Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Comtoise Uhr / Wanduhr Andre Papet mit Pendel
Comtoise Uhr / Wanduhr Andre Papet mit Pendel, rundes, emaliertes Ziffernblatt mit römischen Ziffern, der Korpus ist aus Messingblech gefertigt, Pendel mit runder Messingscheibe, 2 Gewichte vorhanden. Maße ca.: H. 140 cm, B. 30 cm, T.15,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. ...
Varunr: 4930180
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
20:15:00
SEK 434
Väggpendyl
VÄGGPENDYL, 1800-talets slut, emaljerad urtavla med romerska siffror, front med figurscen signerad J. Miller, höjd ca 34, 28x13 cm, pendel och lod medföljer
Varunr: 5004573
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
20:42:00
Se mer
Väggpendyl förgylld rokokostil
VÄGGPENDYL, förgylld och bronserad, 1900-talets första hälft, rokokostil, träskuren dekor, urtavlan märkt Gust. Bergsten, Stockholm, höjd ca 80 cm, pendel och nyckel medföljer
Varunr: 5005506
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
15:09:00
Se mer
Gustav Becker regulatorur i kasse af egetræ med skønvirkedekoration
Gustav Becker regulatorur i kasse af egetræ med skønvirkedekoration. H. 117 cm. Ca. 1910. Aldersrelateret slitage; top med enkelt manglende limning. Nøgle medfølger. Uret går, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5004234
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2018
18:00:00
SEK 453
Fransk vægur empire form af forgyldt bronze 1800 tallet.
Fransk vægur empire form af forgyldt bronze, emaljeret urskive med romertal. H. 70 cm., 30 cm., D.11 cm. 1800 tallet. Optræksnøgle medfølger. Fremstår med manglende glas.
Varunr: 5003194
SEK 3 108 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2018
20:44:00
SEK 2 072
Fransk vinbondeur, 1800-tallet
Fransk vinbondeur, 1800-tallet. Ornamentik af presset messingblik, motiver i form af Jesus og den samartianske kvinde ved Jakobs brønd, blomster m.m. Hvidemaljeret urskive med sorte tal. Signeret 'Cabannes á Vic Bigorre' Mål ca.: H. 43. 28 x 16 cm. L. pendul 90 cm. Brugs- og aldersspor.
Varunr: 5004304
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2018
21:10:00
SEK 389
Väggur 1800-tal
VÄGGUR, 1800-talets andra hälft, sk Schwarzwaldur, emaljerad urtavla, romerska siffror, förgylld profilerad och dekorerad mässing, delvis bemålad, monterad i trälåda, ca 38,5x33 cm, 2 lod samt pendel finns
Varunr: 5008070
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2018
11:38:00
Se mer
Vægur, mrk. Junghans, 1900-tallets begyndelse
Vægur, mrk. Junghans, aftagelig top, 20. århs begyndelse, pendul & nøgle medfølger, H. 78 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5004305
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 26-05-2018
11:55:00
SEK 389
Schatz barometer og ur (2)
Schatz Royal Mariner skibsur, urskive (bøjet viser) med romertal samt facetslebet glas & Schatz barometer på plade, nøgle medfølger, Ø 16 cm & 34 x 50 cm. Brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2)
Varunr: 5001234
12:07:00
SEK 518