Utropspris
12»   Varor pr. sida   42 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ti maskinlamper (10)
Ti maskinlamper med skærme af lakeret stål, svanehals af forkromet stål med grøn lakeret fod af aluminium. H. 58 cm. Fremstår med brugsspor. (10)

Varunr: 6052218
SEK 10 151 DK, Herlev, Dynamovej 06-08-2021
09:47
SEK 480
Par industrielle sakselamper. (2)
Par industrielle sakselamper med skærme af kobber. H. 23 cm. Skærme Ø. 23 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Varunr: 6051837
SEK 5 487 DK, Herlev, Dynamovej 06-08-2021
09:52
SEK 1 646
Par industrielle sakselamper med skærme af sort emaljeret metal. H. 23 cm. Skærme Ø. 23 cm.

Varunr: 6051847

09:54
SEK 480
Par industrielle sakselamper med skærme af messing. H. 23 cm. Skærme Ø. 23 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Varunr: 6051841
11:12
SEK 549
Væglamper, Mejlstrøm Belysning, type 812 af Sv. Mejlstrøm (2)
Sv. Mejlstrøm / Mejlstrøm Belysning, type 812, væglampetter el. væglamper, messing lakering & skærme (ridser langs kanten) af olivenfarvet glas, H. 29 cm. Brugsspor. (2)

Varunr: 6053446
SEK 1 097 DK, Odense, Kratholmvej 06-08-2021
15:02
SEK 412
Par industrielle sakselamper med skærme af grønt emaljeret metal. H. 23 cm. Skærme Ø. 23 cm.

Varunr: 6051845

18:42
SEK 1 303
Murano. Venetiansk væglampe af mundblæst glas
Murano. Venetiansk væglampe af riflet mundblæst glas med én svungennedadvendt lysarm og prydet med blomster og bladværk. Lysarme og ornamentik aftagelige. Cirka H. 40, B. 20, D. 30 cm. Fremstår usamlet.

Varunr: 6053902
SEK 2 058 DK, Herlev, Dynamovej 06-08-2021
18:53
SEK 617
Erik Magnussen for Pandul. Fire væg / loftlamper, model Ring VL31 (4)
Erik Magnussen for Pandul. Fire væg / loftlamper, model Ring VL31 af hvidlakeret metal og plast. Ø 28 cm. Fremstår med ridser samt brugsspor. (4)

Varunr: 6025163
SEK 1 097 DK, Herlev, Dynamovej 06-08-2021
20:54
SEK 480
Erik Hansen, model 224. Sakselampe af egetræ
Erik Hansen. Sakselampe af massiv eg, vægbeslag H. 53 cm. Tilhørende plisseret skærm. Formgivet 1952. Udført hos Le Klint, model 224. Fremstår med brugsspor, herunder skærm med enkelte trykmærker.

Varunr: 6064087
SEK 2 058 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-08-2021
11:39
SEK 823
Tre væglamper (3)
Tre væglamper af messing med skærme af opalglas. H.28 cm. D.14 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.(3)

Varunr: 6064374
SEK 2 058 DK, Herlev, Dynamovej 07-08-2021
15:14
SEK 686
Par væglampetter 1950'erne (2)
Par væglampetter med stel af messing og 2 skærme af matteret hvidt opalglas. 1950'erne. H.21 x b.37 x d.24 cm. Brugsspor, anløbninger stel. Se også varenumre 6061122 og 6063756.

Varunr: 6063754
SEK 2 058 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-08-2021
15:44
SEK 549
Større væglampet 1950'erne
Væglampet med stel af messing og 5 skærme af matteret hvidt opalglas, 1950'erne. H.42 x b.53 x d.27 cm. Brugsspor, smuds, vægplade med anløbninger. Se også varenumre 6063754 og 6063756.

Varunr: 6061122
SEK 2 744 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-08-2021
17:08
SEK 823
Større væglampet 1950'erne
Væglampet med stel af messing og 5 skærme af matteret opalglas, 1950'erne. H.47 x b.54 x d.35 cm. Brugsspor, smuds.

Varunr: 6063752
18:09
SEK 1 921
Fire væglampetter 1950'erne (4)
Fire væglampetter med stel af messing og hver med 3 matterede skærme af opalglas, alle skærme mangler dog bortset fra én. 1950'erne. H.34,5 x d.33 x b.33 cm. Se også varenummer 6063752.

Varunr: 6063753
19:10
SEK 686
Carl Fagerlund for Orrefors. Væglampet samt pendel af glas og messing (2)
Carl Fagerlund for Orrefors. Væglampet samt pendel af presset glas og messing. L.28cm. Fremstår med brugsspor (2)

Varunr: 6064619
SEK 1 372 DK, Aalborg, Nibevej 07-08-2021
19:11
SEK 480
Louis Poulsen Væglampe model 32024
Louis Poulsen Væglampe model 32024. Monteret med glasskærme, grålakeret stål. 24 x 24 cm H. 12 cm. Fremstår med alm. brugsspor, skrammer, mærker.

