Utropspris
12345...10»   Varor pr. sida   271 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Buster + Punch, Par Caged Ceiling loftslamper str. Large (2)
Buster + Punch, Par Caged Ceiling loftslamper str. Large, med bagpanel i hvid marmor. Mål: B. 17 cm. H. 50 cm. Der medfølger en pære. Ligger i org. emballage. Vejl. udsalgspris er 3.695,-. pr. lampe. (2)

Varunr: 5659302

SEK 4 172 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
13:20
SEK 556
Taklampa "Poker" Zero
TAKLAMPA, pendel "Poker", Zero, samtida, vitlackerad aluminium, frostat bottenglas, diameter ca 44, höjd ca 23 cm

Varunr: 5734824
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 10-08-2020
13:30
Se mer
Taklampa Hans-Agne Jakobsson
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, 1900-talets mitt, Markaryd, höjd ca 30, diameter 43 cm

Varunr: 5734843
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10-08-2020
14:42
Se mer
To loftspendler, model Dublin, Ø 24 cm. (2)
Par pendler, model Dublin, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 24 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. HD-19

Varunr: 5720225

SEK 2 086 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
14:44
SEK 417
Alfred Homann & Ole V. Kjær. To 'Nyhavn pendler' (2)
Alfred Homann & Ole V. Kjær. To 'Nyhavn pendler' af hvidlakeret stål. Hvid stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen, H. 21 cm. Ø. 31 cm. Fremstår med mærker samt brugsspor. (2)

Varunr: 5612449
SEK 5 562 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:53
SEK 487
Ljuskrona
LJUSKRONA, 1940/50-tal, rokoko/blandstil, stomme i mässing, behängd med wachtelprismor, 4 ljuspunkter, höjd ca 40, diameter ca 50 cm

Varunr: 5734853
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
15:27
Se mer
2 Pendler, model Reno, silver, Diam. Ø. 24 cm. (2)
To Pendler, model Reno, silver finish på hammerslået metal, med en diam. Ø 24 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom.

Varunr: 5637604

SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
15:59
SEK 417
Par 'Manhattan' pendler, med kugletop. sort (2)
Par "Manhattan" pendler, med kugletop. Sort. H. 35 cm. Ø. 25 cm. Fremstår i original emballage. Emballage str.: 28 x 29 x 40 cm. (2)

Varunr: 5644236

SEK 2 086 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
16:16
SEK 417
Taklampa 1990-tal
TAKLAMPA, 1990-tal, 12 ljusarmar, bemålad metall/mässing, tota höjd 110, diameter 85 cm
Enligt uppgift inköpt på NK inredning

Varunr: 5734869
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10-08-2020
16:27
Se mer
To loftspendler, model Dublin (2)
To pendler, model Dublin, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 30 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. HD-20

Varunr: 5708453

SEK 2 781 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
17:04
SEK 417
Jo Hammerborg for Fog & Mørup: Tre Metro pendler (3)
Jo Hammerborg for Fog & Mørup: Tre Metro pendler af sortlakeret metal og kobber. 1 med defekt top (mangler nitter). Ø 29 cm, H 18 cm. Brugsspor. (3)

Varunr: 5734469
SEK 2 503 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
17:38
SEK 1 947
Bent Karlby. 'Kina' pendel af opalglas og messing
Bent Karlby. Kina pendel af hvidt opalglas, montering af messing. 1960'erne. Produceret hos Lyfa. H. incl. montering 42 cm. Brugsspor.

Varunr: 5735190
SEK 2 781 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:14
SEK 1 669
To loftspendler, model Anina (2)
2 pendler af metal med nikkel finish. Model Anina. H. 25 cm. Fremstår ubrugte & i org. emb. (2)

Varunr: 5726854

SEK 2 225 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
19:15
SEK 417
Werkslampen / Industrielampen / Industrieleuchten (2)
Werkslampen / Industrielampen / Industrieleuchten. Verschiedene Materialien, u.a. Metall und Glaskolben. Keramikfassung. Maße jeweils L. ca. 25 cm. Gebrauchsspuren, Lackabrieb. (2)

Varunr: 5725455
SEK 1 554 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:16
SEK 1 140
Pendler, antik kobber, inkl. pærer, model Ohio (3)
3 pendler med sort ledning, model Ohio, fatning af antik kobber med rund pære, Ø. 12,5 cm. Fremstår ubrugte & i org. emb. (3)Vedr. forsendelse garanteres der ikke for pærens stand.Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte...

Varunr: 5726721

SEK 1 808 DK, Odense, Kratholmvej 10-08-2020
19:23
SEK 417
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Par PH5 pendel, hvid (2)
Poul Henningsen. Par PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 5727295
19:24
SEK 1 182
Jo Hammerborg 'Orient' par pendler af matpoleret kobber (2)
Jo Hammerborg 'Orient' par pendler af matpoleret kobber, top af palisander. Fremstillet hos Lightyears, formgivet i 1963. H. 25 cm. Ø. 24 cm. Fremstår med lette brugsspor

Varunr: 5734435
19:27
SEK 1 321
Murano Glas Spiral Pendelleuchte
Murano Glas Spiral Pendelleuchte. Konstruktion mit Aufhängung aus weiß lackiertem Metall, ausgestattet mit zwölf spiralförmigen Gläsern aus klarem, strukturiertem Muranoglas. Maße ca.: H. 80 cm, D. 27 cm. Leichte Gebrauchsspuren.

