Utropspris
12345...9»   Varor pr. sida   244 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Poul Henningsen. Par PH glasskærme Ø.20 cm (2)
Poul Henningsen. Par PH skærme hvidt, opalt glas Ø.20 cm (2)

Varunr: 6211189
SEK 2 080 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2022
13:40
SEK 1 803
Arne Jacobsen. Pendel, model AJ Royal
Arne Jacobsen 1902-1971. AJ Royal pendel af hvidlakeret aluminium. Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med mindre ridser.

Varunr: 6202963
SEK 1 387 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-05-2022
17:08
SEK 1 109
George Nelson pendel Bubble Lamp, model 'Saucer'.
George Nelson. Pendel. Bubble Lamp, model 'Saucer'. Pendel med trådstel af metal, beklædt med hvidt kunstmateriale. Formgivet i 1952. Oprindeligt fremstillet hos Howard Miler frem til 1979. Produktionen er siden 1998 genoptaget af Modernica. Denne lampe er fremstillet hos Modernica. Ø 65 cm. ...

Varunr: 6209470
SEK 2 773 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-05-2022
17:58
SEK 1 664
Arne Jacobsen for Louis Poulsen, AJ pendel Ø 37 cm
Arne Jacobsen for Louis Poulsen, AJ pendel af hvidlakeret aluminium, Ø 37 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 6209844
SEK 1 387 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2022
18:29
SEK 1 109
George Nelson. Pendel. Bubble Lamp, model Saucer large
George Nelson. Pendel. Bubble Lamp, model 'Saucer'. Pendel med trådstel af metal, beklædt med hvidt kunstmateriale. Formgivet i 1952. Fremstillet hos Herman Miler. Ø 90 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Første billede er modelfoto.

Varunr: 6210743
SEK 4 160 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-05-2022
19:00
SEK 3 605
Hans J. Wegner. 2 pendler model Opala (2)
Hans J. Wegner 1914-2007. 2 pendler model Opala, specialfremstillet. Designet 1973 til Hotel Scandinavia i København. Skærm af akryl og top af lakeret aluminium. Fremstillet af Louis Poulsen. H. 28,5 cm. Ø 51,5 cm. Fremstår med brugsspor samt lille bule på toppen på den ene. (2)

Varunr: 6211298
SEK 2 080 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-05-2022
19:10
SEK 485
Lysekrone af messing med seks skærme af opalglas
Seks armet lysekrone af messing med seks dråbe formet skærme af opalglas fra midten af 1900. Ca Ø. 54 cm. Fremstår med almindelig brugsspor, herunder løse lodninger ved dekoration på stamme.

Varunr: 6210912
SEK 1 109 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2022
19:20
SEK 416
Tre pendler, model Silent, sort (3)
3 Pendler, model Silent, sort, keramik, Ø 15 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (3)

Varunr: 6145356

SEK 1 109 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2022
19:25
SEK 416
Vintage Prismelysekrone
Vintage Prismelysekrone med tre lyskilder. 40 cm. H 40 cm. 1930'erne. Fremstår med aldersvarende brugsspor.

Varunr: 6209696
SEK 2 219 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2022
19:30
SEK 1 109
Poul Henningsen. Ph5 pendel, hvidlakeret
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor herunder gulnet og slitage på ledning.

Varunr: 6208900
SEK 1 664 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-05-2022
19:32
SEK 971
Pendel, LUCEPLAN, Titania af Alberto Meda / Paolo Rizzatto
Alberto Meda / Paolo Rizzatto for Luceplan, designet i 1995, pendel 'Titania' udført af aluminium, farveplader / baldakin m.m. medfølger, L. 70 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor bl.a. enkelte ridser / falmet m.m.

