Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Gustavsberg ytterfoder 7 st
PRINS EUGEN, "Waldemarsudde", ytterfoder, 7 st., Gustavsberg, porslin, vit glasyr, höjd 9,5-19,5 cm
Varunr: 5439406
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21-09-2019
11:27:00
Se mer
En samling vaser af glas (3)
En samling vaser af glas bestående af: Vase af farevet glas H. 18, Ø 17,5 cm, vase af hvidt glas med spiralformet mønster H. 16,5, Ø 21,5 cm samt vase af blåt glas med lyserød dekoration H. 30 cm. Alle usignerede (3)
Varunr: 5424255
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
12:01:00
SEK 432
Kähler. Stor gulvvase af keramik
Kähler. Stor gulvvase af keramik dekoreret med sort glasur. H. 49 cm. Ø. 35 cm. Sign HAK Danmark.
Varunr: 5380639
SEK 10 072 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
12:26:22
SEK 3 166
Anderssen & Voll for Menu. Fem vaser (5)
Anderssen & Voll for Menu. Fem vaser, 'Troll'. En large, H: 19 cm. Ø: 13 cm. 2 x Medium: H: 12 cm. Ø: 14 cm. 2 x small: H: 10 cm, Ø: 9 cm. Udstillingsmodeller. Enkelte ridser. Vejledende udsalgspris samlet 1.995 DKK. (5) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, ...
Varunr: 5432074

SEK 1 439 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
13:00:00
SEK 1 223
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.
Varunr: 5409573

SEK 2 878 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
14:04:00
SEK 504
Samling glas ting i klart glas (8)
Samling glas ting, bestående af følgende: 1 stk. foldevase, med grønligt skær, glasbobler Ø 21,5 H 19,5 cm. 1 stk. svane, glas bobler/fejl i bund og sider, chips afslag. Ø 19 cm. H 29 cm. 1 stk. kluk flaske m/prop, glas bobler/fejl H 28 cm. 1 stk. glas flaske glas bobler/fejl Ø 35 cm Ø 18/7...
Varunr: 5375366
SEK 1 151 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
14:52:00
SEK 432
Saxbo. Vase af glaseret stentøj 16-IV
Saxbo vase af glaseret stentøj. Mærket Saxbo Danmark 16 IV. H. 13 cm.
Varunr: 5438459
SEK 2 158 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
15:22:00
SEK 4 605
Michael Andersen fire dele keramik(4)
Michael Andersen fire dele keramik med relief dekoration H. 3,5- 17 cm. (4)
Varunr: 5400809
15:24:00
SEK 432
Royal Copenhagen. Flora Danica tallerken af porcelæn, 3551
Royal Copenhagen. Flora Danica tallerken 'Ranunculus aconitifalius L' 20/3551. Ø 17 cm.
Varunr: 5438573
15:26:00
SEK 2 446
Varunr: 5409575