Varunr: 6063067
SEK 1 097 DK, Herlev, Dynamovej 08-08-2021
08:34
SEK 412
Carl Fagerlund, Lyfa/Orrefors et par store 'Gylfe' væglampetter (2)
Carl Fagerlund. Et par væglampetter af messing med skærme af klart, presset glas. Fremstillet hos Lyfa og Orrefors. H. 40 cm. Brugsspor.

Varunr: 6064175
SEK 4 115 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-08-2021
16:11
SEK 549
Arne Jacobsen, Væglamper, model 'Eclipta' (2)
Arne Jacobsen, 1902-1971. 'Eclipta' væglamper, Ø 22 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår uden fatning og med brugsspor. (5)

Varunr: 6060171
SEK 3 567 DK, Herlev, Dynamovej 08-08-2021
17:01
SEK 480
Carl Fagerlund, Lyfa/Orrefors, tre væglampetter (3)
Carl Fagerlund. Lyfa/Orrefors, tre væglampetter af messing med skærme af klart, presset glas. Fremstillet hos Lyfa og Orrefors. H.28 cm. Brugsspor.

Varunr: 6064177
SEK 2 744 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-08-2021
17:12
SEK 412
4 store vægure (4)
Fire vægure batteridrevne: bestående af: Stort vægur London, Tokyo og New York Ø 60 cm. Kant af aluminium, vægur quartz, hvid skive, kant af alluminium Ø 25 cm., vægur quartz, radiocontrolled, kant af alluminium Ø 38 cm. og vægur sort skive, quartz Ø 29 cm. Enkelte ridser. Lauritz.com indestår ...

Varunr: 6064098
SEK 1 097 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-08-2021
18:21
SEK 412
Par væglampetter af glas og messing, hver med tre blade af glas og inderskær af matteret slebet gyldent glas, spor efter manglende del i top på begge lamper. 1950'erne. H.28 x 23 x d.15 cm. Brugsspor, messing anløbet, ene inderskærm med revne.

Varunr: 6064178
SEK 2 058 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-08-2021
18:27
SEK 412

Varunr: 6025161
18:40
SEK 412
Murano. Venetiansk væglampe af riflet mundblæst glas med én opadvendt svungen lysarm og prydet med blomster og bladværk, denne med reparation. Lysarme og ornamentik aftagelige. Cirka H. 43, B. 23, D. 33 cm. Fremstår usamlet.

Varunr: 6060781
SEK 2 195 DK, Herlev, Dynamovej 08-08-2021
19:30
SEK 412
To lampetter med motiv (2)
To lampetter med motiv af mand og kvinde, forgyldt. H. 24 D. 14 cm. Fremstår med brugsspor herunder gennembrudt forgyldning. (2)

Varunr: 6051277
19:34
SEK 412
Poul Henningsen. Seks 'PH-Hat' væglamper (6)
Poul Henningsen. Seks 'PH-Hat' væglamper af hvidlakeret metal, indvendig rosa bemalet. Ø. 23 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. To med manglende fatninger. Fremstår med mærker, ridser og brugsspor. (6)

Varunr: 6064855
SEK 2 058 DK, Herlev, Dynamovej 08-08-2021
19:45
SEK 960
Kaare Klint safaristol, ask, kanvas
Kaare Klint (1888-1954). Safaristol med stel af massiv ask, sæde og ryg udspændt med naturfarvet kanvas, armlæn og remme af kernelæder, løs sædehynde. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussen. H. 80/32 cm. B. ca. 58 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6064646
SEK 4 115 DK, Aalborg, Nibevej 08-08-2021
SEK 2 469
Friis & Moltke for Lampas. Et par væglamper i kobber
Friis & Moltke for Lampas. Et par væglamper i kobber. H. 24 cm, B. 38 cm. Fremstillet af Lampas. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6063264
SEK 2 744 DK, Vejle, Dandyvej 08-08-2021
20:09
SEK 549
Fire væglamper (4)
Fire væglamper af glas med fatning af gyldent last H. 29 cm Brugsspor (4)

Varunr: 6062732
SEK 2 744 DK, Nivå, Stejlepladsvej 08-08-2021
20:23
SEK 412
WKR. Et par væglamper i forgyldt og forkromet stål fra 1960'erne (2)
WKR. Et par væglamper i forgyldt og forkromet stål fra 1960'erne. H. 35 cm, B. 45 cm. Fremstillet af WKR, Tyskland. Fremstår med få brugsspor. (2)

Varunr: 6061842
SEK 6 585 DK, Vejle, Dandyvej 08-08-2021
20:49
SEK 412
Stelton skibslampe
Stelton skibslampe af stål med glasskærm. H: 42 cm. Fremstår ubrugt.

Varunr: 6064297
SEK 1 372 DK, Vejle, Dandyvej 08-08-2021
20:59
SEK 686
12»