Kay Bojesen. Søpapegøje
Kay Bojesen (1886-1958). Søpapegøje af bemalet træ. H. 20,5 cm. Formgivet i 1954. Stemplet Kay Bojesen Design Copyright.. Fremstår med brugsspor