Utropspris
12345»   Varor pr. sida   144 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Joakim & JT Skovgaard, relieffer med tyre, fra Tasso (2)
Joakim & JT Skovgaard. Støbejernsrelief med tyr, lavet i anledningen af Tassos 125 års jubilæum, L. 32,5 cm., B. 24,5 cm. Brugsspor. (2)

Varunr: 5727979
SEK 1 391 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
13:40
SEK 556
Gunnar Lindhart Hansen, figur af patineret bronze, liggende kvinde
Gunnar Lindhart Hansen (1893-1945), figur af patineret bronze i form af liggende kvinde. H. 12 cm, L 20 cm. Sign. GLH. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5734582
SEK 1 391 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
14:33
SEK 834
Bronsskulpturer
BRONSSKULPTURER, 3 st, patinerad brons, mörk marmor, märkta JB Deposee Paris och Fonderie Bords de Seine, signerade Claude och J. Patoue, höjd 17 - 21 cm.

Varunr: 5734850
SEK 3 108 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 10-08-2020
15:18
Se mer
Jimmi Flyholm. Skulptur af drivtømmer. 'Den glade viking' (cd)
Jimmy Flyvholm (født 1970). Skultptur. "Den glade viking". Lavet af beton samt drivtømmer (Concrete and driftwood) fra Skagen. Stående på sokkel af jern. H. 116cm, B. 20cm, D. 20cm. Signeret JF. (cd)

Varunr: 5723121
SEK 18 078 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
18:16
SEK 695
Figur af David efter Andrea del Verrocchio
Figur af David efter Andrea del Verrocchio (1435 - 1488), kunstmarmor. Forestiller Israels fremtidige konge, som står ved siden af Goliaths afhuggede hoved. H x b x d: 126 (i alt) x 45 x 36 cm. Fremstår med brugsspor, Davids sværd er limet, afslag, bl.a. på en finger på venstre hånd, små mangler,...

Varunr: 5730788
SEK 6 216 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:41
SEK 4 403
Matthias Hornung. 'BPM'.
Matthias Hornung (b 1965, Tübingen). 'BPM - Beats Per Minute'. 2018. Wooden relief. Painted oak. Signature, date and title on reverse side. Approx. dimensions 34 × 100 × 7 cm.

Varunr: 5717927
SEK 34 706 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:56
SEK 16 576
Samling afrikanske figurer & masker af udskåret træ (7)
Samling afrikanske figurer og masker af udskåret og patineret træ, de to bemalet. Maskerne: H. ca. 37-68 cm. Figurerne: H. 31-47 cm. Fremstår med enkelte tørrerevner, afslag, en figur med reparation på arme. (7)

Varunr: 5732642
SEK 1 391 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
19:28
SEK 487
Ubekendt kunstner. Rytterfigur af bronze
Ubekendt kunstner. Rytterfigur af bronze, monteret på base af egetræ. H. 27 (inkl. base), L. 24 cm.

Varunr: 5733494
SEK 1 391 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
20:01
SEK 417
Stig-Åke Lund skulptur
STIG-ÅKE LUND (född 1932): "Blåsegel", skulptur i trä och collage, inramad, signerad och daterad 1983, innermått ca 29x31 cm

Varunr: 5734930
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 10-08-2020
20:06
Se mer
Skulptur / Figur, Stier, Bronze
Skulptur / Figur, Stier, Bronze. Skulptur aus Bronze mit der Darstellung eines Stiers, mit goldfarben gefassten Hörnern, Hoden und Hufen, H.19cm, L.34cm, B.9cm, altersgemäße Reibespuren, minimale Oxidationsspuren.

Varunr: 5730308
SEK 1 554 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
20:45
SEK 466
Realities Cold Cast, Skulptur / Figur, Hund, Kaltgussbronze, Australien
Realities Cold Cast, Skulptur / Figur, Hund, Kaltgussbronze, Australien. Figur in Form eines Hundes neben einem Reitsattel stehend, auf einer ovalen Holzplinthe mit grüner Filzunterlage montiert, unterseitig mit Hersteller-Klebeetikett versehen, H.16cm, L.20cm, B.11,5cm, altersgemäße Reibespuren,...

Varunr: 5730309
SEK 1 243 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
20:54
SEK 414
Clemens Pasch, siddende figur/skulptur, bronze
Clemens Pasch (1910-1985), siddende figur/skulptur, bronze. Ung kvindefigur i bronze, som sidder på en bænk, anbragt på rund sokkel med kunstnersignatur, H. 15,5 cm, L. 12,5 cm, B. 6 cm.

Varunr: 5659402
SEK 11 396 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:10
SEK 466
Kurt-Wolf von Borries, skulptur/relief, 'Schutzmantelmadonna', bronze
Kurt-Wolf von Borries (1928-1985), skulptur/relief, 'Schutzmantelmadonna', bronze. Platte med fremstilling af Madonna med figurer foran træer, H. 34 cm, B. 59,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist med oxidationsspor.

Varunr: 5385560
SEK 9 324 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:16
SEK 466
Tre bronsskulpturer
BRONSSKULPTURER, patinerad brons, mörk marmor, märkta JB Deposee Paris och Fonderie Bords de Seine, signerade Claude och J. Patoue, höjd 17 - 28 cm.

Varunr: 5734954
21:18
Se mer
Fabrikslavet figur, 'Diana med sin hind', forgyldt bronze, marmor, malakit, 1800-tallet
Fabrikslavet figur fra 1800-tallet, 'Diana med sin hind', forgyldt bronze, marmor, malakit. Den romerske gudinde Diana med attributterne bue og hind, monteret på marmorsokkel med malakitbeklædning, betegnet på undersiden, H. 10 cm, L. 12,5 cm, B. 7 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, ...

