Utropspris
12»   Varor pr. sida   35 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen. AJ væglampe
Arne Jacobsen (1902-1971). AJ væglampe af sortlakeret metal, skærm H. 24 cm. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen.

Varunr: 6236693
SEK 4 828 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-08-2022
20:09
SEK 3 692
Royal Copenhagen. 'Saxisk Blomst' bouquetière
Royal Copenhagen. 'Saxisk Blomst' bouquetière af porcelæn, ved enderne kvindefigurer bærende på blomsterranker, en side med motiv af Aborreparken. H. 18 B. 23 cm. Fremstår med minimale afslag i blomsterranker.

Varunr: 6245261
SEK 4 260 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2022
18:34
SEK 2 840
Dansk lampeproducent. Væglampe, 1960'erne
Dansk lampeproducent. Væglampe med montagebeslag af palisander, drejelig arm af stål, skærm med orange stof. 1960'erne. H. 30 L. 50 cm. Fremstår lettere falmet på stof på topplade.

Varunr: 6250788
SEK 1 136 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2022
19:10
SEK 497
Poul Henningsen. Et par PH 2/1 væglampetter(2)
Poul Henningsen 1894-1967. Et par PH 2/1 væglampetter / væglamper med stel af forkromet metal med 2/1 skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 20 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6246501
SEK 11 361 DK, Aalborg, Nibevej 13-08-2022
19:50
SEK 7 101
Et par italienske loftslamper i glas og stål fra 70'erne (2)
Et par italienske loftslamper i glas og stål fra 70'erne. Med 5 lyskilder i hver lampe. H. ca. 27 cm, Ø 30 cm. Fremstår med lette brugsspor (2)

Varunr: 6207216
SEK 14 201 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
20:16
SEK 8 521
Kaiser Idell. Væg/sakselampe fra 50'erne
Kaiser Idell. Væg/sakselampe fra 50'erne i sort-brun malet metal. 47- ca. 72 cm. Fremstillet af Kaiser Leuchten, Tyskland med mærke herfra. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6194140
SEK 7 101 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
20:16
SEK 2 840
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. AJ væglampe
Arne Jacobsen (1902-1971) for Louis Poulsen. AJ væglampe af hvidlakeret metal. Formgivet 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen, mærket herfra. H. 25 cm. Fremstår med ridser, mærker og maling på side af vægbeslag.

Varunr: 6247792
SEK 2 840 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
20:21
SEK 1 704
Frans van Nieuwenborg og Martijn Wegman. 'Delight'
Frans van Nieuwenborg og Martijn Wegman. 'Delight' væglampe af med klæde af fiber glas. Fremstillet af Ingo Maurer GmbH. 73 x 73 cm. Fremstår modificeret med ekstra fatninger.

Varunr: 6212985
SEK 1 136 DK, Herlev, Dynamovej 14-08-2022
12:03
SEK 568
Jo Hammerborg. Væglampe samt bordlampe, model Alfa og Beta (2)
Jo Hammerborg. Væglampe samt bordlampe af kobber, messing og lakeret metal. 1970'erne. Fremstillet hos Fog og Mørup, model Alfa og Beta. Fremstår med brugsspor, heraf patineret messing samt bordlampe med rust på fod. (2)

Varunr: 6241366
SEK 2 840 DK, Kolding, Platinvej 14-08-2022
16:44
SEK 1 562
Sakselampe, Le Klint, Model 317 af Erik Hansen
Erik Hansen for Le Klint 317, sakselampe af eg med plisseret skærm (falmet), H. 51 cm. Fremstår m/ brugsspor.

Varunr: 6246038
SEK 1 704 DK, Odense, Kratholmvej 14-08-2022
19:38
SEK 1 136
Gino Sarfatti for Arteluce. Bordlampe, model 600-1
Gino Sarfatti. Bordlampe af sortlakeret metal, fod af læder. Fremstillet for Arteluce, model 600-1. H. 20,5 Ø. 7 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Se varenummer: 6236855.

Varunr: 6236854
SEK 4 260 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 14-08-2022
19:48
SEK 2 414
Anour. LED væglampe model Divar. Egetræ
Anour. LED væglampe model Divar. Egetræ med messing montering, L. 50 B. 6,2 cm. Virker Iflg. rekvirent. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6250798
SEK 4 260 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-08-2022
19:55
SEK 2 840
Bent Karlby for Lyfa.'Gothic 3' Tre væglamper af messing. 1960'erne (3)
Bent Karlby .'Gothic 3' Tre væglamper af messing. H. 28 L. 31 cm. 1960'erne. Fremstillet hos Lyfa. Aldersrelateret brugsspor, rust, 1 Lampe mangler sokkel. (3)

Varunr: 6250736
SEK 11 361 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-08-2022
18:30
SEK 8 521
Bent Karlby for Lyfa. Par væglamper model Gothic Wall I, messing (2)
Bent Karlby. Par væglamper af messing med hver enkelt skærm. Formgivet i 1970. Fremstillet hos Lyfa model Gothic Wall I. H. 28 B. 10,4 D. 10,6 cm. Udstillingsmodel. Modelfotos. Fremstår med minimale håndteringsspor i original emballage. (2)

Varunr: 6236670
SEK 5 397 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15-08-2022
18:38
SEK 4 260
Kaoyi væglampe model Pablo
Kaoyi væglampe model Pablo af forkromet metal og stof H. ca 182 cm. Brugsspor.

