Utropspris
   Varor pr. sida   15 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Preben Hornung cd. To tegninger /skitser på papir.
Preben Hornung (1919-1989) cd. To tegninger / skitser med bly og kridt på papir, ene sign. P.Hornung 1942. Indrammet bag glas. Mål henholdsvis: 26 x 20.5 cm og 13,5x21.5 cm (55x32.5)

Varunr: 6203102
SEK 4 260 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
19:14
SEK 2 840
Tom Myggen Jensen cd: 4 satiretegninger tusch og bly på pap.
Tom Myggen Jensen (1924-2008): 4 satiretegninger tusch og bly på pap. 3 stk. sign. Tom . .mål. Mindste 5x44 cm. største 15x44 cm. Fremstår med nogle trykmrk og guldning. (4)

Varunr: 6137781
SEK 2 130 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
20:15
SEK 1 420
Preben Hornung cd. Tegning på papir. Model
Preben Hornung (1919-1989) cd. Modelstudie, tusch og kridt på papir, sign. monogram samt 1954. 30.5 x 22 cm (43.5x34)

Varunr: 6241777
SEK 6 817 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
21:11
SEK 4 260
Alfred pedersen. To tegninger i bly (2)
Alfred pedersen. To tegninger i bly. 30x41(46x57) og 27x32 (44x52) cm.. Ene signeret Alfred Pedersen på forside , begge sign. på bagside.

Varunr: 6152146
SEK 1 136 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
21:22
SEK 426
Hans Eriksen. Figurkomposition (cd)
Hans Eriksen (1912-1982). Figurkomposition. Kultegning. Sign. monogram. 36,5 x 24,5 cm (52 x 39 cm). Fremstår gulnet og løs i rammen.

Varunr: 6245309
SEK 1 136 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-08-2022
18:36
SEK 426
Mette Petri. 'Fedet', to kompositioner (cd)(2)
Mette Petri (f. 1957). 'Fedet', to kompositioner. Mixed media på papir. Sign. og dat. Mette Petri 2002. Betitlet på bagside. 10 cm. x 9 cm. (26 cm. x 26 cm.) (2)

Varunr: 6245088
SEK 1 136 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
19:09
SEK 426
Torben Ebbesen (cd). Tre skitser til skulpturer (3)
Torben Ebbesen (f. 1945). Tre skitser til skulpturer betitlede Sjæl nr. 5, 10 og 12, tegninger med bly og oliekridt på papir, sign. TE 95. Bladmål: 38 x 23,5 cm (56 x 40 cm). (3)

Varunr: 6209112
SEK 1 420 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
19:51
SEK 710
Ole Due. Mandsportræt, pastel
Ole Due (1875-1925). Mandsportræt, pastel på papir, sign. OD samt på bagsiden Ole Due. Lysmål: 19 x 16 cm (30 x 28 cm). Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her

Varunr: 6214171
SEK 1 136 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
20:18
SEK 426
Lorenz Frølich. En diligence ankommer til Carlsbad, tegning
Lorenz Frølich (1820-1908). En diligence ankommer til Carlsbad, tegning med bly, pen og laveret tusch, sign. monogram LFr 1887. Bladmål: 10 x 17 cm (16 x 23,5 cm).

Varunr: 6196509
SEK 4 260 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
20:23
SEK 2 840
Christen Købke. Landsbykirke, tegning
Christen Købke (1810-1848). Landsbykirke, tegning med bly på papir, usign. Bladmål: 12 x 18 cm (17 x 23 cm). Proveniens Jernstøber Brandts samling, Winkel og Magnussen auktion 22/10 1952.

Varunr: 6196508
SEK 14 201 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2022
20:52
SEK 11 361
Sidsel Brix, akvarel/tegning samt tryk (2)
Sidsel Brix (f.1975), tegning i akvarel, tusch, bly, samt tryk. I rammer med glas. Motiver med Pippi Langstrømpe og krokodille i et badekar. Signerede ( i bly og i trykket) samt daterede 12 og 14. Lysmål: 28 x 37 (39 x 49 cm.) og 27 x 37 (37 x 47) (2)

Varunr: 6252846
SEK 1 420 DK, Odense, Kratholmvej 14-08-2022
21:18
SEK 497
Helge Ernst. Skitse, Rom 1979 cd
Helge Ernst (1916-1991). Skitse, mixed media på papir, sign. og dat. HE 79 og betegnet Rom, 40x29,5 cm. UR. Falmet og med rift.

Varunr: 6252056
SEK 2 130 DK, Nivå, Stejlepladsvej 15-08-2022
17:41
SEK 1 136
Jean Cluseau-Lanauve. Ti erotiske pennetegninger. (10) (cd)
Jean Cluseau-Lanauve (1914-1997). Ti erotiske kompositioner. Pen og tusch på papir. Usign. Bladstørrelse 13 x 9 cm og 9 x 13 cm. Rammemål 25 x 30 cm og 30 x 25 cm. (10).

Varunr: 6245903
SEK 1 420 DK, Vejle, Dandyvej 15-08-2022
20:20
SEK 426
Niels Christian Kierkegaard. Skovparti
Niels Christian Kierkegaard (1806-1882). Skovparti. Bly og akvarel på papir. Sign. og dateret: 'CK. 15. November 1846'.Papir fremstår med enkelte pletter. Undersøgt i ramme.

Varunr: 6243637
SEK 1 420 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
SEK 710
Hans Christian Rylander. Selvportræt. Cd
Hans Christian Rylander f. 1934. Selvportræt.bly/akvarel på papir. Sign. H.C. Rylander 81.32 x 30(41 x 39)cm. Fremstår med løs samling på ramme.

Varunr: 6247844
SEK 1 136 DK, Nivå, Stejlepladsvej 19-08-2022
16:58
SEK 426