Utropspris
12345...7»   Varor pr. sida   206 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Murano. Venetiansk lysekrone af mundblæst glas
Murano. Venetiansk lysekrone af riflet mundblæst glas ilagt detaljer af bladguld, tre svungne lysarme og prydet med blomster og bladværk. Lysarme og ornamentik aftageligt. Cirka H. 70 cm og Ø 60 cm. Med reparation og et afslag.

Varunr: 6053866
SEK 5 439 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2021
08:12
SEK 3 807
To lysekroner af patineret jern (2)
To lysekroner af patineret jern hhv. fem og tre arme prydet med stiliserede franske liljer. H. ekskl. kæde 48 cm, Ø 45 og 55 cm (2)

Varunr: 6048541
SEK 1 360 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2021
08:14
SEK 408
Pendel fra Menu, model Bank Pendant Smoke
Pendel fra Menu, model Bank pendant Smoke. Røgfarvet glas, fatning af anodiseret aluminium. H. 30 Ø 35 cm. Lyskilde: E27 Maks 40W (medfølger ikke).

Varunr: 6042940

SEK 2 040 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2021
08:46
SEK 408
2 pendler, sorte / sølv, model Peppercorn, 20 cm. (2)
To pendler af bemalet metal, sort / sølv, model Peppercorn. Ø. 20 cm. Ligger i org. emb. (2)

Varunr: 5865152

SEK 1 360 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2021
08:58
SEK 408
Menu - Hashira pendel, Cluster model Large
Menu - Hashira pendel, Cluster model Large. H 75/90 cm, D 61,5 cm. I emballage. Vejl- udsalgspris 3995,-

Varunr: 6045884

SEK 3 807 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2021
09:35
SEK 476
Tre pendler, model Silent, sort (3)
3 Pendler, model Silent, sort, keramik, Ø 15 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (3)

Varunr: 6049999

SEK 1 088 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2021
09:37
SEK 476
Loftskrone af patineret metal og glas
Lysekrone med fem lysarme af patineret metal og med rosa skærme af glas H. til kæde 46 cm Ø 75 cm. Små brugsspor

Varunr: 6048332
SEK 1 632 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2021
09:59
SEK 748
To Pendler, model Mathilde, sort, Ø 30 cm (2)
2 Pendler, model Mathilde, hammerslået sort, Ø 30 cm. Fremstår i org. emb. (2)

Varunr: 5854755

SEK 2 040 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2021
10:16
SEK 408
Sekskantet pendel af wengé
Sekskantet pendel af fineret wengé. H. 40 cm. B. 69,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ridser, små finerafslag.

Varunr: 6059497
SEK 1 088 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2021
10:26
SEK 408
Poul Henningsen. PH5 pendler. (2)
Poul Henningsen. To PH5 pendler med skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med enkelte ridser og brugsspor. (2)

Varunr: 6059499
SEK 2 448 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2021
10:26
SEK 2 991
Tre pendler, model Silent, grå, keramik
Tre pendler, model Silent, grå, keramik, Ø 15 cm. Ligger i org. emb. (3)

Varunr: 6060751

10:47
SEK 408
2 pendler, sorte / sølv, model Peppercorn (2)
To pendler af bemalet metal, sort / sølv, model Peppercorn. Ø. 14 cm. Fremstår ubrugte & i org. emb.

Varunr: 5824437

10:48
SEK 408
Wilhelm Wohlert. 'Satellit' pendel af glas, Ø. 26 cm.
Wilhelm Wohlert. Pendel af hvidt opalglas med tilhørende ophæng af messing. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'Satellit'. Ø. ca. 26 H. ca. 33 cm. Fremstår med brugspræg, lille chip afslag ved top.

Varunr: 6052145
SEK 2 583 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2021
12:03
SEK 544
To pendler, model Olive, nikkel finish (2)
2 Pendler, model Olive, hammerslået metal med nikkel finish, Ø 21 cm. Ligger i org. emb. (2)

Varunr: 6052048

12:13
SEK 408
Wilhelm Wohlert. 'Satellit' pendel af glas, Ø. 33 cm.
Wilhelm Wohlert. Pendel af hvidt opalglas med tilhørende ophæng af messing. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'Satellit'. Ø ca. 33 H. ca. 37 cm. Fremstår med brugspræg

