Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Et par olielamper, G.V. Harnisch Efterfølger af Messing (2)
Et par olielamper, G.V. Harnisch Efterfølger grundlagt 1841, af Messing, nr. 25026 og 24553 til vægmontering. H. 34 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5004082
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
13:15:00
SEK 518
Baguès, lamper/væglamper, krystalglas og messing, 1900-tallet (2)
Baguès, lamper/væglamper, 1900-tallet. Trearmet konstruktion af messingholdere med blomsterkrukke og blomsteragtige udsmykninger af krystalglas, tre lyskilder i alt, L. 63 cm, B. 55 cm, D. 21 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist små ridser og en løs glasblomst, der ...
Varunr: 4979759
SEK 4 820 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:00:00
SEK 3 133
Lampen / Wandleuchten, Bronze (2)
Paar Lampen / Wandleuchten, vergoldete Bronze, Konstruktion mit Krug als Bekrönung, zwei Brennstellen, L.46cm, B.26cm, T.13cm, minimale Gebrauchsspuren. (2) Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität.
Varunr: 4979766
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:00:00
SEK 386
Baguès, lamper/væglamper, bronze, 1900-tallet (3)
Baguès, lamper/væglamper, 1900-tallet, lueforgyldt bronze. Konstruktion med kogle som afslutning foroven, med tre lyskilder hver, L. 53 cm, B. 35 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, misfarvninger, lampeholderne er meget brugt, lampeskærmene er delvist bølgede, med ...
Varunr: 4979770
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:00:00
SEK 386
Petitot, lamper/væglamper, art deco stil, Frankrig (2)
Petitot France, par lamper/væglamper i art deco-stil, glas og messing, bajonetfatning af forniklet messing, betegnet med 'Petitot' på bagsiden af glasset, H. 33,5 cm, B. 31 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist små ridser i metallet. (2)
Varunr: 5003774
SEK 7 712 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:00:00
SEK 627
Luxo. Fire sengelamper (4)
Luxo. Fire sengelamper af blålakeret metal. L. 37 cm. Ø skærm 19 cm. Brugsspor og mindre skævheder. To lamper mangler en skrue. Vægbeslag og strømstik mangler. (4)
Varunr: 5004638
SEK 1 295 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
20:06:00
SEK 453
Vägglampor
VÄGGLAMPOR, 9 st, 1960-tal, mässing med blågråtonade glaskupor, med genomrbutna insatser i mässing, höjd ca 27 cm
Varunr: 5004562
SEK 3 600 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
20:20:00
Se mer
Jo Hammerborg for Fog og Mørup, Alfa væglamper (2)
Jo Hammerborg for Fog og Mørup, Alfa væglamper af lakeret metal, skærmlængde ca 15 cm. Fremstår med alm. brugsspor (2)
Varunr: 5002913
20:40:00
SEK 777
Samling kobberlamper (4)
Damling kobberlamper bestående af Agterlanterne H 44 cm. Portlampe H 37 cm. to stk. hjørnelamper H 24 cm. Alle modificeret fra petroleum til el. (4)
Varunr: 5004884
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2018
18:43:00
SEK 453
Klassisk engelsk messing væglampe med to lyskilder
Klassisk engelsk messing væglampe med to lyskilder med farvede opalglasskærme. Mrk. 'Jans nr 202 mad in England' H 24 cm B 40 cm. 1900'tallet.
Varunr: 4995102
20:01:55
SEK 389
Et par klaverstager af messing. (2).
Et par klaverstager af messing, rigt støbt med ornamentik, blomster og bladværk. 1900-tallet. H. 12 cm. L. 23,5 cm. (2).
Varunr: 4960366
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2018
20:02:00
SEK 389
Peill und Putzler, Lampen / Wandleuchten, Glas, wohl 1950er Jahre (2)
Peill und Putzler, Paar Lampen / Wandleuchten, Opalglas, wohl 1950er Jahre, halbrunde Konstruktion mit jeweils einer Brennstelle, L. 25 cm - T. 12 cm, eine Wandleuchte am oberen Rand mit Abbruchstelle, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varunr: 4514360
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:10:00
SEK 386
Philips, zwei CDM Lampen / Leuchten mit Vorschaltgerät (2)
Philips, zwei CDM Lampen mit UV Filter 001, um 40° schwenkbar, mit elektronischem Vorschaltgerät HID - PV C 2x35/I CDM, Objektmaße: H. 34,5 cm, B. 22 cm, T. 18,5 cm. Leichte Gebrauchsspuren. (2) Lauritz.com übernimmt keine Garantie oder Gewährleistung auf die Funktion.
