Utropspris
12345...7»   Varor pr. sida   207 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Poul Henningsen PH5, hvid
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Lette brugsspor

Varunr: 6229764
SEK 1 409 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-06-2022
13:13
SEK 1 550
Carl Fagerlund for Orrefors. Par loftslamper af glas og messing
Carl Fagerlund for Orrefors. Par loftslamper af glas og messing. Ø. 38 cm. H. 15 cm. Fremstår med alm. brugsspor.(2)

Varunr: 6212932
SEK 3 383 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-06-2022
13:23
SEK 2 114
Tom Rossaus. Pendel af birkefinér Model TR7
Tom Rossaus. Pendel af birkefinér Tom Rossau. Pendel af birkefinér, H.55 x 25 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6221802
SEK 2 819 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-06-2022
19:35
SEK 1 198
Pendel. Le Klint. to loftslamper. model 300 (2)
Pendel. Le Klint, model 300, loftlampe med hejs, Udført i sortlakeret stål m/ Le Klint skærm Ø. 47 cm. Fremstår med brugsspor. D. 50 cm samt 42 cm. (2)

Varunr: 6207192
SEK 1 409 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2022
19:49
SEK 423
Arne Jacobsen, AJ pendel og sort arbejdspendel (2)
Arne Jacobsen, AJ pendel, samt sortemaljeret arbejdspendel / værkstedspendel fra Louis Poulsen. Brugsspor. Ø 50 og Ø 40 cm. Brugsspor (2)

Varunr: 6229387
SEK 2 114 DK, Odense, Kratholmvej 29-06-2022
20:06
SEK 846
Poul Henningsen. Tre sæt glasskærme m.v. til Pendel 2/1 (13)
Poul Henningsen. Tre komplette sæt glasskærme, opalhvide, til Pendel 2/1. Desuden medfølger flere løse opalhvide glasskærme i forskellige, men også delvist, samme størrelser. Flere dele i de originale forseglede plastposer. Alle dele uden skår eller revner. (13).

Varunr: 6228884
SEK 5 356 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2022
20:13
SEK 5 356
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel, Ø 65 cm
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal, Ø. 65 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Alm. brugsspor

Varunr: 6229762
SEK 5 638 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-06-2022
20:15
SEK 3 664
Jo Hammerborg for Fog & Mørup. Tre pendler, model Bunker (3)
Jo Hammerborg. Tre pendler med skærm og bundskærm af hvidlakeret metal. Fremstillet af Fog & Mørup, model Bunker. H. 24, Ø. 34 cm. Brugsspor (3)

Varunr: 6229699
SEK 1 128 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-06-2022
20:18
SEK 493
Florian Schulz. Vintage pendel af forkromet metal
Florian Schulz. Vintage pendel af forkromet metal. Ø ca. 58 cm, H. ca. 57 cm. Fremstillet af Florian Schulz, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6123562
SEK 18 322 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:19
SEK 12 685
Lysekrone i empirestil, 1800-tallet
Lysekrone i empirestil, af forgyldt (antagelig lueforgyldt) bronze, seks lysarme, ophæng i messingkæder. Antagelig Frankrig 1800 tallets første halvdel. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og slitage på guld. H. ca 85 cm. Diam 65 cm.

Varunr: 6228993
SEK 11 275 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:29
SEK 5 638
Poul Henningsen. Skærmsæt til 3/2 bordlampe, hvidt opalglas
Poul Henningsen 1894-1967. Skærmsæt til 3/2 bordlampe af hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Original emballage. Modelfotos. (3)

Varunr: 6229153

SEK 7 047 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:31
SEK 4 228
Poul Henningsen. Kontrastpendel
Poul Henningsen 1894-1967. Kontrastpendel monteret med 10 skærme, hver med fire forskellige overflader, justerbart pendelrør for regulering af kontrastbelysning. Formgivet 1958-62. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 40, Ø 45 cm. Medfølgende 150 watt pærer og baldakin. Fremstår med brugsspor, ...

Varunr: 6225132
SEK 21 141 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:35
SEK 14 094
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' kobber Ø. 48 cm.
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. 200 watt pærer medfølger. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. ...

Varunr: 6225130
SEK 56 376 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:38
SEK 42 282
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, Ø. 84 cm.
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Medfølgende 500 watt pærer. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. ...

