Utropspris
12»   Varor pr. sida   50 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dimitri Chiparus (1886-1947) 'Le petit joueur d'accordeon' bronzefigur
Demetre Haralamb Chiparus (1886-1947) 'Le petit joueur d'accordeon' Harmonika spiller bronzefigur på rund sten sokkel, signeret og stemplet fra støberi « D.H. Chiparus. J.B. Deposée. Bronze Garanti Paris » H. 24 cm.

Varunr: 6203548
SEK 6 933 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2022
18:23
SEK 4 160
Arthur Mathiesen. Hoved, skulptur af granit metal
Arthur Mathiesen (f. 1941). Hoved el. maske, skulptur af granit monteret på sortcoated metal sokkel, sign. under bunden AM 2021, H. inkl. sokkel 32 cm, B. 19 cm.

Varunr: 6171695
SEK 2 219 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2022
19:49
SEK 1 109
Louis-Simon Boizot, efter. 'Proserpinas rov', skulptur i bronze
'Proserpinas rov', Bortførelsen af Proserpina, ført til underverden af guden Pluto. Model efter Louis-Simon Boizot (f. 1743, d. 1809) af patineret bronze. 19. århundrede. H. 50 cm, B. 25 cm. Fremstår med patina.

Varunr: 6159365
SEK 27 732 DK, Vejle, Dandyvej 23-05-2022
20:10
SEK 11 093
Elna Borch. Skulptur af bronze i form af munk (cd)
Elna Borch (1869-1950). Skulptur af bronze i form af stående munk med foldede hænder. Sign. E. Borch. H. 44 cm.

Varunr: 6207453
SEK 13 866 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2022
20:15
SEK 8 319
Peter Nyborg. Keramisk fad.
Peter Nyborg født 1937. Keramisk fad dekoreret med polykrom glasur i abstrakt mønster. Sign. Nyborg 83. Ø.30 cm. Fremstår med glasurafslag på kant.

Varunr: 6204954
SEK 2 080 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2022
13:13
SEK 1 109
Sven Dalsgaard. Geometrisk komposition Bronzeret jern og teak
Sven Dalsgaard. Geometrisk komposition Bronzeret jern og teak. U.sign. Etiket 'Sven Dalsgaard Stale...' på bagsiden. Desuden spor efter to etiketter. 1960'erne. Proveniens: Randers. Dødsbo efter et par af kunstnerens personlige venner. 92x33 cm.

Varunr: 6209802
SEK 13 866 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2022
19:00
SEK 5 269
Søren Kongstrand. Barnebuste af glaseret keramik
Søren Kongstrand (1872-1951) Barnebuste af glaseret keramik i grønlige / grå nuancer. Usigneret. Fremstår med flere brændingsfejl.

Varunr: 6210623
SEK 2 219 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2022
19:05
SEK 624
Jens Jacob Bregnø. Skulptur af bronze i form af nøgen kvinde der fletter hår
Jens Jacob Bregnø (1877-1946). Skulptur af patineret bronze i form af nøgen kvinde der fletter hår holdende et spejl mellem knæene, monteret på sokkel af sortbroget marmor. Sign. J.J. Bregnö. H. 34 cm. Højde uden sokkel; 25,5 cm.

Varunr: 6207455
SEK 27 732 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2022
19:45
SEK 16 639
Vibeke Skov. Hoved, skulptur af keramik og glas

Varunr: 6142085
SEK 4 714 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
20:12
SEK 3 605
Vibeke Skov. 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj
Vibeke Skov (f. 1954). 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj i form af kvinde, under bunden sign. V. Skov 2021. H. 34 cm. Fremstår med brændingsrevne på siden af hovedet. Læs kunstnerprofil her

Varunr: 6142080
SEK 11 093 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
20:22
SEK 6 933
Sten Berner. Keramisk skulptur i form af liggende kamel
Sten Berner, 1800/1900-tallet. Liggende kamel af glaseret lertøj. Sign. og dat. Sten Berner 1918. L. 33 H. 16 cm. Fremstår med enkelte glasurafslag.

Varunr: 6209821
SEK 1 109 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2022
21:33
SEK 485
Gudrun Lauesen for Just Andersen. Figur i form af kalv af diskometal, nr. '2405'
Gudrun Lauesen for Just Andersen. Figur af diskometal i form af kalv, nr. '2405'. Stemplet; 'Just Denmark 2405'. H. 18,5. L. 22 cm.

Varunr: 6210881
SEK 3 328 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2022
22:44
SEK 2 634
Eugène Marioton. Skulptur af bronze forestillende en dreng, der fanger sommerfugle, ca. 1900
Eugène Marioton (1854-1933). Skulptur af patineret bronze forestillende en dreng, der fanger sommerfugle, sign. Marioton samt nummereret 1740. Frankrig omkr. 1900. Monteret på sokkel. H. inkl. sokkel 61 cm. Vægt ca. 12,5 kg. Fremstår med reparation på stangen til sommerfuglenettet.

Varunr: 6193445
SEK 11 093 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
20:03
SEK 8 319
Giambologna, efter. Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af bronze, 1800-tallet
Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af patineret bronze efter model af Giambologna (Giovanni da Bologna, 1529-1608), signeret i støbningen Giovanni Bologna Florens, 1800-tallet. H. 33 cm.

