Utropspris
123»   Varor pr. sida   87 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Aluminia, B&G, Royal Copenhagen. En samling figurer, vaser mm. af porcelæn og fajance. (25)
En samling porcelæn og fajance, bestående af: Royal Copenhagen: Legende baby, nr. 1739, Kravlende baby, nr. 1518, Mavepine, nr. 455, vase, nr. 2676/271, vase, nr. 266736. Henry Heerup for Royal Copenhagen. Tre platter med påtrykte motiver af Heerup, fra årgang 1979 - 1981. Ø. 25 cm. Bing & ...

Varunr: 6224103
SEK 2 255 DK, Kolding, Platinvej 29-06-2022
21:41
SEK 1 268
Bode Willumsen for Royal Copenhagen. Vase af sungglaseret stentøj
Bode Willumsen for Royal Copenhagen. Vase af sungglaseret stentøj modelleret med øgler som hanke. Sign. m. monogram, nr. 20125. 1. sort. H. 20 cm. Ene øgle fremstår med to små chip afslag.

Varunr: 6228348
SEK 1 128 DK, Kolding, Platinvej 29-06-2022
21:55
SEK 916
Kjell Nupen. Keramisk fad (cd)
Kjell Nupen (1955-2014). Keramisk fad, dekoreret i grønne og sorte nuancer. Sign. og dateret K. Nupen 1992 bag på. Ø 53 cm. Fremstår med enkelte retoucheringer.

Varunr: 6213169
SEK 16 913 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
11:23
SEK 8 456
Kunstglas. Stor vase iform af et ansigt
Kunstglas. Stor vase af flerefarvet glas i form af et kvindeansigt. H. 37.5 cm. Usign.

Varunr: 6137399

SEK 4 228 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-06-2022
14:23
SEK 3 383
Niels Kähler. Tre små fade af glasseret stentøj(3)
Niels Kähler. Tre små fade af glasseret stentøj. Ø. 16-20 cm. Sign i bund. Fremstår med enkle chips ved kanter.(3)

Varunr: 6225422
SEK 1 128 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-06-2022
17:05
SEK 423
En samling glasting, bl.a. bowle og osteklokke (7)
En samling glasting bestående af stor bowle med låg og hankeformede greb, osteklokke med fad, fade, skåle og vase. Ovalt tærtefad, skål med ternet mønster og krystaldele fremstår med små chips på kanten, krystalskålen med slibning på tak. (7) Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. ...

Varunr: 6220329
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2022
18:24
SEK 423
Royal Copenhagen. Fire krabbe-/hummerskåle af porcelæn (4)
Fire krabbe-/hummerskåle af porcelæn fra Royal Copenhagen: 2 krabbe nr. 3131, B. 16 cm, 1 hummer nr. 3277, 1 stor krabbe nr. 2465, L. 24 cm. Hummer 4. sort. (medfødt kantskår, overglaseret), én krabbe 3131 2. sort., resten 1. sort. (4)

Varunr: 6228565
19:16
SEK 564
Aluminia. Et par Carlsberg platter af fajance, 1908 (2)
Aluminia. Et par Carlsberg platter af fajance, 1908. H. 25,5 cm. (2)

Varunr: 6220467
19:17
SEK 423
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. En samling vaser, askebæger m.v. af porcelæn (16)
En samling vaser, askebægre m.v. af porcelæn, bl.a. stor vase fra Royal Copenhagen med motiv af dampskib i Aarhus Havn, H. 26 cm, flere Royal-vaser med blomstrende frugtgrene, lille vase med mælkebøtte og lille vase med marguerit og sommerfugl (sidstnævnte H. 5,8 cm). Askebægre fra Bing & ...

Varunr: 6228533
SEK 1 691 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2022
19:21
SEK 775
Cenedese Vitri. Fad af glas
Cenedese Vitri. Fad af multifarvet glas. Ø ca. 42 cm. Fremstillet af Cenedese Vitri, Murano, Italien. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6109793
SEK 7 047 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2022
19:24
SEK 4 228
Alfredo Barbini. Et par vaser af muranoglas fra 70'erne (2)
Alfredo Barbini. Et par vaser i grå/sorte og klare nuancer af muranoglas fra 70'erne. H. 34/22 cm, Ø 8 cm, Ø 11 cm. Fremstillet af Vetreria Alfredo Barbini, Italien. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Varunr: 6172541
SEK 26 074 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2022
19:36
SEK 14 094
Royal Copenhagen. Sauceskål og skål på fod musselmalet porcelæn (2)
Royal Copenhagen. Sauceskål nr. 204, musselmalet. II sort. Skål på fod nr. 511, musselmalet, halvblonde. I sort. Skål fremstår med afslag. (2)

Varunr: 6230077
20:08
SEK 916
Keramisk fad og skåle af stentøj og lertøj (5)
Keramisk fad af stentøj sign Dahl Danmark. H . 8 cm , Ø 37 cm. og Dybdahl div. skåle af lertøj ( skål med hank med afslag H. 3,5 - 7,5 cm. Ø. 7,5-17 cm.(5)

Varunr: 6229124
SEK 1 409 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-06-2022
20:09
SEK 846
Gustav Hjortlund. Rundt fad, glaseret stentøj
Gustav Hjortlund. Rundt fad el. vægfad, glaseret stentøj, motiv elefant m/ personer, signeret i monogram & 1969, Ø 44,5 cm.

