Utropspris
12345...13»   Varor pr. sida   364 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
To pendler, model Mathilde, nickel, Ø 30 cm (2)
2 Pendler, model Mathilde, hammerslået nickel, Ø 30 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Varunr: 5780810

SEK 2 076 DK, Odense, Kratholmvej 28-09-2020
14:56
SEK 415
Ljuskrona mässing 1900-tal
LJUSKRONA, 1900-tal, mässing, 6 ljusarmar, dekor med girlanger, pinjekottar, höjd ca 110, diameter 76 cm

Varunr: 5782926
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 28-09-2020
15:04
Se mer
Taklampa
CARL THORE (Sigurd Lindkvist), taklampa, "Le Monde", Granhaga Metallindutri, guleloxerad aluminium, höjd ca 33 cm, diameter ca 39 cm

Varunr: 5782928
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 28-09-2020
15:08
Se mer
Tre pendler, model Station, charcoal grå (3)
3 Pendler, model Station, charcoal - grå lakeret, metal, Ø 30 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (3) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Varunr: 5772679

SEK 1 107 DK, Odense, Kratholmvej 28-09-2020
15:21
SEK 415
Silvio Vinella for Another Story. Fem pendler af mundblæst glas, 'POPP Lamp Black' (5)
Silvio Vinella for Another Story. Fem pendler af sort og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp BLACK', lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage. To første billeder modelfoto (5)

Varunr: 5687148

SEK 4 982 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
15:26
SEK 692
Silvio Vinella for Another Story. 16 pendler af mundblæst glas, 'POPP Lamp Silver' (16)
Silvio Vinella for Another Story. 16 pendler af sølvfarvet og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp Silver', lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage (16)

Varunr: 5708852

SEK 11 071 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
15:48
SEK 554
To pendler, model Mathilde, nickel, Ø 20 cm (2)
2 Pendler, model Mathilde, hammerslået nickel, Ø 20 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. HD-28

Varunr: 5726788

SEK 1 799 DK, Odense, Kratholmvej 28-09-2020
16:54
SEK 415
Parex Taklampa
TAKARMATUR / LJUSKRONA, samtida, Parex, bemålad metall, behängd med prismor, höjd 80, diameter 65 cm

Varunr: 5782982
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-09-2020
17:22
Se mer
Taklampa 1950-tal
TAKARMATUR, 1950-tal, mässing, 5 ljusarmar, kupor i mässing med dekorativt klippt kant, diameter ca 41 cm

Varunr: 5782988
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-09-2020
17:34
Se mer
Fem militær pendler (5)
Fem militær pendler, mrk. CCCP. Ø 21 cm. Fremstår med kraftige brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten (5)

Varunr: 5777050
SEK 4 152 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
17:38
SEK 900
Rewired / Frandsen , To Backbeat pendler i aluminium.
Rewired , To Backbeat pendler i aluminium. LED teknologi. Farve: Alu. H. hhv. 15 og 18 cm. Design: Frandsen Projekt. Ubrugte , dog med enkelte opbevaringsspor.

Varunr: 5738796
SEK 3 321 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-09-2020
17:48
SEK 484
Sven Middelboe. 'Verona' pendel.
Sven Middelboe. 'Verona' pendel af hvidlakeret aluminium. Fremstillet hos Fog & Mørup. Ø 70-75 cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte lette skævheder. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 5782590
SEK 2 768 DK, Aalborg, Nibevej 28-09-2020
18:03
SEK 3 598
Syv Louis Poulsen Loftstamper (7)
Syv Louis Poulsen Loftstamper af grålakeret metal med hvide plastlameller. Ø 25 cm. 1960'erne. Fremstår med aldersvarende brugsspor. (7)

Varunr: 5777152
SEK 1 384 DK, Aalborg, Nibevej 28-09-2020
18:10
SEK 415
Taklampa
TAKLAMPA, samtida, textilklädd, diameter ca 73 cm

Varunr: 5783001
18:12
Se mer
Ljuskrona plafond
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, plafondmodell, diameter ca 42 cm

Varunr: 5783009
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-09-2020
18:28
Se mer
Poul Henningsen. Overskærm af hvid opalglas, Ø 45 cm
Poul Henningsen (1894-1967). Overskærm til PH 4,5/ 4 pendel, hvid opalglas, Ø 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med afslag ved kant.

