Utropspris
   Varor pr. sida   14 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Karl Larsen. Par kompositioner fra Granada. Cd.(2)
Karl Larsen (1897-1977) Par kompositioner fra Granada. Tusch på papir. Sign. og betegnet Karl Larsen, Granada 27-6-52.19 x 14(30 x 23)cm.(2)

Varunr: 6050044
SEK 1 097 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2021
16:23
SEK 412
Laurits Tuxen, Studie af kvindelig model, bly på papir. Sign
Laurits Tuxen (1853-1927), Studie af kvindelig model, bly på papir. Sign. L. T. 18 x 12 cm (28 x 20). Fremstår med skjold på papir.

Varunr: 6063768
SEK 1 097 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2021
18:46
SEK 480
Sven Dalsgaard. Komposition, bly og oliekridt (cd)
Sven Dalsgaard (1914-1999). Komposition, bly og oliekridt . Abstrakt komposition fra 1985. 29 x 21 ( 56 x 46 ) cm (cd)

Varunr: 5886714
SEK 7 957 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2021
19:12
SEK 617
Rasmus X. Christiansen. Dragoner til hest, tegning
Rasmus X Christiansen (1863-1940). Dragoner til hest, tegning med tusch, bly og lavering på papir, sign. RxCHR 190?. Lysmål 35 x 26 cm (54 x 42 cm).

Varunr: 6056522
SEK 1 921 DK, Vejle, Dandyvej 05-08-2021
19:25
SEK 480
Bodil Schaldemose, menneske og dyreportrætter, bly (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition med menneske og dyreportrætter, bly på papir, signeret og dateret 1980. Ark 62 x 44 cm (66 x 51 cm)Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043160
SEK 1 372 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-08-2021
20:04
SEK 412
Ubekendt kunstner. Portræt af siddende kvinde med hat
Ubekendt kunstner, 1900-tallet. Portræt af siddende kvinde med hat. Kridt og blyant på brun papir. Usign. I ramme uden glas, 98 x 68 cm (103 x 72 cm). Fremstår med nogle papirskader.

Varunr: 6056837
SEK 2 058 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-08-2021
21:02
SEK 412
Karen Degett cd. Scene fra en bar, akvarel og oliekridt (cd)
Karen Degett (1954-2011). Scene fra en bar, akvarel og oliekridt på papir, sign. Karen Degett 86. H. 39 x 29.5 cm (50.5x40.5) Med skjolder på passepartout

Varunr: 6062039
SEK 1 372 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-08-2021
15:00
SEK 412
Holger Drachmann, marine 'Halifax 1899, bly på papir
Holger Drachmann (1856-1908). Marine 'Halifax', bly på papir, signeret og dateret 20/7 1899. Lysmål 22 x 30,5 cm (26 x 35 cm)

Varunr: 6064180
SEK 2 744 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-08-2021
15:33
SEK 1 166
Martinus Rørbye. Interiør fra kro
Martinus Rørbye (1803-1848). Interiør fra 1600-tals kro, bly pen og lavering på papir. Sign. og dat. M. Rørbye marts 1826. 26 x 38 (41 x 54) cm. Lettere misfarvning af papiret.

Varunr: 5978298
SEK 8 231 DK, Herlev, Dynamovej 08-08-2021
17:38
SEK 480
Ubekendt kunstner. Portræt af Ulla Poulsen
Ubekendt kunstner. Portræt af Ulla Poulsen, akvarel og pastel på papir, usign. 36 x 24 (42 x 30) cm.

Varunr: 6065230
SEK 1 097 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-08-2021
21:27
SEK 412
Ebbe Sadolin cd. Tegning
Ebbe Sadolin (1900-1982) cd Tegningen forestiller statue af digteren Adam Oehlenschläger Udført af billedhugger Julius Schultz. Statuen står i Søndermarken. 18,5 x 12,5 cm.

Varunr: 6047779
SEK 1 372 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-08-2021
19:55
SEK 412
Harald Giersing cd. Nøgenmodel
Harald Giersing 1881-1927. Portræt af siddende nøgen kvinde. Bly på papir. Usigneret. På bagsiden påtegnet "Harald Giersing attesteret Franz Giersing". 50 x 42 cm. Papir bruneret.

Varunr: 6036156
SEK 2 744 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-08-2021
19:57
SEK 412
Harald Giersing 1881-1927. Selvportræt
Harald Giersing. Selvportræt, Bly på papir. Usigneret. På bagsiden påstemplet "Giersing attesteret Franz Giersing". 50 x 38 cm. Papir bruneret og plettet.

Varunr: 6036154
SEK 2 469 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-08-2021
19:58
SEK 480
Peder Mønsted. Parti fra Algir
Peder Mønsted 1859-1941. Landskabsparti fra Afrika,"Algir". Akvarel på papir. Sign. P. Mønsted. 14 x 10,5 (29 x 27) cm.

Varunr: 6047807
SEK 8 231 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-08-2021
19:59
SEK 549