Utropspris
12»   Varor pr. sida   59 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Vägglampetter Swedish Grace
QVARFORDTS INTARSIA, Mjölby, 1 par vägglampetter, Swedish Grace, mässing och intarsiadekor av figursceneri, mått 26x26x10 cm

Varunr: 5737939
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15-08-2020
10:44
Se mer
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, to Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (2)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, to væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (2)

Varunr: 5738527
SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2020
12:12
SEK 626
Robert Dudly Best - BestLite for Gubi. Væglampe model BL5
Robert Dudly Best - BestLite for Gubi. Væglampe med skærm af sortlakeret metal samt stel af forkromet metal, model BL5. Design fra 1930. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5714115
SEK 2 086 DK, Helsingør, Støberivej 15-08-2020
16:15
SEK 1 112
Par vintage sengelamper (2)
Par vintage sengelamper med metalskærme med bort af stjerner. 1950erne. Fremstår med aldersvarende brugsspor og senere lakering. (2)

Varunr: 5737303
SEK 1 112 DK, Aalborg, Nibevej 15-08-2020
18:40
SEK 487
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af palisander,
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af palisander, H. vægbeslag ca. 40 cm. Formgivet 1952. Fremstillet hos Le Klint, model 332. Monteret med plisseret skærm. Fremstår med brugsspor

Varunr: 5737362
SEK 1 391 DK, Aalborg, Nibevej 15-08-2020
18:50
SEK 1 530

Varunr: 5714108
20:25
SEK 1 182
To par lampetter af udskåret træ (4)
To par lampetter af udskåret, bemalet og guldstafferet træ i rokoko og empire stil. H. 35/39 cm. Fremstår med overfladiske mærker og skrammer. (4)

Varunr: 5722747
SEK 1 391 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2020
12:12
SEK 487

Varunr: 5727199
SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 16-08-2020
15:21
SEK 417
Murano, væglamper (4)
Murano, fire væglamper. Konstruktion udført i mundblæst, honningfarvet glas, krystalglas og guldfarvet metal. Hver især med to arme. B. ca. 36 cm. Fremstår med lette brugsspor, et stikblad mangler, stedvist med små afslag på stikdelene. (4)

Varunr: 5723936
SEK 6 216 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-08-2020
19:20
SEK 570
Poul Henningsen. 2/1 Væglampe, Louis Poulsen 1930-erne
Poul Henningsen 1894-1967. 2/1 Væglampe med arm af bruneret messing, 2/1 skærmsæt af trelags opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen 1930-erne. Fremstår med senere monteret fatning og skærmsæt.

Varunr: 5613748
SEK 11 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-08-2020
19:44
SEK 626
Et par store forgyldte væglamper af nyklassicistisk stil (2)
Et par store forgyldte væglamper af nyklassicistisk stil af porcelæn, bassin formet, rigt støbt med blade, guirlander og gennembrudt græsk frise i toppen. Ant. Italien. H. 50 B. 35 D. 21 cm. (2) Se også varenr. 5727845

Varunr: 5727843
SEK 3 337 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-08-2020
20:12
SEK 556
Drei Wandleuchter und eine Stehlampe, Metall (4)
Drei Wandleuchter und eine Stehlampe, Metall. Konvolut bestehend aus drei Wandleuchten aus Metall mit geschwungenen Armen in grüner und goldfarbener Fassung, jeweils mit zwei Brennstellen versehen, H.23cm, L.29cm, T.12cm, sowie einer Stehlampe aus Metall in grüner Fassung, auf einem geschwungenen...

Varunr: 5728001
SEK 2 590 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
20:43
SEK 414
Andrée Putman, light / sconce, stainless steel, opal glass, designed for the Ebel stores, Munich, 1986
Andrée Putman, lamp / sconce, stainless steel, opal glass, designed for the Ebel stores, Munich, 1986. Puristic sconce of stainless steel with a structure of three stainless steel supports that can be adjusted into several positions by motor, head of steel support with lengthwise, tiltable and ...

Varunr: 5700964
SEK 16 576 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
21:49
SEK 414
Tre standerlamper af aluminum (3)
Tre standerlamper af aluminium, 2 med justerbare højder, H. fra 128-141 cm. Fremstår med brugsspor, buler samt 2 med defekte fatninger. (3)

Varunr: 5740457
SEK 1 112 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2020
12:42
SEK 417
Stor væglampet af forgyldt metal, Hans Kögl stil, antagelig Italiensk
Stor væglampet af forgyldt metal prydet med blomster og bladværk, arme til tre lys. H. 80 cm. B. 110 cm.

Varunr: 5714379
SEK 11 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 17-08-2020
18:23
SEK 417
Sæt på fire forgyldte væglamper af nyklassicistisk stil (4)
Sæt på fire forgyldte væglamper af nyklassicistisk stilaf porcelæn, bassin formet, rigt støbt med blade, guirlander og gennembrudt græsk frise i toppen. Ant. Italien. H. 50 B. 35 D. 21 cm. 1 lampe med løs stykke der skal limes igen (medfølger) (4) Se også varenr. 5727843

Varunr: 5727845
SEK 4 728 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2020
19:44
SEK 417
Focus VIP for Seeddesign. Par væglamper (2)
Focus VIP for Seeddesign. Par væglamper. Stel af sortlakeret metal, skærm af mat hvidt glas. Arm med elevation, afbryder på bagplade, sort stofledning L. 74 cm., Ø 12 cm. (2)

