Kay Bojesen. Kugleramme

Vurdering

DKK 3.200

Aarhus

6568913

Kay Bojesen 1886-1958. Kugleramme af flerefarvet lakeret bøgetræ med små figurer. H. 23,5. B. 25 cm. D. 4,5 cm. Ikke i produktion. Stemplet Kay Bojesen Denmark Copyright. Fremstår med brugsslitage, afskalninger på maling, mangler tællepinde. Litt. Danske Designere Kay Bojesen afb. s. 59 & Gyldendal Kay Bojesen legetøj og sølvtøj afb. s. 27

  • Kontakt os
  • Vurderingsdag info
  • Velgørenhed
  • English frontpage