Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Digsmed. Übertopf / Schale aus Teak. 1970er Jahre.
Digsmed. Übertopf / Schale aus Teak. 1970er Jahre. Unterseite mit Stempel der Marke 'Digsmed', Made in Danmark. Maße ca. 30 x 14 cm. Zeitgemäße Gebrauchsspuren. Die Firma Digsmed löste sich 1975 auf. Die Hersteller waren bekannt in der Herstellung Teak - Designobjekte.
Varunr: 5001514
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
10:00:18
SEK 386
Royal Copenhagen , Hænge Krukke nr. 51. Fra 1800 tallet.
Royal Copenhagen , Hænge Krukke nr. 51. Fra 1800 tallet's slutning.
Varunr: 5000895
SEK 1 295 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-05-2018
13:11:29
SEK 777
Aluminia. Vaser af fajance (4)
Aluminia. Vaser og jardiniere af fajance med polykrom glasur med blomstermotiver, best. af: 493/117, 546/874, 1195/1072 og 223/115. H. 12 - 22 cm. Fremstår med enkelte afslag, jardiniere med nedsleben ene side. (4)
Varunr: 5002587
13:38:30
SEK 907
Aluminia. Vaser af fajance (5)
Aluminia. Vaser af fajance med polykrom glasur med blomstermotiver, best. af: 1122/988, 2 stk 546/480, 2 stk 201/311. H. 14 - 23 cm. Fremstår med enkelte afslag under bund, en vase med hårrevner. (5)
Varunr: 5002588
SEK 1 943 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-05-2018
13:44:59
SEK 2 072
Royal Copenhagen / Kgl. P. Bode Willumsen. Kande m/ løvehank, stentøj, nr. 20128 1. sort.
Royal Copenhagen / Kgl. P. Bode Willumsen (1895-1987). Kande m/ løvehank i sungglaseret stentøj, nr. 20128 1. sort., H. 23,5 cm. Fremstår m/ rep. ved øre.
Varunr: 5003079
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 21-05-2018
14:45:47
SEK 583
Holmegaard Glasværk. To provence skåle samt bordlampe (3)
Holmegaard Glasværk. Per Lütken: to provence skåle af glas H. 15,5 Ø 26 cm. Desuden Sidse Verner apoteker bordlampe af hvidt opalglas, model Mini. H. 20 eksklusiv fatning. (3)
Varunr: 5001244
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 21-05-2018
15:12:00
SEK 518
Kinesiskt 1800-tals fat
FAT, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i underglasyrblått. Diameter 45 cm.
Varunr: 5000638
SEK 2 892 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
17:42:00
Se mer
Edith Sonne Bruun for Bing & Grøndahl. To vaser nr. 5406 af dekoreret af Erna Sørensen,
Edith Sonne Bruun 1910 - 1993 for Bing & Grøndahl. To vaser nr. 5406 af dekoreret af Erna Sørensen, dekoreret med skovmotiv 44/83 og 52/83. Sign. under bund Nr. Unique 5406, Erna Sørensen. H: ca. 15 cm. L 17 cm.1. sort. (2)
Varunr: 5002849
SEK 1 295 DK, Aalborg, Nibevej 21-05-2018
18:00:00
SEK 583
Royal Copenhagen. 'Blue Pheasant' / 'Blå Fasan' Formgivet af Christian Joachim. Fad af fajance
Royal Copenhagen. 'Blue Pheasant' / 'Blå Fasan' Formgivet af Christian Joachim. Fad af fajance. Ø 30,5 1. sort.cm.
Varunr: 5002851
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 21-05-2018
18:00:00
SEK 453
Kähler keramik. Tre vaser med grå og grøn lustre (3)
Kähler keramik. Tre vaser dekoreret med grå og grøn lustre glasur h. ca. 15 cm. Fremstår med enkelt lille afslag (3) Dette er en del af en stor samling Kähler keramik i form af vaser, lamper, skåle, fade mm. Samlingen strækker sig fra 1920'erne til 1980'erne.
Varunr: 5002447
SEK 3 885 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-05-2018
18:18:00
SEK 1 943
Fennia vas
VAS, keramik, Fennia-serien, Arabia 1917-1927, Finland.. Lönnbladsdekor, höjd 22 cm, diameter 14,5 cm.
Varunr: 5000662
SEK 3 856 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
18:32:00
Se mer
Iris äggkoppar
ÄGGKOPPAR, 6 st, Iris, keramik, Borgå ca 1900. Höjd 6,5 cm.
Varunr: 5000680
SEK 4 820 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
19:08:00
Se mer
To kinesiske tekander af keramik (2)
To kinesiske tekander af keramik prydet med ornamentik. H. ca. 7 cm. (2)
Varunr: 5001530
SEK 1 295 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21-05-2018
19:25:00
SEK 389
To kinesiske vaser af porcelæn (2)
To kinesiske vaser af porcelæn, dekoreret med fugle, blomster og bladværk samt ornamentik. H. 17 og 18 cm. (2)
Varunr: 5001532
19:26:00
SEK 389
Søholm keramik. Gulvvase af glaseret stentøj
Søholm keramik. Gulvvase af glaseret stentøj. H. 35 Ø 29 cm. Stemplet Søholm.
