Utropspris
12»   Varor pr. sida   51 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Delft. Stor vase
Delft. Stor vase af fajance dekoreret i blåt med blomster, grenværk og fugle. H. 47 cm. Fremstår med krakeleringer, misfarvning nederst samt hårrevne i bund.

Varunr: 6058831
SEK 1 360 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-07-2021
11:52
SEK 476
Eva Stæhr Nielsen for Saxbo. Vase af stentøj
Eva Stæhr Nielsen 1911 - 1976. Vase af glaseret stentøj med buttet korpus. Mærket 159 Saxbo Denmark 4 E.St.N. H. 15 cm. Ø. 17 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6021254
SEK 10 878 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-07-2021
14:13
SEK 1 360
Gutte Eriksen. Lågskål af stentøj
Lågkrukke af Gutte Eriksen (1918-2008), keramik dekoreret med glasur i brune, blå og blålige nuancer, sign. monogram. H. 13 cm. Ø. incl. hanke 16 cm.

Varunr: 6021257
SEK 5 439 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-07-2021
14:21
SEK 2 583
H. A. Kähler. Vase af keramik med gul uranglasur
H. A. Kähler. Vase af keramik med gul uranglasur. Sign. HAK samt stemplet Danmark. H. 33 cm.

Varunr: 6059926
SEK 3 535 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-07-2021
19:55
SEK 5 711
Kähler. Fad af glasret lertøj
Kähler. Fad af glasret lertøj i grønne nuancer Ø.32 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6049614
SEK 1 088 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
20:32
SEK 476
Arne Bang. Kuglevase med blomster
Arne Bang (1901-1983). Kuglevase af stentøj modelleret med blomster på korpus, Grønmeleret glasur. Sign. monogram AB, nummer 212. H. 9,5 cm, Ø. ca.10,5 cm.

Varunr: 6060123
SEK 5 439 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
20:39
SEK 4 351
Saxbo. Vase af stentøj, dessin nr. Vlll
Saxbo. Vase af stentøj dekoreret med lyst, grønt harepels glasur. Mærket bomærke Saxbo, dessin nr. Vlll. H. 14, 5 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6049868
SEK 11 694 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-07-2021
14:23
SEK 1 088
Royal Copenhagen, Kähler Samling vaser (6)
Samling vaser bestående af: Kähler Regweg & Nordentoft Ommagio vase H 20 cm. i original æske. Royal Copenhagen krakelé vase H 18,5 cm., hummerskål 3277 (2. sort.). B&G: Vase nr. 678 og vase nr. 157, Åkandeskål nr. 2360 (2. sort.) 1. sort. med mindre andet nævnt. (6)

Varunr: 6059636
SEK 1 088 DK, Aalborg, Nibevej 27-07-2021
18:13
SEK 612
Kähler. Lille samling lertøj (4)
Kähler. Lille samling lertøj, inklusiv sæl. Ø 15/20/25 cm. To mindste med afslag, sæl uden fejl. (4)

Varunr: 6053646
SEK 1 088 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-07-2021
19:16
SEK 408
Samling Aluminia fajance (6)
Aluminia. Chr. Joachim, oval jardinière af fajance med gennembrudt fod og blomsterdekoration. Stemplet Aluminia monogram nr. 1/690. 2.sort. H. 12 x 25 x 19,5 cm. Med hårrevner på fod. Vase nr 223/110 H. 18,5 cm. ( nuanceforskel), skål nr 226/329 Ø 22 cm ( med afslag og rep. ) To sekskantet skåle...

Varunr: 6054190
SEK 2 040 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-07-2021
19:20
SEK 952
Søholm. Vase af keramik
Søholm. Vase af glaseret keramik. Mrk. i bunden. H. 54 cm. Fremstår med minimal afslag.

Varunr: 6060189
19:39
SEK 476
Michael Andersen vase af keramik
Michael Andersen & Søn Bornholm, Vase af glaseret keramik, dekoreret med ræve, mærket MA&S, 813, Denmark. Ca.1900. H.26 cm, Ø18,5 cm. Fremstår med revne / skade på nedre del af korpus.

Varunr: 6052356
19:39
SEK 476
Kähler. Fade, skåle m.m. (6)
Kähler. fade, skåle dekoreret med turkis glasur. Ø 10-32 cm. to med byvåben i bunden (6)

Varunr: 6053431
SEK 2 719 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-07-2021
19:44
SEK 476
Jais Nielsen for Royal Copenhagen. Vase af stentøj
Jais Nielsen for Royal Copenhagen. Vase af stentøj med glasur, dekoreret med de fire evangelister i let relief, sign. JAIS samt nummereret 3544, H. 23 cm. 1 sort.