Varunr: 6225127
SEK 70 470 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:39
SEK 53 557
Poul Henningsen. Tre PH4/3 pendler (3)
Poul Henningsen (1894-1967). Tre PH4/3 pendel af hvidlakeret metal med orange kontrast, Ø. 40 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, heraf en med lille trykmærke, gulnet ledninger samt en med ridser på montage. (3)

Varunr: 6222607
SEK 2 114 DK, Kolding, Platinvej 29-06-2022
20:40
SEK 1 057
Poul Henningsen. Pendel, 'Halvgloben', sjælden, ca. 1930'erne
Poul Henningsen (1894-1967). Pendel, 'Halvgloben', med yderskærm i form af glaskolbe, overskærm af matteret glas, indvendigt monteret med cellofanskærme. Original baldakin medfølger. Formgivet 1934. Fremstillet hos Louis Poulsen. Udgået af produktion i 1943 pga. materialemangel under krigen. ...

Varunr: 6225135
SEK 28 188 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:40
SEK 21 141
Hans Due for Fog & Mørup. 'Optima' pendel, sortlakeret
Hans Due for Fog & Mørup. 'Optima' pendel af sortlakeret metal. Ø. 50 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 6229003
SEK 1 409 DK, Kolding, Platinvej 29-06-2022
21:39
SEK 1 198
Tre pendler, model Silent, sort (3)
3 Pendler, model Silent, sort, keramik, Ø 15 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (3)

Varunr: 6145356

SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2022
08:06
SEK 423
Parti på 38 pendler, model Reno (38)
Parti på 38 pendler, model Reno, sort samt sølvfinish på hammerslået metal, Diam. Ø 24/30 cm. Ligger enkeltindpakkede i org. emballage. Billede 1 er modelfoto, emballage kan afvige fra det afbilledet. (38)

Varunr: 6103711

SEK 7 047 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2022
08:09
SEK 2 678
Focus Seeddesign. 4 loftslamper af hvidbemalet metal - Ø 16 (4)
Focus Seeddesign. 4 loftslamper af hvidbemalet metal, sort stofledning, stor fatning, Ø 16 cm. Modelfoto (4)

Varunr: 6224376

SEK 1 128 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
08:33
SEK 564
Seeddesign. Pendel, model damo
Seeddesign. Pendel, model damo, med skærm af sortlakeret metal. Ø 39 cm. 60w E27-fatning (stor). Fremstår ubrugt i original emballage.

Varunr: 6209212

10:54
SEK 423
Wendelbo. Meta pendel

Varunr: 6027856

SEK 1 409 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2022
12:16
SEK 705
Poul Henningsen. PH 5/3 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH 5/3 pendel med overskærm af senere brunt malet metal, konisk fatnings-hus, baldakin samt originalt hejs af messing, trådbens-stel. Mellemskærm af opalglas, underskærm mangler. Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Pousen i 1940'erne. Fremstår med aldersrelaterede ...

Varunr: 6197976
SEK 14 094 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
14:03
SEK 8 456
Carl Fagerlund for Orrefors. Loftlampe
Carl Fagerlund for Orrefors, Loftlampe. Skærm af glas, ophæng af messing med seks lyskilder Ø 36,5 cm. Højde ca. 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor, 3 mindre afslag på topkant.

Varunr: 6223476
14:07
SEK 423
Fabian Cubetto Crystal Glass Pendant
Fabbian Cubetto Crystal Glass Pendant designet af Pamio Design. Cubetto lampen er med krystal kubeformet skærm. Ledning skjules internt i kromrør som kan afkortes efter det endelige mål. Leveres usamlet, uden pære.

Varunr: 6200449
16:33
SEK 423
Focus Seeddesign. Loftslamper af messingfarvet metal - Ø 22 (4)
Focus Seeddesign. 4 Loftslamper af messingfarvet metal, sort stofledning, stor fatning, Ø 22 cm. Modelfoto (4)

Varunr: 6163351

SEK 1 409 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
16:35
SEK 423
Carl Fagerlund for Orrefors. Pendel
Carl Fagerlund for Orrefors. Pendel med skærm af presset glas, stel af messing. H. 35 cm fremstår med brugsspor.

Varunr: 6214912
SEK 1 128 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-06-2022
16:57
SEK 423
Par pendler, model Dublin, 20 cm. (2)
Par pendler, model Dublin, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 20 cm. Ligger i i org. emb. (2)

Varunr: 6227548

SEK 2 537 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2022
18:24
SEK 1 128
To loftspendler, model Dublin, Ø 25 cm. (2)
Par pendler, model Dublin, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 25 cm. Ligger i org. emballage. (2)

Varunr: 6203711

SEK 2 114 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2022
18:24
SEK 705
Top til gadelampe.
Top til gadelampe med stel af lakeret aluminium. Skærm af plexiglas. H. 52 cm. Ø. 66 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6169779
SEK 1 128 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2022
18:29
SEK 423
12345...7»