Varunr: 5718583
SEK 2 590 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10-08-2020
19:44
SEK 518
Pendelleuchte der 1950er Jahre
3-Armige Pendelleuchte der 1950er Jahre. Konstruktion aus goldfarbenem und schwarz lackiertem Metall, Lampenschirme aus Glas. H. 60 cm, B. 50 cm. Gebrauchsspuren.

Varunr: 5732393
19:55
SEK 414
Set Wandleuchten der 1980er Jahre (4)
Set Wandleuchten der 1980er Jahre. Konstruktion aus lackiertem und verchromtem Metall, satiniertem Glas und frei eingelegten, farbigen Gasstäben, ausgestattet mit zwei Lampenfassungen E 14, bzw. jeweils einer Lampenfassung R7s. Maße der breitesten Leuchte: H. 8,5 cm, B. 49,5 cm, T. 12 cm. ...

Varunr: 5666680
SEK 1 243 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10-08-2020
20:05
SEK 414
Maria Theresia Salonleuchter / Kronleuchter der 1960/70er Jahre
Großer, üppig geschmückter Salonleuchter der 1960/70er Jahre, sogenannter Maria Teresia Kronleuchter. Konstruktion aus Messingblech, Messingguss und geschliffenen Glaselementen, ausgestattet mit acht Lampenfassungen E 14. Maße ca. L. 80 cm, Ø 60 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, insgesamt etwas...

Varunr: 5683500
SEK 1 554 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10-08-2020
20:17
SEK 414
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' med 72 blade af hvidlakeret stål, Ø 60 cm
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af hvidlakeret stål, placeret på 12 buer i forkromet stål. Med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, monteret med sort/hvid stofledning. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 60 ...

Varunr: 5730800
SEK 34 765 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:20
SEK 18 773
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med markante brugsspor, herunder ridser, tryk, smuds mm.

Varunr: 5734625
SEK 1 391 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:23
SEK 1 530
Holmegaard mm. To pendler (2)
Michael Bang for Holmegaard. Mandarin pendel af hvidt opalglas, Ø 43 cm. Endvidere Barcelona pendel af hvidlakeret metal H. 38 Ø 38 cm. Fre,står med alders- og brugsspor. (2)

Varunr: 5734624
SEK 1 112 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:24
SEK 2 086
Poul Henningsen. Tre PH4 pendler (3)
Poul Henningsen. Tre PH4 pendler, Ø 40 cm, heraf to af hvidlakeret metal samt 1 orange. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker, ene lampe med tuschstreg øverst. Alle pendler mgl. bundkapsler. (3)

Varunr: 5734626
SEK 2 086 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:25
SEK 973
Poul Henningsen, Paar Hängeleuchten / Leuchtenteile Modell PH 5 für Louis Poulsen
Paar Hängeleuchten Modell PH 5. Dänischer Entwurf von 1957 durch Poul Henningsen für Louis Poulsen. Konstruktion aus weiß lackierten Metallschirmen, unter- bzw. innenseitig teilweise weiß, orange und blau lackiert. Jeweils ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27. Maße ca. Ø 50cm, H. 26 cm, ...

Varunr: 5730455
SEK 3 108 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10-08-2020
20:35
SEK 1 865
Hans-Agne Jakobsson for Nordisk Solar. Pendler, model 'Gino', væglampe samt lito (4)
Hans-Agne Jakobsson for Nordisk Solar. Et par pendler, model 'Gino' i hvidlakeret metal med farvevariation samt tilhørende omformere Ø 37 cm, 1 væglampe af hvidlakeret metal Ø 37 cm samt reklametryk med 'Gino' fra Nordisk Solar (4). Fremstillet af Nordisk Solar. Fremstår med brugsspor. ...

Varunr: 5715837
SEK 2 086 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:44
SEK 556
Ole Pless. 4 pendler, model 'Pipeline' (4)
Ole Pless. 4 pendler, model 'Pipeline' af hvidemaljeret metal. Fremstår med minimale brugsspor, een pendel dog med små buler(4)

Varunr: 5718589
SEK 1 669 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2020
20:45
SEK 487
Taklampa
LJUSKRONA, 1900-tal, bronserad metall, 6 ljusarmar, elektrifierad, höjd ca 70, diameter 48 cm

Varunr: 5734947
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10-08-2020
20:57
Se mer
Silvio Vinella for By Another Story. Tre pendler af mundblæst glas, 'POPP Lamp Gold' (3)
Silvio Vinella for By Another Story. Tre pendler af guldfarvet og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp Gold', lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage. To første billeder modelfoto (3)

Varunr: 5695158

SEK 3 059 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
20:58
SEK 695
12345...10»