Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Lyngby Porcelæn. Lyngby vaser og urtepotte (5)
Lyngby Porcelæn. Klassiske 'Lyngby vaser' i porcelæn i farverne grå og sort. H. 8-25 cm. En urtepotte i hvid, str. small. Original emballage. Vejledende udsalgspris samlet ca. 2200 DKK. (5) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og boligtilbehør fra ...
Varunr: 5466272

SEK 1 719 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-10-2019
12:00:00
SEK 859
Michael Andersen. Kande af glaseret keramik
Michael Andersen. Kande af glaseret keramik H. 21,5 cm.
Varunr: 5468364
SEK 1 146 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2019
12:03:00
SEK 1 074
Axel Salto for Royal Copenhagen. Skål af stentøj
Axel Salto (1889-1961) for Royal Copenhagen. Skål af stentøj modelleret i riflet stil. Sign. Salto, samt Royal Copenhagens bomærke i blåt og angivet 20719 samt 029P. H. 6 cm, Ø 11,5 cm. Med reparation og hårrevne.
Varunr: 5467648
SEK 2 148 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2019
12:17:00
SEK 1 719
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Bakke af fajance dekoreret med fisk
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Bakke af fajance dekoreret med fisk i blå nuancer, 352444,5x31,5 cm. 2. sort.
Varunr: 5468397
SEK 1 432 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2019
12:36:00
SEK 1 074
Selkirk m.fl. En samling vaser og opsatser af glas (5)
En samling glas på i alt 5 dele, bestående af: 2 Selkirk vaser, H. 12-25 cm. 2 opsater, H. 15-23 cm. 1 firkantet vase, H. 30 cm (fremstår med en revne i bunden).
Varunr: 5454871
12:59:00
SEK 501
Nils Kähler for Herman A. Kähler. otte boullionkopper og en vase af delvis blå glasseret (9)
Nils Kähler for Herman A. Kähler Et sæt på otte boullion kopper og en vase af stentøj, delvis blå glaseret, alle dele sign. HAK og delvis Nils. Ø, 13 cm. H. 5 cm. Ø. 8 cm. H. 14,5 cm. (9)
Varunr: 5469670
13:03:37
SEK 716
Royal Copenhagen. Tallerken af porcelæn, 1700/1800
Royal Copenhagen. Tallerken af porcelæn dekoreret med grå blomster, gennembrudt kant, Ø 25 cm. 1700/1800-tallet. Med hårrevne, brændingsfejl og et afslag på kant samt i bund.
Varunr: 5468438
13:10:00
SEK 644
Lyngby Porcelæn. Lyngby vase, urtepotte og bonbonniere (3)
Lyngby Porcelæn. Klassisk grå 'Lyngby vase'. H. 31 cm. En urtepotte i hvid, str. large. En bonbonniere Ø 14 cm. Original emballage. Vejledende udsalgspris samlet ca. 2400 DKK. (3) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og boligtilbehør fra Casanova ApS...
Varunr: 5466276

13:25:00
SEK 1 003
Lyngby Porcelæn. Lyngby vaser (5)
Lyngby Porcelæn. Klassiske 'Lyngby vaser' i porcelæn i farverne hvid, grå og sort. H. 8-25 cm. Original emballage. Vejledende udsalgspris samlet ca. 2700 DKK. (5) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og boligtilbehør fra Casanova ApS under konkurs. ...
Varunr: 5466269

SEK 2 578 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-10-2019
14:00:00
SEK 931
Urna porslin
URNA, porslin, Ludwigsburg, omkring 1800, 2 delad, höjd ca 38 cm
Varunr: 5469046
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-10-2019
14:06:00
Se mer
Rörstrand fiskfat "Viola"
RÖRSTRAND, fiskfat, ur serie "Viola", med insats, sekelskifte, flintgods, stämplad undertill, 62x29 cm
Varunr: 5469075
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19-10-2019
15:16:00
Se mer
Samling glas ting i klart glas (8)
Samling glas ting, bestående af følgende: 1 stk. foldevase, med grønligt skær, glasbobler Ø 21,5 H 19,5 cm. 1 stk. svane, glas bobler/fejl i bund og sider, chips afslag. Ø 19 cm. H 29 cm. 1 stk. kluk flaske m/prop, glas bobler/fejl H 28 cm. 1 stk. glas flaske glas bobler/fejl Ø 35 cm Ø 18/7...
Varunr: 5375366
SEK 1 146 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2019
16:52:00
SEK 430
Svend Hammershøi for Herman A. Kähler, opsats uranglasur
Svend Hammershøi (1873-1948) for Herman A. Kähler, opsats af keramik med gul uranglasur, let kanneleret korpus, i bunden mærket HAK samt Danmark. 1930'erne. H.20,5 cm, Ø 21,5 cm. Mindre glasur afslag på topkant og fodrand.
Varunr: 5452029
SEK 8 593 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2019
17:17:00
SEK 1 361
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.
Varunr: 5409572

SEK 2 864 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2019
17:19:00
SEK 430
Keramik vase dekoreret med fugle i Art Deco-stil
Keramik vase dekoreret med fugle i blå farve nuancer i Art Deco-stil. H. 20 cm Ø22 cm.
Varunr: 5403583

