Utropspris
12»   Varor pr. sida   47 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kaj Franck for Nuutäjarvi-Notsjö, 'Prisma' vase fra 1963
Kaj Franck (1911-1989) for Nuutäjarvi-Notsjö Finland 'Prisma' vase af glas model KF 215, signeret og dateret 1963. H.17,5 cm.

Varunr: 6044458
SEK 2 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:22
SEK 1 296
To vaser af hvid- og perlemorsglaseret keramik. (2)
To vaser af hvid- og perlemorsglaseret keramik, den ene i form af søpindsvin. Utydeligt signerede. H. 9,5 og 20 cm. (2)

Varunr: 6027958
SEK 1 091 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
14:58
SEK 409
Kähler vase med kohornsdekoration 1930érne
Vase fra Kähler´s keramiske fabrik i Næstved med glasur i farverne: beige, brun og grøn h. 28.5 cm. Med afslag på øverste kantrand samt små afskallinger på fodrand.

Varunr: 6044366
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
15:40
SEK 750
Vicke Lindstrand for Kosta Boda. Søgræs vase
Vicke Lindstrand, vase af klart glas indlagt med grønt glas og luftbobler, slebet med fisk. Fremstillet hos Kosta Boda, signeret i bunden. H. 21 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6045202
16:11
SEK 750
Kähler keramik. Par vaser dekoreret med kohorn 1930érne (2)
Kähler keramik. Par vase med hanke dekoreret med kohorn i farverne: blå, beige, brun mm. Ene slebet foroven på kant. H. 27 cm. Begge mrk. monogram HAK samt Danmark. Alm. brugsspor (2)

Varunr: 6044365
SEK 1 909 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
16:40
SEK 2 455
Nils Kähler mfl. for Kähler. Vase samt fad (2)
Nils Kähler mfl. for Kähler. Vase af med blå alkaliglasur, sign. Nils. H. 23 B. 18 cm. Samt hvidt Kähler fad dekoreret med blå blomster. Ø. 20 cm. Fremstår med minimale afslag på kant af fad samt enkelte krakeleringer. (2)

Varunr: 6043994
SEK 1 364 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
18:14
SEK 546
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.

Varunr: 5997041

SEK 1 637 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
18:36
SEK 409
Royal Copenhagen. Flora Danica Kaviarskål, No 20/3501
Royal Copenhagen. Flora Danica Kaviarskål, No 20/3501, 3. sort. Ø. 7,5

Varunr: 6044887
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
19:01
SEK 1 159
Kandisskål/sukkerskål af jadegrøn glas
Kandisskål/sukkerskål af jadegrøn glas med messing hank. Ø. 12 cm. H. 7,5 cm. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske ridser og mærker.

Varunr: 6044914
SEK 1 091 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-06-2021
19:12
SEK 546
Saxbo. Vase af stentøj, dessin nr. Vlll
Saxbo. Vase af stentøj dekoreret med lyst, grønt harepels glasur. Mærket bomærke Saxbo, dessin nr. Vlll. H. 14, 5 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6021258
SEK 11 728 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
20:08
SEK 8 455
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Fire platter (4)

Varunr: 6028174
SEK 1 773 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
13:20
SEK 477
Saxbo. Vase af stentøj
Saxbo. Vase af stentøj med lys harepelsglasur. H. 15,5 cm. Sign. monogram, Saxbo dessin nr. 154 (små pletter i glasur)

Varunr: 6045728
SEK 2 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-06-2021
13:52
SEK 3 819
Samling bømiske glas. (7)
Samling bømiske glas i form af vaser. Fremstår med brugsspor. (7)

Varunr: 6041869
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
16:22
SEK 477
B&G og Royal Copenhagen samling vaser (9)
B&G og Royal Copenhagen samling vaser bestående af: Royal Copenhagen vase nr. 2630/1049 H 23 cm. (2. sort.) Hummerskål nr. 3498 (2. sort.) asiet nr. 3353, B&G; Åkandefad nr. 2360 Ø 19 cm. vase 525/5210 H 17 cm., Vase nr. 1302/6252 H 18 cm. Vase nr. 201 H 13 cm. Asiet nr. 1301/6589. Asiet nr. ...

Varunr: 6043314
SEK 1 091 DK, Aalborg, Nibevej 23-06-2021
18:14
SEK 546
Louise Lange Keramik vase.
Louise Lange Keramik vase. Indvendigt med grøn glasur udvendigt med abstrakt dekoration. H 11 cm. (cd)

Varunr: 6038940
18:21
SEK 409
Eva Stæhr Nielsen for Saxbo. Vase af stentøj
Eva Stæhr Nielsen 1911 - 1976. Vase af glaseret stentøj, mørk glasur med stribet mønster. Sign. E. ST. N. 163 Saxbo Denmark. H. 22 cm. Ø 8, 5 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6032067
SEK 13 638 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-06-2021
19:12
SEK 682
Arne Bang. Skål af stentøj nr. 122
Arne Bang (1901-1983). Skål af stentøj nr. 122, modelleret med riflet korpus, dekoreret med grøn og brunlig spættet glasur. Sign. monogram 'AB'. H. 10.5 cm, Ø 21,7 cm. Med flere brændingsfejl.

