Utropspris
12345...23»   Varor pr. sida   668 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Stolar
STOLAR, 1 par, sent 1900-tal, bronserade, stoppade och med textil klädsel, sitthöjd ca 48 cm

Varunr: 5734815
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
13:03
Se mer
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), sort læder (6)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3101 (myren) af sort læder. Bagside med skridsikret materiale. Stole medfølger ikke. (6)

Varunr: 5737194

SEK 2 503 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
13:10
SEK 417
Dansk møbelproducent: Fem spisebordsstole (5)
Dansk møbelproducent: Fem spisebordsstole med stel af bøgetræ, sæde og ryg beklædt med brunt skai. H 92 cm, SH 44 cm. brugsspor, en med ødelagt skai. (5)

Varunr: 5733643
SEK 2 086 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
13:44
SEK 417
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen, Cane Line, par snorestole, model Sidd (2)
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen, Cane Line, par snorestole, model Sidd med stel i lakeret stål, samt sæde af Cane line's eget Canerope. SH. 46 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varunr: 5727631

SEK 1 391 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
13:52
SEK 417
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af sort læder. Bagside med skridsikret materiale. (6)

Varunr: 5701873

SEK 2 503 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
14:03
SEK 417
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (6)
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. (6)

Varunr: 5495904

SEK 3 337 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:04
SEK 417
Kai Kristiansen. 4 stole af eg / uld, model 31 (4)
Kai Kristiansen. Fire stole i eg, ompolstrede med stribet møbelstof. Model 31. Fremstår med brugsspor, lette gennemslidninger på keder ved kopstykker samt en stol med limning /afslag på stel. (4)

Varunr: 5735312
SEK 4 172 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
14:10
SEK 1 530
Hyndesæt til Hans J. Wegners Ch-36. sort læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Ch-36. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. (6)

Varunr: 5697982

SEK 3 337 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
14:26
SEK 417
Dansk møbelproducent. Tre armstole af mahogni, sæder med sort hestehår (3)
Dansk møbelproducent. Tre armstole af mahogni, ryg og sæder med sømbeslået sort hestehår. Fremstår med brugsspor. (3)

Varunr: 5718653
SEK 2 086 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
14:45
SEK 487
Charles Eames. Skalstol
Charles Eames. Skalstol af gennemfarvet glasfiber, stabelbar stel af forkromet metal, monteret med opklappelig skriveplade. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med slitage på skal og anløben på stel.

Varunr: 5725440
SEK 1 391 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
14:47
SEK 626
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, firpasfod og armlæn i poleret aluminium. Formgivet 1969. SH. 50 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med ridser på stel og armlæn samt brugsspor.

Varunr: 5371639
SEK 12 515 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:51
SEK 7 509
Charles Eames. Stol, model EA 108
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af sort forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betrukket med sort læder. Formgivet 1958. SH. 46 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5371645
SEK 13 906 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:51
SEK 973
Arne Jacobsen. Fire 'Syveren' i sort læder, model 3107 (4)
Arne Jacobsen (1902-1971). Sæt på fire 'Syveren' model 3107, med skaller af formbøjet finer, overpolstret med sort læder, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærker herfra. H. 76, Sh. 46 cm. Fremstår med enkelte overfladiske mærker og patina. (4)

Varunr: 5720094
14:51
SEK 8 900
Vico Magistretti for Fritz Hansen. Otte stole model Vico Duo. (8)
Vico Magistretti for Fritz Hansen. Otte stabelbare stole model Vico Duo, betrukket med sort læder. Afslutning på armlæn med gummi. Fremstillet for Fritz Hansen 1999. H. 74 cm. B. 62,5 cm. SH. 46 cm. Fremstår med brugsspor, herunder mærker. (8)

Varunr: 5730549
SEK 12 237 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:51
SEK 2 225
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole i cognac classic læder, model 3197 (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér betrukket med cognac classic læder, stel af forkromet stålrør. SH ca. 78 cm. Fremstår nybetrukket med cognac classic læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. (2)

