Kategori  Utropspris
12345...14» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Soffa
SOFFA, Oscariansk, 1800-talets andra hälft, stoppad och med senare textil klädsel, sitthöjd ca 42 samt 147x65 cm
Varunr: 5528113
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-12-2019
10:04:00
Se mer
Sofa og to hvilestole i rokokostil (3)
Salonmøblement i rokokostil bestående af sofa samt to lænestole, stel af udskåret og bejdset bøg, betrukket med grønt knapsyet velur. Midten af 1900 tallet. Sofa H. 86 Sh. 42 L. 191 cm. Stole H. 81 Sh. 42 B. 70 cm. Fremstår med brugsspor, herunder slitage i betræk, løse syninger. Sofa med defekte...
Varunr: 5529453
SEK 1 140 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2019
13:49:14
SEK 570
Børge Mogensen. To-pers. sofa i eg, model 2259
Børge Mogensen (1914-1972) To-personers sofa af egetræ, hynder i uld. L. 124, cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, og mærket herfra, model 2259. Fremstår med alm. brugsspor.
Varunr: 5517484
SEK 4 277 DK, Kolding, Trianglen 12-12-2019
14:37:00
SEK 499
Dansk møbelproducent. Øreklapstol
Dansk møbelproduDansk møbelproducent. Øreklapstol, betrukket med mørkt skind samt løse hynder, hvilende på ben af bejdset træ, H. 102 cm., sædehøjde 44 cm., B. 73 cm. Fremstår med brugsspor, herunder skjolder på betræk.
Varunr: 5507908
SEK 1 140 DK, Kolding, Trianglen 12-12-2019
14:50:00
SEK 570
Anders Nøregaard. Tre-pers sofa, model SOLO
Anders Nøregaard. Tre-pers sofa, model SOLO betrukket med sort semianilin læder. Ben i stål. Fremstillet ved Stouby Furniture. H. 75. L. 222. D. 75 cm. Alm. brugsspor.
Varunr: 5526309
SEK 11 404 DK, Kolding, Trianglen 12-12-2019
15:39:00
SEK 570
Salongsgrupp 4 dlr
SALONGSGRUPP, 4 dlr, sekelskifte, bestående av 1 soffa, 2 fåtöljer samt 1 salongsbord, samtliga stoppade möbler klädda i gul textil, djuphäftade knappar, salongsbord fanerad i valnöt/mahogny, svartbetsad kant, tvärslå, soffans längd ca 183, rygghöjd ca 103, djup ca 90, fåtöljernas bredd ca 63, rygghöjd ca 88, salongsbord höjd ca 64, 104x62
Varunr: 5528260
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-12-2019
17:12:00
Se mer
Soffa 1900-talets mitt teak
SOFFA, 1900-talets mitt, teak, lösa rygg-/sitsplymåer klädda i svart läder, längd ca 192, djup ca 78,5, sitthöjd ca 40 cm
Varunr: 5528262
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-12-2019
17:16:00
Se mer
Ola Rune for Scandium. Boxer to-pers. sofa
Ola Rune for Scandium. Boxer to pers. sofa L 140 cm. H 73 cm. fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 5512572
SEK 5 702 DK, Aalborg, Nibevej 12-12-2019
17:54:31
SEK 641
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Varunr: 5495769

