Utropspris
12345...12»   Varor pr. sida   344 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid  Nästa bud
Poul Henningsen. PH5-pendel, kobber
Poul Henningsen. PH5-pendel, kobber Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af kobber og hvid lakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, lille trykmærke på kobberskærm.

Varunr: 6270848
SEK 3 671 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
12:36
SEK 3 107
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen', børstet stål, Ø 72 cm
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af børstet stål, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis ...

Varunr: 6270400
SEK 49 423 DK, Kolding, Platinvej 29-09-2022
14:20
SEK 38 126
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel model 'PH 4½-4'
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel model 'PH 4½-4' med skærme af hvidt opalglas samt fatningshus af forkromet metal. Ø. 45 cm. Udført hos Louis Poulsen, model 'PH 4½-4'. Fremstår usamlet med brugsspor. Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Varunr: 6276721
SEK 5 648 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2022
17:08
SEK 5 083
Louis Poulsen. Badmintonpendel, hvide (2)
Louis Poulsen. Badmintonpendel, 1950'erne. Overskærm samt underskærm af lakeret metal. Ø 40 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varunr: 6271597
SEK 2 259 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2022
18:31
SEK 1 694
Orrefors loftspendel 1950'erne
Orrefors loftspendel med stamme af messing og glas, dobbelt skærmsæt også af glas, 6 indvendige lyskilder. H. 50 cm Ø 55 cm. 1950'erne. Brugsspor.

Varunr: 6225537
SEK 5 648 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-09-2022
18:39
SEK 2 824
Lumega Homes. Pendel. Model Dagny - Smokey Grey. Ø 20 cm
Lumega Homes. Pendel af glas. Model Dagny - Farve Smokey Grey. Ø 20 cm. E27 fatning, Lyskilde medfølger ikke. Philips HUE kompatibel. Fremstår i original emballage. Modelfoto.

Varunr: 6233787

SEK 1 130 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2022
19:11
SEK 424
Poul Henningsen. Fire PH4 pendler (4)
Poul Henningsen. Fire PH4 pendler af hvidlakeret metal med orange kontrast. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 40 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, lettere skævhed, mangler bundskærme samt fatning / ledning. (4)

Varunr: 6272920
SEK 2 118 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2022
19:15
SEK 1 412
Sven Middelboe. Pendel model Verona 720, messing
Sven Middelboe. Pendel med otte skærme af messing. Formgivet i 1968. Fremstillet hos Lyfa, model Verona 720. H 45,9 x Ø 72 cm. Udstillingsmodel. Fremstår i brudt original emballage, minimale håndteringsspor foruden ridser på ene skærm (se billede).

Varunr: 6257596
SEK 53 659 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2022
19:20
SEK 40 950
Poul Henningsen. 'Koglen', pendel af kobber, Ø 72 cm.
Poul Henningsen 1894-1967. 'Koglen', pendel med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, ophængstrisse samt baldakin. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 72 ...

Varunr: 6195071
SEK 67 780 DK, Kolding, Platinvej 29-09-2022
19:37
SEK 50 835
Doria. Pendel fra 70'erne i grå-blå glas
Doria. Pendel fra 70'erne i matteret grå-blå glas og forkromet metal. Ø ca. 28 cm. H. incl. baldakin ca. 85 cm. Fremstillet af Doria Leuchten, Tyskland. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6172590
SEK 8 472 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:46
SEK 5 083
Cristal Art. Loftslampe i glas og metal.
Cristal Art. Loftslampe i blå glas og metal med 4 lyskilder. L. 29 cm, B. 29 cm, D. ca. 11 cm. Fremstillet af Cristal Art, Italien. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6145862
SEK 11 014 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:46
SEK 3 671
Dansk lampeproducent. Pendel af hvidt glas og forkromet metal
Dansk lampeproducent. Pendel af hvidt glas og forkromet metal. Ø ca. 24 cm, H. 44 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varunr: 6237496
SEK 1 130 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:49
SEK 424
Simon P. Henningsen for Lyfa. Pendel, model Divan 2 - 550, messing
Simon P. Henningsen. Pendel af massiv messing. Formgivet i 1962. Fremstillet hos Lyfa model Divan 2 - 550. H 71,8 x W 55 x D 55 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med lettere håndteringsspor.

Varunr: 6257342
SEK 39 538 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2022
19:50
SEK 31 066
Lidokov, Tjekkiet. Pendel af glas og lakeret bøg fra 60/70'erne
Lidokov, Tjekkiet. Pendel af glas og lakeret bøg fra 60/70'erne. H. 58 cm, B. ca. 43 cm. Fremstillet af Lidokov, Tjekkiet med mærkat herfra. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6243127
SEK 2 542 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:51
SEK 1 977
Lobmeyr. Krystallysekrone fra 60'erne
Lobmeyr. Krystallysekrone fra 60'erne i messing og cut krystalglas. Ø 50 cm, H. ca. 30 cm. Med 8 lyskilder. Fremstillet af J. L. Lobmeyr, Wien, Østrig. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og overfladerust. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6132132
SEK 14 121 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:51
SEK 9 885
Palwa. Lysekrone af messing og glas
Palwa. Lysekrone med stel af messing og dråbeformede prismer. H. 45 cm, Ø 40 cm. 4 lyskilder. Fremstillet af Palwa, Tyskland. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, let overfladerust.

