Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Carl Fredrik Reuterswärd Non violence
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (född 1934): "Non-violence", monogramsignerad och numrerad CFR 40/50. Stål, höjd 23, lngd 38 cm (inklusive sockel av granit).
Varunr: 5439605
SEK 18 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:50:00
Se mer
Anders Friis, Fugl Cd.
Anders Friis født 1959. Skulptur af sort diabas (granit) i form af fugl. Sign. A. Friis H. 36 L. 40 B. 49 cm.
Varunr: 5442081
SEK 8 634 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
15:31:00
SEK 4 605
Gunnar Uotila träskulptur
GUNNAR UOTILA (1913-1997): Skönhet, signerad samt daterad 1959, träskulptur, höjd 40 cm
Varunr: 5441808
SEK 2 144 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 22-09-2019
17:20:00
Se mer
Kimmo Pyykkö bronsrelief
KIMMO PYYKKÖ (1940-): President Mauno Koivisto relief, signerad samt daterad -88, 23x30 cm
Varunr: 5441810
17:24:00
Se mer
Christliche / kirchliche Skulpturen (2)
Christliche / kirchliche Skulpturen (2) Putte und Vater mit Sohn, lackierte Holzfiguren. Maße: H. 42, B. 12, T. 10 cm Reichlich Gebrauchsspuren, Farbabplatzungen, Bestoßungen, drei abgebrochene Finger, verunreinigt.
Varunr: 5430301
SEK 1 072 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
18:15:00
SEK 429
Bronzefigur 'Wäscher'
Bronzefigur 'Wäscher' Bronzeguss, stellenweise patiniert. Maße: H. 36, B. 21, T. 24 cm altersgemäßer Zustand.
Varunr: 5419897
18:20:00
SEK 429
Marius Brüggemann, abstrakt figurgruppe
Marius Brüggemann, abstrakt figurgruppe, støbt bronze, signeret 'Marius', dateret 2011. Mål: ca. H. 23 cm, B. 18 cm, L. 12 cm. Fremstår næsten uden brugsspor.
Varunr: 5389328
SEK 8 040 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
18:52:00
SEK 429
Dan Richter-Levin, Metallskulptur, 'Komposition 0'
Dan Richter-Levin (1926), Metallskulptur, 'Komposition 0', vollplastisch ausgeformt, Maße ca.: 16 x 21 cm, H. 11 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 5408824
SEK 2 144 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
19:12:00
SEK 429
Santinit Figuren, Bacchus reitet auf Schildkröte, Heiliger Sebastian (2)
Santinit Figuren, Bacchus reitet auf Schildkröte, Heiliger Sebastian (2) Skulpturen aus Resin der Marke Classic Figures von A. Santini, detailgetreue Miniaturnachbildung der Originale. Maße: H. 15, B. 9,5, T. 10,5 cm. Verunreinigter Zustand, abgebrochener Arm.
Varunr: 5430730
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
19:20:00
SEK 429
Abstrakte Menschenfigur
Abstrakte Menschenfigur beschlagener Steinkorpus. Maße: L. 10, B. 7 cm. Abbruchkante vorhanden.
Varunr: 5419911
19:22:00
SEK 429
Jørgen Larsen. Lutspilleren. Figur af bronze. Sign. Jørgen Larsen, 1882.
Jørgen Larsen (1851-1910). Lutspilleren. Figur af bronze. Sign. Jørgen Larsen, 1882. H. 27 cm. Aldersrelaterede mærker. Litteratur fra Weilbach: Jørgen Larsen beskæftigede sig i sine naturalistiske skulpturer med græske og romerske emner både før og efter sit langvarige ophold i Rom. Han ...
Varunr: 5439651
SEK 4 892 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
19:30:00
SEK 1 583
Bronze skulptur af kvinde i Art-Deco stil
Skulptur af patineret bronze forestillende kvinde i Art-deco stil. Monteret på Firkantet sokkel af marmor. Sign. D.H, Chipacus H. 44 cm.
Varunr: 5409629

SEK 3 453 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
19:37:00
SEK 432
Sonja Zeltner-Müller, Kantensitzer
Sonja Zeltner-Müller, Kantensitzer Bronzeguss, signiert und datiert, 2018 Maße: ca. H. 10 cm. Gewicht: ca. 638,2 g kaum Gebrauchsspuren, ohne Holzscheitel.
Varunr: 5389356
SEK 4 288 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
19:40:00
SEK 429
Niels Peter Bruun Nielsen, torso bronze 1/6 (cd)
Niels Peter Bruun Nielsen f.1959. Torso af bronze, mærket NN og dateret 1992. Fuld højde (sokkel også bronze) 38 cm. Bemærk tung, vejer ca.13 kg.
Varunr: 5438392
SEK 10 072 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
19:40:00
SEK 3 741
Fransk empire bronze figur starten af 1800 tallet
Fransk empire figur af patineret bronze med motiv fra den græske mytologi: 'Eurytion bortfører Hippodamie' monteret på sokkel også af bronze. Starten af 1800 tallet. H.25,5 x 19 x 7,5 cm. Klædet fremstår med reparation i hånd.
Varunr: 5423930
SEK 8 634 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
19:45:00
SEK 1 007
Martin Smida, Lichtskulptur, Modell: Rocket Light
Der universal Künstler Martin Smida fertigt jede Skulptur in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin, Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter, Maße ca.: H. 24,5 cm, B. 11,5 cm, T. 11,5 cm.
