Utropspris
   Varor pr. sida   25 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Sam Baron for Bosa. Tre 'Animalita' lågkrukker (3)
Sam Baron for Bosa. Tre 'Animalita' lågkrukker, mønstret korpus af delvist glaseret keramik. H. 33-55 cm. Fremstår i åben original emballage. (3)

Varunr: 6004741
SEK 12 238 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2021
14:55
SEK 816
Peder Freund, figurkomposition + to skulpturer (3) (cd)
Peder Freund (f. 1951). figurkomposition, grafisk tryk 16/120, sign. i bly Peder Freund, 39 x 27 cm (45 x 33 cm) samt to skulpturer betitlet 'Solvogn / Månevogn' & '2 afsjælede', bemalet træ, sign. i bunden & 4/ 100 og 1 / 100, H. 21 & 14 cm & L. 29 & 33 cm. Enkelte brugsspor (3)

Varunr: 6056263
SEK 1 360 DK, Odense, Kratholmvej 01-08-2021
16:09
SEK 408
Fanizani Akuda. Fedstenfigur
Fanizani AKUDA (1932-2011) Fedstenfigur, sign. i bunden. H. 22,5 cm.

Varunr: 6058518
SEK 2 719 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-08-2021
19:17
SEK 476
Ubekendt kunstner. Figur af bemalet keramik
Ubekendt kunstner. Figur af bemalet keramik. H. ca. 12 cm. Enkelte små kantafslag/afskalning.

Varunr: 6059603
SEK 1 088 DK, Herlev, Dynamovej 01-08-2021
19:27
SEK 544
Ubekendt kunstner. Ansigt med laurbærkrans
Ubekendt kunstner. Ansigt med laurbærkrans, gips. Sign. og dat. P. Berth. 1910. 29 x 20 cm. Fremstår med afskalning.

Varunr: 6055485
SEK 1 632 DK, Herlev, Dynamovej 01-08-2021
19:29
SEK 408
Michael Sasserson, skulptur i form af kvinde
Michael Sasserson (20. Årh), skulptur i form af kvinde, patineret bronze, sign. i bunden SASS & nummeret 2-2, H. 28 cm.

Varunr: 6045847
20:31
SEK 476
Henrik Fischer. 'Danser'. Skulptur i patineret bronze, H. 31 cm.
Henrik Fischer, f. 1949. 'Danser'. Unika skulptur i patineret bronze, Højde ca. 31 cm. Monteret på fod , ligeledes patineret bronze. Signeret HF. Vægt ca. 3 kg. Læs mere om kunstneren her.

Varunr: 6039954
SEK 11 422 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-08-2021
09:43
SEK 5 167
Anna Marie Junker. Bronzeskulptur, H. 20 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952.. Bronzekulptur af poleret og delvis patineret bronze, H. 20 cm, B. ca. 14 cm monteret på sokkel af granit. vægt ca. 2,5 kg.

Varunr: 6038670
SEK 4 079 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-08-2021
12:07
SEK 476
Thailandsk figur, stående, 1900 tallet.
Thailandsk figur, stående, fra 1900 tallet af udskåret og bemalet træ, dekoreret med flusser af farvet glas. H. 155 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, afskalninger og afslag.

Varunr: 6063005
SEK 1 632 DK, Herlev, Dynamovej 02-08-2021
19:18
SEK 408
Jan Leth, 'Rygrad 'skulptur af bronze
Jan Leth (1931-2010), skulptur af bronze monteret på marmor, usign. H.59 Fremstår med patina.

Varunr: 6062826
SEK 4 079 DK, Nivå, Stejlepladsvej 02-08-2021
20:21
SEK 2 583
Skulptur af bronze, 1900-tallet
Skulptur af bronze, base af sort marmor udformet som bassin. H. 41 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6062963
SEK 1 360 DK, Nivå, Stejlepladsvej 02-08-2021
20:24
SEK 1 768
Thailandsk figur, siddende, 1900 tallet.
Thailandsk figur, siddende, fra 1900 tallet af udskåret og bemalet træ, dekoreret med flusser af farvet glas. H. 97 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, afskalninger og afslag.

Varunr: 6059057
SEK 1 632 DK, Herlev, Dynamovej 03-08-2021
10:00
SEK 476
Marmorskulptur efter Venus fra Milo / Afrodite fra Milos
To-delt skulptur af marmor, efter Venus fra Milo / Afrodite fra Milos. H. 165 cm. Obs. Læsses for egen hånd (2)

Varunr: 5966902

SEK 51 670 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-08-2021
19:19
SEK 476
Torneudtrækkeren 'Spinario' skulptur af alabast
Torneudtrækkeren 'Spinario' skulptur af alabast. H. 24 cm. Fremstår med reparationer og afslag på hånd.

