Utropspris
12345...14»   Varor pr. sida   398 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bakkebord/spillebord maghogni
Bakkebord/spillebord med 'slå-ud plade af mahogni. Vendbar bakke. Hjul påmonteret. 1970'erne. L 70 cm. B 44(88) cm. H 64 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor.

Varunr: 6082826
SEK 1 099 DK, Aalborg, Nibevej 19-09-2021
18:05
SEK 412
Poul Cadovius/Mygge. Sofabord på trompetfod af aluminium
Poul Cadovius. Sofabord på trompetfod af aluminium, bordplade dekoreret og signeret "Mygge" alias Susanne Fjeldsøe. Ø. 98 cm, H. 50 cm. Fremstillet hos Cado. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6085183
SEK 1 648 DK, Aalborg, Nibevej 19-09-2021
18:07
SEK 481
To rokokoform sideborde af egetræ og mahogni, 20 årh. (2)
To rokokoform sideborde med cabrioleben, sidebord af egetræ med skuffe i sargen H. 73 B. 61 B. 41 cm, 1 nøgler medfølger samt indskudsborde af mahogni H. 59 B. 52 B. 38 cm. Begge 20 årh. Alm. brugsspor. (2)

Varunr: 6083578
SEK 1 099 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-09-2021
18:24
SEK 481
Johannes Andersen. Sofabord, teak
Johannes Andersen. Sofabord af teaktræ, sarg med avishylde, runde tilspidsede ben. Fremstillet hos CFC Silkeborg. H. 50. L. 159. D. 58 cm. Fremstår med gennem slid på finér.

Varunr: 6064598
SEK 8 788 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
18:26
SEK 6 866
Bistro / cafebord model Habour fra Menu, eg
Bistro / cafebord model Habour fra Menu. Fod af lakeret metal, plade af fineret eg. H. 73, 70 x 60 cm. Enkelte mærker mm.

Varunr: 6042860

SEK 1 373 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-09-2021
18:41
SEK 824

Varunr: 6042862

18:42
SEK 824
William Watting, tilskrevet. Cirkulært sofabord, nød og bøg
William Watting, tilskrevet. Cirkulært sofabord med topplade af nøddetræ med samt stel af bejdset bøgetræ på sko af messing. 1950'erne. H. 57 Ø. 98,5 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser, begyndende krakeleringer, små afslag samt hak i bordplade.

Varunr: 6076637
SEK 5 493 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19-09-2021
18:53
SEK 4 119
Dansk møbelproducent. Sofabord, teak
Dansk møbelproducent. Sofabord med plade af fineret teaktræ monteret på firpasfod af stål med sko, højdejusterbar. Ø. 80 cm. Fremstår med ridser og mærker, vakkelvorn / slør på bordplade.

Varunr: 6083925
SEK 1 373 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19-09-2021
19:00
SEK 412
Grethe Jalk sofabord for France og Søns, model 622/54 af palisander
Grethe Jalk. Sofabord med svæveplade af fineret palisander båret af messing stykker, stel af massivt palisander. Model 622/54. Fremstillet ved France og Søn plakette herfra. H. 54 B. 66 L. 150 cm. Fremstår ny restaureret.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og ...

Varunr: 6065221
SEK 12 358 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
19:00
SEK 9 612
Hans Olsen. Sofabord, Riopalisander

Varunr: 5991387
SEK 6 866 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
19:09
SEK 5 493
Ole Wanscher for AJ Iversen. Sofabord af Rio palisander
Ole Wanscher. Sofabord af fineret riopalisander med svungen sarg. Fremstillet hos A..J. Iversen. H. 60, L. 130, B. 60 cm. CITES-certifikat fra Naturstyrelsen til handel indenfor EU medfølger. Ved handel udenfor EU skal der søges eksport- / importtilladelse for udlevering. For riopalisander gælder...

Varunr: 5940098
SEK 10 985 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
19:10
SEK 8 239
Lysberg Hansen og Terp. Sofabord, palisander
Lysberg Hansen og Terp. Sofabord af fineret palisander, profileret stel med udskæringer, kinesisk stil. H. 55, L. 140, D. 52 cm. Fremstår med minimale brugsspor Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel fra ...

Varunr: 6071761
19:18
SEK 6 866
Hans J. Wegner. Rektangulært sofabord
Hans J. Wegner 1914-2007. Rektangulært sofabord med bordplade af af egetræ. Monteret på ben af stålrør. H. 48, L. 186, B. 61 cm. Fremstillet hos Andreas Tuck, brændestempel herfra. Fremstår med pletter på bordplade

Varunr: 6061248
SEK 5 493 DK, Nivå, Stejlepladsvej 19-09-2021
19:22
SEK 4 119
Indskudsborde i hvidolieret eg
Indskudsborde i hvidolieret eg samt stel i sortlakeret stål, model Cost. Mål på største bord 56x44 cm. H. 43 cm. De 2 første billeder er Modelfotos, udstillingsmodel med minimale/ingen brugsspor.