Varunr: 6234040
SEK 12 709 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:52
SEK 9 037
Fransk lysekrone fra 60'erne af glas og metal
Fransk lysekrone fra 60'erne af mælkefarvet glas og hvidmalet metal. Ø 38 cm, H. incl. baldakin 64 cm. Fremstår med brugsspor, overfladerust.

Varunr: 6234069
SEK 5 648 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:52
SEK 4 519
Doria. Et par pendler fra 70'erne i glas og messing (2)
Doria. Et par pendler fra 70'erne i glas og messing. H. 27 cm. Fremstillet af Doria Leuchten, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Varunr: 6222776
SEK 3 389 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:58
SEK 1 977
Doria. Pendel fra 70'erne i gult glas
Doria. Pendel fra 70'erne i matteret gul/brun glas. Ø ca. 28 cm, H. incl. baldakin 67 cm. Fremstillet af Doria Leuchten, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6172594
20:02
SEK 4 801
Italiensk art deco lampe fra 30'erne af kobber
Italiensk art deco lampe fra 30'erne af kobber. Med seks lyskilder. H. 107 cm, Ø ca. 37 cm. NB. Uden ledninger, der skal trækkes nye kabler.

Varunr: 6207214
20:02
SEK 4 236
Ernst Palme. Lysekrone i krystalglas fra 60'erne
Ernst Palme. Lysekrone i krystalglas og messing fra 60'erne. 6 lyskilder. H. ca. 42 cm, Ø ca. 40 cm. Fremstillet af Palme, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6194132
20:02
SEK 11 297
Italiensk loftslampe fra 70'erne af Muranoglas
Italiensk loftslampe fra 70'erne af Muranoglas med klare og brunlige nuancer. L. 35 cm, B. 35 cm. 4 lyskilder. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6234085
20:03
SEK 8 472
Drupol. Tjekkisk pendel i glas og forkromet metal
Tjekkisk pendel med skærme af glas og forkromet metal. H. 75 cm, B. 48 cm. Fremstillet af Drupol, Tjekkiet. Fremstår med brugsspor, let overfladerust.

Varunr: 6243496
SEK 2 259 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:04
SEK 1 412
Østrigsk loftslampe i bøhmisk glas
Østrigsk loftslampe i bøhmisk glas og metal. H. 44 cm, Ø ca. 22 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6207227
SEK 8 190 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:05
SEK 5 083
Østeuropæisk minelampe fra 30'erne af støbejern
Østeuropæisk minelampe fra 30'erne af støbejern med keramisk fatning. H. 27 cm, Ø ca. 15 cm. Med prægning SCH 1019. Fremstår med få brugsspor, alderen taget i betragtning.

Varunr: 6259756
SEK 3 954 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:06
SEK 3 107
Vistosi. Loftslampe i matteret muranoglas
Vistosi. Loftslampe i matteret muranoglas og messing. Med seks lyskilder. H. 55 cm, Ø ca. 45 cm. Fremstillet af Vistosi, Treviso, Italien. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6207229
20:06
SEK 8 472
Kaiser. Loftslampe i glas fra 60'erne
Kaiser. Loftslampe af glas, stamme af hvidmalet træ, fra 60'erne. Med 6 lyskilder. H. 40 cm, Ø ca. 35 cm. Fremstillet af Kaiser Leuchten, Tyskland. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, enkelte ridser.

Varunr: 6207230
SEK 6 496 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:06
SEK 4 519
Napako. 'Bruxelles' pendel af fler-farvet glas
Napako. 'Bruxelles' pendel af rød/hvid/farvet glas, stamme af forkromet metal, hvid baldakin Ø. 50 cm, H. incl. baldakin ca. 74 cm. Tre lyskilder med fatning af bakelit. Første gang vist på verdensudstillingen i Bruxelles i 1958. Fremstillet af Napako, Tjekkiet med stempel herfra. Fremstår med ...

Varunr: 6276766
20:07
SEK 2 259
Kaiser. Loftslampe i glas fra 70'erne
Kaiser. Loftslampe i glas og grå metal fra 70'erne. Ø 40 cm, H. 12 cm. Fremstillet af Kaiser, Tyskland. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6132141
SEK 4 236 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:07
SEK 2 259
Poul Henningsen. PH-5 pendel med skærme af hvidlakeret metal
Poul Henningsen. PH-5 pendel med skærme af hvidlakeret metal med lilla detaljer. Udført hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 6273507
SEK 1 694 DK, Kolding, Platinvej 29-09-2022
20:10
SEK 1 836
12345...12»