Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Wilhelm Kåge vas
WILHELM KÅGE, vas, Gustavsberg, Argenta, grön glasyr, målad silverdekor med av liljekonvalj, märkt Gustavsberg Argenta A18, höjd ca 22 cm
Varunr: 5359175
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 16-06-2019
11:20:00
Se mer
Carl Harry Stålhane
CARL HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand, stengods, harpälsglasyr i äggskalsvitt, signerad, höjd ca 12 cm
Varunr: 5359191
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-06-2019
11:52:00
Se mer
Rörstrand 3 delar keramik
RÖRSTRAND, 3 delar keramik, Rörstrand, vas av Hertha Bengtson höjd höjd 42 cm, vas av Marianne Westman höjd 13 cm, skål av Einar Lynge Ahlberg höjd 8 cm
Varunr: 5359204
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-06-2019
12:24:00
Se mer
Carl Harry Stålhane vas
CARL HARRY STÅLHANE (1920-1990): Vas, Rörstrand, glaserat stengods med bemålad dekor av blomster, undertill signerad CHS, samt. märkt med Rörstrands logga, höjd ca 23 cm
Varunr: 5359209
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 16-06-2019
12:34:00
Se mer
Herman A. Kähler, fad og vase kohornsglasur (2)
Herman A. Kähler, stort fad af keramik dekoreret med kohornsglasur h.12 cm, Ø 30 cm samt vase h.18,5 cm, begge mærket HAK i bunden. Fad med større glasurafslag på begge sider samt revne i bund langs fodrand. Vasen fremstår intakt.
Varunr: 5357689
SEK 1 753 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-06-2019
13:00:00
SEK 751
Stefan Lindahl for Firkløveren. Disney Collection. Underdel til Bedstemor And kagedåse af fajance
Stefan Lindahl for Firkløveren. Disney Collection. Undedel til Bedstemor And kagedåse af poykromt dekoreret fajance prydet med julekager og ovn. H. 19 cm, B. 26,5, D. 24 cm. Små afslag.
Varunr: 5348459
SEK 1 002 DK, Herlev, Dynamovej 16-06-2019
13:15:00
SEK 376
Skål 1800-talets mitt
SKÅL på fot, 1800-talets mitt, opalinglas, dekor i guld, kant i blått, höjd ca 14, diameter 16 cm
Varunr: 5359251
14:12:00
Se mer
Lorentz Petersen. Vase af stentøj
Lorentz Petersen. Vase af stentøj, med glasur. Sign. monogram. H. 17, D. 19 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5352001
SEK 1 002 DK, Aarhus, Egå Havvej 16-06-2019
14:48:00
SEK 438
Meissen skål 1700-tal
MEISSEN, skål, porslin, Tyskland, 1700-tal, oval form, konturerad kant, polykrom dekor av strödda blommor, märkt med stämpel från perioden 1763-1774, längd ca 27 cm
Varunr: 5359278
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-06-2019
15:12:00
Se mer
Carl Harry Stålhane vas för Rörstrand
CARL HARRY STÅLHANE, (1920-1990), vas, Rörstrand, glaserat stengods, signerad R Stålhane Sweden ?223, höjd ca 13 cm
Varunr: 5359282
15:20:00
Se mer
Berndt Friberg
BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg, stengods, brun/blå harpälsglasyr, signerad ANKARGODS FB GUSTAVSBERG, höjd ca 8,5 cm
Varunr: 5359285
15:26:00
Se mer
Keramikvas av Liisa Hallamaa
LIISA HALLAMAA, VAS, signerad LH Arabia, glaserad keramik, höjd 28,5 cm.
Varunr: 5359290
SEK 1 866 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 16-06-2019
15:36:00
Se mer
Opsat i ArtDeco-stil
Opsat i ArtDeco-stil. Base af bronze prydet med guldsmede afsluttende med stål af porcelæn h. 24.5 cm Ø12 cm
Varunr: 5333053

16:15:00
SEK 376
Svend Hammershøj for Kähler. Vase af lertøj
Svend Hammershøj for Kähler. Vase af glaseret lertøj med askegrå glasur. Under bunden stemplet HAK. Sign HAK. Danmark. H. vase 10 cm. Fremstår med brugsspor
Varunr: 5351990
SEK 1 252 DK, Aarhus, Egå Havvej 16-06-2019
16:18:59
SEK 438
Lasse Frisk
BURK med lock, SKÅLAR 5 st., Lasse Frisk, stengods med dekor av djur, undertill signerade, höjd 3-18 cm
Varunr: 5359319
16:40:00
Se mer
Betina Huber. Skål af orange samt klart glas
Betina Huber f. 1979. Skål af orange glas med svagt mønstret yderside, hank af klart glas, formet som en stor tekop. H. 10 Ø. ca. 19 cm.
Varunr: 5344371
SEK 1 002 DK, Helsingør, Støberivej 16-06-2019
16:46:00
SEK 376
Samling Palshus skjulere/krukker (3)
Samling Palshus af glaseret stentøj, sign. Palhus skjulere/krukker bestående af. 1 stk. skjuler/krukke Ø 14 cm H 11 cm. 12 stk. skjulere/krukker Ø 12 cm H 9,5 cm. (3) Fremstår med brugsspor
Varunr: 5359566
SEK 1 002 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-06-2019
16:56:00
SEK 376
Rörstrand ytterfoder majolika
RÖRSTRAND, ytterfoder med fat, 3 st., majolika, dekor av blommor, höjd 16,5 cm
Varunr: 5359333
17:14:00
Se mer
Vase i Art nouveau-stil
Vase i Art nouveau -stil med gennemslebet overfang i form af blomster og bladværk h. 33 cm.
Varunr: 5325773