Varunr: 6082540

SEK 5 493 DK, Odense, Kratholmvej 19-09-2021
19:35
SEK 2 197
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Sofabord
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Sofabord af massiv teak, afstandsstykker i metal. Formgivet 1956. Fremstillet hos France & Daverkosen. H. 56 cm. L. 130 cm. D. 50 cm. Litt. Dansk Kunsthåndværk årg. 1956. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5910204
SEK 13 732 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
19:40
SEK 10 985
Jørgen Høj, kvadratisk sofabord.
Jørgen Høj (1925-1994). Sofabord af massivt egetræ, ben af forkromet stål. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Niels Vitsøe. H. 54 L. 100 B. 100 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 6024589
19:40
SEK 5 493
Sofabord af marmor med stel af massiv mahogni
Sofabord medmarmor plade og stel af massiv sort bemalet mahogni H 45 cm. L 95 cm. B 95. cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6063542
SEK 5 493 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
19:41
SEK 4 119
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Sofabord af teak
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Sofabord af massiv teaktræ med cirkulært plade. Fremstillet hos France & Søn med mærkat herfra. H. 50 Ø 100 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5970397
SEK 9 612 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
19:41
SEK 7 690
Johannes Andersen, sofabord teak 1960'erne
Johannes Andersen. Sofabord fineret med teaktræ, to udtræksplader, hvor af en er med sort bakelit tilspidsede ben. 1960'erne. H. 48 L. 146/220 B. 60 cm. Fremstillet hos CFC, Silkeborg. Fremstår med brugsspor samt skabe på bakelit.

Varunr: 6082881
SEK 2 060 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
19:46
SEK 1 510
Bornholms Møbelfabrik, Nexø. Kubusformet sofabord/barskab i palisander.
Johannes Sorth. Kubusformet sofabord/barskab i palisander. Fremstillet ved Bornholms Møbelfabrik, Nexø, i 1960`erne. Topplade indrammet med sort læder. Underdel opdelt i hhv. et åbent rum, og et rum med to låger, hvor fronter er indrammet med sort læder. Fremstår med almindelige aldersrelaterede ...

Varunr: 6044822
19:51
SEK 6 866
Fritz Hansen, Lysberg Hansen & Therp, Trap Christensen m. fl. En samling borde af overvejende fineret teak (6)
Fritz Hansen. Sofabord/ sidebord af massivt og finéret bejdset bøgetræ, skråtstillede tilspidsede ben, 1940'erne. Udført hos Fritz Hansen, model 2241. H. 55. L. 75 cm. B. 50 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser og mærker samt skjolder og slitage på topplade. Dansk møbelproducent. Bord af ...

Varunr: 6081959
SEK 1 099 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
19:59
SEK 618
Arne Jacobsen / Piet Hein, Spise/cafébord
Piet Hein (1905-1996) & Arne Jacobsen (1902-1971). Rundt Spise/cafébord, hvidlamineret bordflade med kant af aluminium, på firpasfod af aluminium, stamme af forkrometstål. H. 61, Ø. 90 cm.Fremstillet ved Fritz Hansen 1985, med mærkat herfra. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varunr: 6085488
SEK 2 746
Arne Jacobsen/Piet Hein. Supercirkulært lounge sofabord
Arne Jacobsen (1902-1971)/ Piet Hein (1905-1996). Supercirkulært lounge sofabord med plade af grå laminat med alukant, firpasfod af aluminium med stamme af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen 2003 med label herfra. H. 47 cm. Ø 75 cm. Fremstår med brugsspor og mærker

Varunr: 6030090
SEK 5 493 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
20:04
SEK 4 394
Kasper Salto. 'Little Friend' bord,
Kasper Salto. Lille lampebord/ sidebord, 'Little Friend' trebenstel af poleret aluminium, forkromet stamme, højdejusterbar plade af hvid kompaktlaminat, Fremstillet Hos Fritz Hansen, 2008 mærkat herfra. H. 50/70. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, plade med afslag.

Varunr: 6076926
SEK 3 296 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
20:10
SEK 2 472
Hans Bølling, rullebord / bakkebord
Hans Bølling, rullebord / bakkebord med stel af bøgetræ. Sort/hvid-laminerede bakker. Fremstillet hos Torben Ørskov, med mærkat herfra. H. 56, Ø 50 cm. Brugsspor.

Varunr: 6083611
SEK 2 060 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
20:14
SEK 1 785
Laboremus. Sofabord af massivt egetræ
Laboremus. Sofabord af massiv stavlimet egetræ. Fremstillet ved Laboremus, Viborg. H. 49. 76 x 140 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser, mærker samt nogle skjolder.

Varunr: 6081465
20:24
SEK 549
Sofabord fra Menu, designet af Iskos- Berlin, 'Godot'
Sofabord Godot, fra Menu, designet af Iskos- Berlin. Bordplade i linoleum med ben af stål. Mål. 120x60x28 cm. Fremstår i original emballage.

Varunr: 6069747

SEK 1 922 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-09-2021
20:25
SEK 412
Ole Gjerløv Knudsen og Torben Lind. Moduline sideborde/sofaborde (2)
Ole Gjerløv Knudsen og Torben Lind. Moduline sideborde/sofaborde med stel af palisander. betrykket med sort skai. Formgivet i 1962. Fremstillet hos France & Søn. H. 41 B. 75 D. 75 cm. Fremstår med lette brugsspor. (2). Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse ...

Varunr: 6085089
SEK 13 182 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
20:28
SEK 10 436
Torsten Johansen. Sofabord, teaktræ/palisander, sjælden udbudt
Torsten Johansen. Sofabord med plade af massiv teak, stel med runde tilspidsede ben af massivt palisander. Fremstillet hos A. J. Iversen. 1950'erne. H. 60, L. 130, B. 63 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af ...

Varunr: 6076410
SEK 10 985 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19-09-2021
20:37
SEK 5 493
Tove & Edvard Kindt-Larsen, sofabord af teak
Tove & Edvard Kindt-Larsen. Sofabord, teak Tove & Edvard Kindt-Larsen. Med to udtræksplader med hvidt og sort formica. H. 50, L. 150/225, B. 65 cm. Fremstillet hos Seffle Möbelfabrik. Fremstår med få aldersrelateret brugsspor

Varunr: 5602286
20:42
SEK 6 866
12345...14»