Varunr: 6205151
19:32
SEK 624
Mazzega. Pendel i gult muranoglas fra 70'erne
Mazzega. Pendel i gult muranoglas og messing fra 70'erne. Ø ca. 55 cm, H. ca. 27 cm. Fremstillet af Mazzega, Venedig, Italien. Fremstår med let overfladerust på messing. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6109736
SEK 5 269 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:39
SEK 3 050
Doria. Pendel fra 70'erne i gult glas
Doria. Pendel fra 70'erne i matteret gul/brun glas. Ø ca. 28 cm, H. incl. baldakin 67 cm. Fremstillet af Doria Leuchten, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6172594
SEK 8 319 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:39
SEK 5 546
Doria. Pendel fra 70'erne i grå-blå glas
Doria. Pendel fra 70'erne i matteret grå-blå glas og forkromet metal. Ø ca. 28 cm. H. incl. baldakin ca. 85 cm. Fremstillet af Doria Leuchten, Tyskland. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6172590
19:39
SEK 5 546
Mazzega. Stor pendel i muranoglas fra 70'erne
Mazzega. Stor pendel i muranoglas fra 70'erne. H. 35 cm, Ø 55 cm. Fremstillet af Mazzega, Venedig, Italien. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6110902
SEK 16 639 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:40
SEK 6 933
Kaiser. Loftslampe i glas fra 70'erne
Kaiser. Loftslampe i glas og grå metal fra 70'erne. Ø 40 cm, H. 12 cm. Fremstillet af Kaiser, Tyskland. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6132141
SEK 6 933 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:40
SEK 2 773
Venini. Pendel i Muranoglas fra 60'erne
Venini. Pendel i Muranoglas fra 60'erne. H. 18 cm Ø 48 cm. Fremstillet af Venini, Venedig, Italien. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6132137
SEK 11 093 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:40
SEK 4 992
Vistosi. Pendel fra 70'erne i muranoglas
Vistosi. Pendel fra 70'erne i muranoglas og messing. H. 20 cm, Ø ca. 42 cm. Fremstillet af Vistosi, Venedig, Italien. Fremstår med overfladerust på messing. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6109726
SEK 8 042 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:42
SEK 4 160
Napako. 'Bruxelles' pendel af fler-farvet glas
Napako. 'Bruxelles' pendel af rød/hvid/farvet glas, stamme af forkromet metal, hvid baldakin Ø. 50 cm, H. incl. baldakin ca. 74 cm. Tre lyskilder med fatning af bakelit. Første gang vist på verdensudstillingen i Bruxelles i 1958. Fremstillet af Napako, Tjekkiet med stempel herfra. Fremstår med ...

Varunr: 6167042
SEK 4 160 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:43
SEK 3 050
Florian Schulz. Vintage pendel af forkromet metal
Florian Schulz. Vintage pendel af forkromet metal. Ø ca. 58 cm, H. ca. 57 cm. Fremstillet af Florian Schulz, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6123562
SEK 26 345 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:43
SEK 13 866
Italiensk lysekrone i muranoglas fra 60'erne
Italiensk lysekrone fra 60'erne i muranoglas, stel og stamme af messing. Ø 50 cm, H. til baldakin 110 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6144130
SEK 24 958 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:44
SEK 11 093
Venini. Italliensk murano pendel fra 60'erne
Venini. Italiensk pendel i muranoglas med spiralmønster fra 60'erne. Ø 36 cm, H. ca. 25 cm. Fremstår med få brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6143255
19:44
SEK 5 546
Kalmar. Loftslampe i glas og messing
Kalmar. Loftslampe i glas og messing. H. 48 cm, Ø ca. 38 cm. Fremstillet af Kalmar, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6085274
SEK 7 765 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:45
SEK 3 882
Carlo Nason. Kuppelformet pendel i muranoglas fra 60'erne
Carlo Nason (f.1935). Kuppelformet pendel i muranoglas og messing fra 60'erne. 4 kupler, en lyskilde. Fremstillet af AV Mazzega, Venedig, Italien. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6144125
19:45
SEK 11 093
Seguso. Blomsterformet loftslampe i lyseblå muranoglas
Seguso.Blomsterformet loftslampe i lyseblå muranoglas og hvidlakeret metal. Ø 38 cm, H. 17 cm. Fremstillet af Seguso, Venedig, Italien. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6143159
SEK 13 866 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:46
SEK 6 101
Alessandro Mendini. 6-armet loftslampe i forkromet metal og glas
Alessandro Mendini (1931-2019). Seks-armet loftslampe i forkromet metal og glas. Ø 45 cm, H. 104 cm. Fremstillet af Fidenza Vetraria. Fremstår med brugsspor, let overfladerust. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6101502
19:46
SEK 8 319
Doria. Et par pendler fra 70'erne i glas og messing (2)
Doria. Et par pendler fra 70'erne i glas og messing. H. 27 cm. Fremstillet af Doria Leuchten, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Varunr: 6144461
SEK 3 328 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:47
SEK 2 080
Limburg. Pendel fra 70'erne i muranoglas
Limburg. Pendel fra 70'erne i muranoglas og messing. Ø 35 cm. Fremstillet af Limburg, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6110595
19:47
SEK 6 656
Limburg. Pendel fra 70'erne i muranoglas og messing
Limburg. Pendel fra 70'erne i muranoglas og messing.Ø 30 cm. H. ca. 42 cm. Fremstillet af Limburg, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6132134
SEK 6 101 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:47
SEK 4 714
Art Deco. Par fem-armet lysekroner (2)
Art Deco. Par fem-armet lysekroner med stel af patineret messing, løse skærme af hvidt glas. H. ca. 61 Ø. ca. 38 cm. Fremstår med brugsspor, flere skærme med minimale chip afslag, en med manglende glas skærme, flere manglende trådben samt enkelte skærmholdere bøjet. (2)

Varunr: 6147566
SEK 3 605 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-05-2022
19:48
SEK 416
12345...9»