Utropspris
123»   Varor pr. sida   65 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
SEED sänglampor
VÄGGLAMPOR, 1 par, SEED, Design Hedda H. Braathen för Northern Lighting, led GU10, grålackad, justérbar, längd 85 cm

Varunr: 5782903
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 28-09-2020
14:04
Se mer
Giuseppe Maurizio Scutella for Artemide. Pirce Micro Wall, væglampe
Giuseppe Maurizio Scutella. 'Pirce Micro Wall', væglampe af hvidlakeret aluminium. Fremstillet af Artemide. H. 16 cm, B. 22 cm. Udstillingsmodel. Minimale brugsspor.

Varunr: 5770446

SEK 1 522 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
14:05
SEK 484
Væglamper, Orrefors / Lyfa, model Gefion (3)
Orrefors / Lyfa, Gefion væglampetter, krystal og messing - 1 stk. mangler skruerne, H. 28 cm. B. 12 cm. Brugsspor. (3)

Varunr: 5783791
SEK 1 107 DK, Odense, Kratholmvej 28-09-2020
16:18
SEK 554
Et par store forgyldte væglamper af nyklassicistisk stil (2)
Et par store forgyldte væglamper af nyklassicistisk stil af porcelæn, bassin formet, rigt støbt med blade, guirlander og gennembrudt græsk frise i toppen. Ant. Italien. H. 50 B. 35 D. 21 cm. Fremstår med almindelig brugsspor. (2)

Varunr: 5783384
SEK 1 107 DK, Aalborg, Nibevej 28-09-2020
18:36
SEK 623
Murano, væglamper (4)
Murano, fire væglamper. Konstruktion udført i mundblæst, honningfarvet glas, krystalglas og guldfarvet metal. Hver især med to arme. B. ca. 36 cm. Fremstår med lette brugsspor, et stikblad mangler, stedvist med små afslag på stikdelene. (4)

Varunr: 5723936
SEK 4 124 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-09-2020
19:06
SEK 516
SEED sänglampor

Varunr: 5783029
19:20
Se mer
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto (2)
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto. Aluminium und Stahl, grau pulverbeschichtet. H. ca. 31 cm, Dm. 16,4 cm, L. 17 cm. Ausstellungsstücke (2)

Varunr: 5375438
SEK 1 546 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-09-2020
19:42
SEK 464
Dansk lampeproducent. Et par væglamper (2)
Dansk lampeproducent. Et par væglamper af grøn- og hvidlakeret metal, justerbare skærme. o. 1960'erne. H. 18,5 cm. Fremstår med brugsspor, ridser i lakeringen. (2)

Varunr: 5780434
SEK 1 107 DK, Vejle, Dandyvej 28-09-2020
19:56
SEK 554
Wand- Deckenleuchte der 1960er Jahre von Doria, Germany
Indirekte Wand- Deckenleuchte der 1960er Jahre Modell 5132. Deutsches Design von Doria Werke - Walter Donner GmbH & Co. KG, Germany. Rückseitig mit Etikett bezeichnet. Zweiteilige Konstruktion aus farbig lackiertem und vernickeltem Metall, ausgestattet mit zwei Lampenfassungen E 14.Maße ca. L. 31...

Varunr: 5758060
SEK 1 546 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-09-2020
19:59
SEK 412
Set Wandleuchten / Deckenleuchten der 1960/70er Jahre von Kontakt und Staff Leuchten, Germany (3)
Set Wandleuchten / Deckenleuchten der 1960/70er Jahrem von Kontakt / Staff Leuchten, Germany. Konstruktion aus farbig lackiertem Metall, jeweils ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27. Maße ca. Wandleuchte: H. 19,5 cm, B. 23 cm, T. 12,5 cm, Wand-Deckenleuchten: Ø 25 cm, H. 7 cm.Leichte ...

