Utropspris
12345...8»   Varor pr. sida   239 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen. PH5 pendel af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Mangler fatningshus. Fremstår med brugsspor, enkelte mindre ridser og mærker.

Varunr: 6089305
SEK 1 099 DK, Herlev, Dynamovej 27-09-2021
16:31
SEK 1 304
To pendler, model Olive, sort / kobber (2)
2 Pendler, model Olive, hammerslået sort lakeret indvendigt kobber, Ø 21 cm. Ligger i org. emb. (2)

Varunr: 6084717

SEK 1 373 DK, Odense, Kratholmvej 27-09-2021
17:18
SEK 412
Silvio Vinella for By Another Story. Fem pendler af mundblæst glas, 'POPP Lamp Silver' (5)
Silvio Vinella for By Another Story. Fem pendler af sølvfarvet og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp Silver', lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage. Modelfotos anvendt (5)

Varunr: 6090027

SEK 4 943 DK, Herlev, Dynamovej 27-09-2021
17:52
SEK 3 570
Poul Henningsen. Et par PH4/3 pendler (2)
Poul Henningsen 1894-1967. Et par PH4/3 pendler af hvidlakeret metal med orange kontrast, Ø. 40 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, let skævhed på overskærme. (2)

Varunr: 6090289
SEK 5 493 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-09-2021
18:24
SEK 3 570
H.C. Andersen, papirlamper (3)
Tre H.C. Andersen foldelamper af papir og karton med selvklæb, 2 motiver af H.C. Andersens papirklip, i original emballage, ubrugte. Der skal monteres ledning og fatning. H.25 x 20,5 x 20,5 cm. Emballage med opbevaringsspor.

Varunr: 6083299
SEK 1 099 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-09-2021
18:34
SEK 412
Sciolari. Hall lanterne
Hall lanterne af messing og glas, mrk. Sciolari. 1900-tallets sidste halvdel. H. 42 (ekskl. ledning) cm, Ø 23 cm.

Varunr: 6089491
SEK 1 099 DK, Aalborg, Nibevej 27-09-2021
18:40
SEK 481
Poul Henningsen. PH 5
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH5 pendel af hvid lakeret aluminium, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor herunder let skævhed.

Varunr: 6088318
SEK 1 373 DK, Aalborg, Nibevej 27-09-2021
18:52
SEK 1 099
Lille kirkekrone af messing
Lille kirkekrone af messing med 6 arme, har tidligere været elmonteret. H. ex. ophæng 54 cm Ø 45 cm. 1900 tallet. Brugsspor, enkelte buler.

Varunr: 6078029
18:52
SEK 412
Poul Henningsen. PH5 pendel samt PH4 pendel (2)
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Ø 50 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, rust, ridser, lille trykmærke på overskærm. Samt PH4 pendel med skærme af senere sortlakeret metal, Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med ...

Varunr: 6086266
SEK 1 099 DK, Vejle, Dandyvej 27-09-2021
18:58
SEK 961
Tre pendler, model Silent, grå, keramik
Tre pendler, model Silent, grå, keramik, Ø 15 cm. Ligger i org. emb. (3)

Varunr: 6069446

SEK 1 099 DK, Odense, Kratholmvej 27-09-2021
19:02
SEK 412
Retro pendel med hejs 1950-60'erne
Retro pendel af lakeret metal og hvidt matteret opalglas, ophæng med hejs 1950-60'erne. H.18 cm uden ophæng Ø 45 cm. Brugsspor, skrammer.

Varunr: 6078028
19:10
SEK 412
To runde pendler af hvidt opalglas (2)
To runde pendler af hvidt opalglas med forkromet metal montering (lidt forskel) Ø 27 cm. Brugsspor.

Varunr: 6083013
SEK 1 373 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-09-2021
19:13
SEK 481
Poul Henningsen. Kontrastpendel
Poul Henningsen 1894-1967. Kontrastpendel monteret med 8 skærme, hver med fire forskellige overflader, justerbart pendelrør for regulering af kontrastbelysning. Formgivet 1958-62. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 40, Ø 45 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, Litt.: Tænd - PH lampens historie,...

Varunr: 6086926
SEK 9 612 DK, Herlev, Dynamovej 27-09-2021
19:14
SEK 6 591
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Samling diverse reservedele (ca. 40)
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Samling diverse reservedele, herunder 22 stk. To-lags opal glasskærme (Alle med mindre eller større defekter). samt diverse reservedele. Fejl og mangler kan forekomme. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (ca. 40)

Varunr: 6079868
SEK 6 866 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-09-2021
19:18
SEK 4 119
Vilhelm Wohlert for Louis Poulsen. Loftslamper / indbygningsspots (5)
Vilhelm Wohlert for Louis Poulsen, type 143204, fem loftlamper / indbygningsspots af hvidlakeret metal, H. 13 cm. Ø. 12 cm. Fremstår med brugsspor. (5)

Varunr: 6085499
19:20
SEK 687
Samling lysekroner, loftlampe samt 4 væglampetter, 1900-tallets 2. halvdel (7)
Samling lysekroner, loftlampe samt 4 væglampetter, m/ prismer, messing m.m., 20. Årh. 2. halvdel, Ø 19-41 cm & H. 12-14 cm. Brugsspor.(7)