SEK 6 272 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2019
19:10:00
SEK 428
Eilersen. Vinkel sofa, model Lift 210 i anilin læder
Jens Juul Eilersen. Vinkel sofa, model Lift 210, betrukket med sort anilin læder, sæde- og ryghynder med dunfyld, cylinderformede ben af stål. Høj ryg på den ene del af sofaen med to tilhørende løse nakkepøller, ligeledes betrukket med sort anilinlæder. H. 85 cm. L. ca. 350 D. 95 cm. Fremstår med...
Varunr: 5523729
SEK 14 255 DK, Kolding, Trianglen 12-12-2019
19:30:00
SEK 3 421
Hans J. Wegner for Getama. Modulsofa, to-pers model GE280 (2)
Hans J. Wegner. Modul sofa bestående af to moduler, stel af massivt bøgetræ, løse hynder betrukket med cognac farvet læder. Formgivet i 1980. Fremstillet hos Getama, model 280. H. 77 cm. L. 153 cm. SH. 40 cm. To samlebeslag medfølger. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5510507
SEK 7 983 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2019
19:55:00
SEK 499
Arne Jacobsen. Sofa 'Svanen', model 3321, sort anilinlæder
Arne Jacobsen 1902-1971. Fritstående svanesofa, model 3321- med stel af aluminium, fuldpolstret med sort anilinlæder. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 77/39. L. 144 cm. Litteratur: C. Thau/K. Windum, 'Arne Jacobsen', omtalt og gengivet s.143 og 470. Fremstår professionel ...
Varunr: 5492985
SEK 71 275 DK, Kolding, Trianglen 12-12-2019
19:59:00
SEK 16 393
Soffa Artwood
SOFFA , "Professor", Artwood, samtida, klädsel i skinn, pärlspikad dekor, löstagbar sittplymå med en mönstrad sida klädd i kelim samt en sida i skinn, mörkbetsade ben, sidor och rygg i skinn, skyltmärkt, längd ca 118 cm
Varunr: 5528359
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12-12-2019
20:03:00
Se mer
Tre- pers. sofa, model DDS-115. Semi-Anilin læder fra Camo
Tre-pers. sofa oprindeligt designet og udviklet til Illums Bolighus 75 års jubilæum. Løse sædepuder med kerne af 50 kg Øko-Tex certificeret koldskum svøbt i dunfyld. Rygpuder er løse dunfyldspuder. Sæderamme af knastfri fyrretræ. Stel produceret på eget værksted i Danmark udelukkende af FSC ...
Varunr: 5524443

SEK 37 063 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2019
20:03:00
SEK 18 532
Hans J. Wegner: Sofa model GE-236/3 i teak
Hans J. Wegner. Tre-pers. sofa af massiv teaktræ, løse originale springhynder betrukket med savak uld , H. 80 B. 210 sædehøjde 42 cm. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Getama, model GE-236/3. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5526195
SEK 14 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2019
20:08:00
SEK 784
De Sede, a daybed / lounge sofa, model DS 85 in leather
de Sede, a daybed / sofa / sofabed, 1960s, model DS 85. Fold-out structure with a frame of chrome-plated tubular steel, loose back cushion and arm cushions. Brown leather covers. Approx. dimensions: W 198 cm, H 76 cm, D approx. 93 cm. Minor wear commensurate with age, the leather has slight...
Varunr: 5525338
SEK 10 620 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-12-2019
20:14:00
SEK 3 186
Modulare seating group / Modulare Sitzgruppe / Besuchergruppe
Modulare seating group / Modulare Sitzgruppe / Besuchergruppe bestehend aus einem Zweisitzer, einem Sessel mit Tisch und einem freistehenden Tisch. Konstruktion aus verchromten Vierkantgestell mit aufgeschraubter Sitzfläche aus Holz und schwarzem Lederbezug. Die Tische sind mit Resopal ...
Varunr: 5519813
SEK 4 248 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-12-2019
20:15:00
SEK 425
Lounge Sofa / Daybed Modell Stella, wohl von Knoll Germany
Lounge Sofa / Daybed Modell Stella, wohl von Knoll Germany. Konstruktion mit Gestell aus massiven Nussholz. Sitzflächen und Rückenlehnen mit beige / goldenem Velourbezug. Durch Ausziehen der Armlehnen und drehen der Sitzflächen erhält man eine Liegefläche. Maße des Sofas ca.: H. 74 cm, B. 178/212...
Varunr: 5525295
SEK 1 593 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-12-2019
20:16:00
SEK 425
Hans J. Wegner. Fire-pers. sofa, model GE-236/4
Hans J. Wegner (1914-2007), fire pers. sofa med stel af massivt mørk bejdset træ, hynder betrukket med brun nistret uldstof. Fremstillet hos Getama med brændemærke derfra, model GE-236/4. 1960'erne. L. 236 cm. Fremstår med minimale brugsspor alder taget i betragtning.To afstand træstykker ...
Varunr: 5514790
SEK 23 521 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2019
20:17:00
SEK 499
Brocantique, Lounge / Club sofa model Casablanca from the Club Chair Collection, numbered
Brocantique, Club / Lounge sofa model Casablanca from the Club Chair Collection. Following a design by Rene Drouet from the 1930s. Solid wooden frame structure with covers in brown, antique leather, feet of wood in dark stain. Marked with metal placard, numbered no. 6. Approx. dimensions: H 82 ...
Varunr: 5502745
SEK 26 019 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-12-2019
20:17:00
SEK 478
Roy Fleetwood, trepersoners sofa Wing, fremstillet hos Vitra
Roy Fleetwood, trepersoners sofa Wing, fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1988. Konstruktion af en matforkromet bærende konstruktion af stål, siddeelementer med sort læderbetræk og to svingbare borde. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor på læderet, delvist lette ridser. B. 240 cm, H. 76,5 cm,...
Varunr: 5496780
SEK 11 682 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-12-2019
20:18:00
SEK 1 699
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, model 2213
Børge Mogensen 1914-1972. Tre-personers sofa, betrukket med originalt brunt, patineret bøffellæder med kedersyning, løse skumhynder, ben af massivt teaktræ. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2213. L. 220 cm. Fremstår med brugsspor, patineret læder, lille hul i ...
Varunr: 5458295
SEK 25 659 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2019
20:19:00
SEK 570
Tre-pers. sofa, lysegrå møbelstof
Tre personers sofa, betrukket med lysegrå møbelstof, stående på ben af lakeret gummitræ. Mål: H. 78 L. 200 D. 81,5 cm. Leveres i original indpakning.
Varunr: 4971680

