Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Vægur/ regulator, Gustav Becker, ca.1900
Vægur/ regulator, Gustav Becker, ca.1880-1900, kasse af træ fineret med nøddetræ, pendul, nøgle samt 2 stk. lodder medfølger, lodder ikke monterede. H.112 x b.48 x d.18 cm. Regulator beslag mangler. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Pose med løsdele medfølger.
Varunr: 5283751
SEK 1 404 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
13:15:00
SEK 1 053
Väggpendyl
VÄGGPENDYL, gustaviansk, omkring 1800, skuren dekor, förgylld, skuren dekor, urtavla med arabiska siffror, krön av kärve, höjd ca 69 cm, nyckel och pendel finns
Varunr: 5281893
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
15:40:00
Se mer
Junghans, vægur.
Junghans, vægur med mekanisk optræksværk. Skive af porcelæn med arabertal. Ø. 20,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Nøgle til optræk medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten
Varunr: 5282879
SEK 1 685 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
20:33:00
SEK 421
Vægur i kasse af nøddetræ
Vægur i kasse af nøddetræ, hvidemaljeret skive med romertal, sekundviser. To lodder medfølger. H. 118 cm. B. 37 cm. Fremstår med brugsspor i form af mindre afslag. To prydvaser foroven mangler.
Varunr: 5285387
SEK 1 404 DK, Hørsholm, Hammervej 1 28-03-2019
20:25:00
SEK 983
Zwei Uhren / Wanduhren, Holz, Glas, Perlmutt, 20. Jahrhundert
Paar Uhren / Wanduhren, Holz, Perlmutt, 20. Jahrhundert. B.J.Eschlé & Co à Lunéville, eine Wanduhr / Uhr, Holz, Glas und Perlmutt, Korpus aus dunklem Holz, mit Perlmuttintarsien dekoriert, H.50cm, B.40,5cm, T.13,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Fehlstellen, Reparaturen. La ...
Varunr: 5238395
SEK 1 255 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-03-2019
21:47:00
SEK 418
Fransk vinbondeur, 1800-tallet
Fransk vinbondeur af præget messsingblik prydet med blomster og bladværk. Hvidemaljeret urskive med romertal. H. 41 cm. B. 32 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5284634
SEK 1 123 DK, Hørsholm, Hammervej 1 29-03-2019
16:34:00
SEK 562
Fransk vinbondeur af præget messsingblik prydet med blomster og bladværk. Hvidemaljeret urskive med romertal, sign. Latiron, au Mayet-de-Montagne. H. 41 cm. B. 32 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5284643
SEK 1 404 DK, Hørsholm, Hammervej 1 29-03-2019
16:46:00
SEK 491
By Schouw. Dekorationsur med pianotangenter
By Schouw. Dekorationsur på birkefinér med visere og tal af bemalet ibenholt, omkranset af antikke taster fra piano. Monteret med metalfødder. Ø: 130 cm. Enkelte tangenter med mærker/revner. Batteridrevet.
Varunr: 5258476

SEK 14 040 DK, Herning, Engdahlsvej 29-03-2019
21:06:00
SEK 4 774
B&O Bweotime vægur.
Bang & Olufsen. Beotime vægur af poleret stål, quartzværk (batteri). Ø 29,5 cm. Brugsspor bl.a. sekundviser med skævhed. Uret mangler batteri.
Varunr: 5284129
SEK 1 123 DK, Aalborg, Nibevej 30-03-2019
18:59:00
SEK 421
Siemens. Stort væghængt ur, 20 årh.
Siemens. Stort væghængt ur til fabrik/værksted, 20 årh. Industrielt design. Grå-, hvid- og sortlakeret metal og glas. Urskive af bemalet glas. Indvendigt med 4 elfatninger. Brugs- og alderspræg, herunder stedvise buler og skrammer. Kantafslag på glas. Lauritz.com garanterer ikke for ...
Varunr: 5208668
SEK 8 424 DK, Odense, Kratholmvej 31-03-2019
17:31:00
SEK 4 212
Ovalt vægur i kasse af malet træ,
Ovalt vægur i kasse af malet træ, dekoreret med blomster og bladværk, hvid emaljeret skive med tomertal. 1800-tallets slutning. H. 40 cm. B. 36 cm. Fremstår med brugsslitage, optræksnøgle mangler. Der gives ingen garanti for funktionen.
Varunr: 5287304
SEK 1 123 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2019
17:40:00
SEK 421
Fransk Vinbondeur
Fransk vinbondeur af præget messsingblik prydet med bemalede blomster og bladværk. Hvidemaljeret urskive med romertal. mrk. Boissoná Castelnaud'. H. 48 cm. B. 37 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5284123
SEK 1 123 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2019
19:00:00
SEK 421
To stk. Gustav Becker nyrestaurerede vægure (2)
To stk. Gustav Becker nyrestaurerede vægure i kasser af fineret mahogni og egetræ, top med spir og maskaron, hvid emaljeret skive med romertal, flankeret af kannelerede halvsøjler. ca. 1900. H. 86 cm. B. 38 cm. D. 18 cm. Pendul og optræksnøgler medfølger. Signeret i urskive 'BG'. Urene fremstår ...
Varunr: 5289315

SEK 1 404 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2019
19:10:00
SEK 491
Vægur af guld bemalet træ
Vægur af guld bemalet træ H. 52 cm. B. 37 cm. Monteret med blomsterværk og dekoreringerne. Nøgle til optræk medfølger.
Varunr: 5287331
SEK 1 404 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2019
19:14:00
SEK 421
Väggpendyl Engström
ROBERT ENGSTRÖM, väggpendyl, 1900-tal, gustaviansk stil, förgylld, skuren dekor, urtavla med arabiska siffror samt märkt Rob Engström Stockholm, höjd ca 82 cm, uppdragsnyckel samt pendel finns
Varunr: 5286749
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
13:04:00
Se mer
Sigismund Riefler väggpendyl
SIGISMUND RIEFLER, sekundpendelur, 1908, München, Tyskland, fodral i mahogny med glasade sidor samt front, ombyggd med elektronik, grahamgång, urverk i mässing, regulator, blånerade visare, längd 151, bredd 46 cm
Varunr: 5286859
SEK 80 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
20:42:00
Se mer
Väggklocka 1950-/60-tal
VÄGGKLOCKA, för frihängande läge mellan vägg och tak, urtavla i matt akrylplast, timmarkeringar samt fästen i mässing, visare lackerade i svart respektive rött, elektriskt urverk från Siemens, diameter urtavla ca 40 cm, fästenas längd ca 11 cm
Varunr: 5288247
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 02-04-2019
13:40:00
Se mer
Gustav Becker lodregulator
GUSTAV BECKER, lodregulator, jugend, fodral i ek, urtavla i emalj, märkt GB, arabiska siffror, längd ca 125 cm
Varunr: 5288442
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-04-2019
21:20:00
Se mer
Väggpendyl Jonas Cederlund
VÄGGPENDYL, empire, urtavlan signerad Jon Cederlund Stockholm, (Jonas Cederlund, 1768-1857, hovurmakare, burskap från 1799), urverket märkt Erich P Öhman Stockholm nr 45, (verksam som hovurmakare 1759-1778), förgylld, höjd 86 cm, nyckel och pendel finns
Varunr: 5288459
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-04-2019
21:54:00
Se mer