Varunr: 6083858
19:25
SEK 412
Joachim Lepper for Louis Poulsen. Seks Saturn væglamper (6)
Joachim Lepper for Louis Poulsen. Seks Saturn væglamper af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 34 cm. (6)

Varunr: 6085509
SEK 2 746 DK, Aalborg, Nibevej 27-09-2021
19:30
SEK 1 510
Pendler bl.a. Christophe De Ryck T&T Suspension m.m., 1900-tallets 2. halvdel (3)
Pendler bl.a. Christophe De Ryck, for Dark, T&T Suspension m.m., plast / lakeret metal, 20. Årh., 45,5 x 45,5 x 38,8 cm & hvid pendel Ø 39 cm. Brugsspor bl.a. ridser / løse i samlinger m.m. (3)

Varunr: 6083855
19:30
SEK 481
Pendel, Louis Poulsen, PH 5 pendel af Poul Henningsen
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH5 pendel af lakeret aluminium, mangler mellemplade ved fatning, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. m/ tryk m.m.

Varunr: 6088314
19:37
SEK 618
Poul Henningsen / Louis Poulsen, Limited Edition, PH 3½ -3 ravfarvet pendel
Poul Henningsen / Louis Poulsen, Limited Edition, PH 3½ -3 ravfarvet pendel, skærme af mundblæst, ravfarvet 3-lags glas med sandblæst inderside, bestående af overskærm, mellemskærm, underskærm, nummerbevis m.m. medfølger, nummeret, Ø 32,7 cm - usamlet i org. æske og taske m logo. Fremstår med ...

Varunr: 6089336
SEK 16 478 DK, Aalborg, Nibevej 27-09-2021
19:42
SEK 11 534
Poul Henningsen. PH 3 ½ -3 pendel. 120 års jubilæumsudgave
Poul Henningsen (1894-1967). PH 3 ½ -3 pendel. 120 års jubilæumsudgave. Limited edition. Håndlavet overskærm af kobber, mellem- og underskærm af mundblæst opalglas, fatningshus af ubehandlet kobber. Udført hos Louis Poulsen. Fremstår ubrugt i original ubrudt emballage. Modelfotos.

Varunr: 6089834
SEK 13 732 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-09-2021
19:44
SEK 10 985
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen. PH5 pendel af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte mindre ridser og mærker.

Varunr: 6069475
SEK 1 373 DK, Herlev, Dynamovej 27-09-2021
19:44
SEK 1 167
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Kuglelamel / Snowball
Poul Henningsen for Louis Poulsen (1894-1967). Pendel Kuglelamel / Snowball, stel med skærme af hvidlakeret metal. Designet i 1958, Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. H. 40. Fremstår med alm. brugsspor, ridser indvendig. Litteraturhenvisning: Tænd! PH-lampens historie, side 270-71.

Varunr: 6089038
SEK 10 985 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-09-2021
19:45
SEK 7 140
Sven Middelboe for Nordisk Solar, Verona pendel - Ø 50 cm
Sven Middelboe for Nordisk Solar, Verona pendel af hvid- og orange lakeret aluminium Ø. 50 cm, H. ca. 30 cm. Fremstår med brugsspor ridser og mærker samt skævheder.

Varunr: 6084534
SEK 2 060 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-09-2021
19:45
SEK 1 510
Sven Middelboe for Nordisk Solar, Et par Verona pendler (2)
Sven Middelboe for Nordisk Solar, Et par Verona pendler af hvidlakeret aluminium indvending senere grøn lakeret. Ø. ca. 40 cm. Fremstår med ridser og skrammer samt skævheder. (2)

Varunr: 6084533
19:46
SEK 1 648
Pendler, Louis Poulsen, PH 5 af Poul Henningsen (2)
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH5 pendler med skærme af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. lette tryk m.m. (2)

Varunr: 6089916
SEK 1 648 DK, Odense, Kratholmvej 27-09-2021
19:49
SEK 1 167
Nordisk Solar. 'Tvilling' pendel i hvid-emaljeret metal
Nordisk Solar. 'Tvilling' pendel i hvid/sort emaljeret metal . H. 28 cm, L. 132 cm. Fremstillet af Nordisk Solar. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 6089027
SEK 1 373 DK, Vejle, Dandyvej 27-09-2021
19:54
SEK 824
Ni armet lysekrone af forgyldt metal og glas
Ni armet lysekrone af forgyldt metal og glas, udsmykket med blomster og bladværk. Til stearinlys. H. 60 cm excl. ophæng. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6088713
SEK 2 060 DK, Herlev, Dynamovej 27-09-2021
19:56
SEK 961
Svensk prismekrone med stel af messing, 1800-tallet
Svensk prismekrone med stel af messing, svungne arme til 10 lys, ligeledes indvendig beslysning. H. 80 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6088900
SEK 10 985 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-09-2021
20:02
SEK 6 866
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' med 72 blade af hvidlakeret stål, Ø 60 cm
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af hvidlakeret stål, placeret på 12 buer i forkromet stål. Med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, monteret med hvid stofledning. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. ...

Varunr: 6087101
SEK 35 702 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-09-2021
20:15
SEK 30 209
12345...8»