19:10:00
SEK 501
Keramik vase
Keramik vase i Art-Deco stil rigt dekoreret h. 40 cm Ø34 cm.
Varunr: 5413571

SEK 4 010 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2019
19:10:00
SEK 573
Varunr: 5409570

19:12:00
SEK 501
Samling keramik, Nanna Ditzel, Saxbo mfl. (11)
Samling keramik, Nanna Ditzel kop og to bæger i orange og brun glasur (1 revnet den anden med lille afslag), Eva stær Nielsen for Saxbo lille vase med brun glasur H. 6,5 cm, Knabstrup; fad af stentøj med turkis glasur L. 22 cm, Michael Andersen askebæger med grøn glasur indvendigt Ø 11 cm, to ...
Varunr: 5469575
19:19:00
SEK 716
Otto Brauer / Holmegaard. Samlinf vaser (4)
Otto Brauer Vase af brunligt glas. H. 43 cm. Samt to Holmegaard vaser af orange/rødorange glas. H. 21-30 cm. Samt Holmegaard skærm af orange glas. H. 31 Ø 22 cm. (4)
Varunr: 5450757
SEK 4 870 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2019
19:27:00
SEK 931
Svend Hammershøi for Kähler, vaser med askeglasur (3)
Svend Hammershøi for Kähler, vaser af keramik med askeglasur, alle mærket HAK. H.9,5 til 13,5 cm. De to mindste med reparation på topkant, enkelte mikrochip glasur.
Varunr: 5462303
SEK 4 297 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2019
19:33:00
SEK 1 146
Ole Bach Sørensen: To objekter, cd (2)
Ole Bach Sørensen for Kähler, fad af glaseret keramik, signeret OBS samt HAK. Ø 31,5 cm. Dertil vase med raku glasur signeret OBS H 30 cm. Brugsspor. (2)
Varunr: 5464852
SEK 1 432 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2019
19:42:00
SEK 716
Lyngby. Samling porcelæn med krakelé glasur (17)
Lyngby. Samling porcelæn med krakelé glasur bestående af: 17 dele vaser og skåle, flere med rødlig glasur og blomsterdekoration, fra 1920'erne-30'erne. H. 6-15 cm, Ø 6-21 cm. Fremstår brugsspor. (17)
Varunr: 5465075
SEK 4 297 DK, Herning, Engdahlsvej 19-10-2019
20:00:00
SEK 716
C. F. Hetsch. Royal Copenhagen, vase af porcelæn m.m.. 'Blå Blomst'. (6)
Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn. 'Blå blomst'. Kanelleret vase af porcelæn, nr. 10/8569, H. 27 cm. Formgivet af C. F. Hetsch 1830-1903. III. sort. Samt kop og underkop, holder og to asietter, 'Blå blomst'. I og II sort. (6)
Varunr: 5447004
SEK 2 148 DK, Hørsholm, Hammervej 1 19-10-2019
20:03:00
SEK 788
Jugendstil Glasvase von Palme König
Jugendstil Glasvase von Palme König, gefertigt aus irisierendem Glas, Maße ca.: H. 8 cm, B. 7,5 cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren.
Varunr: 5390121
SEK 3 201 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2019
20:15:00
SEK 427
Lyngby. Samling vaser og skåle af porcelæn (14)
Lyngby. Samling vaser og skåle af porcelæn bestående af: 9 stk. riflet håndmalet vaser H. 6-15 cm, 2 stk. hvide vaser med tvist form, 3 stk. med fiskedekoration og messing kant. Fra 1930'erne-40'erne. Fremstår brugsspor. (14)
Varunr: 5469344
20:30:00
SEK 2 435
Vas Karl Lindeberg för Kosta
KARL LINDEBERG, vas, Kosta, glas, jugend, överfång med blommor, signerad Kosta K Lindberg 157 , höjd ca 9 cm
Varunr: 5469219
20:52:00
Se mer
Josef Ekberg uppläggningsfat
JOSEF EKBERG (1877-1945): Uppläggningsfat, Gustavsberg, 1920-tal, lysterglasyr med förgyllda kanter, handtag i form av snäckor, undertill signerad J. Ekberg samt. stämplad Gustavsberg, ca 46x33 cm
Varunr: 5470156
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-10-2019
10:26:00
Se mer
Glasföremål "Rustik" Göte Augustsson Ruda glasbruk
GÖTE AUGUSTSSON, 4 del, glas, "Rustik", Ruda glasbruk, 1960-tal, sandgjutna vaser 2 st höjd ca 22 cm samt 17 cm, skål diameter ca 17 cm, askfat diameter ca 11,5 cm
Varunr: 5470201
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 20-10-2019
12:08:00
Se mer
En samling glaseret keramik m.fl. (7)
En samling glaseret og delvist glaseret keramik bestående af: Vase, tre lågkrukker, skål og en postejform H. 11-18 cm. Skål med hårrevne ()
Varunr: 5455272
SEK 1 146 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2019
12:45:00
SEK 430
Hertha Bengtsson Blå Eld servisdelar
HERTHA BENGTSSON (1951-1971): "Blå Eld", servisdelar, 6 st., porslin, Rörstrand, bestående av: 2+1+1 upplägningsskålar, karott, karott med lock, höjd 4,5-21 cm
Varunr: 5470223
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-10-2019
12:52:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>