SEK 7 712 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:36:00
SEK 386
Konvolut Skulpturen, moderne Keramiken (3)
Konvolut aus drei Skulpturen, modernen Keramiken, farbig gefasst. Ein halbplastischer Frauenkopf, filigranes, mädchenhaftes Gesicht, eingerahmt durch Kopfschmuck und Kleidung, farbig gefasst in grau und grün, matte Lasur mit strukturbildender, metallener Optik und glatte, grüne Lasur, ...
Varunr: 4975392
21:39:00
SEK 386
Lladró, samling figurer, enhjørning og heste, porcelæn (4)
Lladró, samling figurer/dyrefigurer af porcelæn. En enhjørningefigur med en krans af spinkle blomster rundt om hornet, bærer seletøj med mønster af geometriske former og stiliserede liljer, lille fugl siddende på halen, hvidt og delvist farvet bemalet, stemplet på undersiden, H. 25 cm, B. 20 cm, ...
Varunr: 4975393
SEK 4 820 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:40:00
SEK 386
Irénée Rochard bronsskulptur
IRÉNÉE ROCHARD (Frankrike, 1906-1984): Skulptur, brons, art déco, i form av fiskmås, signerad I. Rochard, höjd ca 62 cm, bredd ca 68 cm
Varunr: 5003562
SEK 9 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
21:56:00
Se mer
2 väggplattor signerade SN
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1940-tal, (2), väggplattor av patinerad gips ramade med ramar av teak, motiv med byggnadsarbetare, kyrka, präst, livets träd och bröllopspar, en monogramsignerad SN, troligen utförda för offentlig utsmyckning, vardera ca 24,5x55,5 cm
Varunr: 5004423
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-05-2018
11:40:00
Se mer
Carl Einar Borgström väggrelief
CARL EINAR BORGSTRÖM, väggrelief, skuret och bemålat trä, motiv av kvinna sedd bakifrån, signerad och daterad CE Borgström -48, 85x35 cm
Varunr: 5004432
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
12:24:00
Se mer
Gustaf Nordahl brons
GUSTAF NORDAHL (1903-1992): Modell, signerad Nordahl Herman Bergman fud, patinerad brons, höjd inkl sockel ca 77 cm
Varunr: 5004450
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
13:44:00
Se mer
Linda Lasson blandteknik väggskulptur
LINDA LASSON (född 1975): "Sealoe", blandteknik med blyerts samt stygn på papper, monterat på barkträ och planka, signerad LL, höjd 12,5x59, total höjd 17x67 cm. . Med de jämtländska fjällen som utgångspunkt skildras den uppenbart vackra naturen med en underton av vanmakt. Efter att en mångårigt ...
Varunr: 5004477
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
15:44:00
Se mer
 1 2 3 4 5  >>