Utropspris
12345...9»   Varor pr. sida   250 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Hay. 2½-personers modul sofa model Mags
Hay. 2½-pers. modulsofa, model Mags, betrukket med sort uldtekstil. L. 228 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Modelfotos, lille variation i brugsspor, kan forekomme.

Varunr: 5718098
SEK 5 562 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
13:26
SEK 3 059
Børge Mogensen. To-personers 'Kupé' sofa model 2192
Børge Mogensen 1914-1972. To-personers 'Kupè' sofa betrukket med sort læder, ben af kirsebær træ. Hynder med dunfyld. samt tilhørende pude. Model 2192. H. 107 cm. B. 153 cm. D. 90 cm. Sh. 43 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varunr: 5715754
SEK 61 187 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:55
SEK 30 593
Børge Mogensen. Fritstående sofa, model 2323, nypolstret med sort bison læder
Børge Mogensen 1914-1972. Fritstående sofa med sort bison læder, løse hynder med skumfyld, ben af eg. Formgivet 1963. SH. 39 cm. L. 188 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2323. Fremstår nypolstret ved anden professionel møbelpolstrer.

Varunr: 5721668
SEK 33 374 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:56
SEK 1 669
Erik Ole Jørgensen. Tre-personers sofa model EJ-315/3
Erik Ole Jørgensen. Tre- pers. sofa med stel af massivt bøgetræ. Løse hynder betrukket med lyst stribet uldstof. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-315/3. L. 210 cm. H. 76 cm. Sh. 43 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på stel.

Varunr: 5719784
14:58
SEK 2 642
Stouby. Tre-personers sofa, sort læder. Model Eva.
Stouby. Tre-personers sofa, sort læder. Model Eva. Løse side, ryg og sædehynder. Ben af bøgetræ. Sæde og ryghynder med dunfyld. H. 80 cm L. 202 cm. D. 82 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Se også varenr. 5730000

Varunr: 5729999
SEK 5 562 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
17:10
SEK 695
Carl Malmsten "Gustavus" soffa
CARL MALMSTEN, soffa, "Gustavus", stomme i bemålad björk, sits samt ryggplymåer med randig ylleklädsel, brännmärkt, längd ca 195, sitthöjd 41 cm

Varunr: 5734890
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
17:42
Se mer
Dansk møbelproducent. Banansofa, 1940'erne
Dansk møbelproducent. Banansofa betrukket med knapsyet rød velour, svungen ryg og armlæn, tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. 1940'erne. L. 148 cm. Fremstår med brugsspor på armlæn.

Varunr: 5734756
SEK 1 669 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
17:50
SEK 417
Lysberg, Hansen & Therp. Lille two-seater, 1900-tallets midte
Lille two-seater betrukket med stribet møbelstof, opsat på seks tilspidsende ben af bejdset træ, H. 86 B. 122 sædehøjde 40 cm. 1900-tallets midte. Udgået fra Lysberg, Hansen & Therp, med plakette herfra. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. betræk med pletter, skjolder og huller.

Varunr: 5675979
SEK 1 112 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
18:33
SEK 417
Kaare Klint, 3-Sitzer Sofa für Rud. Rasmussens
Kaare Klint, 3-Sitzer Sofa für Rud. Rasmussens. Entwurf: 1940er Jahre. Gestell mit 8 Beinen aus Mahagoni. Federkernpolsterung. Teile (4 Stk.) von dem originalem Bezug vorhanden. Mit Etikett bezeichnet. Maße ca. H. 89,5 cm. B. 200 cm, T. 76 cm. Restaurationsobjekt, welches neu gepolstert und ...

Varunr: 5731538
SEK 5 180 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:45
SEK 1 761
Ole Wanscher, Sofa / Sitzbank in Teak für CADO
Ole Wanscher, Sofa / Sitzbank in Teak für CADO. Konstruktion aus Teakholz, lose aufgelegte Sitzkissen. Rückenlehne und Sitzkissen aus Schaumstoff, bezogen mit einem gemustertem Stoff. Mit Herstellerplakette bezeichnet. B. ca. 138 cm. Gebrauchsspuren.