Varunr: 5731091

SEK 1 391 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-08-2020
19:56
SEK 417
Jasper Morrison m.fl. Par mini Glo-Ball samt par 'Tragten lamper (4)
Jasper Morrison. Et par mini Glo-ball C/W, Ø ca. 11 cm. Fremstår ubrugt i originale æsker. Endvidere et par 'Tragten' lamper, ant. til loftmontering, L. ca. 60 cm. Ene bagkasse/ vægbeslag ej monteret, medfølger løst. Fremstår med alders- og brugsspor, ridser og mærker. (4)

Varunr: 5740519
SEK 2 225 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2020
20:11
SEK 556
Hans-Agne Jakobsson. To sæt væglamper af messing (4)
Hans-Agne Jakobsson. To sæt væglamper af messing. tre skærme mangler. Alm. brugsspor. (4)

Varunr: 5736020
SEK 2 086 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2020
20:38
SEK 487
Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl. Væglampe model Le Six Double, messing.
Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl. Væglampe model Le Six Double af messing. B: 13 cm, D: 67 cm, H: 84 cm. Fremstillet for Norr11. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 2.999 DKK.

Varunr: 5706888

SEK 2 781 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2020
13:50
SEK 765
Hans-Agne Jacobsson. Tre væg lampetter af messing og glas (3)
Hans-Agne Jacobsson. Tre væg lampetter af messing. Med skærme af røgfarvet glas. H. 24, D. 20 cm. Fremstår med små afslag nederst på skærme, ellers almindelige brugsspor. (3)

Varunr: 5739935
SEK 2 503 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2020
14:27
SEK 556
Vägglampor
FAGERHULT, vägglampor, 1 par, mässingsplåt, 2 ljuspunkkter vardera, längd 23, bredd 15, höjd 6,5 cm vardera

Varunr: 5741510
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18-08-2020
16:42
Se mer
Hans-Agne Jacobsson. To armet væglampet af messing og glas.
Hans-Agne Jacobsson. To-armet væglampet af messing. Med skærme af røgfarvet glas. H. 24, B. 32, D. 20 cm. Fremstår med små afslag nederst på skærme, manglende ledning. Brugsspor. (2)

Varunr: 5739947
SEK 1 947 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2020
19:20
SEK 487
Paar Wandleuchten der 1980/90er Jahre von GKS Leuchten, Germany (2
Paar Wandleuchten der 1980/90er Jahre, Entwurf von GKS Leuchten - Gebrüder Knapstein Sundern, Germany. Mehrfach orientierbare, stufenlos höhenverstellbare Konstruktion aus gebürstetem, vernickeltem Metall, ausgestattet mit Drehdimmer am Reflektor und einer Lampenfassung E 27 für ...

Varunr: 5631779
SEK 1 554 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-08-2020
19:23
SEK 414
Hans-Agne Jacobsson. Par To-armede væglampetter af messing og glas
Hans-Agne Jacobsson. Par To-armede væglampetter af messing. Med skærme af røgfarvet glas. H. 24, B. 32, D. 20 cm. Fremstår med små afslag nederst på skærme, ellers almindelige brugsspor. Manglende ledning.(2)

Varunr: 5739949
SEK 3 894 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2020
19:26
SEK 487
Marianne Tuxen for Louis Poulsen. Væglamper (4)
Marianne Tuxen for Louis Poulsen. Fire væglamper af hvidlakeret metal, model Safir, Ø. 23,5 cm. samt mini Safir, Ø. 16 cm. Heetil ekstra løsdele. Fremstår med brugsspor. (4)

Varunr: 5741647
SEK 1 391 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18-08-2020
20:09
SEK 973
Zwei Wandappliken / Wandleuchter, Metall, vergoldet (2)
Zwei Wandappliken / Wandleuchter, Metall, vergoldet. Zwei Wandappliken aus vergoldetem Metall mit floralem Reliefdekor und der mittigen Darstellung eines Löwenkopfes, mit jeweils drei geschwungene Leuchterarme mit entsprechenden elektrischen Brennstellen, H.38cm, B.22cm, T.14cm, altersgemäße ...

Varunr: 5661658
SEK 1 243 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-08-2020
21:00
SEK 414
Bruno Gecchelin, Skipper & Pollux, Wandleuchte / Deckenleuchte, Modell 'Mezzaluna', Stahlrohr, verchromt, Italien, 1970er Jahre
Bruno Gecchelin (*1939) für Skipper & Pollux, Wandleuchte / Deckenleuchte, Modell 'Mezzaluna', Stahlrohr, verchromt, Italien, 1970er Jahre. Wandleuchte mit einem konvex gebogenen, verchromten Arm und einem winkelverstellbaren, halbrunden und flachen Lampenkopf aus weiß lackiertem Stahl, mit einer...

Varunr: 5680260
SEK 2 590 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-08-2020
21:11
SEK 414
Väggarmatur
TOBIA SCARPA, "Foglio", väggarmatur, 1 par, Flos omkring 1966, väggfästen i aluminium, skärmar i kromad metall, höjd 21, bredd 31 cm

Varunr: 5742540
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-08-2020
12:36
Se mer
Vägglampor Tolomeo Faretto
MICHELE DE LUCCHI & GIANCARLO FASSINA, "Tolomeo Faretto", vägglampor, 3 st, Artemide, Italien, polerad och anodiserad aluminium, etikettmärkning, höjd ca 23, djup 25 cm

HISTORIK: Tolomeo-serien har numera blivit moderna lampklassiker och vunnit flera prestigefulla designpriser, bl.a. Compasso d'Oro.

Varunr: 5742555
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-08-2020
13:30
Se mer
12»