Varunr: 5553804
SEK 16 687 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:52
SEK 2 225
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford stol, model 3172, uld (4)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fem stole. Højrygget Oxford stol betrukket med blå uldstof, stel af aluminium med drejelig fempas fod. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3172. H. 127 cm. SH. 46 cm. Fremstår med brugsspor. (4)

Varunr: 5641942
SEK 18 773 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:53
SEK 487
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, sort original læder

Varunr: 5546314
14:54
SEK 5 841
Charles Eames.Seks Soft Pad armstole, model EA-208, brunt læder (6)
Sæt på seks Charles Eames 1907-1978. Soft Pad armstol, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, bagside med brunt læder, firpasfod med drejefunktion samt armlæn af forkromet aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. H. 84/52 cm. Fremstår med få brugsspor.(6)

Varunr: 5395327
SEK 97 342 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:55
SEK 48 671
Arne Jacobsen. Et sæt på fire Oxfordstole model 3171. Cognac farvet læder (4)
Arne Jacobsen. Et sæt på fire Oxfordstole model 3171, med sæde og ryg betrukket med cognac semi anilin farvet læder, på drejeligt stel med fem-pas stjernefod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sh. 45 cm. Nybetrukket ved dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognac farvet semi ...

Varunr: 5600553
SEK 34 765 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:55
SEK 17 383

Varunr: 5371643
14:55
SEK 487
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med cognacfarvet læder. Ca. 2,5 cm i tykkelse. Modelfotos. (6)

Varunr: 5583734

SEK 2 781 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
15:17
SEK 1 530
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39 (6)
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (6)

Varunr: 5731070

SEK 3 059 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
15:25
SEK 556
Håg Conventio armstole (4)
Håg Conventio stole model 9520, betrukket med blå uld, grålakeret stel. Et armlæn mangler. Fremstår med brugsspor. H 88 cm, SH 47 cm. (4)

Varunr: 5734444
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
15:44
SEK 417
Stolar 1800-talets andra hälft
STOLAR, 6 st, 1800-talets andra hälft, lövträ, fast stoppad sits, svarvade ben

Varunr: 5734867
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 10-08-2020
16:21
Se mer
KristensenKristensen. Tre barstole, model Ram Steel. (3)
KristensenKristensen. Tre barstole, model Ram Steel med kopstykke i fineret hvidolieret eg, sæder betrukket med læder "Sigma Brandy", stel i sortlakeret stål. H. 84. B. 48. Sædehøjde: 67 cm. Vejl. udsalgspris 8.999 kr samlet. (3)

Varunr: 5705606

SEK 8 344 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
16:23
SEK 3 059
Rund taburet, skai og teak 1960'erne
Rund taburet, sæde betrukket med sort knappolstret skai og ben af teak, 1960'erne. H.35 cm Ø 52 cm. Alm. brugsspor, lidt løse samlinger ben.

Varunr: 5730449
16:27
SEK 417
Dansk møbelproducent. Armstol af egetræ 1940érne
Dansk møbelproducent. Armstol med stel af bejdset egetræ med sømbeslået stof (slidt) på sæde og ryg h. 88 x 59 cm sh. 44 cm. Med brugsspor/skrammer

Varunr: 5710843
16:30
SEK 417
Jørgen Posborg for Four Design. Otte armstole model G2 (8)
Jørgen Posborg. Otte armstole med stel af forkromet stål sæde med sort uldstof, armlæn med gummi . H. 82,5 cm. H. 45 cm. Fremstillet hos Four Design, model G2, etiket herfra under sæde. Fremstår med mærker samt brugsspor. (8)

Varunr: 5734373
16:44
SEK 904
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Brunt læder (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort bøffel læder. Ca. 3 cm i tykkelse. produceret i EU.Bemærk, stol medfølger ikke. (6)

Varunr: 5675484

SEK 3 894 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
16:51
SEK 417
Håg Conventio armstole (6)
Håg Conventio stole model 9520, betrukket med blå uld, grålakeret stel. Fremstår med brugsspor. H 88 cm, SH 47 cm. (6)

Varunr: 5734440
SEK 1 391 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
17:44
SEK 417
12345...23»