Varunr: 5757952
SEK 2 062 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-09-2020
20:12
SEK 412
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af eg
Erik Hansen. Sakselampe / væglampe af egetræ. H. ca. 52 cm. Skærm medfølger ikke. Fremstillet hos Le Klint. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. afslag på 'knoppen' øverst.

Varunr: 5773887
SEK 1 384 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-09-2020
20:35
SEK 1 107
Carl Fagerlund for Orrefors/ Lyfa. Par store væglamper (2)
Carl Fagerlund. Et par væglamper af messing, aftagelig skærm af krystalglas, H. ca. 40 cm. Udført hos Lyfa/ Orrefors. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. skærmkanter med ujævnheder samt nogle chipafslag. (2)

Varunr: 5780049
SEK 5 536 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-09-2020
20:39
SEK 1 246
Arne Jacobsen. Par væglamper, 1940'erne (2)
Arne Jacobsen. Par væglamper med skærme af mat opalglas, monteret med to fatninger af bakelit, vægbeslag / stel af patineret messing. 1940'erne, Fremstillet hos Louis Poulsen. Designet til Gentofte Stadium og KFUM 1936–1943. Litteratur: Felix Solaguren-Beascoa: “Jacobsen 2”, ill. s. 56-57. H. 42 ...

Varunr: 5782011
SEK 27 678 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-09-2020
21:10
SEK 11 625
Bent Karlby. Væglampe, Lyfa, 'Kvadrillen'
Bent Karlby for LYFA, Kvadrillen kvadratisk væglampe af lakeret metal & kunststof, 25 x 25 cm. Fremstår opmalet samt med knækkede plastiholdere indvendigt.

Varunr: 5767594
SEK 2 076 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2020
10:42
SEK 1 038
Par væghængte stager af forgyldt træ (2)
Par væghængte stager af bemalet træ og gesso samt metal i floralt motiv, to lysarme H. 53, B. 23 cm (2)

Varunr: 5771970
SEK 2 214 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2020
12:20
SEK 1 522
Carl Fagerlund for Orrefors. Par væglampetter (2)
Carl Fagerlund for Orrefors. Par væglampetter, glas og messing. Fremstillet hos Lyfa. H. 28 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2)

Varunr: 5785031
SEK 1 107 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2020
16:54
SEK 484
Par væglamper (2)
Par væglamper med let lustre glas ophæng på messing H. 23 x 10 cm. mærket MS (belysning) (2)

Varunr: 5763152
SEK 1 107 DK, Helsingør, Støberivej 29-09-2020
17:18
SEK 484
Arne Jacobsen. Par Eklipta loft/væglamper (2)
Arne Jacobsen (1902-1971). Par Eklipta loft/væglamper af hvidt opal glas. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor, én med afslag på halsrand (ikke synligt ved montage). (2)

Varunr: 5782621
SEK 2 076 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2020
18:25
SEK 1 384
Poul Henningsen. PH 3/2 Akademi væglampe krom
Poul Henningsen. PH Akademi væglampe af forkromet metal med 3/2 skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lette håndteringsspor. Hidrører fra forsikringssag.

Varunr: 5783674
SEK 4 152 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2020
19:24
SEK 4 152
Poul Henningsen. Akademi væglampe, 3/2. Patented.
Poul Henningsen. PH-3/2 Akademi væglampe af bruneret messing med fatningshus og topdæksel af bakelit med trådbensstel. Stemplet Patented, PH lamps. Monteret med nyere 3/2 skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen 1930'erne. M2 skærm med chips på inderste kant.

Varunr: 5700762
SEK 20 758 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2020
19:45
SEK 17 299
Minimalistische Wandleuchte der 1960/70er Jahre
Minimalistische Wandleuchte der 1960/70er Jahre. Konstruktion aus lackiertem, vernickeltem und vergoldetem Metall, ausgestattet mit vier Lampenfassungen E 27, im Wandgehäuse eingebauter Kippschalter.Maße ca. H. 47 cm, B. 28 cm, T. 20 cm. Leichte Gebrauchsspuren, Schraubverbindung der Arme ...