Varunr: 6219202
SEK 1 128 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2022
20:10
SEK 423
Italiensk glasdesigner. Polykrom murano vase fra 70'erne
Italiensk glasdesigner. Polykrom murano vase fra 70'erne dekoreret med blomster. H. 38 cm, B. 42 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6145898
SEK 9 302 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2022
20:17
SEK 3 946
Seguso vetri D'arte. Vase fra 60'erne
Seguso vetri D'arte. Vase fra 60'erne i blå og rødt muranoglas. H. 28 cm, B. 10 cm. Fremstillet af Seguso, Murano, Venedig. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 6146164
SEK 13 248 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2022
20:19
SEK 7 047
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Fire platter (4)

Varunr: 6056962
SEK 1 832 DK, Herlev, Dynamovej 01-07-2022
08:17
SEK 1 409
Lågvase.
Lågvase af lertøj dekoreret i grøn glasur. H 34 cm. Brugsspor.

Varunr: 6206313
SEK 2 819 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-07-2022
15:56
SEK 1 409
Samling fade og skåle i porcelæn (9)
Samling fade og skåle i porcelæn med transferprint Ø20 cm - Ø32 cm. Overvejende umærkede 20. årh. (9)

Varunr: 6217126
SEK 1 409 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-07-2022
19:13
SEK 423
Søholm unika fad med bornholmermotiv samt 4 'Krøllebølle' trolde (5)
Søholm, unika fad af keramik med bornholmermotiv dekoreret af Rigmor Nielsen, signeret. Ø 32 cm samt 4 'Krølle Bølle' trolde af keramik fra Michael Andersen h. fra 8,5 til 11 cm.

Varunr: 6224292
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-07-2022
19:25
SEK 423
Stor sort Holmegaard vase
Stor sort Holmegaard vase h.55,5 cm.

Varunr: 6217413
SEK 2 114 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-07-2022
19:27
SEK 1 057
L. Hjort. Åkirkeby kirkes døbefont på Bornholm af sort terrakotta
Stor døbefond, Åkirkeby kirkes døbefont på Bornholm som potteskjuler af sort terrakotta fra L. Hjorth, dekoreret med historien om de tre vise mænd der kommer til Jesus, model 367, højde 26 cm, Ø: 23,5 cm. Ustemplet. Fremstår med flere kantafslag og brugsspor iform af kalkaflejringer mm.

Varunr: 6220060
19:43
SEK 423
Mindeplatter af porcelæn (5)
Mindeplatter af porcelæn bestående af Bucha og Nissen juleplatter fra 1909 og 1910, Kgl. P 'Den jydske industri og landbrugsudstilling Horsens 1905 (2 mindre kantreparationer og afslag på fodrand), Bing & Grøndahl 'Journalistforeningen i København 1880-1910(mindre kant rep) og Porsgrund platte ...

Varunr: 6219986
19:46
SEK 423
Retro fad og bordlampe (2)
Lehmann Denmark. Rundt bordfad Ø31.5 cm. Søholm vægrelief nr. 3573 mål 35.5 x 33 cm (2)

Varunr: 6192480
20:13
SEK 423
Holmegaard, tilskrevet, vase/pokal.
Holmegaard, tilskrevet, vase/pokal med håndslebet udsmykning. H.29 cm. Ø.17 cm.

Varunr: 6186112
SEK 2 114 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2022
08:48
SEK 1 128
West Germany. Vase af keramik
West Germany. Vase med hank af glaseret keramik. H. 39 cm. Denne auktion er en del af en større temaauktion i samarbejde med Ledreborg Livsstilsdage. Varen er i perioden 26. – 29. maj udstillet på Ledreborg i forbindelse med Ledreborgs 25-års jubilæum, hvor Lauritz.com deltager. Læs mere her. ...

Varunr: 6104584
SEK 1 973 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2022
09:21
SEK 1 409
Spurey. Kurt Spurey & Gerda (Spurey) Gruber. Unika vaser el. skulpturelle objekter + brochurer (6) (cd)
Spurey. Kurt Spurey (f. 1941) & Gerda (Spurey) Gruber (f. 1940). Unika vaser el. skulpturelle objekter af porcelæn, kugleformet 'Aufbruch' / halvkugle & svungen oval, dekoreret m/ glasur i farverne hvid, blå, grøn m.m., alle signeret i bunden, H. 8-9 cm + 3 stk. brochurer - den ene foldet ud 84 x...

Varunr: 6223370
SEK 4 228 DK, Odense, Kratholmvej 02-07-2022
13:40
SEK 2 819
Elsebet Granzow for Knabstrup. Gulvvase
Elsebet Granzow (f. 1926). Vase af lertøj, dekoreret med efterårsblade. Fremstillet hos Knabstrup med mærke derfra. Sign. Elsebet. H. 46 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte glasurafslag.

Varunr: 6218319
16:44
SEK 1 550
Orrefors. To karafler, vase, skål og stager af glas (6)

Varunr: 6032511
SEK 2 537 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2022
17:04
SEK 1 832
Tue Poulsen. Unik gulvvase af stentøj (cd)
Tue Poulsen (f. 1939). Unik gulvvase af stentøj, dekoreret med blågrå nubret glasur med fiskemotiv. Sign. i bunden; 'Tue 2007'. H. 60 cm.

Varunr: 6212906
SEK 4 228 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-07-2022
17:23
SEK 2 396
123»