Kategori  Utropspris
12» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Väggappliquer
VÄGGAPPLIQUER, 1 par, 1900-tal, för 2 ljus vardera, mässing, höjd ca 34 cm
Varunr: 5590151
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-02-2020
11:36:00
Se mer
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Fire Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (4)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, Fire væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (4)
Varunr: 5591910
SEK 1 694 DK, Kolding, Trianglen 20-02-2020
14:01:00
SEK 494
Industrilampa
INDUSTRILAMPA, Asea, teleskopisk, målad metall, mått från väggen ca 130 cm
Varunr: 5590244
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-02-2020
14:48:00
Se mer
Chritian Dell vägglampa
CHRISTIAN DELL, modell 6718, saxlampa, samtida produktion, Kaiser Idell Leuchten, Tyskland, stomme i svartlackerad metall, etikettmärkt, längd ca 78 cm
Varunr: 5590249
SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-02-2020
15:00:00
Se mer
Hans Kögl, florale Wandleuchte der 1970er Jahre
Sehr große, florale Wandleuchte / Wallapplique wohl italienisches Design der 1970er Jahre – in Deutschland von Hans Kögl vertrieben. Handgearbeitete Konstruktion aus lackiertem und mit goldfarbenem Blattmetall belegtem Stahl, ausgestattet mit fünf Lampenfassungen E 14. Maße ca. H. 104 cm, B. 112 ...
Varunr: 5573156
SEK 4 734 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-02-2020
20:01:00
SEK 631
LK / Lauritz Knudsen. Tre udendørs Skotlamper af grålakeret aluminium (3)
LK / Lauritz Knudsen. Tre udendørs Skotlamper af grålakeret aluminium, model G24d-2. Ø 24 cm. Fremstår med overfladiske mærker, lettere gulnet plexiglas og enkelte revner. (3)
Varunr: 5581710
SEK 1 130 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2020
20:27:00
SEK 565
Johan Petter Johansson Triplex
JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex" arbetslampa, omkring 1930/40-tal, vitlackerade teleskoparm samt vinklingsbar skärm, längd 145-305 cm. . HISTORIK. Modellen formgiven 1919. Skador: Bruksslitage/patina, fungerar vid inskrivningstillfället . . Ingår i temaauktionen "Light Up The Dark"
Varunr: 5590514
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-02-2020
21:26:00
Se mer
Hans Agne Jakobsson vägglampor
HANS AGNE JAKOBSSON, 1 par, vägglampor, Markaryd, 1970-tal, kromad metall, skärmar lackerad i gräddvit, längd ca 29, diameter ca 16 cm
Varunr: 5590575
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-02-2020
12:04:00
Se mer
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, to Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (2)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, to væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (2)
Varunr: 5500683
SEK 1 130 DK, Odense, Kratholmvej 21-02-2020
13:54:00
SEK 424
Par industrielle sakse lamper (2)
Par store industrielle sakselamper med skærme af emaljeret metal, porcelænsfatning, saksestel af stål. udtræk, L. 95 cm, Ø. 46 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (2)
Varunr: 5588572
SEK 5 648 DK, Herlev, Dynamovej 21-02-2020
19:11:00
SEK 1 200
Hans Per Jeppesen for Fog & Mørup. Par væglamper, model Calmo (2)
Hans Per Jeppesen for Fog & Mørup. Et par justerbare væglamper af metal, L 28 cm. Udført hos Fog & Mørup, ene lampe mærket fra producenten. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker. (2)
Varunr: 5586761
SEK 1 412 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-02-2020
20:23:00
SEK 424
Timo Sarpaneva Kaija Aarikka vägglampetter
TIMO SARPANEVA, vägglampetter 1 par, mässing, väggfäste samt cirkulärt formad hållare för ljus, tillverkade av Kaija Aarikka, Finland, formgivna 1965, höjd ca 16 cm, djup ca 16 cm.