Varunr: 6154159
SEK 13 866 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
20:10
SEK 8 319
Par figurer forestillende jægere, ca. 1900
Par figurer forestillende jægere, ca. 1900. Af bronzeret zink, men sokkel af bejdset træ. H: 39-41 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og reparation.

Varunr: 6211328
SEK 1 387 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
20:27
SEK 1 040

Varunr: 6065979
20:29
SEK 8 319
Gerhard Henning. Amor og Psyche, figurgruppe af terrakotta, 1918 (cd)

Varunr: 6065967
SEK 20 799 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
20:34
SEK 16 639
Ubekendt kunstner. Knælende kvinde glaseret lertøj. unika sign.
Ubekendt kunstner. Knælende kvinde glaseret lertøj. Unika Etiket under bunden med signatur. H 57 cm. 1900-tallets midte.

Varunr: 6204882
SEK 13 866 DK, Aalborg, Nibevej 26-05-2022
18:42
SEK 8 319
Jan Stursa. 'Melancholy Girl' Bemalet terrakotta
Jan Stursa (Czech 1880-1925) "Melancholy Girl" Bemalet terrakotta skulptur. sign. cirka 1910. H 37 cm.

Varunr: 6204870
SEK 11 093 DK, Aalborg, Nibevej 26-05-2022
18:44
SEK 5 546
Paul John Ballard. 'Bondage Girl Ella on Stool' af forgyldt bronze (cd)
Paul John Ballard. 'Bondage Girl Ella on Stool' af forgyldt bronze. Beviklet med snor. Sign. nr. 21/299. H. 25 cm. B. 11 cm. Vægt ca. 3 kg. Fremstår med minimale brugsspor

Varunr: 6209134
SEK 4 160 DK, Vejle, Dandyvej 26-05-2022
20:58
SEK 3 328
Steffan Herrik. 'Reptil Gumozo' cd
Steffan Herrik f.1950. 'Reptil Gumozo' . Bemalet skulptur af jern og lærred. usign. 40 x 46 x 27 cm. Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over boet efter Galleri Jytte Arntzen. Se og byd på alle varerne her.

Varunr: 6203908
SEK 2 080 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2022
15:10
SEK 1 179
Eva Sørensen. Abstrakt skulptur. cd
Eva Sørensen født 1940. Abstrakt skulptur af glaseret stentøj, Usigneret. Fremstår med flere mindre afslag. H. 46 cm. Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over boet efter Galleri Jytte Arntzen. Se og byd på alle varerne her.

Varunr: 6205617
SEK 4 160 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2022
15:50
SEK 2 219
Hugo Hannibal. To skulpturer. cd (2)
Hugo Hannibal (f. 1950). To skulpturer af tegl og glas, signeret. H. inkl. sokkel 21- 27 cm. (2) Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over boet efter Galleri Jytte Arntzen. Se og byd på alle varerne her.

Varunr: 6204912
17:00
SEK 971
Anton Linnet. Væghængt maske (cd)
Anton Linnet (1922 - 2013). Skulptur af metal, i form af maske. Usign. H. 52 cm. Proveniens: Erhvervet direkte hos kunstneren.

Varunr: 6206941
SEK 2 773 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-05-2022
08:30
SEK 485
Pierre Martin. Skulptur i patineret bronze 'Tall Lady II'
Pierre Martin. "Tall Lady II". Skulptur i patineret bronze monteret på sokkel af poleret sort marmor. Skulpturen er udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M. Skulpturen er støbt i 10 let varierende eksemplarer og derefter patineret enkeltvis. Herved ...

Varunr: 6202977
SEK 19 412 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-05-2022
13:48
SEK 13 311
Christina Julsgaard . Fem skulpturer. cd (5)
Christina Julsgaard (f. 1976). Fem skulpturer/ vinpropper af messing. Alle signeret i monogram. H. 11 cm (5) Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over boet efter Galleri Jytte Arntzen. Se og byd på alle varerne her.

Varunr: 6204911
SEK 1 664 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2022
15:00
SEK 901
Agnethe Maagaard. Pad fade. cd (2)
Agnethe Maagaard. Par fade af glas. Det ene signeret Maagaard . L. 55 og 59 cm. (2) Denne vare er en del af en temaauktion over boet efter Galleri Jytte Arntzen. Se og byd på alle varerne her.

Varunr: 6205619
SEK 2 219 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2022
17:10
SEK 1 179
Steffan Herrik . Skulptur. cd
Steffan Herrik f.1950. Skulptur af bemalet jern og lærred. usign. 48 x 53 x 10 cm. Denne vare er en del af en temaauktion over boet efter Galleri Jytte Arntzen. Se og byd på alle varerne her.

Varunr: 6204635
17:50
SEK 1 387
Britta Madsen og Søren Gøttrup. Skulptur af farvet glas (cd)
Britta Madsen og Søren Gøttrup. Skulptur i form af fugl udført af farvet glas. H. 43 cm. Sign. BM SG. (cd)

Varunr: 6209639
SEK 1 109 DK, Aalborg, Nibevej 28-05-2022
18:10
SEK 416
Rudolph Tegner. Pigefigur af gips
Rudolph Tegner (1873-1950. Skulptur i form af pige af gips, signeret R. Tegner. H. 26 cm.

Varunr: 6210355
SEK 1 387 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28-05-2022
20:12
SEK 624
12»