Varunr: 6052147
SEK 3 263 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2021
12:23
SEK 476
To loftspendler, model Dublin, Ø 25 cm. (2)
Par pendler, model Dublin, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 25 cm. Ligger i org. emballage. (2)

Varunr: 6049256

13:05
SEK 408
Tre pendler, model Silent, hvid (3)
Tre pendler, model Silent, hvid, keramik, Ø 15 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (3)

Varunr: 6050144

13:31
SEK 408
To pendler af bemalet metal, sort / sølv, model Peppercorn. Ø. 14 cm. Ligger i org. emb. (2)

Varunr: 5879168

13:41
SEK 408
Par pendler, model Lucy wood (2)
Par pendler, model Lucy, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 20 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)

Varunr: 6060748

SEK 2 719 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2021
13:44
SEK 408
Parti på 36 pendler, model Olive, kobber, sort og silver (36)
Parti på 36 pendler, model Olive, henholdsvis 12 stk. hammerslået kobberlakeret, 12 stk. sortlakeret/indvendig kobber og 12 silver-finish, diam. Ø 21 cm. Fremstår enkeltindpakkede i org. emb. (36)

Varunr: 6053048

SEK 8 158 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2021
13:58
SEK 476
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendel med skærme af hvidt opalglas, fatningshus af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med alm. brugsspor, mellemskærm med revne samt de to lilla metal skærme til fatningshus mangler. NB. Første foto er model foto.

Varunr: 6055301
SEK 6 799 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2021
14:13
SEK 3 807
Pendel/Gulv. Håndlavet lampe af kobber.

Varunr: 6000585

SEK 4 351 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2021
15:53
SEK 1 496
Jo Hammerborg 'Tarok' samt Michael Bang 'Etude'. To Pendler (2)
Michael Bang for Holmegaard. Etude pendel af hvidt opalglas. Formgivet af Michael Bang. Fremstillet hos Holmegaard. H. 32 cm Ø. 39 cm. Dertil Jo Hammerborg pendel af brunlakeret metal samt messing. Fremstillet hos Fog & Mørup, model Tarok. Ø. ca. 40 cm. Tarok pendel med lille afskalning. (2)

Varunr: 6042361
SEK 1 088 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2021
16:03
SEK 408
Patricia Urquiola & Eliana Gerotto. Pendel, model Caboche
Patricia Urquiola & Eliana Gerotto. Pendel med montage af forkromet stål, skærm af sandblæst glas, kugler af akryl. Fremstillet hos Foscarini, model Caboche. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte kugler skal pålimes

Varunr: 6037138
SEK 10 878 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2021
16:13
SEK 2 312
Prismelysekrone ca.1900
Prismelysekone med stel af forgyldt bronze, ni lysarme i to etager, i toppen tre elektriske lyskilder, lysholdere med huller efter ledning. Ca.1900. H.94 cm, Ø ca.55 cm. Aldersrelateret stand.

Varunr: 6049219
SEK 5 439 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-07-2021
18:29
SEK 476
Pablo Design: Cielo pendel
Pablo Design: Cielo pendel i farven satin aluminium med grå ledning. H. 23cm, Ø. 15,5cm. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 6048863
SEK 1 360 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2021
18:39
SEK 408
Jo Hammerborg for Fog og Mørup pendel
Jo Hammerborg for Fog og Mørup pendel af børstet aluminium. 1960'erne

Varunr: 5937586
SEK 1 088 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2021
18:41
SEK 476
Pablo Design: Cielo pendel
Pablo Design: Cielo pendel i farven sort med sort ledning. H. 23cm, Ø. 15,5cm. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 6048862
18:45
SEK 408
Barba Corsini & Joaquim Ruiz Millet. To Pendel, model Pedrera PD3, hvid (2)
Barba Corsini 1916-2008 & Joaquim Ruiz Millet født 1955. To Pendel, model Pedrera PD3 H2O af hvidlakeret metal. Designet i 1955. Fremstillet hos Gubi. H. 26, Ø 13 cm. Udstillingsmodel, fremstår med meget få brugsspor. (2)

Varunr: 6058809
18:53
SEK 408
Jimmy Eriksen, Sverige. Pendel fremstillet i genbrugsmaterialer
Jimmy Eriksen, Sverige. Pendel fremstillet i genbrugsmaterialer H. 20 LXB 32x27 cm.

Varunr: 6053848
SEK 1 088 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-07-2021
19:02
SEK 408
12345...7»