Varunr: 5590719
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-02-2020
20:44:00
Se mer
Bergboms vägglampor mässing
BERGBOMS, vägglampor, 1 par, mässing och skärm i textil, höjd ca 42 cm vardera
Varunr: 5590827
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-02-2020
12:40:00
Se mer
Varunr: 5497445
SEK 1 694 DK, Odense, Kratholmvej 22-02-2020
18:29:00
SEK 424
Et par store inddustrielle sakselamper, sorte (2)
Par store industrielle sakselamper med skærme af emaljeret metal, porcelænsfatning, saksestel af stål. udtræk, L. ca. 90/130 cm, Ø. 45 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (2)
Varunr: 5588573
SEK 5 648 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2020
19:11:00
SEK 1 271
Robert Dudly Best. Væglampe fra Bestlitemodel BL7, Sort/Krom
Robert Dudly Best. Væglampe stel af krom, skærm af sortlakeret metal. Bestlite for Gubi, model BL7. Design fra 1930. H. 27 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 5591833
SEK 1 694 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2020
19:39:00
SEK 1 271
Poul Henningsen. Par 'PH-hat' væglamper. (2)
Poul Henningsen, 1894-1967. Par 'PH-Hatte' væglamper af hvidlakeret metal, indvendig rosa bemalet. Ø. 22 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med almindelig brugsspor. (2)
Varunr: 5591726
SEK 2 118 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-02-2020
19:55:00
SEK 635
Et par store indsustrielle sakselamper (2)
Varunr: 5591793
20:31:00
SEK 1 271
Väggappliquer
VÄGGAPPLIQUER, 1900-talets mitt, ett par, sex ljusarmar, höjd ca 85 cm, bredd ca 54 cm
Varunr: 5591159
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-02-2020
21:52:00
Se mer
Vilhelm Lauritzen. Væglampe, model VL38, hvid
Vilhelm Lauritzen. Væglampe, model VL38 af børstet messing og hvidt pulverlakeret aluminium, justerbar. Ø. ca. 13,5 cm. H. 19 cm. BR> VL38 bordlampe blev oprindeligt designet af Vilhelm Lauritzen i samarbejde med Louis Poulsen i anledning af opførslen af Radiohuset på Frederiksberg, der i dag ...
Varunr: 5593665
SEK 1 977 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2020
13:47:00
SEK 1 412
Jonas Bohlin "Espresso"
JONAS BOHLIN, vägglampa, "Espresso", Design AB, 1987, bemålat trä och porslin, höjd 32 cm
Varunr: 5592265
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23-02-2020
15:36:00
Se mer
Varunr: 5559818
SEK 1 130 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2020
15:38:00
SEK 424
Varunr: 5592899
SEK 2 118 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-02-2020
18:25:00
SEK 635
Par væglamper samt pendel (3)
En samling lamper bestående af: Par væglamper af egetræ samt pendel med Le Klint skærm. Væglamper D. 35 cm, pendel Ø 40 cm. En væglmape med uoriginal skærm / Le Klint skærm. Brugsspor (3)
Varunr: 5587238
SEK 1 412 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2020
18:27:00
SEK 494
Aage Holm Sørensen. Væglampe af messing
Aage Holm Sørensen. Væglampe af flammeskåret messing Ø. 31 cm. Fremstillet hos Holm Sørensen & Co. Mærkat herfra, Fremstår med brugsspor, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 5590080
19:22:00
SEK 494
Paar italienische Wandlampen, wohl Veca (2)
Paar italienische Wandlampen, wohl Veca, 1970er Jahre. Metall, verchromt, Rauchglas und Kristallglas. B. ca. 27 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 5569858
SEK 3 682 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2020
20:06:00
SEK 473
Arne Jacobsen. Et par AJ væglamper, hvidlakeret metal (2)
Arne Jacobsen (1902-1971). Par AJ væglamper af hvidlakeret metal. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. L. 35 cm. Fremstår med brugsspor, beskidte. Bemærk specialmål (2)
Varunr: 5591942
SEK 2 824 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23-02-2020
20:15:00
SEK 3 954
Hängeleuchte der 1960er Jahre
Hängeleuchte der 1960er Jahre. Konstruktion zur Kettenaufhängung aus Kupfer, Glas, und farbig lackiertem Metall, ausgestattet mit fünf Lampenfassungen E 14. Maße ca. L. 90 cm, Ø 52 cm. Sehr leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, kleine Kratzer auf den lackierten Oberflächen,
Varunr: 5563772
SEK 2 104 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-02-2020
20:22:00
SEK 421
Paar italienische Wandappliken / Lampen (2)
Paar italienische Wandappliken / Lampen im Stil von Gio Ponti. Messing, Kerzenhülse aus Holz. Elektrifiziert. L. ca. 36 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Messing leicht angelaufen. (2)
Varunr: 5569842
SEK 1 052 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2020
20:24:00
SEK 421
Nordlux. Stilistisk væglamper (15)
Nordlux. Stilistisk væglamper udført i hvid hammerlakeret metal. Væglampen kan også bruges på badeværelse i vådrumszone 2+3. Det vil sige i alle områder på nær brusekabinen og direkte over et badekar. Diameter: Ø76mm. Fremspring: 125mm. Højde: 105mm. Fatning: GU10 220-240V. IP Tæthedsklasse:...
Varunr: 5582315
SEK 2 259 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
20:54:00
SEK 565
12»