Varunr: 6237720
SEK 2 840 DK, Nivå, Stejlepladsvej 15-08-2022
19:07
SEK 1 420
Væglampet m/ prismer, patineret metal, 1900-tallets slutning
Væglampet i fransk stil, i form af buket m/ prismer, blomster & bladværk, 2 svungne arme til el, patineret metal, 20. Årh. slutning, H. 54 cm, B. 52 cm. Fremstår m/ enkelte brugsspor.

Varunr: 6241981
SEK 1 136 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2022
19:35
SEK 426
Væglamper / spots, Louis Poulsen, Midistar af STAFF (3)
Louis Poulsen, Midistar af STAFF, dråbeformede væglamper / spots, hvidlakeret metal, L. 16,5 cm, Ø 9,8 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor. (3)

Varunr: 6237310
19:39
SEK 426
Væglamper, Focus Lighting, Christian Hvidt (4)
Christian Hvidt for Focus Lighting, runde væglamper el. loftlamper af hvidlakeret metal m/ skærm af plast, Ø 29 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor. (4)

Varunr: 6237306
19:41
SEK 426
Væglamper, Markaryd, Hans-Agne Jakobsson, messing (2)
Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, væglampetter med stel af messing monteret med skærme (uens i højden) af farvet glas, H. 35-36 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor. (2)

Varunr: 6237342
SEK 2 130 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2022
19:48
SEK 1 420
Væglamper, mrk. SCH 2650, 1900-tallets 2. halvdel (4)
Væglamper el. loftlamper med kupler af opalglas ( enkelte ridser / små chip ved fatningskanten), mrk. SCH 2650, 20. Årh. 2. halvdel, Ø 30 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor bl.a. malerpletter m.m. (4)

Varunr: 6237309
19:53
SEK 426
Mazzega. Halvmåneformet væglampe af hvidt muranoglas
Mazzega. Halvmåneformet væglampe af hvidt muranoglas. 1 lyskilde. H. 25 cm, B. 34 cm. Fremstillet af Mazzega, Venedig, Italien med mærkat herfra. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6234065
SEK 5 681 DK, Vejle, Dandyvej 15-08-2022
20:06
SEK 4 260
Arne Jacobsen (1902-1971) for Louis Poulsen. AJ væglampe af hvidlakeret metal. Formgivet 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen, mærket herfra. H. 25 cm. Fremstår med ridser og mærker.

Varunr: 6247793
SEK 2 840 DK, Herlev, Dynamovej 15-08-2022
20:21
SEK 1 704
Væglamper, Louis Poulsen, PH-Hat af Poul Henningsen, Ø 30 cm (3)
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH-Hatte væglamper af hvidlakeret metal & indvendigt rosa bemalet, 1 stk. løs i mont. ved armen til skærmholder & tryk, Ø 30 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. enkelte ridser m.m. (3)

Varunr: 6247707
20:25
SEK 1 136
Væglamper, Focus, Quatro af Claus Bonderup & Thorsten Thorup (7)
Claus Bonderup & Thorsten Thorup for FOCUS, Quatro uplight / downlight væglamper af hvidlakeret metal, skærm af mat plexiglas, B. 27 D. 15 cm. Fremstår med alm. brugsspor, herunder små mærker og enkelte malingpletter. (7)

Varunr: 6237308
20:30
SEK 426
Loftlamper / spots, Louis Poulsen, Magasin af Vilhelm Wohlert (10)
Vilhelm Wohlert for Louis Poulsen, Magasin (74262) downlight af hvidlakeret metal, H. 10 cm, Ø 8 cm. Fremstår med alm. brugsspor bl.a. rester af maling m.m. (10)

Varunr: 6237300
SEK 2 840 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2022
20:39
SEK 1 562
Paolo Rizzatto. Stor væglampe / arkitektlampe
Paolo Rizzatto. Stor væglampe / arkitektlampe af hvidlakeret metal, indstillelig arm og vægbeslag. Formgivet i 1973. Fremstillet hos Arteluce, model 265. L. 240 cm. Fremstår med brugsspor

Varunr: 6247235
SEK 3 692 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2022
17:15
SEK 497
Kaiser. Væg/loftslampe i matteret glas og messing fra 70'erne
Kaiser. Væg/loftslampe i matteret glas og messing fra 70'erne. Ø 52 cm. Fremstillet af Kaiser, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6172549
SEK 14 201 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
19:30
SEK 8 521
Kaiser. Væglampe i matteret glas fra 70'erne

Varunr: 6100733
SEK 4 260 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:15
SEK 2 840
Albano Poli for Poliarte. 6 væglamper i glas fra 60'erne (6)
Albano Poli for Poliarte. 6 individuelle væglamper i glas fra 60'erne. L. 19 cm, B. 19 cm, H. 6 cm. Monteret på træ af transporthensyn. Fremstillet af Poliarte, Italien. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (6)

Varunr: 6143267
SEK 28 403 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:20
SEK 17 042
Le Klint. Sakselampe af eg, model 317
Le Klint. Stor sakselampe model 317 af egetræ. H. 53 cm. L. ca. 46-140 cm. Brugsspor. Skærm med nøgler mindre buler.

Varunr: 6252741
SEK 2 130 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-08-2022
20:25
SEK 1 420
12»