Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Anders Pehrsson for Atelje Lyktan. 'Bumling' væglampe
Anders Pehrsson for Atelje Lyktan. 'Bumling' væglampe af hvidlakeret metal, med gitter af plast. Ø 20 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5281661
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
14:31:00
SEK 421
To væglamper af messing med plisserede skærme. (2).
To væglamper af messing med plisserede skærme. L. 70 cm. H. 15 cm. skærme Ø. 30 cm. Fremstår med brugsslitage. (2).
Varunr: 5276948
SEK 1 123 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
17:49:00
SEK 491
Ifö badeværelseslampe samt Thorn Floodlight (2)
Ifö badeværelseslampe i porcelæn og glas, Hvid H 20 cm. samt Thorn Floodlight model PRT12 23x16 cm. Begge fremstår ubrugte i original emballage. (2)
Varunr: 5285455
SEK 1 123 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
19:00:00
SEK 421
Væglampe, SLV, model Arlina T5, L. 128 cm
SLV, model Arlina T5 væglampe af børstet metal / alu. samt glas, L. 128 cm - lyskilde maks: G5 T5 energisparepære 28W, materiale: metal / aluminium & glas. I org. emb. Udstillingsmodel, fremstår med håndterings / brugsmærker. NB det første foto er et modelfoto. Vejl, butikspris er 2.322 kr.
Varunr: 5236756

SEK 2 527 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
19:20:29
SEK 421
Vilhelm Lauritzen. Væglampe. 'Pladespilller-lampetten' fra Radiohuset, messing
Vilhelm Lauritzen. Væglampe af messing med drejeled. 'Pladespilller-lampetten' fra Radiohuset, fremstillet hos Louis Poulsen. L. ca. 19 cm. Fremstår med patina og brugsspor.
Varunr: 5281357
SEK 5 616 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:50:00
SEK 6 739
Svenskt Tenn modell 2389
JOSEF FRANK, vägglampa, Svenskt Tenn, modellnummer 2389, mässing, höjd 33 cm. . HISTORIK: Formgivna av Josef Frank redan vid 1920-talets slut för hans egen firma Haus und Garten i Österrike, ritningen tog han sedan med sig till Sverige när han började arbeta för Svenskt Tenn 1934.
Varunr: 5282020
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
19:55:00
Se mer
Claus Bonderup. Fire væglamper af bruneret metal, model Selene (4)
Claus Bonderup. Fire væglamper af bruneret metal med skærme af mat hvidt opalglas, model Selene. Fremstillet hos Focus Lighting. L. 40 cm, skærm Ø 33,5 cm. Vægbeslag medfølger. Fremstår med manglende inderskærme. Brugsspor/patina. (4)
Varunr: 5123168
SEK 1 123 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
20:12:00
SEK 421
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af teak
Erik Hansen for Le Klint. Væglampe / sakselampe af teaktræ med plisseret skærm. H. 40 cm. Fremstår med få brugsspor.
Varunr: 5285728
SEK 1 404 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
20:57:00
SEK 1 685
Vittoriano Viganò for Astep. Væglampe model VV Cinquanta Twins.
Vittoriano Viganò for Astep. Væglampe model VV Cinquanta Twins med stamme af messing, hvidlakeret skærme. Justerbare skærme. Formgivet 1951. Relanceret 2017. Fremstillet for Astep. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto.
Varunr: 5258590

SEK 6 178 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
21:00:00
SEK 3 370
Carl Fagerlund vägglampor
CARL FAGERLUND, vägglampetter, 1 par, Orrefors, mässing samt klar glasmassa, höjd ca 17 cm
Varunr: 5283358
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
10:36:00
Se mer
Wandleuchte / Deckenleuchte, von Domus der 1960/70er Jahre
Wandleuchte / Deckenleuchte, von Domus, der 1960er Jahre. Wandhalterung aus Metall mit Brennstelle, Lampenschirm aus Lunopal. Holzrahmen, Bezeichnet, Maße ca: B. 40 cm. H. 80 cm. Gebrauchsspuren. Wasserflecken auf Lampenschirm.
Varunr: 5200273
SEK 2 092 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
13:11:18
SEK 418
Design Fritz Kurz för Orrefors
VÄGGLAMPETT, design Fritz Kurz, Orrefors, 1900-talets mitt, klarglas, i form av blad, höjd ca 29 cm
Varunr: 5283529
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
17:14:00
Se mer
Schwarze Wandleuchte, schweizer Fabrikat zugeschrieben
Wandleuchte mit zwei, nach oben und unten gerichteten Brennstellen, Die Gestaltung der Fassung weist auf einen schweizer Leuchten Fabrikat hin. Metall-Gehäuse, schwarz lackiert. Innenseite des Lampenschirmes weiß lackiert.H. ca. 28 cm, D. 27 cm.Gewöhnliche Alters- und Lagerspuren. Teilweise ...
Varunr: 5263857
SEK 1 046 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
19:10:00
SEK 418
Erik Hansen/ Le Klint, sakselampe af egetræ
Erik Hansen/ Le Klint, sakselampe af egetræ. Formgivet 1952. Fremstillet hos LeKlint. H. 32 cm. Fremstår med brugsspor. Ekstra fatning medfølger.
Varunr: 5283079
SEK 1 404 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2019
19:12:00
SEK 983
Vägglampa
VÄGGLAMPA, 1900-talets mitt, mässing, dekorerat glas, längd ca 107 cm
Varunr: 5283610
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
20:10:00
Se mer
Friis & Moltke. Et par ACTA L53 væg / loftslamper (2)
Friis & Moltke. Et par ACTA L53 væg / loftslamper. Ø 32 cm. Grå. TC-F 36W kompaktlysrør. Fremstillet hos Lampas. NB. De første to fotos er modelfoto. Udstillingsmodel med minimale brugsspor. (2)
Varunr: 5283713