Varunr: 6054146
SEK 1 088 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-08-2021
20:08
SEK 408
Snerrende panter, skulptur, 1900-tallet
Snerrende panter siddende på klippe, skulptur el. afstøbning efter Thomas François Cartier, patineret tin, stemplet på bagsiden FABRICATION FRANCAISE MADE IN FRANCE PARIS & sign. T. Cartier, 20. Årh., H. 39 cm, L. 48, D. 15 cm. Brugsspor.

Varunr: 6060085
SEK 6 799 DK, Odense, Kratholmvej 03-08-2021
20:11
SEK 612
Just Andersen. Figur i form af dreng på fisk.
Just Andersen 1884-1943. Figur i form af dreng på fisk. Stemplet på bagsiden Just A D 2114. H. 23,5 cm.

Varunr: 6061820
SEK 2 040 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-08-2021
21:20
SEK 476
Ubekendt kunstner. Bronzeskulptur af mand
Bronzeskulptur af stående mand, utydeligt sign. på siden h. 25 cm.

Varunr: 6057249
SEK 2 040 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-08-2021
18:31
SEK 476
Anders Friis. Skulptur af sort diabas (granit) i form af fugl
Anders Friis født 1959. Skulptur af sort diabas (granit) i form af fugl. på sokkel H. ca 85 x 58 x 48 cm Med patina . OBS OBS. Meget tung, køber må forvente håndtering på egne hånd. Debuterede på Charlottenborg Forårsudstilling i 1990 og har sidenhen udstillet i bl.a. Kongens Have, ...

Varunr: 6062913
SEK 20 396 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-08-2021
20:03
SEK 13 597
Domenico Colanzi 1944. 'Rinocernote' Skulptur af næshorn
Domenico Colanzi, født 1944. 'Rinocernote' Skulptur af næsehorn. no II/IX. 39 x 50 cm

Varunr: 6062827
SEK 40 792 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-08-2021
20:22
SEK 21 076
Flemming Holm. Stenskulptur i form af fugl
Stenskulptur i form af fugl af Flemming Holm (f. 1948), CD granit, delvist poleret på næb og øjne Sign FH H. 19 cm 20 x 25 cm.

Varunr: 6062961
SEK 4 079 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-08-2021
20:27
SEK 952
Ubekendt kunstner. 'Madonna della Seggiola', vægrelief af marmor efter Raphael, antagelig 1700-1800-tallet
Ubekendt kunstner (antagelig 1700-1800-tallet) Vægrelief af hvid marmor udført efter maleriet 'Madonna della Seggiola' af Raphael (1483-1520). Ø 42 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, tidligere indmuret i væg. Raphaels maleri hænger på Galleria Palatina, Firenze.

Varunr: 6040354
SEK 27 195 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2021
20:32
SEK 476
Kvindefigur af bronze på senere sokkel af rød granit, 1800-tallet
Lille figur af patineret bronze af knælende kvinde med amfora, antageligt bibelsk, på senere sokkel af poleret rød granit. Antageligt 1800-tallet. H. figur 8,2 cm, H. i alt 11,5 cm.

Varunr: 6040345
SEK 9 518 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2021
20:34
SEK 408
Ubekendt kunstner (antagelig 1800-tallet). Pauline Bonaparte som Venus Victrix' efter Canova, skulptur af hvid marmor
Ubekendt kunstner (antagelig 1800-tallet). 'Pauline Bonaparte som Venus Victrix' efter Canova, skulptur af hvid marmor. H. 56 cm. L. 86 cm. Fremstår med afslag, aldersrelateret patina.

Varunr: 6040355
20:41
SEK 408
Sterett-Gittings Kelsey for Royal Copenhagen. Balletpige af bronze, H. 24 cm
Sterett-Gittings Kelsey f. 1941 for Royal Copenhagen. Figur af patineret bronze i form af balletpige, monteret på sokkel af træ, nr. 193/500. Højde inkl. sokkel ca. 24 cm.

Varunr: 6063433
SEK 2 040 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-08-2021
20:49
SEK 476
Mogens Bøggild. Skulptur af bronze. Bjørn fanger fisk
Mogens Bøggild (1901-1987). Bjørn fanger fisk, figur af patineret bronze, på base af træ. Usign. ca H. 20. L. 28cm.

Varunr: 6062825
SEK 20 396 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-08-2021
19:52
SEK 13 597