Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Karel Novosad. Ohne Titel. Tintezeichnung, 1975.
Karel Novosad (*1944 Prag). Ohne Titel. 1975. Tinte auf Velin. Rechts unten signiert und datiert. Maße ca. 90 x 70 cm. Karel Novosad studierte 1968 - 1974 war an der Hochschule für bildene Kunst in Hamburg- Lerchenfeld Meisterschüler von Prof. Almir Mavignier. Seine erste Ausstellung war in ...
Varunr: 5200527
SEK 2 092 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:46:36
SEK 1 464
Varunr: 5199424
14:18:24
SEK 1 255
Werner Scheffel. Tuschezeichnung signiert.
Werner Scheffel (1912 Leipzig - 1996 Dresden). Liegenden. Mischtechnik auf Velin. Links unten signiert. Maße ca. 18 x 28 cm. Verso mit Nachlasstempel. Auf Unterlagekarton montiert.
Varunr: 5211305
SEK 1 046 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
14:19:20
SEK 418
Claes Hake blanteknik
CLAES HAKE (född 1945): Komposition, signerad Hake, sannolikt 1980-tal, blandteknik på papper (kol och pastell), ca 67x48 cm
Varunr: 5281872
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
14:42:00
Se mer
Jean Luc le Gall, Stadtszene (2)
Jean Luc le Gall, Aquarell auf Papier, Motiv: Stadtszene. Unten signiert und datiert. Bildmaß je ca.: 13,5 x 19 cm. Die Bilder sind hinter Glas gerahmt und befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 5285197
SEK 1 569 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
14:55:00
SEK 471
Ubekendt kunstner, tegning, portræt af en pige
Ubekendt kunstner, kridttegning, portræt af en pige. Ovalt billedudsnit med portræt af en ung pige, som holder et æble i hænderne, med ulæselig signatur nederst til venstre, indrammet bag glas, billedmål 58,5 x 47,5 cm, mål i alt 77,5 x 66,5 cm.
Varunr: 5231219
SEK 6 276 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:08:00
SEK 3 138
Kerstin Thorvall teckning
KERSTIN THORVALL (1925-2010): Sittande figur, monogramsignerad och daterad KT -99, blyertsteckning, ca 39x29 cm
Varunr: 5282122
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
21:37:00
Se mer
Peter Dahl tuschteckning
PETER DAHL (född 1934): Figurscen, signerad Peter Dahl, tuschteckning, ca 19,5x30 cm
Varunr: 5282136
21:51:00
Se mer
Karl Nordström kolteckning
KARL NORDSTRÖM (1855-1923): "Bohusländska Klippor", 1910-tal, monogramsignerad KN, kolteckning, ca 31x47 cm
Varunr: 5283375
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
11:18:00
Se mer
Nicolas Poignon. Ostrich egg I. Charcoal on handmade paper, 2010.
Nicolas Poignon. Ostrich egg I. 2010. Charcoal on handmade paper. Signature at lower right. Approx. dimensions: 37 x 29 cm. Framed.
Varunr: 5217634
SEK 8 891 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
12:55:47
SEK 8 368
Werner Scheffel. Liegenden. Tuschezeichnung signiert.
Werner Scheffel (1912 Leipzig - 1996 Dresden). Liegenden. Tusche und Kohle auf Velin. Rechts unten signiert. Maße ca. 18 x 21 cm. Verso mit Nachlasstempel. Auf Unterlagekarton montiert.
Varunr: 5221940
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
13:09:48
SEK 418
Ehrich Turlach. Ohne Titel. Aquarell und Pastell auf Büttenpapier.
Ehrich Turlach (1902 - 1996 in Hamburg). Berglandschaft. 1968. Aquarell und Pastell auf Büttenpapier. Rechts unten signiert und datiert. Maße ca. 55 x 43,5 cm. Unter Passepartout montiert.
Varunr: 5190923
SEK 1 046 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
13:17:40
SEK 418
Männerakt, Zeichnung auf Papier, datiert 32
Männerakt, Zeichnung auf Papier unten links datiert: '28.6.32'. Maße ca.: 39 x 50 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen.
Varunr: 5287503
SEK 1 255 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
18:31:00
SEK 418
Alfred Liebing. Flusslandschaft. Rötelzeichnung.
Alfred Liebing (1864 - 1957 Leipzig). Flusslandschaft. Rötelzeichnung auf chamoisfarbenem Velinpapier. Rechts unten signiert. Maße ca. 25 x 30 cm.
Varunr: 5211377
19:10:00
SEK 471
F. Fläder. Serie von Tintezeichnungen, 1974 (11).
F. Fläder. Ohne Titel. 1974. Tinte auf Velin. Rechts unten jeweils signiert. Maße ca. 10 x 15 cm. Auf Karton aufgezogen (11).
Varunr: 5210664
20:11:00
SEK 418
Delphine Grenier. Red twins plots. Ink drawing, signed
Delphine Grenier (b. 1965 France). Red twins plots. 2017. Ink on handmade paper. Signature at lower right. Approx. dimensions: 60 x 50 cm.
