Utropspris
   Varor pr. sida   15 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bodil Schaldemose, menneske og dyreportrætter, bly (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition med menneske og dyreportrætter, bly på papir, signeret og dateret 1980. Ark 62 x 44 cm (66 x 51 cm)Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043160
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
14:50
SEK 409
Poul Fureby. To landskabspartier . cd (2)
Poul Fureby, (1916-1972.) To landskabspartier. Akvarel på papir. Begge sign. P.F. 29 x 43 cm. ( 33 x 47 cm. ) Papiret fremstår let guldnet. (2)

Varunr: 6024588
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
11:19
SEK 409
Guibin Zhu. 'The Beatles. Abbey Road'. (cd)
Guibin Zhu (f. 1980). 'The Beatles. Abbey Road'. Olie på lærred. Sign. Gui Bin. 80 x 100 cm (84 x 104) cm.

Varunr: 6045066
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
19:04
SEK 1 500
Guibin Zhu. 'Marilyn Monroe'. (cd)
Guibin Zhu (f. 1980). 'Marilyn Monroe'. Olie på lærred. Sign. Gui Bin. 80 x 80 (84 x 84) cm.

Varunr: 6045060
19:08
SEK 1 296
Guibin Zhu. Portræt af John Lennon. (cd)
Guibin Zhu (f. 1980). Portræt af John Lennon. Olie på lærred. Sign. Gui Bin. 80 x 80 (84 x 84) cm.

Varunr: 6045055
19:11
SEK 1 296
Axel Ditmer. Marine, bly på papir 1800-tallet
Axel Ditmer. Marine, sign. Axel Ditmer 1843. Bly på papir. 13 x 17 cm. Indrammet bag glas.

Varunr: 6044898
SEK 1 364 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-06-2021
20:05
SEK 477
Helge Jacobsen (cd). Komposition, tusch på papir
Helge Jacobsen (1916-1987). Komposition, sign. Helge- 55. Tusch på papir. 52 x 68 cm. Indrammet bag glas.

Varunr: 6041374
SEK 1 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-06-2021
20:39
SEK 409
Martinus Rørbye. Interiør fra kro
Martinus Rørbye (1803-1848). Interiør fra 1600-tals kro, bly pen og lavering på papir. Sign. og dat. M. Rørbye marts 1826. 26 x 38 (41 x 54) cm. Lettere misfarvning af papiret.

Varunr: 5978298
SEK 8 183 DK, Herlev, Dynamovej 25-06-2021
13:18
SEK 614
Holger Wederkinch (cd). Studier af en los, rødkridt på papir
Holger Wederkinch (1886-1959). Studier af en los, sign. Wederkinch 1922. 49 x 70 cm. Indrammet bag glas.

Varunr: 6032038
SEK 1 364 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-06-2021
14:18
SEK 477
Karl Frederik Hansen-Reistrup. Tegning på papir. Ridende dragoner
Karl Frederik Hansen-Reistrup 1863-1929. Tegning på papir. Ridende dragoner. Sign. monogram KHR. 1916. H. 60 x 44 cm (69x53)

Varunr: 6033841
SEK 6 819 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-06-2021
15:09
SEK 409
Kennet Helgaard. Mixed media på pap
Kennet Helgaard. Mixed media på pap sign. Kennet Helgaad betitlet 'Red dots' h. 49 x 62.5 cm (63x76)

Varunr: 6000593
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-06-2021
16:13
SEK 409
Liudmila Zotova. Figurkomposition. (cd)
Liudmila Zotova (f. 1946). Figurkomposition. Olie på lærred. Sign. Liudmila Zotova. 84 x 102 (96 x 114,5) cm.

Varunr: 6045077
SEK 2 728 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2021
19:53
SEK 614
Lis Zwick, cd. To Litografier, 1994 (2)
Lis Zwick f. 1942. To litografier: 'Dragedans', nr. 101/200 samt 'Miss Flirtis' 108/200. Begge sign. samt dat. 1994. Mål hver: 30 x 37 cm, (49x57). (2)

Varunr: 6046367
SEK 2 728 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2021
19:53
SEK 546
Bruno Mathssons. 'Pernilla' lænestol Jubilæærumsmodel.
Bruno Mathssons. 'Pernilla' med stel af formspændt bøgetræ, udspændt med canvas, løse hynder samt nakkepude betrukket med lyst naturfarvet læder. H. 95, Sh. 35 cm.Formgivet i 1969. Fremstillet hos Dux, stemplet herfra. metalplakette monteret på stolen for "Pernillas" 25 års jubilæum 1969-1994 nr....

Varunr: 6046162
SEK 5 455 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28-06-2021
20:17
SEK 546
Bruno Mathsson. Lænestol model 'Eva'
Bruno Mathsson. Lænestol model 'Eva' med stel af formbøjet bøgetræ betrukket med flettede gjorder, SH. 37 cm. Fremstillet hos DUX. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6046165
SEK 3 273 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28-06-2021
20:44
SEK 682