Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spiegel mit Perlstab Dekor
Spiegel mit Perlstab Dekor, Rahmen gefertigt aus Holz, gold gefasst. Maße ca.: H.123,5 cm, B. 78 cm, T. 3 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügen Gebrauchspuren.
Varunr: 4960530
SEK 1 928 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-04-2018
10:43:57
SEK 386
Spegel Karl Johan
SPEGEL, Karl Johan, 1800-talets första hälft, förgylld och bronserad pastellage dekor, delvis kvicksilverfolierat glas, baksida med otydlig brännmärkning, ca 83x36 cm
Varunr: 4974007
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-04-2018
13:50:00
Se mer
Handspegel i tenn
HANDSPEGEL, tidigt 1900-tal, tenn med graverad dekor, längd ca 23 cm
Varunr: 4974131
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-04-2018
18:28:00
Se mer
Vippespejl af messing
Vippespejl af messing med facetslebet spejlglas h. 150 cm B. 48 cm. Lette brugsspor. 20 årh. sidste halvdel
Varunr: 4974594
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-04-2018
18:31:00
SEK 1 813
Aksel Kjersgaard. Stort spejl af palisander 119 x 76 cm
Aksel Kjersgaard. Stort spejl med ramme af palisander, Odder model 148 . H. 119 x 76 cm.
Varunr: 4974758
SEK 3 108 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-04-2018
18:34:00
SEK 971
Spejl med belysning fra 1950- 60erne
Belyset spejl fra 1950- 60'erne, Tysk design af Hillebrand, Tyskland. Monteret med plast på bagside . Ø 45 cm. Brugsspor
Varunr: 4974649
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 20-04-2018
19:00:00
SEK 389
Italiensk spejl 1940-50'erne
Italiensk spejl med facetslebet glas og ramme af kobberfarvet spejlglas med blomsterdekoration h.94 x 74 cm. 1940-50'erne.
Varunr: 4974502
SEK 2 331 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-04-2018
19:59:00
SEK 1 943
Spiegel des Art Déco
Spiegel des Art Déco, Metallrahmen mit floralem Reliefdekor, geschliffenes Spiegelglas, Maß ca. 51x76cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, kleine Kratzer.
Varunr: 4964025
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-04-2018
20:11:00
SEK 386
Spegel empire
SPEGEL, empire, pastellagedekor i form av bl.a. lejonmaskaron och palmetter, 52x26,5 cm
Varunr: 4975529
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-04-2018
14:03:00
Se mer
To spejle/vinduer (2)
To vinduer af jern monteret med spejlglas. H 127 cm, B 105 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 4963646
SEK 6 475 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-04-2018
18:19:00
SEK 1 425
Golvspegel
GOLVSPEGEL, Graeter Vitra, T39, 1960/70-tal, folierad vitmetall, höjd ca 186 cm
Varunr: 4975695
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-04-2018
21:24:00
Se mer
Speglar
SPEGLAR, 1 par, senempire, 1800-talets andra hälft, förgylld, krönt av örn, ca 92x89 cm
Varunr: 4975710
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-04-2018
21:54:00
Se mer
Spegel 1800-tal
SPEGEL, 1800-talets senare del, trä och pastellage, etikettmärkt J Hangelundh & Co Norrköping, avtagbart krön, ca 233x91 cm
Varunr: 4976216
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22-04-2018
16:04:00
Se mer
Spegel gustaviansk stil
SPEGEL, daterad 1969, gustaviansk stil, förgyllt, oval, med pärlkant och träskuren dekor samt pastellage, höjd 75x54 cm
Varunr: 4976239
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-04-2018
17:00:00
Se mer
Forgyldt spejl med konsol, nyrokoko stil, midt 1900-tallet (2)
Forgyldt spejl samt konsol m. plade af marmor. Nyrokoko stil, midt 1900-tallet. Mål konsol: H. 70 cm, B. 62 cm, D. 27 cm. Spejl: 109,5 x 50 cm. (2)
Varunr: 4972967
SEK 1 036 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-04-2018
19:28:00
SEK 389
Spejl af sort lakeret jern. H. 204 cm.
Spejl med ramme af sort lakeret jern. H. 204 cm. B. 102 cm. D. 3 cm. Udstillingsmodel.