Varunr: 5144740
SEK 17 782 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
20:16:00
SEK 8 891
Else Alfelt. 'Island', akvarel, cd
Else Alfelt 1910-1974. 'Island', akvarel på papir. Sign. Else Alfelt, dateret 48. 30 x 47 cm (47 x 62 cm).
Varunr: 5273254
SEK 25 272 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2019
20:26:00
SEK 19 656
Nicolas Poignon, koraller i lys, kultegning, 2018
Nicolas Poignon, koraller i lys, 2018, kul på bøttepapir, signeret nederst til højre. Mål: ca. 30 x 40 cm. Indrammet.
Varunr: 5217645
SEK 7 845 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
20:55:00
SEK 3 922
Karl Nordström kolteckning
KARL NORDSTRÖM (1855-1923): Stormigt landskap, signerad Nordström, daterad -96, kolkrita på papper, ca 46x59
Varunr: 5285008
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
18:08:00
Se mer
Karl Nordström teckning
KARL NORDSTRÖM (1855-1923), tillskriven: Utkantsmotiv sannolikt skissat från Stadshagen över St. Eriksbron, förlaga till senare oljemålning med färginstruktioner, sannolikt utförd mellan 1907-1910 då konstruktionen av St. Erikspalatset skymtas, blyertsteckning, ca 21x32 cm
Varunr: 5285015
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
18:22:00
Se mer
Geipel, Zeichnung auf Papier, Frauenakt
Geipel, Zeichnung auf Papier, Frauenakt, unten rechts signiert: 'Geipel' und datiert: '3.05.32'. Maße ca.: 23 x 39 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen.
Varunr: 5262408
SEK 1 255 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2019
20:00:00
SEK 418
Geipel, Zeichnung auf Papier, Frauenakt, unten links signiert: 'Geipel' und datiert: '9.6.31'. Maße ca.: 25 x 44 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen.
Varunr: 5262414
20:00:00
SEK 418
Geipel, Zeichnung auf Papier, Frauenakt, unten rechts signiert: 'Geipel' und datiert: '1.6.31'. Maße ca.: 23 x 39 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen.
Varunr: 5262406
20:04:00
SEK 418
Delphine Grenier. Twins and pieces fur. 2017. Ink drawing, signed
Delphine Grenier (b. 1965, France). 'Twins and pieces fur'. 2017. Ink on Arches handmade paper. Signature at lower right. Approx. dimensions 60 x 50 cm.
Varunr: 5144811
SEK 17 782 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-03-2019
20:18:00
SEK 8 891
Unbekannter Künstler, Aquarelle auf Papier, 'Landschaft mit Boot'
Unbekannter Künstler, Aquarelle auf Papier, 'Landschaft mit Boot', unten rechts unleserlich signiert, hinter Glas gerahmt. Maße ca.: 31 x 41 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 5288081
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2019
20:27:00
SEK 418
Eduard Bargheer. 1958. Watercolour on Japanese tissue paper.
Bargheer, watercolour, 1958. Approx. dimensions: 25 x 31 cm.
Varunr: 5285629
SEK 22 489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-03-2019
20:45:00
SEK 10 460
Nicolas Poignon. Green merkat I. Green Merkat II. 2012. Charcoal drawing (2).
Nicolas Poignon (1963 Nancy). Green Merkat I. Green Merkat II. 2012. Charcoal pencil on handmade paper (2). Each signed. Approx. dimensions 27 x 26 cm. Framed.
Varunr: 5217635
SEK 16 736 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-03-2019
20:57:00
SEK 8 368
Geipel, Zeichnung auf Papier, Frauenakt, unten links signiert: 'Geipel' und datiert: '1.6.31'. Maße ca.: 23 x 39 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen.
Varunr: 5262410
21:00:00
SEK 418
Thomas Sidney Cooper tuschlavering
THOMAS SIDNEY COOPER (1803-1902),landskap med figurer, signerad T S Cooper, tuschlavering, dagermått, ca 17 x 33 cm
Varunr: 5285875
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 30-03-2019
11:23:00
Se mer
John-Erik Göransson
JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018), (2) "Mobiler", No 1638 samt 1639 monogramsignerade JEG, bemålade träobjekt, ca 65,5x48 resp 66x56 cm;. . En nyupptäckt konkretist. JOHN-ERIK GÖRANSSON. -färg och form i perfektion. . Auktion online 30-31 mars. . John-Erik Göransson föddes i Sundsvall och växte upp på Alnön. Efter militärtjänstgöring gick flytten till Stockholm där han fick arbete på Laval. På sin fritid studerade han projektionslära via NKI-skolan från 1961.. Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.. Måleriet var hans stora intresse, men han utförde även skulpturer i olika material såsom trä, plast och papper. Han hade ständigt nya idéer och ville utveckla sina projekt och menade att man kunde "förändra former och färgkombinationer i det oändliga".. John-Erik Göransson hade framförallt konstnärerna Victor Vasarely och Olle Baertling som förebilder och målade likt dem abstrakt m
Varunr: 5285987
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
15:14:00
Se mer
 1 2  >>