Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Omi væglampe i palisander samt et par teak/palisander pendler (3)
Omi væglampe i palisander og aluminium, H. ca. 33 cm. Pendel med stel af teak, tre skærme af messing og glas, skærm L. 20 cm, H. inkl. ophæng ca. 93 cm(to skærme af glas med minimale afslag). Pendel af palisander, to skærme af kobber og glas, H. skærm 20 cm, H. inkl. ophæng ca. 107 cm.(små afslag...
Varunr: 5002269
SEK 1 943 DK, Kolding, Trianglen 21-05-2018
12:04:08
SEK 518
Pendel i hvid glas
Pendel i hvid glas med stel i hvid metal. Mål: H. 81 cm, B. 30 cm. Fremstår med brugspor.
Varunr: 5002888
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
13:03:13
SEK 389
Poul Henningsen. PH50 pendel med tilhørende nummerbevis
Poul Henningsen 1894-1967. PH50 pendel med skærme af sortlakeret (olive black) aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. PH50 er en højglanslakeret 50 års jubilæumsudgave af den klassiske PH5. Fremstår med minimale brugsspor som udstillingsmodel i original emballage med tilhørende ...
Varunr: 5002571

SEK 4 662 DK, Kolding, Trianglen 21-05-2018
14:55:00
SEK 4 144
Ampel rosafarvet glas, 1900-tallets begyndelse
Ampel af rosafarvet glas, prydet med dekoration i form af stiliseret bladværk og blomster, monteret med messingblik. Mangler ophæng /kæder. H. ca. 44 cm.
Varunr: 5003131
SEK 1 036 DK, Kolding, Trianglen 21-05-2018
15:09:07
SEK 389
Fire Zumtobel Staff spots (4)
Fire Zumtobel Staff spots L 33 cm, B 17 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Varunr: 4983698
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-05-2018
15:28:00
SEK 389
Claus Bolby for CEBO, Symfoni / præstekraven
Claus Bolby for CEBO, Symfoni / præstekraven pendel af aluminium med orange akrylskærme. H. 30 cm, Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor, herunder lille afslag på ene lamel. To lameller mangler.
Varunr: 5002268
SEK 2 590 DK, Kolding, Trianglen 21-05-2018
16:18:00
SEK 518
Kirkekrone samt par væglamper, patineret bronze (3)
Kirkekrone samt par væglamper af patineret bronze, otte svungne lysarme, væglamper med to svungne lysarme, dekoreret med ørn på top. H. 51 Ø 67 og H. 35 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (3)
Varunr: 4978392
SEK 1 036 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-05-2018
16:19:00
SEK 389
Arne Jacobsen. AJ-Pendel med skærm af hvidlakeret aluminium
Arne Jacobsen. AJ-Pendel med skærm af hvidlakeret aluminium. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 49,5 cm. Fremstår med brugsspor, herunder små afskalninger på kant, samt enkelte mærker på top.
Varunr: 5002551
16:30:00
SEK 907
Arne Jacobsen. Fire Munkegaards lamper (4)
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. Fire Munkegaards lamper med skærme af hvid opalglas. Ø. 25 cm. Modelfotos. Lamperne er af varierende stand. Fremstår med brugsspor. (4)
Varunr: 4992779
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 21-05-2018
18:15:00
SEK 712
Loftlampe, 1970'erne
Loftlampe af keramik, glaseret i grønlige nuancer, gennembrudt korpus, Medfølgende baldakin af keramik. 1970'erne. H. 30 Ø 28 cm.
Varunr: 5002261
18:20:00
SEK 1 036
Sækkeformet prismelysekrone med stel af messing ca. 1920
Sækkeformet prismelysekrone med stel af messing, fire ringe behængt med dråbeformede slebne krystalglas prismer samt kæder med prismer i forløb, indvendig fem lyskilder, ca.1910. H.110 cm Ø 50 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor herunder restaureringer.
Varunr: 5004637
SEK 6 475 DK, Aalborg, Nibevej 21-05-2018
18:26:00
SEK 3 108
Deckenleuchte, Aluminium gebürstet
Deckenleuchte, Aluminium gebürstet, teils chromiert. Sechsflammig, mit großem Schirm aus weißem Kunststoff. Wenig Gebrauchsspuren. ø 60 cm.
Varunr: 4973599
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
18:28:00
SEK 386
Pendel, Louis Poulsen, PH 5 af Poul Henningsen
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. . Fremstår brugsspor
Varunr: 5002180
18:55:00
SEK 1 230
Michael Andersen. Te-service af lertøj (22)
Michael Andersen. Te-service af lertøj, bestående af tekande med flettet hank, 6 tekopper, 6 underkopper, 6 kagetallerkener, sukkerskål, flødekande, marmeladekrukke. Fremstår med brugsspor og nuanceforskel. (22)
Varunr: 5002388
19:08:00
SEK 777
Verner Panton. Flowerpot pendel
Verner Panton for Louis Poulsen. Flowerpot pendel af turkis emaljeret metal, Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 4999608
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21-05-2018
19:13:00
SEK 842
Empire kristallkrona
KRISTALLKRONA, empire, Finland/Ryssland, 1800-talets mitt. Mässingsstomme, blått och matterat glas, 4 svängda ljusarmar, 4 lampor runt kronringen. Höjd 65 cm, diameter 60 cm. Totalhöjd 90 cm.
Varunr: 5000683
SEK 9 640 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
19:14:00
Se mer
Poul Henningsen. PH5 Pendel.
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af grønlakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår spraymalet i to grønne nuancer.
Varunr: 5002672
SEK 1 554 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:22:00
SEK 1 684
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Stor pendel model Cloche Three, sortlakeret spundet aluminium og børstet messing finish
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik. Stor pendel model Cloche Three med skærm udført af sortlakeret spundet aluminium med messing-behandling på indersiden. H. 25 cm. Ø 82 cm. Stålwire-ophæng samt stof-kabel medfølger. Udstillingsmodel, enkelte minimale kanthak. Fremstår i åbnet emballage. Obs....
Varunr: 5006225