Varunr: 4976931

SEK 2 072 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-04-2018
20:04:00
SEK 1 813
Spiegel mit plastischen Putten, gold- und bronzefarbene Fassung
Spiegel, hochrechteckig, gold- und bronzefarbene Fassung, 20. Jh. Hochrechteckige Form, reich ornamentierter und reliefierter Rahmen partiell in Anlehnung an Jugendstil, Friesbänder, plastische Blattvoluten und Muschelornamente, applizierte vollplastische Puttofiguren mit Musikinstrumenten, ...
Varunr: 4962310
SEK 3 615 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-04-2018
20:09:00
SEK 386
Mogens Kold. Entresæt af teaktræ, 1950'erne. (2)
Mogens Kold. Entresæt af fineret teak, bestående af: væghængt hylde med en skuffe samt et opbevaringsmodul med opklappelig top. H. 28, B. 100, D. 30 cm. Hertil et spejl 80 x 45 cm. 1950'erne. Brugsspor og mærker. Fremstår med afslag på underside i højre side. (2)
Varunr: 4968170
SEK 2 590 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-04-2018
20:13:00
SEK 453
Entrekommode samt spejl af mahogni i military-stil (2)
Entrekommode samt spejl af mahogni i military-stil. Lav kommode med to skuffer, beslag af messing. Kommode H. 38 B. 84 D. 31 cm. Spejl 128 x 80 cm. (2)
Varunr: 4963651
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2018
14:01:00
SEK 389
Nyrenaissance spejl i ramme af nøddetræ.
Nyrenaissance spejl i ramme af nøddetræ med udskåren profileret top, spejlglas flankeret af kanneleringer. ca 1900. H. 189 cm. B. 82 cm. Fremstår med brugsslitage, finer skader og ormhuller.
Varunr: 4950254
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2018
19:13:00
SEK 453
Spejl i forgyldt ramme
Spejl i ramme af ornamenteret og forgyldt træ og gesso, 1800-tallets slutning. H. 105 B. 78 cm. Aldersrelateret slitage; småskader.
Varunr: 4957586
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2018
20:21:00
SEK 389
Spejl og konsol af nøddetræ (2)
Spejl og konsol af finéret nøddetræ. 1800-tallets slutning. Spejl. H. 210 B. 73 cm. Konsol. H. 30 B. 77 D. 29 cm. Aldersrelateret slitage. (2)
Varunr: 4970155
SEK 1 943 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2018
20:50:00
SEK 389
Spegel gustaviansk stil
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, förgyllt trä, skuren dekor, krön i form av bandrosett samt rosor, ca 68 x 47 cm
Varunr: 4977879
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-04-2018
20:56:00
Se mer
Spegel rokoko
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, förgyllning, dekor av mussla, rocailler, voluter, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, ca 100x41 cm. . . Proveniens: Konstnären Richard Bergh
Varunr: 4978984
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
13:24:00
Se mer
Korb / korbgeflecht Spiegel / Wicker Mirror der 1950/60er Jahre
Korb / korbgeflecht Spiegel / Wicker Mirror der 1950/60er Jahre. Ovale Konstruktion mit Umrandung aus Kopbgeflecht. Maße ca.: H. 108 cm, B. 72 cm, T. 4 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varunr: 4967932
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-04-2018
14:25:00
SEK 386
Stort spjel i ramme af hvidmalet og forgyldt træ
Stort spejl i ramme af hvidmalet og forgyldt træ prydet med bladværk. H. 125 cm. B. 92 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4979771
SEK 1 295 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-04-2018
19:10:00
SEK 389
Spegel 1800-tal
SPEGEL, 1800-talets första hälft, sannolikt Danmark, mahgonyfanér, krön med dekor av solfjäder, silverfolierat glas, överdel med blad ur Suecia Antiqua et Hodierna föreställande Kägleholm, 162x55 cm
Varunr: 4979163
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
19:43:00
Se mer
Spegel
SPEGEL, 1800/1900-tal, 51x 23 cm
Varunr: 4979174
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
19:54:00
Se mer
Stort spejl / reklamespejl
Stort spejl / reklamespejl. 250 x 105 cm.
Varunr: 4967690
SEK 1 295 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2018
20:32:01
SEK 389
Spejl
Spejl i ramme af udskåret bejdset træ. 1900-tallet 1. halvdel. H. 108. B. 46 cm.
Varunr: 4947202
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 26-04-2018
13:54:00
SEK 389
 1 2  >>