Varunr: 5773747
SEK 4 640 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-09-2020
19:51
SEK 412
Wand- Deckenleuchte und Deckenleuchte aus Glas der 1960/70er Jahre von Cosack, Germany (2)
Wand-/Deckenleuchte und Deckenleuchte aus Opalglas der 1960/70er Jahre von Cosack, Germany. Jeweils mit Herstelleretikett bezeichnet. Konstruktion aus mundgeblasenem weißem, klar überfangenem Glas, Kunststoff und farbig lackiertem Aluminium. Jeweils ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27. ...

Varunr: 5757938
SEK 2 062 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-09-2020
20:02
SEK 412
Paar florale Wandleuchten / leaf sconce der 1970er Jahre (2)
Paar florale Wandleuchten / leaf sconce der 1970er Jahre, italienisches Design der 1960/70er Jahre – wurde wohl von Hans Kögl in Deutschland vertrieben. Handgearbeitete, spiegelbildlich aufgebaute Konstruktion aus lackiertem und mit goldfarbenem Blattmetall belegtem Stahl, jeweils ausgestattet ...

Varunr: 5773766
SEK 3 608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-09-2020
20:03
SEK 412
Klaus Hempel, Paar Decken- Wandleuchten der 1960/70er Jahre für Kaiser Leuchten, Germany (2)
Paar Decken- Wandleuchten für indirektes Licht der 1960/70er Jahre. Deutsches Design von Klaus Hempel für Kaiser Leuchten, Germany. Mehrteilige Konstruktion aus farbig lackiertem Metall, jeweils ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27. Rückseitig mit Etikett bezeichnet. Maße ca. H. 8,5 cm, B. ...

Varunr: 5757957
20:25
SEK 464
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 2/1 væglampe
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH 2/1 væglampe med skærme af hvidt opal glas, fatningshus og arm af forkromet metal, Ø 20 cm. Fremstår med lette håndteringsspor. Hidrører fra forsikringssag.

Varunr: 5783673
SEK 3 321 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2020
20:25
SEK 2 629
Einer Graa og Henning Helger. Fire væglamper, model 'Alux skråstråler' (4)
Einer Graa og Henning Helger. Fire væglamper med stamme og skærm af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'Alux skråstråler'. H. 26 cm, fremspring ca. 28 cm. Fremstår med alm. alders- og brugsspor, herunder ridser og mærker. (4)

Varunr: 5772893
SEK 2 076 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2020
20:34
SEK 761
Væglampe af messing, rococoform
Væglampe i rococoform af messing med tre svungne lysarme, formet med rocailler og bladværk. H. 90 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5784916
20:35
SEK 484
Fog & Mørup. 6-armet væglampe i messing
Fog & Mørup. Væglampe, 6-armet i messing og opal glas. H. 43 cm, B. 52 cm. Fremstillet af Fog & Mørup. Fremstår med brugsspor og patina, farvenuancer på skærme.

Varunr: 5764884
SEK 4 705 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2020
20:56
SEK 484
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL5, mathvid/krom
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL5, farve: Matt White og krom, H. 55 cm. Modelfoto, lampen er i original kasse. Vejledende udsalgspris 3.995 DKK.

Varunr: 5783616
SEK 2 768 DK, Helsingør, Støberivej 29-09-2020
21:08
SEK 2 214
Wandleuchte / Lampe, Alaska, Metall, Glas
Wandleuchte / Lampe, Alaska, Metall, Glas. Wandleuchte aus Metall mit einem Gestell in Form des Landes Alaskas, sowie rechts mit der Darstellung eines Elchs und Tannen, mit drei Brennstellen versehen, H.19cm, B.87,5cm, T.63cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Oxidationsspuren. ...

Varunr: 5767395
SEK 2 578 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-09-2020
21:17
SEK 464
123»