SEK 3 006 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-06-2019
18:09:00
SEK 501
Herman A. Kähler, kande og to dele Nils Kähler (3)
Herman A. Kähler, ældre hjerteformet kande af glaseret keramik h.14 cm samt to mindre dele af Nils Kähler, lille kande og lille vase h.13,5/14 cm. Enkelte mindre kantchip på kanden.
Varunr: 5357690
18:33:00
SEK 689
Ipsens Enke vase og opsats (2)
Peder Bentsen-Pedersen for Ipsens Enke - Vindruevasen nr 790 H 34 cm (enkelte kanthak). Erik Magnussen for Ipsens Enke Frugtskål på fod med vindruer nr 180 H 30 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5358991
SEK 2 004 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-06-2019
18:57:00
SEK 1 002
Royal Worcester skål Royal Marriage
ROYAL WORCESTER (etabl. 1751), "Royal Marriage", skål, porslin, England, 1700-talets slut, veckad, polykrom dekor av blomsterbuketter, detaljer i guld, stämplad "C", diameter ca 17 cm. . HISTORIK: Dekoren är framtagen för bröllopsjubileet mellan kung George III och drottning Charlotte
Varunr: 5359384
19:04:00
Se mer
Art nouveau opsats
Art nouveau / jugend opsats med stamme af patineret messing iform af kvinde og børn. Herover skål af krakeléret porcelæn dekoreret med bladværk. H. 22 cm. Ø 20 cm.
Varunr: 5343994

SEK 2 254 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-06-2019
19:21:00
SEK 438
Lisa Larson vas
LISA LARSON, ansiktsvas / ytterfoder, Gustavsberg, glaserat stengods, signerad Lisa L Made in Sweden, höjd 25, diameter 16 cm
Varunr: 5359436
19:56:00
Se mer
Paar Glasvasen, satiniert (2)
Paar Glasvasen, satiniert. H. ca. 18,5 cm. Reibespuren an der Unterseite. (2)
Varunr: 5353755
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-06-2019
19:58:00
SEK 373
Kähler gulvvase dekoreret i beige og brune farver Scraffito-relief
Kähler gulvvase dekoreret i beige og brune farver Scraffito-relief. Sign. HAK i bunden. H.36 cm. Fremstår med glasur afslag samt hårrevne ved kantrand.
Varunr: 5335355
SEK 3 757 DK, Herlev, Dynamovej 16-06-2019
19:59:00
SEK 939
Grethe Lindblad, stort fad af glaseret keramik
rethe Lindblad 1926 - 2017. Stort rundt fad af glaseret keramik, signeret i bunden Grethe Lindblad Danmark. Ø. 37 cm.
Varunr: 5348291
SEK 1 252 DK, Herning, Engdahlsvej 16-06-2019
20:12:00
SEK 376
Gerhard Liebenthron, Vase, Keramik
Gerhard Liebenthron (1925-2005), Vase, Keramik, bauchiger Korpus, braun glasiert, unterseitig monogrammiert, H.23cm, D.21,7cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varunr: 5356832
SEK 1 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-06-2019
20:25:00
SEK 373
Stölzle-Oberglas AG, Styria Collection, Konvolut Vasen, Glas / Überfangglas, Österreich, 1980er Jahre (8)
Stölzle-Oberglas AG, Styria Collection, Konvolut Vasen Glas, Österreich, 1980er Jahre. Konvolut bestehend aus acht Vasen, partiell rosa, grau, weiß überfangen, H.22-35,5cm, altersgemäße Reibespuren, partiell Kratzer und Bestoßungen. Sechs davon mit Orginalkarton. (8)
Varunr: 5355875
SEK 1 120 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-06-2019
20:31:00
SEK 420
Stölzle-Oberglas AG, Styria Collection, Konvolut Vasen, Glas / Überfangglas, Österreich, 1980er Jahre (7)
Stölzle-Oberglas AG, Styria Collection, Konvolut Vasen, Glas, Österreich, 1980er Jahre. Konvolut bestehend aus sieben Vasen, partiell blau, gelb und weiß, überfangen, H.29cm, altersgemäße Reibespuren, partiell Kratzer und Bestoßungen. Sieben davon mit Orginalkarton. (7)
Varunr: 5355877
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-06-2019
20:31:00
SEK 420
 1 2 3 4 5  >>