Varunr: 5002568
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 21-05-2018
19:28:00
SEK 583
Vietnamesisk vas
VAS, porslin, Vietnam, 1900-tal. Höjd 30,5 cm.
Varunr: 5000691
19:30:00
Se mer
Helge Engelbrecht & Royal Copenhagen Alev Siesbye. Sirius m.m. Fade, porcelæn & keramik(2)
Helge Engelbrecht (1919-1991), rundt fad m/ nonnemotiv, glaseret keramik, sign. HE 85, Ø 40 cm - glasurafstød på bagsiden. Samt Royal Copenhagen Alev Siesbye Sirius fad af porcelæn, nr. 379 1. sort., Ø 30 cm. Brugsspor. (2)
Varunr: 4999352
19:30:00
SEK 453
Hans Henrik Hansen for Aluminia/Royal Copenhagen. Hjertevaser / jule lysestager / hjertestager af fajance. (5)
Hans Henrik Hansen for Aluminia/Royal Copenhagen. Hjertevaser / jule lysestager / hjertestager af fajance. Den ene blå stage fremstår med kanthak. (5)
Varunr: 5002939
SEK 7 252 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-05-2018
19:31:00
SEK 5 180
Samling div. vaser, skåle m.m af krystalglas (11)
Samling div. vaser, skåle m.m af krystalglas fra bl.a. Anne Hütte, H. 3-22 cm Ø. 6-15 cm. (11)
Varunr: 4985388
19:49:00
SEK 389
Stor vase i brun glaseret glasur.
Stor vase i brun glaseret glasur. Med dekorationer. H. 80 B. 40 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 5002196
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:55:00
SEK 583
1800-tals japanska fat
FAT, 2 st, porslin, Japan, 1800-talets senare hälft, diameter 46,5 cm.
Varunr: 5000705
SEK 9 640 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
19:58:00
Se mer
Porsgrund und Bing&Grondahl Porzellanmaufaktur, Teller / Sammelteller, 2 kleine, 6 große, blaue Bebilderung (8)
Konvolut Teller / Sammelteller aus Porzellan, drei Teller von Porsgrund und fünf Teller von Bing&Grondahl Porzellanmanufaktur, Blaumalerei, verschieden Motive, u.a. Schwan, Reh, Weihnachtsdorf, Heilige Famile, Mariä Verkündigung, Schiff D.9/13cm, alle unterseitig mit Manufakturmarke, altersgemäße...
Varunr: 4938667
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:00:00
SEK 386
Große flache Vase, Keramik
Vase. Keramik, matte mehrtonige türkisfarbene, partiell rot durchscheinende raue Glasur. Partiell leichtes Krakelee. Flache annähernde Linsenform, in der oberen Hälfte drei kleine Lochöffnungen (D. je 1,5 cm). Unterer Rand unglasiert. Vase, D . 40 cm. Am Boden bezeichnet mit geritzter ...
Varunr: 4995430
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:01:00
SEK 386
Vietnamesisk vas
VAS, porslin, Vietnam, 1900-tal. Höjd 36 cm.
Varunr: 5000709
20:06:00
Se mer
Konvolut Murano Glasteller (2)
Konvolut Murano Glasteller, bestehend aus: 1 Teller mit goldfarbener Bemalung, mit Herstelleraufkleber 'IVV Made in Italy', D. 37,5 cm, 1 Teller mit unterseitiger reliefierter Spiraldekor, Maße: D. 28,5 cm, je mit leichten Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 4933219
20:09:00
SEK 386
Vase, Ovoide Form , Keramik
Vase. Keramik. Schwach seladonfarbene Glasur mit feinteiligem Krakelee. Ovoide Form. H. 14,5 cm. Am Boden bezeichnet mit Werkstattmarke WF (geritzt).
Varunr: 4668813
20:10:00
SEK 386
Vase, Reiner Gehrig, Grünstadt, Keramik
Vase. Reiner Gehrig, Grünstadt (*1938). Keramik. Blau, grün und beige verlaufende seidenmatte Überlaufglasur über gesprenkelt braunem Grund. Gestreckte Keulenform mit spitzovalem Querschnitt, Mündung konisch zulaufend. H. 41,5 cm. Am Boden bezeichnet mit Werkstattmarke (Stempel). Rainer Gehrig, ...
Varunr: 4694309
20:10:00
SEK 434
Kinesisk bordslampa
BORDSLAMPA / PERUKVAS, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft. Cylindrisk, delvis genombruten. Höjd 28-37,5 cm.
Varunr: 5000711
20:10:00
Se mer
Fransk Daum vas
DAUM VAS, Frankrike, överfång i rött, gult, blommor och växter mot marmorerad gul fond, signerad Daum Nancy. Höjd 31,5 cm.
Varunr: 5000713
SEK 14 459 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
20:14:00
Se mer
Zielinger, Keramik Wandteller, polychrome Verzierung
Zielinger, Keramik Wandteller, silberfarbene Glasur und polychrome Verzierung, hinterrücks signiert 'E. Zielinger', Durchmesser ca. 38 cm, allgemeine Reibespuren.
Varunr: 4954397
SEK 1 157 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:16:00
SEK 386
 1 2 3 4 5 6  >>