Utropspris
12345...7»   Varor pr. sida   193 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Anna Ehrner fat
ANNA EHRNER, fat och skål "Contrast", målad dekor, höjd ca 16, diameter 35-37 cm

Varunr: 5737952
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-08-2020
11:40
Se mer
Erik Kargaard for Knabstrup gulvvase i relief
Erik Kargaard for Knabstrup gulvvase i relief. Sign. E. Kargaard i bunden. H. 43 cm. Fremstår med flere mindre afslag ved fodrand

Varunr: 5738535
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 15-08-2020
12:15
SEK 556
Royal Copenhagen. Par prydvaser (2)
Royal Copenhagen. Par prydvaser af porcelæn i amfora form, bemalet med blomster og guldkant. 1800-tallet. H. 26 cm. Fremstår med reparation og mindre afslag under foden.

Varunr: 5736537
SEK 1 669 DK, Herlev, Dynamovej 15-08-2020
12:38
SEK 556
Lisa Larson ansiktsvas / ytterfoder
LISA LARSON, ansiktsvas / ytterfoder, Gustavsberg, mattsvart glaserat stengods, signerad Lisa L Made in Sweden, höjd 25, diameter 16 cm

Varunr: 5737973
13:12
Se mer
Bengt Edenfalk skål
BENGT EDENFALK, vas, lila glasmassa med dekor av luftbubblor, Kosta Boda, signerad 2245489002 KOSTA BODA BENGT EDENFALK EDITION 89, 18/30, höjd ca 17 cm

Varunr: 5737981
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-08-2020
13:44
Se mer
West Germany: 5 kander/vaser (5)
West Germany: 5 kander/vaser med brugn rød og blå glasur. H 14-21 cm. Brugsspor. (5)

Varunr: 5733379
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-08-2020
13:45
SEK 487
Kastrup Glasværk og Orrefors m.fl. Karafler og vaser af klart glas (7)
Kastrup Glasværk m.fl. Par karafler med snoet stilk. H. 27 cm. Tysk karaffel H. 24 cm. Karaffel med ikke tilhørende prop, montering af sølv. H. 28 cm. Vase H. 26 cm. Skål H. 8 cm. Nils Landberg for Orrefors. Vase med signatur og monogram i bunden. H. 21 cm. (7)

Varunr: 5712650
SEK 1 391 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15-08-2020
16:15
SEK 556
Royal Copenhagen og Dahl Jense. Isbjørn, vase og skåle af porcelæn (4)
Royal Copenhagen. Isbjørneunge nr. 729. Vase dekoreret med svaner i landskab, nr. 1955/1217. Skål dekoreret med Dansk Esso hovedsæde i København, nr. 4506. Dahl Jensen. Skål med krakele glasur dekoreret med blomster og bladværk, nr. 120/244. I. sort. (4)

Varunr: 5712630
SEK 1 112 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15-08-2020
16:21
SEK 765
Bodil Manz . Unika skål, rund . cd
Bodil Manz (f. 1943). Unika skål, udført af tyndt porcelæn i rund form, dekoreret i geometrisk mønster. Signeret under bund. H. 18, Ø. 28 cm. Fremstår med hårrevne- se foto nr. 7.

Varunr: 5698633
SEK 11 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-08-2020
16:48
SEK 5 841
Tre Aalto for Iittala. Tre 'Savoy' vaser af glas (3)
Alvar Aalto for Ittala. tra 'Savoy' vaser af hvidt og klart glas. H. 5 og 12 cm. (3)

Varunr: 5738480
17:37
SEK 487
Milena Bonifacini for Kähler, unika vase (cd)
Milena Bonifacini, f.1963 cd, unikavase af glaseret lertøj fremstillet for Kähler Keramik, h.40 cm. Signeret. Glasur afslag ved kant i bund

Varunr: 5729368
SEK 3 337 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-08-2020
17:50
SEK 487
Porslin 1800-tal
SKÅLFAT, URNA, UNDERFAT, 3 dlr., porslin, 1800-tal, polykrom dekor av strödda blommor, höjd ca 11, diameter 16-20 cm

Varunr: 5738056
19:02
Se mer
Bertil Vallien
BERTIL VALLIEN, 3 skålar, Kosta Boda, ur serien "Artists choice", signerade och numr. Kosta Boda B Vallien 7040741, resp. 7050740 resp. 7040740, orange och svart glasmassa, reliefdekor, höjd 15-29 cm, diam 12-21 cm

Varunr: 5738074
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 15-08-2020
19:38
Se mer
Rosenthal, meget stor vase 'Zaubergarten'
Rosenthal, meget stor vase af porcelæn i mønstret 'Zaubergarten' håndmalet med blomsterdekoration i guld på grøn bund h.58 cm.

Varunr: 5710805
19:52
SEK 834
Kjell Engman vaser Kosta Boda
KJELL ENGMAN, vaser, 2 st, Kosta Boda, båda märkta KJ samt 89511 respektive 89513, höjd ca 24 respektive 36 cm

Varunr: 5738081
19:52
Se mer
En samling hyacintglas, hospitalsvaser m.m. (43)
En samling vaser, overvejende hyacintglas og hospitalsvaser af glas i forskellige farver. H.11,5-25 cm. Fremstår med brugsspor, aflejringer, enkelte med mindre afslag på toprand. Glaspest kan forekomme. (43)

Varunr: 5735003
SEK 1 391 DK, Vejle, Dandyvej 15-08-2020
20:05
SEK 3 337
Art Deco Vase, Entwurf: Siegmund Schütz aus der Manufaktur KPM
Art Deco Vase, Entwurf: Siegmund Schütz aus der Manufaktur KPM, gefertigt aus Bisquit Porzellan in weißer Farbe, Korpus mit einer figürlichen Darstellung in Reliefform, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H. 22 cm, D. 13 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, leichte ...