SEK 3 991 DK, Helsingør, Støberivej 12-12-2019
20:20:00
SEK 428
Daybed af rødt læder
Daybed af rødt læder, polstret med hynde af knapsyet rødt læder. Ben af poleret stål. L. 180 cm. B. 70 cm. H. 36 cm. Modelfoto.
Varunr: 5410017

SEK 7 128 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2019
20:20:00
SEK 855
Modulare seating group / Modulare Sitzgruppe (5)
Modulare seating group / Modulare Sitzgruppe. Bestehend aus zwei Eckelementen und drei geraden Elementen. Leichte Holzrahmenkonstruktion mit Bezug aus schwarzem Wollstoff. Maße der Eckelemente: H. 75cm, B. 85cm, T. 85cm, Maße der geraden Elemente: H. 75cm, B. 75cm, T. 85cm. Leichte altersgemäße ...
Varunr: 5519733
20:25:00
SEK 478
Gerd Lange for de sede. Fritstående Tre-personers, model DS-125 i læder
Gerd Lange for de sede. Fritstående Tre-personers, model DS-125, betrukket med patineret 'Neck' læder. svungne, polstrede armlæn med lynlåsdetaljer. H. 72/40. L. 170. D. ca. 80 cm. Fremstår med alm. brugsspor og patina.
Varunr: 5473326
SEK 25 659 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2019
20:27:00
SEK 428
De Sede Exclusiv. Fritstående modul-sofa, model DS 76. (4)
De Sede Exclusiv. Fritstående modul-sofa, model DS 76, af fire moduler,hvor af tre moduler er med sovesofa funktion, betrukket med sort læder. Fremstillet hos De Sede, Schweiz med original logo på understof. Hver H. 69/38. B. 92. D. 96 cm. Udslået som sovemodul Hver H. 20. L. 190/220. B. 92 cm. ...
Varunr: 5424539
SEK 31 361 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2019
20:28:00
SEK 641
De Sede, loungesuite, model DS 44 (2)
De Sede, loungesuite, model DS 44, best. af trepers. og topers. sofa, træramme-konstruktion med ekstra stålramme, betrukket med patineret, slidstærkt brunt tyrelæder, siddefladerne kan trækkes ud for bedre komfort. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Hver H. 70/38 cm. D. ca. 89/92 cm. L. 187/138 ...
Varunr: 5504728
20:29:00
SEK 428
Normann Copenhagen, modulsofa, 'Rope 3'
Normann Copenhagen, modulsofa, Model 'Rope 3'. Betrukket med lyserødt uldstof. Bestående af tre moduler, to moduler á H. 66 cm. B. 87 cm. Sh. 36 cm. Samt et modul á H. 66 cm. Sh. 36 cm. B. 121 cm. Ben af lakeret træ. Udstillingsmodel. Fremstår med lette brugsspor. Vejledende udsalgspris Kr. ...
Varunr: 5509244

SEK 21 383 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2019
20:30:00
SEK 6 272
Stouby sofa, model JONES med puf (2)
Stouby Design Team. Tre pers sofa model Jones, betrukket med sort semianilin læder. Sæde og ryg med dunfyld, ben af stål. L. 178 cm. Fremstillet hos Stouby møbler. medfølgende puf i sort semi anilin læder. H. 44 x 60 x 82 cm. Alm. brugsspor. (2)
Varunr: 5526312
20:30:00
SEK 641
12345...14»