Varunr: 5733933
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:45
SEK 2 590
Arne Jacobsen. To-pers. sofa, model 3302, Lufthavnssofa
Arne Jacobsen. To-pers. sofa, model 3302 'Lufthavnssofa' med stel af forkromet metal, betrukket med sort originalt læder. L. 125 H. 73 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, stemplet herfra. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen" 1998 s. 466. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5684690
SEK 33 374 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
18:51
SEK 4 450
Sigurd Larsen. 'A Sofa', 3-pers. sofa, velour
Sigurd Larsen. 'A Sofa', 3-pers. sofa, velour, farve: Dark Blue Velvet. B. 215 cm, D. 95 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. OBS! Sofaen er ikke udstillet i Hørsholm, og udleveres fra eksternt lager. Se information om afhentning:Afhentningsinfo: Stabrand Spedition Vedskøllevej 82 4600...

Varunr: 5647496
SEK 16 687 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
18:58
SEK 904
Børge Mogensen. Briks/daybed af eg, model 4312
Børge Mogensen (1914-1972). Daybed / briks med stel af massivt egetræ; ryghynder samt madras uoriginalt, betrukket med uldstof. L 200 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 4312. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.

Varunr: 5735034
SEK 6 953 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
19:05
SEK 6 953
Ole Wanscher. Three-seater sofa in oak.
Three-seater sofa in oak. Ole Wanscher for P. Jeppensen. Designed in 1951. Slightly organic design structure, loose cushions with new covers. Marked with metal placard. Approx. dimensions: W 175 cm. H 73 cm. D 57 cm. SH 47 cm.

Varunr: 5701890
SEK 14 504 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:06
SEK 466
Hans J. Wegner. Lufthavnssofa, tre-pers. sofa, nybetrukket med sort bøffellæder.
Hans J. Wegner 1914-2007. Tre-pers. sofa 'Lufthavnssofa' med ben af forkromet stål, betrukket med sort bøffel læder, H. 72 B. 210 sædehøjde 42 cm. Fremstillet hos AP-stolen, model 34/3. Fremstår nybetrukket med sort læder hos dansk professionel møbelpolstrer i Danmark.

Varunr: 5407081
SEK 40 328 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
19:10
SEK 20 164
Hans J. Wegner. Fire-pers. sofa, model GE 236/4
Hans J. Wegner. Fire-pers. sofa med stel af massiv egetræ, originale vendbare hynder betrukket med blåligt og ternet Cotil stof designet af Lis Ahlmann og Børge Mogensen. Formgivet 1955. Fremstillet hos Getama med brændestempel herfra. H. 77/40 L. 235 cm. D. ca. 75 cm. Original afstandsklodser ...

Varunr: 5699802
SEK 20 859 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
19:10
SEK 7 787
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Bænk, model Sea
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Bænk med sæde og ryg polstret med Hallingdal fra Kvadrat, bagside af ryg fineret med kirsebær, stel af matsort lakeret metal. H. 80, SH. 49, L. 112. Fremstillet hos Magnus Olesen, model Sea. Udstillingsmodel med få brugsspor.

Varunr: 5700396

SEK 4 728 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
19:12
SEK 487
Peter J. Lassen. Gridmo sofa moduler (2)
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Gridmo møbelmoduler i sort, polstret med møbelstof. H. 59 cm. B. 40 cm. D. 69 cm. Fremstillet hos Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med få brugsspor. (2)

Varunr: 5731530
SEK 1 112 DK, Aalborg, Nibevej 10-08-2020
19:17
SEK 973
Sitzfeldt, loveseat sofa 'View', leather Pur, dark grey.
Loveseat, model View, German design by Sitzfeldt. Wooden frame. Chrome steel frame. Seat with dark grey Pur leather cover. Dimensions: H 74 cm, W 196 cm, D 98 cm. Exhibition piece with minimal wear.

Varunr: 5619282
19:18
SEK 518
Tre-personers sofa model Herman, Elliot Light Grey
Tre-personers sofa model Herman, betrukket med Elliot Light Grey. Ben af sæbehandlet eg. Højde 80 cm. Bredde 181 cm. Dybde 77 cm. Sæde højde 46 cm. Udstillingsmodel.

Varunr: 5732100

SEK 6 675 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:39
SEK 834
2Up, 3-personers sofa betrukket med velour-stof, model Marc
Marc 3 personers sofa betrukket med Gråt velour stof. Ben af massivt eg. Sofaen har fjer i sæde og ryg. Marc sofaen er designet af Danske 2UP i 2017 © Produktinformation: Betræk: Velour stof Vedligehold: Støvsuges med møbelbørste jævnligt, og ellers kemisk rens. Øvrigt: Oprindelsesland:...

