Utropspris
   Varor pr. sida   26 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Finn Pedersen, kompositioner, bly på papir (2)(cd)
Finn Pedersen (1944-2014). Kompositioner, bly på papir. Indrammet mål 38 x 31 cm.

Varunr: 6231542
SEK 2 114 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
14:44
SEK 1 409
Otto Larsen cd. Akvarel. Havneparti
Akvarel forestillende 'Havneparti' med skibe malet af Otto Larsen (1907-1987) sign. Otto Larsen 1941. H. 34 x 39.5 cm (37.5x53) med fugtskjold nederst

Varunr: 6217330
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
18:05
SEK 423
Preben Hornung cd. To tegninger /skitser på papir.
Preben Hornung (1919-1989) cd. To tegninger / skitser med bly og kridt på papir, ene sign. P.Hornung 1942. Indrammet bag glas. Mål henholdsvis: 26 x 20.5 cm og 13,5x21.5 cm (55x32.5)

Varunr: 6203102
SEK 4 228 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
18:35
SEK 2 819
Emanuel A. Petersen mm. Samling grønlandske motiver (2)
Emanuel A. Petersen (1894-1948) mm. Samling grønlandske motiver. 4 Portrætter af inuitter. 3 Stk. blæk, blyant og akvarel / den sidste (cirkulær) koloreret tryk. Sign. Em AP. Dat. 1926 og stedbetegnet Jacobshavn. Monteret på sort baggrundspapir, 12,5/14,5 x 9/10,5 cm (41 x 31 cm). 3 ...

Varunr: 6227231
SEK 4 228 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
19:00
SEK 3 101
Titi Kwok. To figurscenerier, mixed media på papir (2)
Titi Kwok. To figurscenerier, mixed media på papir med firdelt værk i hver ramme, sign. titi samt stemplet. Blade: 8x8 (x4) samt rammemål 52 x 25 cm (2)

Varunr: 6225983
SEK 1 409 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
19:02
SEK 423
Titi Kwok. To figurscenerier, mixed media på papir, sign. titi samt stemplet. 20 x 20 (38 x 38) cm. (2)

Varunr: 6225978
19:12
SEK 423
Preben Hornung cd. Tegning på papir. Model

Varunr: 6231343
SEK 6 765 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
19:19
SEK 4 228
Hermann Carmiencke. Studie med fremstilling af træstamme
Hermann Carmiencke (1810-1867). Studie med fremstilling af træstamme. Bly på papir, monteret på papir. Sign.: 'Carmiencke', dateret 1834. 20,5 x 25,5 (36 x 41,5) cm.

Varunr: 6228526
SEK 2 114 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
19:20
SEK 2 255
Alfred pedersen. To tegninger i bly (2)
Alfred pedersen. To tegninger i bly. 30x41(46x57) og 27x32 (44x52) cm.. Ene signeret Alfred Pedersen på forside , begge sign. på bagside.

Varunr: 6152146
19:35
SEK 423
Erik Thorsen. To bladtegninger (cd)
Erik Thorsen (1930-2006). To bladtegninger i én ramme. Illustrationer til digte af hhv. Jens Fink-Jensen og Ulrik T. Skafte. Tuschtegninger. Sign. Erik Thorsen. 17,5 x 27 cm / 17,5 x 22,5 cm (61 x 44 cm).

Varunr: 6231314
SEK 1 128 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
19:49
SEK 705
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, rødkridt og kul på papir (4)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand.

Varunr: 6189683
SEK 1 691 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
20:41
SEK 423
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir (6)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. De fleste ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Varunr: 6203951
20:53
SEK 423
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Varunr: 6203945
SEK 1 691 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-07-2022
18:40
SEK 423

Varunr: 6203943
18:44
SEK 423
Johan Vilhelm Gertner. Portræt af en præst
Johan Vilhelm Gertner (1818-1871). Portræt af en præst, bly, tusch og hvid dækfarve på papir, sign. J. Vilhelm Gertner fec. 1849. Bladmål: 21,5 x 18 cm (38 x 33 cm). Fremstår med plettet papir.

Varunr: 6228640
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
20:11
SEK 423
Henrik Buster Bruun. 'Rie' cd
Henrik Buster Bruun (f. 1929). 'Rie', blyant på papir, sign. og dat. ca. 1855. 41,5x59 cm (49,5x70 cm)

Varunr: 6226926
SEK 2 114 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-07-2022
14:44
SEK 1 128
Carl Larsson. Båd og bådebro, tegning
Carl Larsson (1853-1919). Motiv med robåd og bådebro, sign. monogram CL. Bly på papir. 16 x 23 cm. (46 x 25) cm. Indrammet bag glas.

Varunr: 6205855
SEK 14 094 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-07-2022
19:16
SEK 7 047
Ubekendt kunstner. Tre høst scener(3)
Ubekendt kunstner. Tre høst scener. Akvarel på papir. Sign i monogram AH. 30 x 59(43 x 72)cm. To stks. 28 x 46(44 x 61)cm. (3)

Varunr: 6224966
SEK 1 409 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-07-2022
12:00
SEK 423
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Barber scene
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Barber scene. Blæk og blyant på papir. Usign. 16,5 x 12,5 cm (26 x 21 cm).

Varunr: 6231257
SEK 1 128 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2022
19:19
SEK 705
Lorenz Frølich. En diligence ankommer til Carlsbad, tegning

Varunr: 6196509
SEK 4 228 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2022
20:02
SEK 2 819
Christen Købke. Landsbykirke, tegning
Christen Købke (1810-1848). Landsbykirke, tegning med bly på papir, usign. Bladmål: 12 x 18 cm (17 x 23 cm). Proveniens Jernstøber Brandts samling, Winkel og Magnussen auktion 22/10 1952.

Varunr: 6196508
SEK 14 094 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2022
20:17
SEK 11 275
Ole Due. Mandsportræt, pastel
Ole Due (1875-1925). Mandsportræt, pastel på papir, sign. OD samt på bagsiden Ole Due. Lysmål: 19 x 16 cm (30 x 28 cm). Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her

Varunr: 6214171
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2022
20:36
SEK 423
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, kul på papir (6)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Varunr: 6219833
SEK 1 691 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-07-2022
14:17
SEK 423
Valdemar Irminger. Komposition
Valdemar Irminger (1850-1938). Komposition, tusch på papir, sign. V. Irminger. 18x27 cm (33,5x41,5 cm). Gulnet. Indrammet bag glas.

Varunr: 6192433
SEK 1 128 DK, Nivå, Stejlepladsvej 07-07-2022
14:17
SEK 423
Tom Myggen Jensen cd: 4 satiretegninger tusch og bly på pap.

Varunr: 6137781
SEK 2 114 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-07-2022
14:48
SEK 1 409
Ubekendt kunstner. To akvareller (2)
Akvarel, landskab sign. V.P 20. H. 33 x 38.5 cm (50x54) Akvarel, hus ved vej sign. V.P.30. H. 30.5 x 38.5 cm (48x54) (2)

Varunr: 6211651
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-07-2022
14:53
SEK 423