Varunr: 4776531
SEK 1 157 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:22:00
SEK 386
Varunr: 4776539
20:23:00
SEK 386
Par væglamper, patineret messing, 1900'tallets første halvdel (2)
Par væglamper af patineret messing støbt med putti, to svungne lysarme. 1900'tallets første halvdel. H. 40 cm. Fremstår med to løse lysarme. (2)
Varunr: 5006222
SEK 1 036 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-05-2018
20:35:00
SEK 389
Lampen / Wandleuchten, Bronze, 20.Jahrhundert (2)
Paar Lampen / Wandleuchten aus Bronze. Drei-armige Konstruktion mit Blattornamenten als Halterung, jeweils drei Brennstellen, H.58cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Leuchtenschirme teils stark beschädigt mit Löchern und Rissen. (2) Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität.
Varunr: 4979833
SEK 1 446 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:47:00
SEK 386
Murano, lampe/væglampe, med reservedele
Murano, lampe/væglampe, muranoglas, metal, konstruktion af hvidt og guldfarvet muranoglas med form som et blomsterbæger med fem blomsterblade og en fatning i metal, reservedele i form af en ekstra lampe, syv lyskilder, H. 81 cm, B. 67 cm, D. 30 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varunr: 4978694
SEK 9 640 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:56:00
SEK 386
Væglampe, Louis Poulsen, PH 3/2 Akademi af Poul Henningsen
Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen, PH 3/2 Akademi væglampe, stel af forkromet metal med 3/2 skærmsæt af opalglas, afbryder på ophæng, Ø 28 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. topskærm m/ ridser ved indvendigt kant..
Varunr: 5003159
SEK 5 180 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2018
21:23:00
SEK 4 144
Vägglampetter brons
VÄGGLAMPETTER, 1 par, 1900-tal, patinerad brons, dekor av hästhuvuden, höjd inklusive sockel ca 22 cm
Varunr: 5006806
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2018
10:21:00
Se mer
Hans Bergström vägglampor
HANS BERGSTRÖM, Asea, vägglampor, 1 par, 1900-talets andra hälft, brunemaljerad metall, kupa i matt glasmassa, längd ca 55 cm
Varunr: 5006871
14:09:00
Se mer
Samling væglamper (6)
Samling væglamper - tre modeller af støbt metal prydet med blomster og bladværk - fire lamper også med slebne glasprismer. Højde: 25-48 cm. Fremstår med løse prismer, brugsslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (6)
Varunr: 4978818
SEK 1 554 DK, Herning, Engdahlsvej 25-05-2018
15:27:00
SEK 389
Vägglampor Evå
EVÅ, vägglampor, 1 par, 1900-talets andra hälft, mässing, svängbar arm, etikettmärkta EVÅ Värnamo, maxlängd ca 45 cm
Varunr: 5006973
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2018
19:30:00
Se mer
Fire lampetter (4)
Fire lampetter med to lysarm, af messing og lakeret aluminium. H. 25 B. 18 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og afskalninger. (4)
Varunr: 4985145
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2018
19:34:00
SEK 583
Poul Henningsen for Louis Poulsen. 'PH-hat' væglampe
Poul Henningsen for Louis Poulsen. 'PH-hat' væglampe af hvidlakeret metal, indvendigt med lyserød lakering, Ø ca. 24 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser og afskalninger.
Varunr: 5007109
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2018
20:17:00
SEK 389
Väggarmaturer
VÄGGARMATURER, 1 par, koppar, 1900-talets andra hälft, höjd ca 38, djup 27 cm
Varunr: 5008055
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2018
11:08:00
Se mer
Vägglampetter
VÄGGLAMPETTER, 1 par, för 2 ljus vardera, mässingsstomme behängd med prismor i form av blonmmor, höjd ca 49 cm
Varunr: 5008257
19:56:00
Se mer
Svenskt Tenn vägglampa
JOSEF FRANK, vägglampa, firma Svenskt Tenn, variant av modell 2572, stomme i mässing, 7-armad, höjd ca 22, 43x28 cm
Varunr: 5008572
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2018
13:12:00
Se mer
Svenskt tenn vägglampa
JOSEF FRANK, VÄGGLAMPA, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2326, mässing, total längd 35 cm, medföljer oanvänd lampskärm
Varunr: 5008579
13:40:00
Se mer
Vägglampa art deco-stil
VÄGGLAMPA, art deco-stil, sent 1900-tal, förkromad metall samt glas, höjd ca 20, bredd 41 cm
Varunr: 5008619
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-05-2018
16:20:00
Se mer
Par maritime væglamper af messing (2)
Par håndlavede maritime væglamper af messing H. 30 cm. D. 27 cm. Fremstår nye og ubrugte.
Varunr: 4998614
SEK 3 885 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2018
19:47:00
SEK 389
 1 2  >>