Varunr: 5654801

SEK 9 456 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
19:50
SEK 556
Flokk. 2-pers. modulsofa, Uld (2)
Flokk. 2-pers. modulsofa, Uld. Two Pieces Right Antracit soft. Antracit farvet uld. Længde 240 cm, D. 150 cm Chaiselong, øvrig D. 90 cm.Fremstår ubrugt i original emballage. OBS! Sofaen er ikke udstillet i Hørsholm, og udleveres fra eksternt lager. Se information om afhentning:Afhentningsinfo: ...

Varunr: 5712197
SEK 13 906 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
19:50
SEK 2 364
Dreisitzer Sofa, 1950/1960er Jahre
Dreisitzer Sofa, 1950/1960er Jahre. Holzrahmen Konstruktion aufgepolstert und mit beigem Stoff bezogen. Beine aus dunklem Holz. Sitzkissen mit Federkernpolsterung. B. ca. 210 cm, T. ca. 80 cm. Nachträglich gepolstert und bezogen, Bezug mit mehreren kleinen Flecken.

Varunr: 5712164
SEK 1 554 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:51
SEK 414
Tateishi Shoiji. Chaiselong
Tateishi Shoiji. Chaiselong/lænestol med krydsbenstel, udført i ege- og valnøddetræ, betrukket med mørkt møbelstof. L. 170/182 cm. B. 60/76 cm. H. H. ryg 95 cm. Fremstår i emballage. Modelfoto.

Varunr: 5736051

SEK 8 344 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
19:53
SEK 6 119
Børge Mogensen. Fritstående To-pers. Kupésofa, model 2192
Børge Mogensen. Fritstående To-pers. Kupésofa betrukket med sort læder, løse hynder med dunfyld, ben af massivt egetræ. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2192. H. 108 Sh. 41. L. 154. D. 90 cm. Fremstår senere ombetrukket.

Varunr: 5485470
SEK 54 234 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
19:58
SEK 27 117
Mogens Hansen. Tre-pers. sofa, udstillingsmodel, model 276/3
Mogens Hansen. Tre-pers. sofa betrukket med sort anilin læder, ben af børstet stål. L. 210 cm. Model 276/3. Udstillingsmodel med minimale brugsspor.

Varunr: 5734576
SEK 16 687 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
SEK 11 681
Børge Mogensen. 2-pers. sofa, model 2212
Børge Mogensen. To-personers sofa, original betrukket med patineret sort læder og løse hynder. Tidlig model. Ben af mahogni. Model 2212. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik i juni 1967, mærke herfra.H. 44/77 L. 158 cm. Fremstår med flot patina, slitage, mærker, skrammer.

Varunr: 5717982
SEK 41 718 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:09
SEK 556
Mogens Hansen. To-pers. sofa, model 276/2, udstillingsmodel
Mogens Hansen. To-pers. sofa betrukket med sort anilin læder, ben af børstet stål. L. 146 cm. Model 276/2. Udstillingsmodel med minimale brugsspor.

Varunr: 5734579
SEK 13 906 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
20:10
SEK 4 450
Kaare Klint. Tre pers. sofa model 5011
Kaare Klint. Tre-pers. sofa betrukket med originalt patineret cognacfarvet læder, betrukket med kanvas på ryggen, stel af massivt mahogni. Formgivet i 1935. Fremstillet hos Rud. Rasmussens snedkerier, model 5011. H. 91 cm. Sh. 41 cm. L. 193 cm. Fremstår med patina/brugsspor, lille revne på sæde ...

Varunr: 5727523
SEK 102 905 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
20:12
SEK 51 452
Børge Mogensen. Fritstående to-pers. sofa, model 2212, cognac læder
Børge Mogensen 1914-1972. To-personers sofa, nybetrukket med cognac læder, løse hynder med dunfyld. Ben af massiv teak. Model 2212. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik. Ny polstret ved professionel møbelpolster med Italiensk Basic læder fra Marchetto Pellami. Dette ej fra ...

Varunr: 5735162
SEK 26 421 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
20:12
SEK 765
12345...9»