SEK 2 331 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:28:00
SEK 907
Carl Fagerlund for Orrefors samt ubekendt, To loftslamper af glas med messingmontering(2)
Carl Fagerlund for Orrefors samt ubekendt, To loftslamper af glas med messingmontering. H 55 cm incl. montering og H 25 cm incl montering. med brugsspor.
Varunr: 4999523
19:29:00
SEK 518
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Pendel model Cloche Two
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik. Pendel model Cloche Two. Skærm udført af sortlakeret spundet aluminium med messing-behandling på indersiden. H. 25 cm. Ø 42 cm. Stålwire-ophæng samt stof-kabel medfølger. Udstillingsmodel. Fremstår i åbnet emballage. Obs. model-foto
Varunr: 5006245

SEK 1 166 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:39:00
SEK 648
Københavner lampe, Ø 46 cm
'Københavnerlampen' af glasfiber, industriel lampe tegnet af Stadsarkitektens kontor og til Københavns Kommune ca. 1970. Ø 46 cm. Fremstår renoveret, sortfarvet, med wires og omgjort til alm. elpære. Bundskærm af plast.
Varunr: 5002200
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:39:00
SEK 971
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. To pendler model Cylinder Two, grå (2)
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik. To pendler model Cylinder Two, grå. Stofbetrukket cylinder med wireophæng. Fremstillet af NORR11. Fatning til max 60 watt. Lampemål/Cylindermål: H. 30 cm. Ø 56 cm. (2) Modelfoto. Fremstår i emballage
Varunr: 4999168

SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-05-2018
19:42:00
SEK 389
Københavnerlampe, Ø 38 cm
'Københavnerlampen' af lakeret glasfiber, industriel lampe tegnet af Stadsarkitektens kontor og til Københavns Kommune ca. 1970. Ø 38 cm. Fremstår renoveret og omgjort til alm. elpære. Bundskærm af matteret glas.
Varunr: 5002201
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:43:00
SEK 1 230
Fritz Schlegel. Pendel af messing.
Fritz Schlegel for Lyfa. Pendel af messing med hejsesystem. Mærkat fra Fog & Mørup. Ø ca. 44 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5001583
19:44:00
SEK 453
Pendelleuchte / Chandelier / Prismenleuchter im Stile von Sciolari
Pendelleuchte / Chandelier im Stile von Sciolari. Konstruktion aus goldfarben eloxiertem Metall, ausgestattet mit zahlreichen Glasprismen, ausgestattet mit acht Brennstellen. Maße ca.: D. 51 cm, H. 70 cm. Leichte Gebrauchsspuren, es sind alle Prismen vorhanden.
Varunr: 5002601
SEK 1 928 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
19:45:00
SEK 386
Verner Panton. Pantop pendel, 'Copper'
Verner Panton. Pantop pendel af børstet kobber. Fremstillet hos Verpan. Ø 30 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto.
Varunr: 5001460
SEK 1 295 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21-05-2018
19:48:00
SEK 453
Bent Karlby. Kina pendel
Bent Karlby. Kina pendel af hvidt opalglas, montering af messing, blindskærm af matglas. 1960'erne. Produceret hos Lyfa. H. 31 cm inkl. montering. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5002389
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:54:00
SEK 842
Lamellenleuchte / Pendelleuchteder 1960er Jahre
Lamellenleuchte / Pendelleuchteder 1960er Jahre. Vierteilige Konstruktion mit Leuchtkörper aus weißem Opalglas, drei aufgestzte Lamellen aus rot mailliertem Metal. Maße ca.: D. 40 cm, H. 18 cm, Kabellänge 60 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, der große Schirm weist an der Kante kleinere ...
Varunr: 4980737
SEK 3 856 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
19:55:00
SEK 434
Lampeproducent. Lysekrone af messing
Lampeproducent. Lysekrone af messing med fem arme og skærme af opalglas, med baldakin. H. 65 Ø ca. 57 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte minimale chipafslag på skærmene.
Varunr: 5002386
19:58:00
SEK 518
Palwa, loftslampe/hængelampe, metal/glas
Palwa, lille hængelampe, konstruktion af messing med rosa og hvide glasprismer med producentklæbemærke og nummerering ’S-4210 K36', 4 lyskilder, mål: L. ca. 100 cm, B. 41 cm, Ø 35 cm, fremstår med brugsspor, ridser og delvist oxidationsspor på metallet, glasset fremstår delvist med ridser.
Varunr: 4836791
SEK 3 374 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:00:00
SEK 386
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>