Varunr: 5659426
SEK 7 770 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:19
SEK 466
Unknown artist, sculpture, abstract figuration, 1999
Unknown artist, sculptures, abstract figuration, bronze cast, 1999. Abstract sculpture in the shape of elongated limbs and sketchy hand and foot elements, mounted on a dark marble plate, monogram 'VA' and date, H 44cm, L 29cm, W 25cm, scuffing commensurate with age, screw fastening to plate ...

Varunr: 5723758
SEK 16 576 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:19
SEK 414
Thomas Schönauer, sculpture, Atompop, 2009
Thomas Schönauer (b. 1953), sculpture, Atompop, stainless steel, epoxy resin, 2009. Sculpture in the shape of six stainless steel spheres on a round base, coloured with mint green epoxy resin, monogram 'TS', date and titled on the base, H approx. 210cm, W 95cm, D 50cm, partial stains and minor ...

Varunr: 5704742
SEK 176 120 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:20
SEK 87 024
Unknown artist, sculpture, Dionysos, bronze
Unknown artist, sculpture, Dionysos, bronze. Depiction of a nude young Dionysos, with a vine wreath on his head, tied sandals and animal skin on his left shoulder mounted on a round plinth, H 62cm, D 25cm, scuffing commensurate with age, partially stronger patina as well as stronger holes in the ...

Varunr: 5659418
SEK 4 662 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:29
SEK 466
Unknown artist, figure, 'Antelope', bronze
Unknown artist, figure, 'Antelope', bronze. Figure of bronze with a depiction of an antelope, head and neck turned towards the ground, mounted on narrow marble plinth, marked on underside, H 17cm, L 29cm, W 10.5cm, scuffing commensurate with age.

Varunr: 5659419
SEK 9 842 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:29
SEK 466
Miguel Estrella, skulptur, 'Rep Dom', træ, 1994
Miguel Estrella, 'Rep Dom', træ, 1994. Træskulptur, kvindebuste i profil med lukkede øjenlåg, stående på en rektangulær base, H. 72 cm, B. 42 cm, D. 39 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, øverst stedvist med revner i træet og små limrester, stedvist med skrammer, små afslag.

Varunr: 5634473
SEK 2 590 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:36
SEK 414
Cloud Mapete, skulptur/figur, sten
Cloud Mapete, skulptur/figur, sten. Abstrakt figur, signeret på bagsiden, H. 13,4 cm, B. 9,5 cm, D. 11,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor.

Varunr: 5385571
21:36
SEK 518
Jeff Koons
JEFF KOONS (född 1955), efter, "Rose Gold Rabbit Ballon", zinklegering, numrerad på certificat 359/500, Editions Studio, höjd 28 cm, i originalförpackning.

Varunr: 5734967
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10-08-2020
21:57
Se mer
Figur Jussi Mäntynen
JUSSI MÄNTYNEN (Finland, 1886-1978): Figur, gips, älg, signerad och daterad Jussi Mäntynen 1918, gips, höjd 22 cm

Varunr: 5735613
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 11-08-2020
12:27
Se mer
Bengt Lissegård Tore A Jonassons samling
BENGT LISSEGÅRD (1912-1979): skulptur brons, signerad och numrerad Bengt Lissegård, 18/40, höjd ca 21 cm

Varunr: 5735681
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 11-08-2020
16:45
Se mer
Anka Goll, Tier
Anka Goll (geb. 1952), Tier, Terrakotta, polychrom bemalt, H: ca. 14 cm x B: ca. 30 cm x T: ca. 13 cm.

Varunr: 5637475
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-08-2020
17:29
SEK 466
Afrikanische Portraitbüste
Afrikanische Portraitbüste, aus massivem Holz geschnitzt, Darstellung einer afrikanischen Frau. H. ca. 38 cm. kleine Risse.

Varunr: 5730766
SEK 2 072 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-08-2020
18:15
SEK 570
Bronzeskulptur, Grubleren
Bronzeskulptur, grubleren i grønpatineret bronze monteret på sokkel af grøn marmor. Kopi af nyere dato efter François Auguste René Rodin (1840-1917) H. 38 cm.

Varunr: 5718183

SEK 7 787 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-08-2020
19:28
SEK 834
Poul Gernes, to skulpturer. Cd (2)
Poul Gernes (1925-1996) To skulpturer, Støbt gips. Sign. i bund, Poul Gernes og P.G. H. 9,5 og 24 cm. (2)

Varunr: 5725193
SEK 4 172 DK, Herlev, Dynamovej 11-08-2020
19:36
SEK 1 669
Martin Smida, 'The curious tercet' (4)
Der universal Künstler Martin Smida fertigt jede Skulptur in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter, Maße ca.: H. 13,5 cm. (4)

Varunr: 5737334
SEK 3 626 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
19:46
SEK 518
Kristian von Hornsleth. L'umanità Rapina il pianeta. skulptur
L'umanità Rapina il pianeta. The humanity is raping the planet. Keramik, 2018 unika terracotta brændt med gul emalje H. 32 cm x 17,5 x 14,5 cm. Hornsleth opsøger i dette værk et af de helt store dilemmaer for mennesket. På den en side vil vi mennesker gerne være avancerede og dannede ...

Varunr: 5734357
SEK 30 593 DK, Herlev, Dynamovej 11-08-2020
19:51
SEK 2 086