Varunr: 5730616
SEK 3 108 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15-08-2020
20:08
SEK 414
Holmegaard. Samling orkidevaser og næbvaser (9)
Holmegaard. Samling orkidevaser, næbvaser m.m. af glas, overvejende udført med luftbobler, H. 17-31 cm. Fremstår med brugsspor, aflejringer, glaspest kan forekomme. (9)

Varunr: 5735233
SEK 1 112 DK, Vejle, Dandyvej 15-08-2020
20:10
SEK 973
Konvolut diverse Objekte aus der Manufaktur KPM (3)
Konvolut diverse Objekte aus der Manufaktur KPM, gefertigt aus Porzellan, teils handstaffiert, rückseitig mit Bodenmarke versehen, bestehend aus: 1 Vase, H. 14 cm, D. 15 cm, 1 Schale, D. 14 cm, 1 Mokkatasse mit Untertasse, D. 6-12 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3)

Varunr: 5685118
SEK 1 036 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15-08-2020
20:20
SEK 414
Michael Andersen og Holbæk Keramik. Græskarkande samt vase (2)
Michael Andersen. Buttet kande / Gæskarkande af hvidglaseret keramik, nr. 4627-1, H. 12 cm. Samt grønglaseret vase fra Holbæk Keramik, H. 9 cm. Fremstår med brugsspor, græskarkanden med krakeleret overflade samt lille glasurafslag midtpå korpus. (2)

Varunr: 5735100
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 15-08-2020
20:25
SEK 626
Rosenthal, Schale und Hutschenreuther Vase, 1970er Jahre(8)
Rosenthal, Schale und Hutschenreuther Vase, 1970er Jahre. Schale nach einem Entwurf von Tapio Wirkkala, Vase, Form "Apart". H (Vase): 39,5 cm, HxBxT (Schale): 4 x 36,5 x 11 cm. Unterglasurgrüne Herstellermarken. (8)

Varunr: 5735403
SEK 1 554 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15-08-2020
20:44
SEK 414
Zylindrischer Pinselbecher aus Porzellan, China
Zylindrischer Pinselbecher aus Porzellan, China, gefertigt aus Porzellan, handstaffiert und glasiert, rückseitg mit Stempel versehen, Maße ca.: H. 28 cm, D. 12 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Varunr: 5685125
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15-08-2020
20:58
SEK 414
Nils Kähler /Gete Petersen. Fiskefad af Nils Kähler med dekorationer af Gete Petersen
Nils Kähler /Gete Petersen. Rektangulært fiskefad af Nils Kähler med dekorationer af Gete Petersen i form af stiliserede fisk og geometriske figur. Fremstillet ved Kähler i 1950/60'erne. Sign. både HAK , Nils og Gete. 30 x 21 H. 6 cm. Fremstår med minimale kantafslag.

Varunr: 5407155
SEK 3 894 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15-08-2020
21:18
SEK 487
Fat Mari Simmulson Upsala-Ekeby
MARI SIMMULSON (1911-2000): fat, Upsala-Ekeby, chamotterat stengods, stiliserat motiv med ansikte, ca 25x25 cm

Varunr: 5738959
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16-08-2020
11:12
Se mer
Matti Klenell Four Vas för Muuto
MATTI KLENELL, Four, vas, formgiven 2006 för Muuto, cylinderformad vas i klarglas, vänd/ roterbar insats i opalvit glasmassa, höjd ca 23 cm

Varunr: 5738977
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 16-08-2020
11:48
Se mer
Gudrun Østergaard skål, stentøj. Cd.
Gudrun Østergaard, skål af stentøj, korpus dekoreret, indvendig glaseret i lys lavendel. Stemplet 'Gudrun Østergaard, Denmark'. H. 14 cm. Ø. ca. 28,5 cm.

Varunr: 5739563
SEK 1 112 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2020
13:44
SEK 487
Dümler & Breiden, Keramikvase der 1960er Jahre
Keramikvase der 1960er Jahre "Sphinx", umlaufend mit figürlichen Staffagen polychrom dekoriert. H 27,2 cm, Durchmesser am Stand 10,6 cm

Varunr: 5715820
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-08-2020
16:36
SEK 414
Skål
SKÅL, så kallad filbunke, 1700 / 1800-tal, gröntonat glas, omvikt kant, puntelmärke, diameter 23 cm, höjd 10 cm

Varunr: 5739109
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16-08-2020
16:46
Se mer
Hermann August Kaehler, vase, dansk kunstner, keramik
Hermann August Kaehler, keramikvase. Indridset monogram på undersiden og trykstempel: 'Danmark'. Mål ca. H. 21 cm. Diameter: 23 cm.

Varunr: 5651698
SEK 6 734 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-08-2020
18:09
SEK 829
To glas vaser af Per Lütken og Flavio Poli (2)
To glas vaser Per Lütken for Holmegaard næbvase med mørkviolette striber H 18 cm. og Flavio Poli for Murano kubisk somerso vase H 22 cm. Fremstår med få brugsspor. (2)

Varunr: 5738304
SEK 1 112 DK, Aalborg, Nibevej 16-08-2020
18:30
SEK 487
12345...7»