Varunr: 5412719
SEK 3 752 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
19:45:00
SEK 429
Unbekannter Künstler, Schlacke
Unbekannter Künstler, Schlacke Schlackeobjekt auf hölzerner Plinthe montiert, Maße: H. 15, Sockel: 13 x 10 cm Kratzer und Bestoßungen am Sockel vorhanden.
Varunr: 5397815
19:50:00
SEK 429
Bronzefigur af Amor med bue på kugle
Bronzefigur af Amor med bue på kugle. 1900'tallets første del. H 46 cm.
Varunr: 5438769
SEK 2 878 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
19:50:00
SEK 719
Andrzej Danielski, Skulptur auf Holzsockel, 'Nashorn'
Andrzej Danielski, Skulptur montiert auf Holzsockel, 'Nashorn', gefertigt aus Keramik, gold staffiert, monogrammiert und datiert: '2017', Maße ca.: H. 9,5 cm, T. 12 cm, B. 10 cm.
Varunr: 5441399
19:59:00
SEK 429
Kvindefigur støbt i bronze signeret C. Bonnefond
Kvindefigur støbt i bronze signeret C. Bonnefond i godset. Art Nouveau, 1900'tallets begyndelse. H. 44 cm. Dekoreret med guldemalje. Aldersvarende brugsspor enkelte afslag i emaljen.
Varunr: 5438759
SEK 4 317 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
20:00:00
SEK 2 302
Skulptur / Figur, Esel, Metall
Skulptur / Figur, Esel. Figur aus goldfarben lackiertem Metall auf Marmorsockel, H.18cm, D.8,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Farbabrieb und Sockel lose.
Varunr: 5378860
SEK 3 484 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:01:00
SEK 429
Zaha Hadid, sculpture Solid Edition No. 231 for Deutsche Guggenheim
Zaha Hadid, sculpture Solid Edition No. 231 for Deutsche Guggenheim Deutsche Guggenheim in Berlin staged the anniversary exhibition 25 in 2005, where architect Zaha Hadid was responsible for room design. The sculpture Solid was created in derivation as an abstract room model. Edition of 125 in ...
Varunr: 5414677
SEK 23 048 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
20:01:00
SEK 8 040
Handskulptur
Handskulptur, vollplastisch ausgeformt, gefertigt aus Resin, Maße ca.: H.34 cm, B. 22 cm, T. 6 cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren.
Varunr: 5441603
20:01:00
SEK 482
Martin Smida, ADS (autonomic diving system), 'Aquanaut red'
Martn Smida (f. 1960), ADS, 'Aquanaut red''. Universalkunstneren Martin Smida fremstiller hvert enkelt Autonomic Diving System (ADS) omhyggeligt i hånden af resin. Hvert eksemplar har en unik karakter. Mål ca. H. 45 cm, Ø 13 cm.
Varunr: 5401790
SEK 7 504 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
20:05:00
SEK 536
Martin Smida, ASS Automatic Swimming System, Modell: yellow submarine
Martin Smida, ASS Automatic Swimming System, Modell: yellow submarine. Skulptur aus dem Atelier Martin Smida ( Manufaktur Steamfish ). Der universal Künstler Martin Smida fertigt jedes Automatic Swimming System in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Holz und Kunststoff, Maße ca.: ...
Varunr: 5363386
SEK 5 360 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
20:05:00
SEK 2 680
Martin Smida, ADS (autonomic diving system), Aquanaut white
Universalkunstneren Martin Smida (f. 1960) fremstiller hvert enkelt Autonomic Diving System (ADS) omhyggeligt i hånden af resin. Hvert eksemplar har en unik karakter. Figuren har en lysfunktion. Mål ca. H. 38 cm, Ø 12 cm.
Varunr: 5363496
20:05:00
SEK 482
Konvolut diverse Bronzefiguren (23)
Konvolut diverse Bronzefiguren, vollplastisch ausgeformt, dunkel patiniert, Maße ca.: H.1-6 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (23)
Varunr: 5430147
SEK 1 286 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
20:07:00
SEK 429
Figur af nøgen kvinde i poleret stenart.
Figur af nøgen kvinde i poleret stenart. H. 30 cm.
Varunr: 5428563
SEK 1 439 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
20:09:00
SEK 504
Gerold Jäggle, Skulpturen. 'Die Weissenhofer', limitiert auf 15
Gerold Jäggle (1961), Skulpturen. 'Die Weissenhofer', gefertigt aus Bronze, limitiert auf 15, bestehend aus 5 diversen Skulpturen von: Matthias Beckmann, 'Tisch', Jörg Mandernach, 'Handschmeichchler'. Thomas Raschke, 'Auto', Sebastian Rogler, 'Löffelchen', Uwe Schäfer: 'Fisch', ...
Varunr: 5408870
20:11:00
SEK 429
Dagmar Ojstersek, Skulpturen, 'Organische Formen'
Dagmar Ojstersek (1954), Skulpturen, 'Organische Formen', gefertigt aus Stein, Holz und Stoff auf Holzsockel, handsigniert:'Ojstersek', Maße ca.: H.12-20 cm, B.6-18 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (4)
Varunr: 5409215
SEK 3 216 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
20:16:00
SEK 429
 1 2 3 4 5  >>