Varunr: 5783202
SEK 1 107 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-09-2020
18:48
SEK 554
Dansk lampeproducent. Par pendler (2)
Dansk lampeproducent. Par pendler af opalglas, ophæng / montage af messing. 1950/60'erne. H. 40 cm. Fremstår med brugsspor, flere mindre afslag og afkortede ledninger. (2)

Varunr: 5782074
SEK 1 384 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-09-2020
18:51
SEK 484
Kleine Lampe, 1950er Jahre
Kleine Lampe, 1950er Jahre, aus Glas und schwarz lackiertem Metall. H. ca. 17,5 cm. Gebrauchsspuren.

Varunr: 5772119
SEK 1 546 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-09-2020
18:55
SEK 412
Kleine Lampe, 1920er Jahre
Kleine Lampe / Deckenlampe, 1920er Jahre, aus weißem Opalglas, weist ein konstruktivistisches Dekor auf. H. ca. 18 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, die Leuchte muss neu verkabelt werden.

Varunr: 5772126
SEK 1 237 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-09-2020
18:55
SEK 464
Pendellampe/lysekrone fra Doria Germany
Pendellampe/lysekrone fra Doria Germany, konstruktion i metal, glaspynt med struktureret glas. Mål: ca. Ø 41 cm, H. 90 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 5724037
SEK 8 764 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-09-2020
19:08
SEK 516
J.T. Kalmar, loftslampe
Loftslampe fra Kalmar, Østrig, 1960'erne/1970'erne. Konstruktion i hvidlakeret metal, udstyret med seks lyskilder. Med klæbemærkat. H. 76 cm, Ø 62 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5732401
SEK 9 279 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-09-2020
19:08
SEK 412
Poul Henningsen. Kontrastpendel
Poul Henningsen (1894-1967). Kontrastpendel monteret med 10 skærme, hver med fire forskellige overflader, justerbart pendelrør for regulering af kontrastbelysning. Højglanspoleret. Formgivet 1958-62. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 40 Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte buler, manglende ...

Varunr: 5782201
19:14
SEK 6 366
Poul Henningsen. Par PH 2/1 pendler. (2)
Poul Henningsen (1894-1967). Par PH 2/1 pendel med fatningshus af forkromet metal. Monteret med hvide opal glasskærme. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 20 cm. En lampe fremstår ubrugt i original indpakning,en lampe med alm. brugsspor.(2)

Varunr: 5778438
SEK 6 919 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
19:33
SEK 7 196
Gino Sarfatti for Flos. Lysekrone, model 2097/30
Gino Sarfatti. Lysekrone af forkromet stål, monteret med 30 lysarme. H. 72 cm, Ø 90 cm. Fremstillet hos Flos, model 2097/30. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5761490
SEK 6 089 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
19:34
SEK 4 705
At Déco stil, tre-armet lysekrone
At Déco stil, tre-armet lysekrone med stel af forkromet metal, H. 35 cm. Fremstår med enkelt defekt overskærm, løst stykke medfølger.

Varunr: 5760697
SEK 1 661 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-09-2020
19:36
SEK 484
Par industrielle pendler af grønemaljeret metal (2)
Par industrielle pendler af grønemaljeret metal. H. 34, Ø. 31 cm. Fremstår med brugsspor og patina. (2)

Varunr: 5777040
SEK 1 661 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
19:37
SEK 554
Taklampa Carl Fagerlund
CARL FAGERLUND, taklampa, för Orrefors, 1960-tal, uppbyggd av 8 gjutna blad i klarglas, 1 ljuspunkter, höjd ca 45, diameter 23 cm

Varunr: 5783039
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 28-09-2020
19:40
Se mer
Thomas Bernstrand, zwei Pendelleuchte Studio für Muuto (2)
Thomas Bernstrand, zwei Pendelleuchte Studio für Muuto. Lampenschirm aus Aluminium grau pulverbeschichtet. Diffusor aus Glas. H. 29 cm, Dm. 39 cm. Ausstellungsstücke. (2)

Varunr: 5372070
SEK 3 351 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-09-2020
19:44
SEK 464
Antonio Citterio & Glen Oliver Löw, stor pendellampe, model Lastra 8, fremstillet hos Flos, Italien
Stor pendellampe, model Lastra 8, design fra 1998 af Antonio Citterio & Glen Oliver Löw, fremstillet hos Flos, Italien. Konstruktion med bæreplade af klart glas, justerbare projektører med diffusorer i mat opalglas. Betegnet med producentetiket. Mål ca. L. 50 cm, B. 120 cm, D. 50 ...

Varunr: 5529945
SEK 6 186 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-09-2020
19:45
SEK 464
Verner Panton, par kuglelamper, (2)
Verner Panton (1926-98). To kuglelamper af sølvfarvet emalje. H. 19 cm. Fremstår med ridser.(2)

Varunr: 5779756
19:45
SEK 554
12345...13»