Varunr: 6041242
SEK 5 182 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-06-2021
19:42
SEK 6 819
Michael Andersen og Søn, mfl. To vaser (2)
Michael Andersen og Søn, mfl. To vaser af glaseret keramik. Michael Andersen og Søn vase, sign. MA&S, nr. 1319. H. 15,5 cm. (med glasurfejl). Vase med hanke, sign. B.T., dat. 1/4 26. H. 26 cm. (med glasurafslag og hårrevner i hanke). (2)

Varunr: 6045754
19:54
SEK 409
Kähler Reckweg & Nordentoft Omaggio vase, H. 50 cm
Kähler Reckweg & Nordentoft Omaggio gulvvase, stribet i farverne lilla / sort, H. 50 cm. Enkelte brugsspor.

Varunr: 6044140
SEK 1 364 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
20:28
SEK 477
Eigil Hinrichsen. Fad af glaseret stentøj
Eigil Hinrichsen. Fad af glaseret stentøj. Signeret i bunden med monogram EH. H. 11,5 cm. B. 33 cm. Fremstår med afslag og hårrevner.

Varunr: 6024181
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 24-06-2021
08:26
SEK 409
Arne Bang, vase af stentøj nr.116
Arne Bang (1901-1983). Vase af stentøj, dekoreret med blålig glasur og kanneleret konisk korpus. Signeret med monogram AB samt dessin nr.116. H.12,5 cm.

Varunr: 6041606
SEK 2 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-06-2021
13:13
SEK 3 546
Arne Bang, marmeladekrukke af stentøj med Hans Hansen sølvlåg(2)
Arne Bang (1901-1983). Marmeladekrukke af stentøj, dekoreret med grøngrå glasur og kanneleret korpus, i bunden signeret med monogram AB. Låg af sterling sølv fra Hans Hansen 1936 med knop af elfenben (revne) h. inkl. knop 11,5 cm.

Varunr: 6041609
SEK 6 819 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-06-2021
19:14
SEK 3 546
Patrick Nordström. Stor vase, unika (cd)
Patrick Nordström (1870-1929). Stor unika vase af grønglaseret stentøj. Sign. og dateret monogram PN Islev, 1928. Fremstillet på Patrick Nordström's eget værksted i Islev. H. 39 cm. Enkelte mindre krakeleringer i glasur.

Varunr: 6001999
SEK 21 820 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-06-2021
19:18
SEK 1 023
Eva Stæhr-Nielsen for Saxbo. Lille kaffekande af stentøj, nr. 34
Eva Stæhr-Nielsen (1911-1976) for Saxbo. Lille kaffekande af stentøj, dekoreret i grå-gylden glasur. Stemplet Saxbo samt nr. 34. Sign. E.St.N. Fremstår med lille glasurafslag ved selve kandens øverste rand.

Varunr: 5974667
SEK 5 728 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:15
SEK 409
Arne Bang, vase af stentøj nr.16
Arne Bang (1901-1983). Vase af stentøj, dekoreret med grå-grønlig glasur, prydet og modelleret med bladværk. Signeret med monogram AB samt dessin nr.16. H.15 cm. 2 blade med mindre afslag.

Varunr: 6039254
SEK 2 728 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-06-2021
20:15
SEK 2 046
Italiensk mundblæst Murano vase fra 70'erne
Italiensk mundblæst Murano vase fra 70'erne i klart og matteret glas. H. 19,5 cm, Ø ca. 16 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5945103
SEK 2 728 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:35
SEK 477
Per Børglum Knudsen. Vase af glaseret stentøj
Per Børglum Knudsen (1947 - 2004). Vase af grøn glaseret stentøj. Mrk. P.B.K. H. 15,5 cm.

Varunr: 6035779
SEK 5 455 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-06-2021
20:35
SEK 3 000
Italiensk majolica urtepotteskjuler med putti, 1800-tallet
Urtepotteskjuler af italiensk majolica dekoreret med hhv. musicerende og digtende putto i landskab, 1800-tallet. H. 20 cm, Ø 16,5 cm. Fremstår klinket og med revner samt et par små glasurafslag.

Varunr: 6040380
SEK 2 046 DK, Vejle, Dandyvej 24-06-2021
20:47
SEK 409
Samling keramik (19)
Samling blandet keramik bestående af nitten dele: skåle, vaser og skulpturer. H. 8-39 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, afslag. (19)

Varunr: 6042744
SEK 1 364 DK, Herlev, Dynamovej 25-06-2021
09:41
SEK 409
Orrefors. To karafler, vase, skål og stager af glas (6)

Varunr: 6032511
SEK 2 455 DK, Herlev, Dynamovej 25-06-2021
10:38
SEK 409
12»