Varunr: 6058283
SEK 1 360 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-07-2021
19:47
SEK 748
Bode Willumsen for Royal Copenhagen. Hankevase af stentø
Bode Willumsen (1895-1987) for Royal Copenhagen. Vase af stentøj modelleret med hanke, prydet med Sung glasur. Sign. monogram, dessin nr. 3220, samt med tre bølger. H. 19 cm. I. sort.

Varunr: 6058284
19:48
SEK 544
Et par skønvirke vaser af lilla glas med tin montering (2)
Et par skønvirke vaser af lilla glas med tin montering H. 16 cm. (2)

Varunr: 6059597
SEK 1 632 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-07-2021
20:20
SEK 408
Engelsk jardiniere af fajance
Engelsk jardiniere af fajance i form af svane. Mrk. i bunden. H. 30 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6060922
20:53
SEK 408
Kähler. Tre dele stentøj (3)
Nils Kähler/Kähler. Tre dele delvist glaseret stentøj. Sign. HAK. Ø. 14/20 cm, 21 x 30 cm. Enkelte afslag. (3)

Varunr: 6028169
SEK 1 768 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2021
21:08
SEK 408
Bing & Grøndahl. Samling juleplatter (53)
Bing & Grøndahl Juleplatter Samling fra 1943-1996 (53)

Varunr: 6060159
SEK 2 040 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2021
23:46
SEK 2 448
Ubekendt kunstner. Kvadratisk fad af stentøj

Varunr: 6049988
SEK 1 088 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2021
08:23
SEK 408
Par kinesiske lågvaser, H. 37 cm (2)
Et par kinesiske lågvaser, H. 37 cm, Ø. 21 cm, mærke i bund. 1900-tallet. (2)

Varunr: 6029041
SEK 1 360 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-07-2021
10:06
SEK 408
Orrefors. To karafler, vase, skål og stager af glas (6)

Varunr: 6032511
SEK 2 448 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2021
10:55
SEK 408
Edith Sonne for Saxbo, vase af stentøj. H. 29, 5 cm
Vase af Edith Sonne (1910-1993) for Saxbo, korpus af stentøj med harepels-glasur, sign. Sonne. 2. sort. H. 29, 5 cm.

Varunr: 6032068
SEK 12 238 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-07-2021
14:15
SEK 884
Holmegaard. Karaffel af glas i form af penis
Holmegaard. Stor karaffel af klart og mangan farvet glas i form af en penis. L. 53 cm, uden prop.

Varunr: 6060952
SEK 1 088 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-07-2021
15:06
SEK 408
Bjørn Wiinblad skål, Nymølle mm (13)
Bjørn Wiinblad (1918-2006) Skål no. V13-73 (med to små afslag) to indrammede tryk 22x31 cm, Jacob E.Bang for Nymölle. Stage nr. 3313-468, BW. Nymölle cylinderformet vase nr. 3157-1315, kantet fyrfadsstage h. 13 cm, nr. 9795. De fire årstider platter Ø35.5 cm (forår med afslag bagpå) fad Ø22 cm...

Varunr: 6030580
SEK 2 040 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-07-2021
15:35
SEK 408
Axel Salto for Royal Copenhagen, Skål modelleret i spirende stil, med Sung glasur.
Axel Salto (1889 - 1961) for Royal Copenhagen, Skål modelleret i spirende stil, dekoreret med Sung glasur. Sign. 'Salto', dessin nr. 20729, samt tre bølger. H. 11, Ø 27 cm. 1. sort.

Varunr: 6061417
SEK 29 914 DK, Aalborg, Nibevej 28-07-2021
18:04
SEK 26 515
Carl-Harry Stålhane for Rörstrand. Vase af glaseret stentøj
Carl-Harry Stålhane (1920-1990) for Rörstrand. Vase af glaseret stentøj med mørk oliven farve. Sign. R 'Atelje' CHS. Fremstillet hos Rörstrand, Sverige. H. 15 Ø. 15 cm. Enkelt brændingsfejl.

Varunr: 6060631
SEK 1 360 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2021
20:11
SEK 612
Ulrica Hydman-Vallien for Kosta Boda. Glasfad model 'Open minds'
Ulrica Hydman-Vallien for Kosta Boda. Glasfad model 'Open minds' Ø 37,5 cm.

Varunr: 6061617
SEK 1 088 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-07-2021
20:45
SEK 408
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Fire platter (4)

Varunr: 6056962
SEK 1 768 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2021
21:07
SEK 408
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.

Varunr: 5997041

SEK 1 632 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2021
16:07
SEK 408
12»