SEK 2 808 DK, Odense, Kratholmvej 28-03-2019
20:26:00
SEK 702
To væglamper/Wall Appliques, Murano-glas, formentlig Barovier & Toso (2)
To væglamper/Wall Appliques, Murano-glas, formentlig Barovier & Toso. Konstruktion i messing med form som gren, hvid-transparent glas. Mål ca.: H. 76/35 cm, B. 60/20 cm, D. 17/14 cm. Fremstår med få brugsspor, på den ene lampe mangler vægholderen. (2)
Varunr: 5263288
SEK 9 414 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
20:40:00
SEK 4 707
Vägglampor Falkenbergs belysning
VÄGGLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft, Falkenbergs belysning, modell 8132, stomme av mässing, skärmar och raster av grön respektive vit plast, diameter ca 20 cm
Varunr: 5283633
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
20:56:00
Se mer
Væglamper / loftlampe, Studio Italia Design, model Bubble, Ø 47 cm
Studio Italia Design, model Bubble væglamper / loftlampe af chrom metal & mat glas, Ø 47 cm, H. 17 cm - lyskilde maks: 4 stk 33W, materiale: glas / metal. I org. emb. Udstillingsmodel, fremstår med lettere håndterings / brugsmærker. NB det første foto er et modelfoto. Vejl, butikspris er ...
Varunr: 5262490

SEK 4 493 DK, Odense, Kratholmvej 29-03-2019
15:10:00
SEK 1 966
Mats Thorén & Lars Bylund for Louis Poulsen 'Malmø' T 5 væglamper (2)
Mats Thorén & Lars Bylund: 'Malmø' To grålakerede uplight væglamper model T5/16 39 W et kasse med lysstofrør medfølger. Fremstillet hos Louis Poulsen, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)
Varunr: 5281225
SEK 1 404 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-03-2019
17:37:00
SEK 421
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL5.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL5, farve: offwhite og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. Modelfoto.
Varunr: 5269686

SEK 2 808 DK, Herlev, Dynamovej 29-03-2019
19:58:00
SEK 1 193
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL6.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL6, farve: white og krom, H. 56 cm. Udstillingsmodel. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. Afbryder mangler.
Varunr: 5287773

SEK 2 106 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2019
13:14:41
SEK 702
Fire væglampetter med prismer (4)
Par væglampetter af messing/forgyldt bronce, behængt med prismer. samt 2 uden prismer. Fremstår med brugsspor, enkelte løse prismer medfølger (4)
Varunr: 5275975
SEK 1 123 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2019
14:53:31
SEK 421
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL5, farve: white og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. Mangler øverste beslag (upper cap)
Varunr: 5270079

15:30:41
SEK 702
FLOS, Romeo Babe K W af Philippe Starck, sølv (2)
Philippe Starck for FLOS, Romeo Babe K W væglamper / spots, aluminium, glas, plast & polycarbonat, Ø 11 cm, H. 17 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5278427
SEK 1 404 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-03-2019
15:41:07
SEK 632
Lampeproducent. Væglampe
Lampeproducent. Væglampe af egetræ. H. 22 cm.
Varunr: 5278528
SEK 1 123 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-03-2019
15:44:07
SEK 421
Arne Jacobsen. AJ væglampe
Arne Jacobsen. Væglampe af sortlakeret metal. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ-væg. H. 24,5 cm.
Varunr: 5283236
SEK 2 106 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-03-2019
15:51:46
SEK 2 527
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe, eg, model 324
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af egetræ, model 324. Formgivet 1952. Max længde 92 cm. Alm. brugsspor, uden skærm.
Varunr: 5287347

SEK 1 404 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-03-2019
17:19:00
SEK 491
Wandlampen (2)
Paar Wandlampen gefertigt aus Messing und Glas. Elektrifiziert jeweils eine Fassung E14. Maße jeweils ca.: H. 27 cm, D. 8 cm. Die Lampen befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren und Kratzern, die Unterseite eines Glaskolbens ist bestoßen, es fehlen Scherben. Die ...
Varunr: 5238550
SEK 1 255 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30-03-2019
18:18:00
SEK 418
Flos, væglampe, model Pochette
Flos, Pochette væglampe af forkromet metal. H. 15 L. 20. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5282533

SEK 1 123 DK, Aalborg, Nibevej 30-03-2019
18:35:00
SEK 421
 1 2 3  >>