16:08:00
SEK 504
Bengt Edenfalk skål
BENGT EDENFALK (1924-2016), skål, Kosta, signerad KOSTA 58513 Edenfalk, diameter 22 cm, höjd 13 cm
Varunr: 5439501
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
17:36:00
Se mer
Aage Birck skål
AAGE BIRCK, skål, stengods signerad, daterad -86, diameter 21 cm, höjd 6 cm
Varunr: 5439522
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
19:02:00
Se mer
Kähler. Vase
Kähler. Vase af lertøj, dekoreret i blå og brun glasur. Sign. HAK. H. 28 cm. Fremstår med enkelte glasurreparationer.
Varunr: 5393632
SEK 3 741 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:24:00
SEK 719
Otto Brauer for Holmegaard. Flaskevase
Otto Brauer for Holmegaard. Vase af grønt glas. H. 37 cm. Fremstår med ridser.
Varunr: 5434940
SEK 2 590 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:34:00
SEK 576
Royal Copenhagen. Hvid Magnolia skål
Royal Copenhagen. 'Hvid Magnolia' Skål Ø 27 cm. H 13,5 cm. 2. sort.
Varunr: 5432388
SEK 1 439 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
19:36:32
SEK 432
Nils Kähler /Gete Petersen. Fiskefad af Nils Kähler med dekorationer af Gete Petersen
Nils Kähler /Gete Petersen. Rektangulært fiskefad af Nils Kähler med dekorationer af Gete Petersen i form af stiliserede fisk og geometriske figur. Fremstillet ved Kähler i 1950/60'erne. Sign. både HAK , Nils og Gete. 30 x 21 H. 6 cm. Fremstår med minimale kantafslag.
Varunr: 5407155
SEK 4 029 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:58:00
SEK 504
Konvolut Vasen in organischer Form aus der Manufaktur des Pots (7)
Konvolut Vasen in organischer Form aus der Manufaktur des Pots, gefertigt aus Keramik, handstaffiert und glasiert, Maße ca.: 6-17 cm.
Varunr: 5444242
SEK 1 930 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
20:15:00
SEK 429
Axel Salto. Vase af stentøj, cd
Axel Salto. Vase af stentøj med stiliserede blomster. Model 20824. Signeret i bund samt monogram. H 17 cm. 1. sortering.
Varunr: 5438380
SEK 28 779 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:15:00
SEK 17 987
Axel Salto. Krukke af stentøj, cd
Axel Salto (1889-1961). Rund krukke med knopper modelleret i spirende stil, dekoreret med sung glasur. Stemplet Salto P169, 1. sort. H. 8 cm, L. 20 cm.
Varunr: 5438382
SEK 21 584 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:15:00
SEK 13 814
Cilli Wörsdörfer, Ruscha, Vase / Krug, Modell 'Domino', Keramik, Deutschland, 1950er Jahre
Cilli Wörsdörfer für Ruscha Keramik, Vase / Krug, Modell 'Domino', Deutschland, 1950er Jahre. Bauchiger Korpus mit schmalem Hals und Ausguss, teilweise bemalt, unterseitig bezeichnet, H.44cm, D.21cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varunr: 5406200
SEK 1 072 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:28:00
SEK 429
Lötz bowl and vase
Lötz Witwe Art Deco bowl Nautilus, c. 1900, Bohemia, with metal mounts, diameter: 23 cm, H9 cm, and vase with diameter: 11cm , H 17 cm. Iridescent.
Varunr: 5433590
SEK 20 368 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:33:00
SEK 643
Tapio Wirkkala. Iceberg skål nr. 3347
Tapio Wirkkala (1915-1985) Iceberg skål nr. 3347. Sign. og nummereret i bund. H. 8, L.22 cm.
Varunr: 5439987
SEK 5 756 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
11:54:00
SEK 504
Par vaser af opalineglas (2)
Par vaser af laksefarvet opalineglas med dekorationer af romerske personer. H. 30 cm. En vase fremstår limet.
Varunr: 5441281
SEK 1 439 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
12:04:00
SEK 432
Timo Sarpaneva "Festivo" 5 st ljusstakar
TIMO SARPANEVA, Festivo, ljusstakar, 5 st, pressglas, Iittala, Finland, formgivna 1967, höjd ca 32-24-19-12-9 cm
Varunr: 5441683
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
12:26:00
Se mer
Michael Andersen m.fl. En samling keramik (4)
Samling glaseret keramik på i alt fire dele, bestående af: 1 kaneleret kande af Michael Andersen, H. 16 cm. 1 tekande med messinghank m. flet, 1 tekande med orange glasur (1 lille afslag på låget underside). 1 aflangt fad. (4).
Varunr: 5441139
SEK 1 151 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
12:36:00
SEK 504
BING & GRÖNDAL "Måsen" ytterfoder 3 st
BING & GRÖNDAL, "Måsen" ytterfoder, 3 st, porslin, dekor av måsar, höjd ca 11,5, diameter 14 cm
Varunr: 5441690
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
12:40:00
Se mer
Vaser 1 par Eichwald
VASER, 1 par, majolika, Eichwald, omkring sekelskiftet 1900, polykrom glasyr, blomsterdekor, höjd 32 cm.
Varunr: 5441721
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22-09-2019
13:50:00
Se mer
Varunr: 5409566

SEK 2 878 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
15:05:00
SEK 432
Berndt Friberg vas
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg, 1968, signerad med studiohanden samt årsbokstav J, höjd 9 cm
Varunr: 5441755
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22-09-2019
15:14:00
Se mer
Vase af keramik
Vase af stentøj modelleret med blade. 1900'tallets midte. H. 22,5 cm. Fremstår med lille afslag på halsrand.
Varunr: 5352838
SEK 1 151 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
15:39:00
SEK 432
 1 2 3 4 5 6  >>